Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post Reply

Trebamo li se još uvijek rahat patiti ?

1. DA
85
49%
2. NE
76
43%
3. Ne znam
14
8%
 
Total votes: 175

User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#376 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by CPT »

Novak20 wrote: 25/02/2020 10:10
CPT wrote: 25/02/2020 09:37
Novak20 wrote: 25/02/2020 09:34
Nije mi bila namjera naglasak dati na migracije nego na bh političare koji energiju ne gube na rješavanje životnih i svakodnevnih problema nego bh društvo iscrpljuju beskrajnim svađama.

Ne zbog BiH i našega dobra nego zbog svoje vlasti nad nama i njihovog dobra koje iz toga proizilazi.
Ne ocekuj od politicara ili od drzave magicni stapic jer ga nema. Svadja su posljedica neimastine in ne kontra. BiH je bila siromasna drzava* i za vremena najveceg "bratstva i jedinstva".
Ovdje se ne mogu nikako složiti sa tvojim mišljenjem.

Aktualne političke svađe u BiH nisu posljedica neimaštine nego političkih vizija i ciljeva koje imaju etničke elite. Zato se ovo i zove "rahat patnja" gdje npr. mjera uspjeha politike nije izgradnja autoceste od akciza koje nam redovno uzimaju nego trošenje akciza u krpljenju budžetskih rupa i čopanju financijskog kolača do konačne "pobjede".

Bez toga da mi postavljamo pitanja zašto nema ni ceste ni novca. I da opet halalimo onima koji nas vuku za nos 30 godina pa ih izaberemo da nastave sa svojim poslom.
Ne postoje "etnicke elite", pogotovi neki zajednicki plan "etnickih elita". Trenutno grabi svak za sebe jer neke realna vizija buducnosti ne postoji. Cak i za bogatije drzave. Izgradnja autoceste nije i ne smije biti mjera uspjeha, pogotovo za drzavu kao sto je BiH. Autoceste se grade po potrebi i zbog "vizija". Autoceste su jako skup sport cak i za bogatije drzave. Jedini nacin na izgradnju je trenutno ogromno zaduzivanje (nekoliko desetaka miljardi) ili koncesije (gdje ce svaki km autoputa vozac morati skupo platiti). Ici u takve projekte gdje je nema prometa da se to finansira je put u propast. Srbija gradi autoputeve, gradove na vodi ovo ono.. Ljudi odlaze. Slovenija zavrsila vecinu puteva (konkretno se zaduzila), ljudi odlaze. Kosovo isto...
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#377 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

Etničke elite postoje, nažalost. Nisam ni napisao da su im ciljevi isti ili da imaju nekakav zajednički plan. One/i imaju zajednički interes da o(p)stanu na vlasti po svaku cijenu.

Nebitna je autocesta koju sam uzeo za primjer lošeg upravljanja resursima uz gubljenje energije na političke svađe i prepucavanja koja bh društvo drže u stalnoj napetosti uz sve veće svakodnevne i životne probleme. Takvih primjera je bezbroj. Ono što je bitno je da se BiH najbrže prazni, da nazaduje u svemu i da je u svemu na dnu u odnosu na okruženje.

Može li to biti dobro ? Može li nam biti utjeha što odlaze i neki drugi sa prostora ex-Yu ?

Ja mislim da ne može.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#378 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by CPT »

Novak20 wrote: 25/02/2020 13:02 Etničke elite postoje, nažalost. Nisam ni napisao da su im ciljevi isti ili da imaju nekakav zajednički plan. One/i imaju zajednički interes da o(p)stanu na vlasti po svaku cijenu.

Nebitna je autocesta koju sam uzeo za primjer lošeg upravljanja resursima uz gubljenje energije na političke svađe i prepucavanja koja bh društvo drže u stalnoj napetosti uz sve veće svakodnevne i životne probleme. Takvih primjera je bezbroj. Ono što je bitno je da se BiH najbrže prazni, da nazaduje u svemu i da je u svemu na dnu u odnosu na okruženje.

Može li to biti dobro ? Može li nam biti utjeha što odlaze i neki drugi sa prostora ex-Yu ?

Ja mislim da ne može.

Njihova zelja tj. interes je isti kao ostaloj populaciji. Zaradati sto vise u sto kracem vremenu. I to vazi za ogromno vecinu populacije, pogotovo za politicare. Od Benjamina do Izraelu, Trumpa u SAD do ... Vlast je samo metod zarade i ne ultimativni cilj. Autoceste su simbol promasane tj. nedostatke vizije. Za neke konkretne planove, vizije treba stvari koje BiH nema.

Ako odlaze (bogatijih) drzava u susjedstvu ne znam cemu se tolko cudis kad neko odlazis iz BiH? Mislis da je realno ocekivati da ce neko za 20 godina imati platu kao u Njemackoj? Kako tacno to mislis da se to moze postici ako ni u SFRJ nije moglo?! Osoba stara 30 godina (recimo ovi koji odlaze) bi trebala cekati 20+ godina iaoko je svima jasno da od toga nece biti nista?
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#379 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

Interesantno razmišljanje o vlasti kao metodi zarade. Mislim da se mnogi uspješni političari uspješnih država i društava ne bi složili s tobom.

Možda to i jeste (motiv) kod nas kao što kažeš ali ja sam mislio na vlast kao oblik moći povezan sa institucijama, normom, organizacijom, autoritetom, obvezama, pravima i drugim stvarima bitnim za očuvanje ili pak napredak neke/og države/društva. Naravno, ovdje treba pomenuti odgovornost od koje smo izgleda rođenjem operirani.

Ne čudim se ja odlasku ljudi nego tvrdoglavom odbijanju onih koji ostaju da se problemi koje imamo sistematski rješavaju. Čudim se što ti ljudi (odnosno mi) nepogrješivo podržavamo one koji probleme bukom umnožavaju. Umjesto da ih u tišini rješavaju jer su za to (pre)plaćeni.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#380 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

Sanski Most, općina koja je prije rata imala 60 tisuća stanovnika, 2013. po popisu navodno 41 tisuću, danas vjerojatno debelo ispod 30 tisuća.
Kako to znam ? Gledam stranicu SIP/CIK za opće izbore 2018. Broj birača po spisku 2018. preko 34 tisuće, za članove Predsjedništva glasalo manje od 10 tisuća. Ili je stvarna izlaznost manja od 30% ili je došlo do neregistriranog iseljavanja koje se ne vidi na "ažurnom" popisu birača.

Katastrofalni rezultati rahat patnje o kojima politika ne govori jer je nije briga, a direktno pogađaju B/H/S/O i državu.

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... jem-586034
Gimnazija u Sanskom Mostu se unatrag više godina susreće s velikim problemom koji je vezan za nedovoljan broj učenika koji žele da pohađaju tu školsku ustanovu.

I ove godine u sanskoj Gimnaziji muku muče da formiraju odjeljenje u prvom razredu s obzirom na to da je upisan svega 21 učenik, što je manje od broja učenika propisanih važećim pedagoškim standardima.

Prema pisanju Nezavisnih direktor ove školske ustanove Nasution Kljunić ističe kako je trenutni broj učenika 76, s tim da je već nekolicina njih najavila svoj odlazak.
Poput Gimnazije, u Sanskom Mostu slična situacija je i sa Srednjom poljoprivrednom školom "Sanus futurum", gdje je u prvi razred upisano svega 13 učenika, dok je upisne planove ostvarila samo Mješovita srednja škola, gdje je najveće interesovanje učenika za zanimanja medicinara, ekonomiste, programera na CNC mašinama i elektrotehničara.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#381 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by sinuhe »

To vise odgovara mjestu od 15-20 hiljada ljudi. U ratu su svi raseljeni i svi imaju nekoga u inostranstvu gdje je onda lako otici.
izvrsni direktor
Posts: 9023
Joined: 20/12/2018 16:11

#382 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by izvrsni direktor »

Rahat patnja pojam mi prije nije bio potpuno jasan. Vremenom sam skontao da je to sda metoda 30godisnjeg unistavanja optimizma i zelje za boljim kod nasih gradjana.
Patimo, pa nam sda da malo mrcica u vidu predizbornih dpnacija, asfalta, vode...i onda opet patnja pa dobijes malo mrvica u vodu kredita od mmf. I tako, vazda malo iznad granice siromastva, al ti ne da posao da radis, vec te obezbijedi donacijama da budes rahat
VMxxx37
Posts: 279
Joined: 21/08/2020 19:09

#383 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by VMxxx37 »

Problem sa rahat patnjom je sto je rezultat rahat patnje direktno suprotan proklamovanim ciljevima. Sto vise rahat patnje - to manje BiH.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#384 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Maraschino »

VMxxx37 wrote: 02/09/2020 18:55 Problem sa rahat patnjom je sto je rezultat rahat patnje direktno suprotan proklamovanim ciljevima. Sto vise rahat patnje - to manje BiH.
jesi to malo neurozan?
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#385 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by belfy »

VMxxx37 wrote: 02/09/2020 18:55 Problem sa rahat patnjom je sto je rezultat rahat patnje direktno suprotan proklamovanim ciljevima. Sto vise rahat patnje - to manje BiH.
strpi se jos malo...
paladinka
Posts: 1864
Joined: 23/06/2013 17:08

#386 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by paladinka »

izvrsni direktor wrote: 31/08/2020 11:10 Rahat patnja pojam mi prije nije bio potpuno jasan. Vremenom sam skontao da je to sda metoda 30godisnjeg unistavanja optimizma i zelje za boljim kod nasih gradjana.
Patimo, pa nam sda da malo mrcica u vidu predizbornih dpnacija, asfalta, vode...i onda opet patnja pa dobijes malo mrvica u vodu kredita od mmf. I tako, vazda malo iznad granice siromastva, al ti ne da posao da radis, vec te obezbijedi donacijama da budes rahat
I to je iluzija da nesto stranka placa , to je sve od poreza, i to nisu sposobni da organizuju. Sve i jedna stranka , obeca nesto , ali ljudi ne kontaju da je to sve iz poreza da sami to placaju.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#387 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

Odličan tekst Dine Mustafića koji sam pročitao jučer barem tri puta. Sve je ovako kao što Mustafić piše. Kod ovog "Sve je manje protivteže i otpora...", nisam mogao da se ne sjetim onih koji su baveći se politikom upali u zamku SDA koalirajući i podređujući se njenim interesima poput Lagumdžijinog SDP koji za*eba smisao opozicije i promjene ili Komšićevog DF koji proda građanski kanton Sarajevo pod izgovorom borbe za BiH.

Ne one bolje BiH evropske, građanske i antinacionalističke o kojoj Dino Mustafić piše nego baš ovakve u kojoj se provodi volja i agenda SDA. Nekada sam bio idealista i glasao za Lagumdžiju, Komšića pa čak i za ovog političkog crva Sejfudina Tokića. Svi su redom pomogli ovo što sa sirenama dolazi.

Red je sada da i mi pomognemo da se ova, njima rahat, a nama patnja okonča. Pa kako god.
SIRENE IZ PROVINCIJE U POZADINI Mustafić: Slave provincijalizaciju, etnicizaciju, klerikalizaciju i getoizaciju Bosne
https://thebosniatimes.ba/50153/sirene- ... iju-bosne/
.........Svi građani BiH, bez obzira da li žive u Republici Srpskoj ili bilo kojem kantonu Federacije BiH, u istoj su situaciji – žrtve su etničke demokratije u BiH, zemlje bez minimuma socijalne pravde, zemlje siromašnih i obespravljenih, potištenih i frustriranih, zemlje u kojoj su oni koji ih kradu nacionalni heroji i politički lideri. Kreiranim strahom od drugog drže se narodi u stanju latentnog sukoba i nastavka rata političkim sredstvima. Politika bosanskohercegovačkih Srba i Hrvata koju patroniziraju Srbija i Hrvatska dovodi BiH sa strateškom namjerom u status disfunkcionalne države, nemoguće za život u različitosti. A bošnjačka politička elita predvođena SDA i njenim liderom Bakirom Izetbegovićem svojim poltronstvom prema diktatoru neosmanskog stila iz Turske saučestvuje u toj izdaji teritorijalnog identiteta – višestoljetne kulturno polifone domovine – gdje se građansko i moderno društvo podređuje vjerskim osjećajima. Isto to čine i njegovi sunarodnjaci Srbi koji instrumentaliziraju vjeru u političko pravoslavlje kao recept etničke mobilizacije i homogenizacije pred izbore.

Sirene koje zagluše noć, čuju se s vremena na vrijeme, iz godine u godinu, sve su glasnije, dolaze uz nacionalne zastave drugih država i vjerska obilježja. Slave provincijalizaciju, etnicizaciju, klerikalizaciju i getoizaciju BiH. To je lice sadašnje vlasti koja ubija multietničko biće Bosne u miru, jer želi da na njenom lešu izgradi društvo u kojem zadrti nacionalista, provincijalac i filistar treba da bude prepoznatljivi znak identiteta nove generacije političara, biznismena i novouspostavljene akademske „elite“.

Sve je manje protivteže i otpora ovoj situaciji. Pronosioci evropejstva, građanskog i antinacionalističkog duha otvorenosti odlučuju se za tišinu, njihov glas se ne čuje. Buka sirena nove epohe sve je glasnija na ulicama pod našim prozorima. A kada dođe do kućnih vrata znamo šta slijedi
Nije trebalo dugo čekati najavu sirena ispod Mustafićevog prozora.
U Sarajevu danas protestna vožnja u znak podrške Bošnjacima Crne Gore: Braćo nijeste sami
https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-saraj ... /200904017
Sarajevom će danas prodefilovati protestna kolona vozila koja će biti formirana u znak podrške Bošnjacima u Crnoj Gori koji su meta verbalnih i fizičkih napada u jeku postizbornih dešavanja u susjednoj zemlji.
Organizatori kolone su organizacije "Bošnjački pokret" i "Narodni front", polazak je planiran na Bentbaši u 14 sati, a kolona će se kretati glavnim gradom BiH glavnom saobraćajnicom sve do Ilidže.

"Pozivam sve građane Sarajeva da se učešćem u koloni vozila pridruže podršci Bošnjacima u Crnoj Gori. Moramo biti svi svjesni činjenice da se Bošnjaci u Crnoj Gori suočavaju sa agresivnom velikosrpskom - četničkom politikom u okrilju politike Srpske pravoslavne crkve i režima Vučića iz Beograda", rekao je Sejfudin Tokić, predsjednik Bošnjačkog pokreta.

On je dodao da je to ista politika koja je planirala i provela genocid nad Bošnjacima od 1992. do 1995. te agresiju na RBiH uz udruženi zločinački poduhvat opsade grada Sarajeva.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#388 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by JThomas »

a jebiga sad. nije nimalo naivno ovo što se dešava u crnoj gori, i ko god je trpio od velikosrpske ideje ima deja vu.

ja sam protiv kičeraja i cirkusa. i mislim da neće nikome konkretno ništa pomoći. ali razumijem.

na nivou vladajućih politika - hrvati su u svojoj državi četnike pomeli, a u ovoj su u dogovoru sa njima. pa mislite to su tuđa posla. zasad i jesu. ali ovaj trend kakav vidimo plaši svakoga savjesnog.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#389 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

JThomas wrote: 04/09/2020 11:59 a jebiga sad. nije nimalo naivno ovo što se dešava u crnoj gori, i ko god je trpio od velikosrpske ideje ima deja vu.

ja sam protiv kičeraja i cirkusa. i mislim da neće nikome konkretno ništa pomoći. ali razumijem.

na nivou vladajućih politika - hrvati su u svojoj državi četnike pomeli, a u ovoj su u dogovoru sa njima. pa mislite to su tuđa posla. zasad i jesu. ali ovaj trend kakav vidimo plaši svakoga savjesnog.
I treba da plaši.

Najviše zbog toga što ne "cveta cveće ni u naše preduzeće". Zašto je to tako ?

Je li zbog onog što ja napišem ili zbog krađe i nerada pod pokroviteljstvom sve i jedne bh politike u ovih 25 godina od rata.

Što se tiče Hrvata, mogli su biti u dogovoru sa Bošnjacima. Neise, nije za ove teme na kojoj se vidi da je većina za rahat patnju.

Da je sve kako treba, da ima pravne države, reda i rada, sam KS je mogao biti jači od CG komplet. I ne bi bilo potrebe za kičerajem, cirkusom i strahom.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#390 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by JThomas »

sve je to tačno, ali nije mi jasno što ovo prozivaš. kičeraj i cirkus da, ali suštinski nije neopravdano.
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#391 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Loki2k9 »

Evo nam jednog od razloga rahat patnje u drzavi:

Image
Image
Image
Image
Image
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#392 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

Rahat patnja uništava ponos ali ne uništava politiku i političare. Nemaju se oni vremena baviti sportskim uspjesima nego se bave svojim osobnim.

A budžet KS je milijarda. Valja to nekako utaliti i opuhati.

https://sport.avaz.ba/kosarka/597669/ma ... ise-s-nama
ako je izborio povratak u elitni rang, KK Bosna, koji od 2014. godine nastupa pod nazivom KK Bosna Rojal, naredne sezone najvjerovatnije neće učestvovati u košarkaškom prvenstvu BiH, a razlog je teška finansijska situacija zbog nagomilanih dugova.
Pokušavam zamisliti Sarajevo bez KK Bosna. Ne mogu. Ne ide. Možda zato što ne želim, a možda i što neću. Ne mogu da shvatim da niko – ni Gradska uprava Grada Sarajeva, ni Kanton Sarajevo, ni sarajevske opštine – da niko nije ni pokušao učiniti nešto za nekadašnjeg evropskog šampiona, klub za koji su igrale sjajne generacije košarkaša i navijali svi, ne mogu da vjerujem da danas niko ne igra i ne navija za moj tim. Klub koji smo voljeli svi. Klub za koji još uvijek navijamo svi. A čini se da niko od političara ne navija za našu Bosnu, za koju navijamo svi.

KK Bosna je bio ponos ovog grada, ponos Bosne i Hercegovine, a neću, vjerujem, nikoga uvrijediti ako kažem i ponos cijele nekadašnje zajedničke države Jugoslavije. Sada zbog KK Bosna osjećam stid koji ne osjećaju oni koji su trebali brinuti o Bosni, svi oni koji su imali odgovornost i nisu učinili ništa, ili su učinili dovoljno da Bosnu danas gledamo na samrti.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#393 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

Svagdje bolje nego kod kuće. Jedan od "uspjeha" rahat patnje.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/najveci ... /200928009
Njemačka Fondacija Friedrich Ebert je objavila publikaciju "Održivost emigracija iz Bosne i Hercegovine", koja između ostalog sadrži podatke o razlozima iseljavanja stanovništva i u koje zemlje bi najradije otišli.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Uslovi rada su dominantan razlog zašto građani žele napustiti Bosnu i Hercegovinu. Ispitanici, njih 87,3 posto, su naveli upravo ovaj razlog, a među ostalim razlozima su sljedeći:

- korupcija i nepotizam 77,4 posto;
- nekvalitetne javne usluge 73,9 posto;
- bolja budućnost za porodicu i djecu 73,3 posto;
- bolji kvalitet života u inostranstvu 65,8 posto;
- želja za ostvarenjem uspjeha i napretka 63,9 posto;
- politička neizvjesnost 62,9 posto;
- odsustvo perspektive 61,4 posto;
- strah od neizvjesnosti 57 posto
Prema podacima spomenute studije, 97,5 posto ispitanika bi u inostranstvo vodilo djecu, 91,2 ne bi željelo da se njihova djeca vrate u Bosnu i Hercegovinu i 99 posto smatra da je kvalitet života djece bolji u inostranstvu nego u Bosni i Hercegovini.
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#394 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by belfy »

moras ovo pokazati @espn. i on ce biti odusevljen kao i ti.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#395 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

Rahat patnje se bez obzira na posljedice nastavlja kako smo naučili u ovih 25 godina. Nema nikakve ni teoretske zamisli da je potrebna nekakva druga i drugačija politika na nivou BiH koja bi mogla promijeniti situaciju nabolje. A kamo li volje da se takva ideja izganja mimo do sada viđenih šablona.

https://avaz.ba/vijesti/bih/631187/vise ... og-djeteta
DEMOGRAFSKI SLOM

Više od 800 mjesta u BiH bez ijednog djeteta
Nekada je egzistencija bila glavni razlog, ali sada ljudi bježe od neizvjesnosti, ludila nacionalizma, političke nesigurnosti, kaže Čičić
Image
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#396 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

Ovih 51 % koji su za rahat patnju mora da žive negdje vani. Tamo gdje im Vučić neće ponuditi šaku bombona, pardon, vaCkina.

Image
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#397 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by BHCluster »

Novak20 wrote: 28/09/2020 11:53 Svagdje bolje nego kod kuće. Jedan od "uspjeha" rahat patnje.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/najveci ... /200928009
Njemačka Fondacija Friedrich Ebert je objavila publikaciju "Održivost emigracija iz Bosne i Hercegovine", koja između ostalog sadrži podatke o razlozima iseljavanja stanovništva i u koje zemlje bi najradije otišli.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Uslovi rada su dominantan razlog zašto građani žele napustiti Bosnu i Hercegovinu. Ispitanici, njih 87,3 posto, su naveli upravo ovaj razlog, a među ostalim razlozima su sljedeći:

- korupcija i nepotizam 77,4 posto;
- nekvalitetne javne usluge 73,9 posto;
- bolja budućnost za porodicu i djecu 73,3 posto;
- bolji kvalitet života u inostranstvu 65,8 posto;
- želja za ostvarenjem uspjeha i napretka 63,9 posto;
- politička neizvjesnost 62,9 posto;
- odsustvo perspektive 61,4 posto;
- strah od neizvjesnosti 57 posto
Prema podacima spomenute studije, 97,5 posto ispitanika bi u inostranstvo vodilo djecu, 91,2 ne bi željelo da se njihova djeca vrate u Bosnu i Hercegovinu i 99 posto smatra da je kvalitet života djece bolji u inostranstvu nego u Bosni i Hercegovini.
A broj 1 politicko pitanje u Bosni i Hercegivini je novi Izborni zkon. :oops:
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#398 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

BHCluster wrote: 03/03/2021 11:42
A broj 1 politicko pitanje u Bosni i Hercegivini je novi Izborni zkon. :oops:
Kakav ba Izborni zakon ? Ništa od toga. Rek'o Bakir.

Lijepo nam je i ovako. Rahat se patimo, a ne moramo.
User avatar
piupiu
Posts: 16297
Joined: 05/01/2008 05:08

#399 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by piupiu »

Novak20 wrote: 25/02/2020 13:02 Etničke elite postoje, nažalost. Nisam ni napisao da su im ciljevi isti ili da imaju nekakav zajednički plan. One/i imaju zajednički interes da o(p)stanu na vlasti po svaku cijenu.

Nebitna je autocesta koju sam uzeo za primjer lošeg upravljanja resursima uz gubljenje energije na političke svađe i prepucavanja koja bh društvo drže u stalnoj napetosti uz sve veće svakodnevne i životne probleme. Takvih primjera je bezbroj. Ono što je bitno je da se BiH najbrže prazni, da nazaduje u svemu i da je u svemu na dnu u odnosu na okruženje.

Može li to biti dobro ? Može li nam biti utjeha što odlaze i neki drugi sa prostora ex-Yu ?

Ja mislim da ne može.
Nažalost, sve sam sigurnija da će njihova samoživost, pohlepa i narcisoidno kurčenje dokrajčiti Bosnu. Moć je navjeća ovisnost.
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#400 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by BHCluster »

Novak20 wrote: 03/03/2021 12:58
BHCluster wrote: 03/03/2021 11:42
A broj 1 politicko pitanje u Bosni i Hercegivini je novi Izborni zkon. :oops:
Kakav ba Izborni zakon ? Ništa od toga. Rek'o Bakir.

Lijepo nam je i ovako. Rahat se patimo, a ne moramo.
Ako je tako onda se mogu fokusirati na ova pitanja:
- korupcija i nepotizam 77,4 posto;
- nekvalitetne javne usluge 73,9 posto;
- bolja budućnost za porodicu i djecu 73,3 posto;
- bolji kvalitet života u inostranstvu 65,8 posto;
- želja za ostvarenjem uspjeha i napretka 63,9 posto;
- politička neizvjesnost 62,9 posto;
- odsustvo perspektive 61,4 posto;
- strah od neizvjesnosti 57 posto
Svaki kanto to moze sprovesti samo sto to ne rade?
Post Reply