Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
roba_s_greskom
Posts: 158
Joined: 16/03/2008 07:49

#4951 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by roba_s_greskom »

Poz nakon dugo vremena jedno pitanje
Onaj Zlaja sa snajperom na Grbavici koji se spominje u ranijim postovima , da li neko ima neku informaciju o liku, odakle je , sta ,kako i gdje je sada ?
User avatar
pametolog
Posts: 2065
Joined: 16/09/2009 17:48
Location: Tamo gdje se uspjeh, rad, znanje i trud ne prasta

#4952 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pametolog »

TheGodfather001 wrote:
pametolog wrote:
mobile94 wrote:Pozdrav Sarajlije, čitao sam malo ovu temu i zainteresovalo me nekoliko stvari u vezi dešavanja u Sarajevu u periodu opsade. Zanima me da li je neko imao prijatelja pravoslavne vjeroispovjesti tj. srbina i da je taj prijatelj preko noći otišao na brda iznad Sarajeva i pucao po svom gradu i da li ste te prijatelje ili komšije, poznanike sa kojima ste proveli djetinstvo, išli u školu, radili, poslije rata sreli negdje u Sarajevu ili u nekom drugom gradu, da li ste čuli nešto o tim ljudima i ima li tih snajperista koji su se vratili poslije rata u Sarajevo u svoje stanove i ako jesu da li žive i dan danas u gradu kojeg mrze i na kojeg su pucali.
Pogledaj film “Shot Through the Heart”. Baziran na isinitoj prici o dva predratna sarajevska druga,.... HBO produkcija.
Bezveze film, baziran na "istinitoj priči" čovjeka koji je otišao u Kanadu 1992.g. u maju i koji nikakve veze nije imao sa ratom, snajperistima i sl. Prodao scenarij za 35000$ na osnovu "prepričavanja i mašte" kanadske dijaspore. Autora priče je Daco Džamonja opleo u jednoj od svojih masterpiece priča.
Covjek je citav zivot, i dan-danas, u Sarajevu, Kanade vidio u zivotu nije. Film jeste romansiran (narocito razrjesenje zapleta), ali je stvarna prica kranje interesantna. Cak da je 100% vjerodostojno prenesena njihova prica, film bi mozda i mnogo bolji.

Vise vjerujem svojim ocima nego Daci Dzamonji.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4953 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Evo, na :D

Image
djes_ba
Posts: 665
Joined: 25/08/2009 17:22

#4954 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by djes_ba »

Sarajmen wrote:Image

Koliko sam shvatio, Ramiz Salčin je 22.8.1992. ubijen na osmom spratu zgrade Teheranski trg broj 14. Par puta u razmacima je pucao kroz prozor kupatila, i dobio metak u glavu. Umro je odmah. Ako neko može da objavi mapu sa starim sat. snimkom iz 2002., mogu tačno mapirati mjesto odakle je pucao a onda i neki okvirni radijus odakle je na njega pucano.
sa ovog prozora se vidi samo dobrinja pet i mojmilo , na onom snimku mislim da je gledao sa druge strane zgrade prema osnovnoj skoli Aleksa Santic i teologiji
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#4955 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dadoka84 »

Ima li neko informaciju možda. Ova zgrada je mjesto gdje sam stanovao prije i tokom rata. Bivša palmira toljatija, sadasnja gradacacka. Crvena linija je otprilike putanja metka koji mi je uletio u stan. Bilo nas je 6-7 u kuhinji, igrali smo karata. Duplo staklo se nije rasulo tako da je ostala putanja metka otprilike. A niko nije nastradao jer smo naslagali knjige u ormar preko prozora. Metak je bio u visini glave osobe koja sjedi na stolici. Druga tacka na ovom putiću je mjesto gdje je ubijen covjek, samo se srusio. Taj dio je uvala i veoma je tesko da ga je neko mogao pogoditi iz pravca hrasnog ili sa žuči. Je li bilo kakvih snajperista na ovoj lokaciji. Otprilike godina 1993.

Image
famous poems about fish
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4956 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Uhvati malo vise prostora slikom...
Al' taj metak kako si ga nacrtao tu je mogao doci samo s visine, tj. u padu, nikako pravolinijski jer je visa zgrada ispred te.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#4957 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by karanana »

o, znao sam nekog ko je zivio u ovoj zgradi. dok sam skontao sta je sta, malo je ugao cudan nekako.
pa nije bilo bosmala tako da jeste mozda cistina bila. ali je daljina pravo velika, sigurno dosta preko kilometra rekao bih.
znam za snajperske pogotke kod zutog nebodera uz zgradu tzv malog bosmala, ali tu ima jasna putanja sa hrasnog i izmedju zgrada. ali ovo je jos 200-300 metara dalje. i vjerovatno ova nacrtana linija treba da krene nize na slici, mozda iz donjeg desnog ugla a ne skoro sa sredine desno.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#4958 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

djes_ba wrote:
Sarajmen wrote:Image

Koliko sam shvatio, Ramiz Salčin je 22.8.1992. ubijen na osmom spratu zgrade Teheranski trg broj 14. Par puta u razmacima je pucao kroz prozor kupatila, i dobio metak u glavu. Umro je odmah. Ako neko može da objavi mapu sa starim sat. snimkom iz 2002., mogu tačno mapirati mjesto odakle je pucao a onda i neki okvirni radijus odakle je na njega pucano.
sa ovog prozora se vidi samo dobrinja pet i mojmilo , na onom snimku mislim da je gledao sa druge strane zgrade prema osnovnoj skoli Aleksa Santic i teologiji
Da, s tim što su u to vrijeme umjesto dograđene Dobrinje 5, bile uglavnom kuće visine dva sprata + potkrovlje, većinom pod kontrolom VRS.
Image
Ovo je pogled iz kupatila sa oko 16 m visine, dok je Ramiz Salčin bio meta u istoj prostoriji al' na oko 21 metar.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#4959 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Dozer wrote:Evo, na :D

Image
Image

Tu je to negdje...
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#4960 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by karanana »

zaista je bilo nekih nevjerovatnih pogodaka za neke znamo da je snajper kao onaj sto je sa grbavice uzduz titove iz nebodera u lenjinovoj puco po raskrsnici kod higijenskog. to je nevjerovatna daljina. bile su slike tacno ispred remize grasa na alipasinom mostu, covjek pogodjen snajperom mislim na biciklu. to je nevjerovatno i nemam pojma odakle. sa hrasnog vjerovatno. ali mozda ima i zalutalih metaka ili nesto.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15969
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#4961 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sime_cipol »

Nekako s proljeća wrote:
djes_ba wrote:
Sarajmen wrote:Image

Koliko sam shvatio, Ramiz Salčin je 22.8.1992. ubijen na osmom spratu zgrade Teheranski trg broj 14. Par puta u razmacima je pucao kroz prozor kupatila, i dobio metak u glavu. Umro je odmah. Ako neko može da objavi mapu sa starim sat. snimkom iz 2002., mogu tačno mapirati mjesto odakle je pucao a onda i neki okvirni radijus odakle je na njega pucano.
sa ovog prozora se vidi samo dobrinja pet i mojmilo , na onom snimku mislim da je gledao sa druge strane zgrade prema osnovnoj skoli Aleksa Santic i teologiji
Da, s tim što su u to vrijeme umjesto dograđene Dobrinje 5, bile uglavnom kuće visine dva sprata + potkrovlje, većinom pod kontrolom VRS.
Image
Ovo je pogled iz kupatila sa oko 16 m visine, dok je Ramiz Salčin bio meta u istoj prostoriji al' na oko 21 metar.
Mogao ga je pogoditi samo iz par kuca koje su bile blizu Dobrinje 5.
Rekao bih iz jedne u ovom trokutu
Image
Na slici je mnogo vise kuca nego sto ih bilo '92 kad je Salcin poginuo.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#4962 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dadoka84 »

Dozer wrote:Uhvati malo vise prostora slikom...
Al' taj metak kako si ga nacrtao tu je mogao doci samo s visine, tj. u padu, nikako pravolinijski jer je visa zgrada ispred te.
Ispred ove zgrade nema nista barem tad nije bilo bosmala. Ima zgrada valere koja jeste nesto visa. Kako se ponasa metak u padu, ima li brzine i energije da probije staklo a da ga ne saspe.

Image
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#4963 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dadoka84 »

karanana wrote:o, znao sam nekog ko je zivio u ovoj zgradi. dok sam skontao sta je sta, malo je ugao cudan nekako.
pa nije bilo bosmala tako da jeste mozda cistina bila. ali je daljina pravo velika, sigurno dosta preko kilometra rekao bih.
znam za snajperske pogotke kod zutog nebodera uz zgradu tzv malog bosmala, ali tu ima jasna putanja sa hrasnog i izmedju zgrada. ali ovo je jos 200-300 metara dalje. i vjerovatno ova nacrtana linija treba da krene nize na slici, mozda iz donjeg desnog ugla a ne skoro sa sredine desno.
Koga :D

Nije nemoguće zato i pitam. Meni je izgledalo kao da nije bilo slucajno.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4964 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Taj metak, ako ste dobro procijenili putanju, mogao je doci iz ovih pravaca. Daljina je 650 - 800m, zavisno od tacne lokacije ispaljenja.

Image
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#4965 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dadoka84 »

Dozer wrote:Taj metak, ako ste dobro procijenili putanju, mogao je doci iz ovih pravaca. Daljina je 650 - 800m, zavisno od tacne lokacije ispaljenja.

Image
Zahvaljujem :D Sad kad se sjetim mogle su se vidjeti ove kuće, posebno se isticala jedna bijela sa 4 prozora.

Meni se činilo kao da je dosao iz pravca ove najblize zgrade "valere" to je ova koja se naslanja na bosmal. Jer sam kad je ovaj covjek ubijen na ovoj lokaciji vidio kako se na brzinu zatvara prozor na istoj zgradi. Stajao sam na balkonu i gledao to sa nekih 100 metara. Zbog toga i pitam.
Last edited by dadoka84 on 10/05/2019 11:33, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4966 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Pete kolone je bilo i do kraja '93... E sad, da li su bas bili toliko hrabri da i tada pucaju s takvih mjesta, to ne znam...
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#4967 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dadoka84 »

Dozer wrote:Pete kolone je bilo i do kraja '93... E sad, da li su bas bili toliko hrabri da i tada pucaju s takvih mjesta, to ne znam...
Zahvaljujem na info :D
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#4968 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Comanche »

Dozer wrote:Taj metak, ako ste dobro procijenili putanju, mogao je doci iz ovih pravaca. Daljina je 650 - 800m, zavisno od tacne lokacije ispaljenja.

Image
Sa 650-700 metara smjestiti metak u taj mali prozor bas i nije lako ali nije ni nemoguce.Iako nisam los strijelac sa PASPom tesko da bi ja to uspio. Pad metka je tu sigurno vise od metar i po, pa jos efekat vjetra. Ali naravno ima puno boljih strijelaca od mene.

Sa mojom puskom i u .308 ili 300 magnum, mozda bi i bilo moguce.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#4969 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dadoka84 »

Zar je toliki pad... Ja sam nažalost samo trenirao 10m vazdušnu pušku.
Samo jedan metak je bio, znači ili je bilo bliže ili je imao savršen hitac.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4970 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

:-D
Nemojte se uvrijediti, ali pad 7,9 zrna (ili 8x57) tezine 13 g. koje ide iz PASP-a, na 700m, pri uglu pucanja 0 i bez ikakvog vjetra - iznosi 6,96 m :)

.308 WIN FMJ od 10 g. (9,7 tacnije) i s pocetnom brzinom od 860 m/s, na 700m ima pad od 4,5 m.

A .300 MAG WIN FMJ od 11,6 g. i s pocetnom brzinom od 900 m/s na 700m ima pad od 3,5 m.

Naravno, sve ovo zavisi i od duzine cijevi, tezine zrna, vremenskih uslova, ugla pucanja i vrste metka. Razlike za isti kalibar mogu biti i do 1m, a nekad cak i vise.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#4971 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by karanana »

dadoka84 wrote:
karanana wrote:o, znao sam nekog ko je zivio u ovoj zgradi. dok sam skontao sta je sta, malo je ugao cudan nekako.
pa nije bilo bosmala tako da jeste mozda cistina bila. ali je daljina pravo velika, sigurno dosta preko kilometra rekao bih.
znam za snajperske pogotke kod zutog nebodera uz zgradu tzv malog bosmala, ali tu ima jasna putanja sa hrasnog i izmedju zgrada. ali ovo je jos 200-300 metara dalje. i vjerovatno ova nacrtana linija treba da krene nize na slici, mozda iz donjeg desnog ugla a ne skoro sa sredine desno.
Koga :D

Nije nemoguće zato i pitam. Meni je izgledalo kao da nije bilo slucajno.
Goran A.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4972 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Dozer wrote::-D
Nemojte se uvrijediti, ali pad 7,9 zrna (ili 8x57) tezine 13 g. koje ide iz PASP-a, na 700m, pri uglu pucanja 0 i bez ikakvog vjetra - iznosi 6,96 m :)

.308 WIN FMJ od 10 g. (9,7 tacnije) i s pocetnom brzinom od 860 m/s, na 700m ima pad od 4,5 m.

A .300 MAG WIN FMJ od 11,6 g. i s pocetnom brzinom od 900 m/s na 700m ima pad od 3,5 m.

Naravno, sve ovo zavisi i od duzine cijevi, tezine zrna, vremenskih uslova, ugla pucanja i vrste metka. Razlike za isti kalibar mogu biti i do 1m, a nekad cak i vise.
:thumbup: Joj kad neko napise ko se razumije a ne strucnjaci sa "BH Vojna industrija" pa milina mi citati :-D :thumbup:

PASP za razliku od SVD je dizajniran kao rigidniji i prikladniji za urbano djelovanje, teze zrno za vecu probojnu moc.. Barem tako ja procita.
Last edited by славянин on 10/05/2019 14:01, edited 1 time in total.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#4973 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dadoka84 »

Interesantno, iznenađenje mi je da je pad toliki. Još kad se uzme u obzir uticaj vjetra...
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4974 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Zapravo je PASP samo kopija SVD-a, ali prilagodjena nasim tadasnjim proizvodnim kapacitetima, linijama i kalibru. SVD je za PASP, ipak, klasa iznad po svim parametrima.
Seawolf
Posts: 7532
Joined: 14/06/2012 22:59

#4975 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Seawolf »

Dozer wrote:Zapravo je PASP samo kopija SVD-a, ali prilagodjena nasim tadasnjim proizvodnim kapacitetima, linijama i kalibru. SVD je za PASP, ipak, klasa iznad po svim parametrima.
Opet .... PASP M76 nije kopija SVD, jer je pored razlike u kalibru, puno veća razlika u načinu funkcionisanja mehanizma pozajmice gasova.

PASP M76 ima AK mehanizam sa pozajmicom barutnih gasova i dugim hodom klipa (klip i nosač zatvarača su urađeni kao jedna cjelina).

SVD ima mehanizam sa pozajmicom barutnih gasova i kratkim hodom klipa (kao PAP M59/66, ili kao Colt AR-15).

Čak i PASP M91, ima isti kalibar kao SVD (7,62x54R), ali mu je mehanizam pozajmice barutnih gasova isti kao kod AK i kod PASP M76.
Post Reply