Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4701 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

:thumbup:
Mada, nakon 2-3x i to dodije i postane rutina, kao i sve stalo. Kad se ufrstulji odakle i kako, ostalo je samo tehnika. Postane neinteresantno i time consuming.

A, vezano za moju sliku, nisam siguran da sam te shvatio... Pricas o SOS djecijem selu na Mojmilu ili necemu drugom...? Jer na ovu tacku koju sam markirao se pucalo iz pravca koji sam oznacio. Mislim da se iz dubine i preko puta Vojnickog ona tacka nije ni vidjela. Dobro se sjecam jednog prelaska u golfu nocu, nas 5 u autu, sa svom opremom, i odere nas sijac (vjerovatno je bio fiksiran na tu tacku zemljanog puta, pa samo pritisnu obarac kad cuju auto). Bukvalno prosli kroz njegov rafal.
5 metaka pogodilo auto, i ni jedan jedini nekoga. Prvi opleo u desni blatobran, drugi u prednji stok i prosao kroz komandnu tablu, treci u srednji stok i zabio se u naslosnjac prednjeg desnog sjedista, cetvrti prosao kroz desna zadnja vrata, pa ispred nas trojice nazad i izasao kroz lijeva zadnja vrata, a peti prosao kroz zadnji stok i gepek.
Komedija :lol:

Po ovome smo i skontali iz kojeg pravca se pucalo, a to je bilo bas oko 90 stepeni desno u odnosu na nase kretanje (iz Mojmila smo isli).
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#4702 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Dozer wrote::thumbup:
Mada, nakon 2-3x i to dodije i postane rutina, kao i sve stalo. Kad se ufrstulji odakle i kako, ostalo je samo tehnika. Postane neinteresantno i time consuming.

A, vezano za moju sliku, nisam siguran da sam te shvatio... Pricas o SOS djecijem selu na Mojmilu ili necemu drugom...? Jer na ovu tacku koju sam markirao se pucalo iz pravca koji sam oznacio. Mislim da se iz dubine i preko puta Vojnickog ona tacka nije ni vidjela. Dobro se sjecam jednog prelaska u golfu nocu, nas 5 u autu, sa svom opremom, i odere nas sijac (vjerovatno je bio fiksiran na tu tacku zemljanog puta, pa samo pritisnu obarac kad cuju auto). Bukvalno prosli kroz njegov rafal.
5 metaka pogodilo auto, i ni jedan jedini nekoga. Prvi opleo u desni blatobran, drugi u prednji stok i prosao kroz komandnu tablu, treci u srednji stok i zabio se u naslosnjac prednjeg desnog sjedista, cetvrti prosao kroz desna zadnja vrata, pa ispred nas trojice nazad i izasao kroz lijeva zadnja vrata, a peti prosao kroz zadnji stok i gepek.
Komedija :lol:

Po ovome smo i skontali iz kojeg pravca se pucalo, a to je bilo bas oko 90 stepeni desno u odnosu na nase kretanje (iz Mojmila smo isli).
Snajperista je bio stotinjak metara, mozda 150 prekoputa prve zgrade na Vojnickom polju.
Znam jer sam ga lovio odatle sa onom mrcinom 14,5 mm da ga oderem kroz zid.

A sijac I PAM su vjerovatno derali sa teologije. Sa PAM-om sam se zakacio sa pancirke Dobrinja 3, unistio je cijelu sobu oko mene, a ja stojim u sredini i mirno nisanim ... :lol: On je prvi poceo. :oops:

Prekoputa doma zdravlja je bio "garo", I tukao je isto po cesti, domu zdravlja i rovovima.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#4703 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Naslovnica »

Ramzess Veliki wrote:
Sarajmen wrote:Ma to je tebe vezista ložio jer je bio ljubomoran zbog tih djevojaka , pa ti na perfidan način prijetio :D daj nam neke orjentire i bar okvirnu lokaciju tog pravca iz avgusta '93 , na kojem se dešavao taj snajperski/antisnajperski duel. Da probamo šta iskopati u vezi toga.
Ja sam tad bio mali i uglavnom sam sa rajom skupljao slicice nasih slavnih ratnika.
Ovo sto napisem uglavnom sam cuo od nekoga. :lol:

Snajpersko odjeljenje koje je okupio Hajriz Becirevic, 12 snajperista, je formirana u Junu 92-ge na Dobrinji radi pariranja cetnickim snajperistima koji su ubijali narod I djecu bez razlike. Jedinica je imala redovne smjene prema Dobrinji IV, aerodromskom i Nedzaricima. Postojale su dnevne i nocne smjene, vodila se knjiga zapazanja gdje se vodilo stanje svakog prozora na pojedinim haustorima, polozaj saksije, zavjese. Uvijek su u grupi radila dvojica, jedan na osmatranju, drugi na cijevi, na smjenu. Pratile su se mape gadjanja radi horizontalnog lociranja snajperista sa druge strane, a osmatranjem su se trazili detaljno po vertikali. Trazio se zicer, da se ne grijesi. Primjenjivale taktike navlacenja hitca, pomjeranje zavjese, pravljenje pokretne sjene, ogledala i slicni trikovi.
Poslije je jedinica prosirena sa odjeljenjem automaticara i odjeljenjem kuhinje jer formacija snajperista ne postoji u formaciji motorizovane brigade, pa je formiran samostalni ID vod. Prvo odjeljenje su ostali snajperisti. Jedinica je osim tog djelovanja po naredbi isla i u diverzantske akcije, kao i davala podrsku drugim jedinicama prilikom izvodjenja akcija. Kako su stalno bili na terenu, jedinica je prikupljala podatke o neprijatelju sa osmatrackih mjesta i dostavljala komandi.
Nakon sto je Ismet Hadzic rasformirao jedinicu sredinom 94-te, dio snajperista se prekomanduje u prvo snajpersko odjeljenje Prvog korpusa, a strijelci se rasporedjuju prema Jevrejskom i drugim snajperskim gnijezdima agresora. Ono sto je ostalo I prezivjelo rasporedjeno je po brigadi.

Jedinica je za svoje zasluge dobila kolektivnog Zlatnog ljiljana na zahtjev Regionalnog MUP-a. Kad je Ljiljan stigao iz grada na Dobrinju, Ljiljan je Ismet dao jednom petljancu Smaji koji je u jedinici bio svega desetak dana i izbacen radi neozbiljnosti i navlacenja opasnosti na civile, iz ciste zavisti. Ismet iz nekog razloga nije volio tu jedinicu, i taj Ljiljan nikada nije urucen onome kome je bio namijenjen.

O jedinici se nakon rata nista ili malo toga reklo, i nije se spominjala do prosle godine kad je napokon na godisnjici Bitke za Igman jedinici odato priznanje za suprotstavljanje neprijateljskoj ofanzivi na Velikom polju. Jedinica je ucestvovala u svim akcijama koje je planirala komanda brigade, a I u samostalnim akcijama ili kao podrska Lastama, Vikicevim, Deltama.

E na tu jedinicu su cete sakupili tih trojicu Niskih snajperista i poslali bez prethodne informacije da Bosnian propuh can kill. Sa suprotne strane su imali I one dvije kuje crnu I plavu, I jos jedan strijelac iz Dobrinje IV, bio je jedan rus placenik koji je obolio od promahe u glavi (njega su lovili dva mjeseca zajedno sa Vikicevim, nosio pancir sljem sa navarenom obrazinom preko lica) I jedan specijalac iz pravca Dobrinje 1, dvojica iz Nedzarica. Najmanje 10 snajperista je tuklo po Dobrinji.

Sta se sa ovom trojicom desilo ko zna ... mozda su povirili na pogresnu rupu u pogresno vrijeme ... :? Nemam tih podataka, morao bih pitati nekoga ko zna vise. :sad:
Pričao mi je jaran da su tom nekom snajperisti na D4 puštali goluba, i ovaj ga pogodi u letu? :-)
Možda je sve u domenu šuplje, a možda i nije?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#4704 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Naslovnica wrote:Pričao mi je jaran da su tom nekom snajperisti na D4 puštali goluba, i ovaj ga pogodi u letu? :-)
Možda je sve u domenu šuplje, a možda i nije?
Ma suplja. Ko ce pustiti rucak da mu odleti ??? :lol:
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#4705 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Naslovnica »

Ramzess Veliki wrote:
Naslovnica wrote:Pričao mi je jaran da su tom nekom snajperisti na D4 puštali goluba, i ovaj ga pogodi u letu? :-)
Možda je sve u domenu šuplje, a možda i nije?
Ma suplja. Ko ce pustiti rucak da mu odleti ??? :lol:
:lol: :thumbup:
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#4706 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Repetitor »

Naslovnica wrote: Pričao mi je jaran da su tom nekom snajperisti na D4 puštali goluba, i ovaj ga pogodi u letu? :-)
Možda je sve u domenu šuplje, a možda i nije?
Jesu. 100% istina.

Znam ja neke diverzante iz Dobrinje,privuku mu se pred osmatracnicu i puste mu golubana svi redom kroz puskarnicu.

Onda se snajperista ugusi i bude onesposobljen par dana.

Znas onaj ratni grah kakve je golubane proizvodio? Ma sta da ti pricam.

Znam i ekipu koja je to radila samo necu da ih ofiram.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4707 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

A bili su dobi i oni Dobrinjski golubovi...dok ih je bilo... Dvije pumpe, jedna na balkno druga u prizemlje, pola kriske hljeba i - pipipip... onda bum-Bum!, 10-15 komaTa se nafata, u lagao u serbu, pa u rernu :D

Jes' da je sitna sacma medju zubima ponekad kvarila uzitak, al' jbg... Varili smo i sacmu, a onda pucale wc solje :lol:
Seawolf
Posts: 7687
Joined: 14/06/2012 22:59

#4708 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Seawolf »

Nedobrovoljac wrote:
Dozer wrote:A bili su dobi i oni Dobrinjski golubovi...dok ih je bilo... Dvije pumpe, jedna na balkno druga u prizemlje, pola kriske hljeba i - pipipip... onda bum-Bum!, 10-15 komaTa se nafata, u lagao u serbu, pa u rernu :D

Jes' da je sitna sacma medju zubima ponekad kvarila uzitak, al' jbg... Varili smo i sacmu, a onda pucale wc solje :lol:
Kakve pumpe na balkon i prizemlje? Nisam skonto patent?
Image
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4709 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Nedobrovoljac wrote:
Dozer wrote:A bili su dobi i oni Dobrinjski golubovi...dok ih je bilo... Dvije pumpe, jedna na balkno druga u prizemlje, pola kriske hljeba i - pipipip... onda bum-Bum!, 10-15 komaTa se nafata, u lagao u serbu, pa u rernu :D

Jes' da je sitna sacma medju zubima ponekad kvarila uzitak, al' jbg... Varili smo i sacmu, a onda pucale wc solje :lol:
Kakve pumpe na balkon i prizemlje? Nisam skonto patent?
Pumparice ba, sa sitnom sacmom. I onda jedan s balkona baca panju, a drugi sakriven na vratima haustora ceka da slete. Kad slete, opletu obojica istovremeno, onaj odozgo, a drugi po horizontali dole, i izlete dvojica-trojica da pohvataju ranjenje i poberu lezece :D

Eto slike "pumpe" :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#4710 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Naslovnica wrote:Pričao mi je jaran da su tom nekom snajperisti na D4 puštali goluba, i ovaj ga pogodi u letu? :-)
Možda je sve u domenu šuplje, a možda i nije?
Mozda je cuo pricu o Dobrici. :thumbup:

Prica o Dobrici ... (iz knjige "Neobjavljeni memoari jednog od ludaka")
"Jedno jutro, samo sto se razdanilo, krenem iz D2 u C5 na onom pjesackom prelazu gdje je sada merkator (ili konzum), onako opusteno misleci koja ce budala biti budna u ta doba I dezurati na puskarnici ... snajperska puska k'o letva preko ramena, crna marama na glavi, meta za slaviti mjesec dana.
Taman zakoracim na asfalt - DUM!!! - u stub pored mene rasprskavajuci. Pogledam na brzinu desno u aerodromsko i vidim odakle me gadja ... ni 300 metara ... drugi ispred nogu DUM!!! potrcim, treci ispred nogu DUM!!! Uspijem pretrcati, tamo me na cosku ceka Sejo i sve to gleda ...
- Sejo, imamo jednog, kuca od cigli prva desno naspram skole, ispod prozora dvije sube ... pucaj da mu skrenes paznju, odoh naci poziciju da ga odradim ... I otrcim u najblizu zgradu do raskrsnice - haustori zakljucani ... hodam okolo ne bih li kako usao, kad cujem tamo gdje sam Seju ostavio - DUM DUM DUM DUM DUM ... pet komada ... joj reko nekoga je izresetao na cesti, mozda i Seju ... otrcim nazad, a Sejo me doceka:
- Joj jarane sta tip uradi ... ja mu pucam na puskarnicu, a on po stubovima od rasvjete cik-cak u daljinu da me navuce da pogledam i zadnjim skinu goluba na stubu na 500 metara ... :shock:
Ja: :shock: - Ovaj da je htio mogao nas je pobiti bilo kad, ali ocito nije htio. Ne treba ga dirati, to je neki dobrica.

I tako mu je ostao naziv "Dobrica". Najvjerovatnije mobilisan majstor-strijelac, nije htio da ubija. Pustili smo ga da se zabavlja sa rajom, cesto bi dobili izvjestaj da je nekome pucao ispred nogu dok pretrcava cestu, ali nikad nikoga nije pogodio.

Poslije nekog vremena zamijenio ga je drugi, prvi dan ubio dvojicu i jednog ranio jer je narod navikao na pretrcavanje sa iskrama pod nogama.
Sljedeci dan ubio civila na haustorskim vratima - zgrada iza sportske dvorane. Na isto mjesto sam dosao nakon par sati od toga ne znajuci za to ... imao me na zicer, brisan prostor ... ne razumijem ni danas kako, ali rasprskavajuci mi je eksplodirao ispred glave. Poslije sam dugo trazio objasnjenje, razlog ... nicega nije bilo izmedju mene i njega. Samo brisani prostor ... Nije mi bilo sudjeno da umrem taj dan. Pucao je sa krova zgrade u aerodromskom. Kolega ga je pronasao poslije 5-6 dana osmatranja i poslao zrno. Nije se vise javio."
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4711 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Ja samo ne kontam o kojim rasprskavajucim mecima pricate...? Koliko je meni poznato, ni za PASP (koji se najvise koristio '92 i '93), ni za SVD (koji se pojavio nekad '93) ne postoji rasprskavajuca municija. Obiljezavajuca, pancirna, zapaljiva i standardna da, ali rasprskavajuca ne. Premaleni su to kalibri za tu vrstu municije.
Ispravite me ako grijesim, nekim linkom logicno.

A da ti je rasprskavajuci metak bilo kojeg kalibra eksplodirao ispred glave na daljini do 5-6m, sigurno bi te dobro nagrdio po licu.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#4712 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Dozer wrote:Ja samo ne kontam o kojim rasprskavajucim mecima pricate...? Koliko je meni poznato, ni za PASP (koji se najvise koristio '92 i '93), ni za SVD (koji se pojavio nekad '93) ne postoji rasprskavajuca municija. Obiljezavajuca, pancirna, zapaljiva i standardna da, ali rasprskavajuca ne. Premaleni su to kalibri za tu vrstu municije.
Ispravite me ako grijesim, nekim linkom logicno.

A da ti je rasprskavajuci metak bilo kojeg kalibra eksplodirao ispred glave na daljini do 5-6m, sigurno bi te dobro nagrdio po licu.
Vidi, ja stvarno nemam potrebu da izmisljam. Kad ti praskaju i sijevaju pod nogama kako bi ti to zvao?
Moj kolega je imao rasprskavajucu lovacku 7x57 cini mi se, nosio ih u plasticnoj kutiji jer su bili vrlo osjetljivi.
Pored mene je pogodjen borac u stomak i cuo sam kad je to puklo u njegovim crijevima. Otisao je ziv na hirurgiju ali sumnjam da je mogao prezivjeti ... znam ja sta je lovacki "dum-dum" a sta rasprskavajuci, odnosno pancirno-probojni.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4713 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Ramzess Veliki wrote:
Dozer wrote:Ja samo ne kontam o kojim rasprskavajucim mecima pricate...? Koliko je meni poznato, ni za PASP (koji se najvise koristio '92 i '93), ni za SVD (koji se pojavio nekad '93) ne postoji rasprskavajuca municija. Obiljezavajuca, pancirna, zapaljiva i standardna da, ali rasprskavajuca ne. Premaleni su to kalibri za tu vrstu municije.
Ispravite me ako grijesim, nekim linkom logicno.

A da ti je rasprskavajuci metak bilo kojeg kalibra eksplodirao ispred glave na daljini do 5-6m, sigurno bi te dobro nagrdio po licu.
Vidi, ja stvarno nemam potrebu da izmisljam. Kad ti praskaju i sijevaju pod nogama kako bi ti to zvao?
Moj kolega je imao rasprskavajucu lovacku 7x57 cini mi se, nosio ih u plasticnoj kutiji jer su bili vrlo osjetljivi.
Pored mene je pogodjen borac u stomak i cuo sam kad je to puklo u njegovim crijevima. Otisao je ziv na hirurgiju ali sumnjam da je mogao prezivjeti ... znam ja sta je lovacki "dum-dum" a sta rasprskavajuci, odnosno pancirno-probojni.
Image

5 sa lijeve strane je eksplozivni i Rusi su koristili isti u 2. svjetskom ratu.Zvanicno proizvodnja je prestala odmah nakon - sa obzirom na tadasnju kolicinu municije koja se proizvodila sasvim je moguce da su zalihe stigle i do YU.Oznaka metka je 7.62x54R ZP (pink vrh)
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4714 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

@Ramzes, nisam ni rekao da izmisljas, samo da ne znam da je to postojalo, pogotovo kod nas.
A za prastanje pod nogama, na asfaltu/betonu...pa i obicno zrno tih puscanih kalibara i ispaljeno s 200-400m ce se dobro cuti kad opali u beton, a cesto i odvaliti komad istog, zavisno od ugla pod kojim udari. Ako se tome doda jos i prasak probijanja zvucnog zida (na toj daljini ova zrna dolijecu i udaraju duplo vecom brzinom od brzine zvuka), dobije se i zvuk "praskanje", propracen prstanjem betona/asfalta. Sasvim dovoljno elemenata da se stekne utisak da se radi o rasprskavajucem metku.
Ne tvrdim 100% da nije bio rasprskavajuci, ali ja se s njima nigdje nisam sreo, a nije da svukuda nisu pucali po meni i na mene.

@славянин, hvala za info. To nisam znao. S druge strane, min. 47 godina od proizvodnje, ta explozivna/rasprskavajuca municija bi bila, blago receno, nestabilna. Prvenstveno radi hemijskog/eksplozivnog punjenja, tako da bi ispaljenje takvog metka vjerovatno u 90% slucajeva vodilo trenutnom rasprskavanju u cijevi, a time i velikoj vjerovatnoci teskih ozljeda po strijelca.

Sjecam se da sam vidjao 12,7 s pink vrhom i za njih znam da su bili eksplozivni/rasprskavajuci, ali ove 7.62 nisam.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4715 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Dozer wrote:@Ramzes, nisam ni rekao da izmisljas, samo da ne znam da je to postojalo, pogotovo kod nas.
A za prastanje pod nogama, na asfaltu/betonu...pa i obicno zrno tih puscanih kalibara i ispaljeno s 200-400m ce se dobro cuti kad opali u beton, a cesto i odvaliti komad istog, zavisno od ugla pod kojim udari. Ako se tome doda jos i prasak probijanja zvucnog zida (na toj daljini ova zrna dolijecu i udaraju duplo vecom brzinom od brzine zvuka), dobije se i zvuk "praskanje", propracen prstanjem betona/asfalta. Sasvim dovoljno elemenata da se stekne utisak da se radi o rasprskavajucem metku.
Ne tvrdim 100% da nije bio rasprskavajuci, ali ja se s njima nigdje nisam sreo, a nije da svukuda nisu pucali po meni i na mene.

@славянин, hvala za info. To nisam znao. S druge strane, min. 47 godina od proizvodnje, ta explozivna/rasprskavajuca municija bi bila, blago receno, nestabilna. Prvenstveno radi hemijskog/eksplozivnog punjenja, tako da bi ispaljenje takvog metka vjerovatno u 90% slucajeva vodilo trenutnom rasprskavanju u cijevi, a time i velikoj vjerovatnoci teskih ozljeda po strijelca.

Sjecam se da sam vidjao 12,7 s pink vrhom i za njih znam da su bili eksplozivni/rasprskavajuci, ali ove 7.62 nisam.
Isto tako vjerujem da znas da su Rusi tada municiju za zalihe cuvali u onim konvezrvama i ista je bila bukvalno potopljena u ulje (standardna ruska "konzerva" za municiju, od 1965 god mislim da su samo umotavali u onaj masni papir a prije toga su komplet umakali u ulje) - u zavisnosti od tipa exploziva - mislim da je lako da isti ostane postojan i potentan vrlo lako 50+ godina.Imamo primjere jeli u nagaznim minama i bombama iz 2. svj rata.

Mada kao sto si rekao recimo postoji velika mogucnost da se radi i o APIT metcima za koje se znalo desavati da eksplodiraju od ciste volje u zraku (nisu namjenjeni jeli da to urade ali ta hemikalija za odgorijevanje sto markira i mjesavina za zapaljenje pri proboju - zna se desiti da dodje do eksplozije).. ovo prema onome sto sam citao a ne licnom iskustvu... samo da pridonesem temi malo :)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#4716 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Dozer wrote:@Ramzes, nisam ni rekao da izmisljas, samo da ne znam da je to postojalo, pogotovo kod nas.
A za prastanje pod nogama, na asfaltu/betonu...pa i obicno zrno tih puscanih kalibara i ispaljeno s 200-400m ce se dobro cuti kad opali u beton, a cesto i odvaliti komad istog, zavisno od ugla pod kojim udari. Ako se tome doda jos i prasak probijanja zvucnog zida (na toj daljini ova zrna dolijecu i udaraju duplo vecom brzinom od brzine zvuka), dobije se i zvuk "praskanje", propracen prstanjem betona/asfalta. Sasvim dovoljno elemenata da se stekne utisak da se radi o rasprskavajucem metku.
Ne tvrdim 100% da nije bio rasprskavajuci, ali ja se s njima nigdje nisam sreo, a nije da svukuda nisu pucali po meni i na mene.
Prasne jarane, zaglusi te. Ostar prasak, kao inicijalna kapisla.
Znam ja kako se cuje kad metak probija zvucni zid, to je ono Tik-Tik, kad mjeris udaljenost na osnovu zvuka.
Imali tu municiju stoposto. Srecom u vrlo malim kolicinama.
Imali smo i mi, ali je bila vrlo rijetka.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#4717 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

славянин wrote:Mada kao sto si rekao recimo postoji velika mogucnost da se radi i o APIT metcima za koje se znalo desavati da eksplodiraju od ciste volje u zraku (nisu namjenjeni jeli da to urade ali ta hemikalija za odgorijevanje sto markira i mjesavina za zapaljenje pri proboju - zna se desiti da dodje do eksplozije).. ovo prema onome sto sam citao a ne licnom iskustvu... samo da pridonesem temi malo :)
Bice da je mene sa tim gadjao jer mi je pukao od glave na 3 do 5 metara daljine, tako mi se ucinilo.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4718 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Ramzess Veliki wrote:
славянин wrote:Mada kao sto si rekao recimo postoji velika mogucnost da se radi i o APIT metcima za koje se znalo desavati da eksplodiraju od ciste volje u zraku (nisu namjenjeni jeli da to urade ali ta hemikalija za odgorijevanje sto markira i mjesavina za zapaljenje pri proboju - zna se desiti da dodje do eksplozije).. ovo prema onome sto sam citao a ne licnom iskustvu... samo da pridonesem temi malo :)
Bice da je mene sa tim gadjao jer mi je pukao od glave na 3 do 5 metara daljine, tako mi se ucinilo.


Eto nesto ovog fola :wink:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#4719 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

To je to, cak se I daljina poklapa. :thumbup:
Da je koristio klasicno zrno sad ne bih pisao na forumu ...
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4720 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

Ramzess Veliki wrote:To je to, cak se I daljina poklapa. :thumbup:
Da je koristio klasicno zrno sad ne bih pisao na forumu ...
AP metak je najbolji u kojem god oces kalibru mislim.... drzi putanju-moze probiti i nesto usput (posebno pancire gdje je samo kevlar platno bez ploca) a kad pogodi tijelo samo mu se kosuljica smakne i olovo a jezgro od tungstena (ne znam kako se na nas kaze :D ) ili celika proleti kroz isto.. sad zamisli stetu od komadica bakrene kosuljice i olova oko jezgra.

Al sta ces znas kako svi vole egzoticnu municiju kao da ganja sama mete :D

Image
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#4721 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pirpa »

Na današnji dan 94 god...


Stojim na trotoaru i gledam u kuću na kraju ulice u koju se pretpostavljalo da djeluje vikend snajperista iz Novog Sada koji je operirao po opštini Centar, (Grbavica, Jevrejsko groblje, Trebević, Kromolj) ...i tako ja stoji tog julskog lijepog, iznenađujuće mirnog dana i razmišljam da li je snajperista u toj kući i imam li potrebu pretrčati tu ulicu..

Kontam u sebi, vidi me hajvan kao na dlanu(800m vazdušne) i vidi da sam u civilci sa naramkom drva.. nije valjda toliko govno da će me tu sačekati na toj ulici i ako vidi da sam sa naramkom drva i da mi nece prisjesti na svu muku...

i sa tim razmišljanjem ja odlučim da nonšalantno brzim korakom prošetam se tom ulicom koja je široka 7m... :mrgreen:

Prva dva metra sam prešao normalno i samo odjednom osjetim kako mi se tijelo zaljuja, pa poče mi neko zujanje u glavi i ušima, temperatura tijela skoči, pa se odjednom ohladi sa hladnim znojem... A ja još uvijek stojim na toj ulici sav zbunjen :lol: nakon toga osjetim neku toplotu kako mi curi niz nogu,pogledam prema dole, kad vidim da stojim u lokvici krvi :lol: kad sam vidio krv počnem trčati prema prvoj zgradi, tamo se već raja skupila sa zavojima,smjestiše me golfa i pravac Koševo,gore je već neko javio rahmetli Šemsi Kadrić da me dovlače pa je ona sve potrebno od ljudstva organizirala...gore mi je tek nastao haus, :mrgreen: donesoše neku spravu što zuju poput aparata za varanje i počeše da rade oko rane...

nakon uključivanja te sprave se sjećam da sam samo padao u nesvjest, a kad sam dolazio sebi čuvalo me četri sestre koliko sam vrištao od bola i otimao se :mrgreen:
Last edited by pirpa on 02/08/2018 09:37, edited 1 time in total.
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#4722 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

Gdje ćeš pucati na civila koji na +30 nosa drva... :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#4723 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by славянин »

pirpa wrote:Na današnji dan 94 god. moglo bi se reći da mi je drugi rođendan...


Stojim na trotoaru i gledam u kuću na kraju ulice u koju se pretpostavljalo da djeluje vikend snajperista iz Novog Sada koji je operirao po opštini Centar, (Grbavica, Jevrejsko groblje, Trebević, Kromolj) ...i tako ja stoji tog julskog lijepog, iznenađujuće mirnog dana i razmišljam da li je snajperista u toj kući i imam li potrebu pretrčati tu ulicu..

Kontam u sebi, vidi me hajvan kao na dlanu(800m vazduše) i vidi da sam u civilci sa naramkom drva.. nije valjda toliko govno da će me tu sačekati na toj ulici i ako vidi da sam sa naramkom drva i da mi nece prisjesti na svu muku...

i sa tim razmišljanjem ja odlučim da nonšalantno brzim korakom prošetam se tom ulicom koja je široka 7m... :mrgreen:

Prva dva metra sam prešao normalno i samo odjednom osjetim kako mi se tijelo zaljuja, pa poče mi neko zujanje u glavi i ušima, temperatura tijela skoči, pa se odjednom ohladi sa hladnim znojem... A ja još uvijek stojim na toj ulici sav zbunjen :lol: nakon toga osjetim neku toplotu kako mi curi niz nogu,pogledam prema dole, kad vidim da stojim u lokvici krvi :lol: kad sam vidio krv počnem trčati prema prvoj zgradi, tamo se već raja skupila sa zavojima,smjestiše me golfa i pravac Koševo,gore je već neko javio rahmetli Šemsi Kadrić da me dovlače pa je ona sve potrebno od ljudstva organizirala...gore mi je tek nastao haus, :mrgreen: donesoše neku spravu što zuju poput aparata za varanje i počeše da rade oko rane...

nakon uključivanja te sprave se sjećam da sam samo padao u nesvjest, a kad sam dolazio sebi čuvalo me četri sestre koliko sam vrištao od bola i otimao se :mrgreen:
Sta bi sa drvima - ne drzi nas u neizvjesnosti :D
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#4724 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pirpa »

PM72 wrote:Gdje ćeš pucati na civila koji na +30 nosa drva... :D
Isto sam pomislio... ali jbg on je mislio drukčije :lol:



славянин wrote: Sta bi sa drvima - ne drzi nas u neizvjesnosti :D
Ostadoše drva na cesti i veš se ne stiže kuhati taj dan :mrgreen:
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#4725 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by hamza_sa »

славянин wrote:
Ramzess Veliki wrote:To je to, cak se I daljina poklapa. :thumbup:
Da je koristio klasicno zrno sad ne bih pisao na forumu ...
AP metak je najbolji u kojem god oces kalibru mislim.... drzi putanju-moze probiti i nesto usput (posebno pancire gdje je samo kevlar platno bez ploca) a kad pogodi tijelo samo mu se kosuljica smakne i olovo a jezgro od tungstena (ne znam kako se na nas kaze :D ) ili celika proleti kroz isto.. sad zamisli stetu od komadica bakrene kosuljice i olova oko jezgra.

Al sta ces znas kako svi vole egzoticnu municiju kao da ganja sama mete :D

Image
27. juna 1992. godine sasjekao me je rafal od 19 metaka. Sada sa ovim vremenskim odmakom i sagledavanjem stvari pretpostavljam da je svaki treci metak bio ove vrste iliti kako ga ja zovem rasprskavajuci.

Jedan od tih silnih metaka mi je uletio u lijevu nadkoljenicu i tu eksplodirao. Posljedice su sljedece:

Image

Image

Image

Na ovoj trecoj slici je rentgenski snimak sa ostacima, jer sam dio godinama vadio. Ali sa ovim i dan dans zivim. :-D

Mada, njegov boravak u nozi cesto dovodi do ovoga:

Image

Posto sam u tom momentu ranjavanja na sebi imao pancir, koji nazalost nije bio zakopcan isti ovakav metak mi je uletio u stomak i napravio veliki belaj.

Sa druge strane, pancir je izazvao eksploziju jednog metka, ali ovaj treci komad sa slike koju je postavio @славянин se je uspio probiti kroz pancir i zabio mi se je izmedju drugog i treceg prsljena u vratu i nazalost i dan danas tu stoji.

Takodje jedan od tih metaka mi je eksplodirao u blizini glave, tako da me je ova kosuljica unakazila, a ovaj opet treci sa slike od @славянин mi je kroz arkadu usao u lobanju.

Ostali meci koje i dan danas nosim u sebi, posebno ovaj u plucima, su bili pretpostavljam obicni.
Post Reply