Smrt

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
medvjed23
Posts: 26802
Joined: 16/07/2010 13:49

#201 Re: Smrt

Post by medvjed23 »

to je paradoks tolerancije.. sasvim tolerantno društvo tolerisaće netoleranciju.. društvo koje toleriše netoleranciju pod ozbiljnim je rizikom da postane netolerantno..
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#202 Re: Smrt

Post by fortaleza »

medvjed23 wrote:to je paradoks tolerancije.. sasvim tolerantno društvo tolerisaće netoleranciju.. društvo koje toleriše netoleranciju pod ozbiljnim je rizikom da postane netolerantno..
Teorije deevolucije, Michael Cremo i ta ekipa... pad iz zlatnog doba do danasnjeg doba.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#203 Re: Smrt

Post by Smrcak15 »

Hakiz wrote:
MarlboroGold wrote:
Hakiz wrote:Šta mislite o džainističkoj religijskoj praksi pod imenom salekhana?
Jesu li to oni koji stalno poste do izgladnjelosti i smrti?
Da, obično teško bolesni ili veoma stari prestanu da jedu i piju i čekaju smrt okruženi ljudima koji izgovaraju molitve. A fazon je da u trenutku smrti ljudi postača uspravljaju u sjedeći položaj jer nije lijepo umrijeti ležeći. I to se smatra svetom smrti.

Skoro sve religije smrt smatraju drugim oblikom postojanja. Neke čak da je smrt prelazak u bolji svijet. Ako je to tako, čemu onda odnos prema smrti ovakav kakav je u judeohrišćanskoj i islamskoj kulturi? Čemu grčevita borba da se produži život, i traganje za "fontanom mladosti"? Kao i teško mirenje sa smrti voljenih od onih koji ostaju za njima. To izgleda malo licemjerno. U nekim drugim kulturama koje smrt takođe smatraju drugim oblikom postojanja, smrt se prihvata drugačije, negdje se čak i slavi kao sretan prelazak u taj drugi vid postojanja. Slaviti smrt ili je barem mirno prihvatati ako se već vjeruje da je smrt prelazak u drugi, čak i bolji, svijet je iskrenije nego tuga zbog tog prelaska.

Nešto je u ovim abrahamskim i još nekim religijama kada se o smrti radi u kontradikciji sa proklamovanim. Ili piše i propovijeda se pogrešan pristup, ili ljudi ne vjeruju u zapisano i propovijedano.

Evo ja cu ti objasniti, poslanik nam je rekao da smrt ne prizeljkujemo jer ako je dobar covjek on sa produzenjem zivota bi jos vise dobra uradio i vece nagrade dobio, a ako je covjek los pa svako produzenje zivota takvom je jos jedna ssnsa za popravak, pokajanje i da ne udje u dzehenem.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#204 Re: Smrt

Post by animals »

Reko ovo, reko ono..
a sta on sad radi, mislim gdje je zaposlen..
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#205 Re: Smrt

Post by beni-bu-man »

animals wrote:Reko ovo, reko ono..
a sta on sad radi, mislim gdje je zaposlen..
U Bhtelecomu
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#206 Re: Smrt

Post by MaksprotivMarksa »

medvjed23 wrote:to je paradoks tolerancije.. sasvim tolerantno društvo tolerisaće netoleranciju.. društvo koje toleriše netoleranciju pod ozbiljnim je rizikom da postane netolerantno..
To je netacno, tolerancija je pogresno definjran pojam, svaka tolerancija za pretpostavku uzima netolerantnost, ovo je jedan od rijetkih pojmova koji se definira na osnovu negacije pojma samog, zato se ne radi o paradoksu, radi se o pogresnoj definiciji pojma i pretpostavkama pod kojima pojam obitava.
Hakiz
Posts: 40298
Joined: 30/07/2015 20:01

#207 Re: Smrt

Post by Hakiz »

Smrcak15 wrote:
Evo ja cu ti objasniti, poslanik nam je rekao da smrt ne prizeljkujemo jer ako je dobar covjek on sa produzenjem zivota bi jos vise dobra uradio i vece nagrade dobio, a ako je covjek los pa svako produzenje zivota takvom je jos jedna ssnsa za popravak, pokajanje i da ne udje u dzehenem.
Koja je onda svrha smrti?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#208 Re: Smrt

Post by Smrcak15 »

Hakiz wrote:
Smrcak15 wrote:
Evo ja cu ti objasniti, poslanik nam je rekao da smrt ne prizeljkujemo jer ako je dobar covjek on sa produzenjem zivota bi jos vise dobra uradio i vece nagrade dobio, a ako je covjek los pa svako produzenje zivota takvom je jos jedna ssnsa za popravak, pokajanje i da ne udje u dzehenem.
Koja je onda svrha smrti?
kakva je poenta prolazom i vratima u kuci? da je barijera izmedju unutra i vani, kucnog i vanjskog svijeta...tako isto je smrt vrata na koja se ulazi u drugi svijet, drugu sobu.

smrt je prelaz iz jednog stanja u drugo, kao kad bi dva blizanca bila u majcinom stomaku, ako bi jedan izasao mjesec dana ranije , iz perspektive ovoga blizanca sto je ostao u utrobi da je za njega umro ovaj kada ga je napustio tokom rodjenja.

Na smrt se moze gledati kao na gusjenicu koja kada dodje vrijeme ostavbi cahuru i iz je izadje leptir
Image

tako isto dusa prilikom smrti, izadje iz tijela covjeka, a dusa je ono sto si ti, tvoje osjecaji, emocije, znanje, iskustvo, sa cim gledas, pa kad dusa ostavi svoje prevozno sredstvo tijelo sa kojem se kretala u materijalnom svijetu, dusa leti onda u vise nebeske sfere, osjeca se oslobodjena.
Hakiz
Posts: 40298
Joined: 30/07/2015 20:01

#209 Re: Smrt

Post by Hakiz »

Hajde ti to ponovo, prvo pažljivo pročitaj svoj post o smrti, pa onda moje pitanje.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21554
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#210 Re: Smrt

Post by MarlboroGold »

Objektivno gledajući valjda je svrha smrti da bi se efikasno trošili resursi sa kojima raspolažemo na planeti.
Da ne postoji i da su ljudi besmrtni ili da žive beskonačno dugo davnih dana bi svi mogući resursi na zemlji bili potrošeni, tako da bi se samo patili.
Također, saznanje o tome da ćemo jednog dana umrijeti postavlja nam po defaultu razna ograničenja, kao i strah. Da to nije slučaj niko se nikog/ničeg ne bi bojao i slično, jer bi onda "dobro" vjerovatno značilo nešto skroz deseto za razliku od najveće moralne vrijednosti koju sad predstavlja.
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#211 Re: Smrt

Post by biggrin »

medvjed23 wrote:to je paradoks tolerancije.. sasvim tolerantno društvo tolerisaće netoleranciju.. društvo koje toleriše netoleranciju pod ozbiljnim je rizikom da postane netolerantno..
sta ko kako vrjednuje, lična je stvar i ako je to definisano netolerancijom treba takav stav tolerisati sve dok se isti ne nameće. Društvo društvenim normama, uređenim najčešće putem zakona, treba da odredi barijere protiv nametanje netolerancije i na taj način se sprječava tolerisanje nečega što se tolerisati ne bi trebalo. njihovom primjenom održava se kvalitetno tolerantno društvo
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#212 Re: Smrt

Post by Matris »

MarlboroGold wrote:Objektivno gledajući valjda je svrha smrti da bi se efikasno trošili resursi sa kojima raspolažemo na planeti.
Da ne postoji i da su ljudi besmrtni ili da žive beskonačno dugo davnih dana bi svi mogući resursi na zemlji bili potrošeni, tako da bi se samo patili.
Također, saznanje o tome da ćemo jednog dana umrijeti postavlja nam po defaultu razna ograničenja, kao i strah. Da to nije slučaj niko se nikog/ničeg ne bi bojao i slično, jer bi onda "dobro" vjerovatno značilo nešto skroz deseto za razliku od najveće moralne vrijednosti koju sad predstavlja.
Zamisli kad bi prirodna smrt nestala. Znaci mozes se roditi. Neko te moze ubiti. Ako se nezdravo hranis mozes se razboliti i umrijeti itd.
kako bi to uticalo na ljude?
prvo bi planirali koliko ljudi ce biti na planeti, jer bi izjeli sami sebe - odgovornost
drugo bi bili bolji jedni prema drugima, jer ne zelis da se zamjeris budalom koja za 1000 godina u svojoj 50toj karijeri moze biti na celu policije, bande ili ko zna cega vec
vise bi brinuli o svom zdravlju, jer ima nesagledive posljedice
klonili bi se kriminala jer zamisli za kradju zavrsis u zatvoru 200 godina, ili za ubistvo 5000 godina

Reci da smrt ima smisla je nedostatak maste.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#213 Re: Smrt

Post by sadie_forever »

Matris wrote:
MarlboroGold wrote:Objektivno gledajući valjda je svrha smrti da bi se efikasno trošili resursi sa kojima raspolažemo na planeti.
Da ne postoji i da su ljudi besmrtni ili da žive beskonačno dugo davnih dana bi svi mogući resursi na zemlji bili potrošeni, tako da bi se samo patili.
Također, saznanje o tome da ćemo jednog dana umrijeti postavlja nam po defaultu razna ograničenja, kao i strah. Da to nije slučaj niko se nikog/ničeg ne bi bojao i slično, jer bi onda "dobro" vjerovatno značilo nešto skroz deseto za razliku od najveće moralne vrijednosti koju sad predstavlja.
Zamisli kad bi prirodna smrt nestala. Znaci mozes se roditi. Neko te moze ubiti. Ako se nezdravo hranis mozes se razboliti i umrijeti itd.
kako bi to uticalo na ljude?
prvo bi planirali koliko ljudi ce biti na planeti, jer bi izjeli sami sebe - odgovornost
drugo bi bili bolji jedni prema drugima, jer ne zelis da se zamjeris budalom koja za 1000 godina u svojoj 50toj karijeri moze biti na celu policije, bande ili ko zna cega vec
vise bi brinuli o svom zdravlju, jer ima nesagledive posljedice
klonili bi se kriminala jer zamisli za kradju zavrsis u zatvoru 200 godina, ili za ubistvo 5000 godina

Reci da smrt ima smisla je nedostatak maste.
ujedno bi se i islo dalje ka postizanju cilja,a time is relative,da zivim zauvijek 5000 mi nebi djelovalo puno ..i nicim me ne mozes uplasiy odrobujes 5000 i opet zivis vjecno
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#214 Re: Smrt

Post by Sara03 »

Smrcak15 wrote:Oni trzaji tijela pred ulazak u san su vjerovatno naglo vracanje dusa u tijelo nakon sto krece izlaziti, pa trzaji tijela budu.
Nisu. Radi se zapravo o hipnagogičkom ili mišićnom trzaju.

Imaš Google u Banovićima.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#215 Re: Smrt

Post by Smrcak15 »

Sara03 wrote:
Smrcak15 wrote:Oni trzaji tijela pred ulazak u san su vjerovatno naglo vracanje dusa u tijelo nakon sto krece izlaziti, pa trzaji tijela budu.
Nisu. Radi se zapravo o hipnagogičkom ili mišićnom trzaju.

Imaš Google u Banovićima.
reci to ovom hrvatskom istrazivacu Iskustva bliske smrti Drazenu Jerabeku, premotaj na 34min:30sek


znaci to on govori da je nagli povratak duse prilikom prelaska iz jave u san prouzorokuje te trzaje.

Plus za ovo imam dokaz i sa vjerske strane, u Kuranu se kaze da dusa izlazi iz tijela prilikom sna, tako da imamo potporu i tu.

To sto ti kazes mišićni trzaj je prouzrokovan naglim povratkom duse, nije uzrok misic tom trzaju nego je nagli povratak duse uzrok preko kojeg misic trza. To je isto kao kad bi ja rekao ti si izrezala jabuke, a ti kaze, nije tacno, nisam ja nego noz :-) (kao eto sam noz rezao bez tvojih ruka)
broj dva
Posts: 4536
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#216 Re: Smrt

Post by broj dva »

Sad kad bi se još ustanovilo da postoji " duša" i kad bi se znalo šta je duša, koja koj je uloga, je li materijalna ili nematerijalna, sko je materijalna gdje se nalazi ako nematetrijalna kako utiče na materiju..
Ali hajde eto, znamo da luta dok spavamo :izet:
A vidim da i dalje nisi savladao pojam "dokaz", ukratko, to što nešto piše u kuranu ne znači da je to istina, kuran nije dokaz ničega.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#217 Re: Smrt

Post by Smrcak15 »

broj dva wrote:Sad kad bi se još ustanovilo da postoji " duša" i kad bi se znalo šta je duša, koja koj je uloga, je li materijalna ili nematerijalna, sko je materijalna gdje se nalazi ako nematetrijalna kako utiče na materiju..
Ali hajde eto, znamo da luta dok spavamo :izet:
A vidim da i dalje nisi savladao pojam "dokaz", ukratko, to što nešto piše u kuranu ne znači da je to istina, kuran nije dokaz ničega.

ono sto mozemo reci za dusu, jeste da je ona nosioc svijesti, znaci kada dusa napusta tijelo nosi svijest sa sobom, sto znaci covjek u u sustini dusa a tijelo je prevozno sredstvo za dusu u materijalnom svijetu. sta je tacna dusa, od cega je sastavljenja, to niko od ljudi ne zna...ali postojanje dusa je dokazivo kroz iskustva bliske smrti, to su mozd anajbolji ne-religijski dokazi za postojanje duse.
sophieEl
Posts: 5980
Joined: 08/03/2011 00:32

#218 Re: Smrt

Post by sophieEl »

animals wrote:Oni koji su zgrijesili, ne gine im forum po citav dan...
:lol:
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#219 Re: Smrt

Post by Sara03 »

Smrcak15 wrote:...
On iskusio, on rekao. Nema dalje. Imam i ja direktno iskustvo letenja na jednorogu, sigurno govorim istinu. Prestani već jednom minirati svaki pokušaj diskusije anegdotalnim dokazima.
Science Direct wrote:Hypnic Jerks
Hypnic jerks are sudden nonstereotyped myoclonic contractions of all or most body muscles (especially the axial and most proximal muscles) occurring during quiet wakefulness in individuals trying to fall asleep and during light sleep. They are often associated with sensations of tripping, falling through space, or electric shock. Vocalizations can be associated with hypnic jerks.

These are physiologic and have no pathologic significance. Sometimes, these occur repetitively at sleep onset, causing intensified hypnic jerks and sleep-onset insomnia. These may be triggered by stress, fatigue, or sleep deprivation.
Kur'an nije referentna tačka za odgovor na ovo ili slično pitanje, a kamoli dokaz za nešto. Može biti jedino onima, koji potvrdu imana traže i u prepolovljenom paradajzu na kojem je ispisano Allahovo ime.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#220 Re: Smrt

Post by Smrcak15 »

Sara03 wrote:
Smrcak15 wrote:...
On iskusio, on rekao. Nema dalje. Imam i ja direktno iskustvo letenja na jednorogu, sigurno govorim istinu. Prestani već jednom minirati svaki pokušaj diskusije anegdotalnim dokazima.
Science Direct wrote:Hypnic Jerks
Hypnic jerks are sudden nonstereotyped myoclonic contractions of all or most body muscles (especially the axial and most proximal muscles) occurring during quiet wakefulness in individuals trying to fall asleep and during light sleep. They are often associated with sensations of tripping, falling through space, or electric shock. Vocalizations can be associated with hypnic jerks.

These are physiologic and have no pathologic significance. Sometimes, these occur repetitively at sleep onset, causing intensified hypnic jerks and sleep-onset insomnia. These may be triggered by stress, fatigue, or sleep deprivation.
Kur'an nije referentna tačka za odgovor na ovo ili slično pitanje, a kamoli dokaz za nešto. Može biti jedino onima, koji potvrdu imana traže i u prepolovljenom paradajzu na kojem je ispisano Allahovo ime.
pusti sad Kuran, eno ti onoga istrazivaca Drzaena Jerabeka sto govori to sto sam ja spomenuo.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#221 Re: Smrt

Post by Sara03 »

I ja sam srela Isusa Krista. Živa istina.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#222 Re: Smrt

Post by Smrcak15 »

Sara03 wrote:I ja sam srela Isusa Krista. Živa istina.
dobro je, nemoj dalje :maca:
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#223 Re: Smrt

Post by Sara03 »

Sara03 wrote:Imam i ja direktno iskustvo letenja na jednorogu, sigurno govorim istinu.
Sara03 wrote:I ja sam srela Isusa Krista. Živa istina.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#224 Re: Smrt

Post by Henry Chinaski »

Sara03 wrote:
Sara03 wrote:Imam i ja direktno iskustvo letenja na jednorogu, sigurno govorim istinu.
Ovo mogu da zamislim!
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#225 Re: Smrt

Post by славянин »

Henry Chinaski wrote:
Sara03 wrote:
Sara03 wrote:Imam i ja direktno iskustvo letenja na jednorogu, sigurno govorim istinu.
Ovo mogu da zamislim!
:pisnuo:
Post Reply