Smoluca 1992

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#276 Re: Smoluca 1992

Post by seln »

'oce li vaskoro naricaljka o proterivanju?
xsudox
Posts: 10
Joined: 18/06/2009 22:20

#277 Re: Smoluca 1992

Post by xsudox »

Ima li.živih...ovdje,.. ;-)
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#278 Re: Smoluca 1992

Post by _majevica_ »

xsudox wrote:Ima li.živih...ovdje,.. ;-)

Slabo da ima ko u Smoluci.Sve je to rasuto po sjeveroistocnoj Bosni. :kiss:
meskogn
Posts: 178
Joined: 19/09/2007 21:24
Location: gnojnica lukavac
Contact:

#279 Re:

Post by meskogn »

nebojeplavo wrote:Koliko se ja sjecam, Smoluca je selo izmedju Srebrenika i Tuzle, naseljeno Srbima, koje je Armije RBIH drzala u okruzenju odredjeni period. Medjutim, lokalno stanovnistvo je probilo ovaj obruc i pobjeglo preko dijela teritorija izmedju Gracanice i Tuzle, usput ubijajuci one na koje su naisli.
Ako grijesim, neka me neko ispravi.
Smoluća se nalazila na području Općine Lukavac.Naseljena uglavnom Srbima.Početkom rada tu dolaze Srbi iz Potpeći i Srpskih dijelova Tinje te drugim mjesta.Okružena je ARBIH.JNA ili VRS sa paravojnim jednicama sa planine Ozren koju kontroliraju Srbi kreće u operaciju koja za cilj ima izvlačenje srpskog stanovništa iz Smoluće na Ozren.To je bilo 28.09.1992.godine trajalo je nekoliko dana.Linije su brzo probijene jer ARBIH nije imalo neku organizaciju niti oružje.JNA ili VRS je 4 vojna sila u Evropi.Srpska vojska prolazi preko sela Dobošnica i dijela mjesta Gnojnica(sve općina Lukavac).Pri tome pale i ruše 95% infrastrukture kuće,objekte.Nešto ljudi koji su se tu našli je ubijeno.Jedna krava je bačena u bunar to je priznato na TVBN.Izvučeno je iz Smoluće svo srpsko stanovništvo,zatim se srpska vojska povukla.Nakon toga tadašnje vlasti RBIH dozvoljavaju da se Smoluća uništi,uništilo ju je lokalno Bošnjačko stanovništvo.Sve je opljačkano čak i temelji.Danas Smoluća ne postoji,nema nijedne kuće,sve je zaraslo,izgleda grozno.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#280 Re: Re:

Post by Bosanac sa dna kace »

meskogn wrote:
nebojeplavo wrote:Koliko se ja sjecam, Smoluca je selo izmedju Srebrenika i Tuzle, naseljeno Srbima, koje je Armije RBIH drzala u okruzenju odredjeni period. Medjutim, lokalno stanovnistvo je probilo ovaj obruc i pobjeglo preko dijela teritorija izmedju Gracanice i Tuzle, usput ubijajuci one na koje su naisli.
Ako grijesim, neka me neko ispravi.
Smoluća se nalazila na području Općine Lukavac.Naseljena uglavnom Srbima.Početkom rada tu dolaze Srbi iz Potpeći i Srpskih dijelova Tinje te drugim mjesta.Okružena je ARBIH.JNA ili VRS sa paravojnim jednicama sa planine Ozren koju kontroliraju Srbi kreće u operaciju koja za cilj ima izvlačenje srpskog stanovništa iz Smoluće na Ozren.To je bilo 28.09.1992.godine trajalo je nekoliko dana.Linije su brzo probijene jer ARBIH nije imalo neku organizaciju niti oružje.JNA ili VRS je 4 vojna sila u Evropi.Srpska vojska prolazi preko sela Dobošnica i dijela mjesta Gnojnica(sve općina Lukavac).Pri tome pale i ruše 95% infrastrukture kuće,objekte.Nešto ljudi koji su se tu našli je ubijeno.Jedna krava je bačena u bunar to je priznato na TVBN.Izvučeno je iz Smoluće svo srpsko stanovništvo,zatim se srpska vojska povukla.Nakon toga tadašnje vlasti RBIH dozvoljavaju da se Smoluća uništi,uništilo ju je lokalno Bošnjačko stanovništvo.Sve je opljačkano čak i temelji.Danas Smoluća ne postoji,nema nijedne kuće,sve je zaraslo,izgleda grozno.
37 ljudi nije nekloliko ljudi, hej 37 ljudskih zivota nije shala!!!! evo sta kaze jedan od svjedoka, na 7 stranici ove teme:
zelenashica wrote: ZNAŠ LI KOLIKO JE CIVILA UBIJENO?
Znaš li njihova imena?
Ja znam.Ja sam bila njihov komšija.Zajedno snjima cijelo vrijeme dok su četnici harali i palili i ubijali.Ubijeno ih je 37.
Vidiš to su bile moje komsije,većinom djedovi,nene,djeca,žene...par muškaraca mlađih,ali ne na dužnosti..
Hasan Salibašić, Rahima Salibašić, Hazemina Salibašić, Bajrudin Salibašić, Advija Ademović, Bahrija Garagić, Amela Salibašić, Damir Salibašić, Lejla Garagić, Dinela Garagić, Elvir Ademović, Dževad Ademović, Mehmed Husić, Mehmed Hamzić, Galib Lukavačkić, Zaim Begić, Šaha Begić, Mustafa Hodžić, Mehmed Begić, Tahir Nurković, Nesib Delmanović, Mehmed Agić, Redžo Mešanović, Muharem Spahić, Ćazim Ćosićkić, Bego Kahrić, Mehmed Cibrić, Hazim Hamzić, Mehmed Huskanović, Vehid Omerović, Ševalija Mašić, Redžo Karić, Nesib Halilović, Nesib Husić, Adem Hamzić, Aiša Omerović, Hašim Sinanović, Sabit Husić, Jasmin Husejnović. :sad:
Dževada Garagića su četnici spalili ispred porodične kuće.Imao je osamnaest godina. :sad:
meskogn wrote:Jedna krava je bačena u bunar to je priznato na TVBN.
Da je Bogdom jedna krava bacena u bunar a ostali prezivjeli...da je.....kako je ovo jadno..... :oops: :oops: :oops: :zzzz: :zzzz: :zzzz:
junior3
Posts: 9078
Joined: 20/02/2014 01:02

#281 Re: Smoluca 1992

Post by junior3 »

Nisam siguran na sta mislis,ali na ovom snimku je garda panteri,a ne ljudi koju su se nalazili u smoluci.

I realno ne vidi se nesto puno naoruzanja.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#282 Re: Smoluca 1992

Post by Gojeni H »

junior3 wrote:Nisam siguran na sta mislis,ali na ovom snimku je garda panteri,a ne ljudi koju su se nalazili u smoluci.

I realno ne vidi se nesto puno naoruzanja.
A to Panteri nisu bili na Smolucoj, je li?
junior3
Posts: 9078
Joined: 20/02/2014 01:02

#283 Re: Smoluca 1992

Post by junior3 »

Bili su,nisam ni rekao da nisu,nego sam stekao utisak da on misli da su to ljudi koji su bili u selu tj. u okruzenju.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#284 Re: Smoluca 1992

Post by Walther »

junior3 wrote:Bili su,nisam ni rekao da nisu,nego sam stekao utisak da on misli da su to ljudi koji su bili u selu tj. u okruzenju.
po i jesu bili "u selu" tj. u "okruzenju" sela... jel neko rodjen u tom selu je sasvim nebitno...

znaci da ponovimo... prije pomenuti su bili U SELU i OKRUZENJU....
junior3
Posts: 9078
Joined: 20/02/2014 01:02

#285 Re: Smoluca 1992

Post by junior3 »

Ono sto ja govorim je,da panteri nisu bili u okruzenju 3 mjeseca u Smolucoj.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#286 Re: Smoluca 1992

Post by Gojeni H »

junior3 wrote:Ono sto ja govorim je,da panteri nisu bili u okruzenju 3 mjeseca u Smolucoj.
Tacno.
Bili su na proboju i ne mali broj ih je tu ispustio dusu.
User avatar
DoZeN
Posts: 1189
Joined: 20/03/2013 22:53

#287 Re: Smoluca 1992

Post by DoZeN »

Smolucani strasni borci :thumbup: ,da nije njih bilo 2 korpus bi kamenjem otjerao Srbe iz Lopara i Ugljevika sa Majevice,izdvojio bi tu i Mandinu cetu
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#288 Re: Smoluca 1992

Post by seln »

DoZeN wrote:Smolucani strasni borci :thumbup: ,da nije njih bilo 2 korpus bi kamenjem otjerao Srbe iz Lopara i Ugljevika sa Majevice,izdvojio bi tu i Mandinu cetu
Jah, eto su u Teocaku imali 3-4 baterije haubica i tenkovski bataljon.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#289 Re: Smoluca 1992

Post by Danguba »

DoZeN wrote:Smolucani strasni borci :thumbup: ,da nije njih bilo 2 korpus bi kamenjem otjerao Srbe iz Lopara i Ugljevika sa Majevice,izdvojio bi tu i Mandinu cetu
u pravu si...nije ih bilo laHko snositi niz majevicu. :wink:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#290 Re: Smoluca 1992

Post by seln »

Sta je sa neduznom i bezazlenom Smolucom? Tema zamrla....
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#291 Re: Smoluca 1992

Post by Maraschino »

seln wrote:Sta je sa neduznom i bezazlenom Smolucom? Tema zamrla....
''Sve ce to mila moja prekriti mahovina, paprat i šaš''...a moglo je bolje, a moglo je bolje...

...sta se tu ima vise pisati i pricati. Jos jedno najvece u redu etnickih ciscenja na prostorima takozvane BiH.
User avatar
argyle
Posts: 1838
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#292 Re: Smoluca 1992

Post by argyle »

Smoluca '92 - snimci VRS


Tragovi ratnog zlocina u Dobosnici (RTV Lukavac)


Dobošnica (Lukavac) '92 - Ratna stradanja (snimci TV Gračanica)
Snimci RTV Gracanica, snimano prvih dana septembra '92.


iz borbenog izvjestaja 1. KK VRS
https://www.scribd.com/document/3737253 ... 7-1-KK-VRS
Image
Last edited by argyle on 05/03/2019 13:52, edited 1 time in total.
User avatar
argyle
Posts: 1838
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#293 Re: Smoluca 1992

Post by argyle »

Dobosnica 92

Skoro su se na youtube pojavili ovi snimci. Radi se borbama iz 28-29.tog augusta 1992.
Snimala RTV Banovici (snimatelj: Ekrem Djerzic)

User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3663
Joined: 23/04/2011 12:21

#294 Re: Smoluca 1992

Post by Mr.Sojic »

Tema zamrla, vjerovatno kao i selo.

Ima li neko možda friške slike Smoluće koja je vjerovatno postala samo šuma. Znam da ima centar za odvikavanje.

Volio bih da neko stavi i friške slike Dobošnice, koja je danas i ljepša i bogatija :kiss:

Sjećam se dana kada je Dobošnica popaljena i pobijena od četnika, prizor je bio kao da nebo gori :place:
Post Reply