Smrad sa KJP Poljoprivrednog dobra Butmir u Doglodima!!!!

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris033
Posts: 3829
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Smrad sa KJP Poljoprivrednog dobra Butmir u Doglodima!!!!

Post by Haris033 »

Živim na Stupu i već dva mjeseca tokom noći naselje prati uzasan smrad koji se ne moze opisati....!!! Baš sinoć, dok sam spavao (negdje oko 02.00), prvi put mi se u životu desilo da me probudi nagon za povračanjem, uzrokovan silnim smradom koji je ušao kroz prozor, jer sam isti ostavio otvorenim da bi malo "osvježio" prostorije nakon užasno vrućeg i sparnog dana... Maloprije me zove jaran i kaze da je bio prilog na kantonalnoj televiziji, te da se smrad javlja iz stočne farme (???) Butmir!!!

Šta dalje da se radi!???
Postoji li kakva ustanova kojoj bi se mogao žaliti!?? Zanima me da li se smrad javlja i u drugim nbaseljima ili je to samo slučaj sa naseljem Stup i bližoj okolini...???

Napominjem da nikada u životu odvratniji smrad nisam osjetio!!!
Last edited by Haris033 on 29/07/2021 10:35, edited 6 times in total.
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#2 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by mrtva kokoš »

ja znam za relaciju Bare - Doglodi pripremim se na kilometar, zatvorim prozore na autu ali dzaba...onda jos gore povuce smrad u sebe tri dana moram vjetriti tapacirluke i sjedista :D
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#3 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by Admir_1984 »

Ista stvar se desava navece kada igram tenis na stupu, teniski centar onaj do pruge :(
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#4 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by strong69 »

Sta ocekujete od farme sa 1.000 krava?
neki
Posts: 6633
Joined: 17/02/2005 07:57

#5 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by neki »

Ponekad se osjeti i na Vojnickom Polju, a prije nije nikad. Izgleda da su povecali kapacitete :-)
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#6 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by strong69 »

Vjerovatno zbog ovih ljetnih vrucina... I nije stocna pijaca kako stoji u naslovu nego farma krava za proizvodnju mlijeka.
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#7 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by samo malo »

Imaju neadekvatan odvod fekalija, obicni kanal sirine 50 cm i dubine 50 cm, potpuno otvoren. Pa kad fekalije i otpadne vode ispuste u rijeku Dobrinju, pustaju preveliku kolicinu koju Dobrinja "ne moze primiti" i onda se taj tecni otpad izljeva po okolnim livadama.

O tome su govorili na kantonalnoj, u navedenom prilogu. Najjaci je bio komentar nadleznog kantonalnog ministra, otprilike "mi ne mozemo nista uraditi po tom pitanju, postoje samo dvije opcije, da se iseli farma krava ili da se isele stanari okolnih kuca, a nama je ta farma jako potrebna, a i stanari su znali gdje doseljavaju, krive su nadlezne opcinske sluzbe koje su ljudima dale dozvolu da se nasele na tom podrucju".
Dakle, gospodo stanovnici Stupa, Otesa, Dogloda, Bojnika i sire okoline (vidim da se smrad osjeti na daleko) izvolite se iseliti :D
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#8 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by samo malo »

strong69 wrote:Vjerovatno zbog ovih ljetnih vrucina... I nije stocna pijaca kako stoji u naslovu nego farma krava za proizvodnju mlijeka.
I nije na Butmiru, vec u Doglodima :D
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#9 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by strong69 »

Ma ovi iz kantona pretjeruju. Moze se nesto uraditi s tim. Pa postoji proizvodnja elektricne i toplotne energije od dubriva. Smrad stala tesko da ce nesto sprijeciti. Ali mislim da je jedina mogucnost u bliskoj buducnosti da se farma zatvori. To bi po meni bila steta. Treba je dislocirati negdje.
samo malo wrote:
I nije na Butmiru, vec u Doglodima :D
Apsolutno tacno. Vara valjda naziv Butmir :D
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#10 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by Toto »

strong69 wrote:Ma ovi iz kantona pretjeruju. Moze se nesto uraditi s tim. Pa postoji proizvodnja elektricne i toplotne energije od dubriva. Smrad stala tesko da ce nesto sprijeciti. Ali mislim da je jedina mogucnost u bliskoj buducnosti da se farma zatvori. To bi po meni bila steta. Treba je dislocirati negdje.
samo malo wrote:
I nije na Butmiru, vec u Doglodima :D
Apsolutno tacno. Vara valjda naziv Butmir :D
Stale ne smrde. Najcesce mirisu na sijeno. Smrdi stajnjak i mokraca, koji nisu u stalama. Postoje na desetine tehnickih rjesenja koji ovaj problem mogu kvalitetno rijesiti i svako rjesenje je jeftinije od zatvaranja farme. To je stvar sanitarnih inspekcija i opstine koja treba da definise standarde i propise iz ove oblasti.
Takodje i silaza, koja se koristi za ishranu, moze imati jak "smrad".
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#11 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by strong69 »

Toto wrote:
Stale ne smrde. Najcesce mirisu na sijeno. Smrdi stajnjak i mokraca, koji nisu u stalama. Postoje na desetine tehnickih rjesenja koji ovaj problem mogu kvalitetno rijesiti i svako rjesenje je jeftinije od zatvaranja farme. To je stvar sanitarnih inspekcija i opstine koja treba da definise standarde i propise iz ove oblasti.
Takodje i silaza, koja se koristi za ishranu, moze imati jak "smrad".
Stale ne smrde ako imaju dobro provjetravanje. Nazalost, cini mi se da na Butmiru to nije slucaj. Kolicina amonijaka u stalama koja se oslobada je previsoka upravo zbog provjetravanja sto jos vise smeta zivotinjama nego nama.

Ja sam za za opciju da se farma osavremeni i time postane prihvatljiva svim stanovnicima u okolini. Rjesenja i nacini postoje ali KS treba izdvojiti sredstva i rjesavati problem sto prije. Ako se pojave bolesti (a ako ovako nastavi mogle bi) onda ce farma samu sebe ugasiti.
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#12 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by duboka_misao »

tjoj radim dole,i mogu reci da je ono uzas boziji!neznam kako ljudi zive dole koji su u blizini ako onako dobaci do mene koja sam kod Wise,ono treba izmjestiti pod hitno! :run:
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#13 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by strong69 »

duboka_misao wrote:tjoj radim dole,i mogu reci da je ono uzas boziji!neznam kako ljudi zive dole koji su u blizini ako onako dobaci do mene koja sam kod Wise,ono treba izmjestiti pod hitno! :run:
Ono??? Duboke su ti misli previse. Ocito moja plitka "telegencija" ne moze znati sta ti hotijase reci. Ono??? Zar dobacuje do tebe? Eto, pokreni inicijativu da izmjeste 1000 krava +200-ak zaposlenih. :run:
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#14 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by duboka_misao »

strong69 wrote:
duboka_misao wrote:tjoj radim dole,i mogu reci da je ono uzas boziji!neznam kako ljudi zive dole koji su u blizini ako onako dobaci do mene koja sam kod Wise,ono treba izmjestiti pod hitno! :run:
Ono??? Duboke su ti misli previse. Ocito moja plitka "telegencija" ne moze znati sta ti hotijase reci. Ono??? Zar dobacuje do tebe? Eto, pokreni inicijativu da izmjeste 1000 krava +200-ak zaposlenih. :run:
telegentno moje (posto vidim da se poistovecujes) ONOME nije mjesto u sred naselja!Bas me zanima da li bi tako pricao da zivis kuca do ONOGA...sigurno
c0de
Posts: 459
Joined: 27/05/2009 11:28

#15 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by c0de »

Na Otesu se takodjer osjeti i to pogotovo pred vecer, valjda vjetar nanese. Ja zaista ne mogu ni zamisliti kako je ljudima koji zive blizu, svaka im cast, treba im orden dati... :S
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#16 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by strong69 »

duboka_misao wrote:
telegentno moje (posto vidim da se poistovecujes) ONOME nije mjesto u sred naselja!Bas me zanima da li bi tako pricao da zivis kuca do ONOGA...sigurno
ONO je tamo preko 100 godina. Pa sad, sta je starije, jaje ili kokos?
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#17 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by mrtva kokoš »

strong69 wrote:
duboka_misao wrote:
telegentno moje (posto vidim da se poistovecujes) ONOME nije mjesto u sred naselja!Bas me zanima da li bi tako pricao da zivis kuca do ONOGA...sigurno
ONO je tamo preko 100 godina. Pa sad, sta je starije, jaje ili kokos?
mozda je moglo stajati prije 100 godina ali sada :-) sirenje grada,pomjeranje standarda...za ono treba traziti neku novu lokaciju to je moje misljenje, mada ima sigurno i precih stvari nego premjestanje farme za proizvodnju mlijeka...
po meni je mnogo veca opasnost i problem nedostatak kanalizacije u mnogim dijelovima pogotovo mislim na ovaj Doglodi-Dobrosevici...
ocekujem od SDP-a da ispune svoja predizborna obecanja u protivnom mog glasa vise nece vidjeti ni pod mikroskopom.. 8-)
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#18 Re: Smrad sa farme krava Doglodi!!!!

Post by zonbirile »

pa nije samo farma i Bitumenka smrdi.Niko nije za ukidanje,ali kao i svugdje u svijetu,izmješta se van grada,sada pitanje je ko će to platiti.Očito je da ne može skupa,niti nigdje ima,malte ne u gradu farma,Bitumenka,aerodrom i sl.
User avatar
floki
Posts: 246
Joined: 26/06/2007 13:19

#19 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by floki »

Doista smrdi ( pretežno u večernjim satima ), živim cijeli život na Stupu , prijeratna hladnjača ( klaonica ) je imala ( sadašnji GADŽO za one koje neznaju ona velika zgrada sa zelenim kružićima između Stupa i Energoinvesta ) farme krava, prasadi pa čak i kokoši i nikad , ali baš nikad nije se osjetio smrad posebno ljeti. Želim naglasiti da je tadašnja vlast obraćala pozornost na kvalitet gradnje istih, kao i rješavanje njihovog odvoda iliti kanalizacije pa se fekalije spremale adekvatno. Kanton će prije uložiti novac ( šta više izdati građevinsku dozvolu ) u izgradnju nepotrebnih nam građevina nego riješiti problematiku smrada kravlje nam farme koju upošljava 100-150 radnika . Znači oni žele da te porodice ostanu bez hljeba ... Miljacka smrdi identično u ljetnom periodu , znači da se svi trebaju iseliti duž njenog korita ili je preusmjeriti negdje :-)
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#20 Re: Smrad sa farme krava Doglodi!!!!

Post by samo malo »

Sto SDP, pa to je opcina Ilidza, a onda je u nadleznosti SDA, kako opcina tako i kanton :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#21 Re: Smrad sa farme krava Doglodi!!!!

Post by Haris.ba »

Bio u Pejtonu predvece. Sve mislio izlila se kanalizacija negdje. Pjehe obisao citavo neselje i svugdje smrdi. Samo gdje se nalazi ta farma? Ako je u Butmiru, kako se moze "otpad" pustati u rijeku Dobrinja? Ako je u Doglodima, usce Dobrinje je mozda cak i prije pocetka Dogloda kako treba. A to je bas blizu kucama. Ima li neko na google maps da to malo "ubodne" na karti.

A rijesavanje bioloskog otpada od krava nije astronomski skupo ko sto se misli. Samo napraviti dobar zatvoren kanal do rijeke, koristiti tehnicku vodu za "razrjedjivanje", i uveliko ici na koristenje sto se moze od otpada na djubrenje.
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#22 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by strong69 »

Splinter wrote: mozda je moglo stajati prije 100 godina ali sada :-) sirenje grada,pomjeranje standarda...za ono treba traziti neku novu lokaciju to je moje misljenje, mada ima sigurno i precih stvari nego premjestanje farme za proizvodnju mlijeka...
po meni je mnogo veca opasnost i problem nedostatak kanalizacije u mnogim dijelovima pogotovo mislim na ovaj Doglodi-Dobrosevici...
ocekujem od SDP-a da ispune svoja predizborna obecanja u protivnom mog glasa vise nece vidjeti ni pod mikroskopom.. 8-)
Slazem se s tobom. Trebali bi napraviti plan za izmjestanje u buducnosti. Do tada se mora ljudima koje zive u okolini obezbijediti normalan i uslovan zivot. To podrazumijeva modifikaciju i osavremenjivanje farme. Ta tehnicko-tehnoloska rjesenja postoje i moraju se primjeniti.

Ono sto je moje misljenje je da ce "izmjestanje" farme biti njen kraj. A mislim da joj se taj kraj blizi.
Haris.ba wrote:Samo gdje se nalazi ta farma? Ako je u Butmiru, kako se moze "otpad" pustati u rijeku Dobrinja? Ako je u Doglodima, usce Dobrinje je mozda cak i prije pocetka Dogloda kako treba. A to je bas blizu kucama. Ima li neko na google maps da to malo "ubodne" na karti.

A rijesavanje bioloskog otpada od krava nije astronomski skupo ko sto se misli. Samo napraviti dobar zatvoren kanal do rijeke, koristiti tehnicku vodu za "razrjedjivanje", i uveliko ici na koristenje sto se moze od otpada na djubrenje.
Farma je u Doglodima. Kuce su skoro pa u farmi. Znaci na samoj granici sa farmom i samo ih zica dijeli. Ustvari, kuce su postale ograda farme.
Rjesavanje otpada kosta oko 4 mio EUR. Znas kad ce KS dati te pare? Nikad.
Last edited by strong69 on 04/08/2009 09:01, edited 1 time in total.
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#23 Re: Smrad sa farme krava Doglodi!!!!

Post by mrtva kokoš »

samo malo wrote:Sto SDP, pa to je opcina Ilidza, a onda je u nadleznosti SDA, kako opcina tako i kanton :D
pobrko si loncice, dio gdje se nalazi farma jeste u nadleznosti SDA ali dio od poljoprivrednog zemljista(to je onaj dio sa kukuruzima ako si kada prolazio u blizini kolektora za prociscavanje vode koji i ne postoji) pa tamo do Dobrosevica je u nadleznosti opcine Novi Grad pa samim time i SDP-a..
Last edited by mrtva kokoš on 04/08/2009 08:59, edited 1 time in total.
User avatar
Haris033
Posts: 3829
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#24 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by Haris033 »

Splinter wrote:
strong69 wrote:
duboka_misao wrote:
telegentno moje (posto vidim da se poistovecujes) ONOME nije mjesto u sred naselja!Bas me zanima da li bi tako pricao da zivis kuca do ONOGA...sigurno
ONO je tamo preko 100 godina. Pa sad, sta je starije, jaje ili kokos?
Ne znam koliko je ONO tamo, ali znam da je ovo prva godina koliko stanujem na Stupu (a stanujem 7 godina) da osjetim onakav smrad!!! Napominjem da nikada takvo nešto nisam osjetio i da fakat taj smrad tjera na povraćanje. Kada ujutro krenem na posao, bukvalno pretrčim put od ulaza do auta... :sad:
User avatar
floki
Posts: 246
Joined: 26/06/2007 13:19

#25 Re: Smrad sa stocne pijace Butmir!!!!

Post by floki »

Her Flick wrote:
samo malo wrote:Imaju neadekvatan odvod fekalija, obicni kanal sirine 50 cm i dubine 50 cm, potpuno otvoren. Pa kad fekalije i otpadne vode ispuste u rijeku Dobrinju, pustaju preveliku kolicinu koju Dobrinja "ne moze primiti" i onda se taj tecni otpad izljeva po okolnim livadama.

O tome su govorili na kantonalnoj, u navedenom prilogu. Najjaci je bio komentar nadleznog kantonalnog ministra, otprilike "mi ne mozemo nista uraditi po tom pitanju, postoje samo dvije opcije, da se iseli farma krava ili da se isele stanari okolnih kuca, a nama je ta farma jako potrebna, a i stanari su znali gdje doseljavaju, krive su nadlezne opcinske sluzbe koje su ljudima dale dozvolu da se nasele na tom podrucju".
Dakle, gospodo stanovnici Stupa, Otesa, Dogloda, Bojnika i sire okoline (vidim da se smrad osjeti na daleko) izvolite se iseliti :D
ne treba trositi rijeci na glupost nedleznog organa ali mu ova boldirana ima mjesta, sjetite se poplava ...
a vrli novinar koji je slusao valjanje gluposti trebao je pitati ili zakljuciti, da ko god je dao dozvolu za gradnju kuca dao je dozvolu i za gradnju farme nekih 10Km od centra grada a to ni u tuguziji nema, ili ako je farma vec postojala a izdavale se dozvole za gradnju onda je istu trebalo premjestiti

ma suti dobro je samo neka ne puca, malo smrdi preko ljeta, ali nema veze makar nije zeljezara zenica
Mala ispravka ako smijem, ne smrdi samo preko ljeta smrdi cijelu godinu , ali u određenom periodu, šta više smrdi iz onih odvoda koje imamo u WC-u , iz odvoda u lavabo-u i kadi , dakle iz svih odvoda koji su priključeni na kanalizaciju. Novce i novce potroših na razne praškove, tečnosti i gelove koje onako nemilice sipam misleći da će biti bolje ...
Post Reply