Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#5001 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Tako biva kad se opustis uz drustvo prosjecnih strijelaca, ono kafa price ma cuj na 600 pogodio, ma jasta je i lik se opusti, a onda dodje onaj koji zna da puca ...
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5002 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Ja, iskreno, kada cujem ili procitam ovakve komentare da se s PASP-om ne moze pucati preko 500-600m... Khm...
Ta puska, koliko god mana da ima, a nije da ih nema, zapravo bez problema salje zrno na 800-900m, i to s preciznoscu od ~95%, a u nekim "idealnim" uslovima moze ici i na 1.000-1.100 s preciznoscu od ~90%.
Naravno, pricam o nekome ko zna pucati.

Najvece mane PASP-a su njegova optika i preslabo uvecanje (4x), te okidac koji je identican onome na AP (pretvrd obarac, predug i nekonzistentan hod) koji naprosto ne valja i nije za jednu snajpersku pusku, pa ma koje namjene da je. To su dvije najvece mane, a koje od strijelca zahtijevaju zaista dosta vjezbe.
Na ovo se mogu dodati jos neke stvari poput preplitkog kundaka bez obrazine i nepostojanje mogucnosti montaze nogara ili neke obloge blizu usta cijevi (sto pucanje kroz rupe, gdje se najcesce cijev mora nasloniti na rupu i najcesce je to blizu usta cijevi, cini vise nego podloznim promasaju upravo radi toga sto se cijev naslanja, cime joj se umanjuje njena prirodna vibracija prilikom ispaljenja metka).
Po slobodnoj procjeni, neko ko nije ispalio bar po 50 metaka na daljine 400-900m, u razlicitim uslovima, ima bar 50% sansi da promasi na 400, i 90+% sansi da promasi na 900m. Dalje od toga je suvisno i pricati.

Radi ovoga su ljudi (oni koji su znali sta rade, naravno) cesto obradjivali mehanizam obaraca, tj. "skidali" su dio ili "zuba" obaraca ili ploce ispod njih, i na taj nacin skracivali hod obaraca.
Tezinu mu je zaista tesko modifikovati jer se radi o opruzi koja se bas i ne moze modifikovati. Jedino da se pravi nova, meksa, ali to na onom mehanizmu bas i nije preporucljivo jer bi se s meksom oprugom moglo desiti da puska sama opali pri nekom udarcu i sl.
Last edited by Dozer on 13/05/2019 15:06, edited 1 time in total.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5003 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dadoka84 »

Ja sam npr imao dosta muke dok sam se navikao na obarače na boljim vazdušnim puškama, navikao na cz i njihov okidač. Kad sam dobio u ruke takmičarsku... okidač klizi kao mlijeko i sasvim lagani pritisak je okida.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5004 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Nisam nikad mjerio (a nemam pojma sto nisam...) tezinu obaraca PASP-a, ali mislim da se radi o sili od cca. 5 kg, a koju je potrebno vuci dobrih 1,5 - 2 cm hoda.
Naravno, u poredjenju s mnogim drugim snajperskim puskama kod kojih je standard tezine obaraca do max. 2 kg, a hod do 5 mm, suvisno je bilo sta pricati.
A o takmicarskim puskama, ili snajperskim s mogucnoscu podesavanja tezine i hoda obaraca, na kojima je tezina obaraca 0,5 do 1 kg, i hod do 3 mm...sta pricati o tome :D

Takmicarske vazdusne i MK puske imaju donji limit od 0,5 kg, a hod obaraca im je 1 mm (pricamo o drugom koljenu, logicno).
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#5005 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dr.gog »

Dozer wrote:Ja, iskreno, kada cujem ili procitam ovakve komentare da se s PASP-om ne moze pucati preko 500-600m... Khm...
Ta puska, koliko god mana da ima, a nije da ih nema, zapravo bez problema salje zrno na 800-900m, i to s preciznoscu od ~95%, a u nekim "idealnim" uslovima moze ici i na 1.000-1.100 s preciznoscu od ~90%.
Naravno, pricam o nekome ko zna pucati.

Najvece mane PASP-a su njegova optika i preslabo uvecanje (4x), te okidac koji je identican onome na AP (pretvrd obarac, predug i nekonzistentan hod) koji naprosto ne valja i nije za jednu snajpersku pusku, pa ma koje namjene da je. To su dvije najvece mane, a koje od strijelca zahtijevaju zaista dosta vjezbe.
Na ovo se mogu dodati jos neke stvari poput preplitkog kundaka bez obrazine i nepostojanje mogucnosti montaze nogara ili neke obloge blizu usta cijevi (sto pucanje kroz rupe, gdje se najcesce cijev mora nasloniti na rupu i najcesce je to blizu usta cijevi, cini vise nego podloznim promasaju upravo radi toga sto se cijev naslanja, cime joj se umanjuje njena prirodna vibracija prilikom ispaljenja metka).
Po slobodnoj procjeni, neko ko nije ispalio bar po 50 metaka na daljine 400-900m, u razlicitim uslovima, ima bar 50% sansi da promasi na 400, i 90+% sansi da promasi na 900m. Dalje od toga je suvisno i pricati.

Radi ovoga su ljudi (oni koji su znali sta rade, naravno) cesto obradjivali mehanizam obaraca, tj. "skidali" su dio ili "zuba" obaraca ili ploce ispod njih, i na taj nacin skracivali hod obaraca.
Tezinu mu je zaista tesko modifikovati jer se radi o opruzi koja se bas i ne moze modifikovati. Jedino da se pravi nova, meksa, ali to na onom mehanizmu bas i nije preporucljivo jer bi se s meksom oprugom moglo desiti da puska sama opali pri nekom udarcu i sl.
:thumbup: . Sad si me podsjetio na moju radoznalost kada sam htio naučiti da pucam iz tog "strašnog" oružja. Gađaj dimnjak, gađaj "nešto"...I tako ja, uz smijeh D. koji je nosio pušku, pola dana provedoh. Na Jevrejskom sam , kao u Monthy Pythonu, gađao onu opskurnu Svinjsku glavu(preparirana glava vepra, postavljena by @šešeljevci). Uglavnom, ništa od mene. Godinama iza toga, na poligonu Njemačke vojske u BiH, dobijem šansu da isprobam glajnc nov G- 36 automatsku pušku sa optikom, sa čak dva prozirna okvira metaka. I sve skoro pogodim, u onu cool crvenu tačku...Kontam, gdje bi ovo čudo 1993-e..

Ali osjećaj gledanja "mete" kroz optiku...bio mi je jeziv. Nije bilo za mene, iskreno.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5006 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

H&K G36 je lijepa puska, nasljednica G3.
Nije snajperska, naravno, ali je lijepa i vrlo funkcionalna do 600m. Pretpostavljam da je bio u 5,56 kalibru i da je imao dual 3x4 do 800m optiku?
Koju je cijev imao? Duga, srednja, kratka?
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#5007 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by klixoris »

Dozer wrote: Radi ovoga su ljudi (oni koji su znali sta rade, naravno) cesto obradjivali mehanizam obaraca, tj. "skidali" su dio ili "zuba" obaraca ili ploce ispod njih, i na taj nacin skracivali hod obaraca.
Tezinu mu je zaista tesko modifikovati jer se radi o opruzi koja se bas i ne moze modifikovati. Jedino da se pravi nova, meksa, ali to na onom mehanizmu bas i nije preporucljivo jer bi se s meksom oprugom moglo desiti da puska sama opali pri nekom udarcu i sl.
Ovdje bas moras znati sta radis jer mozes zeznuti obarac samo tako, pa napraviti da puska okida kada i ne treba da okine. Nisam snajperista, da se razumijemo, bio sam mali kada je rat poceo, ali sam dugo trenirao streljastvo i bavio sam se sa slicnim prepravkama :thumbup:
Dozer wrote:Nisam nikad mjerio (a nemam pojma sto nisam...) tezinu obaraca PASP-a, ali mislim da se radi o sili od cca. 5 kg, a koju je potrebno vuci dobrih 1,5 - 2 cm hoda.
:shock:
To je fakat puno. Mi smo za streljastvo prepravljali da tezina, onako po osjecaju, bude prakticno da liznes prstom po obaracu. Onako samo prodjes prstom mrvu jace po njemu i puska okine. Neki su preferirali izrazeno "drugo koljeno", ja licno sam vise volio da ga nema i da me okidanje u jednu ruku iznenadi, precizniji sam tako bio. Ali to su ipak djecije budalastine u odnosu na prave igracke sa kojim ste vi imali priliku da se igrate :)
Last edited by klixoris on 13/05/2019 16:44, edited 5 times in total.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#5008 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dr.gog »

Dozer wrote:H&K G36 je lijepa puska, nasljednica G3.
Nije snajperska, naravno, ali je lijepa i vrlo funkcionalna do 600m. Pretpostavljam da je bio u 5,56 kalibru i da je imao dual 3x4 do 800m optiku?
Koju je cijev imao? Duga, srednja, kratka?
Srednja, 5,56mm. Fasciniralo me to što nije bučna, lagana je, i fakat precizna. A nakon toga je dolazio nezaobilazni švaBski gulaš i kobaje :izet: .Njemački vojnici su kukali jedino na "muhanatost" na jakim minusima. Ali to se odnosilo na nekakve poligone negdje u Kanadi, sa kojom Njemačka ima dogovor o posebnoj obuci pješadije( :? ).

Sjećam se da sam jedared probao i MP5 sa prigušivačem i optikom, ali to je bilo katastrofa. Jedva sam utrefio dimnjak na 50 metara :D .
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#5009 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

dr.gog wrote: :thumbup: . Sad si me podsjetio na moju radoznalost kada sam htio naučiti da pucam iz tog "strašnog" oružja. Gađaj dimnjak, gađaj "nešto"...I tako ja, uz smijeh D. koji je nosio pušku, pola dana provedoh. Na Jevrejskom sam , kao u Monthy Pythonu, gađao onu opskurnu Svinjsku glavu(preparirana glava vepra, postavljena by @šešeljevci). Uglavnom, ništa od mene. Godinama iza toga, na poligonu Njemačke vojske u BiH, dobijem šansu da isprobam glajnc nov G- 36 automatsku pušku sa optikom, sa čak dva prozirna okvira metaka. I sve skoro pogodim, u onu cool crvenu tačku...Kontam, gdje bi ovo čudo 1993-e..

Ali osjećaj gledanja "mete" kroz optiku...bio mi je jeziv. Nije bilo za mene, iskreno.
Doktore pa vojska - doktori to je simbioza... prvi prave posao drugim :D

Pucao sam iz g36 kao i iz g3.Integrisana optika je malo bespotrebna bolje da su samo klix sinu stavili pa stavljas sta oces - 2.5x je optika na njima mislim ? Ma na tim borbama do 300-400 metara kalas tito jos sad ove nove verzije vidim imaju 7.62x39 i to sa sinom za optiku. G3 je ludilo od puske prvenstveno zbog kalibra.

Bucna... pa zavisi gdje stojis - probaj stati sa strane malo blize kompenzatoru/skrivacu plamena :D
MP5 puca pistoljsku municiju - ni ne mozes ocekivati neke preciznost.
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#5010 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by parappa »

Image

Uvijek sam se smijao kada vidim ovaj film... Uzi (ili škorpion) sa prigušivačem i optikom :run:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#5011 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Nije to uzi nego MAC10 :wink:

Image :D
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#5012 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by parappa »

:D :D fino još na obraz naslonio
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5013 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

klixoris wrote: :shock:
To je fakat puno. Mi smo za streljastvo prepravljali da tezina, onako po osjecaju, bude prakticno da liznes prstom po obaracu. Onako samo prodjes prstom mrvu jace po njemu i puska okine. Neki su preferirali izrazeno "drugo koljeno", ja licno sam vise volio da ga nema i da me okidanje u jednu ruku iznenadi, precizniji sam tako bio. Ali to su ipak djecije budalastine u odnosu na prave igracke sa kojim ste vi imali priliku da se igrate :)
Hmmm....
S cim si tacno pucao na streljastvu, koja kategorija, i koja puska? Standard? CO2? FB, Ainshitz, Walter? Koliko znam, a znam, svaka sportska puska, bilo vazdusna bilo MK, ima podesivi obarac na sarafe, kojima se regulise duzina hoda i prvog i drugog koljena, kao i tezina drugog koljena. Pri tome, drugo koljeno ne smije biti lakse od 0,5 kg. Pred svako takmicenje se vaga tezina obaraca, i ako ne moze izdrzati 0,5kg, mora se podesiti da moze, inace - diskvalifikacija.
Za one koji nemaju predstavu koliko je 0,5 kg tezine obaraca, to je zapravo vrlo, vrlo lagano. Drugo koljeno ima hod od max.2mm, sto je pravo kratak hod, a radi osjetljlivosti okida se vrhom jagodice kaziprsta (toliko je malo snage potrebno da se okine).
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5014 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

dr.gog wrote: Srednja, 5,56mm. Fasciniralo me to što nije bučna, lagana je, i fakat precizna. A nakon toga je dolazio nezaobilazni švaBski gulaš i kobaje :izet: .Njemački vojnici su kukali jedino na "muhanatost" na jakim minusima. Ali to se odnosilo na nekakve poligone negdje u Kanadi, sa kojom Njemačka ima dogovor o posebnoj obuci pješadije( :? ).

Sjećam se da sam jedared probao i MP5 sa prigušivačem i optikom, ali to je bilo katastrofa. Jedva sam utrefio dimnjak na 50 metara :D .
Ma MP5 nije ni namijenjen za pucanje preko 30m. To je klasicna upadna puska, za vrlo blisku borbu u urbanom okruzenju, ciscenje objekata i sl..
A G36 je na jakom minusu muhanat radi plasticnog okvira. Metal na metal klizi (metak na metalni okvir), ali plastika ima tendenciju da zarosi ako je izvana prehladno dok se puca (velika temperaturne razlike), sto onda dovodi do toga da meci u njemu navlaze i ne klize kako treba, pa se onda desava da zatvarac povuce metak ukrivo, ili da ga ne uhvati uopste iz okvira.
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#5015 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by parappa »

Ima G36 i drugih problema... Završila je karijeru u njemačkoj vojsci: https://m.dw.com/en/heckler-koch-g36-th ... a-18402772

Znam da su Kurdi iz Iraka tražili da im pošalju još G36... Kažu kod njih nema problema sa puškom. :D

Da ne idemo dalje u off...
Jeli bilo G3 sa optikom u Sarajevu tokom rata?
Koje su se puške većinom koristile?
Znam da je PASP bio popularan jer je domaći.
Vjerovatno i papovka sa optikom.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5016 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dadoka84 »

Dozer wrote:Nisam nikad mjerio (a nemam pojma sto nisam...) tezinu obaraca PASP-a, ali mislim da se radi o sili od cca. 5 kg, a koju je potrebno vuci dobrih 1,5 - 2 cm hoda.
Naravno, u poredjenju s mnogim drugim snajperskim puskama kod kojih je standard tezine obaraca do max. 2 kg, a hod do 5 mm, suvisno je bilo sta pricati.
A o takmicarskim puskama, ili snajperskim s mogucnoscu podesavanja tezine i hoda obaraca, na kojima je tezina obaraca 0,5 do 1 kg, i hod do 3 mm...sta pricati o tome :D

Takmicarske vazdusne i MK puske imaju donji limit od 0,5 kg, a hod obaraca im je 1 mm (pricamo o drugom koljenu, logicno).
Meni se baš činilo tako kao da nema hoda. Ali su nišani bili strašni. Ono, navikne se čovjek na standardni nišan ali ono je odlično.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5017 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dadoka84 »

Image
Image

Opuštanje živaca u slobodno vrijeme :)
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#5018 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by klixoris »

Dozer wrote:
klixoris wrote: :shock:
To je fakat puno. Mi smo za streljastvo prepravljali da tezina, onako po osjecaju, bude prakticno da liznes prstom po obaracu. Onako samo prodjes prstom mrvu jace po njemu i puska okine. Neki su preferirali izrazeno "drugo koljeno", ja licno sam vise volio da ga nema i da me okidanje u jednu ruku iznenadi, precizniji sam tako bio. Ali to su ipak djecije budalastine u odnosu na prave igracke sa kojim ste vi imali priliku da se igrate :)
Hmmm....
S cim si tacno pucao na streljastvu, koja kategorija, i koja puska? Standard? CO2? FB, Ainshitz, Walter? Koliko znam, a znam, svaka sportska puska, bilo vazdusna bilo MK, ima podesivi obarac na sarafe, kojima se regulise duzina hoda i prvog i drugog koljena, kao i tezina drugog koljena. Pri tome, drugo koljeno ne smije biti lakse od 0,5 kg. Pred svako takmicenje se vaga tezina obaraca, i ako ne moze izdrzati 0,5kg, mora se podesiti da moze, inace - diskvalifikacija.
Za one koji nemaju predstavu koliko je 0,5 kg tezine obaraca, to je zapravo vrlo, vrlo lagano. Drugo koljeno ima hod od max.2mm, sto je pravo kratak hod, a radi osjetljlivosti okida se vrhom jagodice kaziprsta (toliko je malo snage potrebno da se okine).
Standard vazdusna puska, Anschutz 335 4,5mm (nije bilo para za bolje :mrgreen:). To je ta tezina koju si i opisao, vrhom jagodice kaziprsta prakticno liznes obarac da okines, s tim da je kod mene bio jako mali hod 1. i 2. koljeno pa je bio taj mali efekat iznenadjenja kod okidanja :thumbup:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#5019 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by julisiz es grant »

A da se otvori tema "Puške, snajperi, streljaštvo all about"?
Mislim da je rasprava na zadnjim stranicama, koliko god zanimljiva, ipak malo skrenula s teme snajperista u Sarajevu :)
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5020 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Ma sve je to dio paketa. I ova prica pomaze da se shvati sta je bilo moguce, a sta ne.
User avatar
sarajovasi
Posts: 338
Joined: 07/04/2008 10:19

#5021 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sarajovasi »

julisiz es grant wrote:A da se otvori tema "Puške, snajperi, streljaštvo all about"?
Mislim da je rasprava na zadnjim stranicama, koliko god zanimljiva, ipak malo skrenula s teme snajperista u Sarajevu :)
Slazem se...ovdje sve neki eksperti za snajpere i snajperisanje.Da nam je ovakvih bilo u ratu i u mojoj jedinici!!!
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5022 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Pa, mozda je bilo u nekim drugim jedinicama :)
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#5023 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sabanss »

Pa ovdje su ljudi koji su pucali, koje zanima, koji su trenirali i slično. Normalno je da se većina razumije u temu :-)
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#5024 Re: Snajperisti u Sarajevu..(off-topic)

Post by dr.gog »

parappa wrote:Ima G36 i drugih problema... Završila je karijeru u njemačkoj vojsci: https://m.dw.com/en/heckler-koch-g36-th ... a-18402772

Znam da su Kurdi iz Iraka tražili da im pošalju još G36... Kažu kod njih nema problema sa puškom. :D

Da ne idemo dalje u off...
Jeli bilo G3 sa optikom u Sarajevu tokom rata?
Koje su se puške većinom koristile?
Znam da je PASP bio popularan jer je domaći.
Vjerovatno i papovka sa optikom.
Završavam sa off-om:

g-3 se kratko koristila u 10 bbr(vidjeo sam 6-7 pušaka, dobijenih odnekud), a drugovi su mi rekli da je kočila i da je bila grozna.Moguće zbog municije iz Konjica :? ..Brzo su negdje nestale..
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#5025 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by arman1 »

sabanss wrote:Pa ovdje su ljudi koji su pucali, koje zanima, koji su trenirali i slično. Normalno je da se većina razumije u temu :-)
koliko toliko

Što nije garancija da se slažemo o svemu kao što se i ne slažemo. Na stranu svo ovo Hi-tech nadmudrivanje, definitivno je da su sve strane ovu vrstu pojedinaca/jedinica pogrešno koristile.
Što se tiće pušaka glavnina mog interesovanja je prestala 95. kad sam se demobilisao. Za mene vrh ostaje Tanđara sa Zrakovom optikom. Koristio sam i PASP ali Tanđara je vrh. Čak i bez optike derala je guzove.
Post Reply