Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4726 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Ajd kad stavljamo :D
Kosuljica od 12,7 eksplozivni
Image

Za razliku od tebe mene nije nijedan pogodio tada samo sto su me okupali geleri kako su prstali okolo :D -
Ps ima jos 13 ovako sto manjih vecih .... i metak koji je sam isplivao :D
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#4727 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pirpa »

Sad kad vidim Hamzine rane dođe mi da izbrisem svoj post ....
super sam ja prošao....

Mada sam ja mišljenja da je ovaj strelac koji je pucao na mene išao ciljano da me samo onesposobi i da mu poslužim kao mamac...

Tamo početkom 93 god. taj se snajperista na tom dijelu ulice se igrao sa ljudima, bušio im kanistere na sankama, izvrtao starije žene po butinama i njima se služio kao mamcima...gledao sam jednom kad je nanizao tri pogotka u tri različite mete, prvu metu je pogodio u donjem abdomenu i žrtva se vrtila od bolova kao fidget spinner i neopisivim glasom punim bola doziva ljude da mu pomognu, okolo ljudi stoje u ludoj poziciji ,svi bi potrčali ali strah ih koči,isto kao kad hoćeš da skaceš sa velike visine u vodu pa se stalno dvoumiš i oklijevaš u skoku...e tako su svi ti ljudi stajali...dvojica koja su pokušala u sprintu da povuku čovjeka su dobili po butinam i umalo zbog loma butne kosti jedan od njih nije ostao da leži pored prve žrtve....

Edit...

Što kaže Hamza u gornjem postu da je svaka treći metak bio rasprskavajući koji ga je pogodio...gledao sam u ratu raznu municiju za 7,62mm..ništa me to ne bi začudilo,gledao sam naše ljude kako prepravljaju zrna, prave žljebove po zrnu i ispunjavaju ih nečim što je tvrđe od plastelina,nešto poput plastike samo elastičnije,smanjuje efikasnost dometa ali na 150 metara mogu da prave havariju organama.. mješalo je se petnaest takvih u okviru sa raznim vrstama zrna...
Last edited by pirpa on 08/07/2018 21:26, edited 1 time in total.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#4728 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

Šta reći...nije me odavno niko bacio u razmišljanje kao Hamza i njegove slike...
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#4729 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by hamza_sa »

славянин wrote:Ajd kad stavljamo :D
Kosuljica od 12,7 eksplozivni
Image

Za razliku od tebe mene nije nijedan pogodio tada samo sto su me okupali geleri kako su prstali okolo :D -
Ps ima jos 13 ovako sto manjih vecih .... i metak koji je sam isplivao :D
Image

Ovo je moja slika, napravljena samo 7 mjeseci nakon tog teskog ranjavanja. Pravi rambo. Ne znam jesam li imao 60 kg.

Mladost, ludost. :lol: :lol:

Posto smo na temi o snajperistima, samo da kazem da sam vrlo brzo nakon ovog snimka pogodjen snajperom u pluca.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4730 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Eeee, moj Hamza... Koliko i sta danas imas od drzave i SDA za sve to...

@Ramzes
Nisam siguran da znam na sta mislis pod Tik-Tik, ali i dalje mislim da to nije bio rasprskavajuci metak, jer bi te na toj daljini od glave pogodio bar 1 komadic kosuljicem negdje. Mislim da je to ipak bio samo reski, skoro piskavi, a istovremeno vrlo kratki zvuk probijanja zvucnog zida koji cesto podsjeca na mini detonaciju. Ne znam cime je pucano, ali svejedno je, jer zrno i metka 7,62x54R i 7,92x57 na 300-400m dolijecu brzinom vecom od 700m/s, sto je duplo brze od brzine zvuka, i ako si na direktnom pravcu tog metka tada cujes samo taj zvuk probijanja zvucnog zida (pri cemu je u tom momentu kada ti to cujes to zrno vec otislo iza tebe jos 100+ metara), ali ne cujes i izvorni zvuk ispaljenja koji se razlijeze duplo (ili vise) sporije i bude prikriven ovim prvim. Taj zvuk ispaljenja se u takvoj situaciji moze cuti samo na otvorenom prostoru i na daljini do 300m. Medju zgradama - tesko.

Neko ko je 10-15+m bocno i ispred ili iza putanje tog metka, taj najcesce nece cuti zvuk probijanja zvucnog zida, pogotovo medju zgradama, ili ce ga cuti vrlo slabo posto je to prilicno lokalizovan zvuk koji se kod ovih manjih kalibara siri upravo do 15-ak metara, ali ce cuti zvuk ispaljenja, i s malo iskustva ce moci odrediti poprilicno tacno odakle je zrno ispaljeno.
Naravno, teren igra veliku uloge u svemu ovome.

Na daljinama preko 1000m, onaj ko je meta cuje samo i jedino zvuk probijanja zvucnog zida koji to zrno "vuce" za sobom. Naravno, kada taj zvuk cuje, to zrno ga je vec pogodilo ili proslo pored njega i otislo dalje.

Vjeruj mi da je ovo sve ovako. 33 godine zivota sam u tome :D
Last edited by Dozer on 08/07/2018 22:48, edited 1 time in total.
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#4731 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by klosar pravi »

Zašto spominješ uopšte SDA i ostalo što ide uz to?

Hamza naš bi opet letio na metke ako treba, jel tako Hamza?
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4732 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Vjeruj mi da ne bi. Kao ni ja, ni PM, ni Ramzes, niti bilo ko od nas. Bar velika vecina ne bi.

A Hamza ce ti objasniti zasto spominjem drzavu i SDA. Ja ne mogu jer ce me uhvatiti huja, tacnije odmah jeste, pa cu poceti psovati...

@славянин
Da, znam kako su Ruje skladistili municiju (sto je vrlo dobar nacin jer 100% onemogucava vlazi da ugrozi metak i njegov sadrzaj), ali, kako si i sam rekao, nije tu stvar u samom eksplozivu unutar zrna, nego u ostalim hemijskim smjesama. Eksploziv ce, pa ma koji da je, u tom hermetickom okruzenju trajati i ostati funkcionalan i 200 godina, ali fosfor i ostale hemijske komponente tesko.
Last edited by Dozer on 08/07/2018 22:59, edited 1 time in total.
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#4733 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by klosar pravi »

Hajde barem imas mogucnost biranja moj stari nema.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4734 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Nisam shvatio... Poginuo?
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#4735 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by klosar pravi »

Da nekoliko dana nakon što sam rođen
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#4736 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by klosar pravi »

Dozer wrote:Zao mi je, iskreno. A, vjeruj mi na rijec, ni on se nije borio za ovo sto imamo i zivimo danas. Ali nije tema, pa necemo dalje o ovome. Ako te zanima bilo sta, slobodno na PP.

Pricala mi stara pred rat kad je dolazio neki predstavnik SDA oko nekih stvari da ga je napenalio..

Ma necemo o ovom niti ja govorim zbog neke simpatije vec je cinjenica da bilo šta krene da bi se svi isti digli koliko god bila druga prica..
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#4737 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by hamza_sa »

klosar pravi wrote:Da nekoliko dana nakon što sam rođen
Zao mi te je, od srca!

I moj otac je poginuo kao borac, tako da znam kakvu prazninu imas u svom zivotu.

A, o ostalom cemo, ako budemo zdravi i zivi na nekoj drugoj temi, da ne kvarimo ovu.
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#4738 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by hamza_sa »

Dozer wrote:A bili su dobi i oni Dobrinjski golubovi...dok ih je bilo... Dvije pumpe, jedna na balkno druga u prizemlje, pola kriske hljeba i - pipipip... onda bum-Bum!, 10-15 komaTa se nafata, u lagao u serbu, pa u rernu :D

Jes' da je sitna sacma medju zubima ponekad kvarila uzitak, al' jbg... Varili smo i sacmu, a onda pucale wc solje :lol:
Brate moj, negdje sam na ovim forumskim bespucima vec pisao o tome.

Negdje tamo, sa pocetka agresije, kada je nestalo svega onoga sto se je vadilo iz stekova, pokojna Stela koja je se je brinula o nama, pocev od ishrane pa do pruzanja prve pomoci u slucaju ranjavanja, danima nas je "mucila" sa supom od maslacka i peksimetima.

Sama pomisao na bilo kakvu vrstu mesa, kod nas je stvarala delirijum.

Iskren da budem, pomisao na golubove kao izvor mesa nam nije bio stran, ali tih dana golubova nije bilo ni za lijeka.

A, onda smo docekali i tih par dana kada se nije puno pucalo i medju prvim stvarima koje smo primjetili su bili golubovi. Stidljivo, u nasoj blizini su se poceli pojavljivati. Ispocetka, jedan do dva, ali nakon par dana smo ih mogli primjetiti i do desetak u grupi.

Jadnici, u potrazi za bilo kakvom vrste hrane, iskoristili su i oni taj smanjeni intezitet borbi, pa su se priblizili mjestima gdje su boravili ljudi.

Na njihovu zalost, vrlo brzo su uoceni i nemalo nakon toga zasjedao je "vrhovni stab" kako bi osmislio plan za hvatnje istih u svrhu prehrane prisutnih. :lol: :lol: :lol: :lol:

I pored suprostavljanja pojedinih prisutnih, koji su uzgred iskazivali dozu gadjenja, pala je konacna odluka. Ujutro se krece u lov na golubove.

Koristena je stara taktika sa kutijom, stapom, kanapom i hljebom, tako da smo vec u jutarnjim satima narednog dana imali dva komada u nasim rukama.

Kakva je situacija bila u tim momentima, cetnici da su znali komotno su pored nas mogli proci i zauzeti pola Dobrinje, jer smo skoro svi bili toliko zaokupljeni oko golubova i nacinom njihove pripreme za jelo, da niko i nije obracao paznju na njih.

Ono sto je vazno napomenuti, jeste da smo vecina nas odjednom postali kuharski sefovi i majstori za spremanje golubova. :lol: :lol:

Kako god, najvaznije je reci da smo ipak nakon toliko vremena pojeli meso, pa makar i golublje, i da smo napravili pauzu od Steline supe od maslacka.

Naravno, vi specijalci kao specijalci, niste koristili normalne metode za hvatanje spomenutih, zato ste morali pojesti i koju kuglicu od sacme. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#4739 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Dozer wrote:Eeee, moj Hamza... Koliko i sta danas imas od drzave i SDA za sve to...

@Ramzes

Vjeruj mi da je ovo sve ovako. 33 godine zivota sam u tome :D
Mozda je bio eksplozivni sa kratkim sporogorecim fitiljem. :lol:
Vrlo vazno sta god da je bilo, nije prosao gdje je krenuo. :thumbup:

Jednom me je prema C5 na prvoj liniji pronasao kolega sa druge strane - moja greska, pronasao Alana Forda i zacitao se ... koristio sam direktno sunce u prozor, odsjaj ne dozvoljava da te vide sa suprotne strane ... neutvrdjena soba. Dok sam citao k'o beg na kaucu sunce se pomjerilo i otkrilo me. Kolega pozurio da upise pogodak u celo, valjda mu je nisanska sprava bila podesena na vecu daljinu, nasao me na nekih 100 do 150 metara - I prebaci iznad glave. Srecom sam nosio kacket, staklo od prozora mi je isaralo lice a oci ostale zasticene.

Poslije toga, naredni dan poznanik inace smotan i neoprezan u istu sobu, cujem proslo mu zrno kroz kozu na potiljku. Konjina otisao na zavjesu i podigao zavjesu da bolje vidi ... koliko je ljudi tako fasovalo zbog neopreznosti.

A sta me je sve fulalo mogao bih enciklopediju napisati.

Kad smo se makljali za Dobrinju 1 (preko ceste) ja bio na lijevom krilu, zgradu desno osiguravao MUP (k'o i da nisu) i meni narede da blokiram ulicu izmedju te i zgrade prekoputa jer kornjace spremaju upad. Stan raznesen, gleda me sva linija, nikakvog zaklona, a sa Gavrica me gleda tenk ... :shock:
Uto dodje Meri, kaze skuhala kahvu, imam li vremena ... nesta mi rece haj' ti kafu srkni.
Sidjem dolje - GRUH!!! Nesta zviznu. Poslije malo utrca bradati komandir, sav blijed i gleda u mene ... "Ano da ti sve j... ja gore preturam ormare i daske trazim sta je od tebe ostalo a ti kafenises ..." - samo sto sam sisao onaj tenk odvalio jednu u sobu I generalno je pospremio. :D
MUP u medjuvremenu napustio cvrsto branjenu zgradu bez otpora, kornjace usle i preuzeli nam desno krilo ... povlaci se ...

A kad sam kod te zgrade ... cijela prica ide ovako - te zgrade je komanda brigade otpisala jer su bile preko ceste, uglavnom stanovi oficira koji su sluzili u Lukavici. Sjedimo mi i komandir komentarise da tamo jos ima nesto malo nasih civila ali da ne mozemo preci da ih izvucemo ... Amela koja nam je pravila dorucke kaze - Ali ja zivim tamo, svaki dan dolazim ovamo i vracam se ..." :shock:
I tako rijesimo da udjemo. Ubacili se nocu u zgradu lijevo, nasli nekoliko djecaka sa par pistolja koji su rijesili da brane zgradu, znaci odbrana nikakva. Napravimo se ludi i odemo u zgradu desno. Iz te zgrade je djelovao snajperista po trgu na Dobrinji 1, znaci lik je slagao zrtve samo tako ... znamo da je u drugom haustoru, ali ne znamo sprat. Trojica nas na suteren, trojica na drugi, a dvojica u prizemlje. Gruhnemo na vrata, na trecem vrata priprijecena ormarom. Iz prizemlja zovu da je lik skocio sa balkona na zemlju sa puskom i otrcao prema Kotorcu. Skocio sa drugog sprata ... :shock:
Kad smo usli u stan odakle je pucao, nasli smo kalibrator sa nastavcima za razlicite kalibre, i pune kese hirurske opreme! Pile za rezanje kostiju, razne igle i konce za zasivanje rana, svega. :thumbup: Koji ce to njemu vrag nije ni bitno, sve spakujemo i trci Hadziru u operacionu - on izlazi iz onog podruma satran, ima ranjenika a nema cime uraditi amputaciju ... kad smo mu dali kesu samo je pogledao iznenadjeno, zgrabio kesu i utrcao u operacionu. :thumbup:

U onom stanu smo naisli i na dvije mine iznenadjenja, jedna u telefonu koji je bio na radijatoru, nije bilo kucista koje inace ide na zid pa je tako otkrismo, druga na djecijem kamionu na pomjeranje ispod gomile vesa. Bilo je jos tih sitnica, kao oblozena futrola za pusku, elektricni detonatori, plasticni i TNT eksploziv, lik se bas opasno furao na tajnog agenta. Mozda je bio taj rus kojeg su kolege odradile ali tek nakon bar cetiri mjeseca. Kako sam cuo od specijalne MUP-a, popeo bi se na krov, mahao sa tri prsta, na njemu pancir sa knjigama ispod, IPC sljem sa navarenom maskom, primi koje zrno a locira odakle ga gadjas, sidje dolje i ohladi te. Kako sam cuo odradio ga jedan stari lovac sa karabinom, probacio mu zrno kroz puskarnicu na uglu zgrade, on skocio unazad i otvorio se na bocnom prozoru, starina vec repetirala i zakucao ga u glavu. Da li je istina ne znam. Malo mi djeluje kaubojski. :D
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4740 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Bilo je interesantno na toj D1 tog juna '92.
Nakon prvih par dana i kvalitetnog prorjedjivanja njihovih redova koje odradismo (bilo je ocigledno da nisu ocekivali pucanje, pa se zadali u praznjenje stanova), sve se stisalo i preslo se na povremeni lov.
Sjecam se jednog jutra, s kaficom tabirim park i redom sve prozore koje vidim, a onda odjednom ugledam facu na prozoru, na nekih 150m. Ali mi nekako cudna bi, pa se malo zagledam i skontam da vidim odraz face s bradom - u ogledalcetu ne vecem od 15x15cm.
Sreco je montirao ogledalce na stok prozora tako da je okrenuto prema nasoj liniji, a on se zavalio u kontru, nama okrenut ledjima, i iza zida, i na ogledalce osmatra.

A ja, kloc, umjesto da sprasim njega kroz zid od siporeksa, opletem mu ogledalce Skroz smetnuo s uma da je zid od siporeksa :lol:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#4741 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Dozer wrote:Bilo je interesantno na toj D1 tog juna '92.
Nakon prvih par dana i kvalitetnog prorjedjivanja njihovih redova koje odradismo (bilo je ocigledno da nisu ocekivali pucanje, pa se zadali u praznjenje stanova), sve se stisalo i preslo se na povremeni lov.
Sjecam se jednog jutra, s kaficom tabirim park i redom sve prozore koje vidim, a onda odjednom ugledam facu na prozoru, na nekih 150m. Ali mi nekako cudna bi, pa se malo zagledam i skontam da vidim odraz face s bradom - u ogledalcetu ne vecem od 15x15cm.
Sreco je montirao ogledalce na stok prozora tako da je okrenuto prema nasoj liniji, a on se zavalio u kontru, nama okrenut ledjima, i iza zida, i na ogledalce osmatra.

A ja, kloc, umjesto da sprasim njega kroz zid od siporeksa, opletem mu ogledalce Skroz smetnuo s uma da je zid od siporeksa :lol:
Aerodromsko?
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4742 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

D1

Image
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#4743 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by hamza_sa »

Dozer wrote:Eeee, moj Hamza... Koliko i sta danas imas od drzave i SDA za sve to...
Prijatelju, imam to da me zovnes na kafu, uzmes moju kutiju od cvika, stavis u nju 100 KM i poslije kafe ja kao sumanut trcim u apoteku da kupim lijekove.

Imam to, da mi nadjes posao da zaradim koji dinar, a da nije cisto hamalenje.

Imam to, da me kontaktiras iz Italije i pitas kako sam.

Imam to, kada me vidis kazes da dobro izgledam, a ja sve gori i gori. :lol: :lol:

Imam to, da imam tebe za prijatelja, a oni koji te ne poznaju i neznaju sta nemaju.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4744 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Neka te ba :lol:

Usput, kako je na poslu? Zadovoljan?
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#4745 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by valjuga »

Ajmo priče,šta je se stalo :lol:
Jedna od boljih tema na forumu :thumbup:
Dozer,Hamza,Ramzes :thumbup:
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#4746 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by valjuga »

A jestel čuli za Avdu K. poznatijeg poslije bitke na Bokševici protiv HVO i HV-a?
Čovo je iz Jablanice.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4747 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Jok ja...
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#4748 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by valjuga »

Dozer wrote:Jok ja...
Šteta,u tebe sam se najviše pouzdao .. :mrgreen:
https://www.facebook.com/48195600523631 ... 02/?type=3
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#4749 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

valjuga wrote:A jestel čuli za Avdu K. poznatijeg poslije bitke na Bokševici protiv HVO i HV-a?
Čovo je iz Jablanice.
Da, bio sam u Jablanici. Cuo sam za Oko sokolovo, ali ga nisam upoznao. Upoznao Akrepe, Kozake, Nihad mi namarisao jednog diverzanta, zasluzeno ... :lol:
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#4750 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by valjuga »

A dali je istina ili mit o toj nekoj srpkinji kodnog imena Strijela?
Bila kao snajperist.
Pozz
Post Reply