smrtna kazna

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

violet_rose
Posts: 6
Joined: 04/08/2006 15:05

#1 smrtna kazna

Post by violet_rose »

zanima me vaše mišljenje o postojanju smrtne kazne za najteže i najgnusnije zločine. pošto ja otvorih temu red je i da prva kažem svoje mišljenje. ja sam za smrtnu kaznu, jer danas zatvori sve luksuzniji i oni u njima imaju razne mogućnosti za obrazovanje, pa kad lijepo izađu da dobiju šansu i za zaposlenje. mislim da to nije fer.
šta vi mislite o tome?
idic
Posts: 865
Joined: 04/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#2

Post by idic »

User avatar
River_isle
Posts: 1122
Joined: 08/08/2006 08:06
Location: @home

#3

Post by River_isle »

Treba uzeti u obzir da je zatvor popravna institucija tj. ocekuje se od onih koji su osudeni na tu vrstu kazne da promijene svoje ponasanja. Buduci da je vecina delikvenata slabo ili nikako obrazovana, izucavanje zanata ili pohadanje kursa, skole ili univerziteta samo pridonosti razvoju svijesti tih ljudi.
Generalno sam protiv smrtne kazne, tako i za ona najgnusnija krivicna djela iz razloga sto ju smatram preblagom. Istina da su danjasnje kaznionice modernizirane, u nekima je dozvoljeno i koristenje interneta i sl. ( recimo Biljana Plavsic je dobila godisnji u Svicarskim toplicama ), dok s druge strane postoje i one poput Gvantanama.
Tu se postavlja i pitanje etike; da li nam je dozvoljeno uzima neciji zivot?
Sistem kazni ( posebno u BiH ) po meni je veoma slab i nerazraden; sankcije su suvise blage, one koje u neku ruku "zadovolje" pravdu cesti se prepolovo zbog "uzornog vladanja" (citaj: dan u nasim zatvorima kosta 40KM pa se drzavi ne isplati drzati kriminalce)
Sve u svemu, podrzavam poostravanje kaznenog sistema, ali ne i smrtnu kaznu.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#4

Post by ztluhcs »

Da, za najte¾e zloèine...
User avatar
cheguevara_k1
Posts: 531
Joined: 19/04/2004 02:35

#5

Post by cheguevara_k1 »

Cak bi trebalo onako kako Kinezi rade sa narko dilerima. Izvedu ih na stadion, puste publiku i onda ih jednog po jednog smaknu i na kraju racun za potroseni metak posalju porodici, jer kineski narod nije duzan da plati taj metak. :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#6

Post by pirmin »

Apsolutno sam za smrtnu kaznu.
I to,primjera radi:
-4 metka u sljepocnicu za pedofila
-3 metka za zlocine sa seksualnom pozadinom
-2 metka za ubistvo sa predumisljajem

Nema te metode koja moze promjeniti neciju bolesnu psihu.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#7

Post by ztluhcs »

Emina1 wrote:Sto je neko vec rekao, nisam za smrtnu kaznu, jer je na neki nacin i preblaga... Za najgore zlocince to nije rjesenje...Treba ih pustiti da se pate do kraja zivota, da zele umrijeti,a ne mogu... Znaci poostravanje kazni u zavisnosti od zlodjela...
Jedini problem je to ¹to ne postoje zatvori za muèenje kao u srednjem vijeku... Veæ smje¹taj bolji od smje¹taja u kojem ¾ivi 2/3 planete...
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#8

Post by ztluhcs »

pirmin wrote:Apsolutno sam za smrtnu kaznu.
I to,primjera radi:
-4 metka u sljepocnicu za pedofila
-3 metka za zlocine sa seksualnom pozadinom
-2 metka za ubistvo sa predumisljajem

Nema te metode koja moze promjeniti neciju bolesnu psihu.
Mislim da je kazna ista poslije JEDNOG metka u slijepooènicu... :D
Deb's
Posts: 145
Joined: 04/06/2005 23:42
Location: Sarajevo

#9

Post by Deb's »

cheguevara_k1 wrote:Cak bi trebalo onako kako Kinezi rade sa narko dilerima. Izvedu ih na stadion, puste publiku i onda ih jednog po jednog smaknu i na kraju racun za potroseni metak posalju porodici, jer kineski narod nije duzan da plati taj metak.
tačno tako, jer što bi država zločincu plaćala ishranu i izležavanja po zatvoru kad jednostavno ga smakne i manje troškova! uštedi novac koji se može upotrijebit u obrazovanje djece, zdravstvenu zaštitu i sl ! :)
auto de fe
Posts: 76
Joined: 05/04/2006 17:04
Location: Sarajevo-Beograd
Contact:

#10

Post by auto de fe »

ztluhcs wrote:
pirmin wrote:Apsolutno sam za smrtnu kaznu.
I to,primjera radi:
-4 metka u sljepocnicu za pedofila
-3 metka za zlocine sa seksualnom pozadinom
-2 metka za ubistvo sa predumisljajem

Nema te metode koja moze promjeniti neciju bolesnu psihu.
Mislim da je kazna ista poslije JEDNOG metka u slijepoočnicu... :D
Jest ali ona preostala dva su licna,neki vid "zadovoljstva" :lol:
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#11

Post by ztluhcs »

auto de fe wrote:
ztluhcs wrote:
pirmin wrote:Apsolutno sam za smrtnu kaznu.
I to,primjera radi:
-4 metka u sljepocnicu za pedofila
-3 metka za zlocine sa seksualnom pozadinom
-2 metka za ubistvo sa predumisljajem

Nema te metode koja moze promjeniti neciju bolesnu psihu.
Mislim da je kazna ista poslije JEDNOG metka u slijepooènicu... :D
Jest ali ona preostala dva su licna,neki vid "zadovoljstva" :lol:
Zadovoljstvo? Pucati u mrtvog èovjeka? Spooky...
User avatar
Anka
Posts: 425
Joined: 02/07/2006 01:36
Location: Beograd

#12

Post by Anka »

ztluhcs wrote:
Emina1 wrote:Sto je neko vec rekao, nisam za smrtnu kaznu, jer je na neki nacin i preblaga... Za najgore zlocince to nije rjesenje...Treba ih pustiti da se pate do kraja zivota, da zele umrijeti,a ne mogu... Znaci poostravanje kazni u zavisnosti od zlodjela...
Jedini problem je to što ne postoje zatvori za mučenje kao u srednjem vijeku... Već smještaj bolji od smještaja u kojem živi 2/3 planete...
Jesam za smrtnu kaznu za ubice u slučajevima "čistih" ubistva. To su po meni ubistva: u borbi, ili metak u glavu, tačnije,ubistva koja su dovela do brze smrti. Takvog ubicu treba osuditi na smrtnu kaznu.
Život za život.
Ali, ubice sadiste,oni koji se iživljavaju,seckaju,peku,siluju,maltretiraju žrtvu pre ubistva, njih treba drugačije tretirati. Takvi moraju pre smrti da osete svu bol koju su oni pravili drugim ljudima. Zar da skot umre u sekundi? Pa to je blagoslov!
Taj bi u mom zatvoru molio da bude ubijen.
User avatar
cheguevara_k1
Posts: 531
Joined: 19/04/2004 02:35

#13

Post by cheguevara_k1 »

Nekada davno ili mozda ne tako davno gestapo je imao divna vjesala na marin dvoru. Mozda da se primjeni njihov recept ( samo sto ne bi trebalo vjesati mlade komuniste vec kriminalce ), mislim da bi problem kriminala bio rijesen za godinu dana.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#14

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Anka wrote: Takvi moraju pre smrti da osete svu bol koju su oni pravili drugim ljudima. Zar da skot umre u sekundi? Pa to je blagoslov!
Taj bi u mom zatvoru molio da bude ubijen.
Ti bi k'o u Hanibalu covjeka drzala na infuzijama a istovremeno ga mucila da sto duze ostane ziv... :shock: :cry:
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#15

Post by tempora »

Anka wrote:
ztluhcs wrote:
Emina1 wrote:Sto je neko vec rekao, nisam za smrtnu kaznu, jer je na neki nacin i preblaga... Za najgore zlocince to nije rjesenje...Treba ih pustiti da se pate do kraja zivota, da zele umrijeti,a ne mogu... Znaci poostravanje kazni u zavisnosti od zlodjela...
Jedini problem je to što ne postoje zatvori za mučenje kao u srednjem vijeku... Već smještaj bolji od smještaja u kojem živi 2/3 planete...
Jesam za smrtnu kaznu za ubice u slučajevima "čistih" ubistva. To su po meni ubistva: u borbi, ili metak u glavu, tačnije,ubistva koja su dovela do brze smrti. Takvog ubicu treba osuditi na smrtnu kaznu.
Život za život.
Ali, ubice sadiste,oni koji se iživljavaju,seckaju,peku,siluju,maltretiraju žrtvu pre ubistva, njih treba drugačije tretirati. Takvi moraju pre smrti da osete svu bol koju su oni pravili drugim ljudima. Zar da skot umre u sekundi? Pa to je blagoslov!
Taj bi u mom zatvoru molio da bude ubijen.
Anka, prosto se stresoh od ovih tvojih rijeci. Da podjemo od izgleda gospodje Pravde. Ne nosi li ona povez na ocima? Ta simbolika bi se mogla protumaciti kao i sljepilo! Ili vezati za onu recenicu, cestu u narodu: " Pravda je slijepa!"
Postoji li zakon, koji je savrsen? I postoji li izvrsioc koji je savrsen?
Ti u tancinu objasnjavas kako i na koji nacin bi "krivca" trebalo da se kazni. Dala si primjer za nekog "psihopatu" a neko ce dati primjer za jednog pedofila, drugi ce dati primjer za nekoga ko je nesto ukrao, treci ce dati primjer za nekoga ko je drugog politickog misljenja......
I sta ce se postici time sto ce se osudjeni muciti? Neka ljudska satisfakcija ili nadmoc nad tudjim zivotom? Oko za oko zub za zub?
Sto ce to covjecanstvo dobiti sa istim?
User avatar
cheguevara_k1
Posts: 531
Joined: 19/04/2004 02:35

#16

Post by cheguevara_k1 »

Pa cinjenica je da oko za oko zub za zub varijanta efikasno sluzi u saudijskim zemljama. Prije par godina sam prolazio pored jednog zatvora tamo i procitao natpis na tabli koji kaze : Covjek koji udje ovdje, prestaje biti covjek, prestaje da postoji.
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#17

Post by Reina »

Anka wrote:
Taj bi u mom zatvoru molio da bude ubijen.
uhh covjece :shock:


a sto se tice teme, da za monstrume...
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#18

Post by mahalas505 »

Neki su dali komentari u smislu da li trebamo imati moc ili pravo da lisimo zivota nekog osudenika, a sta je sa pitanjem ko je njim dao to pravo da nekom oduzmu zivot? Da li je pravdeno ostati u zatvoru 10 godina ili cak manje, ako si namjerno ubio nekoga?
Ili drugi slucaj kazu zatvorenici su ljudska bica i imaju neka ljudska prava, a sta je sa pravima onih koji su oni npr. opljackali, uzeli im posteno zaradeni novac? Po meni oni bi trebali ostati bez nekih prava.
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#19

Post by vodolija_33 »

S obzirom na činjenicu da vrlo često čovjek biva optužen i osuđen, niti kriv, niti dužan... ne znam baš...
I nije samo naše sudstvo upitno, nego postoje dokazi da ljudi i na "naprednom Zapadu" bivaju optuženi i osuđeni za najteža kd-a i dok čekaju izvršenje smrtne kazne (u periodu žalbi, prigovora itd. što zna potrajati i godinama) odjednom "neko- odnekuda" nađe dokaz da je osoba nevina...
A javnost ko javnost- odmah poziva na linch... usljed sticaja nesretnih okolnosti, mnogi životi bivaju uništeni, porodice rasturene itd... čak i kada čovjek bude poslije toga oslobođen nikakvu odštetu ne dobije od države a u javnosti (čitaj, mahali) uvijek ostaje dilema da ipak možda nije on to "nešto, tamo uradio" jer po Bogu si "zna policija, sud..."....

Eh sad, pod uslovom da je čovjek uhvaćen na djelu (corpus delicti) ili da postoje takvi dokazi da nema ni najmanje sumnje da je djelo zaista počinjeno, mislim da pedofilija i silovanje zaslužuju takvu kaznu...
Dont Let
Posts: 190
Joined: 05/07/2005 11:03

#20

Post by Dont Let »

Reina wrote:
Anka wrote:
Taj bi u mom zatvoru molio da bude ubijen.
uhh covjece :shock:


a sto se tice teme, da za monstrume...
U principu, onako hladne glave kad razmišljam, mislim da niko nema pravo da odlučuje o tuđem životu, kako je nepravedno da u cilju pravde ubijamo ljude, jer onda to nije pravda itd...blablabla I sve je to divno, krasno - čak i pokušaj obrazovanja i "promjene" čovjeka koji je počinio zločin, ali...
Mislim da smo svi mi sposobni da ubijemo. Samo je pitanje situacije. Naravno da se većina, hvala Bogu, ne nađu u toj situaciji koja bi probudila te nagone u njima...Ali, kada zamislim neke situacije, vidim ih na tv-u...podržavam Anku! Da neko mom djetetu naudi, muči ga itd...Odležala bih ga sigurno!!!! I to za mučenje bolesnog uma!!!! Boli me briga što bih ja postala nekome isti takav zločinac.

Evo iznervirah se bezveze... :-) A vi se sada ježite koliko hoćete :P
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#21

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

cheguevara_k1 wrote:Pa cinjenica je da oko za oko zub za zub varijanta efikasno sluzi u saudijskim zemljama. Prije par godina sam prolazio pored jednog zatvora tamo i procitao natpis na tabli koji kaze : Covjek koji udje ovdje, prestaje biti covjek, prestaje da postoji.
Izvni sta su saudijske zemlje, ja znam samo za Saudijsku Arabiju.
User avatar
cheguevara_k1
Posts: 531
Joined: 19/04/2004 02:35

#22

Post by cheguevara_k1 »

Ma tako ti oni zovu sve ono gdje zive Arapi.
A stvarno kad se pogleda evo primjer zemalja sa serijatskim zakonom stvarno je stopa kriminala niska do boli 1 ili 2 procenta a nekih stvari kao sto su silovanja i pedofilija nema uopste
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#23

Post by pirmin »

ztluhcs wrote: Mislim da je kazna ista poslije JEDNOG metka u slijepoočnicu... :D
Mi smo u skoli ucili da se nauceno gradivo par puta treba ponoviti. :D :D
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#24

Post by Reina »

Dont Let wrote:
Reina wrote:
Anka wrote:
Taj bi u mom zatvoru molio da bude ubijen.
uhh covjece :shock:


a sto se tice teme, da za monstrume...
U principu, onako hladne glave kad razmišljam, mislim da niko nema pravo da odlučuje o tuđem životu, kako je nepravedno da u cilju pravde ubijamo ljude, jer onda to nije pravda itd...blablabla I sve je to divno, krasno - čak i pokušaj obrazovanja i "promjene" čovjeka koji je počinio zločin, ali...
Mislim da smo svi mi sposobni da ubijemo. Samo je pitanje situacije. Naravno da se većina, hvala Bogu, ne nađu u toj situaciji koja bi probudila te nagone u njima...Ali, kada zamislim neke situacije, vidim ih na tv-u...podržavam Anku! Da neko mom djetetu naudi, muči ga itd...Odležala bih ga sigurno!!!! I to za mučenje bolesnog uma!!!! Boli me briga što bih ja postala nekome isti takav zločinac.

Evo iznervirah se bezveze... :-) A vi se sada ježite koliko hoćete :P
ti si se osvrnula na ono sta bi ti nekom uradila/uradio da neko ucini zlo tvom djetetu.... i ti imas pravo da mislis sta zelis.... ali drugo je uvesti
takvu vrstu kazne gdje bi se zlocinci i monstrumi u zatvorima mucili.... sta smo onda mi koji bi opravdavali takve kazne i osnivanje takve vrste zatvora hocu reci mucionica, gdje bi dovodili pocinioca zlocina da nas na kraju i mole hejjj razmisli ko bi tu bio zlocinac i na kraju monstrum :roll:
Last edited by Reina on 15/08/2006 15:18, edited 1 time in total.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#25

Post by ztluhcs »

Reina wrote:ko bi tu bio zlocinac i na kraju monstrum :roll:
Dr¾ava i zajednica... Znaèi nema lica, nema osobe na koju ve¾e¹ èin izvr¹enja - nema gri¾nje savjesti...

Samica neko vrijeme a onda smrtna kazna... Bez kablovske, biblioteke, teretane, igrali¹ta. lopte, kurvi i sl...
Post Reply