Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#5201 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by 90minut »

Dozer wrote:Nesto grijesis :lol:

Ko "oni"? Cetnici? Bili na Grbavici. Fino je nacrtano :D
Da li ti je broj 3 na pravom mjestu ili je trebao biti iza vode zajedno s cetvorkom? :D

A jeste izvinjavam se, haha naredni put fino prostudirati sliku :D

Trebo si još povuc trojku gore zbuni me

Uglavnom kao što znaš napunio 27 tek i ja, al' sam tu išao u školu tako da dvica je jedina moguca rekao bi u drugim zonama nema prostora za pogodak skoro nikako.

I u dvici ima samo i iskljucivo ako si na vrhu.
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#5202 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

Bijeli neboder preko Miljacke,ima ih tri,kod pekare Grbavica i prodavnice Wolf.Iz onog najbližeg Miljacki je pucano.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5203 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

90minut wrote:
Dozer wrote:Nesto grijesis :lol:

Ko "oni"? Cetnici? Bili na Grbavici. Fino je nacrtano :D
Da li ti je broj 3 na pravom mjestu ili je trebao biti iza vode zajedno s cetvorkom? :D

A jeste izvinjavam se, haha naredni put fino prostudirati sliku :D

Trebo si još povuc trojku gore zbuni me

Uglavnom kao što znaš napunio 27 tek i ja, al' sam tu išao u školu tako da dvica je jedina moguca rekao bi u drugim zonama nema prostora za pogodak skoro nikako.

I u dvici ima samo i iskljucivo ako si na vrhu.
Pa, i 3 i 4 pocinju od nebodera. Mijenjaj ekran :D

A posto se djelovalo iz nebodera po zoni 2, to je daljina od cca. 200m, sto je cak i priucenom strijelcu s optikom u rukama - tesko za promasiti. Neko ko zna pucati bez ikakvih problema je mogao imati te pogotke i u zonama 3 i 4, jer je to max. 400m.
Last edited by Dozer on 19/07/2019 13:32, edited 2 times in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5204 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

PM72 wrote:Bijeli neboder preko Miljacke,ima ih tri,kod pekare Grbavica i prodavnice Wolf.Iz onog najbližeg Miljacki je pucano.
Da. Po svemu ovome, to je to.
Ovime dolazimo i do toga da spomenik nije bas tacno na mjestu gdje je poginuo, nego nekih 30-40m dalje, prema policiji. Ali, to je svakako nebitno. Bitno je da spomenik postoji.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#5205 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by 90minut »

Dozer wrote:
PM72 wrote:Bijeli neboder preko Miljacke,ima ih tri,kod pekare Grbavica i prodavnice Wolf.Iz onog najbližeg Miljacki je pucano.
Da. Po svemu ovome, to je to.
Ovime dolazimo i do toga da spomenik nije bas tacno na mjestu gdje je poginuo, nego nekih 30-40m dalje, prema policiji. Ali, to je svakako nebitno. Bitno je da spomenik postoji.
Citao sam te inace više puta, i baš kazes jel da je 200 pa i 400 poprilicno lagano pogoditi ako imaš naravno prave mogučnosti zuma i to.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5206 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Nebitan je zoom na tim daljinama. Uvecanje 4x, kakvo je na M76, sto je bila standardna optika i puska tada, savim je ok za to.

Da ti pojednostavim... S tim uvecanjem (4x), ono sto je na 200m izgleda ti kao da je na 50 golim okom, a ono sto je na 400m izgleda ti kao da je na 100m golim okom.
Ako si nekad pucao, a i ako nisi, pogledaj golim okom covjeka na 50 i na 100m, i bice ti jasno da s optikom to nije neka pretjerana umjetnost za pogoditi.
To ti izgleda nekako ovako...
Image
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#5207 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by 90minut »

Da, baš prelagano.

Još meni stara govori na čengici vili je pogodio snajper kontam odakle moralo je biti jedno kilometar
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5208 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

S Hrasnog brda. Zavisno gdje je bila, to su daljine, ovako od oka, 700+ m.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#5209 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by 90minut »

Dozer wrote:S Hrasnog brda. Zavisno gdje je bila, to su daljine, ovako od oka, 700+ m.
Još je pretrčavala šta misliš iz tog pravca da li je bio jedan neki baš iskusan koji u pokretu zna pogoditi kako treba ili ih operisalo više pa je lakse bilo pogoditi

Jebote još kad skontaš da je od granate povrijeđena isto bila nešto malo, kao civil više puta pogođena nego vecina boraca.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5210 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Poslo je :D

Ma mogao je neko ko je bio stela.
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#5211 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by TheGodfather001 »

Više da su mogli po Č. Vili djelovati iznad Majmunovića kuća, sa Hrasnog brda je djelovao po Malti i Ivana Krndelja, sa Grbavice po današnjoj Safeta Hadžića od pekare As do Bosmala... Rat proveo na Hrasnom brdu, par snajperskih incidenata je bilo za sve vrijeme rata. U Varaždinskoj, Triglavskoj i Zagorskoj i to na nekim čudnim (nelogičnim) mjestima za snajperisanje, a sa Ozrenske nisu mogli snajperima djelovati samo minobacačima i tromblonima.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#5212 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by 90minut »

TheGodfather001 wrote:Više da su mogli po Č. Vili djelovati iznad Majmunovića kuća, sa Hrasnog brda je djelovao po Malti i Ivana Krndelja, sa Grbavice po današnjoj Safeta Hadžića od pekare As do Bosmala... Rat proveo na Hrasnom brdu, par snajperskih incidenata je bilo za sve vrijeme rata. U Varaždinskoj, Triglavskoj i Zagorskoj i to na nekim čudnim (nelogičnim) mjestima za snajperisanje, a sa Ozrenske nisu mogli snajperima djelovati samo minobacačima i tromblonima.

Vidim da si dobar s ulicama i to možda ovo nije baš Sarajevo vec okolina sto cu pitati da li znaš tacno gdje je Blekin Potok?
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#5213 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by TheGodfather001 »

90minut wrote:
TheGodfather001 wrote:Više da su mogli po Č. Vili djelovati iznad Majmunovića kuća, sa Hrasnog brda je djelovao po Malti i Ivana Krndelja, sa Grbavice po današnjoj Safeta Hadžića od pekare As do Bosmala... Rat proveo na Hrasnom brdu, par snajperskih incidenata je bilo za sve vrijeme rata. U Varaždinskoj, Triglavskoj i Zagorskoj i to na nekim čudnim (nelogičnim) mjestima za snajperisanje, a sa Ozrenske nisu mogli snajperima djelovati samo minobacačima i tromblonima.
Vidim da si dobar s ulicama i to možda ovo nije baš Sarajevo vec okolina sto cu pitati da li znaš tacno gdje je Blekin Potok?
Iskreno da kažem da nisam čuo nikad za Blekin potok, a Google kaže da je to oko Pionirske-Nahorevo?!
Znam ulice iz zone odgovornosti 3. bataljona 101. Motorizovane brigade... Hrasno brdo, dio Aneksa, Šanac
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#5214 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by 90minut »

TheGodfather001 wrote:
90minut wrote:
TheGodfather001 wrote:Više da su mogli po Č. Vili djelovati iznad Majmunovića kuća, sa Hrasnog brda je djelovao po Malti i Ivana Krndelja, sa Grbavice po današnjoj Safeta Hadžića od pekare As do Bosmala... Rat proveo na Hrasnom brdu, par snajperskih incidenata je bilo za sve vrijeme rata. U Varaždinskoj, Triglavskoj i Zagorskoj i to na nekim čudnim (nelogičnim) mjestima za snajperisanje, a sa Ozrenske nisu mogli snajperima djelovati samo minobacačima i tromblonima.
Vidim da si dobar s ulicama i to možda ovo nije baš Sarajevo vec okolina sto cu pitati da li znaš tacno gdje je Blekin Potok?
Iskreno da kažem da nisam čuo nikad za Blekin potok, a Google kaže da je to oko Pionirske-Nahorevo?!
Znam ulice iz zone odgovornosti 3. bataljona 101. Motorizovane brigade... Hrasno brdo, dio Aneksa, Šanac
Stari mi je tu poginuo i što kazes nit sam ikad cuo nit na guglu ništa nema eto ti si našao da je oko pionirske-nahorevo..

Evo kad sam kucao što ti kazes ima ovdje nešto

https://avaz.ba/lokalne-vijesti/sarajev ... ltivatorom

Ono kontam odakle šta kako ne bi mi znaci znao reci otprilike gdje je VRS tu bila i to
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#5215 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by TheGodfather001 »

Žao mi je zbog gubitka... Nađoh da su postavili spomenik poginulim borcima koji su oslobađali Blekin potok...
http://www.centar.ba/novost/10929/otkri ... nog-potoka
Tačno ne znam ko je kontrolisao Nahorevo, ali je suđeno Goranu Sariću za događaje u Nahorevu, tu je elaborirana zona odgovornosti pa možda možeš nešto naći u vezi stradanja oca
User avatar
sime_cipol
Posts: 16251
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#5216 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sime_cipol »

Blekin potok je od stare Breke prema Nahorevu i Pionirskoj.
VRS je tu drzala liniju u potezu Mrkovici-Poljine
Last edited by sime_cipol on 20/07/2019 18:47, edited 1 time in total.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#5217 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by 90minut »

TheGodfather001 wrote:Žao mi je zbog gubitka... Nađoh da su postavili spomenik poginulim borcima koji su oslobađali Blekin potok...
http://www.centar.ba/novost/10929/otkri ... nog-potoka
Tačno ne znam ko je kontrolisao Nahorevo, ali je suđeno Goranu Sariću za događaje u Nahorevu, tu je elaborirana zona odgovornosti pa možda možeš nešto naći u vezi stradanja oca

:thumbup:

Al' kako nema niti jedne slike kakav je teren i to.. :-)
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#5218 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by riko-ga »

TheGodfather001 wrote:Više da su mogli po Č. Vili djelovati iznad Majmunovića kuća, sa Hrasnog brda je djelovao po Malti i Ivana Krndelja, sa Grbavice po današnjoj Safeta Hadžića od pekare As do Bosmala... Rat proveo na Hrasnom brdu, par snajperskih incidenata je bilo za sve vrijeme rata. U Varaždinskoj, Triglavskoj i Zagorskoj i to na nekim čudnim (nelogičnim) mjestima za snajperisanje, a sa Ozrenske nisu mogli snajperima djelovati samo minobacačima i tromblonima.

Mislim da je snajper nekada djelovao od Babine kuce (gdje je poslije bio Umprofor) po donjem djelu Miliklanske.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#5219 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by 90minut »

sime_cipol wrote:Blekin potok je od stare Breke prema Nahorevu i Pionirskoj.
VRS je tu drzala liniju u potezu Mrkovici-Poljine
Ovako nešto?

https://una-inter.com/wp-content/upload ... 9.301.jpeg
User avatar
sime_cipol
Posts: 16251
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#5220 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sime_cipol »

90minut wrote:
sime_cipol wrote:Blekin potok je od stare Breke prema Nahorevu i Pionirskoj.
VRS je tu drzala liniju u potezu Mrkovici-Poljine
Ovako nešto?

https://una-inter.com/wp-content/upload ... 9.301.jpeg
Da, slican je teren.
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5221 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pici »

bio je taj klin u pionirskoj tako da su snajperisali kad ides iz pripreme u rov il obratno, znali minutazu kad se rade smjene i na par procjepa ukopa snajper i ceka, mene jednom umalo ne zakaci, sreca bio sam sagnut skoro do zemlje pri pretrcavanju, drito bi me u glavu pogodio, vice mi jaran inace i on je snajperista, sadake si udjelio ovaj izgleda dobar nisandjija :mrgreen: prozujo mi je metak iznad glave osjetio i čuo sam fijuk i zrak po glavi... huuuuuu boba
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#5222 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by 90minut »

pici wrote:bio je taj klin u pionirskoj tako da su snajperisali kad ides iz pripreme u rov il obratno, znali minutazu kad se rade smjene i na par procjepa ukopa snajper i ceka, mene jednom umalo ne zakaci, sreca bio sam sagnut skoro do zemlje pri pretrcavanju, drito bi me u glavu pogodio, vice mi jaran inace i on je snajperista, sadake si udjelio ovaj izgleda dobar nisandjija :mrgreen: prozujo mi je metak iznad glave osjetio i čuo sam fijuk i zrak po glavi... huuuuuu boba
Meni je starog pravo u glavu pogodio 2 puta ispalio zolju treci put ga sacekao tako mu drug kaže.
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5223 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pici »

90minut wrote:
pici wrote:bio je taj klin u pionirskoj tako da su snajperisali kad ides iz pripreme u rov il obratno, znali minutazu kad se rade smjene i na par procjepa ukopa snajper i ceka, mene jednom umalo ne zakaci, sreca bio sam sagnut skoro do zemlje pri pretrcavanju, drito bi me u glavu pogodio, vice mi jaran inace i on je snajperista, sadake si udjelio ovaj izgleda dobar nisandjija :mrgreen: prozujo mi je metak iznad glave osjetio i čuo sam fijuk i zrak po glavi... huuuuuu boba
Meni je starog pravo u glavu pogodio 2 puta ispalio zolju treci put ga sacekao tako mu drug kaže.

edo snajper je pretrcao prije mene i ja za njim pljus... kuca bila s moje desne strane i bas smo vidjeli gdje je metak spuco sadake sam udjelio i to dobre... zao mi je za tvog starog nek mu je laka zemlja bosanska :(
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#5224 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by 90minut »

pici wrote:
90minut wrote:
pici wrote:bio je taj klin u pionirskoj tako da su snajperisali kad ides iz pripreme u rov il obratno, znali minutazu kad se rade smjene i na par procjepa ukopa snajper i ceka, mene jednom umalo ne zakaci, sreca bio sam sagnut skoro do zemlje pri pretrcavanju, drito bi me u glavu pogodio, vice mi jaran inace i on je snajperista, sadake si udjelio ovaj izgleda dobar nisandjija :mrgreen: prozujo mi je metak iznad glave osjetio i čuo sam fijuk i zrak po glavi... huuuuuu boba
Meni je starog pravo u glavu pogodio 2 puta ispalio zolju treci put ga sacekao tako mu drug kaže.

edo snajper je pretrcao prije mene i ja za njim pljus... kuca bila s moje desne strane i bas smo vidjeli gdje je metak spuco sadake sam udjelio i to dobre... zao mi je za tvog starog nek mu je laka zemlja bosanska :(
Pricala mi stara baš godinu prije oni u kombiju po hrvatskoj bili umalo glavu nisu izgubili kad se sve dešavalo tamo još ih kontrola zaustavila i to cim je došao u Sarajevo prikljucio se u patriotsku na obuku znao od prvog momenta šta se sprema, al' znaš kakvo je bezumno stanje bilo tad..

Jesi se i ti prikljucio ranije ili te zahvatio u stopu rat?
User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5225 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pici »

90minut wrote:
Pricala mi stara baš godinu prije oni u kombiju po hrvatskoj bili umalo glavu nisu izgubili kad se sve dešavalo tamo još ih kontrola zaustavila i to cim je došao u Sarajevo prikljucio se u patriotsku na obuku znao od prvog momenta šta se sprema, al' znaš kakvo je bezumno stanje bilo tad..

Jesi se i ti prikljucio ranije ili te zahvatio u stopu rat?

prikljucio sam se odmah poslije onih čarapana sto su blokirali sarajevo poslije referenduma...
Post Reply