Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
User avatar
mire - ložač
Posts: 290
Joined: 14/02/2008 10:51
Location: kota 850 (vuko*ebina)

#26 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by mire - ložač »

Da se vratim na temu :

sredstvo za izvršenje je :

Image

Znam šta je ovo oružje (u rukama obučenog izaziva strah, sredstvo je za terorisanje neprijateljskih vojnika, ubija moral itd.itd... i postoji tačan redoslijed gađanja... ), no i pored ne znam kakve vježbe ne postoji priprema na svijetu sa kojom se može opstati nakon upotrebe prema živim osobama, a posebno u urbanim sredinama ( tema je naravno Sarajevo).

Onaj koji je koristio ovu pušku ( posebno sa Sarajevskom optikom) 92-95 zna šta govorim, jer ne vidi siluetu ili duha u daljini. Taj tačno zna izgled lica, boju očiju, taj vidi zamalo pa dušu "mete" i zna tačno da je ON taj koji je pogađa a ne neko od 100-150 ljudi koji pucaju odjednom. :? :?

Nažalost u Sarajevu su bili nevjerovatno efikasni, ali ono što je i meni problem a to je PSIHA ???!!!

Snajperista je sličan ličnom egzekutoru - krvniku ( ubija point-blank : licem u lice). :cry:

Upoznao sam neke koji su bili dio "snajperskih lovaca" u Sarajevu kao i pripadnici snajperskog voda II korpusa ARBiH, i znam 100% da niko od tih ljudi nema normalan život, potpuno su povučeni, samozatajni, a većina pati od žestokih psihičkih oboljenja.

Samo ne znam da li je takva situacija i kod onih koji su pucali po djeci i ostalim civilima, a da su svi ti "heroji" bili na morfiju a i danas su to je poznata stvar...
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#27 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by karanana »

nexo wrote:
Sultan.Fatih wrote:
nexo wrote:Film se zove Savrseni Krug, samo za informaciju! Medjutim, pitanja koja postavljas meni nisu bas jasna. Tvoj prijatelj bi trebao biti pod istragom, ako vec nije. U slucaju da nije pod istragom za ratne zlocine, treba ga prijaviti, zato bi bilo jako humano sa tvoje strane da das malo vise podataka o svom prijatelju i uvecas mogucnost da se pokrene istraga protiv njega i njegovih nalogodavaca!
Moj drug film se ne zove Savrseni Krug nego kao sto je neko gore rekao Troskok , reditelj Srdjan Vuletic....
Ipak, mislim da je u pitanju Savrseni krug, pokojnog Ademira Kenovica iz '97. Troskok nisam gledao, ali sumnjam da bi Vuletic kopirao ideju kolege i uz to, bivseg komsije!
definitivno onaj opis gore nije savrseni krug. u savrsenom krugu se mustafa ne zabavlja ni sa kakvom srpkinjom, nego je covjek ozenjen i zena i kcerka mu odlaze iz sarajeva a on ostaje sam i prihvata djecu. nema nikakve zene snajperiste u srpskoj vojsci u savrsenom krugu. a taj drugi, troskok, nisam gledo tako da ne znam jeli taj ili nije.
kad je umro ademir kenovic? nisam to znao.
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#28 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by barby02 »

HAVANA wrote:
Mržnja je ogromna,puno veća nego u ratu,miševi reže,ne poštuju nikoga,vrijedjaju,ne valja im ni vikić,ni divjak,ni troka,ni šiber,šućur,oni su drugi,oni nisu ispravni...Arzija talijanka im je dobra,fatmiri,latići...njima svadje i podjele trebaju,njima haos treba,i jednim i drugim i trećim...
:thumbup:
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#29 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by barby02 »

Navodno je sa Sibice na Socijalnom ( a ne neke Sibice , kojom novi stanovnici Sarajeva nazivaju Kiflu na Malti) odradjivao brat neke predratne voditeljice. Navodno su i njega kasnije ubili. . Ipak zna li se ko je bio taj?
User avatar
mirzazmaj
Posts: 351
Joined: 24/06/2008 11:57
Location: sarajevo

#30 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by mirzazmaj »

HOP, SKIP & JUMP (TROSKOK) Film by Srdjan Vuletic
A couple paired during the Olympic games in Sarajevo. Nine years later, they find themselves on opposing sides during the war.

kakav ba savrseni krug
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#31 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Bosnolog »

bandit wrote:
duplooooo21 wrote:Zanima me dje su bili ti zli ljudi po gradu i kako su se rijesili gradjani tih gamadi?.. Sta se radilo sa njima? smrta kazna ili rob logor.. zanima me sta su tih ljudi govorili, koji razlog su imali, koja motivacija za to zlo - pucanje na sve po gradu, bilo to muslimansko, srbsko, hrvatsko..
Zanima me,i oni sa brda, kako oni vide te stvari ? Zasto, kako ,sta su mislili u tim trenucima??

Zelio bi da ustupim u kontakt sa tim ljudima da jednostavno se njihova verzija cuje o tom paklu... nemoguce je da je jedan Karadzic toliko motivirao ljude da pucaju na svoj grad svoje komsije.. zasto nema nigdje amaterski snimak te pucnjave sa brda po gradu ,dje se cuje sta ti ljudi pricaju - mozda njihov motiv?? Nisi svi bili nadrogirani.. teska tema za neke ali meni jako interesantna..
Nisi jedini kome je tema (bila) interesantna ...

Image

Shot Through the Heart is a 1998 TV film directed by David Attwood, shown on the BBC and HBO in 1998, which covers the Siege of Sarajevo during the Bosnian War. The film is based on a true story and an article called Anti-Sniper by John Falk (published in the November, 1995 issue of Details magazine).

The horrors of war are examined from the view points of lifelong friends and expert sharpshooters Vlado Selimovic (Linus Roache) and Slavko Stanic (Vincent Perez) , who end up on opposing sides of the Bosnian War in Sarajevo. Slavko, an ethnic Serb and unemployed bachelor, becomes a sniper and instructor training the Army of Republika Srpska snipers used to terrorize the city. Vlado, a Muslim married father and successful owner of a furniture factory, rejects his friend's offer to gain an escape from the city. Instead, he becomes a marksman in the Army of the Republic of Bosnia and Herzegovina and attempts to counter the sniper threat. Vlado soon realizes his friend, an exceptionally skilled marksman, is the enemy sniper responsible for a number of seemingly impossible shots against residents of their own neighbourhood. The two friends eventually have to face-off and only one survives.
Odlican film,gledao nekoliko puta on najbolje objasnjava postavljeno pitanje mnogima na ovu temu.

Velikosrpski stratezi su formirali snajpersku kampanju terora i raspamecivanja opkoljenog i godinama razaranog gradana Sarajeva kao dodatni dio sveukupne kampanje koju se cinile ,..plansko bombardovanje teskim orudima iz artiljerisjskog i tenkovskog kalibra,izgladnjivanje gradana, blokadama i opstrukcjama prolaza humanitrane pomoci i konvoja sa hranom, uz planske i kontrolisane prekid snadbjevanja grada vodom,strujom i plinom ,medijsku blokadu i prekid komunikacije sa svijetom ukljucujci TV i radio ometanje signala,a snajpersko ubijanje svega sto se kretalo po gradu ukljucujuci djecu,starce i civile je bio vrhunac bolesti te ideologije,covjek treba da se zapita kako neko moze biti toliko bolestan da na nisanu vidi dijete koje prelazi ulicu i gada u to dijete,.....to je dno dna bolesnoumno-zivotinjskog nagona koji nazalost i danas postoji u dobrom procentu i broju bolesnoumnih kako onih koji su i dans zivi i zive sa svim tim tako pobijenim njihovom rukom ,takode moramo znati da je i podmladak odrastao sa istim mracnim otrovom medu kojima ce se zasigurno naci nista manji broj bolesnika koji bi ponovili ako bi im se ukazala prilika kao 90 tih.Sta su radili sa tim bolesnicima koji su bili snajperisti a koje su zarobili ,......licno ne znam osim onih u Holidey Inu da su ih razmijenili za civile,..vjerovatno je malo istih zarobljeno ali za njih nema toliko surove kazne koja bi im mogla biti izrecena za te zlocine sa kojim se mozda klanje zrtve moze porediti poput tog kukavickog snajperskog ubijanja civila, to je ljudski otpad najgore vrste.
Last edited by Bosnolog on 07/01/2010 22:33, edited 1 time in total.
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#32 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by DZONPI »

Najteza mi je bila scena kad zena nosi vodu i sjela malo da odmori dok su ljudi stigli da je upozore da nesjeda tu jer ima snajperista bilo je kasno.Ubijena je i pogodjena ravno u glavu.Nekako se ta zena izvuce pekrise je nako dekom i sto je najgore niko je nezna.Nkon nekog vremena pojavi se sin ot te zene i poce plac vriska,nedo bog nikome.pa zamislite tog malog,nije imo vise od 15 godina da vidi nako majku ubijenu lezi na ulici ,a ubise je samo zato sto je otisla po vodu.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#33 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Hrast »

Da li se varam ako kazem da je ARBiH u Sarajevu imala vise snajperista od VRS-a? Procito na forumu B92 od nekog tipa koji je rat proveo tamo.
User avatar
nexo
Posts: 464
Joined: 26/07/2006 14:16

#34 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by nexo »

mirzazmaj wrote:HOP, SKIP & JUMP (TROSKOK) Film by Srdjan Vuletic
A couple paired during the Olympic games in Sarajevo. Nine years later, they find themselves on opposing sides during the war.

kakav ba savrseni krug
Poslao sam post ranije, koji nazalost nije prosao.Vjerujem da ga ti imas pravo, i u jednu i u drugu ruku i to me zaista cini sretnim! Ti si jako dobar guglas, svaka ti cast, jer i sam znam da nekada treba znati guglati da bi se doslo do informacija. 'Guglas' je israz koji se pojavio na uzim prostorima Sarajeva, ranih '80, kasnih '90, i ako se zaista zanimas za zanacenje te rijeci otvori temu na forumu.
duplooooo21
Posts: 100
Joined: 10/05/2008 15:33

#35 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by duplooooo21 »

Hrast wrote:Da li se varam ako kazem da je ARBiH u Sarajevu imala vise snajperista od VRS-a? Procito na forumu B92 od nekog tipa koji je rat proveo tamo.
a sta oni pisu na b92?.. daj link jarane..
User avatar
johnny_blazze
Posts: 888
Joined: 29/09/2009 00:27

#36 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by johnny_blazze »

neez jel se zove troskok gledao sam taj film davno,to je kratkometrazni film i traje 10-tak minuta,ja sam ga gledao na dvd-u sto sam na trafici(trafiKi :D )kupio,bilo je jos tih kratkometraznih na tom dvd-u dobro se sjecam onog 10 minuta isto ratni to svi moraju pogledati
duplooooo21
Posts: 100
Joined: 10/05/2008 15:33

#37 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by duplooooo21 »

Romeo and Juliet in Sarajevo. National Film Board of Canada, 1994. 82-minute VHS video. Produced by David Fanning, Dennis Murphy, Virginia Storring, Michael Sullivan and Mark Starowicz; Co-produced by K.A. Productions; Director, John Zaritsky; Author, John Zaritsky.


koji je ovo film??? jeli gledo iko??
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#38 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by karanana »

duplooooo21 wrote:Romeo and Juliet in Sarajevo. National Film Board of Canada, 1994. 82-minute VHS video. Produced by David Fanning, Dennis Murphy, Virginia Storring, Michael Sullivan and Mark Starowicz; Co-produced by K.A. Productions; Director, John Zaritsky; Author, John Zaritsky.


koji je ovo film??? jeli gledo iko??
njesra. nemoj da ponovo pocinje diskusija oko ovog filma jer je vec bila jedna usijana tema o ovom filmu odnosno o dogadjaju koji je prikazan u njemu.
User avatar
johnny_blazze
Posts: 888
Joined: 29/09/2009 00:27

#39 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by johnny_blazze »

duplooooo21 wrote:Romeo and Juliet in Sarajevo. National Film Board of Canada, 1994. 82-minute VHS video. Produced by David Fanning, Dennis Murphy, Virginia Storring, Michael Sullivan and Mark Starowicz; Co-produced by K.A. Productions; Director, John Zaritsky; Author, John Zaritsky.


koji je ovo film??? jeli gledo iko??


dokumentarac o bracnom paru (mjesovitom) poginuli na vrbanja mostu 1993 od snajpera te slike su obisle svijet i postale sinonim patnje u Sarajevu....
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#40 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by karanana »

momak i cura. nisu bili vjencani. necu nista komentarisati, necu, necu, necu.
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#41 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by fixer »

Cuo sam pricu o nekoj babi koja je pucala po Dobrinji. Sad koliko je to tacno pojma nemam.
User avatar
CK5
Posts: 57
Joined: 02/06/2007 11:07
Location: SA

#42 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by CK5 »

Ademir Kenovic je ziv, neko je ocito nesto pobrkao.
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#43 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by felichi »

ma daj karanana, reci nam istinu da znamo...
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#44 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by chuchumbamayumbe »

fixer wrote:Cuo sam pricu o nekoj babi koja je pucala po Dobrinji. Sad koliko je to tacno pojma nemam.
Evo pokusavam da zamislim baba Seru u crnini, sa dlakavim nosom i smezuranog lica, gadja snajperom koji je tezi od nje, po Dobrinji.
Ne znam, mozda je bilo i toga, ali je meni to izgleda skoro pa nemoguce.
Na Dobrinji je Rus gadjo, pustali su mu po dva goluba u isto vrijeme, skine oba, mater mu.
Profesionalac.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#45 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by karanana »

felichi wrote:ma daj karanana, reci nam istinu da znamo...
za sarajevske romea i juliu? ma nema tu sta da se kaze. fakti su opstepoznati. poginuli su momak srbin i djevojka bosnjakinja. vrlo je moguce da su ubijeni od strane armije BiH.

svak o tom filmu ima svoje misljenje. moje misljenje o filmu i samom dogadjaju nije tako pozitivno niti tragi-romanticno kao shakespearova prica od prije 500 godina. moja pitanje koje je kontroverza i zbog kojeg mi se citava prica ne svidja je: ako su odlucili bjezati, zasto su odlucili da bjeze na agresorsku stranu, gdje bi momak haman pa isti dan bio regrutiran u srpsku vojsku, i siguran sam da je on to i znao. a bio je pripadnik armije bih, znaci dezerter koji prelazi na neprijateljsku stranu. ali se na jednoj citavoj temi o ovom dogadjaju javilo mnogo ljudi koji nisu mislili ovako pa je doslo do nesuglasica.
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#46 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Broj 1 »

Sta smo trebali da ih gadjamo halvom i baklavom????
Hrast wrote:Da li se varam ako kazem da je ARBiH u Sarajevu imala vise snajperista od VRS-a? Procito na forumu B92 od nekog tipa koji je rat proveo tamo.
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#47 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Broj 1 »

Slazem se sa tobom u potpunosti!

Gledao sam englesko istrazivanje na temu ove pogibije gdje su prikazivali intervvjue sa srpskim snajperistima u toku rata, ostao mi je u sjecanju jedan ceto sa brkovima koji se hvali englezima kako ubija muslimane, zatim uzima pusku i govori "bice corbe danas"i otvara paljbu na onaj dio izmedju izvrsnog vijeca i zemaljskog muzeja. Lik sam mu dobro upamtio i koliko mogu da ga poznam zivio je u SA i bio je clan jednog planinarskog drustva. Koliko sam saznao sada zivi u Beogradu. Nadam se da cemo se nekad sresti.

za sarajevske romea i juliu? ma nema tu sta da se kaze. fakti su opstepoznati. poginuli su momak srbin i djevojka bosnjakinja. vrlo je moguce da su ubijeni od strane armije BiH.

svak o tom filmu ima svoje misljenje. moje misljenje o filmu i samom dogadjaju nije tako pozitivno niti tragi-romanticno kao shakespearova prica od prije 500 godina. moja pitanje koje je kontroverza i zbog kojeg mi se citava prica ne svidja je: ako su odlucili bjezati, zasto su odlucili da bjeze na agresorsku stranu, gdje bi momak haman pa isti dan bio regrutiran u srpsku vojsku, i siguran sam da je on to i znao. a bio je pripadnik armije bih, znaci dezerter koji prelazi na neprijateljsku stranu. ali se na jednoj citavoj temi o ovom dogadjaju javilo mnogo ljudi koji nisu mislili ovako pa je doslo do nesuglasica.[/quote]
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#48 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Broj 1 »

Ja koliko znam ziv i zdrav!
Predlagao sam mu da snimi film "beli orlovi lepo lete".

Juka je imao lijepo ponasanje sa njima!

"
CK5 wrote:Ademir Kenovic je ziv, neko je ocito nesto pobrkao.
dario_džamoja
Posts: 58
Joined: 10/10/2009 01:12

#49 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by dario_džamoja »

Broj 1 wrote:Ja koliko znam ziv i zdrav!
Predlagao sam mu da snimi film "beli orlovi lepo lete".

Juka je imao lijepo ponasanje sa njima!

"
CK5 wrote:Ademir Kenovic je ziv, neko je ocito nesto pobrkao.
Jbg moze mu se svasta prigovoriti, al je znao kako trba postupati sa bitangama. Bojali su ga se ko guje. Davno sam citao trankript gdje Legija govori Arkanu nesto tipa ne mozemo se maknut neki Juka nam je jebo mamicu. Nesto u tom stilu.
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#50 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Orbini »

Broj 1 wrote:Slazem se sa tobom u potpunosti!

Gledao sam englesko istrazivanje na temu ove pogibije gdje su prikazivali intervvjue sa srpskim snajperistima u toku rata, ostao mi je u sjecanju jedan ceto sa brkovima koji se hvali englezima kako ubija muslimane, zatim uzima pusku i govori "bice corbe danas"i otvara paljbu na onaj dio izmedju izvrsnog vijeca i zemaljskog muzeja. Lik sam mu dobro upamtio i koliko mogu da ga poznam zivio je u SA i bio je clan jednog planinarskog drustva. Koliko sam saznao sada zivi u Beogradu. Nadam se da cemo se nekad sresti.

za sarajevske romea i juliu? ma nema tu sta da se kaze. fakti su opstepoznati. poginuli su momak srbin i djevojka bosnjakinja. vrlo je moguce da su ubijeni od strane armije BiH.

svak o tom filmu ima svoje misljenje. moje misljenje o filmu i samom dogadjaju nije tako pozitivno niti tragi-romanticno kao shakespearova prica od prije 500 godina. moja pitanje koje je kontroverza i zbog kojeg mi se citava prica ne svidja je: ako su odlucili bjezati, zasto su odlucili da bjeze na agresorsku stranu, gdje bi momak haman pa isti dan bio regrutiran u srpsku vojsku, i siguran sam da je on to i znao. a bio je pripadnik armije bih, znaci dezerter koji prelazi na neprijateljsku stranu. ali se na jednoj citavoj temi o ovom dogadjaju javilo mnogo ljudi koji nisu mislili ovako pa je doslo do nesuglasica.
U Danskoj je bila uradjena pozorisna predstava na tu temu, a jedan bend je izdao CD sa pjesmama o njima na nasem jeziku. Pokusacu da saznam imena. Gledao sam dokumentarac o sarajevskoj Juliji i Romeu,.. i jasno pokazuje da je momak upao u neprilike. Naime njegov najbolji prijatelj sa kojim je visio, isto Srbin i komandir jedne cete ili linije,. prebjegao cetnicima,.. momak nije htio niti u jednu vojsku i od nasilne mobilizacije ga spasio Celo(Bajramovic), inace njegov prijatelj, ali nije mogao sve vrijeme garantovati za njegovu bezbjednost. Majka od tog momka vec ranije izasla, i preko veza i lovom,.. "obezbjedila" im prolazak dalje, bijeg iz Bosne,.. ali da izadje na srpsku stranu. Izlazili su na nekoj tromedji tri vojske u Sarajevu, nesjecam se tacno gdje, ali tu su nadgledale sve tri vojske u Sarajevu. I naravno izjave svih tih komandira kako nisu oni, kako je druga vojska pucala. Sahranjeni oboje na pravoslavnom groblju sa pravoslavnim obicajem a to sve izveo i medijski promovisao onaj jedan pijani pop ekstrem sto je cesto tada visio na Srni. Toliko o njima.

Neko rece da snajperisti poslije rata imaju psihickih problema. Naravno oni koji nisu zadojeni ideologijom, fasizmom,.. koje je taj zadatak zapao i znaju da su ubili covjeka. Medjutim, oni koji su ideoloski napumpani o visoj rasi, a pucali pa "Turke, genetski otpad,.." takvi ne samo da nemaju problema, vec se time i ponose. Zamisli ubiti dijete metkom u glavu, a vidis na nisanu da je dijete u pitanju? To ne mora biti obavezno bolestan mozak, neko ko je inace mracan i asocijalan tip, zlostavljan u djetinstvu,... - to moze neko ko je skroz "normalan" tj. skladan i uredan porodicni zivot, - a da je ideoloski napumpan. Nisu li nacisti sto su bacali zivu djecu u peci, imali porodice u mjestu pored logora, ali posao radili hladnokrvno. Nije li Milan Lukic brizan otac dvoje djevojcice, a licno rukom zaklao djece i zive ih palio? A koliko je tek slicnih. Ja licno znam jednog sto danas ima skroz normalan porodicni zivot, pred zakonom cist i velika raja u ocima svih sto ga znaju - tip se i danas hvali silovanjima u Kozarcu i pred zenom, i kako je jedne noci u Keretermu otvorio rafal u meso. Na sto se smiju svi oko njega,.. svi skroz naizgled normalni - dakle nisu medicinski gledano poremecene psihe. Zasto je to tako - ideologija i ispiranje mozga. Svi takvi uopste nemaju osjecaj da su ubijali ljude - oni su skroz ubjedjeni da su ubijali neljude, trijebili korov, samo cistili,... oni uopste nemaju osjecaj za moral u pitanju Bosnjaka, za njih su to stetocine koje su se namnozile poput insekata,..
Pa i snajperisti u toj prici. Nit su sa merakom ubijali ljude - nit su oklijevali - samo posao i nista vise.
Post Reply