Smrtna presuda

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#1 Smrtna presuda

Post by Leo_alfa »

S obzirom da se ova problematika moze gledati kroz prizmu religijskog ucenja vagao sam da li da ovu temu postavim ovdje ili pod religijom. Odlucio sam se ipak ovdje jer ne zelim da ostane u okvirima religije, iako ocekujem da ce biti i religijske rasprave.
Postoje razliciti stavovi od onih koji se vode parolom "oko za oko, zub za zub" i opravdavaju je, do onih koji su protiv ovoga kao apsolutno nemoralnog cina kojim i sami postajemo ubice, a ne izvrsitelji presude. Ako se vodimo ovim "oko za oko, zub za zub", smrtnu presudu moramo gledati kao kaznu i na taj nacin onda nemamo sistema rehabilitacije za pocinitelje odredjenih prekrsaja/zlocina jer ih kaznjavamo. U drugom slucaju sve pocinitelje prekrsaja/zlocina podvrgavamo odredjenom vidu rehabilitacije (nelogicno mi je da se neko moze sloziti sa dozivotnom kaznom robije kao moralnim cinom, a osudjivati smrtnu presudu kao nemoralan cin), medjutim postoje prekrsaji/zlocini takve prirode da je jednostavno nemoguce sprovesti rehabilitaciju.
S obzirom da je smrtna presuda (kao i svaka druga presuda rekao bih) direktno povezana sa moralom, moje misljenje je da se ne trebamo ubijati, sto je tako ocito i logicno. Ali iskreno, u pojedinim slucajevima smrtna presuda mi se cini kao nesto sto bas igra na strani dobra za kompletno drustvo. Licno vagam koliko je moralno i ispravno biti za/protiv smrtne presude, a daleko sam od toga da zestoko branim jedno misljenje.
Sta mislite o ovome? Da li ste za ili protiv i iz kojih razloga?
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2 Re: Smrtna presuda

Post by Challenger__ »

Ušao si u temu na koju ni penologija (grana prava koja se bavi kaznama, tzv. "izvršno krivično pravo") nema konačne odgovore. Jedno je sigurno, sa protokom vremena dolazi do tzv. "humanizacije kazni" pa samim tim i do postepenog nestanka čitavih oblika kazni (kao što su tjelesne kazne pa i sama smrtna kazna koja još uvijek egzistira, ali postoji trend njenog ukidanja).


Teška tema, velika dilema.
x_lecter
Posts: 703
Joined: 04/11/2013 16:11

#3 Re: Smrtna presuda

Post by x_lecter »

ja bih za muda vjeso ko odvoz smeca ne plati :izet:
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#4 Re: Smrtna presuda

Post by Leo_alfa »

Challenger__ wrote:Teška tema, velika dilema.
Pa zato je i interesantno... bar meni je.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#5 Re: Smrtna presuda

Post by harač »

ishodišni princip iza ideje smrtne kazne jeste retributivna/osvetnička priroda krivične sankcije. nikad mi nije bilo jasno kako smrtna kazna može ispuniti taj cilj.

za teiste ovaj svijet je prolazan, a kazna tamo negdje vječna. međutim, ako je cilj kažnjavanja osvetnički, zašto osobu "osloboditi" muka na ovom svijetu, čak i ako će te muke biti relativno kratkotrajne? zašto je ne ostaviti da trune u zatvoru 30-40 godina, pa kad umre da se napati i tamo zauvijek. ateistički retributivisti imaju još manje razloga da preferiraju smrtnu kaznu.

drugim riječima, čak i se ne prihvate druge teorije o prirodi i svrsi kažnjavanja - a koje su, po meni, sve superiorne onoj osvetničkoj, koja je u suštini emotivno-primitivne prirode - smrtna kazna opet nema smisla.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#6 Re: Smrtna presuda

Post by Challenger__ »

jak upis.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#7 Re: Smrtna presuda

Post by Leo_alfa »

harač wrote:ishodišni princip iza ideje smrtne kazne jeste retributivna/osvetnička priroda krivične sankcije. nikad mi nije bilo jasno kako smrtna kazna može ispuniti taj cilj.

za teiste ovaj svijet je prolazan, a kazna tamo negdje vječna. međutim, ako je cilj kažnjavanja osvetnički, zašto osobu "osloboditi" muka na ovom svijetu, čak i ako će te muke biti relativno kratkotrajne? zašto je ne ostaviti da trune u zatvoru 30-40 godina, pa kad umre da se napati i tamo zauvijek. ateistički retributivisti imaju još manje razloga da preferiraju smrtnu kaznu.

drugim riječima, čak i se ne prihvate druge teorije o prirodi i svrsi kažnjavanja - a koje su, po meni, sve superiorne onoj osvetničkoj, koja je u suštini emotivno-primitivne prirode - smrtna kazna opet nema smisla.
Da, tesko da smrtna presuda moze predstavljati neku vrstu osvete za zlocin zbog kojeg je presudjena pocinitelju. Zasto ga onda ne osuditi na dozivotnu robiju, kako kazes, da se pati. Opet naravno, osvetnicki cin ne treba da bude rezultat pravosudnog sistema uopste.
Medjutim zivimo u svijetu u kojem se, na zalost, desavaju takvi zlocini i grozote koje su za vecinu ljudi nezamislive. Ovakvi prestupnici jednostavno ne podlijezu nikakvom procesu koji bi pomogao njihovoj sopstvenoj dobrobiti, a posebno ne normalnom ukljucenju u drustvo gdje ne bi predstavljali opasnost za druge (psihopate). U ovom slucaju da li uopste dolazi u obzir razmatrati smrtnu kaznu kao sredstvo s kojim se drustvo sluzi u suocavanju sa ovim zlocinima?
Sta imamo pametnije i humanije kao odgovor smrtnoj kazni, ako rehabilitacija nije efektivna? Svaka druga osuda je onda striktno kaznene prirode, kao npr. dozivotna robija koja opet ne odovara moralu kao ni smrtna kazna, samo je prihvacena kao blaza, mozda...
Mislim da je pogresno ovakvu problematiku svesti u startu na rjesenja koja su ili crna ili bijela gdje bi mogli dobiti sistem komunizma (bar u pogledu donosenja ovakve presude) koji je po kratkom postupku "rjesavao" masu prekrsaja.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#8 Re: Smrtna presuda

Post by Leo_alfa »

mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#9 Re: Smrtna presuda

Post by mefistofilis »

bez ulazenja u opravdanost smrtne kazne, mislim da ona treba postojati cisto kao vid upozorenja kriminalcima, pa makar nikad ne bila ni primjenjena.
ako bi smrtna kazna u nekom periodu od 50 godina bila primjenjena 2-3 puta u nekim ekstremnim slucajevima (ljudi koji pocine uzasne zlocine i nemaju nikakvih izgleda za rehabiliticaju) samo njeno postojanje bi "odvracalo" potencijalne zlocince od cinjenja zlocina.

moje nekakvo misljenje :-?
User avatar
LEDA
Posts: 1426
Joined: 13/04/2013 16:08

#10 Re: Smrtna presuda

Post by LEDA »

atorniji putnik wrote:bez ulazenja u opravdanost smrtne kazne, mislim da ona treba postojati cisto kao vid upozorenja kriminalcima, pa makar nikad ne bila ni primjenjena.
ako bi smrtna kazna u nekom periodu od 50 godina bila primjenjena 2-3 puta u nekim ekstremnim slucajevima (ljudi koji pocine uzasne zlocine i nemaju nikakvih izgleda za rehabiliticaju) samo njeno postojanje bi "odvracalo" potencijalne zlocince od cinjenja zlocina.

moje nekakvo misljenje :-?
Ne postoji ta kazna ili prijetnja kaznom koja će spriječiti ljude da čine zločine.
Ne znam kako odgovoriti na pitanje treba li ili ne smrtna kazna.......ponekad pomislim da treba,ali ko smo mi da odlučujemo o trajanju života drugog ljudskog bića .....ili ,ko smo mi da ne odbranimo drugo ljudsko biće i njegovo pravo na pravdu.

Velika dilema ,pitanje bez ispravnog odgovora ................
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#11 Re: Smrtna presuda

Post by seln »

Sve predrasude su lose, ali najgora je smrtna predrasuda.
p.s. bila je tema vec nekoliko puta..
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#12 Re: Smrtna presuda

Post by mefistofilis »

valjalo bi napraviti intervju sa vise stotina ubica i pitati ih zasto su ubili i da li se kaju. to bi mozda olaksalo odluku (ne impliciram nista :) )
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#13 Re: Smrtna presuda

Post by Leo_alfa »

Nisam nasao da je bila ova tema, pa samo poceo ovako, neutralno koliko sam znao :mrgreen:, kako bih provocirao diskusiju. Ali ako se vec pisalo o ovome prije, onda ok, sta sad da radim :mrgreen:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7514
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#14 Re: Smrtna presuda

Post by AleksoMKD »

Jedini razlog zasto sam protiv smrtne kazne je sto u slucaju greske nema ispravke.

Ako je neko nepravedno osudjen (a to se desava povremeno) mozes ga pustiti iz zatvora i platit otstetu ali smrt je finalna.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#15 Re: Smrtna presuda

Post by Leo_alfa »

Da, u slucaju greske nema ispravke. Tu onda dolazimo do paradoksa smrtne presude.
Ako podrzavamo smrtnu presudu. I ako na barem jednoj nevinoj osobi smrtna presude bude sprovedena onda mi sami postajemo ubice. Shodno tome zasluzujemo da budemo ubijeni.
Savrsen sistem koji ne bi nikad osudio nevinu osobu ne moze postojati samim tim sto je savrsenstvo ideal i time je nedostizno.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7514
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#16 Re: Smrtna presuda

Post by AleksoMKD »

To je to.

Zato i ne treba biti smrtne kazne.
Bas je pre nekoliko meseci bila emisija koliko je ljudi u Americi pogubljeno (neki i nakon 10 godina u zatvoru) a posle se ispostavilo da su nevini.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#17 Re: Smrtna presuda

Post by S4mpion »

Smrtnu kaznu ne treba posmatrati samo kao osvetu, već i kao preventivno djelovanje, zaštita društva, zajednice.

Nije ni malo lijepo kada serijski ubica ili silovatelj pobjegne iz zatvora.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#18 Re: Smrtna presuda

Post by Truba »

nisam za smrtne kazne
nekako mi veća kazna da lik prespava određeni dio života i da se probudi u starosti a sve se promijenilo iu naravno da tako ne podstiče svoj kriminalni angažman socijalizacijom s ostalim kriminalcima i usavršavajući ono što dobro zna :D
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#19 Re: Smrtna presuda

Post by Leo_alfa »

S4mpion wrote:Smrtnu kaznu ne treba posmatrati samo kao osvetu, već i kao preventivno djelovanje, zaštita društva, zajednice.

Nije ni malo lijepo kada serijski ubica ili silovatelj pobjegne iz zatvora.
Mislim da smrtnu presudu ne treba posmatrati kao osvetu uopste, kao ni jednu drugu presudu. Osveta ne treba da ima mjesta u pravosudnom sistemu.
bosanskistecak
Posts: 3
Joined: 09/03/2014 19:47

#20 Re: Smrtna presuda

Post by bosanskistecak »

interesantno je da u nekin zemljama gdje je trgovanje drogama zabranjeno i kaznjivo smrtnom kaznom takve kazne nisu dovele do smanjenja izvršenja tih krivičnih djela te se s opravdanjem postavlja pitanje njihove učinkovitosti a samim tim i opravdanosti.
generalizirati na ovu temu je jos manje produktivno jer s druge strane u slucajevima npr ubijanja, silovanja i otmica djece prirodno se javlja instinkt osvete koji u ekstremnim sslucajevima može opravdavati i najstriožije kazne
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#21 Re: Smrtna presuda

Post by petunija »

Smrtnu kaznu podržavam samo u slučaju kad se radi o ubici ili pedofilu počinitelju.
Ima li pravednija kazna za onog lika što je neki dan u Hadžićima, onako krvnički, ubio četverogodišnje dijete? Nemojte mi samo priču da je poremećen. Na to se svi vade.
Većina nekako razmišljaju o "rehabilitaciji" počinitelja, a niko ne razmišlja o žrtvi i svemu što je prethodilo tom činu (batine, strah i ko zna još kakve strahote je žrtva trpila). A znamo i kako izgleda "rehabilitacija" u zatvorima, počinitelji tog tipa (ubice, znači) izađu kao 10X gori kriminalci.
I sad takvu osobu treba pustiti da fino šeta među nama.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#22 Re: Smrtna presuda

Post by Leo_alfa »

Sam pristup smrtnoj presudi kao najboljem rjesenju upravo zbog neefikasnosti sistema ne stavlja u drugi plan pitanje "Koliko je uopste ispravno ubiti covjeka?".
Ako pocinitelji teskih zlocina nisu "poremeceni" te ako su svjesno napravili zlocin onda tu osobu mozemo smatrati zlom osobom. Da li takve osobe zasluzuju da budu ubijene? Da li mozemo zivot ovih osoba manje vrednovati u odnosu na ostale? Da li se moramo ponasati po zakonu prirode "opstanak najjacih" jer bi u suprotnom te zle osobe nastavile unistavati druge zivote, ili mozemo postaviti sistem vrijednosti na drugaciji nacin?
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#23 Re: Smrtna presuda

Post by petunija »

Idealno bi bilo da smo svi na malo većem stepenu evolucije i da jasno znamo razlikovati dobro i loše.
U tom slučaju ne bi bilo ni zločina ni potrebe za kažnjavanjem. Ali, dok je stanje naše svijesti ovakvo kakvo jeste, moramo imati neki način da zločince uklonimo iz društva. Za dobrobit onih koji drugima ne čine zlo.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#24 Re: Smrtna presuda

Post by Leo_alfa »

Slazem se, samo koliko je smrtna kazna pravi nacin i koliko je pravi put ka tom visem stepenu evolucije odrzavanje smrtne kazne?
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#25 Re: Smrtna presuda

Post by petunija »

Mislim da je dobar put.
Ukloniti korov da bi ruže mogle cvjetati :D
Ako ima neko bolje/efikasnije rješenje, rado ću ga prihvatiti :)
Post Reply