Smrt

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

biscanka84
Posts: 343
Joined: 20/12/2006 10:03

#26

Post by biscanka84 »

kub lajkan wrote:JBG, kakva god da je smrt je omogucila da ovaj svijet svima bude mnogo gori nego sto bi mogao biti. Toliko los da ga je Sopenhauer, vjecni realpesimista, nazvao "najgorim od svih svjetova"...

Pardon, nisam bas precizan. Postoji i jedan sloj ljudi koji "zivi od smrti" :D

Sve vjerske vodje, sa njihovom prikljucnom aparaturom, upravo smrt koriste kao glavno sredstvo dolaska do svojih ciljeva i lagodnog zivota. Oni svoje klijente tjese pred smrcu, a u sustini cine sve da se njihova klijentela sto vise boji smrti.

Fakticki, gase vatru benzinom...

A sve ono sto od njih uzmu, samo je POSLJEDICA svih tih strahova... dok je smrt jedini UZROK...

Ko ovo shvata, shvatace i puno onoga sto je iz tog izvedeno...

Haj' zivili... :D

Siguran si da ces tako razmisljat pred smrt? neces traziti hodzu da ti sta "prouci",,,da te sahrane na vjerski nacin itd itd?

najgore mi idu na zivce okorjeli ateisti koji se pod stare dane okrenu vjeri,gotovo svi komunisti,ili tacnije bas svi, za koje znam su sahranjeni na vjerski nacin....ucile im se hatme,tevhidi itd...ZASTO?
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#27

Post by kub lajkan »

biscanka84 wrote:
kub lajkan wrote:JBG, kakva god da je smrt je omogucila da ovaj svijet svima bude mnogo gori nego sto bi mogao biti. Toliko los da ga je Sopenhauer, vjecni realpesimista, nazvao "najgorim od svih svjetova"...

Pardon, nisam bas precizan. Postoji i jedan sloj ljudi koji "zivi od smrti" :D

Sve vjerske vodje, sa njihovom prikljucnom aparaturom, upravo smrt koriste kao glavno sredstvo dolaska do svojih ciljeva i lagodnog zivota. Oni svoje klijente tjese pred smrcu, a u sustini cine sve da se njihova klijentela sto vise boji smrti.

Fakticki, gase vatru benzinom...

A sve ono sto od njih uzmu, samo je POSLJEDICA svih tih strahova... dok je smrt jedini UZROK...

Ko ovo shvata, shvatace i puno onoga sto je iz tog izvedeno...

Haj' zivili... :D

Siguran si da ces tako razmisljat pred smrt? neces traziti hodzu da ti sta "prouci",,,da te sahrane na vjerski nacin itd itd?

najgore mi idu na zivce okorjeli ateisti koji se pod stare dane okrenu vjeri,gotovo svi komunisti,ili tacnije bas svi, za koje znam su sahranjeni na vjerski nacin....ucile im se hatme,tevhidi itd...ZASTO?

Ti imas svoje uvjerenje, ja svoje.

Tesko je gledati toliko u buducnost, pa biti siguran sta ce se desiti. Ali s obzirom sta je sve iza mene, i kakva sam iskusenja prosao, pa ostao ovakav kakav jesam, mogu zakljuciti da

postoji "realna opasnost" da mi vjerska carinska kontrola za onaj svijet nece trebati...

Ne mislim samo na iskusenja koja se ticu okoline (rat, neimastina, socijalni pritisci da se ponasas ovako ili onako), nego i na ona iskustva koja covjek ima kad ostane sam, unutar cetiri zida...
Last edited by kub lajkan on 19/01/2007 10:59, edited 2 times in total.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#28

Post by manijak1 »

:oops: Da parafraziram Čička :D iza svakog nestanka rođenje niče :oops: :D
User avatar
shuriken
Posts: 1725
Joined: 07/12/2005 19:42

#29

Post by shuriken »

je, da, u svakoj sapunici ima potresnih prizora
djeci umiru roditelji, roditeljima umiru djeca
i ne trebaju nam valjda da bismo to shvatili kicasti filmici sa you tube-a
brinite se za sebe i za svoje najblize, cuvajte se i have a nice weekend!

p.s. bilo bi dobro i prestat pusit
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#30

Post by Razmjeran »

biscanka84 wrote:
Samo prva stanica.Druga kabur,a treca ili Dzenet ili Dzehenem
zar nije treca Berzah pa onda Dzennet ili Dzehennem
Zavisi kako poredas.Ako cemo redom od rodjenja.

Stomak majcina utroba
Dunjaluk,zivot na ovom svijetu
Smrt,kabur,Berzeh
Dzenet ili Dzehenem

Jeli sad bolje sestro :D
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#31

Post by Razmjeran »

shuriken wrote:je, da, u svakoj sapunici ima potresnih prizora
djeci umiru roditelji, roditeljima umiru djeca
i ne trebaju nam valjda da bismo to shvatili kicasti filmici sa you tube-a
brinite se za sebe i za svoje najblize, cuvajte se i have a nice weekend!

p.s. bilo bi dobro i prestat pusit

Niti pijem Kafu,niti pusim cigare,niti se drogiram,niti pijem alkohol,izbjegavam sokove od sode,tj borim se sa samim sobom,protiv svog nefsa,protiv onog sto nije dobro za mene,a protiv smrti nema borbe,osim iskrene dove,ako ce ona biti u ovom momentu moga pisanja,milost,oprost i ako ce me djela moja do sada uradjena odvest u Dzenet,Boze uzmi mi dusu,a ako ce smrt u ovom momentu pisanja za mene biti kobna i ako ce me moja djela odvest u Dzehenem,Boze otkloni je od mene i produzi mi zivotni vjek,da bi moja dobra djela prevazisla losa djela.Amin!
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#32

Post by black »

Zemlja je smrtnim sjemenom posijana
Ali smrt nije kraj Jer smrti zapravo i nema
I nema kraja Smrću je samo obasjana
Staza uspona od gnijezda do zvijezda


Mak Dizdar
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#33

Post by KOGOD KADGOD »

patrius wrote:Smrt nije dio zivota,nego njegov definitivan kraj,njegova suprotnost.A ta "druga faza" je upravo strah od smrti.
Kraj cega?...

Gdje je "pocelo" - kada smatras da je "poceo" zivot?

U utrobi? Kada? Od izlaske iz nje? - zivot je bivao i u njoj...

Gdje smo bili prije nego je "poceo" zivot?

Ako je "poceo" zivot u odredjenoj fazi postojece egzistencije u nekom obliku - zasto se ne bi vratio u prijethodno stanje koje je bilo prije "pocetka"?

POCETAK nije nastao u odredjenom trenutku fizicke egzistencije - ova fizicka sfera je "nastavak" necega prije jer bez egzistencije ne bi bilo "zivota" a egzistirali smo i kada smo bili u fazi u kojoj smo bili samo skupine celija - dakle nije "pocelo" od jednog spermatozoida i jajasceta - da li su oni bili "zivi" i da li su bila dva odvojena "zivota" ili dvije odvojene egzistencije sa POTENCIJALOM da pocnu da zive u odredjenoj fazi?

Gdje je onda "zivot" bio prije te faze?

Procitaj, razmisli, pa mi objasni jer ako sam u krivu - ne zelim biti, objasni mi bolje.

Kakva je razlika izmedju zivota i postojanja i svijesti o postojanju i zivljenju?

Da li zivotinje imaju svjesnost da zive, i da ce umrijeti? Da li ih nesto drugo osim instikta navodi da "odluce" da budu ono sto jesu i nista vise ni drugacije?... Zasto ljudsko bice nije takvo?

SVE ima SVRHU. Od zelene boje i uloge u fotosintezi, do srca koje pumpa krv, do ostalih organa - svaki sa svojom svrhom i ulogom, od vjetra do mirisa cvijeta koji privlaci isekte i pcele da bi im se polen prenio sa cvijeta na cvijet i time oplodio, SVE ima neku svrhu, nesto je nekome hrana, a opet onaj sto se time hrani ima svog predatora u cijem je lancu ishrane - SVE im svrhu - samo ne najinteligentnije stvorenje, samo ne ljudsko bice?

Niko se ne hrani ISKLJUCIVO nama, unistavamo ekologiju vise nego je pospjesujemo - a ipak opstajemo i to na nivou vladanja fakticki svim sto je raspolozivo na Zemlji... I nemamo svrhe?...

Umremo i to je sve? Zasto smo zivjeli? mis barem nahrani macku, gazela lava, a mi?
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#34

Post by KOGOD KADGOD »

sojka wrote:Kako god,
kako god prokomentarisem te. :)

Po pitanju ovog vjernik se ne boji smrti. Mislim da je cilj vjere da uzme strahove ulivanjem vjere, nade u daljni zivot. Priroda covjeka govori da
je strah normalan. Dio nase prirode. Bilo koji strah da je u pitanju, svodi
se na zelju da zadrzimo zivot i u biti je strah od smrti.
Ne boji se u smislu u kojem se boji neko ko vjeruje da je to apsolutan kraj...

Naravno da je instinkt za prezivljenjem nekada "okinut" u trenu umiranja, ali jedino cega se vjernik istinski plasi je KAKO ce umrijeti to jest u KAKVOM STANJU ce ga snaci smrt - u stanu vjerovanja i prihvatanja neizbjeznog ili u stanju "grabljenja za slamku" i zelje da "samo jos malo pozivi" da bi pocinio dobra koja nije, da bi se halalio s kim nije, da bi ispravio nasilje i uvrede nekome ucinjeno....

Zato, i pisem sta pisem na kraju svog posta, da ne bi imali taj osjecaj "samo jos malo" - jer ako zivimo solidno, pravedno, ljudskom rodu korisni - nemamo za cim zaliti, svi znamo da nema izbjegavanja neizbjeznog.

Ta smirenost duse ("smirena duso" nefsi mutma'ina - udji u Dzennet Moj...), taj mir svjesnosti da smo ucinili sto smo najbolje znali i umjeli - makar nista i ne bilo na drugoj strani, moze biti samo pozitivan osjecaj - a jos kada nadjemo da je istina ono sto nam je ojavljivano - bonus. :)
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#35

Post by digger »

KOGOD KADGOD wrote:...Umremo i to je sve? Zasto smo zivjeli? Mis barem nahrani macku, gazela lava, a mi?
Nije valjda da smo bas svi mahe na "ovome" svijetu?

Pa bona, meni se "tamo" bas ne ide. Mnogo nekakvih rijeka kuda samo teku med i mlijeko (ne mogu ni jedno smisliti), a i djevica koje u mojim godinama mogu samo da promatram. Nezainteresovano.

Meni je ljepse ovdje. A kada dodje vrijeme da zaspim i vise se ne probudim... mirno i sa srecom. Jer nista ne ocekujem.
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#36

Post by digger »

Razmjeran wrote:Niti pijem Kafu,niti pusim cigare,niti se drogiram,niti pijem alkohol,izbjegavam sokove od sode,tj borim se sa samim sobom,protiv svog nefsa,protiv onog sto nije dobro za mene,a protiv smrti nema borbe,osim iskrene dove,ako ce ona biti u ovom momentu moga pisanja,milost,oprost i ako ce me djela moja do sada uradjena odvest u Dzenet,Boze uzmi mi dusu,a ako ce smrt u ovom momentu pisanja za mene biti kobna i ako ce me moja djela odvest u Dzehenem,Boze otkloni je od mene i produzi mi zivotni vjek,da bi moja dobra djela prevazisla losa djela.Amin!
A sta ako utvrdis da si se sa svom tom apstinencijom ipak zaHebao?!? :D
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#37

Post by KOGOD KADGOD »

digger wrote:
Razmjeran wrote:Niti pijem Kafu,niti pusim cigare,niti se drogiram,niti pijem alkohol,izbjegavam sokove od sode,tj borim se sa samim sobom,protiv svog nefsa,protiv onog sto nije dobro za mene,a protiv smrti nema borbe,osim iskrene dove,ako ce ona biti u ovom momentu moga pisanja,milost,oprost i ako ce me djela moja do sada uradjena odvest u Dzenet,Boze uzmi mi dusu,a ako ce smrt u ovom momentu pisanja za mene biti kobna i ako ce me moja djela odvest u Dzehenem,Boze otkloni je od mene i produzi mi zivotni vjek,da bi moja dobra djela prevazisla losa djela.Amin!
A sta ako utvrdis da si se sa svom tom apstinencijom ipak zaHebao?!? :D
hej @diggy, pa nije cojk nista izgubio, samo je zdravije zivio i (nadam se) bolje se prema svim ljudima odnosio - ne gubi ni ovako ni onako hej?...

-jes' da ne moze produziti niti skratiti vijek (to je neko naskrabao hadis da ljudima da malo nade umjesto da se pripremaju svaki dan cineci dobro i sebi i drugima) a narocito COVJECANSTVU i drugim Bozijim stvorenjima-

A sta znas kako je bilo dok je bio mladji, mozda je probao od svega, vidio da nema lijeka - sutradan isti problemi cekaju - pa samo dobio time sto je cistije i mirnije zivio (mada nije sve tako "ruzicasto" ako se prema drugima neko osorno i ruzno odnosi - i svoju "vjeru" smatra za svoju "zaslugu" dok je sve DAR od Boga - dok neko sa principima mozda nema bas previse vjere ali vjeruje u "zivi i pusti druge da zive" pomazu a ne odmazu - "s dlakom dobijes, s dlakom izgubis" sto se 'no kaze...)

Ja bih sa nasim @diggijem popila kahvu bilo kad, radije nego sa mnogima sto se busaju u prsa kao veliki vjernici ;-)

- nemoj prezestoko cika diggy, please, ma nek je svako dobro i zdravo, znas kako je....

Kako god sve nas isto ceka - ne mozemo birati KAD ali mozemo izabrati KAKO....

A sta ako se "zeznuo" onaj sto nije vjerovao - pa i zivot protracio i sebe i druge ostetio?

Izgubio je na ovom svijetu jer je zdravlje narusio kojekavim supstancama - druge cesto uvrijedio i povrijedio pod uticajem istih, nije doprinijeo covjecanstvu nista u smislu naucnih dostignuca, srusio familiju i djecu neuspjesno podigao itd. - pa jos se nadje da se "zezn'o" i da ima i "kasnije"?...

Ako je barem na ovom svijetu solidno i posteno zivio, koristio sebi i drugima - Bog je Mislostiv - niko ne zna sta ga moze cekati na drugoj strani, mozda mnogo vise nego sto se mogao nadati? Mi nemamo pravo da kazemo da ce "taj u Pakao a taj u Raj" - to samo Bog moze.
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#38

Post by kub lajkan »

KOGOD KADGOD wrote:
digger wrote:
Razmjeran wrote:Niti pijem Kafu,niti pusim cigare,niti se drogiram,niti pijem alkohol,izbjegavam sokove od sode,tj borim se sa samim sobom,protiv svog nefsa,protiv onog sto nije dobro za mene,a protiv smrti nema borbe,osim iskrene dove,ako ce ona biti u ovom momentu moga pisanja,milost,oprost i ako ce me djela moja do sada uradjena odvest u Dzenet,Boze uzmi mi dusu,a ako ce smrt u ovom momentu pisanja za mene biti kobna i ako ce me moja djela odvest u Dzehenem,Boze otkloni je od mene i produzi mi zivotni vjek,da bi moja dobra djela prevazisla losa djela.Amin!
A sta ako utvrdis da si se sa svom tom apstinencijom ipak zaHebao?!? :D
hej @diggy, pa nije cojk nista izgubio, samo je zdravije zivio i (nadam se) bolje se prema svim ljudima odnosio - ne gubi ni ovako ni onako hej?...
Ma haj ne zajebaji... to "bolji prema drugima" zato sto je vjernik okaci macku o rep...
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#39

Post by mamica papucarka »

Nije mi baš mila pomisao na smrt, ali uvjerenje da se nekako transformiramo i da nam se energija duše negdje nepovratno ne gubi mi ulijeva jako mnogo nade ..a ako nije tako...opet dobro..u ništavilu ne postoji spoznaja da sam mogla razmišljati drugačije prije smrti..

Virgo30


ovo je napisala moja virtualna prijateljica, koja je jucer poginula u saobracajnoj nesreci :( :( :( Sa njom su otisli i njen muz, te kcerka od 1,5 godinu :( :( :(
neka im je laka zemlja
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#40

Post by mamica papucarka »

mamica 31 wrote:Nije mi baš mila pomisao na smrt, ali uvjerenje da se nekako transformiramo i da nam se energija duše negdje nepovratno ne gubi mi ulijeva jako mnogo nade ..a ako nije tako...opet dobro..u ništavilu ne postoji spoznaja da sam mogla razmišljati drugačije prije smrti..

Virgo30


ovo je napisala moja virtualna prijateljica, koja je jucer poginula u saobracajnoj nesreci :( :( :( Sa njom su otisli i njen muz, te kcerka od 1,5 godinu :( :( :(
neka im je laka zemlja
ne sa ovog Foruma
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#41

Post by kub lajkan »

mamica 31 wrote:Nije mi baš mila pomisao na smrt, ali uvjerenje da se nekako transformiramo i da nam se energija duše negdje nepovratno ne gubi mi ulijeva jako mnogo nade ..a ako nije tako...opet dobro..u ništavilu ne postoji spoznaja da sam mogla razmišljati drugačije prije smrti..

Virgo30


ovo je napisala moja virtualna prijateljica, koja je jucer poginula u saobracajnoj nesreci :( :( :( Sa njom su otisli i njen muz, te kcerka od 1,5 godinu :( :( :(
neka im je laka zemlja
:(
biscanka84
Posts: 343
Joined: 20/12/2006 10:03

#42

Post by biscanka84 »

mamica 31 wrote:Nije mi baš mila pomisao na smrt, ali uvjerenje da se nekako transformiramo i da nam se energija duše negdje nepovratno ne gubi mi ulijeva jako mnogo nade ..a ako nije tako...opet dobro..u ništavilu ne postoji spoznaja da sam mogla razmišljati drugačije prije smrti..

Virgo30


ovo je napisala moja virtualna prijateljica, koja je jucer poginula u saobracajnoj nesreci :( :( :( Sa njom su otisli i njen muz, te kcerka od 1,5 godinu :( :( :(
neka im je laka zemlja

a kako to saznati ako je znas samo virtuelno?
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#43

Post by mamica papucarka »

biscanka84 wrote:
mamica 31 wrote:Nije mi baš mila pomisao na smrt, ali uvjerenje da se nekako transformiramo i da nam se energija duše negdje nepovratno ne gubi mi ulijeva jako mnogo nade ..a ako nije tako...opet dobro..u ništavilu ne postoji spoznaja da sam mogla razmišljati drugačije prije smrti..

Virgo30


ovo je napisala moja virtualna prijateljica, koja je jucer poginula u saobracajnoj nesreci :( :( :( Sa njom su otisli i njen muz, te kcerka od 1,5 godinu :( :( :(
neka im je laka zemlja

a kako to saznati ako je znas samo virtuelno?
provjereno :( to je Forum malo drugcijeg tipa od ovoga.
Ali, ne bih sada o tome. :(
biscanka84
Posts: 343
Joined: 20/12/2006 10:03

#44

Post by biscanka84 »

neka im je laka zemlja :(
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#45

Post by Razmjeran »

Rahmet im dusi.I to ti je znak,da bas o ovoj temi Smrt sa svojim vjerovanjem oprostis na ovoj temi.Treba razmisliti i o tome...

A sto se tice bebe od 1,5 godinu,rahmet joj dusi,ona ide u Dzenet,InsAllah
Mamice31 mozda je ta smrt u dobro vrijeme dosla,zato netreba nikad tugovat,jer iz konteksta covjek kad se nadje u nevolji,treba gledati i na pozitivnu stvar.

Primjer nije isto stradati u autu kad ides roditeljima,dzamiju,posao,posjetu bolesniku itd
Kao sto je stradati u autu iduci u kafanu,bludnu radnju,sukob snekim itd...
Moj primjer kad sam ja stradao u autu a Ellhamdullilah ostao ziv,zahvaljivao sam Jedinom Bogu,sto sam stradao iduci prema dobrom djelu,posjeti i pomoci familiji.Jer sigurno bi se drukcije ponasao da sam isao u neka (nedjela)..
Onda kroz tu nesrecu,sam vidio koje prijatelj,od vec prijatelja koje sam smatrao istim,kome podsjetio,sjetio se na mene,pripazio me...
A ko nije,se ni sjetio ni pomislio ni upitao na mene.Tu povukao paralelu,vidio na koga se mogu oslanjat osim Alllaha dz.s. ko ima dobra u sebi,a isto tako na koga nemogu racunati i kakvu korist pridobit(koja ce mi garontovati dobro djelo na ovom svijetu i na onom)..
Zato se treba Allahu dz.s. zahvaljivati i na dobrim i losim momentima,jer zaista u tome je kljuc predanosti i pokornosti nasem Jedinom Bogu,kojem niti mozemo uvelicat Njegovu velicinu niti umanit Njegovu velicinu.
Inna li Illahi ve ina Ilejhi Radz'iun
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#46

Post by patrius »

Draga KGKG,ja nemam pojma gdje sam bio prije,kao sto ne znam ni gdje cu biti poslije!!!Ne znas to ni ti,niti bilo ko drugi,samo sto se pravite pametni.Upravo taj strah od smrti,od nepoznanice i neizvjesnosti, je najjaci covjekov poticaj da sanja o besmrtnoj dusi.Fino je to,pomaze ponekad,ali nema veze sa zdravim razumom.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#47

Post by njonjica »

patrius wrote:Draga KGKG,ja nemam pojma gdje sam bio prije,kao sto ne znam ni gdje cu biti poslije!!!Ne znas to ni ti,niti bilo ko drugi,samo sto se pravite pametni.Upravo taj strah od smrti,od nepoznanice i neizvjesnosti, je najjaci covjekov poticaj da sanja o besmrtnoj dusi.Fino je to,pomaze ponekad,ali nema veze sa zdravim razumom.
Slazem se...sa razumom nema...
MedutMa, covjek je kompleksno bice.....
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#48

Post by KOGOD KADGOD »

digger wrote:
KOGOD KADGOD wrote:...Umremo i to je sve? Zasto smo zivjeli? Mis barem nahrani macku, gazela lava, a mi?
Nije valjda da smo bas svi mahe na "ovome" svijetu?

Pa bona, meni se "tamo" bas ne ide. Mnogo nekakvih rijeka kuda samo teku med i mlijeko (ne mogu ni jedno smisliti), a i djevica koje u mojim godinama mogu samo da promatram. Nezainteresovano.

Meni je ljepse ovdje. A kada dodje vrijeme da zaspim i vise se ne probudim... mirno i sa srecom. Jer nista ne ocekujem.
upravo tako.

cini dobro sebi i drugima i nista ne ocekuj - ne mozes izgubiti niti se razocarati - ako nesto dobijes jos bolje. :)
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#49

Post by sojka »

KOGOD KADGOD wrote:
sojka wrote:Kako god,
kako god prokomentarisem te. :)

Po pitanju ovog vjernik se ne boji smrti. Mislim da je cilj vjere da uzme strahove ulivanjem vjere, nade u daljni zivot. Priroda covjeka govori da
je strah normalan. Dio nase prirode. Bilo koji strah da je u pitanju, svodi
se na zelju da zadrzimo zivot i u biti je strah od smrti.
Ne boji se u smislu u kojem se boji neko ko vjeruje da je to apsolutan kraj...

Naravno da je instinkt za prezivljenjem nekada "okinut" u trenu umiranja, ali jedino cega se vjernik istinski plasi je KAKO ce umrijeti to jest u KAKVOM STANJU ce ga snaci smrt - u stanu vjerovanja i prihvatanja neizbjeznog ili u stanju "grabljenja za slamku" i zelje da "samo jos malo pozivi" da bi pocinio dobra koja nije, da bi se halalio s kim nije, da bi ispravio nasilje i uvrede nekome ucinjeno....

Mislim da je smrt i cak vrsta odluke. Cesto ces cuti ja to zelim, ja zelim put ili da moraju ici.Pitanje na gdje daje jednostavan odgovor, na onaj svijet. U kriscanskoj vjeri nema "poziva na put Bozji" u zadnjem trenutku, za razliku od budizma.

Zato, i pisem sta pisem na kraju svog posta, da ne bi imali taj osjecaj "samo jos malo" - jer ako zivimo solidno, pravedno, ljudskom rodu korisni - nemamo za cim zaliti, svi znamo da nema izbjegavanja neizbjeznog.

To je to. Zavrsili smo casno nasu misiju i u miru odlazimo, ne stideci se svojih (ne)djela.
Ta smirenost duse ("smirena duso" nefsi mutma'ina - udji u Dzennet Moj...), taj mir svjesnosti da smo ucinili sto smo najbolje znali i umjeli - makar nista i ne bilo na drugoj strani, moze biti samo pozitivan osjecaj - a jos kada nadjemo da je istina ono sto nam je ojavljivano - bonus. :)

Moze, cak i osmjehe i suze radosnice probuditi u najtezem trenu tih koji nam odlaze.
Mislim da u trenutku prolazi izvjesan film zivota ili ti casa nasih djela koja se preliva.

(najezih se)
_STOKA_OD_OKA
Posts: 270
Joined: 02/09/2006 22:09
Location: Hotonj, Sarajevo
Contact:

#50

Post by _STOKA_OD_OKA »

patrius wrote:Draga KGKG,ja nemam pojma gdje sam bio prije,kao sto ne znam ni gdje cu biti poslije!!!Ne znas to ni ti,niti bilo ko drugi,samo sto se pravite pametni.Upravo taj strah od smrti,od nepoznanice i neizvjesnosti, je najjaci covjekov poticaj da sanja o besmrtnoj dusi.Fino je to,pomaze ponekad,ali nema veze sa zdravim razumom.
hmmmmm...
ja mislim da sanjati o besmrtnoj dusi nije nerazumno, jer nije valjda samo zivot->smrt... a sta poslije. vise mi je nerazumno da nepostoji dusa nego da postoji... i ljudi koji vjeruju u reinkarnaciju vjeruju u neki slican princip, pa tako da mislim da je opravdano "sanjati"

pozdrav
Post Reply