Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post Reply

Trebamo li se još uvijek rahat patiti ?

1. DA
85
49%
2. NE
76
43%
3. Ne znam
14
8%
 
Total votes: 175

Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#326 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Fudo387 »

славянин wrote: Vrijeme,spremnost na teske kompromise,prestanak retorike mrznje i podjele,obrazovanje,ekonomski razvoj.

Ili u rat.


Koja od te dvije opcije moze donijeti opstanak BiH i normalan zivot ja sam za tu.
Vrijeme?
Proslo momak skoro 30 godina, jel znas ko je predsjednik srbije danas?

Kompromis?
Da im posaljem donaciju za studentski dom radovan karadzic?

Prestanak retorike?
Pa pitaj mileta da prestane, super ako ga ubijedis.

Ekonomski razvoj?
Da su to htijeli uzeli bi pet milijardi bespovratne pomoci od EU i usli u istu, a ne rokali po Sarajevu.
De vidi, kol’ko ce para, sabracemo im, sam’ da ne seru vise.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#327 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by The 51st State »

Pa jedinu retoriku mrznje prosipa dodik, ja ne znam fakat ko da je Neko lud ili mislis da je piskaranje po forumu relevantno?
Srbi su zatocenici same srpske politike I sta tu Ima neko da se petlja, kad se pojavi neka druga paradigma kod srba I njihove politike prema bih, onda ok, dotad samo koliko se mora I po zakonu.
Last edited by The 51st State on 19/05/2019 17:15, edited 1 time in total.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#328 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by LBVIEW »

Guslanje do iznemoglosti :-) - ko Srbe tjera da se ponasaju poput onog dvojca sto napisa onaj "naucni" rad u postu iznad?
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#329 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by славянин »

Fudo387 wrote:
славянин wrote: Vrijeme,spremnost na teske kompromise,prestanak retorike mrznje i podjele,obrazovanje,ekonomski razvoj.

Ili u rat.


Koja od te dvije opcije moze donijeti opstanak BiH i normalan zivot ja sam za tu.
Vrijeme?
Proslo momak skoro 30 godina, jel znas ko je predsjednik srbije danas?

Kompromis?
Da im posaljem donaciju za studentski dom radovan karadzic?

Prestanak retorike?
Pa pitaj mileta da prestane, super ako ga ubijedis.

Ekonomski razvoj?
Da su to htijeli uzeli bi pet milijardi bespovratne pomoci od EU i usli u istu, a ne rokali po Sarajevu.
De vidi, kol’ko ce para, sabracemo im, sam’ da ne seru vise.
Znaci rat - eto onda najbolje se spremati na rat i razmisljati kako okupirati RS pa uracunati i medjunarodne faktore... bit ce to dobro.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#330 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Fudo387 »

славянин wrote:
Fudo387 wrote:
славянин wrote: Vrijeme,spremnost na teske kompromise,prestanak retorike mrznje i podjele,obrazovanje,ekonomski razvoj.

Ili u rat.


Koja od te dvije opcije moze donijeti opstanak BiH i normalan zivot ja sam za tu.
Vrijeme?
Proslo momak skoro 30 godina, jel znas ko je predsjednik srbije danas?

Kompromis?
Da im posaljem donaciju za studentski dom radovan karadzic?

Prestanak retorike?
Pa pitaj mileta da prestane, super ako ga ubijedis.

Ekonomski razvoj?
Da su to htijeli uzeli bi pet milijardi bespovratne pomoci od EU i usli u istu, a ne rokali po Sarajevu.
De vidi, kol’ko ce para, sabracemo im, sam’ da ne seru vise.
Znaci rat - eto onda najbolje se spremati na rat i razmisljati kako okupirati RS pa uracunati i medjunarodne faktore... bit ce to dobro.
Znaci, pravi kompromis sa budalom, ti ga predlazes.
Ja znam da sa budalom ne mozes naci pristojan dogovor.
Eto de ti, al’ nemoj vazda meni, de ovo de ono, de malo i njemu.
Sta’s ga zamoliti?
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#331 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by LBVIEW »

The 51st State wrote:Pa jedinu retoriku mrznje prosipa dodik, ja ne znam fakat ko da je Neko lud ili mislis da je piskaranje po forumu relevantno?
Srbi su zatocenici same srpske politike I sta tu Ima neko da se petlja, kad se pojavi neka druga paradigma kod srba I njihove politike prema bih, onda ok, dotad samo koliko se mora I po zakonu.
Pa najumniji medju njima "dokazase" kako su masovne grobnice humani akt i sanitarno - higijenska mjera - sta se tu vise ima pricati. :oops:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#332 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by славянин »

Fudo387 wrote: Znaci, pravi kompromis sa budalom, ti ga predlazes.
Ja znam da sa budalom ne mozes naci pristojan dogovor.
Eto de ti, al’ nemoj vazda meni, de ovo de ono, de malo i njemu.
Sta’s ga zamoliti?
Pa nece niko nikoga moliti, vrijeme + NORMALNA POLITIKA + normalni ciljevi u zivotu + perspektiva...




Kazem opet alternativa onda da BiH opstane je da se vojno osigura unifikacija - koliko je to moguce ti vjerovatno bolje znas pa eto.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#333 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by The 51st State »

LBVIEW wrote:
The 51st State wrote:Pa jedinu retoriku mrznje prosipa dodik, ja ne znam fakat ko da je Neko lud ili mislis da je piskaranje po forumu relevantno?
Srbi su zatocenici same srpske politike I sta tu Ima neko da se petlja, kad se pojavi neka druga paradigma kod srba I njihove politike prema bih, onda ok, dotad samo koliko se mora I po zakonu.
Pa najumniji medju njima "dokazase" kako su masovne grobnice humani akt i sanitarno - higijenska mjera. :oops:
Ma ovajsto prosipa finte prije je ili notorni glupan ili mucki provokator nema treceg.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#334 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by славянин »

The 51st State wrote:
LBVIEW wrote:
The 51st State wrote:Pa jedinu retoriku mrznje prosipa dodik, ja ne znam fakat ko da je Neko lud ili mislis da je piskaranje po forumu relevantno?
Srbi su zatocenici same srpske politike I sta tu Ima neko da se petlja, kad se pojavi neka druga paradigma kod srba I njihove politike prema bih, onda ok, dotad samo koliko se mora I po zakonu.
Pa najumniji medju njima "dokazase" kako su masovne grobnice humani akt i sanitarno - higijenska mjera. :oops:
Ma ovajsto prosipa finte prije je ili notorni glupan ili mucki provokator nema treceg.
Ti si mucka ovca to je jasno.Pusku i cekaj rat protiv cetnika i ustasa... do pobjede.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#335 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by LBVIEW »

The 51st State wrote:
LBVIEW wrote:
The 51st State wrote:Pa jedinu retoriku mrznje prosipa dodik, ja ne znam fakat ko da je Neko lud ili mislis da je piskaranje po forumu relevantno?
Srbi su zatocenici same srpske politike I sta tu Ima neko da se petlja, kad se pojavi neka druga paradigma kod srba I njihove politike prema bih, onda ok, dotad samo koliko se mora I po zakonu.
Pa najumniji medju njima "dokazase" kako su masovne grobnice humani akt i sanitarno - higijenska mjera. :oops:
Ma ovajsto prosipa finte prije je ili notorni glupan ili mucki provokator nema treceg.
Trolcina davno provaljena.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#336 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by The 51st State »

Eto glupana, samo on rat priziva dok ga Niko ne spominje.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#337 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Fudo387 »

славянин wrote:
Fudo387 wrote: Znaci, pravi kompromis sa budalom, ti ga predlazes.
Ja znam da sa budalom ne mozes naci pristojan dogovor.
Eto de ti, al’ nemoj vazda meni, de ovo de ono, de malo i njemu.
Sta’s ga zamoliti?
Pa nece niko nikoga moliti, vrijeme + NORMALNA POLITIKA + normalni ciljevi u zivotu + perspektiva...




Kazem opet alternativa onda da BiH opstane je da se vojno osigura unifikacija - koliko je to moguce ti vjerovatno bolje znas pa eto.
Cek, znaci ti ces otici miletu i reci mu da navija sat?
Cuj, vrijeme?
Koliko vremena?
Sta ce se to desiti sa istom garniturom i ideologijom za 100 godina, a sto se ne desava danas?
Doce mu preko noci?
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#338 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by славянин »

Fudo387 wrote:
Cek, znaci ti ces otici miletu i reci mu da navija sat?
Cuj, vrijeme?
Koliko vremena?
Sta ce se to desiti sa istom garniturom i ideologijom za 100 godina, a sto se ne desava danas?
Doce mu preko noci?
Koliko je potrebno.


Opet da zavrsim necu da se raspravljam - sami sebi ste dovoljni.Imaju tri opcije (osim ako neko nesto drugo ne vidi) , postati normalan-nastaviti ovako-ili ratovati za bolje sutra. Pa neka svako prosudi sta je najpametnije i najbolje.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#339 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Fudo387 »

славянин wrote:
Fudo387 wrote:
Cek, znaci ti ces otici miletu i reci mu da navija sat?
Cuj, vrijeme?
Koliko vremena?
Sta ce se to desiti sa istom garniturom i ideologijom za 100 godina, a sto se ne desava danas?
Doce mu preko noci?
Koliko je potrebno.


Opet da zavrsim necu da se raspravljam - sami sebi ste dovoljni.Imaju tri opcije (osim ako neko nesto drugo ne vidi) , postati normalan-nastaviti ovako-ili ratovati za bolje sutra. Pa neka svako prosudi sta je najpametnije i najbolje.
Ko, mi?
I ko si ti?
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#340 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Hafis »

Bauštel dijaspora
Domicilno stanovništvo u BiH.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#341 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Maraschino »

Hafis wrote:Bauštel dijaspora
Domicilno stanovništvo u BiH.
Prosla sezona grijanja pa imas vise vremena za forum ali ne zaboravi na remont do jeseni.
zavrzlama
Posts: 10298
Joined: 15/01/2006 18:35

#342 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by zavrzlama »

Padaju posljednji salonski cetnici ko ove majske kise :lol:
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#343 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

Do sada smo uglavnom definirali što je to rahat patnja. Po meni to je spremnost većine pripadnika sva tri naroda da progutaju svako sranje „svojih“ političara u ime „viših“ ciljeva. Ti ciljevi se mogu sublimirati jednom rečenicom. Želja za političkom, ekonomskom i kulturnom dominacijom jednog naroda nad druga dva. U ostvarenju te želje u redu je da ekonomski i infrastrukturno kasnimo za okruženjem, da se stanovništvo prepolovi, da 50% ljudi nema posla, da se svaki dan raja baca s krova.
Da ne zaboravim, konceptu današnje rahat patnje je najvažnija demografija i pozitivan prirodni priraštaj stanovništva. To ima smisla. Na Kosovu je prosječna obitelj krajem XX stoljeća imala šestoro djece, moj otac je imao devetoro braće i sestara, mati petero, ja troje. Ovo stanje danas, uz iseljavanje, staro stanovništvo i demografske minuse nije ni blizu opravdanja za postojanje rahat patnje.

Osim moga mišljenja ima i drugih poput ovih:
Kontrolisani haos,..a nije teško ni stvoriti ga ni održavati jer zna se da ovaj narod ne voli promjene,..polako i polahko,..bit će nekad bolje,.

Rahat patnja je proizvod nedorecenosti i slabosti Dejtonskog mirovnog Ustava,koji je dao sansu neprijateljima BIH da koristeci te slabosti podijele BIH..

Rahat patnja - najgluplja politička ili bilo kakva strategija ikada, ali eto...izgleda da funkcioniše...što dovoljno govori o svima nama koji živimo ovdje nego bilo šta drugo


Kovanicu srocili iz nemoci. Narodu lakse da misli da je to ok i da cekaju da anamo oni umru, isele se ili im dosadi da cekaju u rahat patnji. A do tad jebanjem do pobjede

Rahat patnja je ustvari naziv za neku nepisanu strategiju Bošnjaka da cekaju dok se većina Hrvata i Srba iseli u svoje matice i dalje te da onda preuzmu kontrolu nad drzavom. Rahat patnja vec daje rezultate u FBiH. Bošnjaci su demografski preuzeli neke opstine koje je pod kontrolom drzao HVO prilikom potpisivanja Dejtonskog sporazuma. To su Jajce, Novi Travnik i Busovača. Kiseljak, Vitez i Stolac su opštine koje će imati Bošnjačku većinu u periodu od 5-10 godina. Što se tiče PC-a stvari idu teze te su Bošnjaci većinu ostvarili samo u opštini Srebrenica

Nekako mogu shvatiti rahat patnju na državnom nivou. Mogu i svariti polurahat patnju na federalnom nivou. Ali što se rahat patimo na kantonalnom i općinskom nivou, to mi je enigma.

ali ima ovdje proroka kojina je rahat patnja pobjednicka strategija, a u stvari je nista vise od samoobmane. Shvatili su da se situacija nece razvijati onako kako su oni mislili ili kako ih mediji bombarduju pa se ubijedili da je ok da ovako ostane jos 50 godina
Naravno, ima promišljanja da rahat patnje nema, da je izmišljena ili da se većina ne pati zahvaljujući određenim privilegijma. Ako nema rahat patnje opet ostaju gore (ne)nabrojane katastrofalne posljedice lošeg rada odnosno nerada politike.
Politika nema ništa protiv rahat patnje, naprotiv. Tko se želi patiti, može, a tko ne želi patnju, može i da razguli iz BiH. Političarima ne smeta jer osobno ne pate, nemaju svijesti o patnji i radu drugih, nemaju etike i što je najvažnije odgovornosti za obećano, a neispunjeno.

Rahat patnja, što god taj termin kome značio i kako god ga netko tumačio nema veze sa Budinim plemenitim istinama o patnji iz uvodnog posta ali mi se sviđa Budina metodologija raskrinkavanja i liječenja patnje uopće.
...istina o patnji, istina o porijeklu patnje, istina o prestanku patnje i istina o putu prestanka patnje...
Možda možemo sada progovoriti koju o porijeklu naše rahat patnje ? Ja mislim da ona nije rezultat DMS nego da vuće korijene u duboku prošlost.

Preskočio bih srednjovijekovnu Bosnu kao i veći dio Osmanske vlasti mada je uvijek i u svim periodima bilo težnji za političkim, ekonomskim i vjersko - kulturnim dominiranjem. Mislim da bi vrijedilo početi od XIX. stoljeća i nacionalnih pokreta u Evropi. Samim tim i na Balkanu.

Slabljenje Osmanlija, samim tim i predaka današnjih Bošnjaka, Austrougarska vlast i (demografsko) jačanje Hrvata, Kraljevina SHS i jačanje Srba te socijalistička Jugoslavija po kojoj je državnost BiH vezana za i/i/i odnosno ni/ni/ni su svaka na svoj način imale uticaja dominaciju jednog naroda i na rahat patnju ovakvu kako je danas znamo.

Nije rahat patnja patent DMS i to se da jednostavno dokazati „demokratskim“ izborima 1990. Relativno brzo i lako su nacionalisti okupili svoje unutar granica po prvi put državotvorne BiH stare svega 47 godina (ZAVNOBIH).

Posljedica DMS je razbuktavanje rahat patnje ali izgleda potpuno besmisleno imajući u vidu da je društveni i ekonomski tempo evropskih država brz i žestok, a naša demografija u minusu. Kao i sve ostalo.
Kako god, čini mi se da je u pojedinim mirnim periodima tragične prošlosti rahat patnja bila takmičenje naroda u pozitivnom razvojnom smislu za svakoga. Danas je takmičenje u propasti svih pojedinačno i zajedno.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#344 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

Što god bila rahat patnja, daje rezultate.

https://www.zenicablog.com/zasto-je-pla ... -za-posao/

Zašto je plaća vozača u Zenicatransu 464 KM i zašto se skoro niko nije javio za posao?
Javno komunalno preduzeće Zenicatrans-prevoz putnika početkom augusta objavilo je konkurs za prijem 40 vozača za rad na određeno vrijeme u trajanju od jedne godine, uz osnovnu plaću od 464 KM, međutim konkurs će biti ponovljen jer se skoro niko nije javio za ovo radno mjesto.

Prema riječima Huse Sarvana, predsjednika Sindikata radnika Zenicatransa, nije ni čudo što se pod takvim uslovima nije prijavio dovoljan broj radnika.

– To je startna plaća. Iznos koji je naveden se uvećava po osnovu rada u otežanim uslovima, prekovremenog rada, noćnog rada, rada na dane vikenda i praznika i drugim osnovima. Tada plaće vozaču, zavisno i od linije, iznose od 500 do nekih 850 maraka. Naravano da se za taj iznos ne isplati raditi. Realna plaća vozaču ne bi trebala biti makar ispod prosječne u Federaciji BiH za normalno radno vrijeme – kazao je Sarvan.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#345 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Maraschino »

Hoce Bakir rahat patnju a nece drzavu, eto mu sada.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#346 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Novak20 »

Dug na ime neplaćenih doprinosa samo ova dva rudnika je 210 miliona KM + dugovi dobavljačima. No, oni su tek na četvrtom i petom mjestu poreznih dužnika. Rudnik Kreka i Kakanj su tu negdje na oko 200 miliona KM, a na listi dužnika drugi i sedmi.
U sistemu rahat patnje mogu funkcionirati praveći nove gubitke državi i sve lakšoj vreći EP BiH ali u normalnoj ekonomiji su osuđeni na propast jer su i ovi silni milioni nekakve pare koje moraju doći na naplatu. Pitanje je samo da li rudarima ili državi BiH.

https://avaz.ba/kantoni/zenicko-dobojsk ... m-pogonima
Račun Rudnika mrkog uglja (RMU) Zenica, zbog obračunatih, ali neuplaćenih doprinosa, blokiran je od 29. avgusta.

Zbog novonastale situacije, zenički komorati svih pogona danas su izrazili neposluh, odnosno obustavili su proizvodnju u svim jamama.

Ovu informaciju potvrdio nam je Nijaz Vardo, predsjednik Sindikata zeničkog rudnika.

- Zenički rudari obustavili su proizvodnju u svim pogonima - kazao nam je Vardo.

Povodom blokiranog računa, u Zenici je boravio i Sinan Husić, predsjednik Upravnog odbora Samostalnog sindikata rudara Federacije BiH, koji je najavio da je ovaj sindikat, a sve zbog aktuelnog stanja u rudnicima Zenica i Breza (u oba rudnika je blokiran račun), najavio štrajk u njima za 13. septembar. Tom prilikom potpisan je sporazum o obavljanju minimalnih poslova tokom štrajka.

On je poručio da će radnički neposluh trajati sve dok ne ispoštuje Kolektivni ugovor, a 10. septembra najavili su skup ispred Vlade Federacije BiH.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#347 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Hafis »

Ma jebo to, nek' se konačno dohakalo Aluminiju i ujama iz Hercegovine.
A ovo...samo sabura, riješit će se nekako. Idu bolji dani. Svi pokazatelji govore da pada nezaposlenost, što logično znači da raste zaposlenost :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#348 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Maraschino »

Pustite se rudnika. To je prva karika u lancu. Nju ako zategnes sve drugo je nesigurno.

Sta fali da rudnik fakturise duplu cijenu uglja prema termoelektranama? Imali bi za doprinose ali sta bi se desilo u daljnjem lancu, bolje ne razmisljati.
Rudari samo zivotare dok drugi skidaju kajmak.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#349 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by Hafis »

Smrt rahat patnji - svi u Njemačku :bih:
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#350 Re: Smrt rahat patnji - sloboda građanima BiH

Post by BHCluster »

Hafis wrote:Ma jebo to, nek' se konačno dohakalo Aluminiju i ujama iz Hercegovine.
A ovo...samo sabura, riješit će se nekako. Idu bolji dani. Svi pokazatelji govore da pada nezaposlenost, što logično znači da raste zaposlenost :D
Dohakali ste sami sebi. :kiss:
Post Reply