Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4876 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Marksman (MM) je zapravo snajperista-izvidjac. Moze raditi i sam, ne nuzno u paru sa snajperistom. Zadatak MM-a je izvidjeti teren i polozaje neprijatelja, markirati ih po potrebi (laserom ili GPS-om ili obicnom radio dojavom, sve zavisno sta je cilj i na koji nacin se planira po njemu djelovati), a zatim zauzeti odgovarajuci polozaj u cilju pokrivanja neprijateljskih polozaja i eliminisanja zive sile kako bi napad ostatka ekipe prosao sto lakse i brze.
U principu, MM, kao i spotter, i u zavisnosti od zadatka, koriste puske veceg kapaciteta okvira/magazina/sarzera i kalibra pogodnog za efikasno djelovanje od 400 do max. 800m (najcesce je to .308, a nekada moze biti i .223), a pozeljno je da to bude poluautomatska varijanta puske radi moguce potrebe za brzom paljbom i pokrivanje vise ciljeva. Snajperista korisiti najcesce repetirku, jaceg kalibra i veceg dometa (danas je to najcesce .338, .30-06 ili .50),mada, opet zavisno od zadatka, moze takodjer koristiti .308.
Sad vec ima i nekih novih kalibara i punjenja, a pisano je ranije o tome.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4877 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Ramzess Veliki wrote:
Dozer wrote: O kome se radi u drugom postu? Toga bih morao znati. Moze i na PP.
Sumnjam, to je profesionalni nivo. :pisnuo:

A ni sjecanje me vise ne sluzi, imena se ne sjecam a i lik mi je izblijedio, doktori kazu demencija ... :hmpf:
Pa bas zato i pitam :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#4878 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Dozer wrote:
Ramzess Veliki wrote:
Dozer wrote: O kome se radi u drugom postu? Toga bih morao znati. Moze i na PP.
Sumnjam, to je profesionalni nivo. :pisnuo:

A ni sjecanje me vise ne sluzi, imena se ne sjecam a i lik mi je izblijedio, doktori kazu demencija ... :hmpf:
Pa bas zato i pitam :D
I ti poceo zaboravljat?

A koji si ti ono? Znas li me jer sam ja zaboravio ko sam ... :lol:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#4879 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

славянин wrote:
Ramzess Veliki wrote: To biva ko nasi lovci u bataljonima. :thumbup:
Prepostavljam - samo mislim da su nasi "lovci" bili slobodniji tj. nezavisniji od narednika ili grupe.


Marksman
Image
E sad kontam ... :thumbup:
Snajperista u komandosima. :thumbup:
Stari kenjac
Posts: 516
Joined: 23/10/2009 13:01

#4880 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Stari kenjac »

[q

A ni sjecanje me vise ne sluzi, imena se ne sjecam a i lik mi je izblijedio, doktori kazu demencija ... :hmpf:[/quote]
Pa bas zato i pitam :D[/quote]
I ti poceo zaboravljat?

A koji si ti ono? Znas li me jer sam ja zaboravio ko sam ... :lol:[/quote]


Ja podjem da pisam, sretne me neko na hodniku nesta pita, ja se vratim u kanc. nepopisan!!! :sad:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#4881 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by zijancer »

Dozer wrote:.. tako da tu nakon 2-3 mjeseca rata i nije bilo prevelike razlike izmedju njih i onih "rekreativnih", tj. neskolovanih. Cak bih se usudio reci da su ti JNA skolovani imali vise problema da usvoje realne situacije i da se prilagode njima, upravo radi tih prednaucenih sema, taktika i nacina djelovanja. Vecina toga ucenog u JNA zapravo nije bilo primjenjivo u realnim uslovima urbanog ratovanja..
Kakva je bila razlika između tih prednaučenih šema u odnosu na realne situacije?
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4882 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

99% :D

Za pocetak, u JNA se, koliko ja znam, nije nikad obucavalo za borbu i snajperanje u urbanom okruzenju. To, prakticno, znaci da niko nije bio spreman za taj vid borbe, ma koliko obuke da je prosao, pa je samim tim logicno da su svi ucili u hodu. Ko je ucio brze, imao je vece sanse da prezivi. Ko bas i nije kont'o, taj je vjerovatno ispusio foru.
Tromblon
Posts: 2184
Joined: 18/01/2015 19:37

#4883 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Tromblon »

Otto_13 wrote:Penzići :)

Malo je toga što te može pripremiti za urbane borbe . Stotine otvora sa kojih te neko ili nešto vreba .
Staljingrad je možda najbolji primjer kako grad može progutati vojsku bez obzira na njenu opremljenost i vatrenu moć .
Tu su snajperisti pokazali koliko su pogubni i smrtonosni za neprijatelja . Nijemci su rušeći Staljingrad artiljerijom i avijacijom i praveći od njega gomilu ruševina olakšali Rusima posao jer je Njemački oklop u tim ruševinama bio skoro beskoristan a ruski snajperisti su imali teren po kojem se puno lakše kreću i skrivaju .
Tako i u Sarajevu je VRS masovnom upotrebom snajperista (obučenih i priučenih ) pokušavala da slomi moral građana i branilaca . Jednostavno su koristili snajper kao oružje terora .Ali su neselektivnom upotrebom artiljerije i fokusom na gađanje civile stvorili situaciju da snajperisti ARBiH i MUPa RBiH imaju više mogućnosti za skrivanje i djelovanje . I to je takođe jedan od razloga zašto se nakon Oteške bitke nisu usudili krenuti dublje u grad .
Halo teoretičar, kakav ba Staljingrad nego jesi ti bio na Stupu ili Dobrinji?
Tromblon
Posts: 2184
Joined: 18/01/2015 19:37

#4884 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Tromblon »

Čuj nisu se usudili krenuti dublje u grad???!!?!??
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4885 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Cinjenica je da nisu, ali nije to bilo bas samo radi nasih snajpera. Mislim da je to bilo prije radi hronicnog nedostatka ljudstva, a koje bi zasigurno bilo masakrirano prilaskom stambenim blokovima zgrada, ala Nedzarici i Alipasino ;)
Koliko god da smo bili inferiorni u oklopu i artiljeriji, toliko smo bili nadmocni u urbanom okruzenju s pjesadijskim naoruzanjem i PO.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#4886 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by zijancer »

Kakvim su mecima gađali (ili mogli gađati) razmjene preko Vrbanje? Jesu li Meša Selimović i Ivo Andrić skupa sa debelim tacnama za kafu mogli makar usporit zrno (složeni u rancima na leđima) :?
nc1
Posts: 25
Joined: 09/07/2014 08:02

#4887 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by nc1 »

Dragan Vikić -------- https://bit.ly/2T9sefc

08.04.1992 - Oslobođenje 15734
Iako su pucali u goloruk narod, mi smo svu svoju snagu upotrijebili, kada smo ih izvodili iz „Holidej ina“, da ih narod ne linčuje. I sad prema njima odnosimo se veoma korektno. A ne kao što je radio moj zamjenik Milenko Karišik.... ------ https://bit.ly/2T9sefc

08.04.1992 - Oslobođenje 15734
Tu je narod imao presudnu ulogu. Vidjeli ste kako su goloruki išli na hotel i snajperiste. Sam čovjek se plaši, masa nema straha. Oni su nam olakšali posao. Ali, hotel nismo lako očistili, jer... ----- https://bit.ly/2T9sefc
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4888 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

zijancer wrote:Kakvim su mecima gađali (ili mogli gađati) razmjene preko Vrbanje? Jesu li Meša Selimović i Ivo Andrić skupa sa debelim tacnama za kafu mogli makar usporit zrno (složeni u rancima na leđima) :?
Kako mislis usporiti zrno ?
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4889 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Otto_13 wrote:
Dozer wrote:Cinjenica je da nisu, ali nije to bilo bas samo radi nasih snajpera. Mislim da je to bilo prije radi hronicnog nedostatka ljudstva, a koje bi zasigurno bilo masakrirano prilaskom stambenim blokovima zgrada, ala Nedzarici i Alipasino ;)

Izvini ako si pogrešno shvatio , ja sam naveo primjer Staljingrada kako su snajperisti efikasno djelovali u ruševinama i povukao paralelu da su u sličnoj situaciji bili i snajperisti ARBiH i MUPa RBiH u odbrani Sarajeva . To sam napisao kao neki odgovor na vašu raspravu o borbama u urbanom mjestu i njihovoj težini .

Naravno da bi bilo masakrirano jer urbano područje pruža braniocu prednost . I nema priča da bi bez onog što se zove obična pješadija moglo da se odbrani Sarajevo i da se odbrana osloni isključivo samo na upotrebu snajperskih jedinica .To je svakako logično jer su snajperske jedinice male specijalističke jedinice sa svakako posebnim zadacima u odbrani i u napadu . Ali pješadija ili 11101 ves je činila kičmu odbrane Sarajeva i cijele zemlje .
Sve OK, osim "snajperskih jedinica". Takvo nesto ne postoji. Postoje samo snajperski timovi, a koji su sastavni dio vece formacije (vod, ceta, itd.).
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4890 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

zijancer wrote:Kakvim su mecima gađali (ili mogli gađati) razmjene preko Vrbanje? Jesu li Meša Selimović i Ivo Andrić skupa sa debelim tacnama za kafu mogli makar usporit zrno (složeni u rancima na leđima) :?
Kakvim god mecima da su gadjali (osim velikokalibarskih zrna tipa .50), debela knjiga je uvijek dobra zastita. Metak najteze prolazi kroz zbijeni papir, sto knjiga jeste, a pored toga - knjiga, poput pancirne ploce, rasporedjuje/siri kineticku energiju udara na vecu povrsinu, tj. udar se siri preko cijele knjige, a to uveliko pomaze da se ne dobiju polomljena rebra. Logicno, u zavisnosti od daljine i kalibra, zavisi i koliko ce knjiga biti efikasna kao stit. U svakom slucaju, sigurno ce usporiti metak.

Evo 1 primjer sta moze knjiga protiv metka.
Postavljene po dvije identicne sudske knjige od po 500 stranica (250 listova+korice), i puca se u njih s daljine od 3m iz magnuma .357 (siljato FMJ zrno, ne pancirno) i 7,62x25 (Tetejac), standardno FMJ zrno.
.357 probija 223 lista, a TT 220. Nijedan nije izasao iz prve knjige, a ni probio je cijelu. Probali smo ovo i sa 9x19 FMJ zrnom, probilo "samo" 177 listova.

Naravno, puscano zrno je drasticno jace i brze, i sigurno bi na ovoj daljini proslo kroz prvu i doslo bar do pola druge knjige, ali na 300+ metara, cak iako bi proslo kroz 250 listova, sigurno ne bi uslo duboko u tijelo.

Ali - ko je toliki pacijent pa da hoda oblozen knjigama od 250 listova :lol: :lol: :lol:
Tromblon
Posts: 2184
Joined: 18/01/2015 19:37

#4891 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Tromblon »

Otto_13 wrote:
Tromblon wrote:Čuj nisu se usudili krenuti dublje u grad???!!?!??
Pa gdje su krenuli dublje u grad osim toga čime su ovladali još na početku i gdje su cijelo vrijeme vođene teške borbe ?
Dali su sa Grbavice prešli preko rijeke i krenuli prema centru grada ? Grbavica ono haman bi okupirana bez borbi i u samom početku rata ?
Hajde de ti reci ? Posle Otesa i izbijanja na Stup dali su krenuli u grad to bi u decembru 1992 godine ?
Posle maja 1992 godine i blokade Dobrinje i kasnijeg probijanja te iste blokade gdje su krenuli i kojim pravcem dublje u grad ?
Činjenica je da se ovih dana navršava 26 godina od bitke u kojoj su probali ući dublje u grad. I oni nisu nikad izbili na Stup jer da jesu vjerovatno bi sad teoretisao al u qrcu.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#4892 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by trambusek88 »

Dozer wrote:
zijancer wrote:Kakvim su mecima gađali (ili mogli gađati) razmjene preko Vrbanje? Jesu li Meša Selimović i Ivo Andrić skupa sa debelim tacnama za kafu mogli makar usporit zrno (složeni u rancima na leđima) :?
Kakvim god mecima da su gadjali (osim velikokalibarskih zrna tipa .50), debela knjiga je uvijek dobra zastita. Metak najteze prolazi kroz zbijeni papir, sto knjiga jeste, a pored toga - knjiga, poput pancirne ploce, rasporedjuje/siri kineticku energiju udara na vecu povrsinu, tj. udar se siri preko cijele knjige, a to uveliko pomaze da se ne dobiju polomljena rebra. Logicno, u zavisnosti od daljine i kalibra, zavisi i koliko ce knjiga biti efikasna kao stit. U svakom slucaju, sigurno ce usporiti metak.

Evo 1 primjer sta moze knjiga protiv metka.
Postavljene po dvije identicne sudske knjige od po 500 stranica (250 listova+korice), i puca se u njih s daljine od 3m iz magnuma .357 (siljato FMJ zrno, ne pancirno) i 7,62x25 (Tetejac), standardno FMJ zrno.
.357 probija 223 lista, a TT 220. Nijedan nije izasao iz prve knjige, a ni probio je cijelu. Probali smo ovo i sa 9x19 FMJ zrnom, probilo "samo" 177 listova.

Naravno, puscano zrno je drasticno jace i brze, i sigurno bi na ovoj daljini proslo kroz prvu i doslo bar do pola druge knjige, ali na 300+ metara, cak iako bi proslo kroz 250 listova, sigurno ne bi uslo duboko u tijelo.

Ali - ko je toliki pacijent pa da hoda oblozen knjigama od 250 listova :lol: :lol: :lol:
https://youtu.be/JTO7ENJw6J8?t=2742
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4893 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Tromblon wrote: Činjenica je da se ovih dana navršava 26 godina od bitke u kojoj su probali ući dublje u grad. I oni nisu nikad izbili na Stup jer da jesu vjerovatno bi sad teoretisao al u qrcu.
Mislis na Otes i Azice...?
Nisam ja bas siguran da su oni planirali ici dalje od onoga dokle su dosli, a to je ujednacavanje linije na potezu Ilidza-Otes-Azici-Doglodi-Rajlovac, pri cemu su tu od samog pocetka bili u klinu s Nedzaricima i Energoinvestom. Zauzimanjem Azica povukli su zatvorenu liniju od Energoinvesta do Dogloda i Rajlovca.
Ulaskom u Stup i, recimo, do Stupske petlje, ne bi nista dobili, osim sto bi se nasli u klinu izmedju Stupskog brda/Vojnickog i Sokolja/Obada, a bili bi i na puskomet sa Studentskih domova.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4894 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Dobar, dobar :thumbup:

Samo sto ono onako i nije neka zastita. Knjige imaju najvise efekat ako su cvrsto priljubljene jedna uz drugu i takve cvrsto stoje uz unutrasnji ili vanjski dio onoga sto se stiti.
Kod onog auta bi trebale biti cvrsto uz lim karoserije, ucvrscene. Ne znam da li je auto bio pogadjan i da li su knjige odradile dobar posao, ali mislim da bi sve one, onako samo pokacene i naslonjene, odletile s mjesta na kojem stoje pod udarcem metka. Tu onda postoji mogucnost da metak ostane u njima, ali i da proleti kroz njih uzduzno.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4895 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Otto_13 wrote: Mene zanima jedna praktična stvar .
PASP M76 (7.92x57 mm) je pravljen djelimično na osnovu M70 a djelimično Ruskog Dragunova (7,62×54mmR) koja se od te dvije puške pokazala boljom u urbanim borbama ?
Dragunov koristi municiju jednaku kao i mitraljez M84 (Ruski PK) dok je kod PASPa metak kao i kod popularne M48 Karabin .
Koje se od svega toga bolje pokazalo u praktičnoj upotrebi ?
SVD je generalno bolja varijanta od PASP-a. U urbanim uslovima - svejedno je.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4896 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Dozer wrote:
Otto_13 wrote: Mene zanima jedna praktična stvar .
PASP M76 (7.92x57 mm) je pravljen djelimično na osnovu M70 a djelimično Ruskog Dragunova (7,62×54mmR) koja se od te dvije puške pokazala boljom u urbanim borbama ?
Dragunov koristi municiju jednaku kao i mitraljez M84 (Ruski PK) dok je kod PASPa metak kao i kod popularne M48 Karabin .
Koje se od svega toga bolje pokazalo u praktičnoj upotrebi ?
SVD je generalno bolja varijanta od PASP-a. U urbanim uslovima - svejedno je.
PASP je Kalas na steroidima ( Klip za povratni gas veliki kao god kalasa, opruga ista kao kod kalasa) jos su malo sa kundakom precerali jer djaba dodaje na tezini (dok su rusi "stesali" SVD i ustedili malo na kundaku kao i na prednjem rukohvatu - izgleda juga imala viska drveta :D ). SVD ima majusni (tanki) klip za gas , takodje opruga je spojena sa poklopcem. Kalibar je bolji jer je mnogo lakse dostupan (ako usfali mos posuditi od mitraljezca municije) kao i balisticki lakse je zrno tacno ali ima vecu brzinu.

Barem sam tako citao :wink: :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#4897 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Otto_13 wrote:
Dozer wrote: Sve OK, osim "snajperskih jedinica". Takvo nesto ne postoji. Postoje samo snajperski timovi, a koji su sastavni dio vece formacije (vod, ceta, itd.).
Mene zanima jedna praktična stvar .
PASP M76 (7.92x57 mm) je pravljen djelimično na osnovu M70 a djelimično Ruskog Dragunova (7,62×54mmR) koja se od te dvije puške pokazala boljom u urbanim borbama ?
Dragunov koristi municiju jednaku kao i mitraljez M84 (Ruski PK) dok je kod PASPa metak kao i kod popularne M48 Karabin .
Koje se od svega toga bolje pokazalo u praktičnoj upotrebi ?
@ Doza postojala je snajperska jedinica, tako sam citao u Alanu Fordu, a ja vjerujem Broju Jedan. :D

@ Otto, obje su dobre, nema tu neke razlike. Mada ja prednost dajem 7,9mm zbog tezine zrna na vecim daljinama.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4898 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Ramzess Veliki wrote: @ Doza postojala je snajperska jedinica, tako sam citao u Alanu Fordu, a ja vjerujem Broju Jedan. :D

@ Otto, obje su dobre, nema tu neke razlike. Mada ja prednost dajem 7,9mm zbog tezine zrna na vecim daljinama.
Ja bih ipak SVD. Jaca optika (ona izvorna varijanta 6x36), bolja koncanica do 500, bolji kundak i obrazina, duza cijev :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4899 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Sto se tice knjiga i zastite :D

7.9 mauzer (zrno od PASPa) - Energija 3,934 J , Brzina 820 m/s.
.357 Magnum - Energija 790 J , Brzina 440 m/s.

Ja bih radije bez knjiga :D :D :D


PS: @Dozer

Znas uvijek mi je malo bilo cudno da ljudi testiraju neko oruzije protiv "pancira" - jer ako oces test onda navedi kevlarsku klasu zastite + klasu ploce.Razlika izmedju ploce klase III i klase IV .. oveca :-D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4900 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Kataklinger wrote:Moze li neko objasniti kako se nisani na ovom čudeTu? Optika sa SVD-a.

Image
Evo malo umjetnicko djelo... mozda sam i sta pogrijesio :D
Image

PS: Ciko mora da stoji naravno da bi mjerac daljine funkcionisao ili da ti odokativno procijenis koliki ce biti ako ustane iz cucnja :D
Last edited by славянин on 20/02/2019 17:55, edited 1 time in total.
Post Reply