SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#76 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by Pera Trta »

melbaa wrote:Ma da, gotovo nevjerovatno da se toliko dugo uspjesno skrivao a u stvari bio tu medju ljudima i nikada nije otisao dalje.
Mislim da je prije par godina bila neka emisija na TV u kojoj su ga prikazali - bas tako je i izgledao kako kazes: meki neki cicica sa sesirom. Sjecam se da je pricao o tom svom (ne)djelu i kako ni danas ne shvata kako je to mogao uraditi, te da se kaje i da shvata sto ga se familija odrekla.

A sto se tice izvrsavanja smrtne kazne, barem ovdje u Sarajevu, cini mi se da mi je nekada neko pricao od starijih da su se one izvrsavale na Zlatistu. Bas cu provjeriti sutra, prekosutra. Naravno mislim na izvrsenja zadnih par decenija prije ukidanja smrtne kazne, a tjela su predavana familiji.

E, sad sta je bilo ono neposredno nakon WWII je nesto drugo... U svakom slucaju interesantna tema.
Nastvicemo je...
Naravno...jako interesantna tema!
Hvala za tvoj doprinos ;-) Očekujem još, kao i od drugih!
sjever76
Posts: 332
Joined: 30/10/2007 12:45

#77 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by sjever76 »

[/quote]
Sjever76, hvala za ovaj podatak. Poslao si ga dok sam ja pisao svoj post, zato na njegovom početku stoji moje neskromno "prvi".
Vrlo su kontradiktorni podaci o pogubljenjima raznih "domaćih izdajnika" i okupatorskih ličnosti. Vjerovatno zbog velikog broja pogubljenja u tom poslijeratnom periodu, kao i zbog slabe dokumentiranosti slučajeva ( BTW, zna li iko gdje se čuvaju zapisnici sa tih poslijeratnih procesa pred Vojnim sudom u Sarajevu?). Tako sam npr. za Gutića čitao da je obješen u Banjoj Luci, i to JAVNO. Ipak mi se tvoj podatak čini vjerodostojnijim. Može li se znati njegov izvor?[/quote]

sudjeno mu je u sarajevo to se sigurno sjecam iz neke knjige o zlocincima iz ww2 al nisam siguran koje .mjesto egzegucije spominju neki likovi na par ustaskih stranica pa taj podatak treba uzeti se rezervom jer je poznato njihovo iskrivljivanje istorijskih cinjenica mada kad malo bolje razmislim i nisu imali neki poseban razlog da to izmisljaju.
vezano za dokumente pretpostavljam da se to odnosi na vojsku jer su sve te presude donosili vojni sudovi pa je i dokumentacija vjerovatno bila pohranjena u vojnim arhivima.kako je ta arhiva zavrsila ne znam ali kad se sjetim u kakvom su se rasulu povlacili iz sarajeva 92 pretopstavljam da je dosta toga unisteno.
postoji mogucnost da dosta tih dokumenata nikad i nije bilo u sarajevu vec u generalstabu u beogradu.
inace nedavno slucajno cuh pricu da je nas istorijski arhiv u jako losem stanju. sada je u srbiji aktuelna tema otvaranja tih arhiva jer je prosao vremenski rok tajnosti pa su novinari navali da sto prije pocaste javnost nekim socnim pojedinostima iz ratog i poslijeratnog doba.
tako se sa nestrpljenjem ocekivalo otvaranje dosijea draze mihajlovica ali uvidom u isti doslo se do saznanja da nedostaju tacno oni dokumenti o mjestu ukopa pomenutog sto je uvijek interesovalo one kojim je draza nesto pretstavljao. bivsem sistemu se svasta moglo pripisati ali da su brate bili profesionalni i da su vodili racuna dugorocno o ovakvim stvarima tu im se ne moze nista opepeliti :)
btw. arhivi su dostupni samo pojedinim institucijama i novinarima koji imaju pismo od svoje maticne kuce a ostalim smrtnicima ce to jos jako dugo biti nedostupno.kakvo je stanje kod nas ne znam ali pretpostavljam da i u nasem arhivu ima zanimljivih stvari.
User avatar
1941.
Posts: 435
Joined: 12/04/2008 17:05

#78 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by 1941. »

Strijeljanja su vršena na Trebeviću,do ranih 70-ih.I to ne ratnih zločinaca,već onih "običnih".Čitao sam intervju (čini mi se u Danima) sa čovjekom koji je u tome učestvovao,i kaže da su ubijani ljudi koji su počinili najgore zločine.Sjećam se da je pisalo kada je prvi put izvršio kaznu,obišao je krug trmavajem do Ilidže i popio litar i po žestokog pića ali nije mogao zaspati.
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#79 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by melbaa »

E, sad opet ono "koliko me sjecanje sluzi" sto se tice tijela: Za obicne zlocine (ha cuj, obicne zlocine) tijela su predavana familiji, ali one politicke su zakopavali na grobljima ali su stavljali NN.
Ali porvjerim i to, neki naredni dan ali radni.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#80 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by Luke Perry »

Sjećam se da je pisalo kada je prvi put izvršio kaznu,obišao je krug trmavajem do Ilidže i popio litar i po žestokog pića ali nije mogao zaspati.
Ili svi su za smrtnu kaznu samo da oni nisu izvrsitelji :D
oldplague
Posts: 1534
Joined: 21/03/2009 09:45

#81 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by oldplague »

Kao dijete sam čula priču o onom vojnom licu što je pobio ženu i djecu da ugodi švalerki. Šta da mu radiš, i metak je za njega bio preskup. Ne može insan bit pametan. :|
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#82 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by MA DAJ... »

melbaa wrote:E, sad opet ono "koliko me sjecanje sluzi" sto se tice tijela: Za obicne zlocine (ha cuj, obicne zlocine) tijela su predavana familiji, ali one politicke su zakopavali na grobljima ali su stavljali NN.
Ali porvjerim i to, neki naredni dan ali radni.

izvini,ali su ti netacni podatci...bez obzira ko su bili,a osudeni na smrt,njihova tjela se nije nikom predavalo,niti su sahranjivani na grobljima sa incijalima NN...
svi osudeni na smrt,samo je drzava raspolagala sa njihovim tjelima i ona je odlucivala sta ce biti sa ostacima osudenog na smrt...vecinom su se zakopavala na nekom nepoznatom mjestu i bez obiljezija
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#83 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by Pera Trta »

Već je spominjana na ovoj temi priča Miljenka Jergovića koja govori o zločinu i izvršenju smrtne kazne nad počiniteljem, koji je osuđen za ubistvo oca. Radi se o pripovijetci "Halal" iz zbirke "Inšallah, Madona, Inšallah". Radnja se dešava 80-ih godina u Sarajevu, ispričana je u prvom licu od strane različitih učesnika. Osuđeni, koji je u priči već mrtav nakon izvršene kazne, i leži pokopan na Trebeviću, opisuje sam čin izvršenja kazne, a to opisuje i službenik SUP-a zadužen za nadgledanje izvršenja. Uglavnom, opis se poklapa sa onim što smo ovdje već vidjeli: osuđeni se, bez prethodne najave, jednostavno pokupi iz ćelije i maricom odveze na mjesto pogubljenja. U priči je kao mjesto pogubljenja navedeno Zlatište, a mjesto ukopa Trebević. I to se poklapa sa onim što je ovdje već rečeno. Znam da je priča čista fikcija, ali ko poznaje Jergovićevo djelo, zna da je on svoje priče zasnivao na momentima iz stvarnog života i da je odlično upoznat kako su stvari u Sarajevu funkcionirale 80-ih (vrijeme njegove mladosti).
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#84 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by Luke Perry »

sta je stvarno bilo sa onim iz bl sto je ubio nekoliko djece 86 ili 87. da li se ubio ili su ga ubili?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#85 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by Pera Trta »

Luke Perry wrote:sta je stvarno bilo sa onim iz bl sto je ubio nekoliko djece 86 ili 87. da li se ubio ili su ga ubili?
Na kojeg misliš? Gdje se to desilo? U Banja Luci? Kako ih je ubio, sve odjednom ili jedno po jedno? Ako imaš detaljnije informacije, ja prvi put čujem za to.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#86 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by Luke Perry »

pa jel ubio cini mi se 3 djece . mislim da se prezivao udovcic. ubio ih je sve u jednom danu. mozda je bilo cak i vise djece. bilo i ranjenih milicionera.
valjda je to kao neki rekord u BiH.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#87 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by Pera Trta »

Stvarno ne znam. Valjda će neko znati nešto o tome.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#88 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by Luke Perry »

to je ovaj bio

sa googla:
U drugoj polovini 80-ih, u Banjoj Luci, lik po imenu Drago Udovcic, sizofrenicar, je iz nekakve puske ubio 5-7 ljudi, ne secam se vise tacnog broja, ali uglavnom su bila deca u pitanju, deca predskolskog i skolskog uzrasta. Slucaj je sokirao Banju Luku, svi su se pitali sto je Drago pusten iz ludnice... Desilo se to u naselju Seher, danasnjim Srpskim Toplicama (valjda?).
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#89 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by Pera Trta »

Nisam znao za njega. Strašna priča izgleda. Ako je zaista bio šizofreničar, onda je sigurno da nije osuđen na smrt. Možda su ga jedino ubili u toku samog masakra, da bi ga zaustavili. Neka neko doda još detalja, ako zna, bez obzira što prelazi okvire teme.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#90 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by Luke Perry »

Znam da su ga uhapsili, ali kasniji dogadjaji bas nisu najjasniji.
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#91 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by MA DAJ... »

1941. wrote:Strijeljanja su vršena na Trebeviću,do ranih 70-ih.I to ne ratnih zločinaca,već onih "običnih".Čitao sam intervju (čini mi se u Danima) sa čovjekom koji je u tome učestvovao,i kaže da su ubijani ljudi koji su počinili najgore zločine.Sjećam se da je pisalo kada je prvi put izvršio kaznu,obišao je krug trmavajem do Ilidže i popio litar i po žestokog pića ali nije mogao zaspati.

streljanja se vrsilo na vise lokaliteta,a taj sto je popio litar i po poslije egzikucije i nije zaspao...sere,to je nemoguce,jer litar i po ti je tvoja smrtna presuda ako popijes tu kolicinu alkohola...
sjever76
Posts: 332
Joined: 30/10/2007 12:45

#92 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by sjever76 »

ako se slazete da prosirimo temu na neke dogadjaje ubistava koji nisu rezultirali smrtnom kaznom.

mene konkretno interesuje slucaj ubistva u sarajevu krajem 80-tih kada je mladic izbo djevojku vise od 50 puta nozem radi ne uzvracene ljubavi.meni se cini da je to bilo ili na trgu heroja ili u hrasnom. sta bi sa tim likom kasnije?
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#93 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by melbaa »

E, ja predhodni post ogradih onim "koliko me sjecanje sluzi" a sad malo nesto drugacije i "ozbiljnije" od samog sjecanja:

Smrtna kazna se izvrsavala samo streljanjem. Izuzetak je vjesanje koje se primijenilo na Drazu Mihaljevica, Kalabardu (koji ga je izdao), Lera i jos njih par iz tog vremena, jer nisu zasluzili (casnu) smrt metkom.

Sto se tice izvrsavanja smrtnih kazni streljanjem, ovdje u Sarajevu, izvrsavala se na Zlatistu (kako rekoh ranije, znaci sjecanje me ipak dobro sluzi :) ). Presuda se objavljivala javno ali izvrsenje se nije desavalo javno. Izvrsavala se rano pred zoru (oko 3-4 h). Tjela se nisu predavala familiji, a zakopavala su se na nekim grobljima i to pod NN. Naravno nisu se zakopavali na istom groblju nego na razlicita da nebi doslo do saznanja ili sumnje cija su to tijela.
Zadnje izvrsenje smrtne kazne streljanjem izvrseno je nad Visnjom Pavlovic (neko je vec spomenu ranije, kao narucitelja ubistva iz krvne osvete).

E, ja ne mogu da se sjetim da je u periodu dva zadnja desetljeca (znaci 70-te i 80-te, dokle moje sjecanje i moze da ide :-D ) bilo nekih sudjenja za djela protiv drzave osim one grupe koja je ubacena 72. godine. Neki su ubijeni u borbama a oni koji su uhvaceni streljani su (osmi jednog cini mi se).
Ono sto mene zbunjuje da su tjela ubijenih u borbi izgleda predavali familiji - ovo pretpostavljam jer se jadan takav grob moze naci u selu Scit kod Prozora na kojem pise nesto kao "poginuo u borbi za slobodu...."
A sta je sa takvim tjelima bilo prije 70-tih (ako je bilo takvih sudjenja, a valjda ih je bilo s obzirom na Goli Otok i vrijeme kad je "mrak gutao") to ne znam a mislim da takve informacije mogu dati samo suvremenici - akteri tog vremena.

Ovo su informacije "iz prve ruke" od ljudi koji su donosili presude i onih koji su bili tuzioci u ovakoim slucajevima.

U slucaju da neko ima jos nekih pitanja, proslijedite dok jos imam prilike da izvucem iz relevantnog izvora :)
sjever76
Posts: 332
Joined: 30/10/2007 12:45

#94 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by sjever76 »

samo mala ispravka.draza je streljan kao i svi koji su sa njim osedjeni u tom postupku.transkripte kao i audio zapis sa tog sudjenja i sama presuda se mogu naci na internetu.
kada si napisao kalabarda valjda si mislio na kalabica a on je poginuo pod nerazjasnjemim okolnostima (citaj smaknut :) ) par godina iza rata.
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#95 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by melbaa »

sjever76 wrote:samo mala ispravka.draza je streljan kao i svi koji su sa njim osedjeni u tom postupku.transkripte kao i audio zapis sa tog sudjenja i sama presuda se mogu naci na internetu.
kada si napisao kalabarda valjda si mislio na kalabica a on je poginuo pod nerazjasnjemim okolnostima (citaj smaknut :) ) par godina iza rata.
vrlo moguce...
ima puno pisanih stvari o tome a s obzirom da nema kontakta sa svjedocima tog vremena mogu da nagadjam sta je od pisanih stvari istina. ali ako je transkript sa sudjenja dostupan ona bi mu se trebalo vjerovati.
havla na informaciji.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#96 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by Pera Trta »

melbaaa, Draža Mihailović je strijeljan, to je sigurno, jer imam tekst presude (a vjerovatno ga se može naći i na netu) gdje jasno stoji da se "osuđuje na smrt strijeljanjem" (on i još osam saoptuženika). General-pukovnik Alexander Lohr je takođe strijeljan.
Od poznatijih ratnih zločinaca koji su pogubljeni VJEŠANJEM nakon rata izdvojiću Milu Budaka, Viktora Gutića, Lovru Hacina i Siegfrieda Kaschea.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#97 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by Pera Trta »

Da ne ispadne da sam se pravio pametan :) ...nisam vidio da je sjever 76 već reagovao ispravkom. U svakom slučaju, i on se oslanja na iste izvore kao i ja. Ja posjedujem čitav transkript sa suđenja (ima preko 800 stranica), uključujući optužnicu i presudu, koji je izdat u obliku knjige pod naslovom "Ne osećam se krivim".
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#98 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by Pera Trta »

melbaa wrote:E, ja ne mogu da se sjetim da je u periodu dva zadnja desetljeca (znaci 70-te i 80-te, dokle moje sjecanje i moze da ide :-D ) bilo nekih sudjenja za djela protiv drzave osim one grupe koja je ubacena 72. godine. Neki su ubijeni u borbama a oni koji su uhvaceni streljani su (osmi jednog cini mi se).
Ono sto mene zbunjuje da su tjela ubijenih u borbi izgleda predavali familiji - ovo pretpostavljam jer se jadan takav grob moze naci u selu Scit kod Prozora na kojem pise nesto kao "poginuo u borbi za slobodu...."
Jedini pripadnik te grupe koji je bio rodom iz Prozora, tačnije iz sela Varvara blizu Šćita (na Ramskom jezeru), bio je Ilija Lovrić. Poginuo je u borbi sa organima gonjenja negdje kod Duvna. Čisto sumnjam da je njegovo tijelo (kao i tijela ostalih iz grupe) predato familiji. Mnogo je vjerovatnije da je porodica podigla spomenik nad praznim grobom, kao ono u "Ocu na službenom putu" kad Eva Ras "sahrani" prazan kovčeg supruga koji je umro na Golom otoku. Natpis da je dotični pao "za slobodu" mogao je biti stavljen samo nakon 1990, a možda i sam spomenik datira iz tog perioda.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#99 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by Pera Trta »

sjever76 wrote:ako se slazete da prosirimo temu na neke dogadjaje ubistava koji nisu rezultirali smrtnom kaznom.

mene konkretno interesuje slucaj ubistva u sarajevu krajem 80-tih kada je mladic izbo djevojku vise od 50 puta nozem radi ne uzvracene ljubavi.meni se cini da je to bilo ili na trgu heroja ili u hrasnom. sta bi sa tim likom kasnije?
Ja se s ovim slažem. Svi zanimljivi, razjašnjeni ili nerazjašnjeni slučajevi, sve može.
sjever76
Posts: 332
Joined: 30/10/2007 12:45

#100 Re: SMRTNA KAZNA u ex-Yu

Post by sjever76 »

evo još nekih podataka o bugojanskih 12:

Točni podaci o vremenu, mjestu i okolnostima pogibije petnaestorice Bugojanaca još uvijek nisu poznati. Potpuno je nepoznata i sudbina njihovih tijela, iako se može pretpostavljati da su kremirani i daje njihov pepeo rasut na nepoznatom mjestu.

Uhićeni Mirko Vlasnović, Đuro Horvat i Vejsil Keškić strijeljani su 17. ožujka 1973. Sudbina njihovih tijela također je nepoznata. Ludvigu Pavloviću smrtna je kazna bila zamijenjena za kaznu od dvadeset godina stogog zatvora.


još da napomenem da je ovoj četvorici suđeno u sarajevu pred vojnim sudom. često se ovo sarajevo spominje :)

podatci su iz izvještaja hrvatskog sabora.
Post Reply