Smrt

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
medvjed23
Posts: 26806
Joined: 16/07/2010 13:49

#26 Re: Smrt

Post by medvjed23 »

Svako zna da će se desiti. Niko ili skoro niko ne zna kako će se desiti. Jedna od misterija života.

User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#27 Re: Smrt

Post by sadie_forever »

apsidejzi wrote:
Nomad123 wrote:Smrt je kraj života. Svako živo biće mora umrijeti. Smrt je neizbježna činjenica, a vjerojatno i stanje. Većina ljudi smatra da poslije smrti dolazi raj ili pakao. Dio njih misli da nema ničega. Stari narodi su vjerovali da smrću odlaze u vječna lovišta i zato su svoje mrtve pokapali sa oruđem, nakitom i oružjem, potrebnim za taj vječni lov. Nitko zapravo ne zna što dolazi poslije.


S druge strane, pojam "smrti" često se znade u znanosti pridjeliti neživim pojavama, sustavima i napravama, označavajući pri tomu antropogeno gledište na prestanak funkcioniranja nekoga neživoga sustava. Tako jedna od teorija o budućnosti Svemira smatra da će isti završiti u stanju toplinske smrti. Prestanak rada nekoga mehaničkog sustava često se kolokvijalno označava riječju da je taj sustav umro, npr. akumulator u automobilu, satni mehanizam, televizor itsl. Tako se taj pojam često koristi kada se želi označiti prestanak rada nekoga sustava, bilo živoga (uginuće, uvenuće) ili neživoga (kvar).
I te kako se zna sta dolazi poslije smrti samo se to ne zeli prihvatiti pa se smisljaju bajkice na kojima neki dobro zive.
Imas primjera kada ti se daje razlog da vjerujes da ima nesto poslije
User avatar
apsidejzi
Posts: 8227
Joined: 25/05/2013 23:49

#28 Re: Smrt

Post by apsidejzi »

sadie_forever wrote:
apsidejzi wrote: I te kako se zna sta dolazi poslije smrti samo se to ne zeli prihvatiti pa se smisljaju bajkice na kojima neki dobro zive.
Imas primjera kada ti se daje razlog da vjerujes da ima nesto poslije
Kao npr?
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#29 Re: Smrt

Post by sadie_forever »

apsidejzi wrote:
sadie_forever wrote:
apsidejzi wrote: I te kako se zna sta dolazi poslije smrti samo se to ne zeli prihvatiti pa se smisljaju bajkice na kojima neki dobro zive.
Imas primjera kada ti se daje razlog da vjerujes da ima nesto poslije
Kao npr?

Imas dosta ljudi koji ti mogu garantovat da ima nesto poslije,neki dogadjaji,znaci ..ili u snu ili u javi.ne volim se time baviti,jer molim Boga da to ne dozivim nikad ali ljudi koji su meni 100% povjerljivi i koji to nebi izmisljali su imali
User avatar
apsidejzi
Posts: 8227
Joined: 25/05/2013 23:49

#31 Re: Smrt

Post by apsidejzi »

sadie_forever wrote:
apsidejzi wrote:
sadie_forever wrote: Imas primjera kada ti se daje razlog da vjerujes da ima nesto poslije
Kao npr?

Imas dosta ljudi koji ti mogu garantovat da ima nesto poslije,neki dogadjaji,znaci ..ili u snu ili u javi.ne volim se time baviti,jer molim Boga da to ne dozivim nikad ali ljudi koji su meni 100% povjerljivi i koji to nebi izmisljali su imali
Ne kazem ja da ti ljudi lazu jer sve to sto su dozivjeli je vjerovatno istina, ali... ALI. Veliko ALI. Nas mozak je lagano prevariti. Samo mu posaljes dva signala istovremeno i on se zbuni. Ne zna sta je istina. Mozak je zarobljen u lobanji i jedini pristup vanjskom svijetu mu je kroz pet cula koji mu salju signale. No mozak se moze haknuti. Drogom recimo. Nedostatkom kisika isto tako.

Kad uzmes neku halucinogenu drogu jedan dio mozga pocne emitovati signale a drugi te signale tumaci kao da dolaze izvana. Mozak pokusava objasniti ono sto se desava i zato proizvodi razne halucinacije koje nadrogiranoj osobi izgledaju stvarno.

Sizofrenija je bolest mozga gdje se jedan dio istog "odvoji" i pocne emitovati signale ostatku mozga. Mozak ima samo jednu globalnu funkciju: da objasni signale koji mu dolaze. On ima svoje protokole sa culima i njima vjeruje. Kada dobije signal od cula on ga pokusava objasniti. Ako mu haknes protokol, mozak nema mogucnost da zna sta je stvarni signal a sta ne. Zato on pokusava objasniti taj signal i obicno se objasni kroz "glasove koji se cuju", ili "prikaze koje te proganjaju".

Nedostatak kisika prilikom klinicke smrti proizvodi isto to.

Ljudi su sve to istrazivali i nema apsolutno nista magicno i spektakularno. Postoji samo ignorantnost onih koji zele vjerovati u nadprirodno. Obicni kompjuter koji se zbuni sa laznim signalima i onda proizvede halucinaciju. Tim ljudima izgleda toliko realno da se kasnije kunu kako su nesto dozivjeli ali nisu. To je samo produkt internih procesa u njihovom mozgu prilikom tumacenja haknutih signala.

Obicno u ovakvim diskusijama dodje argument: A odakle "haknuti signali", cime se opet pokusava od toga napraviti nesto misteriozno. Dolaze od halucinogenih substanci. Uzmi heroin pa ces vidjeti. Ma uzmi alkohol pa ce biti isto. Ne u istom intenzitetu ali isti efekat. Mozak je masina koja reaguje na podrazaje. Ljudi su skontali kako ga mogu haknuti i to je to.

Nazalost, ali to je to. Nema nista spektakularno. Isto kao kada na mom automobilu ode O2 senzor pa se kompjuter zbuni i pravi mjesavinu koja cudno sagorjeva.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#32 Re: Smrt

Post by Ramzess Veliki »

Nije lijep osjecaj umrijeti, vjerujte mi ... :shock:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#33 Re: Smrt

Post by sadie_forever »

apsidejzi wrote:
Nomad123 wrote:Smrt je kraj života. Svako živo biće mora umrijeti. Smrt je neizbježna činjenica, a vjerojatno i stanje. Većina ljudi smatra da poslije smrti dolazi raj ili pakao. Dio njih misli da nema ničega. Stari narodi su vjerovali da smrću odlaze u vječna lovišta i zato su svoje mrtve pokapali sa oruđem, nakitom i oružjem, potrebnim za taj vječni lov. Nitko zapravo ne zna što dolazi poslije.


S druge strane, pojam "smrti" često se znade u znanosti pridjeliti neživim pojavama, sustavima i napravama, označavajući pri tomu antropogeno gledište na prestanak funkcioniranja nekoga neživoga sustava. Tako jedna od teorija o budućnosti Svemira smatra da će isti završiti u stanju toplinske smrti. Prestanak rada nekoga mehaničkog sustava često se kolokvijalno označava riječju da je taj sustav umro, npr. akumulator u automobilu, satni mehanizam, televizor itsl. Tako se taj pojam često koristi kada se želi označiti prestanak rada nekoga sustava, bilo živoga (uginuće, uvenuće) ili neživoga (kvar).
I te kako se zna sta dolazi poslije smrti samo se to ne zeli prihvatiti pa se smisljaju bajkice na kojima neki dobro zive.
Ima slucaj jednog neurohirurga koji je pod operacijom bio ...imao 1% da prezivi..sve je cuo i vidio tokom operacije..doktori kazu bio je bez svijesti.nije trebao da zivi.znaci nema sanse da je halucinacija..i on je neuohirurg koji nebi lupio svasta da nije 100 ubjedjen

On je napisao knjigu o tome.kaze prije toga sam bio ateista i pacijentima.bas kao i ti sad govorio da je to produkt mozga
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#34 Re: Smrt

Post by Tomahawk11 »

Ramzess Veliki wrote:Nije lijep osjecaj umrijeti, vjerujte mi ... :shock:
I još te u piramidu zatrpaju :shock:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#35 Re: Smrt

Post by Bloo »

sadie_forever wrote:
Ima slucaj jednog neurohirurga koji je pod operacijom bio ...imao 1% da prezivi..sve je cuo i vidio tokom operacije..doktori kazu bio je bez svijesti.nije trebao da zivi.znaci nema sanse da je halucinacija..i on je neuohirurg koji nebi lupio svasta da nije 100 ubjedjen

On je napisao knjigu o tome.kaze prije toga sam bio ateista i pacijentima.bas kao i ti sad govorio da je to produkt mozga

Image
John Cleese
Posts: 37127
Joined: 25/05/2010 18:30

#36 Re: Smrt

Post by John Cleese »

Ramzess Veliki wrote:Nije lijep osjecaj umrijeti, vjerujte mi ... :shock:
Meni je gore bilo ponovo se rodit :|
Svaki put.
I kud me podsjeti... :run:
User avatar
medvjed23
Posts: 26806
Joined: 16/07/2010 13:49

#37 Re: Smrt

Post by medvjed23 »

to je najgore nešta

Image
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#38 Re: Smrt

Post by animals »

Nije toliko tesko umrijeti..
problem je sto to vecinom zaboli,
pa jos problem, da te nema nikad vise..
oni egoisti bi zivjeli jos tisucama godina u raju..
pa zamisli ti tu bolest, to je nesto najstrasnije, zelja da zivis u raju beskonacno..
to ti je za smrtne kazne, bez pomilovanja..
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#39 Re: Smrt

Post by sadie_forever »

animals wrote:Nije toliko tesko umrijeti..
problem je sto to vecinom zaboli,
pa jos problem, da te nema nikad vise..
oni egoisti bi zivjeli jos tisucama godina u raju..
pa zamisli ti tu bolest, to je nesto najstrasnije, zelja da zivis u raju beskonacno..
to ti je za smrtne kazne, bez pomilovanja..

time is relative,time is not of this earth only

znaci ne znam zasto mislis da je sve kao ovdje? to je druga dimenzija..mozda si na onom svijetu energija koja funkcionise na drugaciji nacin


ja znam da Allah opsiuje onaj svijet slicno recimo za mrtve kaze da ce kad dodje sudnji dan reci kao da su skoro umrli,a ono odavno su tamo
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#40 Re: Smrt

Post by animals »

sadie_forever wrote:
animals wrote:Nije toliko tesko umrijeti..
problem je sto to vecinom zaboli,
pa jos problem, da te nema nikad vise..
oni egoisti bi zivjeli jos tisucama godina u raju..
pa zamisli ti tu bolest, to je nesto najstrasnije, zelja da zivis u raju beskonacno..
to ti je za smrtne kazne, bez pomilovanja..

time is relative,time is not of this earth only

znaci ne znam zasto mislis da je sve kao ovdje? to je druga dimenzija..mozda si na onom svijetu energija koja funkcionise na drugaciji nacin


ja znam da Allah opsiuje onaj svijet slicno recimo za mrtve kaze da ce kad dodje sudnji dan reci kao da su skoro umrli,a ono odavno su tamo
Odkud ti ta ideja da ja tako mislim..
kad odes na drugi svijet, onda se ugasis i nema te..
nema drugog svijeta..drugi svijet je rezervisan za pokorne da bi sluzili bogatim..
tako nam serviraju pametni i bogati, tj. religije..
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#41 Re: Smrt

Post by MaD_ProfessoR »

Ramzess Veliki wrote:Nije lijep osjecaj umrijeti, vjerujte mi ... :shock:
zadnji put kad sam umreo, obećanje pusto dadoh kako neću nikad više grobnim putem hoditi, kad evo mene opet da istim putem tabanam :sad:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#42 Re: Smrt

Post by sadie_forever »

animals wrote:
sadie_forever wrote:
animals wrote:Nije toliko tesko umrijeti..
problem je sto to vecinom zaboli,
pa jos problem, da te nema nikad vise..
oni egoisti bi zivjeli jos tisucama godina u raju..
pa zamisli ti tu bolest, to je nesto najstrasnije, zelja da zivis u raju beskonacno..
to ti je za smrtne kazne, bez pomilovanja..

time is relative,time is not of this earth only

znaci ne znam zasto mislis da je sve kao ovdje? to je druga dimenzija..mozda si na onom svijetu energija koja funkcionise na drugaciji nacin


ja znam da Allah opsiuje onaj svijet slicno recimo za mrtve kaze da ce kad dodje sudnji dan reci kao da su skoro umrli,a ono odavno su tamo
Odkud ti ta ideja da ja tako mislim..
kad odes na drugi svijet, onda se ugasis i nema te..
nema drugog svijeta..drugi svijet je rezervisan za pokorne da bi sluzili bogatim..
tako nam serviraju pametni i bogati, tj. religije..
Islam servira drugacije :) u berzah svi idu..tu duse bprave ..i hitlerova i majke terezei cekaju sudnji dan
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#43 Re: Smrt

Post by animals »

sadie_forever wrote: Islam servira drugacije :) u berzah svi idu..tu duse bprave ..i hitlerova i majke terezei cekaju sudnji dan
Pa kako bi drugacije imali sluge, da ne serviraju..
User avatar
Truba
Posts: 81642
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#44 Re: Smrt

Post by Truba »

animals stari dobri desničar :D
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#45 Re: Smrt

Post by animals »

Ja nisam nimalo desnicar..niti lijevicar..
ne znam odakle izvlacite da sam ja desnicar..
samo logicno razmisljam..
zanimljivo, najvise se slazem sa narodima koji su ili
Bosnjaci, ili negdje iz Indije, ili Turcima..
moze biti smijesno, ali je istina..
najbolji covjek u mojoj firmi je npr. Mongolac..
a najgori Austrijanac..
i ne podnosim notorne religijase..
bez obzira koje su religije..
User avatar
Truba
Posts: 81642
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#46 Re: Smrt

Post by Truba »

antifa tuče ljude jer se ne slažu s njihovim mišljenjem
gdje je tu logika :D
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#47 Re: Smrt

Post by animals »

Pa ti radikalni lijevicari, nisu nista bolji od desnicara..
isto sranje..svaki nasilan covjek u ime neke ideologije je isti kurac..
samo za opravdanje izabere drugu ideologiju..
Staljin-Hitler, nema razlike..
desnicari ili antifa, nema razlike..
ateisti-religija..sve isto sranje..
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#48 Re: Smrt

Post by sadie_forever »

animals wrote:Ja nisam nimalo desnicar..niti lijevicar..
ne znam odakle izvlacite da sam ja desnicar..
samo logicno razmisljam..
zanimljivo, najvise se slazem sa narodima koji su ili
Bosnjaci, ili negdje iz Indije, ili Turcima..
moze biti smijesno, ali je istina..
najbolji covjek u mojoj firmi je npr. Mongolac..
a najgori Austrijanac..
i ne podnosim notorne religijase..
bez obzira koje su religije..
Sto imas potrebu da ismijavas necije vjerovanje ?neces nicije vjerovanje poljuljat al vrijedjas ljude jer ih ne postujes.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#49 Re: Smrt

Post by sadie_forever »

Inace otkad je zapad odbacio krscanstvo sve katastrofe i krecu ...i mrznja i sve ostalo
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#50 Re: Smrt

Post by animals »

sadie_forever wrote:
animals wrote:Ja nisam nimalo desnicar..niti lijevicar..
ne znam odakle izvlacite da sam ja desnicar..
samo logicno razmisljam..
zanimljivo, najvise se slazem sa narodima koji su ili
Bosnjaci, ili negdje iz Indije, ili Turcima..
moze biti smijesno, ali je istina..
najbolji covjek u mojoj firmi je npr. Mongolac..
a najgori Austrijanac..
i ne podnosim notorne religijase..
bez obzira koje su religije..
Sto imas potrebu da ismijavas necije vjerovanje ?neces nicije vjerovanje poljuljat al vrijedjas ljude jer ih ne postujes.
Ne ismijavam vjerovanje, i sam vjerujem..
ali ne vjerujem religijama, ne vjerujem ljudima koji zive dobro na racun
slijepog ljudskog vjerovanja..
Post Reply