Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#101 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Chisum »

tetakk wrote:Najbolje snajperiste i puske su imali HVO u Srednjoj Bosni.
Armija BiH je preko 50% gubitaka imala od snajpera oko Viteza.
Od pusaka su najvise koristili(komplet)Vincisterov karabin, dvije optike(za blize i dalje) i prigusivac. Ubitacna puska napravljena za ubijanje ljudi, jer fabricki nije imala mehanickih nisana. Imao sam priliku da pucam iz tog karabina i mogu reci da nisam nikad pucao iz neceg tako preciznog. Jos mi je "lezao" SSG karabin.

U odnosu na njih M76 je mala maca.

Neko je vec napisao da su cetnici po Sarajevu pucali vecinom iz sijaca sa optikom, kratkim rafalom, sto je tacno.

Da se razumijemo, nisam bio neki snajperista, i nisam dugo gledao kroz taj tip optike.
Da.. kratki rafal, pauza, mrcvarenje, navlakusa, pa opet kratki... tako smo ih prepoznavali, pogotovo kada je sve krenulo, kada smo, sto bi se reklo, "ucili"...Ali eto, u to vrijeme kada se sve nesto u hodu odvijalo, pa se cesto pruzala sansa da probas ovo ili ono, jer je sve bilo navrat-nanos ustrojeno, mene snajper nikada nije toliko privlacio.
Armin92
Posts: 120
Joined: 26/08/2009 20:05

#103 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Armin92 »

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#104 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Eborg »

To je to, svaka čast! :thumbup:
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#105 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by zambaklija »

User avatar
Joey Tribbiani
Posts: 1248
Joined: 01/08/2008 16:28
Location: Stadion Grbavica

#106 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Joey Tribbiani »

ja sam rodjen par godina pred rat, sjecam se nekih stvari, non-stop zapitkujem svoje i obecao sam sebi da ce aBd i moji unuci znati sta se dogadjalo od 92 pa do kraja rata. Skupio sam nekakvu zbirku tekstova i klipova iz rata.

sta je sa spicastom stijenom? Odozgo su pucali po gradu. Je li se ikad saznalo ko je tu bio?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#107 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Chmoljo »

Joey Tribbiani wrote:ja sam rodjen par godina pred rat, sjecam se nekih stvari, non-stop zapitkujem svoje i obecao sam sebi da ce aBd i moji unuci znati sta se dogadjalo od 92 pa do kraja rata. Skupio sam nekakvu zbirku tekstova i klipova iz rata.

sta je sa spicastom stijenom? Odozgo su pucali po gradu. Je li se ikad saznalo ko je tu bio?
upravu si :thumbup: sjećam se u filmu "Remake" kad javlja da mu je djevojka poginula kaže: "Ubio je snajper sa Špicaste stijene..."
User avatar
kurty
Posts: 45061
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#108 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by kurty »

Joey Tribbiani wrote:procitao sam ovaj tekst, par postova iznad i u njemu se spominje ubijanje djece u autobusu.
Bilo je jednom na tv-u. Krenuli autobusi puni dječice...a idioti sa brda pucali ispod prozora :sad: . Pusteni su snimci koji u su u meni izazvali tugu, zaprepastenje, bol i mržnju koju nisam nikad osjecao prema nekome. Moras biti nadrogirani idiot da uradis nesto onako.


PS: isto tako moras biti poremecen pa da izjednacis snajperiste ARBiH i VRS.
Bas tako... Jedno je snajperista (bolesnik) koji je ubio 20 civila, a drugo je snajperista koji je ubio 20 vojnika...
User avatar
kurty
Posts: 45061
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#109 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by kurty »

A kad je vec o snajperistima rijec... Kad sam bio na sistematskom pregledu za vojsku (dva mejseca poslije sistematskog vojska se ukinula), imali smo neki test... Nisam sasvim siguran jel se on radio uporedo sa onim, kao testom inteligencije, ili posebno... I bilo je par puta jedno te isto pitanje, ali razlicito oblikovano, kao "da li bi bio spreman jednim potezom ubiti 50 ljudi"... I na sva ta pitanja sam odgovara sa "ne"... Kod okulsite sam priljirao i na refleksima isto tako... I poslije par dana, sad idemo svi za ljekarskog, u vojni odsjek, da nam se kaze ko ce sta biti... i ja ulazim, pitaju me sta bih ja kao voljeo... I ja ko iz topa "pilot", kaze onaj iz komisije " NE!!!". Ja onda "mogul biti tenkista", kaze onaj iz komisije "To jos manje"... Kad oni meni, hoces li biti snajperista, jer nekim tamo odgovorima, sam kao imao nesto sto treba za to... I ja njima:"Prije cu postati invalid da ne sluzim vojsku nego, biti snajperista u vojci"...

Kasnije sam razmisljao o tome (a ono sto sam cuo o snajperistima na televiziji, je da su pucali na civile), pa pucati u djete na livadi koje trci za loptom, ili pucati u zenu, koja nosi dvije flase vode, ili u starca koji sjedi na klupi... Nisam se mogao zamisliti u svemu tome... Nadam se da se nece rat ponoviti, nadam se da necu morati pucati...
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#110 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Eborg »

A gdje je tačno ta Špicasta stijena, mnogo puta sam čuo za to a pojma nemam gdje je? :D
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#111 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Static-X »

Ko sto neki rece rodjen par godina prije rata, tako i ja i na zalost prebjego u Srebrenicu, tu bio od 93 do pada. Bas zbog toga jer sam bio mali nisam bio upoznat s desavanjima u ostalim gradovima i uvjek sam mislio da je Srebrenica najgore prosla. Sto se tice pada i masakra to jeste, medjutim gledajuci sve tokom citavog rata, sad kad gledam, citam i upoznajem se s ostalim ratistima mogu reci da je Sarajevo najgore proslo, kako zbog snajperista, gradskog rata, ulicni borbig i samim time da je bilo opkruzeno sa svi strana odozgo s brda. Cetnici su jednostavno imali sve ko na dlanu a tako blizu, mogli su da pobiju i poruse sve.
nikad_izvini
Posts: 1828
Joined: 16/01/2008 02:44
Location: ma nije ni narod glup...vidi narod sve to

#112 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by nikad_izvini »

Eborg wrote:A gdje je tačno ta Špicasta stijena, mnogo puta sam čuo za to a pojma nemam gdje je? :D
Iznad Sedrenika
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#113 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Broj 1 »

Imas pravo , neki samo sto se ne pocnu izvinjavati sto smo i mi imali snajperiste.
Jedan rece da mi ga je sresti i popiti kafu sa njim itd. Ja kazem da mi ga je sresti i iskopati mu oci sa kasikom ili busiti koljena bormasinom. Takvima je dzehenem termalna banja.
Joey Tribbiani wrote:procitao sam ovaj tekst, par postova iznad i u njemu se spominje ubijanje djece u autobusu.
Bilo je jednom na tv-u. Krenuli autobusi puni dječice...a idioti sa brda pucali ispod prozora :sad: . Pusteni su snimci koji u su u meni izazvali tugu, zaprepastenje, bol i mržnju koju nisam nikad osjecao prema nekome. Moras biti nadrogirani idiot da uradis nesto onako.


PS: isto tako moras biti poremecen pa da izjednacis snajperiste ARBiH i VRS.
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#114 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by NEOPLAN »

Covjece, kako ovo budi uspomene.....a imao sam samo 6 godina kad je pakao poceo....

http://www.sa92.ba/v1/index.php?showimage=305

Ne ponovilo se nikom, nikad i nigdje.......
susc_ovjek
Posts: 519
Joined: 15/09/2007 17:07
Location: Sarajevo

#115 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by susc_ovjek »

Inace, kad se vec spominje spicasta inzad Sedrenika.
Bio sam proslo ljeto gore u tom rovu odakle je pucao taj stajperista. Nevjerovatno kakav pogled se pruza prema gradu, a pogotovo sedreniku.
Inace, mjestani srbi koji su ostali gore, pricaju kako su uglavnom pucali ljudi sa strane i da su vikendom dolazili stranci... dosta rusa. Bila je kao i neka zenska ruskinja.

Inace, ja sam ranjen iz tog rova snajperom, bilo mi je 12 god.

Pozz.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#116 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Chmoljo »

kad spomenu strane plaćenike ima i film "Spasilac" sa Denisom Quaidom, ali se doduše, radna ne odvija u Sarajevu.
easy
Posts: 348
Joined: 14/06/2008 14:45

#117 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by easy »

moze li neko da pruzi vise informacija o snajperu koji je "sicao" po Skenderiji, tacnije u predjelu ispred i oko sadasnjeg Coloseuma? navodno je bio stacioniran u Metalci na Grbavici...
User avatar
Joey Tribbiani
Posts: 1248
Joined: 01/08/2008 16:28
Location: Stadion Grbavica

#118 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Joey Tribbiani »

znam covjeka koji je bio jedan od nasih ratnika na Zuci. Kaze da je susretao na suprotnoj strani ruske dobrovoljce. Eh, sad, iako mi zvuci kao iz americkih filmova, vjerujem mu kad kaze da su na sebi imali neke mantile,ogrtace koji su bili neprobojni. Takve su ubijali samo hitcima u glavu. Nema razloga da ne govori istinu, puno toga je uradio za ovaj grad i bio u godinama iza rata par puta na tv jer je zarobio neke cetnike koji su poslije razmijenjeni. Osim toga i Obama je nosio neprobojni kaput(jbg, samo dajem primjer). To sigurno nije jeftino i nije ga lako naci na nasim prostorima. Ne moze neki dobrovoljac iz rusije sam kupiti nesto tako i doci ovamo. Imali su nekoga da ih finasira i salje ovamo.

Malo sam otisao sa teme ali hocu samo da podsjetim da su ti dobrovljci stajali zivota nase mnoge sugradjane. Onaj grcki ambasador je to i priznao, javno se izvinio.
duplooooo21
Posts: 100
Joined: 10/05/2008 15:33

#119 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by duplooooo21 »

kakvi su to debili..??

dodje da se dokaze kako su jebeni pa pucaju sa brda na grad..

ako je vec dobrovoljno dosao sto ne ide u boj jedan na jedan..??

Sta imam od toga da dodjem u bosni izjebeno daleke rusije i pucam na grad sa brda ili sa zgrade.. mislim ako vec dolazis idi da se boris ko jedan rambo jedan na jedan a ne ko pizda pucas po zenama djeci starcima..

sta je taj grk isto pucao ili sta pa se izvinjava??
User avatar
Joey Tribbiani
Posts: 1248
Joined: 01/08/2008 16:28
Location: Stadion Grbavica

#120 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Joey Tribbiani »

ma nije on pucao, izvinjava se jer je bilo dobrovoljaca iz njegove zemlje.
Prije par mjeseci se pojavio neki lik na ovom forumu sa nikom "bili smo sretni". Kroz pricu smo skontali da je u ratu bio medju "brdjanima". Govori kako je svako branio svoje. Pa fakat ne kontam dokle to vise ide, to njihovo vadjene iz govana i izjednacavanje na sve moguce načine. Neka objasne od koga su se branili, i kako je moguce da to rade tako sto imaju cijeli grad na dlanu...svakodnevno prekidaju dječije igre i oduzimaju zivote ljudima.

Nisam nacionalista, necu nikad generalizovati stvari ali necu nikad ni poslusati onu "ne smijemo zaboraviti ali moramo oprostiti". Naravno da necu zaboraviti, ali kome da oprostimo i kako??? Hvala Bogu, ni jedan clan porodice nije smrtno stradao a skoro svi smo bili u Sarajevu (od sire rodbine samo dvoje jedan par je bio vani), bilo je slucajeva kad su rodjaci ranjeni ali kako da oprostim kad je unistavan grad i sve ono sto vrijedi u njemu-oni dobri ljudi? Kako da oprosti jedna majka koja je izgubila sinai sve sto ima?
Danas, 15 godina poslije svega, mozemo cesto citati o pucnjavama, povredama nanesenim hladnim oruzjem, reketu, kriminalu...pa jebemu mater kome to treba poslije svega? Mora li sve biti naopako?
duplooooo21
Posts: 100
Joined: 10/05/2008 15:33

#121 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by duplooooo21 »

Sta je taj lik pisao taj "BILI SMO SRETNI"?

imal ga jos na forumu?? jeli piso sta o snajperima?? ili je sam bio jedan od njih?? objansi malo nisam to vidio skonto mada cesto po forumu ovde citam.
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#122 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Utokkha »

Jedno od mojih ratnih sjećanja, kao klinca u ratu (po flashovima).
Čekam prijatelja da izađe vani, njegova mati govori da će brzo izaći.
Dvije minute nakon toga zvuk snajperskog metka.
Sad je prijatelj na prozoru (koji je gledao na sigurni teritorij) i vrišti dok ga stariji brat drži - plaču obojica.
Ženu iznosi muž u naručju, ima rupu u čelu.

Zgrada je bila okrenuta prema snajperistima, a ona izašla na balkon da pokupi veš...
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#123

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 25/04/2015 14:47, edited 2 times in total.
Brada_
Posts: 36
Joined: 10/01/2010 00:41

#124 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Brada_ »

TI monstrume za mene, nisu uopste ljudi a to sigurno nisu!
Imao sam 8god. kad sam se igrao u svojoj mahali i kad me je snajper pogodio... dalje vam ne mogu pricati, teretim svoju psihu.
da pokusavam da zamislim sta je njemu bilo u glavi kad me je imao na nisanu (600m vazdusne linije) neide nikako.
samo kazem hvala BOGU ziv sam.
A njega ce sigurnio stici kazna a do tada ja mu zelim svo zlo ovog svjeta.

P.S.
zar se treba zapitati kakav je to psiha???
obratite paznju na 2:05min.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=agEL42Ll ... re=related[/youtube]
smrdljivi_grad
Posts: 70
Joined: 02/10/2009 00:56

#125 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by smrdljivi_grad »

meni su sarajlije krive za svo zlo sto nam se dogodilo!
Post Reply