Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4926 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by insomnia78 »

Kad ste vec kod Grbavice
Image
A glede snajperista
Image
Image
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#4927 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by i agree »

Ko je ova?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4928 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by insomnia78 »

Ruskinja
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#4929 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Pa sta radi ova nasa vlast, to treba sudski procesuirati I proganjati. :roll:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#4930 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Dozer wrote:@Ramzese
Vala, ako su vec htjeli da prave nesto koliko-toliko autenticno, onda su mogli i da prikazu koncanicu optike PASP-a, s obzirom da je ono na ovoj pusci upravo M76 od PASP-a. Vidi se to fino na 7:38 i 9:04. Zajcova PU optika je bila prilicno kraca, a i koncanica joj je bila trokraka.
Ni ovo nije SVT-40 koju je Zajcev koristio... :D
Ono onakvo drzanje puske lijevom rukom u stojecem stavu... necu komentarisati :D
E da, popusta me sjecanje, imao sam tu SVT-40. :lol:

A koncanica na filmu je presmijesna ... :lol:
lavic
Posts: 3081
Joined: 14/04/2011 15:03

#4931 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by lavic »

Pogresno mjesto, kos je bio sa druge strane nebodera, tu gdje ste oznacili se igralo lopte a sa drgr strane neborea je bio kos, Samira su ubili rafalom sa 1 sprata, udaljenost cca 40 metara.
lavic
Posts: 3081
Joined: 14/04/2011 15:03

#4932 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by lavic »

Jos jedna pogresna informacija, prije rata broj 33 je bio zadnji broj i bio je na drugom kraju zgrade, i Samir je ubijen iz dijela kasarne koji je sad potpuno srusen a bio je tacno na suprot neboderu, bio sam tu. Jasmin Smajic je bio tu i u vozilu hitne u kojoj je Samir iskrvario i umro.
lavic
Posts: 3081
Joined: 14/04/2011 15:03

#4933 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by lavic »

Doda37 wrote:
Oznacio sam na 207. stranici gdje je bio kos, kad se iselila kasarna tu smo igrali basketa, 6 ... 7 mjesec
Nisi dobro oznacio. kos je bio ispred broja 33, a ti si oznacio ipred broja 27.

Mozda se mi i znamo ako si tad stanovao u neboderu, ja sam zivio u 33.
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#4934 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Doda37 »

lavic wrote:
Mozda se mi i znamo ako si tad stanovao u neboderu, ja sam zivio u 33.
Nisam sam ja iz tog nebodera, ja sam bio tu drugim poslom :) zaboravilo se proslo je skoro 27 god. kos je morao biti zaklonjen zgradom zbog Lenjinove
sjecamse
Posts: 48
Joined: 17/03/2012 23:26

#4935 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sjecamse »

Da li je do mene ili svi imamo potajni PTSP pa se vracamo ponekad na ove stranice po zrnca iz prošlosti.
Ja čitajući ove stranice, često mogu da osjetim miris barutnog ljeta 93' pomješanog sa procvjetalim lipama na nepristupačnom Vilsu, i neopisivi osjecaj zivota na ivici, te ljudske naivnosti i krajnje iskrenosti sugrađana.

Nikad necu zaboraviti onaj praskavi zvuk i trgnuto podizanje moje teksas jakne, sa tupim bolom u stomaku, dok duboko dišući uplašen trčim do haustora i govorim sebi "nije nista strašno, samo te malo" a tijelo mi daje instrukcije da bih trebao da legnem. Necu zaboraviti polunaprsnutu košuljicu koju mi je doktor ostavio u komadu gaze, sa ljubičastim vrhom i malo krvi na njoj.

Pitam se koliko na's se danas prolazeći ispod novoizgrađenih visokokatnica razmislja o snajperistima koji bi ih popularizirali u novoj iteraciji krvoprolića, te koje bi oružje, optike, kalibre koristili u situacijama poput mnoštva opisanih.


:roll:
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4936 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

7,9 vise ne bi sigurno :mrgreen:

Sad su ti za te namjene moderne sljedece zujalice:
- .338 LM ili NM (8.58x70mm, s pocetnom brzinom od 830 do 1000 m/s, zavisno od vrste i tezine zrna. Namijenjeno dalekometnom pucanju, vrlo dobro i precizno zrno za daljine do 2.000m, a neko dobro uvjezban moze ici i do 2.500m, pa i preko toga uz odlicnu optiku i odgovarajuce vremeneske uslove),
- .408 Chey-Tac (10.36x77mm, s pocetnom brzinom od 910 do 1100 m/s. Kao i gornji .338, odlican do 2.000, a i do 2.500, pa i preko s odgovarajucom opremom)
- 6.5 Creedmore (6.5x41-52mm, s pocetnom brzinom od 830 do 920 m/s. Odlicno zrno za do 1.000m, a moze ici i na 1.500, uz pratece odgovarajuce zafrkancije)
- .308 Win (7.62x51 NATO. Poznat metak, a i zrno. Pocetne brzine su mu od 770 do 940 m/s, zavisno od vrste i tezine zrnaa, i duzine cijevi, logicno. Odlican za do 1.200, ali ide i bez problema i do 1.700. Postoje potvrdjeni pogoci s ovim metkom i na preko 2.000)
- .300 WM (7.62x67mm, s pocetnim brzinama od 870 do 990 m/s, zapravo je samo jaca verzija prethodnika .308, i, logicno, s malo boljim performansama, pa je uz kvalitetnu optiku i cijev odlican za do 1.500, pa i 2.000m)
- 5.56x45 (slicno .223 REM, ali ipak drugacije jer ima malkice jace punjenje i duzi vrat cahure, a samim tim je i leziste metka u cijevi duze. Radi ovoga se iz puske za ovaj kalibar moze ispaliti .223 REM, ali se iz puske namijenjene za .223 REM ne moze ispaliti ovaj 5.56x45. S pocetnim brzinama od 850 do 1.000 m/s, ali radi male tezine zrna, odlican je na daljinama do 600m, a u dobrim uslovima moze ici i do 800.)
- .50 (12.7x99mm, s pocetnim brzinama od 880 do 930 m/s, svima je poznat metak, a i zrno. Radi velike pocetne brzine, ali i velike tezine zrna, odlicno je za daljine do 2.000m, a s pravom cjevkom i odlicnom optikom bez ikakvih problema ide precizno i na 2.500).

Ovo je bilo sto se tice "zapada".

S istoka imamo poznati i vec obradjeni 7,62x54 R ("sijac", SVD, PKT, itd., koji je odlican do 1.200, ali moze ici i na 1.500, pa i preko u dobrim uslovima i s dobrom optikom), takodjer .50, ali i ovdje relativno nepoznati 5,45x39, sto je Ruski pandan NATO-vom .223 REM. Brzina ovog zrna je 880-890 m/s, ali je, kao i .223, pogodno za do 600, max. 800m.

Eto...to je to sto se tice snajperskih kalibara koji bi se koristili ako se jope zapuskara. Bilo bi veselo, u svakom slucaju :D
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#4937 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by klixoris »

Dozer wrote:7,9 vise ne bi sigurno :mrgreen:

Sad su ti za te namjene moderne sljedece zujalice:
- .338 LM ili NM (8.58x70mm, s pocetnom brzinom od 830 do 1000 m/s, zavisno od vrste i tezine zrna. Namijenjeno dalekometnom pucanju, vrlo dobro i precizno zrno za daljine do 2.000m, a neko dobro uvjezban moze ici i do 2.500m, pa i preko toga uz odlicnu optiku i odgovarajuce vremeneske uslove),
- .408 Chey-Tac (10.36x77mm, s pocetnom brzinom od 910 do 1100 m/s. Kao i gornji .338, odlican do 2.000, a i do 2.500, pa i preko s odgovarajucom opremom)
- 6.5 Creedmore (6.5x41-52mm, s pocetnom brzinom od 830 do 920 m/s. Odlicno zrno za do 1.000m, a moze ici i na 1.500, uz pratece odgovarajuce zafrkancije)
- .308 Win (7.62x51 NATO. Poznat metak, a i zrno. Pocetne brzine su mu od 770 do 940 m/s, zavisno od vrste i tezine zrnaa, i duzine cijevi, logicno. Odlican za do 1.200, ali ide i bez problema i do 1.700. Postoje potvrdjeni pogoci s ovim metkom i na preko 2.000)
- .300 WM (7.62x67mm, s pocetnim brzinama od 870 do 990 m/s, zapravo je samo jaca verzija prethodnika .308, i, logicno, s malo boljim performansama, pa je uz kvalitetnu optiku i cijev odlican za do 1.500, pa i 2.000m)
- 5.56x45 (slicno .223 REM, ali ipak drugacije jer ima malkice jace punjenje i duzi vrat cahure, a samim tim je i leziste metka u cijevi duze. Radi ovoga se iz puske za ovaj kalibar moze ispaliti .223 REM, ali se iz puske namijenjene za .223 REM ne moze ispaliti ovaj 5.56x45. S pocetnim brzinama od 850 do 1.000 m/s, ali radi male tezine zrna, odlican je na daljinama do 600m, a u dobrim uslovima moze ici i do 800.)
- .50 (12.7x99mm, s pocetnim brzinama od 880 do 930 m/s, svima je poznat metak, a i zrno. Radi velike pocetne brzine, ali i velike tezine zrna, odlicno je za daljine do 2.000m, a s pravom cjevkom i odlicnom optikom bez ikakvih problema ide precizno i na 2.500).

Ovo je bilo sto se tice "zapada".

S istoka imamo poznati i vec obradjeni 7,62x54 R ("sijac", SVD, PKT, itd., koji je odlican do 1.200, ali moze ici i na 1.500, pa i preko u dobrim uslovima i s dobrom optikom), takodjer .50, ali i ovdje relativno nepoznati 5,45x39, sto je Ruski pandan NATO-vom .223 REM. Brzina ovog zrna je 880-890 m/s, ali je, kao i .223, pogodno za do 600, max. 800m.

Eto...to je to sto se tice snajperskih kalibara koji bi se koristili ako se jope zapuskara. Bilo bi veselo, u svakom slucaju :D
Sto znaci da nam komsije ne bi vise morale silaziti tako blizu da bi snajperali po gradu nego bi mogli komotno sa Zlatista, SunnyLand-a i sl, sve su to udaljenosti do 2000m :mrgreen:
Last edited by klixoris on 11/03/2019 12:31, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4938 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Naravno. Ostaje samo nada da ce SDA ovaj put malo bolje "organizovati" otpor i da im nece dozvoliti da zauzmu sve te visinske kote, kao onda...
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#4939 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Doda37 »

Tek sam sada shvatio da pricamo o razlicitom vremenu, lokacija kosa gdje je poginuo momak iz ove zgrade i ova sto ja tvrdim su razlicite, lokacija kosa po izlasku kasarne je ovaj ML Mercedec, jer nije se moglo igrati na staroj koja je bila otvorena prema Grbavici, cudi me da nije @lavic to shvatio sta ja pisem… jer je on tu domaci a ja sam bio samo u odredjenom vremenu... mi smo igrali na ovoj lokaciji--- 7.8 … mjesec
sjecamse
Posts: 48
Joined: 17/03/2012 23:26

#4940 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sjecamse »

Kada bi @Dozer otvorio školu streljaštva ili čak neki kurs, garantujem da bih bio prvi polaznik :-) ako daje časove.
Uz ovakvo poznavanje materije, mogao bih se zakleti da bi svaki sekund bio zlata vrijedan.

Kakva je situacija za poligonsko pucanje sa snajperima u kontrolisanim uslovima? Nisam nesto posebno viđao duge cijevi na Pašinom, iako je bilo izuzetaka.

Off topic sad. Sjedim na poslu u jednoj većoj zgradi u Sa, i gledam okolinu. Nije bas jednostavno toliko skontati odakle bi neko mogao da djeluje, toliko je prozora, krovova, nekih dzepova.... Izgradilo se SA mnogo, tako da uz gore nabrojane kalibre, siguran sam da bi bilo veselo :run:
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4941 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

sjecamse wrote: Off topic sad. Sjedim na poslu u jednoj većoj zgradi u Sa, i gledam okolinu. Nije bas jednostavno toliko skontati odakle bi neko mogao da djeluje, toliko je prozora, krovova, nekih dzepova.... Izgradilo se SA mnogo, tako da uz gore nabrojane kalibre, siguran sam da bi bilo veselo :run:
Nije drugacije bilo ni u periodu 92-95.... Jeste bilo manje visokih zgrada, ali visina cesto ne znaci i prednost. Cak stavise, cesto nosi daleko veci rizik, pogotovo ako se radi o usamljenoj lokaciji, tipa jedne visoke zgrade (npr. I.V., Momo i Uzeir, Bristol), koja onda postaje jedina meta s one strane.
felsh
Posts: 284
Joined: 25/06/2012 14:12

#4942 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by felsh »

A valja i skakati kroz spratove nekad, ha DOZA ? :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4943 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Otprilike :lol: :lol:
mobile94
Posts: 44
Joined: 22/06/2018 14:19

#4944 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by mobile94 »

Pozdrav Sarajlije, čitao sam malo ovu temu i zainteresovalo me nekoliko stvari u vezi dešavanja u Sarajevu u periodu opsade. Zanima me da li je neko imao prijatelja pravoslavne vjeroispovjesti tj. srbina i da je taj prijatelj preko noći otišao na brda iznad Sarajeva i pucao po svom gradu i da li ste te prijatelje ili komšije, poznanike sa kojima ste proveli djetinstvo, išli u školu, radili, poslije rata sreli negdje u Sarajevu ili u nekom drugom gradu, da li ste čuli nešto o tim ljudima i ima li tih snajperista koji su se vratili poslije rata u Sarajevo u svoje stanove i ako jesu da li žive i dan danas u gradu kojeg mrze i na kojeg su pucali.
PM72
Posts: 17746
Joined: 30/04/2012 16:54

#4945 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

mobile94 wrote:Pozdrav Sarajlije, čitao sam malo ovu temu i zainteresovalo me nekoliko stvari u vezi dešavanja u Sarajevu u periodu opsade. Zanima me da li je neko imao prijatelja pravoslavne vjeroispovjesti tj. srbina i da je taj prijatelj preko noći otišao na brda iznad Sarajeva i pucao po svom gradu i da li ste te prijatelje ili komšije, poznanike sa kojima ste proveli djetinstvo, išli u školu, radili, poslije rata sreli negdje u Sarajevu ili u nekom drugom gradu, da li ste čuli nešto o tim ljudima i ima li tih snajperista koji su se vratili poslije rata u Sarajevo u svoje stanove i ako jesu da li žive i dan danas u gradu kojeg mrze i na kojeg su pucali.
:-) Šališ se.
nc1
Posts: 25
Joined: 09/07/2014 08:02

#4946 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by nc1 »

5.3.1992, Oslobođenje 15700, Florence Hartmann:
https://bit.ly/2G1MisC
...
Tokom cijelog dana u toku kojega je Sarajevo bilo blokirano, grupice ili grupe naoružanih civila ulazile su i izlazile iz hotela, a bilo ih je dosta na spratovima „Holidej ina“. Dok su strani posmatrači bili u hotelu, oni su se trudili sakriti oružje koje imaju, iako im to nije uvijek polazilo za rukom. No, kada su, negdje oko 18 sati, strani posmatrači otišli, uz pomoć vojske, specijalnim avionom, razloga za diskreciju više nije bilo. Počeli su u velikim grupama ulaziti u hotel sada već i ne krijući oružje koje su sa sobom nosili. Bilo je tu puno pušaka, automatskih pušaka, a mnogi su imali i pištolje za pojasom i redenike s mecima kojima su bili opasani. U tekstu koji sam pisala u ponedjeljak za „Mond“... https://bit.ly/2G1MisC
djes_ba
Posts: 665
Joined: 25/08/2009 17:22

#4947 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by djes_ba »

mobile94 wrote:Pozdrav Sarajlije, čitao sam malo ovu temu i zainteresovalo me nekoliko stvari u vezi dešavanja u Sarajevu u periodu opsade. Zanima me da li je neko imao prijatelja pravoslavne vjeroispovjesti tj. srbina i da je taj prijatelj preko noći otišao na brda iznad Sarajeva i pucao po svom gradu i da li ste te prijatelje ili komšije, poznanike sa kojima ste proveli djetinstvo, išli u školu, radili, poslije rata sreli negdje u Sarajevu ili u nekom drugom gradu, da li ste čuli nešto o tim ljudima i ima li tih snajperista koji su se vratili poslije rata u Sarajevo u svoje stanove i ako jesu da li žive i dan danas u gradu kojeg mrze i na kojeg su pucali.
prosto nemoguce, to su bolan dzon obrazi ni stida ni srama još kažu sta nam uradiše
a ni ni mlađe generacije nisu nista bolje
https://ibb.co/y8ZWrY7
Image
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#4948 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by mariner »

Da rezimiramo sve ovo dosad za mlade generacije a i iskusne lisce:
1. Srbo-cetnicki- nekrofilno- sadisticki- klero-fashisticki agresor snajperima su gadjali i po ulicama i po kucama a i po zgradama, osim po ulicama i raskrsnicama cesto je to islo i po prozorima stanova. Nisi smjeo nos promoliti kroz prozor prema agresorskom polozaju a da ne zapuca.
2. Cesto je u igri pored klasicnog snajpera ukljucen bio i sijac smrti. Cesto se po gradskim ulicama i mahalama zarafala po narodu onako kao dnevna porcija jedan redenik po svakoj ulici gdje prolaze ljudi a nekad i po kucama onako iz dosade.
3. Cesto je bio u igri i PAM sa rasprskavajucim mecima malo zadaje teror onako uz snajpere i poneku minobacacku granatu.
4. Ponekad i PAT zna zadati po ulicama uz snajpere, osim toga sto mu je primarna zadaca po zgradama i kucama da dere zidove znao je i po autima i kamionima.
5. Nekad sve ovo gore pomenuto agresor zadaje u kombinaciji pa bude pravi vatromet.

Postojali su intervali rusenja grada, nekad kampanjska agresivna nocna ili danjska zadavanja uz svu artiljeriju i ostalo pa onda par dana zatisje ali u medju terminima stalno grickanje ponekim granatama onako neravnomjerno i nepredvidljivo da poludis, svih dana rata je stalna neizvjesnost i napetost.
Cesto i u danima potpisivanih primirja za obustavu vatre agresor je uvjek to rado krsio na raznorazne nacine, zedan krvi i mnogi ljudi su izginuli u tim danima.

Pogledati obavezno opet RED LINE 2012. crvena linija 11541. i sve ce biti jasno.
A za poslasticu pogledati jos jednom SERBIAN EPICS dokumentarni film i ruske fekalije pjesnika Limonova kako sa ljubavlju ispali rafal prema gradu.
User avatar
pametolog
Posts: 2065
Joined: 16/09/2009 17:48
Location: Tamo gdje se uspjeh, rad, znanje i trud ne prasta

#4949 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pametolog »

mobile94 wrote:Pozdrav Sarajlije, čitao sam malo ovu temu i zainteresovalo me nekoliko stvari u vezi dešavanja u Sarajevu u periodu opsade. Zanima me da li je neko imao prijatelja pravoslavne vjeroispovjesti tj. srbina i da je taj prijatelj preko noći otišao na brda iznad Sarajeva i pucao po svom gradu i da li ste te prijatelje ili komšije, poznanike sa kojima ste proveli djetinstvo, išli u školu, radili, poslije rata sreli negdje u Sarajevu ili u nekom drugom gradu, da li ste čuli nešto o tim ljudima i ima li tih snajperista koji su se vratili poslije rata u Sarajevo u svoje stanove i ako jesu da li žive i dan danas u gradu kojeg mrze i na kojeg su pucali.
Pogledaj film “Shot Through the Heart”. Baziran na isinitoj prici o dva predratna sarajevska druga,.... HBO produkcija.
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#4950 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by TheGodfather001 »

pametolog wrote:
mobile94 wrote:Pozdrav Sarajlije, čitao sam malo ovu temu i zainteresovalo me nekoliko stvari u vezi dešavanja u Sarajevu u periodu opsade. Zanima me da li je neko imao prijatelja pravoslavne vjeroispovjesti tj. srbina i da je taj prijatelj preko noći otišao na brda iznad Sarajeva i pucao po svom gradu i da li ste te prijatelje ili komšije, poznanike sa kojima ste proveli djetinstvo, išli u školu, radili, poslije rata sreli negdje u Sarajevu ili u nekom drugom gradu, da li ste čuli nešto o tim ljudima i ima li tih snajperista koji su se vratili poslije rata u Sarajevo u svoje stanove i ako jesu da li žive i dan danas u gradu kojeg mrze i na kojeg su pucali.
Pogledaj film “Shot Through the Heart”. Baziran na isinitoj prici o dva predratna sarajevska druga,.... HBO produkcija.
Bezveze film, baziran na "istinitoj priči" čovjeka koji je otišao u Kanadu 1992.g. u maju i koji nikakve veze nije imao sa ratom, snajperistima i sl. Prodao scenarij za 35000$ na osnovu "prepričavanja i mašte" kanadske dijaspore. Autora priče je Daco Džamonja opleo u jednoj od svojih masterpiece priča.
Post Reply