Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#101 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by славянин »

dr.gog wrote:
Smrcak15 wrote:a odmah tu u blizini su kada su presli more, dok je Musa bio odsutan neki bezbocnici medju njima su napravili Zlatno tele da obozavaju pored Boga,
pa su i oltar napravili
Da, brat njegov Aron je, pod silnim pritiscima, u onom beznađu i teškom vremenu, izlio zlatni kip, ne bi li narodu učinio na volju, svjesno idući u grešku. Aron (Harun a.s), taj po mudrosti i učenosti poznati svećenik Jevrejski, od Boga određen da čuva Zapovjedi.... Nisu bili , realno, ti ljudi klasični mnogobošci "nevjernici". Bio je to narod očajan, neuk i u groznoj situaciji, i kao takav je potpao pod utjecaj magičnih rituala koji su im se činili kao spasonosni, onako sujevjernima. Tako veli Tevrat...neznanje i bijeda kao otrov duše.

I bilo je šta je bilo, zlo i nazadluk, i jedva Mojsije ubjedi neuki svijet da nema fajde klečati i kukati neživom predmetu.

Smrčak, jelde da je interesantno da sad kad imamo toliko puteva ka Njemu, da živimo bez kraja...da sve više zlatne teladi imamo?

Što je čovjek proklet, da kod svojih očiju i srca, odgovor traži kroz simbole i praznovjericu?
Ma sta ti znas doktore :D
Image
Image
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#102 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Smrcak15 »

славянин wrote:dobar si ti smrle samo malo su te sejhcici oprali... ;)
kakvi sejhici druze, nikakvi sejhici mene nisu kupali :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#103 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Smrcak15 »

dr.gog wrote:
Smrcak15 wrote:a odmah tu u blizini su kada su presli more, dok je Musa bio odsutan neki bezbocnici medju njima su napravili Zlatno tele da obozavaju pored Boga,
pa su i oltar napravili
Da, brat njegov Aron je, pod silnim pritiscima, u onom beznađu i teškom vremenu, izlio zlatni kip, ne bi li narodu učinio na volju, svjesno idući u grešku. Aron (Harun a.s), taj po mudrosti i učenosti poznati svećenik Jevrejski, od Boga određen da čuva Zapovjedi.... Nisu bili , realno, ti ljudi klasični mnogobošci "nevjernici". Bio je to narod očajan, neuk i u groznoj situaciji, i kao takav je potpao pod utjecaj magičnih rituala koji su im se činili kao spasonosni, onako sujevjernima. Tako veli Tevrat...neznanje i bijeda kao otrov duše.

I bilo je šta je bilo, zlo i nazadluk, i jedva Mojsije ubjedi neuki svijet da nema fajde klečati i kukati neživom predmetu.

Smrčak, jelde da je interesantno da sad kad imamo toliko puteva ka Njemu, da živimo bez kraja...da sve više zlatne teladi imamo?

Što je čovjek proklet, da kod svojih očiju i srca, odgovor traži kroz simbole i praznovjericu?
Da, brat njegov Aron je, pod silnim pritiscima, u onom beznađu i teškom vremenu,
biblija tvrdi da je poslanik boziji Aron otisao u idolopoklopstvo, pa se covjek moze zapitati, ako Boziji poslanik ode u idolopoklonstvo sta onda reci za obican svijet.


Ovdje vas Bog ispravlja preko Kurana, i objasnjava pravu sitauciju, covjek Samirijac je potaknuo narod da izrade zlatno tele a ne Aron, Aron je cist od toga da je on izljevao tele neukim ljudima da bi ga oni obozavali pored BOga koji je tako ogromna cuda radio medju njima.

Meni je stavrno cudno, da sveta knjiga biblija Bozijeg poslanika Arona ocrni na ovakav nacin jer je otisao u idolopoklonstvi, dok Kuran objasnjava ko je to zaista uradio, i to nije bio Aron. Pa na ovaj nacin Kuran ispravlja bibliju i te greske koje su ljudi zapisali.

Jer nema logike da bozji poslanik na ovako niske grane padne da pravi ljudima kipa da bi ga oni obozavali pored BOga, i tako ucinio najveci moguci grijeh prema bogu, prirpisivanje Bogu druga/partnera.

Smrčak, jelde da je interesantno da sad kad imamo toliko puteva ka Njemu, da živimo bez kraja...da sve više zlatne teladi imamo?
kako mislis bez kraja? a zlatne teladi imamo na svakom koraku danas, u ovoj ili onoj formi.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#104 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Smrcak15 »

славянин wrote: Ma sta ti znas doktore :D
Image
Image
ali isto tako je Bog rekao, za svaku bolest ima lijek osim smrti, pa lijecite se.
User avatar
sarajevsky
Posts: 6
Joined: 01/04/2013 17:30
Location: Fortress Sarajevo

#105 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by sarajevsky »

.............
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#106 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by MarlboroGold »



Za mnoge vjernike je umjetna inteligencija jedan od znakova sudnjeg dana. Agnostik sam, ali bi volio znati kako islam i druge religije na to gledaju. Ima li gdje zapisano? Fakat je cudno gledati i slusati ovog robota iako je programiran.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#107 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by asurbanipal »

Možda Muhammed nije znao ko će gdje, ali zato imamo sultana Selima koji obećaje džennet i koji se vidi u džennetu... :mrgreen:


Image
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#108 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by arzuhal »

Jedan od surovijih sultana osmanskih...
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#109 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by asurbanipal »

User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#110 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:
biblija tvrdi da je poslanik boziji Aron otisao u idolopoklopstvo, pa se covjek moze zapitati, ako Boziji poslanik ode u idolopoklonstvo sta onda reci za obican svijet.
Ovdje vas Bog ispravlja preko Kurana, i objasnjava pravu sitauciju, covjek Samirijac je potaknuo narod da izrade zlatno tele a ne Aron, Aron je cist od toga da je on izljevao tele neukim ljudima da bi ga oni obozavali pored BOga koji je tako ogromna cuda radio medju njima.
Meni je stavrno cudno, da sveta knjiga biblija Bozijeg poslanika Arona ocrni na ovakav nacin jer je otisao u idolopoklonstvi, dok Kuran objasnjava ko je to zaista uradio, i to nije bio Aron. Pa na ovaj nacin Kuran ispravlja bibliju i te greske koje su ljudi zapisali.
Ne ispravlja nas nista, vec je Kuran opet napravio gresku. Vrati se malo u povijest, izraz Samarijci tj cjelokupni narod nije postojao do 722 B.C. sto je nekoliko stotina godina nakon dogadaja zabiljezenih u Izlasku. Samarijci nisu bili zasebni narod sve do poslije deportacije sjevernih plemena Izraela pod Asirskim carstvom, oko pet stotina ili vise godina nakon incidenta sa zlatnim teletom.
Zidovski i krscanski teolozi se slazu u jednom. Poslanici su ljudi. Oni su poput svake druge osobe, izlozeni iskusenju grijeha i pogreskama. Evidencija grijeha proroka/poslanika u Bibliji sluzi kao upozorenje da ne smijemo smatrati da je bilo koji covjek savrsen.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#111 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by JVC »

Malahija 4:1 "Jer, gle, ide dan, koji gori kao peć, i svi će ponositi i svi koji rade bezbožno biti strnjika, i upaliće ih dan koji ide, veli Gospod nad vojskama, i neće im ostaviti ni korijena ni grane."
Malahija 4:3 "I izgazićete bezbožnike, jer će oni biti pepeo pod vašim nogama u dan kad ja učinim, veli Gospod nad vojskama."
Rimljanima 6:23 "Jer plaća je grijeha smrt, a dar Božji jest život vječni u Kristu Isusu, Gospodinu našem."

Nakon Sudnjeg dana i pravedne osude jedina stvar koju milosrdni Bog moze uciniti a da bude milosrdan jeste da konacno "pull the plug" i zavrsi pricu , a ne da one cija imena nisu zapisana u knjizi zivota przi u paklu. Kontradikcija je ocita, kako da sebe zove milosrdnim Bogom ako ce milioni i milioni iznova da se muce u paklu? Drugacijeg objasnjenja nema.

Matej 13: 41-42 "Poslaće sin čovječij anđele svoje, i sabraće iz carstva njegova sve sablazni i koji čine bezakonje. I baciće ih u peć ognjenu: ondje će biti plač i škrgut zuba." Ovdje doista pise o kazni pakla i vatri, ali u Matej 13:40 je vec receno "Kao što se kukolj sabire i ognjem sažiže, tako će biti na svršetku svijeta." Drugim rijecima, prema Isusu " pec ognjena" ce se zapaliti samo na kraju ljudske povijesti.

Psalam 68:2 "Ti ćeš ih razagnati kao dim što se razgoni; kao što se vosak topi od ognja, tako će bezbožnici izginuti od lica Božijega."
Psalam 37:20 "Propast će bezbožnici; i neprijatelji GOSPODOVI, jednaki uresima livadskim, oni su otišli, otišli u dimu."
Citanjem ovih stihova, umjesto da se beskrajno muce u vjecnim plamenovima (kao sto mnogi pogresno poucavaju danas) oni koji su izgubljeni ce jednostavno nestati.
User avatar
Drekavac22
Posts: 679
Joined: 17/02/2022 09:38

#112 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Drekavac22 »

video o iskustvima bliske smrti, NDE, kada dusa izadje iz tijela i moze da ide u vece nebeske sfere

iskustvo Muderisa u ratu u BiH kad je imao iskustvo bliske smrti, Doktor pojasnjava iskustva bliske smrti, i Hirurg koji prica o svom iskustvu sa pacijentom kome je dusa izasla tokom reanimacije i vratila se u tijelo ponovo i pricao sta je sve vidio sta su mu radili i sta su ostali radili u operacijskoj sali


Sve nam ovo nam ukazuje na postojanje duse u tijelu covjeka....a islam nam pojasnjava da ta dusa izlazi prilikom smrti covjeka i prelazi na drugi svijet.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17243
Joined: 31/03/2019 14:56

#113 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by vjeshalica »

Tijelo je neka vrsta fizicke manifestacije duse, onako laicki.
Kuca duse. Tijelo je propadljivo a dusa nije. Samo se tamo u nevidljivom svijetu te duse susrecu u toj novoj manifestaciji i okolini.Vjerujem u to.
User avatar
Drekavac22
Posts: 679
Joined: 17/02/2022 09:38

#114 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Drekavac22 »

vjeshalica wrote: 23/02/2022 00:00 Tijelo je neka vrsta fizicke manifestacije duse, onako laicki.
Kuca duse. Tijelo je propadljivo a dusa nije. Samo se tamo u nevidljivom svijetu te duse susrecu u toj novoj manifestaciji i okolini.Vjerujem u to.
tijelo je prevozno sredstvo za dusu na ovom svijetu, dusa se samo konektuje na tijelo kako bi mogla imati interakciju sa materijalnim svijetom.
User avatar
Drekavac22
Posts: 679
Joined: 17/02/2022 09:38

#115 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Drekavac22 »

Jedina vjera na ovom svijetu koja ima detaljne opise Raja/Dzenneta je islam...od toga kakva je maramica za brisanje ruka poslije jela do toga kako ce se mijenjati svjetlost da imitira dan i noc u Dzennetu s obzirom da Dzennet nije planeta u obrtaju niti ima sunca i mjeseca vise.


Opisi Dzenneta(Raja)
Image

-Ebu Hurejre radiellahu te 'ala anhum prenosi da je Allahov Poslanik salallahu alejhi we selem rekao: "Uzviseni Allah kaze:-Pripremio sam Mojim dobrim robovima ono sto oci nisu vidjele niti usi cule, i sto nikada nikom nije na um palo!"
Proucite, ako hocete, ajet: "I niko ne zna kakve ih skrivene blagodati cekaju kao nagrada za njihova djela.
" (Es-Sedzde, 17)
Hadis je (Muttefekun alejhi)

-Ebu Se’id i Ebu Hurejre radiallahu te’ala anhuma prenose da je Allahov Poslanik salallahu alejhi we selem rekao: “Kada stanovnici Dzenneta udju u Dzennet, povikace andjeo/melek:-Vjecno zivite, nikada necete umrijeti; vjecno budite zdravi, nikada se necete razboljeti; vjecno budite mladi, nikada necete ostariti; i vjecno se nasladjujte, nikada necete biti nesretni!” (Muslim)

-Ebu Se’id el-Hudri radiellahu te’ala anhum prenosi da je Allahov Poslanik sallalahu alejhi we selem rekao: “Uzviseni Allah ce reci Dzennetlijama:-O, Dzennetlije!- i oni ce se odazvati:- Odazivamo Ti se, Gospodaru, u Tebe je svako dobro!
Allah ce ih upitati:-Jeste li zadovoljni!?- A kako da ne budemo zadovoljni, Gospodaru, kada si nam dao ono sto nisi dao nikome od Tvojih stvorenja!-odgovorit ce.
Onda ce im Allah reci:-Hocete li da vam dam nesto jos bolje od toga?- A sta moze biti jos bolje od toga?- zapitat ce?
Obasut cu vas svojim zadovoljstvom i nikada se na vas vise necu rasrditi!-reci ce im Allah
.” (Muttefekun alejhi)

-Dzerir b. Abdullah pripovijeda: “Kada smo jedne noci sjedili sa Poslanikom salallhu alejhi we selem, on pogleda u puni Mjesec i rece:-Vi cete vidjeti vaseg Gospodara jasno kao sto vidite ovaj Mjesec, a gledajuci u Njega, necete osjetiti poteskocu.” (Muttefekun alejhi)

Ogromno drvo postoji u Raju
Image

Poslanik, s.a.v.s., rekao: "U Džennetu postoji drvo kroz čiji hlad jahač putuje stotinu godina a da ga ne pređe."

Brz rast vocki na Dzenetskom drvecu

Prenosi Hafiz Taberani od Sevbana, koji kaže da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: (321) "Kad čovjek uzme plod voćke u Džennetu, na tom mjestu se pojavi novi plod."

Dzenetske ptice

Navodi Imam Ahmed od Enesa, koji kaže da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: (322) "Dženetska će ptica biti poput ogromne deve, a uzgajat će se na dženetskom drveću."

Drvece ce biti bez bodlji, radi lakse ubiranja vocki

Prenosi Hafiz Ebu-Bekr Ahmed ibn Selman en-Nedždžar od Sulema ibn Amira, koji kaže da su ashabi Allahova Poslanika, s.a.v.s., rekli: (324) "Zaista nas je Allah podučio preko beduina i njihovih zapitkivanja", pa kaže: "Došao je jednog dana beduin, pa reče: 'O Allahov Poslaniče, Allah je spomenuo u Džennetu voćku koja može nauditi njenom vlasniku?' Allahov Poslanik, s.a.v.s., upita: 'A koje je to drvo?' A ovaj odgovori: 'To je lotosovo drvo koje ima bodlje i nezgodno je za ubiranje.' Onda Allahov Poslanik, s.a.v.s., reče: 'A zar Uzvišeni Allah ne kaže:
'Bit će među lotosovim drvećem bez bodlji.' Allah će ukloniti bodlje sa tog drveta, a na mjestu svake bodlje bit će plod. Ti će plodovi iznicati iz tog drveta sa 72 vrste okusa, a ni jedna neće ličiti na drugu."

Nema mrznje i zavisti u Raju

Ebu Hurejre prenosi da je Poslanik, sallallahu
alejhi ve sellem, kazao: „Prva skupina koja ce ući u
Džennet biće poput Mjeseca u noći uštapa. Oni koji
budu ulazili iza njih blistaće poput najsjajnije zvijezde
na nebu. Srca će im biti poput srca jednog čovjeka i
među njima neće biti mržnje niti zavisti
.“hadis

O gradjevinama u Raju

Ebu Hurejre prenosi da je Poslanik, sallallahu
alejhi ve sellem, kazao: „Cigle džennetskih građevina
su od zlata i srebra, malter je od miska, pijesak je od
bisera i safira, a zemlja mu je od šafrana. Ko uđe u
Džennet uživat će i nikada neće biti nesretan, vječno
će u njemu biti i nikada neće umrijeti, njihova odjeća
se neće habati niti će njihova mladost prolaziti.“

hadis

Staklene gradjevine
U džennetu ima odaja koje su prozirne; iz vana se vidi unutrašnjost, a unutrašnji dio se vidi spolja. Allah je ove odaje pripremio za one koji nahrane gladne, redovno poste i klanjaju noćni namaz kada drugi ljudi spavaju.[6]

"Shopping" centri bez da se placa ista

Enes b. Malik prenosi da je Poslanik, sallallahu
alejhi ve sellem, kazao: „U Džennetu imaju tržnice na
kojima će se džennetlije svakog petka iskupljati.
Nakon što se okupe na tržnicama, zapuhat će vjetar
koji će oni osjetiti na svojim licima i odjeći, a nakon
kojeg će se povećati njihova ljepota. Kad se vrate
svojim suprugama one će im reći: 'Tako nam Allaha,
vraćate se ljepši nego što ste otišli!' Oni će im
odgovoriti: 'I mi smo vas zatekli ljepše nego što smo
vas ostavili.


Proces varenja hrane u stomaku producira da izlazi miris iz pora na kozi umjesto znoja.

Džabir prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve
sellem, kazao: „Zaista će stanovnici Dženneta jesti i
piti, ali neće pljuvati, neće mokriti i obavljati veliku
nuždu, i neće se osekivati. A ashabi su upitali: 'A šta
biva sa hranom?' On im odgovori: 'Bit će samo nešto
poput podrigivanja (mirisa miska) i znoja koji će
imati miris miska. Bit će nadahnuti da Allaha slave
(tesbih) i da Mu zahvaljuju (tahmid) kao što su
nadahnuti da dišu
.'

U Dzennetu nema neozenjenih i neudatih, a zbog ogromne ljepote zena u raju imat ce transparentne/providne noge

Od Ebu Hurejre se prenosi da je Vjerovjesnik,
sallallahu alejhi ve sellem, rekao: „Prva skupina koja će
ući u Džennet je poput punog Mjeseca, a oni koji su
odmah iza njih biće kao najsjajnija zvijezda na nebu.
Svako će od njih imati po dvije žene, čija će se srž
potkoljenica vidjeti kroz meso. U Džennetu neće biti
neoženjenih.
“42

Ogromna ljepota zena u Raju, fokus ljepote ce biti na njihove oci

Pored njih će biti one koje će preda se gledati,
očiju prekrasnih, kao da su one jaja pokrivena
. (EsSafat, 48-49.)

Cak i njhove grudi se naznacavaju :D da ce biti 33 godine pa Bog pozicionira ovu izjavu u ajetu 33

79:33 Bujnih grudi godina istih(kao i njihovi muzevi)
u objasnjenu ove rijeci bujne grudi se kaze da su im grudi kao oblik nara :D to znaci ovo sto zene pokusavaju da imitiraju to kroz silikonske grudi

Seks u dzennetu

Spominje se da je Poslanik, sallallahu
alejhive sellem, upitan: "Hoce li stanovnici Dzenneta spolno opciti?", pa je rekao: "Da, naizmjenicno sa uzitkom, ali bez sperme." (taberani)

Zejd b. Erkam prenosi da je Poslanik, sallallahu
alejhi ve sellem, kazao: „Jedan džennetlija će imati
snagu za konzumiranje jela, pića i spolnog općenja
kao stotinu ljudi. Jedan jevrej reče: 'Onaj ko jede i
pije ima fiziološku potrebu.' Poslanik odgovori: 'Tu
potrebu će vršiti u vidu mirisnog znoja koji će izlaziti
iz njihovog tijela.


Pjevanje džennetskih žena

Ibn Omer prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi
ve sellem, kazao: „Džennetske žene će pjevati svojim
muževima najljepšim glasom koji niko nikada nije
čuo. Neki od stihova koje će pjevati su: 'Mi smo
ljepotice naravi divnih i supruge ljudi plementih koje
će gledati očima radosnim.' I pjevat će: 'Mi smo
vječne i ne umiremo, mi smo sigurne i ne plašimo se i
mi smo tu zauvijek i nigdje ne putujemo.
“46

koji detalji covjece, tekst pjesme Dzenetske zene koja ce pjevati fantasticnim glasom :D ovakvi detalji nemoguce naci i u jednoj drugoj vjeri.

Vjernice zene sa ovog svijeta koje udju u Dzennet bit ce ljepse od Hurija(dzenetskih zena)

U Taberanijevom "Mu'dzemu" se spominje da je Ummu
Seleme upitala: "Boziji Poslanice, objasni mi Allahove rijeci:
'krupnookezene'. Rekao joj je: "Hurije, bijeloga tena, krupnih
ociju. Njihova kosa im pristaje uz tijelo kao orlu krila".'

"Rekoh mu (Ummu Seleme): 'Protumaci mi Allahove rijeci:
'Slicne biseru u skoljkama skrivenom' (EI-Vaki'a, 23.), a on
rece: 'Njihova cistoca je poput bisera u skoljkama koje ruke nisu dotakle'".

Zatim ga upita: "Protumaci mi Allahove rijeci: 'U njima ce
biti ljepotica naravi divnih' (Er-Rahman, 70.), a on joj odgovori:
"Divnih naravi i prelijepih lica".

Obavijesti me o rijecima Uzvisenog Allaha: "Kao da su one
jaja pokrivena" (Es-Saffat, 49.), a on joj rece: "Njihova njeznost
je poput njeznosti opne unutar jajeta ispod ljusture".

Obavijesti me o rijjecima Uzvisenog Allaha: "Milim
muzevima njihovim, i godina istih" (El-Vaki'a, 37.), a on
odgovori:"To su one koje su umrle na dunjaluku kao sijede i
slabe starice, a koje Allah prozivjeti i uciniti ih mladim i
nevinim, milim i dragim u istoj dobi".

Onda sam upitala: "Allahov Poslanice, jesu li bolje
dunjalucke zene ili dzenetske hurije?" On odgovori:
"Dunjalucke su zene bolje od hurija onoliko koliko je bolja
vanjska odjeca od unutamje".

Ja sam upitala: "Allahov Poslanice, zbog cega je tako?" On
odgovori: "Zbog njihovoga namaza i posta i drugih ibadeta
Uzvisenom Allahu. Allah ce im podariti svjetlo na licima,
obuci ih u svilu, bit ce svijetlog tena, zelene cdjece, zutog
nakita, biseme mangale, i cesljevi su im zlatni. Reb ce one:
'Mi smo vjecne i nikad necemo umrijeti, bit cemo ugodne i
nikad necerno poruzniti. Mi smo stalno naseljene, nikad
necemo napustiti mjesto boravka. Mi smo zadovoljne i nikad
se necerno naljutiti - blago li onima kojima pripadnemo i blago
onome ko bude nas." (Taberani)

Muskarci koji udju u Raj ce biti data ogromna ljepota tijela i lica, nece imati dlaka po tijelu osim kose, niti brade
visine Adema, Likom Jusufa a godina kao sto je Isus imao kad je uzdignut na nebo

Velicina Raja je kao univerzum velik

I nastojte zaslužiti oprost Gospodara svoga i
Džennet prostran kao nebesa i Zemlja, pripremljen za
one koji se Allaha boje
Kuran

Krilati konji

Upitan je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellern, ima li
u Dzennetu konja. Odgovorio je: "Kad udes u Dzennet, dat ce ti
se vranac od sefira sa dva krila. lahat ees ga po Dzennetu i ici
gdje ti dusa pozeli".(Tirmizi)

Preko promjene svjetlosti sa bozijeg prijestolja znat ce se kad je dnevni a kad nocni period u Raju.

Ibn Tejmijja je rekao: ”U Džennetu neće postojati Sunce ni Mjesec, noć ni dan, a jutro i večer će se poznavati po svjetlosti koja će dopirati od Arša.”

Džennetski miris
Image
Obavijestio je naš Poslanik, s.a.v.s., svoje ashabe da Džennet ima svoj miris. Taj miris se osjeti na daljinu od četrdeset godina. U sahih hadisu se bilježi da je rekao Allahov Poslanik, s.a.v.s.: “Ko nepravedno ubije, neće osjetiti miris Dženneta. A zaista se njegov miris osjeti na udaljenosti od četrdeset godina.” (Buhari).

Kapije Dženneta

Džennet ima osmero vrata, najveća od svih su vrata džihada. U sahih hadisu se prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Džennet ima osam kapija, pa ko bude redovno obavljao namaz, bit će pozvan sa kapije namaza. Ko bude redovno postio, bit će pozvan sa kapije posta. Ko bude redovno davao sadaku, bit će pozvan sa kapije sadake.” Rekao je Ebu Bekr, r.a.: “Allahov Poslaniče, da li će iko biti pozvan sa svih osam kapija?” Odgovorio mu je: “Da, i ti ćeš biti od tih.

Opis džennetskih posuda

O njima Uzvišeni Allah kaže:
1. Služiće ih vječno mladi mladići, sa čašama i
ibricima i peharom punim pića iz izvora tekućeg.
(ElVaki'a, 17-18.)
2. Oni će biti služeni iz posuda i čaša od zlata, u
njemu će biti sve što duše zažele i čime se oči naslađuju,
i u njemu ćete vječno boraviti.
(Ez-Zuhruf, 71.)

Odjeća stanovnika Dženneta

Rekao je Uzvišeni: “Na njima će biti odijela od tanke zelene svile, i od teške svile, nakićeni narukvicama od srebra.” (Ed-Dehr, 21.)

Najmanja nagrada u Džennetu

Imam Muslim bilježi predaju da je Musa, a.s., rekao: “O Gospodaru, reci mi ko će imati najmanju nagradu u Džennetu?” Allah mu je objavio: “To je čovjek koji će doći kad svi dobiju svoja mjesta i svoje nagrade. Reći će mu se: ‘Uđi u Džennet!’ Reći će: ‘O Gospodaru, kako da uđem u Džennet, a već su narodu podijeljenja mjesta i uzeli su nagrade?’ Reći će mu se: ‘Zar nisi zadovoljan da posjeduješ onoliko koliko su posjedovali kraljevi na dunjaluku?’ Reći će: ‘Zadovoljan sam Gospodaru!’ Pa će mu se reći: ‘Pripada ti još toliko i još toliko!’ Reći će: ‘Zadovoljan sam Gospodaru!”’ Ovo je najmanja nagrada u Džennetu, pa kakva je onda najveća?

Prva hrana koju će probati džennetlije

Enes b. Malik prenosi da je Poslanik, sallallahu
alejhi ve sellem, upitan o prvoj hrani koja će biti
ponuđena stanovnicima Dženneta, pa je odgovorio: „Prva
hrana koju će stanovnici Dženneta jesti, okrugli dio
jetre od ribe (kita).


Maramice za brisanje ruka poslije jela

Bera ibn Azib prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, na poklon dobio svileni ogrtač, pa su ga ashabi dodirivali i divili se njegovoj nježnosti. Nakon toga Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ‘’Divite se ovom svilenom ogrtaču?! Tako mi Allaha, maramice Sa’d ibn Muaza u džennetu, bolje su i nježnije.’’ (Buharija i Muslim)

U dzennetu nema spavanja

Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ‘’San je brat smrti, stanovnici dženneta neće spavati.’’ (Silsiletus-sahiha)

Dvorci stanovnika Dženneta

U vjerodostojnom hadisu bilježi se da je Allahov Poslanik, a.s., rekao: “Vidio sam u Džennetu bijeli dvorac, pa sam pitao: ‘Za koga je ovo?’ Rečeno mi je: ‘Za jednog kurejševičkog momka.’ Pa sam mislio da sam to ja, rekoh: ‘Za kojeg?’ Rečeno mi je: ‘Za Omera.’ Poželio sam da uđem u njega, ali sam se sjetio tvoje ljubomore Omere. Pa zasuziše Omerove oči i reče: ‘Zar na tebe da budem ljubomoran, o Allahov Poslaniče?'” (Muslim)

Najveća blagodat/uzivanje u Džennetu/raju

Suhejb prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve
sellem, kazao: „Kada džennetlije uđu u Džennet, Allah
će ih upitati: 'Da li želite još nešto?' Oni će kazati:
'Zar nam nisi osvijetlio naša lica? Zar nas nisi uveo u
Džennet i sačuvao Vatre?' Poslanik kaže: 'Tada će
Allah ukloniti zastor i neće im biti darovano ništa
draže i ljepše od gledanja u njihova Gospodara.'“


Najbolji dar stanovnicima Dženneta

Ebu Se'id El-Hudri prenosi da je Poslanik,
sallallahu alejhi ve sellem, kazao: „Allah će dozvati
stanovnike Dženneta, a oni će odgovoriti: 'Odazivamo
ti se Gospodaru, i svako dobro je u Tvojoj ruci.' On će
ih upitati: Da li ste zadovoljni?' Odgovoriće: 'Kako da
ne budemo zadovoljni kada si nam dao ono što nikome
od stvorenja nisi dao.' On će ih upitati: 'Zar ne želite
da vam podarim nešto bolje od toga?' Upitaće: 'A šta
je bolje od ovoga, Gospodaru naš?' On će reći: 'Moje
zadovoljstvo vama i Ja se nikada na vas neću
rasrditi.
'“5


Vidjenje Boga svakog petka u Dzennetu

Bejhekija biljezi predaju od Enesa u kojoj stoji: Dok smo jednom bili kod Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, on rece: Dosao mi je Dzibril, u ruci mu nesto kao ogledalo, a usred ogledala jedna crna tacka.

Upitah ga: Sta je to, Dzibrile? ´Ovo je jevmul-dzumu´a petak, dan koji ti je tvoj Gospodar ponudio da bude blagodan tebi i tvom ummetu posle tebe. Rekoh: Dzibrile, kakva je ovo crna tacka?

On rece: ´To je jedan sat u toku petka, a petak je najodabrani dan na dunjaluku. Mi ga u dzennetu zovemo jevmul-mezid! Upitah ga: Dibrile, zasto ga zovete jevmel-mezid? On rece: Allah je u dzennetu odabrao jednu dolinu, prostranu, od cistog miska. Kad dodje petak, nas Gospodar Uzviseni na Svome cursu sidje u tu dolinu. Njegov prijesto bude okruzen minberima od zlata, ukrasenim biserima, a iza njih su sedjela od nura. Zatim ce biti dopusteno stanovnicima odaja da sidju, pa ce dolaziti, razgrcuci dine od miska dok se budu priblizavali skupu.

Na rukam ce ima biti narukvice od zlata i srebra, odjeca im od dibe, kadife i svile. Kad i oni dodju na to mjesto, i kad sjednu. Allah ce na njih poslati povjetarac koji ce uciniti da im lica i odjeca miskom zamirisu. Oni ce tada biti mladici crne kose, u trideset trecoj godini starosti, onakvi kakav je bio Adem kad ga je Uzviseni Allah stvorio.

Tada ce Gospodar svemoguci pozvati Ridvana, cuvara dzennetske kapije, govoreci: ´Ridvane, podigni zastor izmedju Mene i Mojih robova i posjetilaca!´ Kada zastor izmedju Njega i njih bude uklonjen, i kada vide Njegovu ljepotu i Njegov nur, pohitace da Mu padnu na sedzdu. Tada ce Allah, Svemoguci i Uzviseni, Svojim glasom reci: ´Podignite glave svoje. Ibadet ste kao obavezu imali na dunjaluku, a danas ste vi na mjestu na kojem se nagrada prima. Trazite sta god zelite, jer Ja sam vas Gospodar.

Kojem ste povjerovali u ubecanje koje vam je dao, i blagodat Svoju sam prema vama upotpunio. Ovo je mjesto Moga kerameta, na kome Ja castim koga hocu,

pa zatrazite sta gog zelite! Oni ce reci: Gospodaru nas, imal ikakvo dobro a da nam ga nisi ucinio? Zar nas nisi pomogo da nam ublazis strahote umiranja? Zar nam nisi ugodnim ucinio boravak u mracnim kaburima? Zar nam nisi strah nas ublazio kada je Suri-Israfil zapuhnuo?

Zar nisi zanemario nase posrtaje, a prekrijo nasa sramotna djela? Zar nisi ucvrstio nase stope na Sirat-cupriji nad Džehennemom? Zar nas nisi u Svoj komsiluk priblizio, da cujemo Tvoj ugodni govor, i u punom svjetlu nan se otkrio? Imali ista od dobra a da nam ga nisi dao?!

Utjecemo se Allahu, Uzvisenom. Tada ce ih Allah Svojim glasom dozvati: ´Ja sam vas Gospodar, u cije ste obecanje povjerovali, i blagodat Svoju prema vama sam upotpunio. Trazite sta zelite. Oni ce reci: Trazimo Tvoje zadovoljstvo! On ce reci: ´Zahvaljujuci tome sto sam vama zadovoljan, zanemario sam vas sitna posrtanja, preso preko ruznih postupaka vasih, primio vas u Moje susjedstvo, dopustio vam da uzivate slusajuci Moj glas, pokazao vam Svoj nur. Ovo je mjesto na kojem Ja pocast ukazujem. Trazite sta zelite. I oni ce ga moliti, sve dok ne iscrpe sve svoje zelje.

A On ce ponovo reci: Trazite, i Ja cu vam dati. I oni ce ga moliti, sve dok ne iscrpe sve svoje zelje. A On ce ponovo reci: Trazite, i Ja cu vam dati. Oni ce reci:

Zadovoljni smo, Gospodaru nas, i pokorni. Tada ce im, iz Svog neizmjernog izobilja, povecati nagradu i pocastiti ih onom sto niko vido nije, zasta niko cuo nije, niti bilo ko nesto slicno moze zamislit. To ce im biti dato prije nego sto se rastanu tog petka. Ja sam, zatim, pitao Poslanika alejhi sellam: Allahov Poslanice, a koliko ce im ti darovi trajati? On je odgovorio do slijedeceg petka!

Zatim je nastavio: Zatim ce Ars Gospodara naseg, Uzvisenog, biti uzdignut, a sa njim ce meleci i vjerovjesnici otici u svoja prebivalista. Stanovnicima odaja ce zatim,biti dopusteno da se vrate svojim odajama, a rijec je o dvijema odajama od zelenog smaragda. Nista ima u dzennetu nece biti draze od petka, kada ce moci gledati u svoga Gospodara. Koji ce im pocast ukazati tako sto ce ih iz Svoga izobilja neizmjernom nagradom nagradjivati. Ovo sam cuo direktno od Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, a izmedju mene i njega nije niko bio, veli Enes.
Post Reply