Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#5251 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

Bitno je da smo se razumjeli.Fino sam napisao da je sa Hrasnog brda pokrivao raskrsnicu na Malti i raskrsnicu kod pekare ali nisam dodao - velepekare.Dakle,pucao je po raskrsnici a mete su mu same dolazile.Nikog nije mogao gađati "maksuzije" nego su ljudi pretrčavali i bili pogođeni.Kao što je sa zgrade Šopinga pucao na raskrsnicu kod Merkatora u Kolodvorskoj.Opali rafal pa sačeka.Pa opet.I nekog potrefi.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#5252 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by julisiz es grant »

TheGodfather001 wrote: A što se tiče rata, deklarativno su postojali korupusi VRS, ali vjeruj da je to sve tako sjajno i jednostavno kao što misliš, danas bismo imali čisto procesuirane sve brigadire i komandante regija i to bi bili samo lokalni pripadnici. Imaš jaaako puno presuda oko Jahorinske brigade, tzv. "centra za obuku", spec.jed iz Srbije, Kosova, plaćenika Rusije i Ukrajine... Svega je tu bilo, nije sve iracionalno, ali eto, detalji oko toga su mi službena tajna još 8 godina :)
Ali da rekapituliramo, barem što se tiče HBa, najveća snajperska opasnost za nas je dolazila sa Grbavice.
Haške presude su rekle da je Sarajevsko-romanijski korpus bio profesionalna i dobro strukturisana vojna jedinica, zato su za njegove zločine i osuđeni oni sa najvišeg nivoa, tj. njegova dva komandanta, kao i njihovi nadređeni, Mladić kao komandant glavnog štaba i Karadžić, kao vrhovni komandant VRS (od te četiri presude čak tri su doživotne, a jedna je de facto doživotna).
Komandanti svih brigada SRK morali su biti davno procesuirani, jer je svaka od njih pucala po Sarajevu. Zašto nisu, vjerovatno je do nesposobnosti, neažurnosti (a možda i nečeg težeg) Tužilaštva BiH.
Centar za obuku na Jahorini bio je policijska ustanova koja je pripadala MUP-u RS-a, a ne vojsci. Nekoliko njegovih pripadnika, uključujući komandira Centra Duška Jevića "Staljina" osuđeno je pred Sudom BiH za učešće u genocidu u Srebrenici.
Niko nije osuđen za djelovanje plaćenika iz Rusije i Ukrajine, kao ni specijalaca iz Srbije u BiH (za ovo posljednje trenutno se u Hagu sudi Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću).
djes_ba
Posts: 665
Joined: 25/08/2009 17:22

#5253 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by djes_ba »

Kataklinger wrote:Danas prođoh kraj spomenika Đildi. Prije spomenika na 20ak metara ima ulica koja se ukljucuje na glavnu, vjerovatno je ubijen tu na ukljucenju? S tog mjesta gdje se ta ulica spaja na glavnu se vidi bijeli neboder preko Miljacke, s njega je pucano? Pa nema vise od 200m vazdusne linije.

Image
evo malo bolji snimak da se odredi tacna lokacija, sam pocetak snimka
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#5254 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by TheGodfather001 »

PM72 wrote:Bitno je da smo se razumjeli.Fino sam napisao da je sa Hrasnog brda pokrivao raskrsnicu na Malti i raskrsnicu kod pekare ali nisam dodao - velepekare.Dakle,pucao je po raskrsnici a mete su mu same dolazile.Nikog nije mogao gađati "maksuzije" nego su ljudi pretrčavali i bili pogođeni.Kao što je sa zgrade Šopinga pucao na raskrsnicu kod Merkatora u Kolodvorskoj.Opali rafal pa sačeka.Pa opet.I nekog potrefi.
Sve je jasno kao dan. Svi smo u jednom trenutku "puklI" pa smo bili mete i nismo više razmišljali o tome. Ipak 1500 dana opsade, razum ne može podnijeti.
julisiz es grant wrote:
TheGodfather001 wrote: A što se tiče rata, deklarativno su postojali korupusi VRS, ali vjeruj da je to sve tako sjajno i jednostavno kao što misliš, danas bismo imali čisto procesuirane sve brigadire i komandante regija i to bi bili samo lokalni pripadnici. Imaš jaaako puno presuda oko Jahorinske brigade, tzv. "centra za obuku", spec.jed iz Srbije, Kosova, plaćenika Rusije i Ukrajine... Svega je tu bilo, nije sve iracionalno, ali eto, detalji oko toga su mi službena tajna još 8 godina :)
Ali da rekapituliramo, barem što se tiče HBa, najveća snajperska opasnost za nas je dolazila sa Grbavice.
Haške presude su rekle da je Sarajevsko-romanijski korpus bio profesionalna i dobro strukturisana vojna jedinica, zato su za njegove zločine i osuđeni oni sa najvišeg nivoa, tj. njegova dva komandanta, kao i njihovi nadređeni, Mladić kao komandant glavnog štaba i Karadžić, kao vrhovni komandant VRS (od te četiri presude čak tri su doživotne, a jedna je de facto doživotna).
Komandanti svih brigada SRK morali su biti davno procesuirani, jer je svaka od njih pucala po Sarajevu. Zašto nisu, vjerovatno je do nesposobnosti, neažurnosti (a možda i nečeg težeg) Tužilaštva BiH.
Centar za obuku na Jahorini bio je policijska ustanova koja je pripadala MUP-u RS-a, a ne vojsci. Nekoliko njegovih pripadnika, uključujući komandira Centra Duška Jevića "Staljina" osuđeno je pred Sudom BiH za učešće u genocidu u Srebrenici.
Niko nije osuđen za djelovanje plaćenika iz Rusije i Ukrajine, kao ni specijalaca iz Srbije u BiH (za ovo posljednje trenutno se u Hagu sudi Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću).
Da su oni to tako postavili da je sve čisto, oni bi ih optužili sve do pješadije. Na kraju pogledaj optužnicu Karaždiću i na šta se svela. Samo na neoborive zločine, što bi pripravnici osudili sa budžetom od 300 mil$. To je moje viđenje.
A Jević i Co su optuženi za UZP i genocid jer su učestvovali za visokopozicioniranim pripadnicima VRS u genocidu, oni su bili (koliko se sjećam) zamjenici komandanata i slično u "Jahorisnkoj brigadi" i "Centru za obuku". To što su predmeti u Tužilaštvu BiH, to je već druga priča i upitno je šta će se dalje dešavati, ali nije baš Hag tako svesrdno nastupio i sve završio... Ali o tom po tom.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#5255 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by julisiz es grant »

TheGodfather001 wrote: Da su oni to tako postavili da je sve čisto, oni bi ih optužili sve do pješadije. Na kraju pogledaj optužnicu Karaždiću i na šta se svela. Samo na neoborive zločine, što bi pripravnici osudili sa budžetom od 300 mil$. To je moje viđenje.
A Jević i Co su optuženi za UZP i genocid jer su učestvovali za visokopozicioniranim pripadnicima VRS u genocidu, oni su bili (koliko se sjećam) zamjenici komandanata i slično u "Jahorisnkoj brigadi" i "Centru za obuku". To što su predmeti u Tužilaštvu BiH, to je već druga priča i upitno je šta će se dalje dešavati, ali nije baš Hag tako svesrdno nastupio i sve završio... Ali o tom po tom.
Upravo činjenica da su za zločine osuđeni najodgovorniji, a to su uvijek oni na najvišim razinama a ne oni koji povlače obarač, govori o tome da su zločini bili apsolutno kontrolisani od vrha do dna i planirani. Što je neko na višoj poziciji, teže je dokazati njegovo učešće u zločinima, jer obično nije prisutan na mjestu zločina i u 99,9 % slučajeva ne postoje pisane naredbe da se zločin izvrši (niko nije toliko lud).
Karadžić je osuđen za sve za šta je i optužen (uključujući i terorisanje Sarajlija), izuzev za genocid u 7 opština.
Iz Jahorinskog centra osuđeni su Jević i Mendeljev Đurić, kao zapovjednici koji su direktno na terenu komandovali svojim ljudima, kao i nekoliko njihovih podređenih koji su bili direktni izvršioci masakra u Kravici.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#5256 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by riko-ga »

TheGodfather001 wrote:
riko-ga wrote:
Image
Možeš li mi molim te reći odakle crpiš ove informacije? Pa na tački djelovanja smo provodili vrijeme, kuća vozača saniteta je tu, a sanitetsko vozilo je bilo parkirano ispred kuće. Ne poznaješ konfiguraciju terena pa možda zato praviš ovu crtu, jer nema šanse da je tu sa pozicije koju si označio kao snajpersko gnijezdo djelovao snajperista po dnu Milinkladske. Jednom prilikom je snajper djelovao ispred kuće Šurkovića, a i tada se sumnjalo da diverzante VRSa, ali je to bio brisan prostor. Drugo, kao što napisah tačno na križanju Olovske i Milinkladske (senter doo) je bila rampa bataljona.
Možda je san VRSa bio da osvoje istaknute kote na tim lokacijama, ali to je (srećom) nedosanjani san.
Informacije crpim jer tu u blizini zivim.Tacno sam i mislio o djelu ulice ispred Surkovicevog granapa.A i danas postoje ovdje rovovi.Ako hoces dodji na njihov bivsi rov i pogledaj.Ima opticka vidljivost za taj dio Miliklanske oko Surkovicevog granapa.Znam gdje su bili oni a gdje mi.Njihovi rovovi bili tacno gdje sam zaokruzio.
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#5257 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by TheGodfather001 »

Sarajmen wrote:Slobodno se prebacite jednim klikom na temu , link :
https://forum.klix.ba/mksj-medunarodni- ... 4s225.html
Nećem' više. :thumbup:
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#5258 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by TheGodfather001 »

riko-ga wrote:
TheGodfather001 wrote:
riko-ga wrote:
Image
Možeš li mi molim te reći odakle crpiš ove informacije? Pa na tački djelovanja smo provodili vrijeme, kuća vozača saniteta je tu, a sanitetsko vozilo je bilo parkirano ispred kuće. Ne poznaješ konfiguraciju terena pa možda zato praviš ovu crtu, jer nema šanse da je tu sa pozicije koju si označio kao snajpersko gnijezdo djelovao snajperista po dnu Milinkladske. Jednom prilikom je snajper djelovao ispred kuće Šurkovića, a i tada se sumnjalo da diverzante VRSa, ali je to bio brisan prostor. Drugo, kao što napisah tačno na križanju Olovske i Milinkladske (senter doo) je bila rampa bataljona.
Možda je san VRSa bio da osvoje istaknute kote na tim lokacijama, ali to je (srećom) nedosanjani san.
Informacije crpim jer tu u blizini zivim.Tacno sam i mislio o djelu ulice ispred Surkovicevog granapa.A i danas postoje ovdje rovovi.Ako hoces dodji na njihov bivsi rov i pogledaj.Ima opticka vidljivost za taj dio Miliklanske oko Surkovicevog granapa.Znam gdje su bili oni a gdje mi.Njihovi rovovi bili tacno gdje sam zaokruzio.
Da sve znaš kako tvrdiš, onda bi znao da je prekoputa granapa bila Ševala Šurković koja nas je sve šišala u svom "salonu" uključujući i vojsku i komandu i policiju. POtamanio bi nas sve. jednom ili dva puta je snajper tu djelovao na samom početku rata... ali da ne trunimo oko toga. Nije HB jedini dio grada izložen agresiji :thumbup: a i moderacija nas upozorava... Svakako slijedećih 10 dana nema neta da se odmorite :D :D
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#5259 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by TheGodfather001 »

julisiz es grant wrote:
TheGodfather001 wrote: Da su oni to tako postavili da je sve čisto, oni bi ih optužili sve do pješadije. Na kraju pogledaj optužnicu Karaždiću i na šta se svela. Samo na neoborive zločine, što bi pripravnici osudili sa budžetom od 300 mil$. To je moje viđenje.
A Jević i Co su optuženi za UZP i genocid jer su učestvovali za visokopozicioniranim pripadnicima VRS u genocidu, oni su bili (koliko se sjećam) zamjenici komandanata i slično u "Jahorisnkoj brigadi" i "Centru za obuku". To što su predmeti u Tužilaštvu BiH, to je već druga priča i upitno je šta će se dalje dešavati, ali nije baš Hag tako svesrdno nastupio i sve završio... Ali o tom po tom.
Upravo činjenica da su za zločine osuđeni najodgovorniji, a to su uvijek oni na najvišim razinama a ne oni koji povlače obarač, govori o tome da su zločini bili apsolutno kontrolisani od vrha do dna i planirani. Što je neko na višoj poziciji, teže je dokazati njegovo učešće u zločinima, jer obično nije prisutan na mjestu zločina i u 99,9 % slučajeva ne postoje pisane naredbe da se zločin izvrši (niko nije toliko lud).
Karadžić je osuđen za sve za šta je i optužen (uključujući i terorisanje Sarajlija), izuzev za genocid u 7 opština.
Iz Jahorinskog centra osuđeni su Jević i Mendeljev Đurić, kao zapovjednici koji su direktno na terenu komandovali svojim ljudima, kao i nekoliko njihovih podređenih koji su bili direktni izvršioci masakra u Kravici.
Da ne spamamo temu. Mislim da previše idealiziraš rad HT.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#5260 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by 90minut »

90minut wrote:E'o pitam staru jer nisam siguran da li je na malti ranjena kaže kod plinare na Cengic Vili..

93 kaže..

To je ovdje?

https://i.ytimg.com/vi/KDR5GSTkj88/maxresdefault.jpg

Godfather kume molim za odgovor :D
User avatar
pici
Posts: 43593
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5261 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pici »

90minut wrote:
90minut wrote:E'o pitam staru jer nisam siguran da li je na malti ranjena kaže kod plinare na Cengic Vili..

93 kaže..

To je ovdje?

https://i.ytimg.com/vi/KDR5GSTkj88/maxresdefault.jpg

Godfather kume molim za odgovor :D
puco je snajper iz pravca hrasna brda po raskrsnici na dolac malti... i tu sam imao srece pri pretrcavanju me spasio saobracajni znak, zazvonila je stangla kad je opalio metak... ma ja sam ti trco bio i kroz minsko polje, pa me dragi bog sacuva... valjda nece budale :mrgreen:
Karim2
Posts: 3
Joined: 22/01/2017 01:22

#5262 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Karim2 »

Pozdrav za sve forumase,
Zamolio bih vas koji ste dobro upuceni za pomoc, 28.04.1994. godine, trcao sam iza dvojice momaka pored ograde hotela Grand u naselju Velesici, kada je samo jedan metak opaljen i pogodio je momka ispred mene, kasnije sam slucajno saznao da je prezivio sa teskim ozljedama. Poslije rata sam isao dva puta na istu lokaciju, gledao odakle je metak mogao doci, ne znam da li je moguce da je pucano sa bijele zgrade sa Grbavice ili..ne znam, ako neko moze da pomogne...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#5263 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by julisiz es grant »

Snajperisti 3. bataljona 1. Romanijske brigade VRS, sa Grbavice:

Dragan Atanacković, Predrag Bošković, Nebojša Ivković, Željko Jadranić, Marinko Krneta, Dragan Klačar, Slobodan Marjanović, Zlatko Subotić, Mario Tenžera, Željko Todić, and Nada Vojnović
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#5264 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by argyle »

Image
Image
Image
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#5265 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by argyle »

Image
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#5266 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by argyle »

Image
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#5267 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by argyle »

Image
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#5268 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by argyle »

Image
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#5269 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by argyle »

Image
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#5270 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by argyle »

Snajpersko djelovanje po civilima, serija dokumenata, sluzbenih izvjestaja, itd
izvor ICTY

14. septembar 1992
https://www.scribd.com/document/4206508 ... -105-Pages

26. septembar 1993
https://www.scribd.com/document/4206508 ... S-10-Pages

19. juni 1994 tramvaj, ulica Zmaja od Bosne
https://www.scribd.com/document/4206508 ... S-23-Pages

Zagorska ulica 22. juli 1994
https://www.scribd.com/document/4206508 ... S-35-Pages

24. Oktobar 1994, Ulica Dj.A. Kuna, Vemeks
https://www.scribd.com/document/4206508 ... S-12-Pages

Raskrsnice ulica Hamdije Cemerlica i Zmaja od Bosne - 25. oktobar 1994
https://www.scribd.com/document/4206508 ... S-39-Pages

Izvjestaji urgentnog centra Drzavne bolnice Sarajevo '94-'95
https://www.scribd.com/document/4206508 ... S-35-Pages

27. Februar 1995, ulica Zmaja od Bosne (tramvajska stanica kod KMT)
https://www.scribd.com/document/4206508 ... ruary-1995

21. April 1995 Novi Grad
https://www.scribd.com/document/4206508 ... S-11-Pages
https://www.scribd.com/document/4206508 ... -Drugi-Dio
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5271 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Karim2 wrote:Pozdrav za sve forumase,
Zamolio bih vas koji ste dobro upuceni za pomoc, 28.04.1994. godine, trcao sam iza dvojice momaka pored ograde hotela Grand u naselju Velesici, kada je samo jedan metak opaljen i pogodio je momka ispred mene, kasnije sam slucajno saznao da je prezivio sa teskim ozljedama. Poslije rata sam isao dva puta na istu lokaciju, gledao odakle je metak mogao doci, ne znam da li je moguce da je pucano sa bijele zgrade sa Grbavice ili..ne znam, ako neko moze da pomogne...
Da je bilo nekad do maja '93, rekao bih ti da je pucano iz one nedovrsene kuce koja je bila sama, na padini Velesica prema Zeljeznickoj stanici. Naime, tu smo klepili lika nekad tad, u proljece '93. Radio je uredno po cesti ispred Centrotransa (Brodska ulica tada). Licno sam iz auta vidio pogodak covjeka u glavu, ali - covjek hodao od Zeljeznicke prema Velesicima, pored Centrotransa, a metak dobio u lijevu sljepoocnicu (da sve bude interesantnije - prezivio je). Jedini pravac odakle je metak mogao tako doci bio je - iz Velesica. Nakon par dana ceke u stanu zgrade iznad Centrotransa, upratili lika kako pred zoru ulazi u tu kucu. Bio u uniformi, s PAPS-om, a zatekli ga na prvom spratu kako lezi na improvizovanom stolu i ceka da ljudi krenu Brodskom na posao.

Inace, s bijelih nebodera na Grbavici (a jedini s kojih se vidi dio ispred Centrotransa u Brodskoj su oni preko puta Bristola), pa do te tacke ispred Centrotransa ima od 1.400 do 1.450m. Dakle, za ondasnje puske, PASP pogotovo, ovo je dalje od predaleko, pogotovo za pogotke u glavu i vrat, sto su bili pogoci u preko 95% slucajeva na toj lokaciji.
Sama krivina brodske i nekih 20-ak metara prema Velesicima moze se vidjeti i sa zadnjeg nebodera u Lenjinovoj, ali tu je daljina 900m, sto je takodjer predaleko za spomenutu preciznost.
Ali, zato je iz spomenute kuce daljina bila cijelih 120m, sto i te kako opravdava takvu preciznost.

Dio ispred hotela Grand mislim da je mogao biti vidjen s jednog od nebodera na pocetku Lenjnove, medjutim, tu je daljina preko 1.100m. Nije nemoguce za pogodak, ali s ondasnjim puskama (osim ako nije bio 12,7 kalibar), to bi bio vise pogodak na srecu.
Karim2
Posts: 3
Joined: 22/01/2017 01:22

#5272 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Karim2 »

Hvala puno na odgovoru, pokusat cu provjeriti godinu, mada sam siguran al provjerim. 28.04. Je sigurno dan kada se desio dogadjaj, jer sam i posao na rodjendan drugu, uz stepenice koje idu pored ograde hotela Grand, i na predzadnjem podestu desio se pucanj. Pogotovu sto smo sva trojica trcali, pogodak je bio vrlo precizan. Kada sagledate sve moguce polozaje sto kazete za takav pogodak, jedino je moguce da se desilo iz blizine, jer je prevelika daljina od Grbavice. Poslije dogadjaja ja sam bio u zgradi sa desne strane u haustoru, a mislim da su izvlacenje radili 3 vojnika iz Saobracajne skole, sjecam se da su ih cekali...provjerit cu da li sam pogrijesio u navedenoj godini..hvala na pomoci
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#5273 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser »

Dozer wrote: A ono sto meni licno cesto smeta u svemu tome jeste cinjenica da su herojima proglaseni mnogi koji su poginuli upravo radi nerazmisljanja, kao i da se kao bitni datumi danas obiljezavaju njihovi neuspjesi. Dobar primjer ovoga je recimo "Pretis" i pogibija Hadzica, koji je, iako mu je receno da to ne radi, dan nakon sto je specijalna iz "Pretisa" izvukla gomilu PO sredstava kojima je kasnije odbranjen grad, ipak ljude opet poveo u "Pretis". Naravno, tamo su sacekani i pobijeni. Da li je ovo bio herojski cin, ili glupost?
Mislim da je njemu status heroja vezan vise za ulogu u organizovanju PL i otpora, sto je za mene i ok, nego za propalu akciju (da ne kazem debakl).
Ne znam da li je fer ili je neukusno da se zapitam, sta bi bilo da je prezivio tu akciju i da je na takav nacin komandovao nekim bataljonom ili brigadom?
Sad se sjetih ratnog komadanta PVB Kenana Slinica, sehid sahranjen u haremu Alipasine dzamije uz istinske heroje, a status sehida "zaradio" tako sto ga je '93. svalerka ubila ko zeca u sred Holiday Ina.
Svasta se nesto propralo u 3 vode...
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5274 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Karim2 wrote:Hvala puno na odgovoru, pokusat cu provjeriti godinu, mada sam siguran al provjerim. 28.04. Je sigurno dan kada se desio dogadjaj, jer sam i posao na rodjendan drugu, uz stepenice koje idu pored ograde hotela Grand, i na predzadnjem podestu desio se pucanj. Pogotovu sto smo sva trojica trcali, pogodak je bio vrlo precizan. Kada sagledate sve moguce polozaje sto kazete za takav pogodak, jedino je moguce da se desilo iz blizine, jer je prevelika daljina od Grbavice. Poslije dogadjaja ja sam bio u zgradi sa desne strane u haustoru, a mislim da su izvlacenje radili 3 vojnika iz Saobracajne skole, sjecam se da su ih cekali...provjerit cu da li sam pogrijesio u navedenoj godini..hvala na pomoci
Ako ti nije tegoba, hajde na Google mapi markiraj tacnu lokaciju tog pogotka.

Takodjer, i ako se zaista sjecas - culi ste pucanj ispaljenja (onaj s ehom koji se razlijeze), ili ste culi samo prasak zrna koje je stiglo (kratki reski zvuk, skoro pistav)?
Ako ste culi pucanj ispaljenja, tada je taj metak ispaljen s daljine manje od 600m, a ako ste culi samo reski i pistavi prasak metka (sto je zapravo zvuk probijanja zvucnog zida koji taj metak "vuce" za sobom), tada je on ispaljen s vece udaljenosti od 600m.
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#5275 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Android Knego »

.
Post Reply