Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1626 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Dozer wrote::D
Ok. Osim sto su to vecinom podaci stari vise od 10 godina :)
Bio sam i u Afghanistanu. :D
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1627 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Dakle, ponudjena optika, bez obzira da li je nocna ili dnevna, po tebi nema na sebi mjerac vjetra i laserski daljinar? :)

Lijepo, sta ima i Afganu? Jel' Bagram jos gdje je bio? :)

Pretpostavljam da ni ova nije elektronska, a nema ni ugradjene vjetromjer i daljinar :D
http://www.countersniperoptics.com/CSO_ ... dendum.pdf
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1628 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

Dozer wrote:Dakle, ponudjena optika, bez obzira da li je nocna ili dnevna, po tebi nema na sebi mjerac vjetra i laserski daljinar? :)

Lijepo, sta ima i Afganu? Jel' Bagram jos gdje je bio? :)

Pretpostavljam da ni ova nije elektronska, a nema ni ugradjene vjetromjer i daljinar :D
http://www.countersniperoptics.com/CSO_ ... dendum.pdf
Pfff ... baš me mučiš ... to je bolan samo gomila bespotrebne opreme. Laserski daljinar je uređaj koji može otkriti strijelca na njegovoj poziciji, a daljina se određuje od strane navodioca. Kao i jačina vjetra. Ona se određuje opisno prema tabeli uticaja. Ako hoćeš moje mišljenje o novim tehnologijama na tom području, jedina dobra stvar je prenosni kalkulator za proračun balističkih uticaja. Navodilac unosi daljinu (daljina se najčešće za stacionarno oruđe odredi na osnovu pripreme za vatru na karti, tu nema greške), temperaturu zraka (na temp. preko 17 celz. zrno ide gore, na nižim pada dolje) i vjetar.
Zašto vjetar ne možeš mjeriti na optici? Jer si u zaklonu! :lol:

Eto, dosta od mene. :thumbup:
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1629 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Woody »

Sve su to miševi za ovaj lik: Simo Häyhä, December 17, 1905 – April 1, 2002

Image

Pazi sad:

505 potvrđenih smrtonosnih pogodaka sa ovom tandžarom:

Image

200 potvrđenih smrtonosnih pogodaka sa ovom školopcijom:

Image

I to sve bez ikakve optike, pasive, I/C, kuraca-palaca

a sve za manje od 100 dana koliko je trajao rat. Prosjek: 7.05 ohlađenih Rusa dnevno :thumbup:

Rekord: NENADJEBIV dosada
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#1630 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Lajavikrelac »

Jedan bitan podatak za Simu: nije koristio optiku - smetala mu je sve je golim okom skidao ;-)
felsh
Posts: 284
Joined: 25/06/2012 14:12

#1631 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by felsh »

ramzes

Kralju to sace na optici koliko ja znam sluzi da prikrije refleksiju optike a ne da optiku stiti od svjetla.
Lik koji puca novom puskom sa daljine od 1000 i vise metara pa nemora vazda biti u zaklonu ala podrum ,kuca itd na nemoze izmjeriti serbez brzinu vjetra.
Malo su ti podaci o novim uredajima zastarili,snajperski kalkulator parametara, koji si spomenuo,ja imam na ruci stari vec 4 godine kao sat znaci to odavno nije neki uredjaj sto se nosa i da je nesto abuzenze,nove gen dig optika da ne spominjemo.

Dobro Woody kaze ovaj finac je nedostizan a covjek imo samo stap koji grmi :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1632 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Ramzess Veliki »

felsh wrote:ramzes

Kralju to sace na optici koliko ja znam sluzi da prikrije refleksiju optike a ne da optiku stiti od svjetla.
Lik koji puca novom puskom sa daljine od 1000 i vise metara pa nemora vazda biti u zaklonu ala podrum ,kuca itd na nemoze izmjeriti serbez brzinu vjetra.
Malo su ti podaci o novim uredajima zastarili,snajperski kalkulator parametara, koji si spomenuo,ja imam na ruci stari vec 4 godine kao sat znaci to odavno nije neki uredjaj sto se nosa i da je nesto abuzenze,nove gen dig optika da ne spominjemo.

Dobro Woody kaze ovaj finac je nedostizan a covjek imo samo stap koji grmi :D
A ti si stručan da o tome pišeš? Ili Dozer?
Počeo sam pisati na ovu temu jer me nervira kad se prepucavate sa tehničkim podatcima kao da ste instruktori ili proizvođači optike, a ne znate ništa osim toga što negdje malo pročitate.
Nemojte mi zamjeriti, tema je snajperi u Sarajevu, a vi ga udaviste sa pričom o dobrim pogotcima na 300-400 metara, ko je dobar snajperista ili nije. Natežete se oko jednog ranjavanja da li je metak ušao ovako ili onako.
Dobar strijelac sa optikom na 500 metara potvrđuje rupu od prethodnog metka, na 700 pogađa u glavu, pogađa vojnika u trku na 1200 metara, sa taktičkom puškom 12.7 ili 14.5 mm pogađa strateški cilj na 2000 metara. Na 200 metara pogađa upaljač na protutenkovskoj mini i oslobađa komunikaciju.
Čas završen. 8-)
felsh
Posts: 284
Joined: 25/06/2012 14:12

#1633 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by felsh »

ramzes

nema ljutnje nije frka,samo smijemo nesto procitati i cuti pa ovdje to prepricati valjda,nemoj nas odmah u vatru bacati.Daleko da som proizvodjaci optika a kamo li instruktori nekakvi u rukovanjima oruzijem.Demokratija,smije svak po nesto reci jebem mu misa.
I hvala na instrukcijama besplatnim ;-)
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#1634 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Repetitor »

Jedno pitanje za vas koji poznaju teren Dobrinje:

''kolika je udaljenost od ''zelenog mosta'' koji spaja Dobrinju 2 i Dobrinju 3,do polozaja koje su četnici koristili u ratu i dejstvovali po njemu'' ?

Naravno mislim vazdušne linije.

Evo i mapa radi lakše orjentacije:

Image

I druga stvar koja mi sada nešto neočekivano privuče pažnju,pokušao sam sa ove druge mape da označim crkvu i most.Svi znamo da su oni pucali sa crkve po mostu i da se sa mosta vizuelno crkva cijeli rat veoma dobro vidjela.

Sad pokusavam da povucem pravu liniju na karti od crkve do tacke X na mostu i ne uspjeva mi :shock: Ispada da smetaju zgrade,koje su ustvari tu napravljene 80-tih godina???

Može li pomoć,da dokučim šta je u fazonu?

Image
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1635 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

A ti si stručan da o tome pišeš? Ili Dozer?
Počeo sam pisati na ovu temu jer me nervira kad se prepucavate sa tehničkim podatcima kao da ste instruktori ili proizvođači optike, a ne znate ništa osim toga što negdje malo pročitate.
Nemojte mi zamjeriti, tema je snajperi u Sarajevu, a vi ga udaviste sa pričom o dobrim pogotcima na 300-400 metara, ko je dobar snajperista ili nije. Natežete se oko jednog ranjavanja da li je metak ušao ovako ili onako.
:thumbup: ( :lol: :lol: :lol: :lol: ) - za prvu recenicu/pitanje.
Temu, ocito, nisi bas procitao od pocetka, inace ne bi valjao ovakve gluposti ;).
Dobar strijelac sa optikom na 500 metara potvrđuje rupu od prethodnog metka, na 700 pogađa u glavu, pogađa vojnika u trku na 1200 metara, sa taktičkom puškom 12.7 ili 14.5 mm pogađa strateški cilj na 2000 metara. Na 200 metara pogađa upaljač na protutenkovskoj mini i oslobađa komunikaciju.
Čas završen. 8-)
Ali, dobro, evo da se ja, kao laik, i ti, kao instruktor, malo poigramo,a ? :)

Potvrda rupe na 500m = da. Da li je ovo moguce izvesti sa svakom snajperskom puskom i optikom?
Na 700m u glavu = moguce. Koji kalibri i jacine optike su potrebni za ovo, kao i da li je postotak ovakvih pogodaka veci sa srednjim ili prednjim trecinskim osloncem oruzja?
Vojnika u trku na 1200 m = moguce. Koji je najmanji kalibar, jacina optike i radna duzina cijevi da bi se ovo postiglo, kao i koji je procenat ovakvih pogodaka?
Strateski cilj na 2000 sa 12,7 ili 14,5 = da. Minimalna jacina optike za ovakve pogotke je...?
Seawolf
Posts: 7715
Joined: 14/06/2012 22:59

#1636 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Seawolf »

Repetitor wrote:...I druga stvar koja mi sada nešto neočekivano privuče pažnju,pokušao sam sa ove druge mape da označim crkvu i most.Svi znamo da su oni pucali sa crkve po mostu i da se sa mosta vizuelno crkva cijeli rat veoma dobro vidjela.

Sad pokusavam da povucem pravu liniju na karti od crkve do tacke X na mostu i ne uspjeva mi :shock: Ispada da smetaju zgrade,koje su ustvari tu napravljene 80-tih godina???

Može li pomoć,da dokučim šta je u fazonu?
...
Vrlo jednostavno. Zgrade na Dobrinji IV ne smetaju, jer nemaju dovoljnu visinu. Nišanska linija koja spaja strijelca na zvoniku crkve i tačku na mostu (između Dobrinje IIa i Dobrinje IIIa), prolazi iznad krovova tih zgrada.
User avatar
medjutim
Posts: 990
Joined: 11/08/2009 16:09

#1637 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by medjutim »

Ramzess Veliki wrote:A ti si stručan da o tome pišeš? Ili Dozer?
Počeo sam pisati na ovu temu jer me nervira kad se prepucavate sa tehničkim podatcima kao da ste instruktori ili proizvođači optike, a ne znate ništa osim toga što negdje malo pročitate.
A ti Afganistanac znas jesu li oni ili nisu neki instruktori?
Pratim ovu temu od samog pocetka i znam da par ljudi ovdje vrlo dobro znaju o cemu pricaju (Dozer,PM72 itd.), a neke ucesnike ove teme i licno poznajem :D
taxidriver
Posts: 84
Joined: 23/05/2005 22:28

#1638 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by taxidriver »

Dozer objasnio :thumbup:

Snajper je cudna sprava ali nije carbni sapic. Pogodak na 1200 m u metu u pokretu sa bilo kojom snajperskom puskom koja je bila u upotrebi u ratu je prosto nemoguc. Neporebno je sada pricati i raspredati o faktorima koji uticu direktno na zrno jer oticemo predaleko.
Instruktaza je jedno a dejstvo sasvim nesto drugo.

Dozer je neko za koga treba imati respekt! Znam...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1639 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by madner »

Pustite ba Dozera da se igra sa covjekom :evil:
Seawolf
Posts: 7715
Joined: 14/06/2012 22:59

#1640 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Seawolf »

Repetitor wrote:Jedno pitanje za vas koji poznaju teren Dobrinje:

''kolika je udaljenost od ''zelenog mosta'' koji spaja Dobrinju 2 i Dobrinju 3,do polozaja koje su četnici koristili u ratu i dejstvovali po njemu'' ?

Naravno mislim vazdušne linije.
...
Poznajem Dobrinju, ali da bih odgovorio na tvoje pitanje, upotrijebio sam alat iz GoogleEarth. Odgovor je 735 m.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#1641 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Repetitor »

Seawolf wrote:
Repetitor wrote:Jedno pitanje za vas koji poznaju teren Dobrinje:

''kolika je udaljenost od ''zelenog mosta'' koji spaja Dobrinju 2 i Dobrinju 3,do polozaja koje su četnici koristili u ratu i dejstvovali po njemu'' ?

Naravno mislim vazdušne linije.
...
Poznajem Dobrinju, ali da bih odgovorio na tvoje pitanje, upotrijebio sam alat iz GoogleEarth. Odgovor je 735 m.
Eh super. Ne znam da li si upratio ali ja sam cijeli svoj zivot proveo u Dobrinji,pa tako i u ratu.

Ovi koji su bili tamo,znaju da smo imali velikih problema sa stradanjem civila od snajperskog djelovanja sa područja pod četničkom kontrolom.
Predpostavljam da se izmjerena daljina od cca735 metara odnosi na relaciji zeleni most-prve zgrade D4(prvi njihovi polozaji).
Od tih polozaja pa do crkve ima sigurno jos 100+ metara.

Eh sad,ne znam kako da pravilno proformulišem pitanje,ali na tih cca 735 metara udaljenosti,preko 95% njihovih pogodaka je bilo u glavu ili vrat.
Da li je pucao neki zaista vješt snajperista? Da li je zaista imao neku ''moćnu'' pušku,sa možda još ''moćnijom'' optikom??? Jel PASP mogao sa standardnom optikom učiniti takve rezultate?
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#1642 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Creasy »

Koliko se sjecam ta puska je efikasna na daljinama do 800m.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#1643 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Repetitor »

Teorija je jedno,praksa je drugo :)

Ponavljam,sa minimalne udaljenosti od cca 735m,preko 95% pogodaka je bilo u glavu ili vrat.
Mete nisu bile statične !
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1644 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Mislim da su za tu daljinu koristili SVD koji je imao za 2x jacu optiku i bolje koncanice (7,62x54R, metak kao za sijac), a vrlo vjerovatno su imali i neku takmicarsku verziju veilkog kalibra, najcesce je to .308. E sad, ako jesu imali nesto takvo, onda je to puska koja, i pored relativno slabog punjenja metka u odnosu na 7,9 (PASP) ili SVD ima skoro duplo duzu radnu duzinu cijevi.
A Instruktor ce nam vjerovatno pojasniti sta to znaci u konkretnom slucaju :)

SVD
Image
http://www.gunlistings.org/image/59674/ ... ak47_scope
PASP
Image
Last edited by Dozer on 06/06/2013 14:04, edited 2 times in total.
Seawolf
Posts: 7715
Joined: 14/06/2012 22:59

#1645 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Seawolf »

Repetitor wrote:Eh super. Ne znam da li si upratio ali ja sam cijeli svoj zivot proveo u Dobrinji,pa tako i u ratu.

Ovi koji su bili tamo,znaju da smo imali velikih problema sa stradanjem civila od snajperskog djelovanja sa područja pod četničkom kontrolom.
Predpostavljam da se izmjerena daljina od cca735 metara odnosi na relaciji zeleni most-prve zgrade D4(prvi njihovi polozaji).
Od tih polozaja pa do crkve ima sigurno jos 100+ metara.

Eh sad,ne znam kako da pravilno proformulišem pitanje,ali na tih cca 735 metara udaljenosti,preko 95% njihovih pogodaka je bilo u glavu ili vrat.
Da li je pucao neki zaista vješt snajperista? Da li je zaista imao neku ''moćnu'' pušku,sa možda još ''moćnijom'' optikom??? Jel PASP mogao sa standardnom optikom učiniti takve rezultate?
Udaljenost od zvonika crkve na Veljinama, do mosta između Dobrinje IIa i IIIa je 1.100 m. Evo situacije:
Image

Po mojim saznanjima, sa zvonika su nas uglavnom gađali kada smo prelazili (u vozilima) veliki most, koji je na udaljenosti od 830 m od zvonika. Mislim da je većina ljudi koji su pogođeni na malom mostu između Dobrinje IIa i IIIa, pogođena snajperom iz Aerodromskog naselja, iz dvospratnice, na kraju Titogradske ulice. Udaljenost je 700 m:
Image
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#1646 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Creasy »

Repetitor wrote:Teorija je jedno,praksa je drugo :)

Ponavljam,sa minimalne udaljenosti od cca 735m,preko 95% pogodaka je bilo u glavu ili vrat.
Mete nisu bile statične !

Da li je moguce da je snajper bio upucan u jedno mjesto, pa je samo pucao kada je vidio da neko pretrcava preko mosta? Zvuci nevjerovatno da je mogao na toj udaljenosti tako precizno pogađati... ili je mozda pucao sa neke druge lokacije, mozda iz Aerodromskog naselja...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#1647 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by goran16v »

To ste radili redovno sa sijacima, upucavali na mjesto pretrcavanja pa su zrtve prakticno natrcavale na metak.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1648 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Ja sad ne znam tacne nazive ulica, ali sa crkvenog tornja se povremeno pokrivao most u Emila Zole i do njega je s tornja bilo 830m, tako da ti pogotci nisu ostvareni odatle.
Donji most je bio pokrivan iz Aerodromskog i Nedzarica. S tornja do njega ima 1.300m i to je prakticno nemoguce osim sa 12.7, a to nije kalibar koji je koristen.
Medjutim, oba mosta, a pogotovo u Emila Zole, su vise bili pokrivani iz njihove zgrade u D4, krajni desni cosak. Do E.Z. mosta je odatle 450, a do donjeg 1.030. Prvi odlican za sve, drugi krajnja varijanta za SVD. PASP na toj daljini nije bas pretjerano upotrebljiv radi lose optike.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#1649 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Repetitor »

Mete,pogođeni,itd u ovim slučajevima si bili isključivo gađani iz pravca D4 i crkve na Veljinama a ne iz Aerodromskog naselja i bivše Titogradske.
(Izmedju ostalog ja sam par puta za dlaku se uspio izvuci i to bas od pokusaja pogadjanja ''sijača''.Mozda da me je imao na nisanu snajperista ,danas ne bih ovo tipkao :D )

Da bilo je pokušaja pogadjanja i ''sijačem'' ali uglavnom bezuspješno,osim u slučaju rahmetli Mirse,ali to je bilo na drugom mostu,blize njima.

Ponavljam,mete su bile u pokretu a ne statične,i radilo se o prvom metku koji je obično bio smrtonosan,a kasnije čekanje da se pojavi još neko za izvlačenje ili izivljavanje nad mrtvim tjelom sa jos pogodaka u tijelo.

@Dozer ne vidim sliku koju si prvu postavio link nesto nije OK
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#1650 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by trocadero »

Бар десетак слика тог моста постоји на теми. Ко је поставио....па Сарајмен наравно ко би други :D

Оно што је интересантно је да на сликама почетком рата на мосту нема врећа са пијеском. После се види да су постављене само са једне стране према Д4 висине неких 1,5м. Што значи да из правца Неџарића тад није пуцано. На крају су постављене и са друге стране моста.
Не знам ко је био надлежан за цивилне послове или радне водове али сигурно је да је био аљкав и немаран.Да је барикада на мосту постављена одмах не би било жртава, или да су постојећу подили за још пар редова врећа ,никога не би могли погодити!
Post Reply