Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
Betand
Posts: 164
Joined: 29/11/2009 18:31

#251 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Betand »

to je mogo jedino biti neki Bošnjak ala one Ševe ,neš nas ubjedit da je bio četnik 95 na higijenskom???
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#252 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by KatarinaKosaca »

Betand wrote:to je mogo jedino biti neki Bošnjak ala one Ševe ,neš nas ubjedit da je bio četnik 95 na higijenskom???
Koliko se sjećam da je bio civil srpske nacionalnosti. Ne ubjeđujem nikog ništa, samo se prisjećam. To je ono što mi je ostalo najviše upečatljivo o snajperistima. Utoliko i jeste zaniljivo što je 1995. NBC je napravio reportažu o tome. Toga se jasno sjećam.
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#253 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by metar_drva »

ne znam fakat, moguce da je istina, al mi nevjerovatno zvuci sljedeca scena; srbin, civil, unosi snajpersku pusku u higijenski, bez da ga iko ista pita, 1995. godine. popne se na krov pa malo puca, i onda krene kuci, opet bez da ga iko ista pita (za one sto ne znaju, higijenski je blizu predsjednistva, sto znaci gomila bezbjednjaka, sto u uniformi, sto u civilu...). hm... :?
cak i da je zastekao pusku u higijenskom, zar ne mislis da bi nekome bekad bilo sumnjivo zasto taj covjek ide u higijenski svako malo i penje se na krov il gdje vec? da ne govorim o tome da stalno nosi pusku sa sobom. iskreno, prvi put cujem za to, al kao sto rekoh, moglo je bit. kazu da moze i metla da pukne ko top, haj ga znaj.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#254 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by nellington »

Za šta je tih dana korišten Higijenski zavod? Šta je bilo smješteno tamo? (Nije trik pitanje, samo me zanima...)
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#255 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by KatarinaKosaca »

Zaist a ne znam te detalje policijske istrage , a to ljeto sam kao i svaki građanin Sarajeva imala i puno drugih problema da analiziaram. Znam da je bio šok i iznenađenje u gradu, pa me čudi da se toga ne sjećate. Možda će se pojaviti netko ko se sjeća.
User avatar
hik--meta
Posts: 349
Joined: 19/02/2008 16:29

#256 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by hik--meta »

i ja prvi put cujemo to za higijenski. cula sam za izvrsno vijece. sheve su odozgo pucale i po nasoj strani kad bi nekog uzeli na pik (da bude "odradjen"-politicki ili slicno), ili cisto za promidzbu - pade mi na pamet ona situacija kad su onu zenu u crnini pogodili, pa je to snimljeno, i odmah amanpour objavila na cnn-u, pa su unproforci u neka doba skontali kad je par ljudi ubijeno kod zeljeznicke stanice, da bi nakon toga sheve prekinule s tim.
cetnici su snajperskom paljbom nekad samo prepadali ljude, ono pucali metar ispred, pa metar iza, dok se zrtva totalno ne izgubi od straha, nesto kao igra macke i misa, a inace pucali po gradu iz puno vecih kalibara po raskrsnicama, pa se to i ne moze striktno nazvati snajperisanjem, jer svojim sam ocima vidjela kako su ljeta '93 ubili dvoje ljudi iz pama rasprskavajucim mecima na "putu spasa" kaod koreje/zgrade direkcije energoinvesta.
a nije i da su nasi bili skroz nevinasca...dok sam bila jos na grbavici pocetkom rata, pucalo se po svakoj raskrsnici, sa bristola, ekonomske po bratstva-jedinstva i izvrsnog vijeca najvise, cak i po noci, pa su postavljene velike plahte kao eto da se ne vidi sta je iza njih...
kad smo presli u grad, ista prica, samo iz vecih kalibara i sa dominantnijih pozicija...
tuga.
Betand
Posts: 164
Joined: 29/11/2009 18:31

#257 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Betand »

nellington wrote:Za šta je tih dana korišten Higijenski zavod? Šta je bilo smješteno tamo? (Nije trik pitanje, samo me zanima...)
međunarodni komitet crvenog krsta čini mi se ?
User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#258 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Big Boy »

karanana wrote:meni ti snajperisti u centru grada nisu jasni. kako su oni razmisljali? jesu li kontali malo ce pucati poubijati nesto ljudi, nece biti primjeceni i u tom ce srpska vojska uci u grad i to ce biti to? kako su se kontali izvuci u slucaju da budu primjeceni i da prema njima krenu nasi? jesu li bili svjesni ti u holideju, na breci, po neboderima u novom sarajevu i novom gradu, da su male sanse da njihovi dodju do njih prije nego ne budu otkriveni i ubijeni ili u najboljem slucaju zarobljeni?
Sjecam se price koja se navodno desila na alipasinu... neka djeca su se sastala da se igraju a jedan od njih ih je zvao da se igraju vani. Ostali su rekli kako ih je strah snajpera i kako su im oditelji zabranili da izlaze vani na sto je dijete odgovorilo... ne bojte se snajpera, tata spava. :|

Djeca to prijavila svojim roditeljima... dosli do tate i nasli snajper i mjesto odakle je pucao.

To neko vrijeme je bilo kad je jos bila aktivna "peta kolona", brojna "narucena" granatiranja nakon prijave nekog mjesta okupljanja. Onda je uslijedilo masovno iskljucivanje telefona da bi sprijecili dojave. Sjecam se i price kako je opet neka zena dosla kod nekog kome nije bio iskljucen telefon i nekom preko telefona rekla nesto tipa... fali mi krusaka, pa mi donesi koju ako mozes. Nesto kasnije su doletile granate u to naselje a posto se sve to ponovilo nekoliko puta neki su povezali da je i ona "peta kolona" sto je stvarno bila rak rana u to vrijeme.

Ili kad su Armija BiH, TO, Jukini, Cacini... dolazili u pretres stanova. U visokim zgradama koje su imali smetljarnike su uobicajeno nalazili gomilu oruzja koju bi prikriveni cetnici bacali u strahu da ih ne otkriju s oruzjem u kuci. Sjecam se te scene... ulazi grupa vojnika u zgradu a onda se samo zacuje padanje neceg teskog kroz otvor smetljarnika u kontejner.

Odu u smetljarnik a tamo u kontejneru gomila oruzja. U mojoj zgradi su nasli i pisane planove i naredbe o ubijanju i terorisanju civila. Navodno je plan bio da se unese strah i da se ljude navede da sidju u podrum, te da se nakon toga svi dokrajce bombama. Jos uvijek me neka jeza prodje kad pogledam prema podrumu i kad se sjetim kad smo na pocetku rata haman svakodnevno silazili dole iz straha od silne pucnjave, a komsije cetnici se vrtili oko ulaza.

Cesto se pitam sta ih je sprijecilo da odrade svoj dio zadatka i nadam se da je odgovor da su takvi ipak bili ljudi, nasuprot svih onih zvijeri koji su uradili sto su uradili. S druge strane, sreca u nesreci je da su time naoruzali nasu vojsku jer je gomila oruzja "pala s neba" cime smo se kasnije mogli braniti.


Teska tema za prisjecanje... ali dok covjek prica i dijeli svoje utiske i sjecanja s ljudima koji su bili u istom belaju onda moze i malo lakse disati.
duplooooo21
Posts: 100
Joined: 10/05/2008 15:33

#259 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by duplooooo21 »

Big Boy wrote:
karanana wrote:meni ti snajperisti u centru grada nisu jasni. kako su oni razmisljali? jesu li kontali malo ce pucati poubijati nesto ljudi, nece biti primjeceni i u tom ce srpska vojska uci u grad i to ce biti to? kako su se kontali izvuci u slucaju da budu primjeceni i da prema njima krenu nasi? jesu li bili svjesni ti u holideju, na breci, po neboderima u novom sarajevu i novom gradu, da su male sanse da njihovi dodju do njih prije nego ne budu otkriveni i ubijeni ili u najboljem slucaju zarobljeni?
Sjecam se price koja se navodno desila na alipasinu... neka djeca su se sastala da se igraju a jedan od njih ih je zvao da se igraju vani. Ostali su rekli kako ih je strah snajpera i kako su im oditelji zabranili da izlaze vani na sto je dijete odgovorilo... ne bojte se snajpera, tata spava. :|

Djeca to prijavila svojim roditeljima... dosli do tate i nasli snajper i mjesto odakle je pucao.

To neko vrijeme je bilo kad je jos bila aktivna "peta kolona", brojna "narucena" granatiranja nakon prijave nekog mjesta okupljanja. Onda je uslijedilo masovno iskljucivanje telefona da bi sprijecili dojave. Sjecam se i price kako je opet neka zena dosla kod nekog kome nije bio iskljucen telefon i nekom preko telefona rekla nesto tipa... fali mi krusaka, pa mi donesi koju ako mozes. Nesto kasnije su doletile granate u to naselje a posto se sve to ponovilo nekoliko puta neki su povezali da je i ona "peta kolona" sto je stvarno bila rak rana u to vrijeme.

Ili kad su Armija BiH, TO, Jukini, Cacini... dolazili u pretres stanova. U visokim zgradama koje su imali smetljarnike su uobicajeno nalazili gomilu oruzja koju bi prikriveni cetnici bacali u strahu da ih ne otkriju s oruzjem u kuci. Sjecam se te scene... ulazi grupa vojnika u zgradu a onda se samo zacuje padanje neceg teskog kroz otvor smetljarnika u kontejner.

Odu u smetljarnik a tamo u kontejneru gomila oruzja. U mojoj zgradi su nasli i pisane planove i naredbe o ubijanju i terorisanju civila. Navodno je plan bio da se unese strah i da se ljude navede da sidju u podrum, te da se nakon toga svi dokrajce bombama. Jos uvijek me neka jeza prodje kad pogledam prema podrumu i kad se sjetim kad smo na pocetku rata haman svakodnevno silazili dole iz straha od silne pucnjave, a komsije cetnici se vrtili oko ulaza.

Cesto se pitam sta ih je sprijecilo da odrade svoj dio zadatka i nadam se da je odgovor da su takvi ipak bili ljudi, nasuprot svih onih zvijeri koji su uradili sto su uradili. S druge strane, sreca u nesreci je da su time naoruzali nasu vojsku jer je gomila oruzja "pala s neba" cime smo se kasnije mogli braniti.


Teska tema za prisjecanje... ali dok covjek prica i dijeli svoje utiske i sjecanja s ljudima koji su bili u istom belaju onda moze i malo lakse disati.

Sta je bilo sa tim komsijama?? jesu i dalje tu u zgradi jeli znas ili se zna koji su imali oruzlje?? zanima me sta se desilo snjima jesu govorili o tome ikad ista???
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#260 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by karanana »

cuj i 95. u higijenskom srpski snajper?!
haj da i ovo saznam.
bog te mazo, mogo nam je precjednik zaplatiti kad god je izlazio iz predsjednistva ili gledao kroz pendzer na titovu.
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#261 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by metar_drva »

User avatar
Big Boy
Posts: 1153
Joined: 16/02/2008 03:49
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

#262 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Big Boy »

duplooooo21 wrote:Sta je bilo sa tim komsijama?? jesu i dalje tu u zgradi jeli znas ili se zna koji su imali oruzlje?? zanima me sta se desilo snjima jesu govorili o tome ikad ista???
Ne zna se ko je imao oruzje jer hajd ti znaj ko je ubacio oruzje u kontejner i s kojeg sprata. Ali ti ljudi su vecinom odmah nakon rata prodali stanove i nikad se nisu vratili.

Te planove su koliko se sjecam nasli kod jednog nastavnika srpsko-hrvatskog jezika i taj se nikad vise nije pojavio... ni u skoli ni u zgradi. Vjerovatno nemaju ili obraza ili muda da se pojave nakon svega.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#263 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by karanana »

metar_drva wrote:
vrlo interesantan "serijal". ima puno dijelova sa snimcima koje nisam prije vidio. zna li neko ima li se gdje sve ovo downloadovat kao jedan file? da li postoji jedan film "ubijanje sarajeva" pa ga neko isjecko na youtube-u?
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#264 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Eborg »

Mene je iznenadilo kada sam saznao da je i u Zenici na početku rata bilo snajperisanja u centru grada ali koliko mi je poznato niko nije platio glavom. Bili su na Kineskom zidu i zgradi gdje je display a navodno su jednog klepili i blizu Londže.

No dobro, nazad na temu. :-) Da li je jedino Titova do Baščaršije bila 100% sigurna od snajpera osim onih par ulica sa strane?
celo43
Posts: 41
Joined: 21/07/2007 11:03

#265 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by celo43 »

I u Bihacu na samim pocecima rata, policija se docepala spiska najradikalnijih SDS-ovaca i prilikom pretresa stanova, pronadjene su stanovite kolicine oruzja, uglavnom snajpera, ali nista kao u Sarajevu...
duplooooo21
Posts: 100
Joined: 10/05/2008 15:33

#266 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by duplooooo21 »

Bili mogo ko postaviti slike tih ulica ili zgrada odakle se pucalo bilo bi super to..
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#267 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Chmoljo »

duplooooo21 wrote:Bili mogo ko postaviti slike tih ulica ili zgrada odakle se pucalo bilo bi super to..
ako se sjetim, možda uslikam "crvenu kuću" u Nedžarićima po kojoj se pucalo po mojoj ulici...
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9205
Joined: 31/03/2007 00:07

#268 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Bosanski_kralj »

Nisam čuo da je u ostalim gradovima i mjestima bilo ovakvih slučajeva, da snajperi "udaraju" po civilima. Jel zna ko za ovakve slučajeve u drugim gradovima, osim Sarajeva?
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#269 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by ranger »

u Konjicu na mjestu gdje je danas stara cuprija bio je obicni betonski most po kojem su bile postavljene one gradjevinarske metalne ograde da se moze prelazit. s brda Paklina koje se nalazi iznad grada i sa kojeg se vide oba tadasnja mosta ko na dlanu, bio je PAM koji je tukao po oba mosta i po cesti, a kasnije kad je zapucalo s hrvatima s vremena na vrijeme znali su i oni zapucat.
naravno ni jedni ni drugi nisu tako inenzivno drzali pod opsadom ulice kao u Sa.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#270 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Bosnolog »

Chmoljo wrote:
duplooooo21 wrote:Bili mogo ko postaviti slike tih ulica ili zgrada odakle se pucalo bilo bi super to..
ako se sjetim, možda uslikam "crvenu kuću" u Nedžarićima po kojoj se pucalo po mojoj ulici...
Chmoljo da to neko bukvalno ne shvati kao "revenge" pa da ne uzvati po sadasnjem vlasniku ,......privatnost zagarantovana i tako to,....kako ide sa tim sta znas ko je tamo u toj kuci danas????? :mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#271 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Chmoljo »

Bosnolog wrote:
Chmoljo wrote:
duplooooo21 wrote:Bili mogo ko postaviti slike tih ulica ili zgrada odakle se pucalo bilo bi super to..
ako se sjetim, možda uslikam "crvenu kuću" u Nedžarićima po kojoj se pucalo po mojoj ulici...
Chmoljo da to neko bukvalno ne shvati kao "revenge" pa da ne uzvati po sadasnjem vlasniku ,......privatnost zagarantovana i tako to,....kako ide sa tim sta znas ko je tamo u toj kuci danas????? :mrgreen:
doduše :-? bilo bi najbolje da ima slika iz rata. ne ide da slikam privatnu kuću i kačim je ovdje, stvarno ;-) :sax:
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#272 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Bosnolog »

Chmoljo wrote:
doduše :-? bilo bi najbolje da ima slika iz rata. ne ide da slikam privatnu kuću i kačim je ovdje, stvarno ;-) :sax:
Photo Shop i to je to :mrgreen: ,mozda nabacis okolo kamuflaze ili promjenis boju kuce,.....u protivnom mozda je cojk pepozna na forumu od forumasa pa et' belaja,i namah cijen kuce ode dole :mrgreen: :thumbup: :bih: ....
User avatar
erni3
Posts: 1007
Joined: 19/01/2010 10:27

#273 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by erni3 »

Eborg wrote:@dzemmo: Hoćeš li postaviti torrent ili na Rapidshare? Hvala ti unaprijed, to je taj film! :thumbup:

BTW, ako negdje neko naleti na link neka ga postavi ovdje. :bih:
http://bosanskividici.de/index.php?opti ... Itemid=115
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#274

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 19/04/2015 09:57, edited 1 time in total.
duplooooo21
Posts: 100
Joined: 10/05/2008 15:33

#275 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by duplooooo21 »

ima jedan film radi se o dvojici jedan musliman drugi srbin koji se bave profisionalnim pucanjem na distance.. jarani prije rata trebali na olimpijadu u Barceloni 1992 da za jugoslaviju nastupaju pa ih rat sjeba.. ovaj ode u cetnike i postade "ucitelj" snajperistima i sam snajperista a ovaj drugi ode u Armiju pa se kasnije ganjaju po ratistu snajperima..
davno sam ga gledo jako dobar film..
jeznam kako se zove ali bi bilo super ako neko vise zna i mozda postavi ga ovde...
Last edited by duplooooo21 on 20/01/2010 13:20, edited 1 time in total.
Post Reply