SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#101 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by S4mpion »

Za praktikovanje smrtne presude neophodno je postojanje izuzetno dobre sudske vlasti.

Namjerno ne kažem "kazna", jer je ne doživljavam kao kaznu. Smrtnu presudu bi trebalo primjenjivati u dokazanim slučajevima određenih teških krivičnih djela, nad ljudima koji se ni u kojem pogledu ne smiju naći na slobodi zbog opasnosti koju predstavljaju za društvo. Dok je u zatvoru, živ i zdrav, šansa za bijeg postoji uvijek.
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#102 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by Hakiz »

Ako niko nema pravo da ubije, onda to pravo nema ni država.

Da smrtna kazna ima efekta kao poruka drugima, davno bi nestali zločini za koje se ta kazna propisuje, Dakle, kao odgojna mjera, smrtna kazna nije efikasna. A kao odmazda, ponoviću, ako niko nema pravo da ubije, onda ni država, konkretno izvršilac smrtne kazne u ime države, ne bi imao pravo da ubije.

Uostalom, ako niko nema pravo da ubije, onda je izvršilac smrtne kazne ubica. I gledajući dokumentarce o tome, kako se čini, u svakoj uređenoj, modernoj državi izvršilac smrtne kazne, ako bi se zakoni striktno provodili, u stvari bi bio ubica koji bi morao biti uhapšen i osuđen za ubistvo. Samo što države u slučaju izvršilaca smrtne kazne zanemare svoje zakone, to jeste ne provode ih. A ako ne možeš vjerovati državi da će provoditi svoje zakone, ili ako država odluči da zakone provodi samo nad onima koji joj se ne sviđaju, a nad onima koji joj se sviđaju a učine ista djela zakone ne provodi, onda je to samovolja a ne pravna država. A moderna država ne može donijeti zakon po kojem je izvršilac smrtne kazne oslobođen od odgovornosti, jer onda krši "starije" pravilo jednakosti svih pred zakonom.

Tako da je smrtna kazna u svakoj modernoj državi, u stvari, protivzakonita. I nelogična.

Naravno, SAD jeste moderna država, ali i možda najlicemjernija moderna država, pa ne može nikome služiti kao primjer.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#103 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by Gojeni H »

triconja wrote: Ne treba izmisljat toplu vodu, tako ti je nesta u kini mescini a to je sranje. Cuj covjeku tek tako organ vadit, eee, pa nismo takvi barbari...
Kolega, izostavljeni smajli, britko kao sablja vs. kao cekic, bosanski iscijedjeni, ne tako ukusan sarkazam ...? Mislim, 'nas ...
demagog
Posts: 547
Joined: 26/11/2003 00:00

#104 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by demagog »

broj dva wrote: A moj licni stav je neodredjen - nekada se osjecam civilizovano i pitomo i razmisljam da nemamo pravo lisavati zivota i da necija smrt nista ne popravlja.
A nekad mislim da treba gamad istrjebit i to ne samo ubice i pedofile nego i za korupciju i ekonomski kriminal.
I ja sam kao i ti po pitanju smrtne kazne, nekad mislim ovako nekad onako i razumijem argumente i na jednoj i na drugoj strani. :(
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#105 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by julisiz es grant »

Hakiz wrote:Ako niko nema pravo da ubije, onda to pravo nema ni država.

Da smrtna kazna ima efekta kao poruka drugima, davno bi nestali zločini za koje se ta kazna propisuje, Dakle, kao odgojna mjera, smrtna kazna nije efikasna. A kao odmazda, ponoviću, ako niko nema pravo da ubije, onda ni država, konkretno izvršilac smrtne kazne u ime države, ne bi imao pravo da ubije.

Uostalom, ako niko nema pravo da ubije, onda je izvršilac smrtne kazne ubica. I gledajući dokumentarce o tome, kako se čini, u svakoj uređenoj, modernoj državi izvršilac smrtne kazne, ako bi se zakoni striktno provodili, u stvari bi bio ubica koji bi morao biti uhapšen i osuđen za ubistvo. Samo što države u slučaju izvršilaca smrtne kazne zanemare svoje zakone, to jeste ne provode ih. A ako ne možeš vjerovati državi da će provoditi svoje zakone, ili ako država odluči da zakone provodi samo nad onima koji joj se ne sviđaju, a nad onima koji joj se sviđaju a učine ista djela zakone ne provodi, onda je to samovolja a ne pravna država. A moderna država ne može donijeti zakon po kojem je izvršilac smrtne kazne oslobođen od odgovornosti, jer onda krši "starije" pravilo jednakosti svih pred zakonom.

Tako da je smrtna kazna u svakoj modernoj državi, u stvari, protivzakonita. I nelogična.

Naravno, SAD jeste moderna država, ali i možda najlicemjernija moderna država, pa ne može nikome služiti kao primjer.
I ja sam bio zagovornik smrtne kazne, vidim da sam nešto piso na ovoj temi, vjerovatno u tom duhu.
Danas više i ne mislim tako. Smrt mi je nekako suviše lagan izlaz za zločinca. Mogu te ubiti samo jednom. Osim toga, ako te na kraju pomiluju, osjećaš se pobjednikom, i zatvor doživiš kao nagradu. Ali kad znaš da ćeš provesti idućih 20-40 godina u zatvoru, gdje ti neko drugi upravlja tvojom dnevnom rutinom, gdje u društvu, od kojeg teško možeš pobjeći, imaš najgori šljam...to nije kazna samo onome ko nije ni na slobodi imao ništa.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#106 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by _BataZiv_0809 »

Ima i jedna i druga strana dobru argumentaciju. Sta znam mozda je ipak veca kazna kad zlocinca stavis u polozaj nemoci i tako godinama, umjesto sto mu prekratis muke pucnjem ili inekcijom...
demagog
Posts: 547
Joined: 26/11/2003 00:00

#107 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by demagog »

Ovaj argument da je duga zatvorska kazna gora od smrtne kazne ne stoji, barem u civilizovanijim drzavama. Kad za nekog tuzilac trazi smrtnu kaznu taj kopa i rukama i nogama da se docepa dozivotne robije. Da je to gora opcija bilo bi obrnuto, ljudi obicno ne traze za sebe tezu kaznu.
PeppermintSA
Posts: 1909
Joined: 05/08/2010 20:00

#108 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by PeppermintSA »

Protiv sam smrtne kazne

Ali budući da živimo u korumpiranoj državi gdje se zatvorske kazne izigravaju na milion načina - izrazito su kratke, zatvori su otvorenog tipa, raznorazna pomilovanja su svakodnevnica, sudski procesi znaju trajati po 10 godina itd. uveo bih je samo za najstrašnije zločine: ratne zločine, teška ubistva isl.

Da živimo u normalnoj državi u kojoj ubica djeteta dobije 40 godina i ne može proviriti izvan zatvora dok ne odsluži svih 40, bio bih protiv. Ovako, ne vidim drugi način da se šira zajednica zaštiti od ''lica poznatih policiji od ranije''.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#109 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by julisiz es grant »

demagog wrote:Ovaj argument da je duga zatvorska kazna gora od smrtne kazne ne stoji, barem u civilizovanijim drzavama. Kad za nekog tuzilac trazi smrtnu kaznu taj kopa i rukama i nogama da se docepa dozivotne robije. Da je to gora opcija bilo bi obrnuto, ljudi obicno ne traze za sebe tezu kaznu.
I kada ga osudiš na zatvorsku kaznu, čak ne mora biti ni dugotrajna, kopa isto tako.
Zato sam i rekao...ako zna da postoji smrtna kazna, neko će robiju doživiti ko nagradu. Ovako, teško.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#110 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by julisiz es grant »

PeppermintSA wrote:Protiv sam smrtne kazne


Da živimo u normalnoj državi u kojoj ubica djeteta dobije 40 godina i ne može proviriti izvan zatvora dok ne odsluži svih 40, bio bih protiv. Ovako, ne vidim drugi način da se šira zajednica zaštiti od ''lica poznatih policiji od ranije''.
Pa i dobiju toliko. I ne izlaze.
Mislim na teško ubistvo, s predumišljajem, a ne ubistvo namah. Svugdje u normalnim državama razlikuju se te stvari.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#111 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by triconja »

Gojeni H wrote:
triconja wrote: Ne treba izmisljat toplu vodu, tako ti je nesta u kini mescini a to je sranje. Cuj covjeku tek tako organ vadit, eee, pa nismo takvi barbari...
Kolega, izostavljeni smajli, britko kao sablja vs. kao cekic, bosanski iscijedjeni, ne tako ukusan sarkazam ...? Mislim, 'nas ...
Stvarno mislim da to nije humano, jedino bas ako zatvorenik pristane da mu se organi povade i tako to. Zamisli da tebe osude za neku glupost i da ti neko povadi organe jer se bas potrefila krvna grupa i to? Najlakse je ma mene to nece nikad potrefit i rokaj zilha.
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#112 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by Hakiz »

julisiz es grant wrote: I ja sam bio zagovornik smrtne kazne, vidim da sam nešto piso na ovoj temi, vjerovatno u tom duhu.
Danas više i ne mislim tako. Smrt mi je nekako suviše lagan izlaz za zločinca. Mogu te ubiti samo jednom. Osim toga, ako te na kraju pomiluju, osjećaš se pobjednikom, i zatvor doživiš kao nagradu. Ali kad znaš da ćeš provesti idućih 20-40 godina u zatvoru, gdje ti neko drugi upravlja tvojom dnevnom rutinom, gdje u društvu, od kojeg teško možeš pobjeći, imaš najgori šljam...to nije kazna samo onome ko nije ni na slobodi imao ništa.
Za najteža djela doživotni zatvor u potpunoj izolaciji. Nema knjiga, TV-a, pisanja, komunikacije sa drugim zatvorenicima, izlaska u dvorište, nema ništa, 24 sata u ćeliji i samo se dostavlja voda i hrana. Nema sunca, isključivo vještačko osvjeteljenje, nema otvaranja prozora, nema svjež zrak, zrak isključivo dolazi kroz ventilaciju. Ne treba maltretirati zatvorenika, samo ga apsolutno izolovati. Skoro sigurno slijedi fizička atrofija zbog nekretanja, ludilo zbog samoće, razne bolesti i smrt dođe kao olakšanje. A teško da bi neko preživio duže od 10 godina u takvim uslovima.
User avatar
Ludzak
Posts: 5482
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#113 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by Ludzak »

Dajj ne mlatite bezveze ...
Kakva smrtna kazna u BiH? Državi u kojoj ne funkcioniše mnogo šta, a vi bi uvodili smrtne.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#114 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by triconja »

Ludzak wrote:Dajj ne mlatite bezveze ...
Kakva smrtna kazna u BiH? Državi u kojoj ne funkcioniše mnogo šta, a vi bi uvodili smrtne.
Jaro koji bi to bio korak u uspostavljanju totalitarnog rezima nisi ni svjestan, a bogami ovi sto to zagovoravaju jos manje :lol: .
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#115 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by bluesjunior »

triconja wrote:
Ludzak wrote:Dajj ne mlatite bezveze ...
Kakva smrtna kazna u BiH? Državi u kojoj ne funkcioniše mnogo šta, a vi bi uvodili smrtne.
Jaro koji bi to bio korak u uspostavljanju totalitarnog rezima nisi ni svjestan, a bogami ovi sto to zagovoravaju jos manje :lol: .
upravo tako...
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#116 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by Arminovski »

Sto samo smrtna kazna, mozemo izmisljati razne nacine pa da mozemo gledati ne na tv-u vec uzivo. I da se zakonom uvede da svako mora gledati uzivo.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21577
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#117 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by MarlboroGold »

Za mene smrtna kazna nema smisla. Kriminalci se jednostavno provuku na takav način - napominjem da ne vjerujem u drugi život i vječne kazne.
Treba ih zatvoriti u tamnice u koje ni sunčeva svjetlost ne može prodrijeti... i tako do kraja života.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#118 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by triconja »

MarlboroGold wrote:Za mene smrtna kazna nema smisla. Kriminalci se jednostavno provuku na takav način - napominjem da ne vjerujem u drugi život i vječne kazne.
Treba ih zatvoriti u tamnice u koje ni sunčeva svjetlost ne može prodrijeti... i tako do kraja života.
Covjece boziji to ti je nikakva kazna, treba to nekako namjestit na prisilni (ili dobrovoljni) rad, to sto ce oni citav dan pit proteine i lezat od tog nema fajde nikakve. Ljudi 20 godina leze bez dana rada i kad izadju pa logicno je da ce se bacit u kriminal jer samo to znaju radit. Zato za njihovu dobrobit a i dobrobit drustva samo rad, jal dobrovoljan jal prisilan.
User avatar
howdy
Posts: 3545
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#119 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by howdy »

treba smrtna kazna, cisto da se ne trosi novac radnog naroda.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#120 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by Ci-Nick »

Generalno sam protiv smrtne ali ko ubije iz koristoljublja ili siluje pa ubije,.. ne zaslužuje ništa drugo do brisanje ko gumicom,..
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21577
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#121 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by MarlboroGold »

triconja wrote:
MarlboroGold wrote:Za mene smrtna kazna nema smisla. Kriminalci se jednostavno provuku na takav način - napominjem da ne vjerujem u drugi život i vječne kazne.
Treba ih zatvoriti u tamnice u koje ni sunčeva svjetlost ne može prodrijeti... i tako do kraja života.
Covjece boziji to ti je nikakva kazna, treba to nekako namjestit na prisilni (ili dobrovoljni) rad, to sto ce oni citav dan pit proteine i lezat od tog nema fajde nikakve. Ljudi 20 godina leze bez dana rada i kad izadju pa logicno je da ce se bacit u kriminal jer samo to znaju radit. Zato za njihovu dobrobit a i dobrobit drustva samo rad, jal dobrovoljan jal prisilan.
Ma bilo šta gdje će se mučiti...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#122 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by moonca »

howdy wrote:treba smrtna kazna, cisto da se ne trosi novac radnog naroda.
hm, u Americi je prosjek cekanja na izvrsenje s.k. 15-ak godina . :-)
bhnapoleon1
Posts: 6501
Joined: 11/05/2014 23:47

#123 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by bhnapoleon1 »

ja bih uveo težak fizicki rad
User avatar
AmiĐa_Idriz
Posts: 40814
Joined: 21/05/2012 22:46

#124 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by AmiĐa_Idriz »

Jesam za najteža djela ("roditelji" dječaka iz Hadžića, ili pak ona dva međeda što iskasapiše onu djevojku u Olovu i baciše niz onu liticu mi prvi padaju na pamet) i to na način da ih brutalno patiš danima, doslovno neešto najgore zamislivo.

Ugljenisati tabane, skidanje kože sa skrotuma, guranje iglica u oči, trpanje kravljeg izmeta u usta, čupanje nokta jednog po jednog kombinjerkama, čakijom vaditi zube, skraćivati prste sjekirom i sve to raditi dok im je vreća kamena na leđima koja im lomi rebra i kičmu. Na kraju ih šutati nogama i držati u podrumu dok ne istruhnu. Potom zapaliti i pepeo pustiti u kanalizaciju, šteta trovati zemlju ili vodu. Naravno, ponavljam samo najgorim prestupnicima i mraki poput pedofila, silovatelja, brutalnih ubistava nad nemoćnima.

Iživljavati se na njima maksimalno. Da osjete, jer ti ako njega zdrmaš u onoj stolici, objesiš, pa i odrubiš glavu to je skoro pa trenutna smrt.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#125 Re: SMRTNA KAZNA potrebna ili ne

Post by triconja »

AmiĐa_Idriz wrote:Jesam za najteža djela ("roditelji" dječaka iz Hadžića, ili pak ona dva međeda što iskasapiše onu djevojku u Olovu i baciše niz onu liticu mi prvi padaju na pamet) i to na način da ih brutalno patiš danima, doslovno neešto najgore zamislivo.

Ugljenisati tabane, skidanje kože sa skrotuma, guranje iglica u oči, trpanje kravljeg izmeta u usta, čupanje nokta jednog po jednog kombinjerkama, čakijom vaditi zube, skraćivati prste sjekirom i sve to raditi dok im je vreća kamena na leđima koja im lomi rebra i kičmu. Na kraju ih šutati nogama i držati u podrumu dok ne istruhnu. Potom zapaliti i pepeo pustiti u kanalizaciju, šteta trovati zemlju ili vodu. Naravno, ponavljam samo najgorim prestupnicima i mraki poput pedofila, silovatelja, brutalnih ubistava nad nemoćnima.

Iživljavati se na njima maksimalno. Da osjete, jer ti ako njega zdrmaš u onoj stolici, objesiš, pa i odrubiš glavu to je skoro pa trenutna smrt.
To ti je ba glupa kazna jer nemas od te kazne nikakve koristi, bolje bi bilo vec ako je ogroman procent sigurnosti da je taj ubica fino mu sve organe povadit koji se mogu iskoristit i cao djaci. Barem da ima neke koristi od njega. Treba neke stvari razmisljati i raditi tako da od njih ima dugotrajne koristi i tako to, a ne samo neke trenutne satisfakcije.

Sam sam protiv svih tipova smrtnih kazni jer nisu bas efikasne, ovo iznad je samo primjer kazne tako da se ima dobre koristi od iste a ne samo onako, rokaj zilha.
Post Reply