Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Trebamo li se još uvijek rahat patiti ?

1. DA
85
49%
2. NE
76
43%
3. Ne znam
14
8%
 
Total votes: 175

88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#426 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by 88Sioux »

Džabe popis kad si nesposoban trafiku da napraviš kako valja i trebuje.

Živela ratluk patnja! :sretan:
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#427 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

A_A_AKCIJA wrote: 30/07/2021 09:49 Novače, pusti se propagande.

Rahat patnja je od ponuđenih scenarija, najbezbolniji.
Pogledaj semafor i biće ti jasno. Popis je za nepune dvije godine i semafor će još više pokazivati u korist onih koji su za BiH. Bosanski jezik ide na 60%.

Na vama je da ti provarite i prihvatite, ili uradite nešto po tom pitanju. Uraditi ne možete puno da to promijenite, a možete puno da prihvatite činjenice.

Žao mi je jer te se sjećam kao nekoga ko je koketirao sa NS, a sada truješ sa ovom pričom.

Duga je priča, ali je suština, BiH kao normalnu državu će napraviti oni koji su za nju, a to su Bošnjaci i ono normalnih Srba i Hrvata.

Ostatak normalnog svijeta želi isto, a mi želimo da budemo kao i taj normalan svijet. Zato i jesmo na istoj strani i zato vi nacionalisti mislite da svijet voli Bošnjake. Sve ovo i traje tako dugo, jer taj normalan svijet vama daje šansu da dođete sebi, jer pripadate istom vjersko kulturološkom krugu. Zamisli kolika je fula ta vaša politika, kada oni uprkos svemu opet podržavaju politike Bošnjaka, muslimana u BiH?

Od dužine trajanja rahat patnje, ovisi hoće li BiH biti nacionalna država Bošnjaka, ili građanska država svih. Treće opcije nema, tj ima rat.

Dakle, blokadama HDZ i SNSD se kockaju sa jako dobrim dealom koji imaju, a to je da imaju vlasti puno više od nas, koji smo za ovu državu. To neće tako vječno, jer je prevelik debalans. Gdje god na svijetu pogledaš, na kraju je pravedna većina prevladala, ma kako loše karte imala. I ovdje će.

HDZ igra najgluplju ulogu i konfrontira Hrvate sa idejom BiH i Bošnjacima, uz očajnu brojčanu inferiornost. Bukvalno su topovsko meso u tom nekom ratu koji vode za velikosrpske politike. Sarađuju sa četnicima sa kojima ne žive jer su ih protjerali. I pobili, protiv komšija sa kojima u većini slučajeva dijele sve, osim u Zapadnoj Hercegovini. I čemu se tu nadati osim iseljavanju. Kada te truju da tu nema života.

Što se prije navikneš da je normalno da nehrvat bude načelnik općine Busovača, Vitez, Jajce, Novi Travnik, Kiseljak... biće ti lakše, jer je to neminovno u naredna dva izborna ciklusa. I nema ništa loše u tome, nećeš se probuditi osunećen i otići na sabah namaz. Pitaj Bošnjake u općinama Centar, Novo Sarajevo, Vareš, eno ih kao što su bili.
:-)
Rahat patnja je pravdanje loše politike i posljedica te loše politike u nakaradnom sistemu kakvog imamo. Nije to srednjoročna ni dugoročna politika jednog od ravnopravnih naroda u BiH, nije to ni politička opcija nego odraz nemoći da se sagleda realnost i da se radi na rješavanju pravih političkih problema kojih ovdje ima viška.
Jedan od problema je uvriježeno mišljenje susjeda da će dobiti pravo na upravljanje državom ako je nekog naroda 50,1 ili 60% ili ako za načelnika izaberu Hrvata n pr. da upravlja sa 95% Bošnjaka ili ako izaberu svog načelnika u mješovitoj sredini.
Politika dominacije ovdje nije ništa novo ali i za takvu politiku moraš pokazati da znaš organizirati nepristrasnu i nekorumpiranu vlast koja može proizvesti vladavinu prava ali qu.ko, glavne afere su u Sarajevu gdje ne smeta S/H komponenta. Ako je to tebi normalno, meni nije. Ako misliš da svi ovi u dugogodišnju vlast, korupciju, kriminal i nepotizam ogrezli likovi u sistemu podobnosti mogu napraviti normalnu državu, ja ti tvrdim da ne mogu.

Sa HDZ su konfrotirala bošnjačka politika još izmjenama Ustava 2000, izborom Komšića 2006, izbacivanjem iz vlasti u F BiH 2010.
HDZ je bio na koljenima 10 godina, a digla ga je bošnjačka politika, nitko drugi. I što sada treba ? Kada Komšić kaže da RH ne treba graditi most za povezivanje svog teritorija da ga HDZ podrži u ime ljubavi prema susjedima Bošnjacima ?

Ovo o navikavanju na 51% BiH ne bih komentirao. Uopće nisam bitan i na svakakve budale se naviknem. Da barem svoj posao rade kako treba, ne bi narodu trebala rahat patnja sa jedne ili exodus sa druge strane.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#428 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

Većina misli da je rahat patnja najekonomičniji, najispravniji i najlakši način postizanja političkog cilja uz kriminal, korupciju nered i nerad. Možda je to tako izgledalo prije dvadesetak godina ali danas se pretvara u katastrofu sva tri naroda kao i države za "političare".

https://avaz.ba/vijesti/bih/677740/za-s ... -000-ljudi
PRIJETI KOLAPS

Za šest mjeseci BiH napustila 81.000 ljudi
Mladi od 18 do 30 godina čine 45 posto ukupnog broja, a odlaze zbog političke, ali i ekonomske situacije

PRIJETI KOLAPS Za šest mjeseci BiH napustila 81.000 ljudi

Odlazak stanovništva iz BiH, koji je, prema mišljenju mnogih, dosegao razmjere egzodusa, pandemija koronavirusa samo je privremeno usporila. S prvim popuštanjima mjera on je nastavljen i u ovoj godini. Prema podacima Unije za održivi povratak i integracije BiH, u prvih šest mjeseci 2021. našu zemlju napustilo je oko 81.000 osoba.

Gube posao
- Samo u USK evidentiran je odlazak 11.500 osoba, među kojima je oko 3.500 mladih. U pitanju su Sanski Most, Bihać, Bosanski Petrovac, Cazin... I mi smo iznenađeni ovakvim trendom, ali on je prisutan i u drugim dijelovima BiH. Iz Odžaka je u ovoj godini otišlo oko 1.500 osoba. Tu su i Ljubuški, Čapljina, Stolac, Mostar... U ZDK ljudi ostaju bez posla u „Željezari“ i drugim firmama, pa su i u grupama, posebno iz Nemile i okolnih sela, otišli u Sloveniju i sada vode i porodice - kaže predsjednica Unije Mirhunisa Zukić.

Ona dodaje da je u periodu od 2013. godine do danas, na osnovu podataka iz mjesnih zajednica, lokalnih vlasti, nevladinih organizacija, socijalnih službi, Medžlisa IZ i terenskih saradnika, BiH napustilo oko 400.000 građana.

- Mladi od 18 do 30 godina čine 45 posto ukupnog broja. Oni odlaze zbog političke, ali i ekonomske situacije, jer nisu u mogućnosti da se zaposle - dodaje Zukić.

Hadžić: Demografski kolaps


Da je BiH već duže vrijeme u fazi demografskog kolapsa, upozorava analitičar Adnan Fehratbegović. Osim s odlaskom mladih, kvalificiranih kadrova, naša zemlja se suočava i s negativnim prirodnim priraštajem, pa je u prošloj godini imala za 16.809 više preminulih nego rođenih.

- Prema preliminarnim podacima iz prve polovine 2021., razlika između broja umrlih i novorođenih će još više rasti u odnosu na rekordno crnu 2020. godinu. Očekivati je da će do kraja godine BiH imati možda i za 25.000 više umrlih nego rođenih. Kada tome dodate ogromne migracije, jasno je da nam prijeti neviđena kataklizma. Bojim se da nadležni ne shvataju veličinu ovog problema - kaže Fehratbegović.

Stalni boravak
Ekonomski analitičar Faruk Hadžić upozorio je da BiH nema evidenciju građana koji su napustili domovinu, ali da je, prema podacima Eurostata, zaključno s 2019. godinom, 444.957 bh. državljana imalo aktivnu dozvolu za stalni boravak u jednoj od članica EU.

- Na ovaj način država gubi trostruko. Prvi gubitak je ulaganje društva u obrazovanje jedne mlade osobe. Drugi gubitak je što ta osoba više neće trošiti novac u državi, a time ni plaćati poreze, osim tokom klix posjete. Treći gubitak je da smo kao država i društvo izgubili vrhunskog ljekara, poduzetnika, inovatora ili naučnika, koji će sada doprinositi drugoj državi umjesto BiH - pojašnjava Hadžić.

Zemlja staraca
Hadžić kaže da se zvanična statistika slijepo drži podataka s popisa stanovništva iz 2013., prema kojem je BiH imala 3,5 miliona stanovnika, ali je prije nekoliko godina Agencija za statistiku BiH saopćila da u BiH živi samo 2,7 miliona ljudi. Naš sagovornik ističe da BiH neće biti, nego već jeste zemlja staraca.

- Poseban problem s kojim ćemo se u narednim godinama susresti jeste ulazak velikog broja radnika iz javnog sektora u penzioni sistem. To je ona armija glasača koja je masovno rasla nakon rata, gdje su izmišljana razna radna mjesta u javnoj upravi, agencijama, ministarstvima i javnim preduzećima. Svi oni su imali i imaju iznadprosječne plaće, tako da će imati i iznadprosječne penzije, čime su oni koji su na vlasti napravili višestruku štetu kroz finansiranje stranačkog zapošljavanja u preglomazni javni sektor i tjeranje mladih iz zemlje zbog nemogućnosti da ostvare svoje životne ciljeve u korupcijski zarobljenoj državi - navodi Hadžić
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#429 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

Ako se ne prekine ova samoubilačka politika, fakat ne znam tko će se uopće rahat patiti u BiH.
U Federaciji BiH nastavlja se trend smanjenja broja upisanih učenika u osnovne i srednje škole, a iz Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti procjenjuju kako će broj prvačića upisanih u prvi razred osnovne škole biti od 2 do 3 posto manji u odnosu na prethodnu školsku godinu, tj. da će biti upisano njih 18.300.


Riječ je o smanjenju od oko 50 posto u odnosu na školsku 2011./2012. kad je broj upisanih prvačića u osnovne škole iznosio 35.524.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#430 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

Krepane rudnike, vreću bez dna i prastaru Titovu EP koja je propustila šanse za gradnju novih blokova u vakat neće izvuči ni povećanje cijena od 200 %. A nakon ovoga ide i poskupljenje cijena ee domaćinstvima bez ekonomske snage da se osmisli i provede energetska strategija za izlazak iz krize. A pare će se trošiti na dekarbonizaciju zastarjelih postrojenja ako uopće ima interesa da rade.

https://www.dnevnik.ba/vijesti/udruzenj ... vo-2617818
Predstavnici Udruženja poslodavaca Federacije BiH i Uprave JP Elektroprivreda BiH postigli su suglasnost da je najavljeno poskupljenje električne energije neodrživo i da bi imalo nesagledive posljedice kako za gospodarstvo, tako i za stanovništvo i društvo u cjelini.
Tema sastanka bilo je najavljeno drastično povećanje cijene električne energije od 70 do 120 posto.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#431 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by fosna2014 »

Možda ovdje odgovara. Počelo okupljanje u BL.

Last edited by fosna2014 on 02/10/2021 14:39, edited 1 time in total.
User avatar
Skijaš
Posts: 12438
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#432 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Skijaš »

Novak20 wrote: 20/09/2021 22:31 Ako se ne prekine ova samoubilačka politika, fakat ne znam tko će se uopće rahat patiti u BiH.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#433 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by fosna2014 »

Trg Krajine pun.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#434 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

Što bi tek bilo da se u Brozovo vrijeme ne napraviše zgrade i fakulteti ?

Onaj tko ima para liječi se kod privatnika, onaj tko nema ima da pati. Rahat.

https://www.dnevnik.ba/vijesti/zdravstv ... ja-2622878
Zdravstveni radnici iz Konjica sutra definitivno prestaju s radom jer zbog blokiranih računa Općoj bolnici i Domu zdravlja Konjic, plaće nisu dobili od srpnja čime su dovedeni do gladi, a kako poručuju vlast njihov vapaj ne čuje, pa im je jedino to preostalo.
Kako su najavili ogorčeni zdravstveni radnici sutra će ujutro u 8:30 sati doći ispred Opće bolnice u Konjicu, kako bi se oprostili sa svojim radnim mjestom i odložiti bijele mantile, a o potezu na koji su primorani kako kažu detaljno će javnost izvijestiti u 9 sati za kada su najavili izjave za medije, prenosi Klix.

Podsjetimo da su zdravstveni radnici u Konjicu već izlazili na ulice, te blokirali magistralu u Konjicu i borili se svim sindikalnim aktivnostima za svoje zarađene plate, ali kako kažu više nema smisla za takvu borbu.

Poručuju da predstavnici vlasti koji su ih dugo vremena ignorirali, nisu poduzeli potrebne korake da bi Porezna uprava FBiH deblokirala račune zdravstvenih ustanova kako bi se za 320 radnika isplatile zarađene plaće i nemaju drugog izbora, jer su im obitelji dovedene do gladi.

S odlaskom 320 zdravstvenih radnika u Konjicu pada i kompletan zdravstveni sistem, što bi moglo uzrokovati nesagledive posljedice, jer će automatski biti ugroženi životi svih građana te općine koji budu trebali Hitnu medicinsku pomoć, jer im je neće imati tko ukazati.
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#435 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by BHCluster »

Sta kazu rahat patnja, gdje?
Kako je izmijenjen zakon da bi Siniša Skočibušić mogao biti direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH

Direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH Siniša Skočibušić je jučer konačno i imenovan, no interesantno je da je u vrijeme dok je bio vršilac dužnosti, Ministarstvo zdravstva FBiH izmijenilo Pravilnik o imenovanju direktora, bez čega on ne bi mogao biti zakonski postavljen.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#436 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

Ovo nam neće spomenuti u blagodetima rahat patnje. I što bi ? Samo ćemo se u narednim godinama patiti malo više. :D

https://avaz.ba/vijesti/bih/704313/dok- ... upozorenja
Dok očekuju poskupljenje struje od čak 350 posto radnici i privrednici organizirali štrajk upozorenja
Bossona
Posts: 5142
Joined: 21/12/2020 03:28

#437 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Bossona »

VELIKI INSAN, VELIKAN I DUŠA BOSNE
- ŽIV I ZDRAV NAM BIO!

Josip Pejaković: Dok god dišem zrak bosanski, ja ću se za Bosnu boriti
Dejton je najodvratniji dokument u historiji dogovaranja

E. T.

Josip Pejaković veliko ime bh. glumišta, ali i čovjek koji je više od glumca, gostovao je večeras na Face televiziji.
- Moja harmonika i harmonikaš se razlikuju od Dodikovih, moj harmonikaš je magistar. Kada sam prije 50 i kusur godina išao od Baščaršije do Marindvora ni sanjao nisam da će Sarajevo biti mjesto svih mojih nesporazuma. Sarajevo ti je, prijatelju, k’o plaha i nezasita ženska - što joj više daješ, ona više traži. U ovom gradu se sve slaže, a sve protivi. U isto vrijeme čuješ mujezina sa džamije i crkvena zvona. Čuje se i zveket novca - tri meni, dva njima, a državi jok i tako punih 450 godina.
Najveću odgovornost snose i podnose Bošnjaci
Ima samo jedan grad koji volim više od Sarajeva - to je Rajvosa. Samo u Rajvosa nema sukoba - tamo se i murija i lopovi slažu. Samo u Rajvosa važi stara bosanska: “Samo pošteno, pa ko koga prevari.” Tako ti je, moj Senade, bilo u Rajvosa kad je Bog po zemlji hodao. Zahvaljujući Dejtonskom nesporazumu Sarajevo više nije grad po kojem Bog hoda. Sarajevo je najveća žrtva tog Dejtonskog nesporazuma. Krvavom i nepotrebnom podjelom BiH na dva entiteta, Sarajevo je izgubilo. Hrvati i Srbi pokazujući visoki stepen retardiranosti šalju Tuđmana i Miloševića na pregovore. Potpisali su gnusni i najodvratniji papir koji se zove Dejtonski sporazum, kojim se Bosna lomi na dva entiteta. To su učinila trojica, učinila ono što nisu uspjeli ni Turci, ni Austrougari, ni Njemci - kazao je Pejaković.
Nastavio je emotivno i u svom stilu.
- Alija je desnom rukom i nalivperom “Pelikan” stavio potpis na sporazum u kojem piše da BiH nije Republika, jer je to mjesto prepustio drugoj republici - RS. Dejton je najodvratniji dokument u historiji dogovaranja. Dejtonski nesporazum je najveća mega granata bačena na zajedništvo. Ostali su počeli da se iseljavaju kunući sebe i svoju djecu što to nisu uradili 90-tih. Ostali su samo konstitutivni narodi. Biti konstitutivan znači biti glup, neobrazovan, glupan, tupko koji misli da će mu konstitutivnost donijeti posao kojeg nema. Mi nekonstitutivni ostajemo u poziciji u kojoj ostajemo. Jevreji su u Sarajevu gradili i širili kulturu. BiH je nasušni hljeb u kojem su pravoslavci i katolici brašno, muslimani voda, a Jevreji so. Danas je sve manje brašna i vode, a soli gotovo da nema nikako - kaže Pejaković.
Kaže da se bojim da će doći vrijeme kada u Sarajevu neće biti Jevreja.
- I Srbi su dali jako veliki doprinos u izgradnji Sarajeva. Srpska porodica Jeftić je osnovala Narodno pozorište u Sarajevu. Danas slavimo sto godina postojanja tog pozorišta u kojem skoro da nema zaposlenog Srbina. Ko je za to kriv?! Dejtonski nesporazum. Nema dalje, dalje se šuti, ali ja neću da šutim. Sarajevo više nije ni tamo gdje je bilo niti je isto što je bilo. Hrvati su u Sarajevo došli malo kasnije. Sve što oko vidi u Sarajevu izgrađeno u austrougarskom periodu stvorio je Hrvat. Kasnim dolaskom u Sarajevo nisu se mogli nametnuti drugačije nego napretkom u kulturi. Najveću odgovornost snose i podnose Bošnjaci, jer su u većini. Do svog imena, Bošnjaci su došli mukotrpnom borbom da dokažu da oni nisu vjerska skupina. Muslimani dobro znaju šta nisu. Hrvati su ih zvali Muhamedanci, a Srbi su ih zvali Turci i to oni Turci koji su Srbe napravili - rekao je Pejaković.
Nametat ću ovu temu za inat svima koji Bosnu neće
Kazao je da je BiH skupo preduzeće koje niko ne može dovesti u pitanje, bez obzira što u Sarajevu živi jedan narod, u Banjoj Luci neki drugi narod, a u Mostaru je to podijeljeno k’o sjekirom.
- Nametat ću ovu temu za inat svima koji Bosnu neće. Dok god dišem zrak bosanski ja ću se za Bosnu boriti. I borim se, jer Bosna me je moja rodila, a i kršna Hercegovina. Pivom, Sanom i Neretvom kupala, Drinom, Savom, a i Unom branila, morem našim suncem grijala. Ona nikad nije bila samo srpska niti hrvatska niti samo muslimanska. Ona je uvijek bila od svih nas, naša! Bosna me je moja rodila, a kršna Hercegovina u Mostaru mlijekom dojila, u Sarajevu u kolijevci ljuljala - i još mnogo toga rekao je u svom stilu Pejaković.
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#438 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Tanqueray »

OVaj put me razocarao Josip Pejakovic, prvo sto je sva ta prica populisticka i ne donosi nikakvo rjesenje, kao i sto je neozbiljno sve svaljivati na Dejtonski sporazumu.
Dejtonski sporazum bi bio dobar da smo mi normalni. Da politika nije sredstvo da se neko zajebe, nego da sluzi opstem dobru, da drzava ne treba da bude nikakva nacionalisticka tvorevina, nego da sluzi kao servis svojim gradjanima neke osnovne zivotne potrebe, papire kad se neko rodi, umre, i slicno.
Zato ljudi vole da idu u sredjene drzave, tamo ih boli Bakir ko je predsjednik, a Mile ko je premijer, o istoriji da ne govorim.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#439 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

Tko nam je kriv što se volimo rahat patiti. Cijene struje i energenata na tržištima otišle su u nebo. Katastrofa bi bila tjerati izraubovane rudnike i EP da rade po sadašnjim cijenama ili cijenama koje su 1/3 od tržišnih.

https://vijesti.ba/clanak/555367/hayat- ... iti-signal
I iz Sindikata danas stiže upozorenje – na samom kraju 2021. godine, koju je obilježio masovni odlazak radnika, zatim enorman porast troškova života, nepostojanje definisane minimalne plate te deseci hiljada nesigurnih radnih mjesta, nema opravdanja za poskupljenje električne energije.

Danas je i Hayat dobio ponudu za 2022. godinu.

Prema njoj bi trebao električnu energiju plaćati 312 posto skuplje – 68 umjesto dosadašnjih 22.000 maraka mjesečno.

Ovim obavještavamo Vladu i premijera Federacije, ministra Džindića, kao i Upravu Elektroprivrede, da su nas prinudili da Hayat televizija od 1. 1 .2022. godine mora prekinuti emitovanje programa i uručiti otkaze za 160 svojih radnika.

Ostanu li svi pri sramno visokom poskupljenju električne energije, broj otkaza u Federaciji mjerit će se desecima hiljada.

Takav kolaps ni Federacija neće preživjeti. A krivci su poznati, objavio je Hayat.
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#440 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Tanqueray »

Novak20 wrote: 26/12/2021 13:22 Tko nam je kriv što se volimo rahat patiti. Cijene struje i energenata na tržištima otišle su u nebo. Katastrofa bi bila tjerati izraubovane rudnike i EP da rade po sadašnjim cijenama ili cijenama koje su 1/3 od tržišnih.

https://vijesti.ba/clanak/555367/hayat- ... iti-signal
I iz Sindikata danas stiže upozorenje – na samom kraju 2021. godine, koju je obilježio masovni odlazak radnika, zatim enorman porast troškova života, nepostojanje definisane minimalne plate te deseci hiljada nesigurnih radnih mjesta, nema opravdanja za poskupljenje električne energije.

Danas je i Hayat dobio ponudu za 2022. godinu.

Prema njoj bi trebao električnu energiju plaćati 312 posto skuplje – 68 umjesto dosadašnjih 22.000 maraka mjesečno.

Ovim obavještavamo Vladu i premijera Federacije, ministra Džindića, kao i Upravu Elektroprivrede, da su nas prinudili da Hayat televizija od 1. 1 .2022. godine mora prekinuti emitovanje programa i uručiti otkaze za 160 svojih radnika.

Ostanu li svi pri sramno visokom poskupljenju električne energije, broj otkaza u Federaciji mjerit će se desecima hiljada.

Takav kolaps ni Federacija neće preživjeti. A krivci su poznati, objavio je Hayat.
Ja cijelo vrijeme govorim da je nemoguce da je lose u RS, a dobro u Federaciji, ali ljudi izgleda vole da vjeruju u cuda, a ne u cinjenice.
User avatar
sinuhe
Posts: 11457
Joined: 03/06/2011 11:33

#441 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by sinuhe »

Uzas. Ko dovodi 2021 Pejakovica i Sidrana na TV :-)
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#442 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

Svima sretna Nova 2022. godina u želji da se mali ljudi što prije riješe velike rahat patnje.

http://www.prometej.ba/clanak/osvrti/fr ... kcije-5121
....Možemo samo zasmisliti u kakvom su stanju ljudi živjeli još dalje u prošlosti, kakav im je bio život, s kolikim nedaćama su se susretali. Što se dalje ide u prošlost, nalazit ćemo generalno, u višedecenijskom prosjeku, sve teže i teže uvjete života za većinu stanovništva – i na bosanskohercegovačkim selima, i u gradovima, i u cijelome svijetu.

Danas živimo u svijetu koji je bolji nego je ikada bio, za većinu ljudi. Nikada u povijesti veći procenat ljudi nije imao prilike za školovanje dostupne kao danas. Nikada u povijesti veći procenat ljudi nije manje trpio od smrti novorođenčadi. Nikada do sada veći procenat ljudi nije bio slobodan u elementarnom smislu – da ga njegov gospodar ne tuče i ne prisiljava na rad. Nikada nisu bili bolji opći higijenski uvjeti, i ovdje i u Francuskoj i u Africi. Mogli bismo tako nabrajati danima. Ukratko, nikada u povijesti veći broj ljudi nije imao priliku za dostojanstven život.

To su činjenice koje treba imati na umu kada slušamo da su stvari gore nego su ikada bile ili kada se idealiziraju bilo koje prošle epohe. To, dakako, ne znači da kao društvo u manjim ili većim okvirima, na kraju kao čovječanstvo, trebamo biti zadovoljni postojećim stanjem. Nipošto! Još je jako puno nepravde, premnogo neiskorištenih prilika koje bi društvo brže vukle ka boljem, previše ljudi kojima nisu dostupne mnoge blagodati vremena u kojem živimo.

Slobodu koju imamo u većem dijelu svijeta – a sumnjate li u nju, vratite se opet na položaj kmetova i seljaka do druge polovine 20. stoljeća – treba cijeniti i ne aplaudirati svakome tko stanje u kojem se nalazimo olako i neozbiljno poistovjećuje ni manje ni više nego s nacističkim Trećim Rajhom (argumentum ad Hitlerum). Međutim, ne treba biti do kraja zadovoljan, nego se treba boriti za još više prostora slobode i za oslobađanje i emancipaciju mnogih kategorija društva koje su i danas prisiljene da budu u nekoj vrsti ilegale.

Posebno to vrijedi za našu zemlju. Godina 2021. bila je sva u znaku destrukcije, uništavanja društva iznutra, trovanja društvenog tkiva. Obilježili su je politički demagozi i kriminalci, odvratni nacionalisti i šovinisti koji se nisu ustručavali ni otvorene dehumanizacije drugih ljudi i naroda, diletanti koji bi pravili državu a u stanju su pokvariti i kantarsko jaje – sve to skupa s pandemijom koja je odnijela tisuće života, nastavkom masovnog iseljavanja ljudi, poskupljenjem i povećanjem socijalne nepravde i siromaštva, i tako dalje. Razvoj društva, makar u srednjoj vrijednosti išao naprijed, nije linearan proces. Ne budu li se u našoj zemlji u Novoj godini poduzeli koraci koji bi nas skrenuli s trenutnog smjera, mogli bismo spasti na stepenicu niže ili čak opet potonuti u barbarstvo. Neka tako ne bude! Imamo mnogo više razloga za život i ljubav nego za smrt i mržnju.
zavrzlama
Posts: 10298
Joined: 15/01/2006 18:35

#443 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by zavrzlama »

....
Last edited by zavrzlama on 01/01/2022 16:55, edited 1 time in total.
zavrzlama
Posts: 10298
Joined: 15/01/2006 18:35

#444 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by zavrzlama »

Hm...

Rahat Patnja....ponovit milioniti put..

Rahat Patnja je velikosrpski projekat podpomognut velikohrvatskom politikom koji za cilj ima obesmisliti,ekonomski unistiti i politicki marginizraati bosnjake i BIH...kalkulacija je da ce srbija pomagati srbe u BIH hrvatska hrvate u BIH a da ce oni kojima je jedino stalo do BIH,suzivota pomirenja ,u toj nametnutoj rahat patnji biti dotuceni i prisiljeni da odustanu od BIH...

Sta je rahat patnja donijelima njihovim kratorima ( srbija,hrvatska) pa donijela sledece:

Srba od 1,3 mil danas ima oko 750-800 000 koji zive u drzavi koju mrze a ne mogu podijeliti..

Hrvata od 860 000 danas ima oko 250 000,sa trendom daljnjeg smanjivanja..

Bosnjaka od 2 mil danas ima oko 1,5 mil....politicki zrelijih,samopouzdanijih i ljubavlju prema BIH..


Posto niko iz hrvatske u srbije nece se seliti u BIH da popravlja kolaps i demografski sunami njihovog topovskog mesa,nije tesko znati kuda vodi rahat patnja koju su namijenili onima koji vole BIH. Sretna Nova Godina..
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#445 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Truba »

U siroki necete uci
:mrgreen: niste ni prije
User avatar
mayab
Posts: 27021
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#446 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by mayab »

naravno, niprije smiju samo u čavoglave :lol:

Image
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#447 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Truba »

Dzaba
Tako je kako je
Do sutra se moze prebrojavati
Nema setlersa da zrtvuju svoj akomoditet :mrgreen:
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#448 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by ako te pitaju »

@zavrzlama u "rahat patnji" vjeruju oni koji nemaju nikakvu viziju kakva BiH bi trebala izgledati.
Ukoliko se nešto uskoro ne promijeni, tj.ako se nastavi sa ovakvom krizom, sustav će se sam raspasti tj.protektorat će se raspasti.
Zaboravio si spomenuti da BiH možda najviše uništavaju oni koji smatraju da je ispravno nametati predstavnike i preglasavati konst.narode.
Imamo posljedice.....
plavi_E
Posts: 6385
Joined: 18/10/2021 19:47

#449 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by plavi_E »

Rahat patnja je samo jedan period u historiji Bosne. Kako dosla tako prosla. A ovi sto prijete raspadom Bosne bi mogli biti razocarani koliko bih malo moglo zapasti tim raspadom.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#450 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

zavrzlama wrote: 01/01/2022 16:54 Hm...

Rahat Patnja....ponovit milioniti put..

Rahat Patnja je velikosrpski projekat podpomognut velikohrvatskom politikom koji za cilj ima obesmisliti,ekonomski unistiti i politicki marginizraati bosnjake i BIH...kalkulacija je da ce srbija pomagati srbe u BIH hrvatska hrvate u BIH a da ce oni kojima je jedino stalo do BIH,suzivota pomirenja ,u toj nametnutoj rahat patnji biti dotuceni i prisiljeni da odustanu od BIH...

Sta je rahat patnja donijelima njihovim kratorima ( srbija,hrvatska) pa donijela sledece:

Srba od 1,3 mil danas ima oko 750-800 000 koji zive u drzavi koju mrze a ne mogu podijeliti..

Hrvata od 860 000 danas ima oko 250 000,sa trendom daljnjeg smanjivanja..

Bosnjaka od 2 mil danas ima oko 1,5 mil....politicki zrelijih,samopouzdanijih i ljubavlju prema BIH..


Posto niko iz hrvatske u srbije nece se seliti u BIH da popravlja kolaps i demografski sunami njihovog topovskog mesa,nije tesko znati kuda vodi rahat patnja koju su namijenili onima koji vole BIH. Sretna Nova Godina..
:thumbup:
Mišljenje tipičnog pobornika rahat patnje.

Da ponovim.

Rahat patnja nije ničiji politički projekt nego luzersko stanje svijesti onih koji nemaju odgovor na neuspjehe politike u svemu čega se ona dotakla zadnjih 30 godina, a tiče se običnog čovjeka i njegove egzistencije.

U prijevodu, samo nas kradite, ponižavajte, brukajte, uzimajte mito, zapošljavajte rodbinu, pravite budalama, uzimajte na akcizama, zavrćite vodu, struju, poskupljujte....a mi ćemo se mučiti koliko god treba jer će anam onih bez nekog velikog truda biti manje.

Mali problem je u tome što broj ovih ili onih stanovnika BiH sam po sebi ne vodi BiH naprijed dok ima onih gazija koji su u stanju u epidemiji uzeti smeće od respiratora za 10,5 milijuna. A ljubometar kaže da takvi vole BiH pa im treba halaliti. :D
Post Reply