Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#4851 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by zijancer »

''Zadrzava se dah pri izdisaju'' :-D Hvala.
Smijem li malo pretumbati? Zaustavlja, i zaustavljajući stapa sa povlačenjem tog drugog koljena, između dva otkucaja.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#4852 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Kad ti istrci lovina opalis je pod plecku pa poslije mislis jesi li pravilno disao.
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4853 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

zijancer wrote:''Zadrzava se dah pri izdisaju'' :-D Hvala.
Smijem li malo pretumbati? Zaustavlja, i zaustavljajući stapa sa povlačenjem tog drugog koljena, između dva otkucaja.
Slobodno tumbaj, ali u preciznom pucanju - netacno :-D
Razlog jednostavan - dok god se udise ili izdise grudni kos se pomjera, a s njim i rame, sto za sobom povlaci i "disanje" cijevi po vertikali. ;)

A "otkucaji srca" i "hvatanje" prostora izmedju njih da bi se okinulo = prenapuhano americko sranje.
Te otkucaje ces osjetiti samo u 3 slucaja:
1. Ako si se kretao prije samog pucanja (trcao, hodao) i bio blago ili jako zadihan, pri cemu srce radi brze,
2. Ako si pod stresom (trema, strah), pri cemu opet srce radi brze od normalnog ritma, i
3. Ako pucas iz nepravilnog (preniskog) lezeceg stava.

U slucaju staticnog pucanja, ili "ceke", u bilo kojem stavu, prosjecan strijelac je vec smiren i ima normalan srcani ritam od oko 70 o/m, sto je nesto malo jace od jednog otkucaja u sekundi (1,16 o/s).
Uvjezban i iskusan snajperista, koji je po pravilu i u dobroj fizickoj kondiciji, u mirovanju svakako ima nizi broj otkucaja u minuti i to je u prosjeku oko 50, a mentalnim fokusiranjem na cilj/zonu djelovanja sposoban je ovaj broj smanjiti i na 40, sto je 0,66 o/s.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#4854 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by zijancer »

Dozer wrote: A "otkucaji srca" i "hvatanje" prostora izmedju njih da bi se okinulo = prenapuhano americko sranje.

u mirovanju svakako ima nizi broj otkucaja u minuti i to je u prosjeku oko 50, a mentalnim fokusiranjem na cilj/zonu djelovanja sposoban je ovaj broj smanjiti i na 40, sto je 0,66 o/s.
:cry:
zijancer wrote:Ronioci na dah bi ovo najbolje mogli shvatit.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#4855 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Fudo387 »

Ovo su teorije za streljastvo na olimpijskim igrama.
Ja bih sad u pare da je vecina raje pogodjena iz obicne papovke. Nacoli se ludi Mitar na prozor i tandara, obzirom na udaljenost i broj meta, umjece je promasiti.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#4856 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by zijancer »

He :-D , to je već western stil.
Meni je zanimljivo ovo što pišu Dozer i Sarajemen (iako Dozer sve na grame vaga).
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4857 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

@Zijancer
Pa, ako pricamo o realnim prakticnim cinjenicama, drugacije ne moze nego detaljno. AKo nije detaljno i precizno, onda je podlozno gresci, a greske u pucanju, pogotovo u ratnim uslovima, cesto se plate preskupo. :)
A sta je nejasno gore..?

@Sarajmen
Tacno. Ali, to je prilicno obimna takticka tema koja ukljucuje poprilican broj varijabli, prevenstveno terenskih, tako da je prilicno tesko to svesti samo na polozaje.
Sve to zavisi i moze zavisiti od vrste djelovanja (ofanzivno/defanzivno), konfiguracije terena, broja ljudi, pocetnih pozicija (snajperista nekad moze biti i ispred ostatka tima, cal i na neprijateljskoj strani, a djelovati i ofanzivno i defanzivno, po potrebi u datom momentu), ukupnog cilja aktivnosti, itd.itd.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#4858 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by karanana »

mislim, znam da je momak ubijen na igralistu igrajuci kosarku ali nisam znao detalj da je prvim metkom snajperista gadjao loptu i da je onda momak mjesto bezanije okreno se da gestikulira. ne znam, nekako mi nema smisla, kontam sta bi ja uradio da neko opuca metak upozorenja u loptu mi u rukama. ali nebitno valjda.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#4859 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Stoji i Dozerovo i Zijancerovo.
Kad je prica o vrhunskom streljastvu to su drugu vidovi treninga i psihicke pripreme, ratni snajperista je malo drugacija prica. Zavisno i kojoj formaciji pripada i kakve zadatke ima. U ratu snjaperista je formacijsko mjesto, i predstavlja orudje a ne oruzje. Kao haubica naprimjer. Ne govori se o posadi haubice gdje je nego o lokaciji haubice. Jedno je snajperista u komandoskoj formaciji a drugo bataljonski zonski snajperista.
I u ofanzivnim i u defanzivnim dejstvima snajperista je mobilan i mijenja polozaj zavisno od napredovanja i potrebe za premjestanjem vatre na bitne ciljeve, a znamo da se situacija na ratistu vrlo brzo mijenja. Znaci mora nas junak bit i u dobroj kondiciji ako mu je trcat, a vala ima da se natrci ako nema kolega koji pokrivaju ostale pravce djelovanja.
I onda dodjemo na ono trcis i vidis oni dolje krenuli u frontalni napad i sad trebas stat, opustit se, mislit na roze jednoroge da smiris emocije, postici nirvanu smiriti otkucaje srca i pucati u trenutku nirvane kad je opustanje na vrhuncu i ulovis taj trenutak kad udahnes, lagano pustis zrak kod izdisanja i ulovis trenutak izmedju dva otkucaja srca.

I odaberes kracu verziju, stanes na prozor i krhas koga stignes i molis se da te ne opale tenkom ili necim vecim. Poslije si sretan sto jos dises, a kako si disao ne mozes da se sjetis. :lol:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#4860 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by zijancer »

Ramzess Veliki wrote:I odaberes kracu verziju, stanes na prozor i krhas koga stignes i molis se da te ne opale tenkom ili necim vecim. Poslije si sretan sto jos dises, a kako si disao ne mozes da se sjetis. :lol:
Trunili smo o postizanju preciznosti u idealnim, školskim uslovima, kad maltene i muha utiče na putanju. Ali hajde bez optike u trku (ovo što ti opisuješ)..bez škole.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#4861 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

zijancer wrote:
Ramzess Veliki wrote:I odaberes kracu verziju, stanes na prozor i krhas koga stignes i molis se da te ne opale tenkom ili necim vecim. Poslije si sretan sto jos dises, a kako si disao ne mozes da se sjetis. :lol:
Trunili smo o postizanju preciznosti u idealnim, školskim uslovima, kad maltene i muha utiče na putanju. Ali hajde bez optike u trku (ovo što ti opisuješ)..bez škole.
Apsolutno se slazem. Zbog toga su lovci najutreniraniji strijelci tokom rata.
Recimo tog rusa kojeg je lovila citava hrpa specijalaca na kraju je prosvirao lovac, a ne strijelac ili specijalac, sa svojim skromnim karabinom a ne nekom fensi poluautomatskom sa samonavodjenim metcima.
Da nisam vidjeo kako lik puca - kojom brzinom ne bih vjerovao, a po njegovim rijecima pronasao je rusa na jednoj rupi, protjerao mu zrno kroz rupu, lik je skocio nazad i otkrio se na prozoru, ovaj je repetirao I zakucao ga u celo. I vjerujem da je bas tako bilo.
Pitam ga jednom bolan odakle ti takva brzina, kaze "Eee mi lovci kad zarakijamo metnemo puske pored pa kako koju flasu poravnamo neko je hitne gore a mi trznemo za puske pa ko je zvekne heee drug moooj tako se uci pucat. :pijani: "
Ali sto na daljinu uvjezban strijelac vidi i pogodi to je ... :shock:
Neznammuime za demonstraciju svojim TeTejcem slozi sijalicu a zatim grlo od sijalice na ulicnoj rasvjeti, na ... 50 metara!!! :shock:
Ufatila ga huja jedan specijalac mu govorio da dobro puca pa mu on odrza lekciju sa rijecima "Ja druge ucim da pucaju 30 godina a ti meni pricas kako se puca". Inace je bio majstor strijelac prvak Juge vise puta. :thumbup:
Nazalost nije bas bio iskoristiv ... uhvati se jedne pozicije i ne bi taj potrcao nema sanse, da sve haubice tuku po njemu. A ako je procijenio da ga nesta moze strefit nevoljko je prilazio puskarnici.
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4862 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Ramzess Veliki wrote:Stoji i Dozerovo i Zijancerovo.
Kad je prica o vrhunskom streljastvu to su drugu vidovi treninga i psihicke pripreme, ratni snajperista je malo drugacija prica. Zavisno i kojoj formaciji pripada i kakve zadatke ima. U ratu snjaperista je formacijsko mjesto, i predstavlja orudje a ne oruzje. Kao haubica naprimjer. Ne govori se o posadi haubice gdje je nego o lokaciji haubice. Jedno je snajperista u komandoskoj formaciji a drugo bataljonski zonski snajperista.
I u ofanzivnim i u defanzivnim dejstvima snajperista je mobilan i mijenja polozaj zavisno od napredovanja i potrebe za premjestanjem vatre na bitne ciljeve, a znamo da se situacija na ratistu vrlo brzo mijenja. Znaci mora nas junak bit i u dobroj kondiciji ako mu je trcat, a vala ima da se natrci ako nema kolega koji pokrivaju ostale pravce djelovanja.
I onda dodjemo na ono trcis i vidis oni dolje krenuli u frontalni napad i sad trebas stat, opustit se, mislit na roze jednoroge da smiris emocije, postici nirvanu smiriti otkucaje srca i pucati u trenutku nirvane kad je opustanje na vrhuncu i ulovis taj trenutak kad udahnes, lagano pustis zrak kod izdisanja i ulovis trenutak izmedju dva otkucaja srca.

I odaberes kracu verziju, stanes na prozor i krhas koga stignes i molis se da te ne opale tenkom ili necim vecim. Poslije si sretan sto jos dises, a kako si disao ne mozes da se sjetis. :lol:
:lol: :lol: :lol:
Upravo tako :thumbup:
A ja sam gore pisao o pravilnom pucanju s "ceke". Aktivna borba je nesto drugacija, mada je tehnicki princip isti, samo drasticno brzi.

O kome se radi u drugom postu? Toga bih morao znati. Moze i na PP.
User avatar
holowey
Posts: 8438
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#4863 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by holowey »

Sarajmen wrote:
karanana wrote:mislim, znam da je momak ubijen na igralistu igrajuci kosarku ali nisam znao detalj da je prvim metkom snajperista gadjao loptu i da je onda momak mjesto bezanije okreno se da gestikulira. ne znam, nekako mi nema smisla, kontam sta bi ja uradio da neko opuca metak upozorenja u loptu mi u rukama. ali nebitno valjda.
Nisam svjedok tog slučaja ubistva, pa ću se suzdržati od naprđivanja o formi i zadržati se na suštini da jeste ubijen. Pokušat ću naći tačan datum ubistva, eventualno iz čitulje izvući informaciju o ''kući žalosti'' tj. ulici , da bih eventualno locirao basket igralište preko puta kasarne Maršal Tito. U međuvremenu se možda javi neko sa tog lokaliteta i eventualno nam da neka nova saznanja. U to vrijeme su ubijeni ''Šilja i Alibaba'', tako mi je u memoriji ostalo.
apropo lokacije ubistva...afaik desilo se na igralistu uz ogradu kasarne blizu kubusima na pofalicima...na mjestu igralista poslije rata je izgradjen kubus, prvi na koji nailazimo cestom, najblizi kasarni...ostali kubusi su izgradjeni prije rata
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4864 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Dozer wrote:
Ramzess Veliki wrote:Stoji i Dozerovo i Zijancerovo.
Kad je prica o vrhunskom streljastvu to su drugu vidovi treninga i psihicke pripreme, ratni snajperista je malo drugacija prica. Zavisno i kojoj formaciji pripada i kakve zadatke ima. U ratu snjaperista je formacijsko mjesto, i predstavlja orudje a ne oruzje. Kao haubica naprimjer. Ne govori se o posadi haubice gdje je nego o lokaciji haubice. Jedno je snajperista u komandoskoj formaciji a drugo bataljonski zonski snajperista.
I u ofanzivnim i u defanzivnim dejstvima snajperista je mobilan i mijenja polozaj zavisno od napredovanja i potrebe za premjestanjem vatre na bitne ciljeve, a znamo da se situacija na ratistu vrlo brzo mijenja. Znaci mora nas junak bit i u dobroj kondiciji ako mu je trcat, a vala ima da se natrci ako nema kolega koji pokrivaju ostale pravce djelovanja.
I onda dodjemo na ono trcis i vidis oni dolje krenuli u frontalni napad i sad trebas stat, opustit se, mislit na roze jednoroge da smiris emocije, postici nirvanu smiriti otkucaje srca i pucati u trenutku nirvane kad je opustanje na vrhuncu i ulovis taj trenutak kad udahnes, lagano pustis zrak kod izdisanja i ulovis trenutak izmedju dva otkucaja srca.

I odaberes kracu verziju, stanes na prozor i krhas koga stignes i molis se da te ne opale tenkom ili necim vecim. Poslije si sretan sto jos dises, a kako si disao ne mozes da se sjetis. :lol:
:lol: :lol: :lol:
Upravo tako :thumbup:
A ja sam gore pisao o pravilnom pucanju s "ceke". Aktivna borba je nesto drugacija, mada je tehnicki princip isti, samo drasticno brzi.

O kome se radi u drugom postu? Toga bih morao znati. Moze i na PP.
Ima kod amera zato klasifikacija.... Marksman i Sniper... i jedan i drugi duze snajpersko oruzije ali namjena razlicita.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#4865 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Kataklinger »

Moze li neko na mapi oznaciti gdje se tacno nalazilo to igraliste gdje je ubijen momak dok se igrala kosarka? Jer ne kontam to nesto “kubusi”....
Takodje, moze li neko procijeniti odakle se tacno pucalo iz kasarne na to igraliste? Mislim, da sve ovo lijepo sroci oznaceno na mapi :)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#4866 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Dozer wrote: O kome se radi u drugom postu? Toga bih morao znati. Moze i na PP.
Sumnjam, to je profesionalni nivo. :pisnuo:

A ni sjecanje me vise ne sluzi, imena se ne sjecam a i lik mi je izblijedio, doktori kazu demencija ... :hmpf:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#4867 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

славянин wrote:Ima kod amera zato klasifikacija.... Marksman i Sniper... i jedan i drugi duze snajpersko oruzije ali namjena razlicita.
Zar Marksman nije samo citac elemenata za gadjanje? I prati okolnu situaciju da snajperista moze rahat da se usredsredi na svoj cilj, eventualno da ga pokriva.
Kao pripravnik za zvanje snajperiste.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4868 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Ramzess Veliki wrote:
славянин wrote:Ima kod amera zato klasifikacija.... Marksman i Sniper... i jedan i drugi duze snajpersko oruzije ali namjena razlicita.
Zar Marksman nije samo citac elemenata za gadjanje? I prati okolnu situaciju da snajperista moze rahat da se usredsredi na svoj cilj, eventualno da ga pokriva.
Kao pripravnik za zvanje snajperiste.
Nije to pricas o spotteru ili asistentu :) DM ili designated marksman je “snajper” koji je zakacen za squad.Squad leader mu daje komande a krece se sa ili u blizini squad.

Dosta marksman a poslije odluci na dokvalifikacije i da postane sniper (kojih nema puno)
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#4869 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Doda37 »

Kataklinger wrote:Moze li neko na mapi oznaciti gdje se tacno nalazilo to igraliste gdje je ubijen momak dok se igrala kosarka? Jer ne kontam to nesto “kubusi”....
Takodje, moze li neko procijeniti odakle se tacno pucalo iz kasarne na to igraliste? Mislim, da sve ovo lijepo sroci oznaceno na mapi :)
Nije to bilo igraliste vec je kos bio na ulici, koliko se ja sjecam a proslo je dosta vremena... lopta je otisla preko ograde i on je otisao po loptu e sad je li uspio preci ili su ga ubili na ogradi ne sjecam se.. kos je udaljen od ograde max 10 metara, lokacija kosa je bila krenete od MM pitare prema kasarni idete 20 m imate ulicu lijevo na toj nazovi raskrsnici sa desne strane je bio kos
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#4870 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

славянин wrote:
Ramzess Veliki wrote:
славянин wrote:Ima kod amera zato klasifikacija.... Marksman i Sniper... i jedan i drugi duze snajpersko oruzije ali namjena razlicita.
Zar Marksman nije samo citac elemenata za gadjanje? I prati okolnu situaciju da snajperista moze rahat da se usredsredi na svoj cilj, eventualno da ga pokriva.
Kao pripravnik za zvanje snajperiste.
Nije to pricas o spotteru ili asistentu :) DM ili designated marksman je “snajper” koji je zakacen za squad.Squad leader mu daje komande a krece se sa ili u blizini squad.

Dosta marksman a poslije odluci na dokvalifikacije i da postane sniper (kojih nema puno)
To biva ko nasi lovci u bataljonima. :thumbup:
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#4871 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Kataklinger »

Doda37 wrote:
Kataklinger wrote:Moze li neko na mapi oznaciti gdje se tacno nalazilo to igraliste gdje je ubijen momak dok se igrala kosarka? Jer ne kontam to nesto “kubusi”....
Takodje, moze li neko procijeniti odakle se tacno pucalo iz kasarne na to igraliste? Mislim, da sve ovo lijepo sroci oznaceno na mapi :)
Nije to bilo igraliste vec je kos bio na ulici, koliko se ja sjecam a proslo je dosta vremena... lopta je otisla preko ograde i on je otisao po loptu e sad je li uspio preci ili su ga ubili na ogradi ne sjecam se.. kos je udaljen od ograde max 10 metara, lokacija kosa je bila krenete od MM pitare prema kasarni idete 20 m imate ulicu lijevo na toj nazovi raskrsnici sa desne strane je bio kos

To je znaci negdje ovdje?

Image
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#4872 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Doda37 »

Image

Zakleo bi se da je bio 5. mjesec, 13.4.1992 ubijen, rat u Sarajevu fakticki nije ni poceo
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#4873 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by zijancer »

Sjećam se da je na Grbavici već bila zabrana odškrinutih prozora i mrdanja zavjesa, a i onaj tenk na zaobilaznici je počeo gađati po Humu.
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#4874 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Doda37 »

zijancer wrote:Sjećam se da je na Grbavici već bila zabrana odškrinutih prozora i mrdanja zavjesa, a i onaj tenk na zaobilaznici je gađao po Humu.
17.4. izasao zadnji voz za Ploce ( ili cak 18 ) , u to vrijeme islo se na Grbavicu bez problema i po citavom gradu... noc je bila problematicna jer se tada izlazilo sa uruzjem na ulicu, kompletnu Grbavicu zauzeli su tek 1.6. izlaskom JNA iz marsalke
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4875 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Ramzess Veliki wrote: To biva ko nasi lovci u bataljonima. :thumbup:
Prepostavljam - samo mislim da su nasi "lovci" bili slobodniji tj. nezavisniji od narednika ili grupe.


Marksman
Image
Sniper
Image
Post Reply