Smrad sa KJP Poljoprivrednog dobra Butmir u Doglodima!!!!

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Katcha_Vendy
Posts: 237
Joined: 25/04/2013 13:12

#126 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Katcha_Vendy »

Vama sigurno treba odcepljivac odvoda ?!
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#127 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by strong69 »

Kakvu peticiju? Da premjestite farmu? Ta farma ima preko 1.000 krava. Najbrzi nacin da se rijesi problem jeste izgradnja bioplinskog postrojenja koje bi kao osnovnu sirovinu koristilo stocni stajnjak. To sam vidio u Italiji i Njemackoj. Veoma efikasno sa aspekte ekologije i zastite zivotne sredine a drzava bi trebala da subvencionira proizvodnju elektricne energije.
User avatar
Haris033
Posts: 3824
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#128 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Haris033 »

Obratio sam se mailom na sve gore navedene adrese i dobio sam odgovor od Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo u kojem piše slijedeće:

Poštovani,

Obratili ste se Ministarstvu prostornog uređenja i zaštite okoliša Kantona sa žalbom na rad Privrednog dobra Butmir.U vezi s tim Vam upućujem odgovor u funkciji pomoćnika ministra za zaštitu okoliša.

Federalno ministarstvo okoliša i turizma je izdalo Okolinsku dozvolu JKP "Poljoprivredno dobro Butmir" Ilidža 8.12. 2011 godine i to na period od pet godina.Prije izdavanja dozvole odobren je Plan aktivnosti od strane stručne komisije. Okolinska dozvola propisuje mjere koje operator mora poštovati prilikom obavljanja djelatnosti, a sve s ciljem prevencije i kontrole zagađenja.U tom smislu propisane su i mjere i obaveze koje se tiču emisije neugodnih mirisa. Nadležnost za preispitivanje poštivanja naloženih mjera je na Federalnoj inspekciji zaštite okoliša, koji na terenu kontrolišu implementaciju Okolinske dozvole. Inače inspekcijski nadzor je direktno povezan sa nadležnošću za izdavanje Okolinske dozvole.Dakle, Kantonalna inspekcija okoliša nema nikakvu nadležnost nad ovom farmom. Nadležnost između Kantona i Federacije je podijeljena po kapacitetu pogona što konkretno govori da se radi o većem zagađivaču nad kojim ovo MInistarstvo nema nikakvu nadležnost. Po Zakonu o okolišu Federacije Bih Okolinska dozvola je trebala biti objavljena prije donošenja na veb strani Federalnog ministarstva okoliša i turizma, radi uključivanja javnosti u davanje mišljenja.Ne znam jeste li koristili mogućnost i da li ste bili upoznati sa izdavanjem Dozvole.U svakom slučaju Vi morate podnijeti žalbu Federalnoj upravi za inspekcijske poslove koja je dužna da provjeri navode iz žalbe, a imajući u vidu izdatu dozvolu. Zakon o zaštiti okoliša propisuje šta sve inspekcija može poduzeti ukoliko se konstatuje prekomjerno zagađivanje.

S poštovanjem,


Pomoćnica ministra za zaštitu okoliša


Šaljem isti mail i Federalnoj upravi za inspekcijske poslove, pa ćemo vidjeti št će mi odgovoriti...

Samo da naglasim da sinoć po prvi put nije bilo smrada, nakon dužeg vremena... Možda je kritika djelovala, mada, čisto sumnjam. :-)
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#129 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by privremeni »

Samo da naglasim da sinoć po prvi put nije bilo smrada, nakon dužeg vremena... Možda je kritika djelovala, mada, čisto sumnjam. :-)
Samo da Lijanovic uvede novog tamburasa, ups... direktora u preduzece, svi cete udisati cistu havu.... :oops:
User avatar
Haris033
Posts: 3824
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#130 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Haris033 »

J**** Vam.....!!! Fuuuuj!!! 01.20h je i toliko smrdi da sam maloprije povratio!!! Pa zar i za Bajram!? Stoko jedna primitivna!!! Možete ovdje u ovakvoj "državi", al' ganjat ćemo se mi... :angry:
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#131 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Cholina_Lokica »

Haris033 wrote:J**** Vam.....!!! Fuuuuj!!! 01.20h je i toliko smrdi da sam maloprije povratio!!! Pa zar i za Bajram!? Stoko jedna primitivna!!! Možete ovdje u ovakvoj "državi", al' ganjat ćemo se mi... :angry:
Cuj stoko primitivna hahaha pa farma je tu duze nego sve kuce tu sto su.... nije juce nastala
neki
Posts: 6633
Joined: 17/02/2005 07:57

#132 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by neki »

Cholina_Lokica wrote:
Haris033 wrote:J**** Vam.....!!! Fuuuuj!!! 01.20h je i toliko smrdi da sam maloprije povratio!!! Pa zar i za Bajram!? Stoko jedna primitivna!!! Možete ovdje u ovakvoj "državi", al' ganjat ćemo se mi... :angry:
Cuj stoko primitivna hahaha pa farma je tu duze nego sve kuce tu sto su.... nije juce nastala
I ima gradjevinsku i upotrebnu dozvolu za razliku od vecine ilegalno sagradjenih kuca u okolini
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#133 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Truba »

:lol: :lol: :lol: :lol: :D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#134 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Cholina_Lokica »

neki wrote:
Cholina_Lokica wrote:
Haris033 wrote:J**** Vam.....!!! Fuuuuj!!! 01.20h je i toliko smrdi da sam maloprije povratio!!! Pa zar i za Bajram!? Stoko jedna primitivna!!! Možete ovdje u ovakvoj "državi", al' ganjat ćemo se mi... :angry:
Cuj stoko primitivna hahaha pa farma je tu duze nego sve kuce tu sto su.... nije juce nastala
I ima gradjevinsku i upotrebnu dozvolu za razliku od vecine ilegalno sagradjenih kuca u okolini
Al fakat :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#135 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by nosara »

Cholina_Lokica wrote:Cuj stoko primitivna hahaha pa farma je tu duze nego sve kuce tu sto su.... nije juce nastala
:lol:

Dakle, :lol: ...
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#136 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by mali Ninja »

:lol: :lol:

trebalo bi poceti snimat skeceve ko nadrealisti :D
User avatar
Haris033
Posts: 3824
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#137 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Haris033 »

Primitivna stoka, nego šta!
Puštaju ovaj smrad u vrijeme kada ljudi trebaju da otvore prozore kako bi uslo malo svjezijeg zraka obzirom na dnevne vrucine.
Kad već moraju, zašto ne pustaju smrad preko dana? :?
Ide sutra opet mail nadleznom ministarstvu..
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#138 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by febo_acm »

:lol:
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#139 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by oruzana_pobuna »

prcaj milojku i ne vadi svi redom hasimagu na gotovs :mrgreen:
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#140 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Qler »

Ja sam mislio da se Haris do sad navikao, a i skontao kako radi farma :D nemaju ventil da pustaju smrad :D i zavrcu kad hoce :D
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#141 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by heavyBrick »

ništa, treba tim kravama promijeniti ishranu.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#142 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by oruzana_pobuna »

treba ih hranit kaladontom
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#143 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by crveni_makovi »

Haris033 wrote: 27/07/2021 22:32 Primitivna stoka, nego šta!
Puštaju ovaj smrad u vrijeme kada ljudi trebaju da otvore prozore kako bi uslo malo svjezijeg zraka obzirom na dnevne vrucine.
Kad već moraju, zašto ne pustaju smrad preko dana? :?
Ide sutra opet mail nadleznom ministarstvu..
Miris stajskog djubriva i svih ostalih ugodjaja na farmi se uglavnom znacajno pojacavaju pred kisu. Ne znam zasto je to tako ali tome sam svjedocila u vise navrata. U nekim zgradama u kojima sam zivjela je slicno sa mirisima koji se sire iz odvoda koji se strasno pojacaju pred kisu.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#144 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by seoBIH »

Ma pritisak :)

A sto se tice smrada, pa trazili ste fabrike, evo fabrika. Sada smrad problem? Jeste li vi tu prije farme, ili je farma prije vas?
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#145 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by holowey »

crveni_makovi wrote: 28/07/2021 09:23
Haris033 wrote: 27/07/2021 22:32 Primitivna stoka, nego šta!
Puštaju ovaj smrad u vrijeme kada ljudi trebaju da otvore prozore kako bi uslo malo svjezijeg zraka obzirom na dnevne vrucine.
Kad već moraju, zašto ne pustaju smrad preko dana? :?
Ide sutra opet mail nadleznom ministarstvu..
Miris stajskog djubriva i svih ostalih ugodjaja na farmi se uglavnom znacajno pojacavaju pred kisu. Ne znam zasto je to tako ali tome sam svjedocila u vise navrata. U nekim zgradama u kojima sam zivjela je slicno sa mirisima koji se sire iz odvoda koji se strasno pojacaju pred kisu.
vlaga u zraku pa se molekule smrada lakse prenose...zato u zaparenom kupatilu prdez mnogo vise smrdi
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2429
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#146 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by ZyzzSar »

gledam na mapi, bruka kuca u okolini te farme, koja njih muka tu natjera da zive... al opet, ljudi i u maglaju zive sa gorim belajom vjerovatno :D
tu je rjesenje preseliti se, ili eventualno da se mediji ukljuce i probaju nesto da rijesi... sve ostale prituzbe, prigovori, mailovi ne piju vode kod nas
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#147 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by heavyBrick »

oruzana_pobuna wrote: 28/07/2021 09:04 treba ih hranit kaladontom
ili ih vakcinisati Astra Zenecom.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#148 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by oruzana_pobuna »

Vis a vis smrada.... Nije bilo slicnih pojava prije rata koliko se sjecam ali uzevsi u obzir koncentraciju stanovnistva i preopterecenost kapaciteta pa tako i kanalizacionih, smrad se siri tako sto red kisu atmosferski pritisak pada pa staklenicki gas kao sto je metan dozivi ekspanziju koju osjetimo pred kisu..... Kad je atmosferski pritisak visok prdac ostaje zadrzan u nizim slojevima atmosfere jer mu visok pritisak ne dozvoljava ekspanziju... Eto mala digresija
neki
Posts: 6633
Joined: 17/02/2005 07:57

#149 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by neki »

ZyzzSar wrote: 28/07/2021 09:35 gledam na mapi, bruka kuca u okolini te farme, koja njih muka tu natjera da zive... al opet, ljudi i u maglaju zive sa gorim belajom vjerovatno :D
tu je rjesenje preseliti se, ili eventualno da se mediji ukljuce i probaju nesto da rijesi... sve ostale prituzbe, prigovori, mailovi ne piju vode kod nas
Naprave ilegalno kuće oko legalne farme pa protestuju ne mogu živjet od smrada...naprave ilegalno kuće oko legalne deponije pa protestuju ne mogu živjeti od smrada....paradigma glupavog bosanca..
User avatar
Haris033
Posts: 3824
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#150 Re: Smrad sa farme krava Butmir!!!!

Post by Haris033 »

Kakva god da je farma, mora da zadovolji ekološke standarde jednog grada, tj. onečišćivači zraka, moraju imati filtere..

Vama koji ste došli sa mjesta na kojima je ovakav smrad normalan, “uživajte” u istom, ja niti sam navikao, niti ću se ikada navići na isti.. :izet:
Post Reply