Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#226 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by chuchumbamayumbe »

a u pm, isplakah se ko kakva zena...
:sad:
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#227 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by emillio estevez »

chuchumbamayumbe wrote:
haubica_i_to_teshka wrote:
:sad:
Evo mi suze hoce krenuti, sjebah se skroz...

Je bas u pi*ku materinu
Je*em im mater
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#228 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Cholina_Lokica »

teskog videa...
kako je gadno bilo lezati u ovim boxevima sto se vide pred kraj... to je nevjerovatno bilo, velika prostorija i pregrade one imala sam osjecaj da su samo od spere, apsolutno nemoguce bilo spavati. ja sam bila u prvom boxu i bukvalno po citavu noc cujem dijete iz zadnjeg boxa kao da je pored mene. a u svakom od boxeva po 4-5 kreveta... jedno dijete se rasplace odmah svi za njim. pa znas je li ti gore to sto te boli ili sto je takav haos oko tebe
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#229 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Jara »

Eborg wrote:Moji drugovi koji su došli u BiH i Sarajevo kao turisti su se "oduševljavali" činjenicom kada sam im objašnjavao da je na potezu od Skenderije do Radon Plaze bio "Sniper alley".
Nisam ja džaba rekao da je ovaj rat u nekim segmentima bio kao Fallout 3. :-)
Nije bila samo ta snajperska ulica (ili aleja, kako god)...
Evo npr. na karti Cmoljinoj...samo primjer Dobrinje, opkoljene kasarnama sa raznih strana...većina ulica je bila pod snajperom.
Jedini most koji se koristio je onaj sa slike iz @picijevog posta.
Međutim, manje bi žrtava bilo da je zaštita bila bolja... godinama je "brana" od vreća s pijeskom bila prilično niža nego na ovoj slici ( ovolika je bila tek negdje krajem rata :-) ), čak su se i djeca morala saginjati kad pretrčavaju. :x
Zaštita slaba bila i u nekim ratnim školama - bilo je i učenika od snajpera ranjenih u improviziranoj učionici. :x
Vjerovatno je ovo snimio strani snimatelj, ležeći u travi...i očekajući...Uh, što su me onda nervirali...a sad mislim - samo su radili svoj posao...
Ne ponovilo se...
Last edited by Jara on 14/01/2010 00:28, edited 1 time in total.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#230 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Jara »

Novinar Mladen Paunović pisao o tome kako mu je u bolnici četvorogodišnja curica, sa minijaturnom štakom, rekla : "Čiko, meni je mama rekla da će mi opet narasti noga!"
:sad: :sad: :sad:
duplooooo21
Posts: 100
Joined: 10/05/2008 15:33

#231 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by duplooooo21 »

imali vise informacije o dokumentarcu "Serbian epics" imal ko link za gledanje cjelog filma??????

hvala
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#232 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Chisum »

Koliko ja znam, nisam vidjao na netu....

Nekada davno, nakon samog rata, neko je zavrtio ovaj film na TV-u, koliko se sjecam, ili sam ga od nekoga nabavio, ne znam... Ali nakon toga ga nisam vidjao... ni na netu, a ni na TV-u.

Steta... Da ovaj obezglavljeni narod i njegove glupe korumpirane vodje imaju trunku sluha, ovaj bi film bio jedan od onih koji se obavezno pokazuju strancima koji dodju ovamo, novim generacijama koje ne pamte desavanja iz devedesetih... i, naravno, debilima koji zaboravljaju. Da se zna s kakvim smo poganima i neandertalcima ratovali.


Medjutim... Svica i munare su ovdje uvijek vaznija tema. O krmku Dodiku da ne govorimo.
keep it real
Posts: 347
Joined: 07/08/2009 10:54

#233 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by keep it real »

Chmoljo wrote:
madner wrote:
keep it real wrote:

da taj "rade" nije malo srao ? ja kolikom znam vrs nije imala snajperskih pusaka iz kojih su pucali rafalno , ustvari ne znam ni za jednu vojsku da koristi automatske snajper puske i pucaju rafalno . rafalnim pucanjem se gubi preciznost , ko je pucao rafalno iz automatske zna o cemu pricam . obicno zadatak snajperiste je da gadja mete koje nemogu pogoditi obicni pjesadinci svojim puskama , obicno zbog dometa ili velicine mete .

ako grijesim izvinjavam se .
Namontiras na sijac smrti optiku.
griješiš, za izvinjenje ćemo razmisliti.
Sijac je unaprijedjena kopija ruskog PK mitraljeza. Kalibra je 7.62x54. Da se ne bi ko zabunio standardni 7.62 metak koji se koristio za automatsku pusku bio je kalibra 7.62x39.
Sijacevm metak 7.62x54 znatno je duze i sire cahure dajuci zrnu vecu brzinu i probojnu moc. (Taj se isti metak takodje koristi u ruskom snajperu SVD "Dragunov".)
Efektivan domet mu je oko 600 metara, najvise do kilometra. Brzina vatre (teoretska) je oko 700 metaka u minuti. (sjecate se sarca i 1200 metaka u minuti. Ludilo.)
Bivsa JNA i Crvena Zastava su sa M-84, slicno kao i sa automatskom puskom, izgradili znatno unaprijedjeno oruzje u poredjenju sa originalnim ruskim PK.
Celik je bio bolji, drvo kvalitetnije i cinilo se da je sam mitraljez bio kvalitetnije uradjen. Na njega se mogla montirati kvalitetna zrakova optika sto ga je pretvaralo u jos ubojitije oruzje. To znamo i po broju zrtava cetnickog terora u Sarajevu. Sto su ljudi cesto smatrali da je u pitanju snajper
u stvari je bio sijac sa optikom koji je sipao po raskrscima i terorisao nevine gradjane.

Mi smo u ceti imali nekoliko mitraljeza ukljucujuci i sijac i originalni ruski PK. Imali smo i sarca i americki M-60 pa cak jedno vrijeme i Ultimax.
Od svih tih oruzja M-84 sa optikom cinio mi se kao najprikladniji za uslove i nacin borbe koji smo vodili u devedesetim.
Bio je izuzetno precizan, sa tempom vatre koji je, za razliku od sarca, omogocavao dobru kontrolu vatre po cilju.
Imao je jako i brzo zrno, znatno razornije od Ultimaxovog
ili M-60.
Bio je prikladan za prenos jer je bio relativno lagan, sa rucicom i sa prikladnim kutijama za municiju koje su se mogle zakaciti.
Iako tezak kad natovaren mogao se nositi pa cak i ako treba rukovati a la "Rambo" s ruku (sto je vojnicki gledano glupost
jer tako samo rasipa oko cilja).
Bio je pouzdan i lagan za odrzavati, vrlo jednostavan za rasklopiti, sklopiti, ocistiti i podmazivati.
Ruska verzija bila je malo cini mi se napravljena od "tanjeg",
"masovna potrosnja" celika ali je imala dobar otvoreni kundak koji se moga dobro obuhvatiti za preciznije gadjanje i kontrolu vatre. "Zastavina" osamdesetcetvorka bila je izuzetno kvalitetno napravljena vise po ugledu na zapadna oruzja uradjena od vrlo kvalitetnog celika.
sa bloga Vikićevog specijalca

http://ponor.blogger.ba/
chmoljo , specijalac napisa da su ljudi smatrali da je snajper a ustvari je bio sijac . znaci snajper nije u pitanju , taj vikicevac je strucan covjek i razumije razliku izmedju snajpera i puske/mitraljeza sa optikom . vecina natovih vojnika u afganistanu ima neku vrstu optike na puskama ili mogucnost da je stavi , to nepravi od njih snajperiste . pretpostavljam da pravih snajperista ima manje od 5 % .

ustvari nije ni bitno sta su te zvjeri koristile , svako ko puca na djecu i starce zasluzuje smrtnu kaznu . izvinjavam se za offtopic ali mi je malo zvucalo sumnjivo .
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#234 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Chmoljo »

znam, zato sam i potvrdio madnerov post. namontirana optika na sijač smrti. zar je bitno je li snajper ili nije? svrha i način djelovanja su bili isti.
User avatar
pici
Posts: 43578
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#236 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pici »

Chmoljo wrote:evo emilio, ovo je znači ono ugrubo, da ne može biti grublje ;-) ako neko želi neka prepravlja, baš tačno, ali, u suštini je bila ovakva situacija. :)

Image

ne zamjeri što je špicasta stijena onako ružno ispala, a i slika je mutna, pa sam dodao imena nekih naselja koja se češće spominju :)

EDIT: bila mi se potkrala veća greška jer mi je Skenderija bila okupirana :) malo sam to prepravio, :) i Aerodromsko na Jarinu sugestiju :)

mapa un-nato
Image


mapa kokošara
Image
duplooooo21
Posts: 100
Joined: 10/05/2008 15:33

#237 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by duplooooo21 »

Panza wrote:neznam tacno lokacije,

snajperski napadi na sarajevske civile
http://www.youtube.com/watch?v=59sEl460z-I

Trebevic
http://www.youtube.com/watch?v=UeyPv0ntIho

Polozaji VRS na Trebevicu i u Grbavici
snajperista na 2:14, sjedi na stolici, prekrstio noge i ceka kad ce naici civili, prava junacina

http://www.youtube.com/watch?v=1IRqgUH3QiA

( ako ne radi snimak, bice aktivan ubrzo, tek je uploadovan)

Srpski snimci - Lukavicka Cesta, Alipasino Polje, Vojnicko Polje, Dobrinja, Nedzarici

Poznajeli iko ove likove u zadnjem snimku???
Fočak
Posts: 23
Joined: 22/08/2004 13:47

#238 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Fočak »

Sajoni wrote:Onaj među prvima što je uhvaćen na Holiday Inn-u je plakao kao posljednja p.č.i.a!!!!Šta je s njega kasnije bilo Bog sami zna...Vjerovatno razmijenjen za nekog našeg civila...
Snajperista je uhapšeno par, medju kojima dvojica braće sa Pala. Razmjenjeni su još nekima za neke naše kasnije vajne generale - koji su vodili vojsku u najčešće neuspješnim akcijama - a čekali su do maja sa četnicima da vide kako će biti. :x
duplooooo21
Posts: 100
Joined: 10/05/2008 15:33

#239 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by duplooooo21 »

jeli ovo prvi uhapseni snjaperista??
Snajperistu iz hoolyday inna

evo ga na ovom videu na 2.09min..

neki pisu da ga znaju??
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#240 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Broj 1 »

Kad spomenu nase generale, koji su to volovi glupi bili da ti pamet stane, nije ni cudo sto nam se sve ovako desilo.
Pa kasnije onog bilmeza Delica sa cinom pukovnika u agresorskoj vojsci u generala promovisase i postavise za glavnokomandujuceg.
Pa bolje bi bilo da su nekog postara ili sumara u uniformi postavili, bolje bi komandovali.

Sjperista je uhapšeno par, medju kojima dvojica braće sa Pala. Razmjenjeni su još nekima za neke naše kasnije vajne generale - koji su vodili vojsku u najčešće neuspješnim akcijama - a čekali su do maja sa četnicima da vide kako će biti. :x[/quote]
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#241 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Broj 1 »

Ja koliko se sjecam to je taj.
Samo da pitam Banjalucane da li se prepoznaju, dosli levati sa Srbima na demonstracije. Joj kolko smo bili naivno retardirani.

duplooooo21 wrote:jeli ovo prvi uhapseni snjaperista??
Snajperistu iz hoolyday inna

evo ga na ovom videu na 2.09min..

neki pisu da ga znaju??
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#242 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by UnscarD »

karate kid wrote:sjecam se ko da je jucer bilo....
Tek se pocinje zahuktavati, snajperisti po Mojmilu :x ubijaju djecu pa se talas pocine siriti po ostatku sarajevski ulica a najbolje se sjecam jednog snajperiste koji se bio popeo na dimljak u krugu kosevo bolnice i kad su ga ja mislim jukini ljudi skidali s dimljaka.
a sjecam se i 93. na jezeru kad je zena prelazila ulicu s dva kanistera vode i kad je snajperista iz crvene kuce koja je bila odma iznad pionirske doline ranio zenu kojom se posluzio kao mamcem i cekao druge zrtve koje su pokusavali da pomognu ranjenoj zeni i u toj sceni je ubijen covjek koji je pokusao da spasi zenu i tek nakon dva/tri sata su izvuceni kad su dovukli neki kombi koji je zablokirao pogled snajperiste.
Nije na dimnjak nego na kran unutar kruga bolnice. Decko se zvao Mario i poginuo je tada. Sa njim je bio jos jedan lik koji se zvao (zove) Tomo i koji je dobio jedno 5-6 metaka u noge ali je prezivio i kasnije sa stakama slobodno hodao Brekom. Ja sam tu akciju gledao iz prve kocke iznad sadasnje pumpe, dakle sa nekih 50m udaljenosti i nema ko nije pucao na taj kran sa svih strana. Pored mene je stajao lik sa magnumom i pucao u kran (znam i ko ali to nije bitno predpostavljam). Kasnije je bila prica da su se popeli na kran iz zajebancije i da nisu imali nikakvo oruzje nego samo dvoglede. Drugi su govorili da su oruzje imali ali su ga bacili. Tada da ste me pitali, smio bih se zakleti da sam vidjeo pucnjeve sa tog krana ali danas nisam siguran, zaista. Pucalo se sa svih strana a vidjeo sam 100% oblake dima sa krana ali to je moglo vrlo lako biti i od metaka koji su pogadjali kran pa dizali prasinu. Jednostavno tada su svi pricali o snajperistima i mozda sam zbog toga to povezao sa pucnjevima.Jbg, proslo je puno godina.
Znao sam ih obojicu povrsno i znam da su se furali prije rata na taj neki military fol ali mislim da nisu imali veze sa snajperisanjem nego da je bila u pitanju nepromisljena djecja zajebancija koja je na zalost kobno zavrsila.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#243 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by karanana »

meni ti snajperisti u centru grada nisu jasni. kako su oni razmisljali? jesu li kontali malo ce pucati poubijati nesto ljudi, nece biti primjeceni i u tom ce srpska vojska uci u grad i to ce biti to? kako su se kontali izvuci u slucaju da budu primjeceni i da prema njima krenu nasi? jesu li bili svjesni ti u holideju, na breci, po neboderima u novom sarajevu i novom gradu, da su male sanse da njihovi dodju do njih prije nego ne budu otkriveni i ubijeni ili u najboljem slucaju zarobljeni?

a nuto ove dvojice budala na kran se popeti. nikakve zastite ni zaklona. osim sto su bili na kranu, na cemu jos su oni bili jebote.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#244 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by UnscarD »

Ova dvojica su tada mogli imati po jedno 17-18 godina maksimalno. Dakle snajperisti nisu mogli biti nikako. Sama cinjenica da je ovaj drugi hodao slobodno kasnije znaci da nisu imali ni oruzje jer ne bi pustili ovog drugog. Ali opet, gdje ces se popeti na kran ikako kada svi bruje o snajperistima. Dodatno, Mario bi trebalo biti Hrvatsko ime. Stvarno sada kada razmislim o tome, to je mogla biti samo djecja nepromisljenost...kobna na zalost.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#245 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Chmoljo »

karanana wrote:meni ti snajperisti u centru grada nisu jasni. kako su oni razmisljali? jesu li kontali malo ce pucati poubijati nesto ljudi, nece biti primjeceni i u tom ce srpska vojska uci u grad i to ce biti to? kako su se kontali izvuci u slucaju da budu primjeceni i da prema njima krenu nasi? jesu li bili svjesni ti u holideju, na breci, po neboderima u novom sarajevu i novom gradu, da su male sanse da njihovi dodju do njih prije nego ne budu otkriveni i ubijeni ili u najboljem slucaju zarobljeni?

a nuto ove dvojice budala na kran se popeti. nikakve zastite ni zaklona. osim sto su bili na kranu, na cemu jos su oni bili jebote.
valjda su računali na neorganizovanost. sjećam se da je u Latinici Vikić rekao kako su imali sreće, jer su uletili kod nekog SDS-ovca koji je imao spiskove ljudi zaduženih za diverzije, znači onih koji su hinili da nisu upetljani ni u šta, a koji su sijali paniku gdje bi stigli.

sigurno da prvobitni plan nije bio frontalni napad, nego zauzimanje ključnih mjesta na prepad. pa zamisli čovječe užasa kad napadaš Alipašino polje, zgrade sa 18 spratova. džaba ti puška kad te ljudi mogu saksijom ubiti. valjda su mislili da će to biti neki državni udar, nabrzinu. vojska bi ušla u grad i teror bi mogao početi.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#246 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by KatarinaKosaca »

Koliko sam pročitala nitko se nije sjetio spomenuti snajperistu koji je u ljeto 1995 djelovao sa AHigijenskog zavoda. Razni domaći i međunarodni experti su mjerili i premjeravali, unprofor je vozilom obezbjeđivao prijelaz ulice, kamermani su tamo stajali danima i čekali žrtvu (kako ponižavajuće i ružno za građane, ali tako), i sve vrijeme je postojala teza da snajper djeluje sa nebodera na Grbavici. Nakon dva mjeseca je nađen u sred zgrade Higijenskog. Tada i zauvjek sam prestala da vjerujem u balističke stručnjake.
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#247 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by metar_drva »

KatarinaKosaca wrote:Koliko sam pročitala nitko se nije sjetio spomenuti snajperistu koji je u ljeto 1995 djelovao sa AHigijenskog zavoda. Razni domaći i međunarodni experti su mjerili i premjeravali, unprofor je vozilom obezbjeđivao prijelaz ulice, kamermani su tamo stajali danima i čekali žrtvu (kako ponižavajuće i ružno za građane, ali tako), i sve vrijeme je postojala teza da snajper djeluje sa nebodera na Grbavici. Nakon dva mjeseca je nađen u sred zgrade Higijenskog. Tada i zauvjek sam prestala da vjerujem u balističke stručnjake.
nikad nisam cuo za to, a prica mi malo nevjerovatno zvuci
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#248 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by KatarinaKosaca »

metar_drva wrote:
KatarinaKosaca wrote:Koliko sam pročitala nitko se nije sjetio spomenuti snajperistu koji je u ljeto 1995 djelovao sa AHigijenskog zavoda. Razni domaći i međunarodni experti su mjerili i premjeravali, unprofor je vozilom obezbjeđivao prijelaz ulice, kamermani su tamo stajali danima i čekali žrtvu (kako ponižavajuće i ružno za građane, ali tako), i sve vrijeme je postojala teza da snajper djeluje sa nebodera na Grbavici. Nakon dva mjeseca je nađen u sred zgrade Higijenskog. Tada i zauvjek sam prestala da vjerujem u balističke stručnjake.
nikad nisam cuo za to, a prica mi malo nevjerovatno zvuci
Eto ja sanjala, a rat provela u Sarajevu. :roll:
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#249 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by metar_drva »

KatarinaKosaca wrote: Eto ja sanjala, a rat provela u Sarajevu. :roll:
ne znam cemu taj drcni ton u tvom postu? kazem, nikad nisam cuo za to, a sumnjam da je istinita prica. to sto si ti bila u sarajevu u ratu te ne cini automatski pouzdanim izvorom informacija. meni to lici na suplju pricu, kao sto ih je u ratu bilo na svakom cosku.
p.s. eto, ja u angoli proveo rat :-)
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#250 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by KatarinaKosaca »

Sjećaš li se onda prijelaza niže od Higijenskog i transportera koji je obezbjeđivao pješake i snimatelja koji su čučali malo niže od Predsjedništa čekajući žrtvu? Proljeće-ljeto 1995. Poslije nekoliko mjeseci otkrili su snajperistu na Higijenskom, objavii su i ime. Utoliko je specifično, jer se smatralo da je davno grad očišćen od snajperista. Utoliko sam se i čudila da nitko nije spomenuo na temi.
Post Reply