Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#4676 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by klosar pravi »

On cuo..
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4677 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

mostarac_2009 wrote:
Sociolog wrote:u ovom kratkom dokumentarcu koji je radio francuski novinar Buffon, cuo sam da je poslije Goran 1994 promjenio stranu u ratu, i da je negdje 97-98 izasao i zivi u Kanadi
Interesantan nastavak price francuza gdje se susrece sa Goranom nakon 20 godina. Po njegovoj prici ne bi se reklo da je promijenio stranu u ratu, kao sto je gore navedeno, i svaka mu cast jer on je primjer da su se u ARBiH borili samo za jedan cilj, a to je za nezavisnu drzavu u kojoj je svako dobro dosao bez obzira na vjeru ili naciju. Drago mi je isto da je ovaj covjek prezivio rat ziv i zdrav. Ja cijenim ljude koji se ne mjenjaju kroz zivot. Odlican je video jer prikazuje njegovu pricu koja se podudara 1992 i 20 godina kasnije, bez obzira na pritisak sto je srbin, to jeste pritisak sa druge strane, covjek je ostao dosljedan idealima humanosti.

Mojne vise slusati, Tita ti :D
Niti je promijenio stranu, niti je bio u Kanadi, niti je tamo danas :D

Ljudina bio onda, ljudina je i danas. Normalan, o sebi i pri sebi, nije nikad nikoga mrzio, a tako je i danas.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#4678 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by mostarac_2009 »

I ja kazem da je ljudina, ali sam citirao tog "Sociologa" koji je rekao da je "cuo" da je Goran presao na drugu stranu, pa mi cudno da nikad niko do sada nije nista komentarisao vezano za to. Video mi je zapeo za oko iz vise razloga jer je jako dirljiva prica, narocito jer prikazuje zivote ljudi nakon 20 godina. Ljudi promjene misljenje u 2 dana, ali se divim Goranu kako mu se ista prica podudara i nakon 20 godina...svaka cast Gorane! :bih:
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#4679 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by mostarac_2009 »

Taj francuski novinar (Buffon) je snimio i srpsku stranu, a najvise se fokusirao na Zorana, i on je takodjer prezivio rat i ima na drugom videu intervju sa njim.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4680 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Normalni ljudi onda su normalni i danas. Klocevi onda su klocevi i danas. I tako je na svim stranama.
mostarac_2009
Posts: 377
Joined: 16/03/2009 13:42

#4681 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by mostarac_2009 »

Dozer wrote:Normalni ljudi onda su normalni i danas. Klocevi onda su klocevi i danas. I tako je na svim stranama.
Imas dosta tih "normalnih" koji su mentalno postali slabi i promjenili su misljenje za 180 stepeni. To su obicno oni ljudi koje mozes vidjeti po kafanama koji kukaju i koji cekaju da im se sve servira na gotovo.
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#4682 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by klosar pravi »

mostarac_2009 wrote:
Dozer wrote:Normalni ljudi onda su normalni i danas. Klocevi onda su klocevi i danas. I tako je na svim stranama.
Imas dosta tih "normalnih" koji su mentalno postali slabi i promjenili su misljenje za 180 stepeni. To su obicno oni ljudi koje mozes vidjeti po kafanama koji kukaju i koji cekaju da im se sve servira na gotovo.

Pa ne možeš kriviti pojedince za 180 gledaj nam ilidžu danas i najezdu arapa pa ko normalan može prihvatiti to majke ti?
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4683 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by aldinjo »

klosar pravi wrote:
mostarac_2009 wrote:
Dozer wrote:Normalni ljudi onda su normalni i danas. Klocevi onda su klocevi i danas. I tako je na svim stranama.
Imas dosta tih "normalnih" koji su mentalno postali slabi i promjenili su misljenje za 180 stepeni. To su obicno oni ljudi koje mozes vidjeti po kafanama koji kukaju i koji cekaju da im se sve servira na gotovo.

Pa ne možeš kriviti pojedince za 180 gledaj nam ilidžu danas i najezdu arapa pa ko normalan može prihvatiti to majke ti?
U čemu je problem? Ksenofobija, rasizam, ili nešto treće?
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#4684 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by klosar pravi »

Zaboravi da sam napisao išta.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4685 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by aldinjo »

klosar pravi wrote:Zaboravi da sam napisao išta.
Evo, probat ću. :wink:
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#4686 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by havaji »

Bucko iz mahale wrote:
PM72 wrote:ne znam što je tolika fama i mit oko niških specijalaca kad su oni imali samo malo bolju obuku od ostale vojske i 10-tak skokova sa padobranom.Za regrutovanje u padobrance prvo si morao na samoj regrutaciji pokazati znakove kako nisi zdrav u glavi pa zaokružiti na onom papiru da bi dobrovoljno služio u padobranskoj brigadi,ako zadovoljiš zdravstvene kriterije tipa da si zdrav i određene visine jer nije bilo krakatih u toj jedinici.
Također,trenutno je bolja je i kvalitetnija obuka u našim specijalnim jedinicama nego u nekadasnjim niskim specijalcima.

Pa nisi bas u pravu,
za razliku od drugih rodova,bili smo puno fizicki spremniji i imali smo dosta bojevih gadanja,posebne obuke...sto se tice onoga da nismo bili dobri u glavi,imali smo cetri psiho testa i da smo po prosjeku bili najskolovaniji rod vojske,misleci na obicnu regrutovanu vojsku
na regrutaciji se nije odlucivalo da li ces biti padobranac,nego si morao otici u vojni odsjek i popuniti papire da zelis da budes taj rod vojske

ps.90 godine se oformio profi vod od 30 ljudi,kakvu su oni imali obuku,to ne znam
po obicaju lupa a pojma nema, samo jedan podatak,.moj komso metar i devedeset i kusur, padobranac i u civilstvu, regurtovan u Niske...
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#4687 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by trambusek88 »

sabanss wrote:Nije bas da su pustali ove za koje je ocigledno da su se zajebali...

Pocetkom rata, zuti mercedes krenuo prema Nedzaricima tadasnjom ulicom Djure Jaksica. Negdje kod Lozane poceli cetnici rokati po njemu, cak mislim da nije bio ni snajper, rafalna paljba.

Nakon sto su ga izresetali, dosli su ljudi koji su izvukli tijela iz auta. Prica se da je Krusko pokupio zarobljenike i javio ovima u Nedzaricima da ce njihovi ljudi izvlaciti tijela. Da li je to istina, ne znam, uglavnom nije pucano na ove sto su izvlacili tijela dok je olupina mercedesa stajala sve do montaze protusnajperske barikade...
Jeli to ovaj Mercedes što se vidi na 42:48?
https://youtu.be/aD3IuCTzdgg?t=2568
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4688 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by aldinjo »

trambusek88 wrote:
sabanss wrote:Nije bas da su pustali ove za koje je ocigledno da su se zajebali...

Pocetkom rata, zuti mercedes krenuo prema Nedzaricima tadasnjom ulicom Djure Jaksica. Negdje kod Lozane poceli cetnici rokati po njemu, cak mislim da nije bio ni snajper, rafalna paljba.

Nakon sto su ga izresetali, dosli su ljudi koji su izvukli tijela iz auta. Prica se da je Krusko pokupio zarobljenike i javio ovima u Nedzaricima da ce njihovi ljudi izvlaciti tijela. Da li je to istina, ne znam, uglavnom nije pucano na ove sto su izvlacili tijela dok je olupina mercedesa stajala sve do montaze protusnajperske barikade...
Jeli to ovaj Mercedes što se vidi na 42:48?
https://youtu.be/aD3IuCTzdgg?t=2568
Jeste, to je taj.
sabanss
Posts: 4597
Joined: 13/08/2006 11:20

#4689 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sabanss »

aldinjo wrote:
trambusek88 wrote:
Jeli to ovaj Mercedes što se vidi na 42:48?
https://youtu.be/aD3IuCTzdgg?t=2568
Jeste, to je taj.
Da...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#4690 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Sarajmen wrote:Pravo pitanje je šta će opće pripadnici bilo koje vojske, odnosno jedinice posebne namjene izvan Bosne i Hercegovine, biti fizički prisutni a pogotovu uključeni u neki oblik borbenog djelovanja na njenom području. A što se tiče njih... od krvi su i mesa, što je i najbitnije kod dodira sa njima.

Nekoliko pripadnika tzv. 10 diverzantsog odreda VRS, je 1995. došlo i bilo aktivno snajperskim djelovanjem po Sarajevu, po mojim saznanjima uglavnom po metama i civilima na potezu od Otoke do Skenderije. Pominjali smo to na temi i ovdje i na onoj o Grbavici, ali nismo dublje ulazili u datume i rasvjetljavanje slučajeva.
I trojica dosli u pomoc na Dobrinjsku liniju u Avgustu '93-ce da se pokusaju nositi sa nasim snajperistima. Nosili crne kombinezone da se uklope u sjenu.
Cuo sam da je jednog uhvatila promaha ... ne znam sta se sa ostalom dvojicom desilo. :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#4691 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Sarajmen wrote:Pa jest', i prijatelj ako se podcijeni ne valja, a pogotovu neprijatelj. Vikendaši valjda... :D
Vraga vikendasi, zvali ih maksuz, tako sam cuo od nasih vezista. Toliko muke su im zadavali dobrinjski snajperisti da su trazili specijalce snajperiste is Srbije da se ubace u snajperski duel. Sjecam se k'o da je jucer bilo, dotrca jedan vezista iz komande, ja taman bario grupu djevojaka, kaze : "Pazi se legendo, Mladic je poslao trojicu specijalnih Niskih specijalaca snajperista da vas izbuse, ne moze da zaspi od vas." Ja mu kazem - "Ne brini se, oni su gradska sminka, nisu navikli na polupane prozore, ubice ih bosanska promaha." 8-)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#4692 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Ramzess Veliki wrote:
Sarajmen wrote:Pa jest', i prijatelj ako se podcijeni ne valja, a pogotovu neprijatelj. Vikendaši valjda... :D
Vraga vikendasi, zvali ih maksuz, tako sam cuo od nasih vezista. Toliko muke su im zadavali dobrinjski snajperisti da su trazili specijalce snajperiste is Srbije da se ubace u snajperski duel. Sjecam se k'o da je jucer bilo, dotrca jedan vezista iz komande, ja taman bario grupu djevojaka, kaze : "Pazi se legendo, Mladic je poslao trojicu specijalnih Niskih specijalaca snajperista da vas izbuse, ne moze da zaspi od vas." Ja mu kazem - "Ne brini se, oni su gradska sminka, nisu navikli na polupane prozore, ubice ih bosanska promaha." 8-)
Sta se sa njima dalje desavalo ne znam ... na tom pravcu si morao biti prokleto namazan da opstanes dvije sedmice a da ti neko sa druge strane ne napravi propuh u glavi.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#4693 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Sarajmen wrote:Ma to je tebe vezista ložio jer je bio ljubomoran zbog tih djevojaka , pa ti na perfidan način prijetio :D daj nam neke orjentire i bar okvirnu lokaciju tog pravca iz avgusta '93 , na kojem se dešavao taj snajperski/antisnajperski duel. Da probamo šta iskopati u vezi toga.
Ja sam tad bio mali i uglavnom sam sa rajom skupljao slicice nasih slavnih ratnika.
Ovo sto napisem uglavnom sam cuo od nekoga. :lol:

Snajpersko odjeljenje koje je okupio Hajriz Becirevic, 12 snajperista, je formirana u Junu 92-ge na Dobrinji radi pariranja cetnickim snajperistima koji su ubijali narod I djecu bez razlike. Jedinica je imala redovne smjene prema Dobrinji IV, aerodromskom i Nedzaricima. Postojale su dnevne i nocne smjene, vodila se knjiga zapazanja gdje se vodilo stanje svakog prozora na pojedinim haustorima, polozaj saksije, zavjese. Uvijek su u grupi radila dvojica, jedan na osmatranju, drugi na cijevi, na smjenu. Pratile su se mape gadjanja radi horizontalnog lociranja snajperista sa druge strane, a osmatranjem su se trazili detaljno po vertikali. Trazio se zicer, da se ne grijesi. Primjenjivale taktike navlacenja hitca, pomjeranje zavjese, pravljenje pokretne sjene, ogledala i slicni trikovi.
Poslije je jedinica prosirena sa odjeljenjem automaticara i odjeljenjem kuhinje jer formacija snajperista ne postoji u formaciji motorizovane brigade, pa je formiran samostalni ID vod. Prvo odjeljenje su ostali snajperisti. Jedinica je osim tog djelovanja po naredbi isla i u diverzantske akcije, kao i davala podrsku drugim jedinicama prilikom izvodjenja akcija. Kako su stalno bili na terenu, jedinica je prikupljala podatke o neprijatelju sa osmatrackih mjesta i dostavljala komandi.
Nakon sto je Ismet Hadzic rasformirao jedinicu sredinom 94-te, dio snajperista se prekomanduje u prvo snajpersko odjeljenje Prvog korpusa, a strijelci se rasporedjuju prema Jevrejskom i drugim snajperskim gnijezdima agresora. Ono sto je ostalo I prezivjelo rasporedjeno je po brigadi.

Jedinica je za svoje zasluge dobila kolektivnog Zlatnog ljiljana na zahtjev Regionalnog MUP-a. Kad je Ljiljan stigao iz grada na Dobrinju, Ljiljan je Ismet dao jednom petljancu Smaji koji je u jedinici bio svega desetak dana i izbacen radi neozbiljnosti i navlacenja opasnosti na civile, iz ciste zavisti. Ismet iz nekog razloga nije volio tu jedinicu, i taj Ljiljan nikada nije urucen onome kome je bio namijenjen.

O jedinici se nakon rata nista ili malo toga reklo, i nije se spominjala do prosle godine kad je napokon na godisnjici Bitke za Igman jedinici odato priznanje za suprotstavljanje neprijateljskoj ofanzivi na Velikom polju. Jedinica je ucestvovala u svim akcijama koje je planirala komanda brigade, a I u samostalnim akcijama ili kao podrska Lastama, Vikicevim, Deltama.

E na tu jedinicu su cete sakupili tih trojicu Niskih snajperista i poslali bez prethodne informacije da Bosnian propuh can kill. Sa suprotne strane su imali I one dvije kuje crnu I plavu, I jos jedan strijelac iz Dobrinje IV, bio je jedan rus placenik koji je obolio od promahe u glavi (njega su lovili dva mjeseca zajedno sa Vikicevim, nosio pancir sljem sa navarenom obrazinom preko lica) I jedan specijalac iz pravca Dobrinje 1, dvojica iz Nedzarica. Najmanje 10 snajperista je tuklo po Dobrinji.

Sta se sa ovom trojicom desilo ko zna ... mozda su povirili na pogresnu rupu u pogresno vrijeme ... :? Nemam tih podataka, morao bih pitati nekoga ko zna vise. :sad:
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4694 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Fakat su bili jebeni snajperi u naseljenom mjestu... Milion prozora, rupa, krovova, rusevina... I hajd' ti nadji nekoga ko zna pos'o. I ja bih volio da sam imao dovoljno godina tada, pa da se fajtamo :D
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#4695 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Repetitor »

Cekaj sad Ramize malo :mrgreen:

Da pojasnimo nesto.

Mogu a i ne moram da ti navodim inicijale pojedinih osoba. Ne kontam ko je ulazio u vasu jedinicu? Osim tvog komandira bradatog :lol: :lol:

Oni sa pancirke nisu pripadali vama?Posto sam i sam na pancirki veoma cesto obitavao.Sve do jednog sam itekako poznavao.
Mi smo imali par svojih standardnih.

Onaj kojeg je granata izbusila,sto je nosio PASP a nadimak mu pocinje sa V.koliko znam nije bio vas.Bio je u VP.

SKLAPOVCI i vi? Niste ili jeste ista ekipa?
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4696 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Sarajmen wrote:Hvala @Ramzes. Evo i @Doza pa ću biti slobodan postaviti pitanje , koje može imati veze sa djelovanjem VRS snajperista-kinja. Na ulazu u Dobrinju iz grada, na barikadi je jedno vrijeme bio aktivan snajper iz pravca Nedzarića, koliko sam upamtio fokusirao-la se na mete u području vrata, jer se preko barikade često nosio pancir kao zaštita, dok nisu neka vozila ''oklopili'' skroz ili bar onaj suvozačev dio što je bio izloženiji opasnosti. Dakle, spoj kragne pancira i šljema.
I drugo što je ostalo u memoriji a vezano je za ženskog strijelca, mada je logično da je u pitanju bio tandem. Prvim metkom iznad glave metu natjeraju da se refleksno savije a drugim gađa u području arterije na nozi. Ne znam je li ovaj drugi primjer šuplja ili ne, ali da se nešto tako prepričavalo jedno vrijeme u to nema sumnje. Za ovaj drugi primjer nemam informaciju o lokalitetu na Dobrinji.
Nisam bio na tom potezu, ali koliko mi je poznato taj snajper je radio na dijelu ceste odmah iza Vojnickog polja/Saraj polja, tamo gdje je sada onaj novi kruzni tok prema aerodromu. Tu je bio neki zemljani put, uporedo s cestom, a kojim se prelijetalo iz Mojmila na cestu prema Dobrinji (zuta linija na slici). Koliko znam, oni su imali sijac i snajpere kojima su to pokrivali, a bili su u objektima iz kojih idu crvene linije. Ne znam da li je zaista bilo tako.

Image

Ali, ako jeste bilo kao na slici, onda su pogoci kakve opisujes prakticno nemoguci jer se tu radi o daljinama preko 500m, skoro 600, a na tim daljinama, i to jos u mete u brzom pokretu, s PASP-om je vise nego tesko imati tako precizne pogotke u trcecu metu. U hodajucu i sporiju moguce je imati pogotke u glavu (a bilo ih je dosta takvih tu, s tim sto mislim da je vrat bio fula). Ali arterija na nozi...mislim...ono...come ooonn :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#4697 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Repetitor wrote:Cekaj sad Ramize malo :mrgreen:

Da pojasnimo nesto.

Mogu a i ne moram da ti navodim inicijale pojedinih osoba. Ne kontam ko je ulazio u vasu jedinicu? Osim tvog komandira bradatog :lol: :lol:

Oni sa pancirke nisu pripadali vama?Posto sam i sam na pancirki veoma cesto obitavao.Sve do jednog sam itekako poznavao.
Mi smo imali par svojih standardnih.

Onaj kojeg je granata izbusila,sto je nosio PASP a nadimak mu pocinje sa V.koliko znam nije bio vas.Bio je u VP.

SKLAPOVCI i vi? Niste ili jeste ista ekipa?
Sklapovci su bili na pancirki D5, a na pancirki Dobrinje 2 su bili neki gradski momci, prilicno neozbiljni. Mi bismo uskakali po potrebi, uglavnom kad bi osiguravali neku akciju, ili ako bi nam trazili pomoc ako se neki snajperista sa druge strane naostri.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#4698 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Dozer wrote:Nisam bio na tom potezu, ali koliko mi je poznato taj snajper je radio na dijelu ceste odmah iza Vojnickog polja/Saraj polja, tamo gdje je sada onaj novi kruzni tok prema aerodromu. Tu je bio neki zemljani put, uporedo s cestom, a kojim se prelijetalo iz Mojmila na cestu prema Dobrinji (zuta linija na slici). Koliko znam, oni su imali sijac i snajpere kojima su to pokrivali, a bili su u objektima iz kojih idu crvene linije. Ne znam da li je zaista bilo tako.

Image

Ali, ako jeste bilo kao na slici, onda su pogoci kakve opisujes prakticno nemoguci jer se tu radi o daljinama preko 500m, skoro 600, a na tim daljinama, i to jos u mete u brzom pokretu, s PASP-om je vise nego tesko imati tako precizne pogotke u trcecu metu. U hodajucu i sporiju moguce je imati pogotke u glavu (a bilo ih je dosta takvih tu, s tim sto mislim da je vrat bio fula). Ali arterija na nozi...mislim...ono...come ooonn :D
Ne, govorimo o kuci prekoputa Vojnickog polja, lijevo od tvog markera na sadasnjem Djecijem selu koje tada nije postojalo.
Iz nje se pucalo nanize desno na ovoj slici na barikadu.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#4699 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Sarajmen wrote:Hvala @Ramzes. Evo i @Doza pa ću biti slobodan postaviti pitanje , koje može imati veze sa djelovanjem VRS snajperista-kinja. Na ulazu u Dobrinju iz grada, na barikadi je jedno vrijeme bio aktivan snajper iz pravca Nedzarića, koliko sam upamtio fokusirao-la se na mete u području vrata, jer se preko barikade često nosio pancir kao zaštita, dok nisu neka vozila ''oklopili'' skroz ili bar onaj suvozačev dio što je bio izloženiji opasnosti. Dakle, spoj kragne pancira i šljema.
I drugo što je ostalo u memoriji a vezano je za ženskog strijelca, mada je logično da je u pitanju bio tandem. Prvim metkom iznad glave metu natjeraju da se refleksno savije a drugim gađa u području arterije na nozi. Ne znam je li ovaj drugi primjer šuplja ili ne, ali da se nešto tako prepričavalo jedno vrijeme u to nema sumnje. Za ovaj drugi primjer nemam informaciju o lokalitetu na Dobrinji.
Istina obadvoje.
One dvije zmije iz Dobrinje IV su gadjale muskarcee u predjelu donjeg stomaka da posljedice budu sto teze. Vjerovatno su pucale u tandemu. Bile su ukopane u dubini i pucale kroz tri zida, nismo im mogli bas nista. Pucale su i na civile, a u tadasnjoj ulici petra Drapsina kod sklonista pogodile su djevojcicu od 4 godine srecom u butinu, ali kako je to daljina cca 800 metara gadjale su da ubiju. To je bila jedina meta na koju su taj dan pucale. I bilo je biva neko primirje ...
Mozda je jedna od njih bila dezurna na malom mostu prelaz od ratne bolnice u Dobrinju 3, I tu je dosta civila pogodjeno, ili je to bio treci snajperista. Takodjer nemoguc za odraditi, zgrada koja se vidi direktno sa malog mosta, cetvrti sprat, na balkonu je cijelo vrijeme visio ves, pucao iz dubine iz unutrasnjeg bunkera. Mogli smo ga skinuti jedino bestrzajnim topom sa malog mosta direktno, ali kako su se postavile barikade na mali most vise nije imao ucinka.
Taj iz Nedzarica je pucao iz kuce od cigli, kroz bocni zid, istemao ukoso puskarnicu tako da ako si ga gadjao morao si biti na liniji gadjanja - na barikadi, bez zaklona.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#4700 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Dozer wrote:Fakat su bili jebeni snajperi u naseljenom mjestu... Milion prozora, rupa, krovova, rusevina... I hajd' ti nadji nekoga ko zna pos'o. I ja bih volio da sam imao dovoljno godina tada, pa da se fajtamo :D
Da ... biti u lovu a biti lovljen je stresan posao. :lol:
Hemingvej je to dobro opisao - "Ne postoji vece uzbudjenje od lova na naoruzanog covjeka".
Posebno ako prekoputa imas isto tako iskusne lovce i vrhunske strijelce. Tad je uzivanje u adrenalinu zagarantovano. :D
Post Reply