Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4901 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Jes dok ne probas SVD :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4902 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Mislim da je prednost zrna 7,62x54r u tome sto je brze (dakle manje prostora za neplanske devijacije cilja tipa neocikivani pomaci) i relativno ravna putanja do tacke kada mnogo brze od 7.9 pocinje da pada (to je na oko 700 metara) ali u praksi mislim ne puca se cesto preko 700 metara mislim :? :D


Image
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4903 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Izgleda da ga je drugim hitcem pogodio (ne znam dali je namjerno pucao da ga istjera iz vozila jer nije ga vidio nego samo vrh sofersajbe) Ako je fulio prvim onda je drugim cudnovato jos tezi pogodak ostvario.Meni se cini da je 99% negdje sa tranzita ili nesto tako pucano, bilo sta visocije od one crvene zgrade sto blokira vidik.
Image
User avatar
Dozer
Posts: 28382
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4904 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Imate sve to detaljno objasnjeno i nacrtano na prethodnim stranicama. Da se ne ponavljamo...
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4905 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Otto_13 wrote:Na ovoj slici se malo bolje vidi da ga je pogodio otprilike na sredinu šoferšajbe

Image
Pogledaj desni gornji cosak od sofersajbe i rupu od prvog metka :wink:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4906 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by aldinjo »

Otto_13 wrote: Jesi ti stvarno nepismen ili generalno imaš neki problem ? Napisao sam i spomenuo borbe na Otesu u decembru 1992 godine i posle toga ništa ! Nigdje se više nije ni pokušalo pomaći prema gradu zato tu svoju silu prosipaj negdje drugo ili čitaj šta ljudi pišu . Hvala i prijatno
A Azići u februaru 1993. godine?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#4907 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Dozer wrote:
Ramzess Veliki wrote: @ Doza postojala je snajperska jedinica, tako sam citao u Alanu Fordu, a ja vjerujem Broju Jedan. :D

@ Otto, obje su dobre, nema tu neke razlike. Mada ja prednost dajem 7,9mm zbog tezine zrna na vecim daljinama.
Ja bih ipak SVD. Jaca optika (ona izvorna varijanta 6x36), bolja koncanica do 500, bolji kundak i obrazina, duza cijev :D
Ma to do 500 mogu i zatvorenih ociju. :lol:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#4908 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

славянин wrote:Mislim da je prednost zrna 7,62x54r u tome sto je brze (dakle manje prostora za neplanske devijacije cilja tipa neocikivani pomaci) i relativno ravna putanja do tacke kada mnogo brze od 7.9 pocinje da pada (to je na oko 700 metara) ali u praksi mislim ne puca se cesto preko 700 metara mislim :? :D
Ma o tome I pricam. Do 500 mozes sa cim god hoces, preko 700 uvije izaberi tesko zrno.
Malo zrno brzo gubi kineticku energiju a potencijalna mu je svakako manja od tezeg zrna pa na njega otpor zraka vjetar i temperatura, da ne spominjem vlaznost bas ono praaavo uticu.
Dok na teze zrno uticu daleko manje jer uspijeva sacuvati dovoljno kineticke a potencijane i tako ima vise.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#4909 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Otto_13 wrote:U aprilu 1995 godine piše da je ubijen ovaj Francuz iz UN snaga ali je ista lokacija gdje je i mali Nermin Divović ubijen u novembru 1994 godine . Negdje sam pročitao da su oni pogođeni sa zgrade Metalke .

https://www.youtube.com/watch?v=kU5q8S_ ... verified=1


Image
Ako mene pitate ovo je pucala ona cetnikusa plave kose. I po Dobrinji je gadjala djecu kad je na smjeni.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#4910 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by decembar2017 »

Dozer wrote:Marksman (MM) je zapravo snajperista-izvidjac. Moze raditi i sam, ne nuzno u paru sa snajperistom. Zadatak MM-a je izvidjeti teren i polozaje neprijatelja, markirati ih po potrebi (laserom ili GPS-om ili obicnom radio dojavom, sve zavisno sta je cilj i na koji nacin se planira po njemu djelovati), a zatim zauzeti odgovarajuci polozaj u cilju pokrivanja neprijateljskih polozaja i eliminisanja zive sile kako bi napad ostatka ekipe prosao sto lakse i brze.
U principu, MM, kao i spotter, i u zavisnosti od zadatka, koriste puske veceg kapaciteta okvira/magazina/sarzera i kalibra pogodnog za efikasno djelovanje od 400 do max. 800m (najcesce je to .308, a nekada moze biti i .223), a pozeljno je da to bude poluautomatska varijanta puske radi moguce potrebe za brzom paljbom i pokrivanje vise ciljeva. Snajperista korisiti najcesce repetirku, jaceg kalibra i veceg dometa (danas je to najcesce .338, .30-06 ili .50),mada, opet zavisno od zadatka, moze takodjer koristiti .308.
Sad vec ima i nekih novih kalibara i punjenja, a pisano je ranije o tome.
Ne bas tako i to mi je objasnio jedan americki vojnik koji je sluzio kao snajperista tako ako iko zna onda su oni.

Marksman je vojnik koji je pokazao nadprosjecni nivo na gadjanju u standardnoj obuci i kao takav je dobio jos obuke u gadjanju snajperskim oruzjem i to vecinom PAP sa optickim nisanom ali nije obavio snajpersku obuku tj specijalisticki kurs i bez toga se ne moze zvati snajperista a jedan od najvaznijih dijelova tog kursa je "stalking " i bez toga ne moze da polozi taj kurs a bez kursa ne moze da se zove snajperista. Dok snajperisti imaju jos veci nivo obuke, pogotovo na daljinama na kojima marksman nije obucen i sto imaju maskiranje i kretanje pod maskom.

Marksam je obicno dio standardne jedinice , voda ili cete dok je snajperista obicno izdvojen i kao takav pod direktnom komandom visih nivoa odlucivanja i koristenja.

Najlakse bi se moglo da usporedi "markasman " sa snajperistima u JNA na nivou cete ili voda, pravih snajperista kao sto se vode u NATO vojskama JNA nije imala koliko je meni poznato tako da ono sto se kod nas koristilo pod nazivom snajperista nije isto kao u NATO vojskama/ vojskama zapadnog tipa.
User avatar
Dozer
Posts: 28382
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4911 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Cini mi se da nisi najbolje shvatio tog amera... Bez uvrede.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4912 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

decembar2017 wrote:
Dozer wrote:Marksman (MM) je zapravo snajperista-izvidjac. Moze raditi i sam, ne nuzno u paru sa snajperistom. Zadatak MM-a je izvidjeti teren i polozaje neprijatelja, markirati ih po potrebi (laserom ili GPS-om ili obicnom radio dojavom, sve zavisno sta je cilj i na koji nacin se planira po njemu djelovati), a zatim zauzeti odgovarajuci polozaj u cilju pokrivanja neprijateljskih polozaja i eliminisanja zive sile kako bi napad ostatka ekipe prosao sto lakse i brze.
U principu, MM, kao i spotter, i u zavisnosti od zadatka, koriste puske veceg kapaciteta okvira/magazina/sarzera i kalibra pogodnog za efikasno djelovanje od 400 do max. 800m (najcesce je to .308, a nekada moze biti i .223), a pozeljno je da to bude poluautomatska varijanta puske radi moguce potrebe za brzom paljbom i pokrivanje vise ciljeva. Snajperista korisiti najcesce repetirku, jaceg kalibra i veceg dometa (danas je to najcesce .338, .30-06 ili .50),mada, opet zavisno od zadatka, moze takodjer koristiti .308.
Sad vec ima i nekih novih kalibara i punjenja, a pisano je ranije o tome.
Ne bas tako i to mi je objasnio jedan americki vojnik koji je sluzio kao snajperista tako ako iko zna onda su oni.

Marksman je vojnik koji je pokazao nadprosjecni nivo na gadjanju u standardnoj obuci i kao takav je dobio jos obuke u gadjanju snajperskim oruzjem i to vecinom PAP sa optickim nisanom ali nije obavio snajpersku obuku tj specijalisticki kurs i bez toga se ne moze zvati snajperista a jedan od najvaznijih dijelova tog kursa je "stalking " i bez toga ne moze da polozi taj kurs a bez kursa ne moze da se zove snajperista. Dok snajperisti imaju jos veci nivo obuke, pogotovo na daljinama na kojima marksman nije obucen i sto imaju maskiranje i kretanje pod maskom.

Marksam je obicno dio standardne jedinice , voda ili cete dok je snajperista obicno izdvojen i kao takav pod direktnom komandom visih nivoa odlucivanja i koristenja.

Najlakse bi se moglo da usporedi "markasman " sa snajperistima u JNA na nivou cete ili voda, pravih snajperista kao sto se vode u NATO vojskama JNA nije imala koliko je meni poznato tako da ono sto se kod nas koristilo pod nazivom snajperista nije isto kao u NATO vojskama/ vojskama zapadnog tipa.
:thumbup:

Da budemo tacniji na osnovnom gadjanju na obuci mora da ima minimum 26 od 30 mogucih pogodaka i ako to postigne ima pravo da se kvalifikuje za marksmana i ako ga tako dezigniraju u vodu duzi pretezno DMR (pazi imena designated marksman rifle :lol: )
Prikljucen je u squad :2 tima po 4 covjeka + narednik + medic + on. Narednik direktno komanduje.

Snajper sa druge strane je uber dobar marksman koji odluci da ide na snajpersku obuku.Rijetko se veze za squad,operisu pretezno po 2 u timu (sniper,spoter), ide na unistavanje konkretnih ciljeva i meta pretezno iz misija inflitracije.
User avatar
Dozer
Posts: 28382
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4913 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

A posao mu je ono sto objasnih maloprije :D
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#4914 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by TheMule »

Mislim da su Decembar i Slavenin u pravu sto se tice americke vojske. DM je strijelac koji duzi preciznu pusku pri vodu ili odjeljenju, na isti nacin kao sto se puskomitraljez/mitraljez daje odredjenom covjeku, a i uloge su im slicne, tj da pokriju ono sto obicni vojnik ne moze.

Scout sniper je izvidjac prvenstveno, plus ono ostalo po potrebi. Obicno su u grupicama od dva ili 3.

Ovo sto je Dozer opiso jeste sniper po Sovjetskoj skoli ratovanja (pa vjerovatno i nasoj JNA skoli). ID vodovi, medjulinije, slobodni strijelci, itd
User avatar
Dozer
Posts: 28382
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4915 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Realno, snajpere u SA smo prilicno obradili... Sad preostaje jos samo balistika :D
User avatar
Dozer
Posts: 28382
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4916 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

A gdje bi tacno bio taj broj....
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#4917 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by trambusek88 »

Image
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4918 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by aldinjo »

Sarajmen wrote:Slažem se za ove centralne dijelove od Skenderije do Dolac Malte, pa i Dobrinju smo dosta obradili. Međutim za Špicastu stijenu, olimpijsko Mojmilo, Vojničko polje ... tj rubna naselja i ne baš. A nije da nije bilo žrtava, vojnih i civilnih. Znamo li npr na kojoj je lokaciji ubijen Ramiz Salčin i odakle je mogao biti pogođen. Koliko se sjećam, on je ubijen metkom dok je izviđao neprijateljske položaje u Nedžarićima.
Ja sam čuo da je poginuo u stanu.
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#4919 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

Igralište na kojem je ubijen momak nalazilo se na parkingu desno od označene lokacije-,sad se tu parkiraju automobili a bio je jedan koš...
User avatar
Dozer
Posts: 28382
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4920 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Zapravo, jedino sto je u njemu realno jeste da su oni koji su izasli iz grada, a onda godinama pucali i ubijali svoje dojucerasnje komsije i prijatelje, djecu, i terorisali sve gradane Sarajeva, a nakon svega opet dosli u grad i medju te iste ljude.
I danas su tu, a da sve bude gore, rade vecinom u drzavnim ustanovama i institucijama, i primaju platu od drzave na koju su pucali i koju mrze. Naravno, to sve govori o njima, kakvi su to bijednici i mentalni jadnici.

S druge strane, "tehnicki" detalji pucanja, poput stojeceg stava, mirovanja nisana iz tog stava, brzine pucanja i pratece preciznosti onom puskom, kao i same koncanice optike - netacno. U realnosti nista od ovoga nije ovako kako je prikazano.
sjecamse
Posts: 48
Joined: 17/03/2012 23:26

#4921 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sjecamse »

Doda37 wrote:
zijancer wrote:Sjećam se da je na Grbavici već bila zabrana odškrinutih prozora i mrdanja zavjesa, a i onaj tenk na zaobilaznici je gađao po Humu.
17.4. izasao zadnji voz za Ploce ( ili cak 18 ) , u to vrijeme islo se na Grbavicu bez problema i po citavom gradu... noc je bila problematicna jer se tada izlazilo sa uruzjem na ulicu, kompletnu Grbavicu zauzeli su tek 1.6. izlaskom JNA iz marsalke

Kod mene su "Beli Orlovi" u vodstvu Željke Vlačića dolazili u pretres jos u Maju mjesecu. Znam da je zvanicna policija u maskirnim kombinezonima dolazila tako nekad u Junu. Prvi komsija je ranjen u nogu sa PMF-a u Julu u akciji čišćenja smetljarnika, jer je bio pun, pa se radila akcija čišćenja. Tako da je Grbavica bila "okupirana" malo prije 6tog mjeseca.
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#4922 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Doda37 »

sjecamse wrote:
Doda37 wrote:
zijancer wrote:Sjećam se da je na Grbavici već bila zabrana odškrinutih prozora i mrdanja zavjesa, a i onaj tenk na zaobilaznici je gađao po Humu.
17.4. izasao zadnji voz za Ploce ( ili cak 18 ) , u to vrijeme islo se na Grbavicu bez problema i po citavom gradu... noc je bila problematicna jer se tada izlazilo sa uruzjem na ulicu, kompletnu Grbavicu zauzeli su tek 1.6. izlaskom JNA iz marsalke

Kod mene su "Beli Orlovi" u vodstvu Željke Vlačića dolazili u pretres jos u Maju mjesecu. Znam da je zvanicna policija u maskirnim kombinezonima dolazila tako nekad u Junu. Prvi komsija je ranjen u nogu sa PMF-a u Julu u akciji čišćenja smetljarnika, jer je bio pun, pa se radila akcija čišćenja. Tako da je Grbavica bila "okupirana" malo prije 6tog mjeseca.
Napisao sam kompletnu, znaci drzali su neke dijelove vec od 2.5., citavu su zauzeli tek izlaskom iz kasarne npr. dio preko puta Lorisa, ulica se zvala Rave Jankovica
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#4923 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Dozer wrote:I danas su tu, a da sve bude gore, rade vecinom u drzavnim ustanovama i institucijama, i primaju platu od drzave na koju su pucali i koju mrze. Naravno, to sve govori o njima, kakvi su to bijednici i mentalni jadnici.

S druge strane, "tehnicki" detalji pucanja, poput stojeceg stava, mirovanja nisana iz tog stava, brzine pucanja i pratece preciznosti onom puskom, kao i same koncanice optike - netacno. U realnosti nista od ovoga nije ovako kako je prikazano.
Ne moze se to zvati ni ljudima ni zivotinjama.

A ne zamjeraj filmadziji sto nikad nije pogledao na optiku. :lol:
Ono je onaj stari vojni snajper sto su ga davno pretekle sve lovacke optike, koristio ga je Zajcov u Staljingradu a ostalo jos tih u JNA magazama.
Unutra je mehanicki nisan umjesto koncanice od iridijuma, ili graficke koncanice kao na lovackim.
User avatar
Dozer
Posts: 28382
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4924 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

sjecamse wrote:
Doda37 wrote:
zijancer wrote:Sjećam se da je na Grbavici već bila zabrana odškrinutih prozora i mrdanja zavjesa, a i onaj tenk na zaobilaznici je gađao po Humu.
17.4. izasao zadnji voz za Ploce ( ili cak 18 ) , u to vrijeme islo se na Grbavicu bez problema i po citavom gradu... noc je bila problematicna jer se tada izlazilo sa uruzjem na ulicu, kompletnu Grbavicu zauzeli su tek 1.6. izlaskom JNA iz marsalke

Kod mene su "Beli Orlovi" u vodstvu Željke Vlačića dolazili u pretres jos u Maju mjesecu. Znam da je zvanicna policija u maskirnim kombinezonima dolazila tako nekad u Junu. Prvi komsija je ranjen u nogu sa PMF-a u Julu u akciji čišćenja smetljarnika, jer je bio pun, pa se radila akcija čišćenja. Tako da je Grbavica bila "okupirana" malo prije 6tog mjeseca.
Grbavica je bila okupirana vec u aprilu, a s krajem maja su prestali i prelasci i razmjene preko mosta Bratstva i jedinstva. Nakon toga je, do polovine juna, bilo jos sporadicnih razmjena na mostu, i to je bilo to.
User avatar
Dozer
Posts: 28382
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4925 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

@Ramzese
Vala, ako su vec htjeli da prave nesto koliko-toliko autenticno, onda su mogli i da prikazu koncanicu optike PASP-a, s obzirom da je ono na ovoj pusci upravo M76 od PASP-a. Vidi se to fino na 7:38 i 9:04. Zajcova PU optika je bila prilicno kraca, a i koncanica joj je bila trokraka.
Ni ovo nije SVT-40 koju je Zajcev koristio... :D
Ono onakvo drzanje puske lijevom rukom u stojecem stavu... necu komentarisati :D
Post Reply