Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#5026 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by julisiz es grant »

Ontopic:

Dio iskaza svjedokinje sa Grbavice, koju je sa njenom majkom silovao Batko, na suđenju Radovanu Karadžiću, gdje nabraja imena troje srpskih snajperista koje je poznavala. Na žalost, dostupno samo na engleskom jeziku.
One of those snipers was -- I don't know his full name. His first name was Marinko. He used to work for Dobrotvor. That's a Serbian

charitable organisation that organised parcels to be sent in and out. Marinko used to work there at a later stage.

There was also a man called Zlatko Subotic, and a friend of mine recognised him without doubt, and she used to live in Grbavica as well.

And another rather painful thing was that there was a woman called Nada, who had worked before the war in a supermarket on Djura Djakovica Street. She was a sniper as well.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#5027 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

Pa nije Marinko na engleskom Džon Vejn...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#5028 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

julisiz es grant wrote:Ontopic:

Dio iskaza svjedokinje sa Grbavice, koju je sa njenom majkom silovao Batko, na suđenju Radovanu Karadžiću, gdje nabraja imena troje srpskih snajperista koje je poznavala. Na žalost, dostupno samo na engleskom jeziku.
One of those snipers was -- I don't know his full name. His first name was Marinko. He used to work for Dobrotvor. That's a Serbian

charitable organisation that organised parcels to be sent in and out. Marinko used to work there at a later stage.

There was also a man called Zlatko Subotic, and a friend of mine recognised him without doubt, and she used to live in Grbavica as well.

And another rather painful thing was that there was a woman called Nada, who had worked before the war in a supermarket on Djura Djakovica Street. She was a sniper as well.
Jedan od tih snajperista je bio - ne znam njegovo puno ime. Ime mu je bilo Marinko. Radio je za Dobrotvor. To je srpska dobrotvorna organizacija koja organizuje pošiljke koje se dobivaju i salju. Marinko je tamo radio kasnije.

Tu je bio i čovjek po imenu Zlatko Subotić, i jedan moj prijatelj ga je nedvojbeno prepoznao, a on je živje0 na Grbavici takodjer.

Još jedna prilično bolna stvar je sto je tu bila žena koja se zvala Nada, koja je prije rata radila u supermarketu u ulici Đure Đakovica. I ona je bila snajperista.
User avatar
hatemondays
Posts: 1197
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#5029 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by hatemondays »

Ramzess Veliki wrote:
julisiz es grant wrote:Ontopic:

Dio iskaza svjedokinje sa Grbavice, koju je sa njenom majkom silovao Batko, na suđenju Radovanu Karadžiću, gdje nabraja imena troje srpskih snajperista koje je poznavala. Na žalost, dostupno samo na engleskom jeziku.
One of those snipers was -- I don't know his full name. His first name was Marinko. He used to work for Dobrotvor. That's a Serbian

charitable organisation that organised parcels to be sent in and out. Marinko used to work there at a later stage.

There was also a man called Zlatko Subotic, and a friend of mine recognised him without doubt, and she used to live in Grbavica as well.

And another rather painful thing was that there was a woman called Nada, who had worked before the war in a supermarket on Djura Djakovica Street. She was a sniper as well.
Jedan od tih snajperista je bio - ne znam njegovo puno ime. Ime mu je bilo Marinko. Radio je za Dobrotvor. To je srpska dobrotvorna organizacija koja organizuje pošiljke koje se dobivaju i salju. Marinko je tamo radio kasnije.

Tu je bio i čovjek po imenu Zlatko Subotić, i jedan moj prijatelj ga je nedvojbeno prepoznao, a on je živje0 na Grbavici takodjer.

Još jedna prilično bolna stvar je sto je tu bila žena koja se zvala Nada, koja je prije rata radila u supermarketu u ulici Đure Đakovica. I ona je bila snajperista.
Nada Skipina radila u supermarketu U Djure Djakovica, moja " divna komsinica", rodjena Vukovarcanka, muz Nedjo pokoj mu dusi bio clan streljackog udruzenja prije rata, zaglavio u rukama Batka zajedno sa komsijom Midhatom S. Mitom , inace bio knjigovodja u ViK na Skenderiji prije rata. Sina Zarka moja mati cuvala dok je bio mali.Ima vise o njoj na Grbavica Kovacici pdf.
User avatar
sarajovasi
Posts: 338
Joined: 07/04/2008 10:19

#5030 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sarajovasi »

arman1 wrote:
sabanss wrote:Pa ovdje su ljudi koji su pucali, koje zanima, koji su trenirali i slično. Normalno je da se većina razumije u temu :-)
koliko toliko

Što nije garancija da se slažemo o svemu kao što se i ne slažemo. Na stranu svo ovo Hi-tech nadmudrivanje, definitivno je da su sve strane ovu vrstu pojedinaca/jedinica pogrešno koristile.
Što se tiće pušaka glavnina mog interesovanja je prestala 95. kad sam se demobilisao. Za mene vrh ostaje Tanđara sa Zrakovom optikom. Koristio sam i PASP ali Tanđara je vrh. Čak i bez optike derala je guzove.

Slazem se druze..moje interesovanje je prestalo 96.kad sam se demobilisao, a navukao sam godina po tim vojskama. I mi smo u jedinici imali tandzaru sa optikom...to kad opali kao da je tenk opalio...i to smo koristili na Stupu
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#5031 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by klixoris »

hatemondays wrote: Nada Skipina radila u supermarketu U Djure Djakovica, moja " divna komsinica", rodjena Vukovarcanka, muz Nedjo pokoj mu dusi bio clan streljackog udruzenja prije rata, zaglavio u rukama Batka zajedno sa komsijom Midhatom S. Mitom , inace bio knjigovodja u ViK na Skenderiji prije rata. Sina Zarka moja mati cuvala dok je bio mali.Ima vise o njoj na Grbavica Kovacici pdf.
Supermarket u Đure Đakovića gdje je sada Elektroprivreda ? Preko puta današnje Raiffeisen banke ? Pošto je to i moja mahala bila, ima li slika te žene, garant je znam iz viđenja
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5032 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

hatemondays wrote: Nada Skipina radila u supermarketu U Djure Djakovica, moja " divna komsinica", rodjena Vukovarcanka, muz Nedjo pokoj mu dusi bio clan streljackog udruzenja prije rata, zaglavio u rukama Batka zajedno sa komsijom Midhatom S. Mitom , inace bio knjigovodja u ViK na Skenderiji prije rata. Sina Zarka moja mati cuvala dok je bio mali.Ima vise o njoj na Grbavica Kovacici pdf.
Da... Nedju nam ubise jer nije htio pucati za njih, a jos i branio muslimana... Dobar je covjek bio Nedjo, poznavao sam ga.
Nade se sjecam kroz maglu, ali je nikad ne bih prepoznao... Kako li je ona zavrsila k'o snajperista...
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5033 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

arman1 wrote: Na stranu svo ovo Hi-tech nadmudrivanje, definitivno je da su sve strane ovu vrstu pojedinaca/jedinica pogrešno koristile.
Što se tiće pušaka glavnina mog interesovanja je prestala 95. kad sam se demobilisao. Za mene vrh ostaje Tanđara sa Zrakovom optikom. Koristio sam i PASP ali Tanđara je vrh. Čak i bez optike derala je guzove.
Pa, nije ovo bas Hi-tech nadmudrivanje... To je balistika, tehnika, funkcionalnost, a neki su o tome znali isto sto i danas, s tim sto nisu imali na raspolaganju danasnje stvarne Hi-tech zajebancije tipa laserskih mjeraca daljine, optika s uvecanjima preko 10x, laserske nisane, balisticke kalkulatore, itd., nego su vagali zrna, mjerili im vrijeme na 100-200m, onda na papiru racunali bar pribliznu pocetnu brzinu, pa trajektoriju/putanju, padove na raznim daljinama, pa onda sve to prakticno provjeravali s par metaka, i korigovali po potrebi.

Danas je to sve daleko lakse jer postoje hi-tech zajebancije koje sve to odrade za par sekundi, a strijelcu je dovoljno samo da poznaje karakteristike svoje optike. I da zna disati i okinuti kako treba. Prezivljavanje snajperiste u ratnim uslovima je vec treci par rukava...
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5034 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dadoka84 »

Naletio sam na interesantnu knjigu Snajperist na istočnoj bojišnici. Memoari njemačkog snajperiste iz 44 i 45 kad su ih rusi načepili. Ima baš interesantnih detalja kako opisuje preživljavanje na prvoj liniji.

Image
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#5035 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by klixoris »

Dozer wrote:
Danas je to sve daleko lakse jer postoje hi-tech zajebancije koje sve to odrade za par sekundi, a strijelcu je dovoljno samo da poznaje karakteristike svoje optike. I da zna disati i okinuti kako treba. Prezivljavanje snajperiste u ratnim uslovima je vec treci par rukava...
Ne mora vise ni disati kako treba. Posto pratis, garant si upratio onu Tracking Point pametnu snajpersku pusku sto su napravili. Sve sto trebas uraditi je da oznacis metu i onda samo drzis stisnut obarac - puska sama okine u momentu kada je ponovo poravnas sa tackom koju si oznacio na meti...

User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#5036 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

klixoris wrote:
Dozer wrote:
Danas je to sve daleko lakse jer postoje hi-tech zajebancije koje sve to odrade za par sekundi, a strijelcu je dovoljno samo da poznaje karakteristike svoje optike. I da zna disati i okinuti kako treba. Prezivljavanje snajperiste u ratnim uslovima je vec treci par rukava...
Ne mora vise ni disati kako treba. Posto pratis, garant si upratio onu Tracking Point pametnu snajpersku pusku sto su napravili. Sve sto trebas uraditi je da oznacis metu i onda samo drzis stisnut obarac - puska sama okine u momentu kada je ponovo poravnas sa tackom koju si oznacio na meti...

A sta se desava kad oznacis metu a ona negdje ode ???

Hoce li je puska cekati ? :lol:
User avatar
VrliBosnjanin
Posts: 17
Joined: 14/03/2019 15:54
Location: Bosnae

#5037 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by VrliBosnjanin »

dadoka84 wrote:Ima li kakva opcija da se neko rekreativno isproba na malo dužem strelištu.
Tuzla, naselje Paša Bunar, tu postoji strijelište dužine 300m. Novi zaštitari tu obavljaju obuku i finalna testiranja za rukovanje pištoljem. Kako su mi rekli par puta, nije rijedak slucaj da i pripadnici OSBiH tu dolaze na treninge i obuku. Ako ima neko iz Tuzle može ti malo bolje pojasniti.

Image

Tu su ti malo detaljnije informacije, ukoliko ih poželiš kontaktirati i raspitati se.

Image

Image
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5038 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dadoka84 »

VrliBosnjanin wrote:
dadoka84 wrote:Ima li kakva opcija da se neko rekreativno isproba na malo dužem strelištu.
Tuzla, naselje Paša Bunar, tu postoji strijelište dužine 300m. Novi zaštitari tu obavljaju obuku i finalna testiranja za rukovanje pištoljem. Kako su mi rekli par puta, nije rijedak slucaj da i pripadnici OSBiH tu dolaze na treninge i obuku. Ako ima neko iz Tuzle može ti malo bolje pojasniti.

Image

Tu su ti malo detaljnije informacije, ukoliko ih poželiš kontaktirati i raspitati se.
Zahvaljujem :)
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5039 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

klixoris wrote: Ne mora vise ni disati kako treba. Posto pratis, garant si upratio onu Tracking Point pametnu snajpersku pusku sto su napravili. Sve sto trebas uraditi je da oznacis metu i onda samo drzis stisnut obarac - puska sama okine u momentu kada je ponovo poravnas sa tackom koju si oznacio na meti...

Ma naravno da sam vidio ovo. Komedija. :D

Ali, mislim da je ova opcija dobra samo za staticno pucanje, i na vecim daljinama, na kojima se cilj ne krece brzo. Ovo je lijepo prikazano na ovom klipu, svi ce reci WOW!, medjutim nije ovo bas neka sreca u okruzenju u kojem se mora djelovati brzo, gdje se ciljevi krecu brzo (trce), i gdje je daljina do 300m.
Tu ova super tehnologija pada u vodu jer je neprimjenjiva, i opet se onda vracas na klasiku - ti, puska, cilj, mehanika... Pa sta znas - znas. :D
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#5040 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by klixoris »

Ramzess Veliki wrote: A sta se desava kad oznacis metu a ona negdje ode ???
Hoce li je puska cekati ? :lol:
Oznacis drugu koja je tu :mrgreen:

Dozer wrote: Ma naravno da sam vidio ovo. Komedija. :D

Ali, mislim da je ova opcija dobra samo za staticno pucanje, i na vecim daljinama, na kojima se cilj ne krece brzo. Ovo je lijepo prikazano na ovom klipu, svi ce reci WOW!, medjutim nije ovo bas neka sreca u okruzenju u kojem se mora djelovati brzo, gdje se ciljevi krecu brzo (trce), i gdje je daljina do 300m.
Tu ova super tehnologija pada u vodu jer je neprimjenjiva, i opet se onda vracas na klasiku - ti, puska, cilj, mehanika... Pa sta znas - znas. :D
Imaju i par promo snimaka gdje markiraju i gađaju mete u pokretu, npr divlje krme iz helikoptera, ali to vala i nije neka mjera...
Last edited by klixoris on 16/05/2019 15:35, edited 3 times in total.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#5041 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by julisiz es grant »

Ponovo streljaštvo all about.. :roll:
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5042 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Snajperi ba... Ili mislis da je ovo na klipu vazdusna skapu :D
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#5043 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by jazzer »

Nepoznata osoba iz vazdušne puške već dva dana puca na prolaznike u Sarajevskoj ulici u Beogradu, nezvanično saznaje "Blic".

Prema pisanju tog lista, radnici jedne prodavnice u ovoj ulici prijavili su policiji da je neko na njih pucao i danas i juče.

Za sada nema više informacija, a navodi se još i da policija traga za napadačem.
Ako taj snajperista drzi do sebe pa bude imao potrebu za nekim jacim oruzjem i bojevom municijom, neka se ne
ustrucava da trazi, donijecu mu ja na kucnu adresu :) .
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#5044 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by mali jomu »

Sultan.Fatih wrote: Moj drug film se ne zove Savrseni Krug nego kao sto je neko gore rekao Troskok , reditelj Srdjan Vuletic....


Savrseni Krug












Troskok

User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#5045 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pirpa »

Image
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#5046 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by julisiz es grant »

To je jedno od bezbroj uobičajenih pitanja skoro svim svjedocima optužbe na suđenjima generalima Galiću i Miloševiću (ovo je sa jednog od ta dva procesa, Vahid Karavelić je svjedočio na oba), čiji je cilj bio da pokažu da je Sarajevo bilo pravo vojno utvrđenje, pa je granatiranje i snajperisanje naseljenih dijelova bilo u stvari borba protiv legitimnih vojnih ciljeva.
User avatar
arman1
Posts: 5344
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#5047 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by arman1 »

Dozer wrote:
arman1 wrote: Na stranu svo ovo Hi-tech nadmudrivanje, definitivno je da su sve strane ovu vrstu pojedinaca/jedinica pogrešno koristile.
Što se tiće pušaka glavnina mog interesovanja je prestala 95. kad sam se demobilisao. Za mene vrh ostaje Tanđara sa Zrakovom optikom. Koristio sam i PASP ali Tanđara je vrh. Čak i bez optike derala je guzove.
Pa, nije ovo bas Hi-tech nadmudrivanje... To je balistika, tehnika, funkcionalnost, a neki su o tome znali isto sto i danas, s tim sto nisu imali na raspolaganju danasnje stvarne Hi-tech zajebancije tipa laserskih mjeraca daljine, optika s uvecanjima preko 10x, laserske nisane, balisticke kalkulatore, itd., nego su vagali zrna, mjerili im vrijeme na 100-200m, onda na papiru racunali bar pribliznu pocetnu brzinu, pa trajektoriju/putanju, padove na raznim daljinama, pa onda sve to prakticno provjeravali s par metaka, i korigovali po potrebi.

Danas je to sve daleko lakse jer postoje hi-tech zajebancije koje sve to odrade za par sekundi, a strijelcu je dovoljno samo da poznaje karakteristike svoje optike. I da zna disati i okinuti kako treba. Prezivljavanje snajperiste u ratnim uslovima je vec treci par rukava...
Sve stoji ali Tanđara je u našem ratu bila beton i do 700 m zavidno efikasna čak i sa običnim zrnom.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#5048 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Ja cuo tandazara na 3 kilometra pogadja u 5 cm... :D Dajte ljudi smanjite malo ribu :D - obicno zrno , sta dodje onda neobicno zrno.
User avatar
arman1
Posts: 5344
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#5049 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by arman1 »

славянин wrote:Ja cuo tandazara na 3 kilometra pogadja u 5 cm... :D Dajte ljudi smanjite malo ribu :D - obicno zrno , sta dodje onda neobicno zrno.
Izbalansirano sa ljubičastim vrhom. Rađeno sa manjom tolerancijom. :bih:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#5050 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

arman1 wrote:
славянин wrote:Ja cuo tandazara na 3 kilometra pogadja u 5 cm... :D Dajte ljudi smanjite malo ribu :D - obicno zrno , sta dodje onda neobicno zrno.
Izbalansirano sa ljubičastim vrhom. Rađeno sa manjom tolerancijom. :bih:
Ako mislis na streljacku/snajpersku municiju - jedina razlika je preciznija obrada zrna (balans) i kolicina baruta u cahuri koja je mnogo konstantnija nego kod "mitraljez" municije.
Ljubicasti vrh ne igra mislim ulogu :D jer samo sluzi kao marker o kojem je zrnu rijec :D
Sto se tice tandzare i 700 metara - onda sa pamom na 3 kilometra u sridu jelde :D
Post Reply