Snajperisti u Sarajevu..

Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#6676 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Guadalajara »

Guadalajara wrote: 05/02/2022 13:28 Evo snimka iznad :lol:
kiligonzales wrote: 07/06/2019 02:05 Ovo je pogleda na peticu, petica je bila u rukama Armije BiH, a izmedju 5 i vojnickog prostirao se red kuca u kojim su bile čete. Doslovno mi se zet dovikivao sa njima jer su oni u ulici Grada Prato imali svoje tranšeje u neposrednoj blizini zgrade, a oni na desetke metara dalje koliko se sjecam.
Jednog su tu svojeg roknuli...Govorio...galamio... balije......balije...bjezite eto placenika...vikendasa..sklonite se....i jedan dan se nesto izmedju sebe posvadjali na liniji...i roknuse ga... :wink: nije se vise nikad cuo...
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#6677 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by kiligonzales »

Guadalajara wrote: 05/02/2022 13:28 Evo snimka iznad :lol:
kiligonzales wrote: 07/06/2019 02:05 Ovo je pogleda na peticu, petica je bila u rukama Armije BiH, a izmedju 5 i vojnickog prostirao se red kuca u kojim su bile čete. Doslovno mi se zet dovikivao sa njima jer su oni u ulici Grada Prato imali svoje tranšeje u neposrednoj blizini zgrade, a oni na desetke metara dalje koliko se sjecam.
sime_cipol wrote: 07/06/2019 09:06 Od Doma Slijepih do Dobrinje 5 linija razgraničenja je bila Ul. Lukavicka, odnosno danasnja Ramiza Salcina. Jedni od drugih bukvalno na 20-30m
Poslje Dejtona smo se vrzmali oko tih kuca. Prepricavao mi je situaciju kad im je jedan pijan banuo na rov. Nije drugog mu puta bilo. :lol:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#6678 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Guadalajara »

kiligonzales wrote: 06/02/2022 23:24
Guadalajara wrote: 05/02/2022 13:28 Evo snimka iznad :lol:



Poslje Dejtona smo se vrzmali oko tih kuca. Prepricavao mi je situaciju kad im je jedan pijan banuo na rov. Nije drugog mu puta bilo. :lol:
Poslije rata...minirano sve bilo...Nije bilo sigurno sa one ceste kroz naselje prolaziti..

Što je bilo budala i kod njih i kod nas...mislim da su ovdje bili smješteni na liniji. Nakon '93. mislim da je svima svejedno bilo..Ko će koga roknuti ili će bit roknut...Mi gdje smo bili u stanu nismo smjeli boraviti u dnevnoj sobi..A drugarice na drugom spratu...ništa... najnormalnije sjede... :mrgreen: Majku mi sijač ispred tranšea gađao iznad glave...a drugarice tu sadile luk... :-) dok im otac nije saznao...a batine :mrgreen: kad kiša pada pa na prozorima niz najlon prokišnjava u sobe...ne smiješ glavu podici da namjestiš najlon...da te ne rokne...već čekaj noć da padne mrak pa onda... :mrgreen:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#6679 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by kiligonzales »

Guadalajara wrote: 06/02/2022 23:39
kiligonzales wrote: 06/02/2022 23:24

Poslje Dejtona smo se vrzmali oko tih kuca. Prepricavao mi je situaciju kad im je jedan pijan banuo na rov. Nije drugog mu puta bilo. :lol:
Poslije rata...minirano sve bilo...Nije bilo sigurno sa one ceste kroz naselje prolaziti..

Što je bilo budala i kod njih i kod nas...mislim da su ovdje bili smješteni na liniji. Nakon '93. mislim da je svima svejedno bilo..Ko će koga roknuti ili će bit roknut...Mi gdje smo bili u stanu nismo smjeli boraviti u dnevnoj sobi..A drugarice na drugom spratu...ništa... najnormalnije sjede... :mrgreen: Majku mi sijač ispred tranšea gađao iznad glave...a drugarice tu sadile luk... :-) dok im otac nije saznao...a batine :mrgreen: kad kiša pada pa na prozorima niz najlon prokišnjava u sobe...ne smiješ glavu podici da namjestiš najlon...da te ne rokne...već čekaj noć da padne mrak pa onda... :mrgreen:
Bome nije bilo sve minirano, a minskih polja je bilo. Jedan od drugova mi je izgubio petu, na drugom kraju naselja i to u Aurodrumskom C4. Mi smo imali ludu srecu gazajuci tuda.

Inace sam sa trice, a na petici sam visio kod sestre sto u ratu sto poslje rata. Haustor joj je u ulici trg Grada Pratoa , drugi haustor od poste kad se krene od petice ka Vojnickom. Prije novogradnje, tu su bili temelji zgradama, a iza njih prvi red kuca i transeji. S prednje strane zgrada joj je bila razvaljena. Preselila ulicu dalje u Sulejmana Filipovica, kod prolaza prema igralistu.

Zanimljiv je zivot bio na ratnoj Dobrinji i poratnoj.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#6680 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Guadalajara »

kiligonzales wrote: 07/02/2022 17:52
Guadalajara wrote: 06/02/2022 23:39

Poslije rata...minirano sve bilo...Nije bilo sigurno sa one ceste kroz naselje prolaziti..

Što je bilo budala i kod njih i kod nas...mislim da su ovdje bili smješteni na liniji. Nakon '93. mislim da je svima svejedno bilo..Ko će koga roknuti ili će bit roknut...Mi gdje smo bili u stanu nismo smjeli boraviti u dnevnoj sobi..A drugarice na drugom spratu...ništa... najnormalnije sjede... :mrgreen: Majku mi sijač ispred tranšea gađao iznad glave...a drugarice tu sadile luk... :-) dok im otac nije saznao...a batine :mrgreen: kad kiša pada pa na prozorima niz najlon prokišnjava u sobe...ne smiješ glavu podici da namjestiš najlon...da te ne rokne...već čekaj noć da padne mrak pa onda... :mrgreen:
Bome nije bilo sve minirano, a minskih polja je bilo. Jedan od drugova mi je izgubio petu, na drugom kraju naselja i to u Aurodrumskom C4. Mi smo imali ludu srecu gazajuci tuda.

Inace sam sa trice, a na petici sam visio kod sestre sto u ratu sto poslje rata. Haustor joj je u ulici trg Grada Pratoa , drugi haustor od poste kad se krene od petice ka Vojnickom. Prije novogradnje, tu su bili temelji zgradama, a iza njih prvi red kuca i transeji. S prednje strane zgrada joj je bila razvaljena. Preselila ulicu dalje u Sulejmana Filipovica, kod prolaza prema igralistu.

Zanimljiv je zivot bio na ratnoj Dobrinji i poratnoj.
Nije klinac bilo minirano...To se tako mislilo dok neko ne pogine. :lol: Haman skoro sve izmedju Dobrinje 5 i Vojničkog bilo minirano. Pod tim mislim da je bilo dosta i NUS-a, a ne samo mina. Mi smo vadili barut iz municije iz metaka pa pravili male raketice..nije bilo para da se petarde kupuju :D

Ovaj dio od D5, Mojmila, VP i AP A-faze je bio najveseliji tokom rata. :mrgreen: Sve zgrade koje gledaju na Nedzarice izbubane. :mrgreen:

Poslije rata...nas je bilo hastra otici do D1.. Veš mašine, olupine od auta bile naslagane. Bile priče djecu cigani kradu, prodjau im organe :lol: . Gore sam vidio na jednom snimku komšiju Srbina na barikadi.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#6681 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by kiligonzales »

Guadalajara wrote: 07/02/2022 18:44
kiligonzales wrote: 07/02/2022 17:52

Bome nije bilo sve minirano, a minskih polja je bilo. Jedan od drugova mi je izgubio petu, na drugom kraju naselja i to u Aurodrumskom C4. Mi smo imali ludu srecu gazajuci tuda.

Inace sam sa trice, a na petici sam visio kod sestre sto u ratu sto poslje rata. Haustor joj je u ulici trg Grada Pratoa , drugi haustor od poste kad se krene od petice ka Vojnickom. Prije novogradnje, tu su bili temelji zgradama, a iza njih prvi red kuca i transeji. S prednje strane zgrada joj je bila razvaljena. Preselila ulicu dalje u Sulejmana Filipovica, kod prolaza prema igralistu.

Zanimljiv je zivot bio na ratnoj Dobrinji i poratnoj.
Nije klinac bilo minirano...To se tako mislilo dok neko ne pogine. :lol: Haman skoro sve izmedju Dobrinje 5 i Vojničkog bilo minirano. Pod tim mislim da je bilo dosta i NUS-a, a ne samo mina. Mi smo vadili barut iz municije iz metaka pa pravili male raketice..nije bilo para da se petarde kupuju :D

Ovaj dio od D5, Mojmila, VP i AP A-faze je bio najveseliji tokom rata. :mrgreen: Sve zgrade koje gledaju na Nedzarice izbubane. :mrgreen:

Poslije rata...nas je bilo hastra otici do D1.. Veš mašine, olupine od auta bile naslagane. Bile priče djecu cigani kradu, prodjau im organe :lol: . Gore sam vidio na jednom snimku komšiju Srbina na barikadi.
Mozda me znas, sa trice sam. 84 godiste. Ne smijem pricati sta sam radio. Najvise zalim sto sa Mojmila ne uze ljiljanku zastavu izbusenu od metaka na vodovodu. Nakih kutija od radenika i gluposti ponjeo kuci. Sam se nekada zapitam kako glavu nisam izgubio.

Eto spomenuo sam ti druga sto mi je na pastetu stao u C4. S njim sam ti na 100 metara od prve linije u grmu nasao neeksplodiranu granatu od rucnog bacaca, flor vadili iz toga i troblona, iza ulice Avde Cuka na parkingu. 94 godina ja i on vrzmamo se tuda, a vojnici nasi nam masu sa prozora da ne hodamo tuda, jbg nikad se ne zna. Tada se zivot malo unormalio jer je bilo primjerje. Tog ljeta smo se kupali na potoku dobrinjskom ko ludi. Fiva nam je snimke objavljivao.

Bas te godine sam gledao 20 metara dalje od mosta u Dobrinji 4 jednu razmjenu ko dijete, UNPROFOR vozilo na sred mosta, sa obje strane po Balkonima vojnici i posmatraju razmjenu. U Dobrinju 4 presao prvi put 96 na proljece, a 99 posao autobusom iz Lukavice za Crnu Goru po sestru koja je tada provela rat tamo, poslali je u februaru 1992.

Nadjem rep od granate 60mm i gornji dio na dva razlicita mjesta, sastavim i kompletiram da izgleda cijela. Tako se kurcio po trici i naletim na trenera odbojkaskog kluba Dobrinja, nisam mu ni stigao objasniti, dobio sam batine od njega.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#6683 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Guadalajara »

kiligonzales wrote: 11/02/2022 22:06 Mozda me znas, sa trice sam. 84 godiste. Ne smijem pricati sta sam radio. Najvise zalim sto sa Mojmila ne uze ljiljanku zastavu izbusenu od metaka na vodovodu. Nakih kutija od radenika i gluposti ponjeo kuci. Sam se nekada zapitam kako glavu nisam izgubio.

Eto spomenuo sam ti druga sto mi je na pastetu stao u C4. S njim sam ti na 100 metara od prve linije u grmu nasao neeksplodiranu granatu od rucnog bacaca, flor vadili iz toga i troblona, iza ulice Avde Cuka na parkingu. 94 godina ja i on vrzmamo se tuda, a vojnici nasi nam masu sa prozora da ne hodamo tuda, jbg nikad se ne zna. Tada se zivot malo unormalio jer je bilo primjerje. Tog ljeta smo se kupali na potoku dobrinjskom ko ludi. Fiva nam je snimke objavljivao.

Bas te godine sam gledao 20 metara dalje od mosta u Dobrinji 4 jednu razmjenu ko dijete, UNPROFOR vozilo na sred mosta, sa obje strane po Balkonima vojnici i posmatraju razmjenu. U Dobrinju 4 presao prvi put 96 na proljece, a 99 posao autobusom iz Lukavice za Crnu Goru po sestru koja je tada provela rat tamo, poslali je u februaru 1992.

Nadjem rep od granate 60mm i gornji dio na dva razlicita mjesta, sastavim i kompletiram da izgleda cijela. Tako se kurcio po trici i naletim na trenera odbojkaskog kluba Dobrinja, nisam mu ni stigao objasniti, dobio sam batine od njega.
Znam. :wink: Gore sam kod vodovoda samo par puta otisao...i to sa skolom poslije rata '97. i jos par puta poslije...Bile one olupine od transportera/BVP-a kraj puta. A komsija mi je drmnuo transporter/BVP na barikadi....i poslije otisao na tunel :D

Meni je ona...zaboravio sam joj ime...bila uciteljica...sto je slikala/snimala za Fivu... :D

U to vrijeme kod autobuske stanice jos nije bila obnovljena osnovna skola....islo se u one improvizovane prostorije u skolu...gdje su sad poslovni prostori u dvici...a kod strusene skole...gore smo mi kupili municiiju :lol:

A vezano za potok...i ja sam tu jednom upao uzvodno od mosta...gdje ono prosirenje kod potoka...pocetkom 2000 i neke...skupljali punoglavce :lol: i hop okliznem se i kuci odem sav mokar...ali sa punoglavcem...jos bio negdje oktobar/novembar... :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#6684 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Guadalajara »

Jel ovo u dvici ispod mosta? :D

Image
Honda Rajvosa
Posts: 791
Joined: 02/11/2021 09:44

#6685 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Honda Rajvosa »

Guadalajara wrote: 05/02/2022 13:09 Nedzarici / Vojnicko polje / Mojmilo u pozadini

Od 07:29 počinje


Image

Evo one izbubane zgrade...gdje je onaj klip sniman...Nece da snimaju svoje pozicije... :D

Image

U ovoj zgradi su ovi :D

Druze na ovoj drugoj slici (tj vojnicko u pozadini (slikano sa nekog krvova), vidi se prvi red kuca sa VRS strane lukavicke ceste. Reci mi gdje su oni bili?jel u ovom prvom redu do ceste? gdje nas posljednji rov bio prema njima? negdje sam procitao da je bio lijevo od zgrade gdje je poginuo Salcin?u onoj kuci (sada je neki parking), a preko puta je zuta kuca i ulaz u ulicicu prema skoli?
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#6686 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Guadalajara »

Honda Rajvosa wrote: 13/02/2022 17:28
Guadalajara wrote: 05/02/2022 13:09 Nedzarici / Vojnicko polje / Mojmilo u pozadini

Od 07:29 počinje


Image

Evo one izbubane zgrade...gdje je onaj klip sniman...Nece da snimaju svoje pozicije... :D

Image

U ovoj zgradi su ovi :D

Druze na ovoj drugoj slici (tj vojnicko u pozadini (slikano sa nekog krvova), vidi se prvi red kuca sa VRS strane lukavicke ceste. Reci mi gdje su oni bili?jel u ovom prvom redu do ceste? gdje nas posljednji rov bio prema njima? negdje sam procitao da je bio lijevo od zgrade gdje je poginuo Salcin?u onoj kuci (sada je neki parking), a preko puta je zuta kuca i ulaz u ulicicu prema skoli?
Kod ove izbubane zgrade(ispred nje) sa lijeve strane je odmah Dom slijepih, max 10 metara ispred zgrade. Prepisaj hoda...Namjerno nisu snimili svoju poziciju. Tu su bili non-stop. Imali su snajpersku poziciju sa koje su gadjali prema domu zdravlja, dobrinjskoj barikadi, Dobrinji 5, po vojnickom.
Kod osnovne škole im je bila neka komanda(istureno komando mjesto) i tu su bili isto non-stop. Pokrivali unutrasnjost naselja jer nisu mogli sa teologije PAT-om da gadjaju naselje-dio iza ove izbubane zgrade vec samo krov od zgrade i ove vise spratove. Jedino je bilo hastra ako bi dovukli tenk kod skole pa onda da lupaju po unutrasnjosti. Sta su jos gadjali sa skole ? Ne znam fakat, tamo po Dobrinji 5, barikadi, po aerodromskom naselju C-4. Znam da su sa aerodomskog naselja znali sarnut rafal iz PM i PAT-a. prema dijelu gdje smo mi zivjeli. Nesto je i njih bilo strah - da ih neko ne gleda, da sta ne dojavljuju.

A za te kuce...U tom prvom redu nisu se smjeli ni zadrzavati..I ne samo u prvom redu..U tim kucama je dusu dalo za poginuti...Vec dodju...k'o na izvidjanje i onda nekoga roknu..ili barem pokusaju...Jedno vrijeme su i palili te kuce da ih ne bi nasa vojska mogla koristiti...i to u ljetnom periodu...

Znali su i da zalutaju ispred ovih kuca pored izbubane zgrade gdje snimaju i to tamo negdje krajem rata...Misliš vidi budala hoće da udju u naselje :D Gledaš ih ba iz stana...Eno ih :mrgreen: Zagalame na njih...i bzvz...zapucaju prema njima da ih otjeraju...samo da se da do znanja da ih vide i cuju...Tako su jednom dosli dok se u dnevnoj sobi pila kafa sa komsijama :lol: Sunce ugrijalo, negdje predvecer, vrucina...oni se setkaju ko svi sretni :mrgreen:

Taj dio koji tebe zanima/interesuje gdje je nas posljednji rov bio nama/u dijelu gdje smo mi bili nije nista znacio. Jer su tu u zgradama svi bili naoruzani i nije se tu oslanjalo ni na bunkere, ni na rovove..Vec samo ako neko od komsija bude na strazi...da nekoga licno znas...Kad su iskopali transeje kroz naselje i probili zidove od podruma za ulazak u haustore...citavo naselje je bilo k'o bunker. U garazama se straza cuvala, u prizemlju i na prvim spratovima u zgradama...Imas na onom snimku iz izbubane zgrade...Samo se nije smjelo pucati...jer zna se odmah ide granatiranje iz svega...Dodje UNPROFOR...Pa ispituju sta je kako je...U prizemlje, na prve spratove moglo se uci preko balkona. :shock: Jos kako nije bilo stakla na prozorima vec folije...imas osjecaj k'o da si na napolju..Cujes ih u stanu kako galame...Po noci kad je granatiranje osjecaj da se useres i upisas u gace od straha..Bubanje po Dobrinji 5, Mojmilu, Alipašinu A fazi, Vojničkom polju, zgradi Oslobođenja...Jos kad koriste trasernu municiju, pa sve redovno gledas kako prolijece... da ti pamet razvuku :mrgreen:

Jesi ti zivio na VP ili si bio na liniji ? :D
Honda Rajvosa
Posts: 791
Joined: 02/11/2021 09:44

#6687 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Honda Rajvosa »

89 godiste sam. Zivim jos uvijek tu. Doduse nana zivi ali sam u komsiliku na ap. Citav rat sam bio tu.bio sam dijete ali se sjecam dijela toga. Igraliste iza moje zgrade kod garaze gdje se fudbal igrao, ulazak u zgradu kroz podrume ili preko prizemlja. Nas tenk 93 ili 94 u nasrlju. 94 gpdona i stavljanje kontrjnera na ulicu da se spoje dva dijela naselja. Rov se zavrsavao kod mog ulaza u donjem dijelu naselja.

Uvijek me zanimalo kakvo je stanje bilo u naselju. Mislim da cu pitati Bigija jer bi on to trebao znati. Taj gornji dio prema nedjaricima je poprilicno apsolviran. Novost mi je da nisu bili u prvom redu kuca vec u nekom drugom.realno su mogli destvovati sa tenkom iz skolskog dvorista prema cosku zgrade gdje je poginuo salcin, kao i snajperom po nasečju jer su skola i teologija najvisocije tacke dole u selu.

Za mene je veca enigma tintorova pijaca,i linija prema domu slijepih tj zgrade gdje spavaju djeca).od vulkanizera prema gore gdje su nasi bili tj koja je krajnja tacka gdje smo bili?dole blize tramvajskoj smo bili u novom domu penzionera i gdje se linija pela gore?mislim da se nigdje nije mogla penjati jer je zgrada gdje spavaju slijepi dominantna tacka i nije joj se moglo prici odozdo.vjerovatno je posljednja tj prva linija bila u posljednjoj garazi iz koje se ulazilo u tintorovu pijacu. Kao dijete poslije rata sam u tintorovoj pijaci vidjao nase bunkere i to kao na drugom spratu objekta. Ne sjecam se iz pijace gdje je bio zadnji bunker na strani gdje je pekara gold
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#6688 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Guadalajara »

Honda Rajvosa wrote: 13/02/2022 19:58 89 godiste sam. Zivim jos uvijek tu. Doduse nana zivi ali sam u komsiliku na ap. Citav rat sam bio tu.bio sam dijete ali se sjecam dijela toga. Igraliste iza moje zgrade kod garaze gdje se fudbal igrao, ulazak u zgradu kroz podrume ili preko prizemlja. Nas tenk 93 ili 94 u nasrlju. 94 gpdona i stavljanje kontrjnera na ulicu da se spoje dva dijela naselja. Rov se zavrsavao kod mog ulaza u donjem dijelu naselja.

Uvijek me zanimalo kakvo je stanje bilo u naselju. Mislim da cu pitati Bigija jer bi on to trebao znati. Taj gornji dio prema nedjaricima je poprilicno apsolviran. Novost mi je da nisu bili u prvom redu kuca vec u nekom drugom.realno su mogli destvovati sa tenkom iz skolskog dvorista prema cosku zgrade gdje je poginuo salcin, kao i snajperom po nasečju jer su skola i teologija najvisocije tacke dole u selu.

Za mene je veca enigma tintorova pijaca,i linija prema domu slijepih tj zgrade gdje spavaju djeca).od vulkanizera prema gore gdje su nasi bili tj koja je krajnja tacka gdje smo bili?dole blize tramvajskoj su bili u novom domu penzionera i gdje se linija pela gore?vezala se za posljednju garazu iz koje se ulazilo u tintorovu pijacu. Kao dijete poslije rata sam u tintorovoj pijaci vidjao nase punkere i to kao na drugom spratu objekta. Ne sjecam se iz pijace gdje je bio zadnji bunker na strani gdje je pekara gold
Ma u ovim sobama/prostorijama koje gledaju na ulicu se spavalo...Zbog granatiranja...po noci...ima više zidova. Pa ako granata doleti...nece valjda sve zidove probiti. Ali kad je granatiranje svi iz haustora bjez u podrum...Tad nije sigurno bilo ni boraviti u stanovima.

Ima ona jedna slika gdje se vide koliko toliko sacuvani prozori tacnije stakla...A sa ove druge strane zgrade sve polupano. Raja spavala u ovim prostorijama, pa ujutro se moralo ranije ustati da se prozraci dok ovi spavaju kod Doma slijepih...da te ne zalijepi na sabahu kad otvaras prozor..Odakle Zoka gadja po AP na onom snimku. Nije bilo prostorije u stanu osim hodnika, kupatila, spaiza a da se nije moralo paziti kuda smijes hodati. Ne smijes kod prozora, ne smijes kroz pola sobe proci da ne ko ne vidi :lol:

Stari je kod mene imao durbin-dvogled...pa fino sve prvo pregleda...Vidi se ima li koga...Meni objasnjavali sta je snajper... :lol: Kazhe...hodi vamo da vidis kroz durbin kako te od tamo vide...e vidish ima samo jos + na optici :mrgreen:

Ja iz dnevne sobe uzimao knjige i prenosio u trpezariju..i slagao ih pored prozora....reko...ne moze metak probiti knjigu..i da nas ne vide...Kad su culi...drzh...gace. :mrgreen:

Slika gdje se dobro vide ocuvani prozori sa staklima.

Image

Ehh...gdje ovdje garaza...da nije lijevo :D

Image
Honda Rajvosa
Posts: 791
Joined: 02/11/2021 09:44

#6689 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Honda Rajvosa »

Garaza je lijevo (na slici lijevo) a u stvarnosti desko od zgrade ako bi stajao u ovom rovu okrenut prema fotografu. Ovo je gornji dio naselja. Imaju iste garaze sa druge strane u donjem dijelu naselja. u ulazu br 3 je bio stab i kroz podrum ulaza se izlazilo u rov a zatim u prvu garazu, pa preko ceste u garazu preko puta tvoje zgrade (bijele zgrede). znaci tvoje desno krilo - to mi je totalno nepoznato i jako me zanima sta je bilo tu. (i tu je mala udaljenost izmedju njih i nas (15m maksimalno)

Sa ove slike ovaj covjek puca prema nedjaricima iz danasnjeg konzuma, tj nekadasnjeg vemexa a zatim DP-a.

sto se tice spavanja, toga se sjecam. Kod mene u stanu je veliki broj stakala prezivio rat (mozda da je jedno ili dva stakla stradalo. Druga je prica bila sa stanovima koji su gledali direktno na nedjarice, tipa ove porusene zgrade u lukavickoj tj ramiza salcina ulici, i stakla na svim zgradama koje su okrenute prema nedjaricima.

ka da su iskopani ovi rorovi, da li se iz ove lijeve garaze pruzao neki rov prema tvojoj zgradi tj bijeloj zgradi u lukavickoj?

i da li je bilo nekih nasih pokusaja da se ugroze njihove pozicije u nedjaricima? neka akcija i sl?
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#6690 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Guadalajara »

Honda Rajvosa wrote: 13/02/2022 20:43 Garaza je lijevo (na slici lijevo) a u stvarnosti desko od zgrade ako bi stajao u ovom rovu okrenut prema fotografu. Ovo je gornji dio naselja. Imaju iste garaze sa druge strane u donjem dijelu naselja. u ulazu br 3 je bio stab i kroz podrum ulaza se izlazilo u rov a zatim u prvu garazu, pa preko ceste u garazu preko puta tvoje zgrade (bijele zgrede). znaci tvoje desno krilo - to mi je totalno nepoznato i jako me zanima sta je bilo tu. (i tu je mala udaljenost izmedju njih i nas (15m maksimalno)

Sa ove slike ovaj covjek puca prema nedjaricima iz danasnjeg konzuma, tj nekadasnjeg vemexa a zatim DP-a.

sto se tice spavanja, toga se sjecam. Kod mene u stanu je veliki broj stakala prezivio rat (mozda da je jedno ili dva stakla stradalo. Druga je prica bila sa stanovima koji su gledali direktno na nedjarice, tipa ove porusene zgrade u lukavickoj tj ramiza salcina ulici, i stakla na svim zgradama koje su okrenute prema nedjaricima.

ka da su iskopani ovi rorovi, da li se iz ove lijeve garaze pruzao neki rov prema tvojoj zgradi tj bijeloj zgradi u lukavickoj?

i da li je bilo nekih nasih pokusaja da se ugroze njihove pozicije u nedjaricima? neka akcija i sl?
U pijaci znam kad su u par navrata ubili ili ranili nekoga...pomagali...vristali...da ih izvuku. Iz stana/trpezarije slusali..Uzas...A ne smijes izviriti da vidis.

Ulaz u garazu iz transea bio ispred mojeg podruma/ulaza u haustor...Sa komsijom Jukom tu sam bio...Kad su iskopali transeje/ulaze u zgrade nije se moglo drugacije ni proci jer je zemlja bila nabacana sa strana...Haj stisni pa hodaj...Drugarica Irma...sadila luk...dok joj babo nije saznao... :D

Na ovoj slici gdje ova zena hoda skroz dole na kraju pa desno...bile su stepenice iz transea...pa se islo kroz prolaz...i eto te u center naselja.

Tu zgradu su iselili...ova sto je najbliza...(na snimku sto je izbubana)..Samo se cuvala k'o neka straza u prizemlju i na prvom spratu. Nisu mogli gadjati prizemlje i prvi sprat PAT-om...a da svoje ne zalijepe u Domu slijepih...Mislim da je par jarana/komsija/poznanika od PM72 u toj zgradi poginulo i tesko ranjeno.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#6691 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Guadalajara »

Na drugoj temi evo i skole...Nisam ovo prije gledao :D

Ne snimaju VP.

Od 11:52


dobrinja-1992-1995-ratna-desavanja-t896 ... #p15740852
User avatar
sarajovasi
Posts: 338
Joined: 07/04/2008 10:19

#6692 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by sarajovasi »

Rat.

A znaš li ti šta je rat?

Znaš. Ili misliš da znaš.

Rat je kad nije mir. I kad nećeš više moći na kafu nakon što si na FB drugima sasovo sve po spisku. I kad nećeš više na nargilu kad ti babo dadne pet marki. I kad više nećeš moći spavati do podne jer si igrao Call of Dutty do tri ujutro.

Rat je, da ne lajem, plaho zafrkana stvar.

Mi smo vidjeli rat. Mi znamo šta je rat.

Rat je kad imaš devetnaest i onako golobrad obučeš uniformu, obuješ čizme, uzmeš kalašnjikov pa pred ogledalom praviš Rambo poze.

Rat je kad odeš na prvu stražu pa na šuškanje ježa izrešetaš bukvu, a komandiru kažeš kako se neprijatelj podvlači.

Rat je kad i ti i babo i mlađi brat odete na liniju a mater ti hoće da izludi.

Rat je kad vidiš kolone izbjeglica, i gladnih, i žednih, i bosih, i golih, i opet sretnih jer su živi.

Rat je kad obučeš Najk patike koje si dobio u Merhametu i kreneš u čaršiju na korzo i možda kafu, a onda padne projektil 130 mm i sasiječe i iskasapi šesnaestero djece i mladih oko tebe.

Rat je kada platiš 25 kila brašna 500 maraka i kasnije vidiš da je pola od toga gips a samo pola brašno.

Rat je kad na liniji za večeru dobijaš krišku crnog, bajatog hljeba pa ti zalogaj struže grlo sve do želuca i tamo stoji ko da si pojeo mejnik kamen.

Rat je kad jedeš i mekinje, jer nema ništa drugo.

Rat je kad imaš curu, ali ti je logističar oženi jer tebe nikad nema kod kuće.

Rat je kad ti komšija kopa rov sa jedne a ti sa druge strane ceste i kad jedan drugom preko nišana do podne psujete, a poslijepodne pričate čije su hašlame bile najslađe.

Rat je kad ološ dobije priliku pa kolje, siluje, pali i pljačka, a onda ga slave ko narodnog heroja.

Rat je kad činovi komandanata rastu a brojno stanje jedinice se smanjuje.

Rat je kad Sarajevo vidiš po prvi puta, a da nije bilo rata ne bi ga ni vidio.

Rat je kad ti najboljeg jarana iz djetinjstva ubiju a ti ga voziš u mrtvačkim kolima i trebaš mu materi na oči.

Rat je kad jašeš na tenku a meci odzvanjaju o gvožđe ko kukuruz kokičar u tenđeri, a potezne mine ti valjaju jarane oko tebe.

Rat je kad se osam sati penješ kozijim stazama na Treskavicu pa te gore detonacija od 122-ke zalijepi za zemlju....

Instagram, @sarajevskafurka
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6693 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

:thumbup:

A rat je i...

Kad je fight medju kucama, a nemas pojma ko je ko, i naletis na nekoga, a 15 minuta kasnije skontas da imas noz u stomaku... Adrenalin je cudo...

Kad pucas iz jednog coska sobe, neko drugi iz drugog, i u taj drugi fikne tenkovska pancirna, a ti onda u prasini, od koje ne vidis 20 cm ispred sebe, dozivajuci tog drugog napipas njegove cizme...pa noge...i nema nista vise...

Kad cekas jarana na kafu od ko zna cega, a njega nema, i nema... Sutra mu odes na dzenazu/sahranu jer mu je 120-ka pala pred noge dok je dolazio na kafu...

Kad popojes kafu s jaranom i odes po torbu, a on izadje da te saceka i zapali...vratis se nakon 5 minuta, i kazu ti - poginuo pred vratima. Snajper...

Kad odes u neku brdsko planinsku vukojebinu i ne operese se 15 dana jer nemas cime...

Kad dodjes kuci poslije ko zna koliko vremena, i u kuci zateknes gomilu ljudi koji te oplakuju s tvojim starcima, jer je negdje neko rekao da si poginuo...

Kad danas nadjes curu, odes na teren, vratis se - a nje vise nema jer joj je tenkovska uletila u spavacu sobu...

Kad gledas ljude na onoj strani u radnim vodovima, a ne mozes bubnuti njihovu strazu jer znas da ce odmah pobiti te nesretnike...

Kad, kad, kad....

Ali, zato danas imamo razne Zahiragice, Fadile, Bakire, Milorade, Dragane i ostalu podrumsko-profitersko-lopovsku zgadiju koja ce stati na branik "svog" naroda ako treba. Prvi.
Samo je pitanje - odakle....
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#6694 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

Dozer :thumbup:

Ali,rat je kad vidiš jarana koji se vratio iz Njemačke (a pobjegao prvih dana rata) kako je došao da obiđe familiju pa mu je sva sekiracija gdje da parkira novog audija (da mu ga ko ne obije)...
Ili Muniru Subašić kako uzima placeve po gradu...
Itd,itd,itd
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#6695 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by jefff »

Pdf politika je na drugom kraju foruma.
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#6696 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by thekupus »

PM72 wrote: 15/03/2022 12:56 Dozer :thumbup:

Ali,rat je kad vidiš jarana koji se vratio iz Njemačke (a pobjegao prvih dana rata) kako je došao da obiđe familiju pa mu je sva sekiracija gdje da parkira novog audija (da mu ga ko ne obije)...
Ili Muniru Subašić kako uzima placeve po gradu...
Itd,itd,itd
ili Faruka Kapidžića kako botuje po internetu
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#6697 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

thekupus wrote: 15/03/2022 16:06
PM72 wrote: 15/03/2022 12:56 Dozer :thumbup:

Ali,rat je kad vidiš jarana koji se vratio iz Njemačke (a pobjegao prvih dana rata) kako je došao da obiđe familiju pa mu je sva sekiracija gdje da parkira novog audija (da mu ga ko ne obije)...
Ili Muniru Subašić kako uzima placeve po gradu...
Itd,itd,itd
ili Faruka Kapidžića kako botuje po internetu
Paša moj,
Imaš opasne prenose sa tim Farukom...rado bih ti napisao šta mislim o tebi i njemu ali biću banovan.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6698 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

PM72 wrote: 15/03/2022 12:56 Dozer :thumbup:

Ali,rat je kad vidiš jarana koji se vratio iz Njemačke (a pobjegao prvih dana rata) kako je došao da obiđe familiju pa mu je sva sekiracija gdje da parkira novog audija (da mu ga ko ne obije)...
Ili Muniru Subašić kako uzima placeve po gradu...
Itd,itd,itd
I to. Ima toga jos gomila, ali...hajde ti to objasni mladjariji zaludjenoj ENV matricom...
toska
Posts: 2964
Joined: 26/09/2016 14:08

#6699 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by toska »

Dozer wrote: 15/03/2022 11:24 ...
Kad dodjes kuci poslije ko zna koliko vremena, i u kuci zateknes gomilu ljudi koji te oplakuju s tvojim starcima, jer je negdje neko rekao da si poginuo...
...
:thumbup:
rat je i kada ti "linija" traje 7 dana i ti čuvaš stražu standarnih 2 sata i 4 odmaraš ili kada je Bg onda 3-3h i traje danima i noćima.
sitnica i znatan napor iz svakodnevnog života vojnika o kojoj civilni dio nikada nije ni istinski razmišljao.
Last edited by toska on 08/04/2022 02:57, edited 1 time in total.
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3027
Joined: 25/06/2014 14:16

#6700 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by kakotakonikako »

Rat je kada stanes na pravu stranu i branis od agresije porodicu, prijatelje, naselje, mjesto, drzavu. Kada branis ispravne stvari - jer drugacije ne mozes i nisi tako odgojen. I kada se u toj borbi osjecas ponosno i ispunjeno, ne ocekujuci nista za uzvrat.

Vezano za temu, nekoliko puta sam imao srece da snajperski metak promasi me, valjda je tako sudjeno bilo.

:bih:
Post Reply