Smoluca 1992

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
innsbruck
Posts: 8
Joined: 11/12/2006 21:31

#1 Smoluca 1992

Post by innsbruck »

Zna li iko ista o tome selu?Cuo sam mnoge price o okruzenju srba itd???
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#2

Post by car-x »

sta te konkretno zanima?
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#3

Post by nebojeplavo »

Koliko se ja sjecam, Smoluca je selo izmedju Srebrenika i Tuzle, naseljeno Srbima, koje je Armije RBIH drzala u okruzenju odredjeni period. Medjutim, lokalno stanovnistvo je probilo ovaj obruc i pobjeglo preko dijela teritorija izmedju Gracanice i Tuzle, usput ubijajuci one na koje su naisli.
Ako grijesim, neka me neko ispravi.
innsbruck
Posts: 8
Joined: 11/12/2006 21:31

#4

Post by innsbruck »

zanima me koliko dugo su bili u okruzenju?i kako su uopste uspjeli prezivjeti,jer cini mi se da je to malo mjesto,otkud im hrana itd?
innsbruck
Posts: 8
Joined: 11/12/2006 21:31

#5

Post by innsbruck »

Sta,nije valjda da ne zna niko nista?
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#6

Post by babanovac »

Nije lokalno stanovnistvo probilo obruc,nego je JNA sa Ozrena tenkovima probila obruc,usput napravila masakr i izvukla stanovnike Smoluce.
Bili su u okruzenju oko 2 mjeseca,a imali su helikoptersku komunikaciju.
Selo je u lukavackoj opstini.
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#7

Post by car-x »

selo smoluca je komplet na lukavackoj opstini, a granici sa selima koja pripadaju opstini srebrenik (tinja, potpec, ratis, ...)

kad je poceo rat na mom otoku (negdje u junu 1992. kad su uvezeni cetnici na magistralnom putu koji prolazi kroz potpec i tinju ubili vozace hitne pomoci srebrenickog doma zdravlja) srpska sela na opstini srebrenik uglavnom su predali oruzje (spionca, zubovo brdo, jasenica, ...)..

u tinji i potpecu samozvane cetnicke vojvode su uspjele ubijediti lokalno stanovnistvo da se "dignu" tako da je poceo oruzani sukob izmedju tadasnje teritorijalne odbrane i samozvanih cetnika. sukob je trajo tri dana, u medjuvremenu je lokalno srpsko stanovnistvo izbjeglo iz potpeca i tinje u susjednu smolucu, pa su se i cetnici povukli jer su bili visestruko slabiji u ljudstvu.

tako su se sami zatvorili u smolucu (s lukavacke strane oko smoluce su sve bosnjacka sela, a sa srebrenicke strane potpec i tinja su skoro komplet zapaljeni). okruzenje je trajalo od kraja juna do pred kraj avgusta.

smolucani su redovno dobijali pomoc u naoruzanju helikopterskom linijom sa ozrena.

onda je potkraj ljeta 1992. krenula ofanziva u kojoj su cetnici i JNA tenkovima presli sprecu i napravili koridor kroz koji su se svi smolucani izvukli na ozren..

stanovnistvo sa opstine srebrenik a koje se naslo u smolucoj tih dana, skoro bez izuzetka se naselilo na podrucju vec od bosnjaka ociscenog brckog.

nakon zatvaranja smoluckog ratista, tadasnja 21. srebrenicka brigada prebacena je na gradacacko i brcansko ratiste, a sjecam se i jedne anegdote iz tog vremena.

naime, smoluca je bilo selo u kotlini, poprilicno prostrano i dugo.. nasa brigada drzala je polozaje na brdu a cetnici u kotlini, tako da je situacija bila potpuno obrnuta u odnosu na vecinu ratista u BiH (jedino sto nije bilo artiljerije da ih se roka).. kad su prvi put poslije toga otisli na polozaj u okolini brckog (ravnica, tenkova ko svatova, ubi praga na sve strane) i vidjeli kako to hoda, medju rajom je pocela kruziti prica da vrate smolucane u smolucu, pa da ih nasa vojska i hrani i cuva, samo da ne idu na gradacac i brcko.. :D

danas je smoluca manje-vise pusto selo, slabo ko se vraca.. jedino vrijedno sto ima je komuna za lijecene narkomane..
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#8

Post by Maksim »

Nadam se da ste upoznali Tandira. On je bio glavni vodic kroz brcansko ratiste. :D
lopov_78
Posts: 10
Joined: 19/10/2005 08:34

#9 Re: Smoluca 1992

Post by lopov_78 »

innsbruck wrote:Zna li iko ista o tome selu?Cuo sam mnoge price o okruzenju srba itd???
Smoluca skoro vise ne postoji kao naseljeno mjesto, selo, kako god, koliko ja znam, a znam :).

a vise o probijanju koridora do Smoluce na:

http://www.dobosnica.ba/index.php?optio ... &Itemid=34
goshpar
Posts: 278
Joined: 21/12/2003 00:00

#10

Post by goshpar »

car-x wrote:selo smoluca je komplet na lukavackoj opstini, a granici sa selima koja pripadaju opstini srebrenik (tinja, potpec, ratis, ...)

kad je poceo rat na mom otoku (negdje u junu 1992. kad su uvezeni cetnici na magistralnom putu koji prolazi kroz potpec i tinju ubili vozace hitne pomoci srebrenickog doma zdravlja) srpska sela na opstini srebrenik uglavnom su predali oruzje (spionca, zubovo brdo, jasenica, ...)..

u tinji i potpecu samozvane cetnicke vojvode su uspjele ubijediti lokalno stanovnistvo da se "dignu" tako da je poceo oruzani sukob izmedju tadasnje teritorijalne odbrane i samozvanih cetnika. sukob je trajo tri dana, u medjuvremenu je lokalno srpsko stanovnistvo izbjeglo iz potpeca i tinje u susjednu smolucu, pa su se i cetnici povukli jer su bili visestruko slabiji u ljudstvu.

tako su se sami zatvorili u smolucu (s lukavacke strane oko smoluce su sve bosnjacka sela, a sa srebrenicke strane potpec i tinja su skoro komplet zapaljeni). okruzenje je trajalo od kraja juna do pred kraj avgusta.

smolucani su redovno dobijali pomoc u naoruzanju helikopterskom linijom sa ozrena.

onda je potkraj ljeta 1992. krenula ofanziva u kojoj su cetnici i JNA tenkovima presli sprecu i napravili koridor kroz koji su se svi smolucani izvukli na ozren..

stanovnistvo sa opstine srebrenik a koje se naslo u smolucoj tih dana, skoro bez izuzetka se naselilo na podrucju vec od bosnjaka ociscenog brckog.

nakon zatvaranja smoluckog ratista, tadasnja 21. srebrenicka brigada prebacena je na gradacacko i brcansko ratiste, a sjecam se i jedne anegdote iz tog vremena.

naime, smoluca je bilo selo u kotlini, poprilicno prostrano i dugo.. nasa brigada drzala je polozaje na brdu a cetnici u kotlini, tako da je situacija bila potpuno obrnuta u odnosu na vecinu ratista u BiH (jedino sto nije bilo artiljerije da ih se roka).. kad su prvi put poslije toga otisli na polozaj u okolini brckog (ravnica, tenkova ko svatova, ubi praga na sve strane) i vidjeli kako to hoda, medju rajom je pocela kruziti prica da vrate smolucane u smolucu, pa da ih nasa vojska i hrani i cuva, samo da ne idu na gradacac i brcko.. :D

danas je smoluca manje-vise pusto selo, slabo ko se vraca.. jedino vrijedno sto ima je komuna za lijecene narkomane..

legenda
innsbruck
Posts: 8
Joined: 11/12/2006 21:31

#11

Post by innsbruck »

Ja ljudi ne kontam,kako sad ispade bosnjacko stanovnistvo ugrozenije od srba iz smoluce koji su bili par mjaseci u okruzenju!?Garda panteri je napravila proboj,u avgustu!Gledao sam kasetu negdje oko 1994!
Mislim da malo pretjerujete!
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#12

Post by babanovac »

Sta bi ti sada,da se nesto kao prepucavamo?
U vrijeme kad su brcanski i majevicki front vec bili formirani,selo Smoluca je zivjelo u potpunom miru,cak su normalno dolazili na posao u Lukavac.
Za vrijeme proboja,ko nije pobjegao iz Dobosnice,zaplatio je glavom.
Slabasna linija sa bosanske strane se raspala nakon vijesti da je JNA usla u Dobosnicu.Ljudi su masovno napustali polozaje i krenuli u potragu za porodicama rasutim po okolnim sumama.
MadMax_69
Posts: 1
Joined: 20/09/2006 13:38

#13

Post by MadMax_69 »

innsbruck wrote:Ja ljudi ne kontam,kako sad ispade bosnjacko stanovnistvo ugrozenije od srba iz smoluce koji su bili par mjaseci u okruzenju!?Garda panteri je napravila proboj,u avgustu!Gledao sam kasetu negdje oko 1994!
Mislim da malo pretjerujete!

ma nista ti ne kontas !! jer si cetnik!! i to "kvalitetan" ...i sad ovdje pokusavas da provociras ljude! i vec si dobro "upoznat" sa zbivanjima oko Smoluce (sa kasete si se "obrazovao")...

Ma hajde skini se decko....
lopov_78
Posts: 10
Joined: 19/10/2005 08:34

#14

Post by lopov_78 »

innsbruck wrote:Ja ljudi ne kontam,kako sad ispade bosnjacko stanovnistvo ugrozenije od srba iz smoluce koji su bili par mjaseci u okruzenju!?Garda panteri je napravila proboj,u avgustu!Gledao sam kasetu negdje oko 1994!
Mislim da malo pretjerujete!
Tamo chede ni zivotinje nisu postedjele, cak su kravu u bunar strpali ali ni to ni narod koji je ubijen pa cak neki i zapaljeni u kucama nije na "junackoj" kaseti.
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#15

Post by car-x »

innsbruck wrote:Ja ljudi ne kontam,kako sad ispade bosnjacko stanovnistvo ugrozenije od srba iz smoluce koji su bili par mjaseci u okruzenju!?Garda panteri je napravila proboj,u avgustu!Gledao sam kasetu negdje oko 1994!
Mislim da malo pretjerujete!
aaaaa.. otud mi dodji.. zato to tebe interesuje da nam malo pricas kako si ti gledo i kako su panteri ovo ono.. idi jadan..
innsbruck
Posts: 8
Joined: 11/12/2006 21:31

#16

Post by innsbruck »

Koji je vama k****???Sta se odmah hvatate cetnika itd...
Postavio sam temu,jer me zanima sve o tom selu,zato sto sam cuo milion prica o tome svemu,ali sve o tome kako su srbi tu skoro umirali od gladi!
Ali nema veze ako se ne moze normalno komunicirati bez vrijedjanja itd...ne moram ni dolaziti na ovu temu!Ipak hvala vam na komentarima
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#17

Post by zzzzz »

Za sve su krivi begovi jer su oko svake bosanske carsije navlacili kmetove i dijelili im zemlju.

Na prste se mogu prebrojati urbane sredine u BiH u kojima su Srbi bili vecina prije 92' a pogotovo prije 41', dok su sve planine bile naseljene uglavnom pravoslavnim stanovnistvom (izuzev Bjelasnice)
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#18

Post by babanovac »

innsbruck wrote:Koji je vama k****???Sta se odmah hvatate cetnika itd...
Postavio sam temu,jer me zanima sve o tom selu,zato sto sam cuo milion prica o tome svemu,ali sve o tome kako su srbi tu skoro umirali od gladi!
Ali nema veze ako se ne moze normalno komunicirati bez vrijedjanja itd...ne moram ni dolaziti na ovu temu!Ipak hvala vam na komentarima
Ja,umirali od gladi...
To je kao ono,12 beba umrlo u Banja Luci zbog nedostatka tog i tog,a mi svojim ocima gledali jugoslovenske transportne avione kako svakodnevno
lete put zapada i Banja luke,visoko,iznad dometa nasim pamova.
Cedo iz Smoluce
Posts: 1
Joined: 27/12/2006 21:04

#19 Smoluca 1992

Post by Cedo iz Smoluce »

Smoluca je bila u okruzenju od maja do zadnjih dana augusta 1992. Nije bilo tu nikakvih "cetnika iz Srbije" , jadan narod se organizovo i branio kako je znao i umio. Izbjegle komsije iz Potpeca i Tinje su bili jedini ne Smolucani. Oruzje i municija se podijelila iz vojnog objekta koji postoji jos uvijek u Smoluci a znacajne kolicine su dovezene iz kasarne u Tuzli tokom "tuzlanske kolone". Komunikacija sa ostalim dijelom svijeta se obavljala samo preko radio stanice a price o helikopterima i pomoci sa strane su prave bljuvotine. Zadnjih dana okruzenja je nestajalo i hrane i municije, pa su municiju prebacivali sa "mirnijih" dijelova fronta (Jastrebica, Babunovici itd.) na one vatrenije (Majinovici, Brezici ). Braniti se uvijek bilo lakse nego napadati i te kako ako nemas kuda da bjezis.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#20

Post by pitt »

jadan narod se organizovao sa oruzjem JNA? :D :D
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#21

Post by babanovac »

Samoorganizovao.
Nego,kako to da je bil u okruzenju od maja do avgusta,kad su sukobi najprije izbili u Tinji i Potpeci,a to je bilo u junu.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#22

Post by pitt »

mozda su se i samookruzili :D
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#23

Post by tetakk »

@cedo
Kad ti je stari ili ti "zaduzio"(dobio od JNA) pusku za samoorganizovanje, jel pocetkom 91 ili krajem 91? :roll:
Svako srpsko selo koje nije imalo minimum minobacace od 120 mm je bilo nenaoruzano i nespremno za rat :oops: :razz:
rainman
Posts: 4
Joined: 27/12/2006 19:54

#24

Post by rainman »

innsbruck wrote:Ja ljudi ne kontam,kako sad ispade bosnjacko stanovnistvo ugrozenije od srba iz smoluce koji su bili par mjaseci u okruzenju!?Garda panteri je napravila proboj,u avgustu!Gledao sam kasetu negdje oko 1994!
Mislim da malo pretjerujete!
Ti si gledao kasetu,a ja sam to proživio LIVE!Dakle,bolje info nećeš nigdje naći.Jel' te još uvijek zanima?E,jarane,tri dana i tri noći smo se nosili s takvim kao što si ti,upotrijebili ste sve što se moglo upotrijebiti,osim podmornica,naravno,jer Spreča ima plitko korito.Avioni,bojni otrovi,plaćenici iz Rumunije,Grčke i Rusije,ostalo da ne spominjem,sve je to upotrijebljeno na nas,i da je bilo malo bolje logistike,ili možda političke i vojne volje,ne bi vi prošli ni preko Spreče.Ali šta je bilo,bilo je.Niti jedan srbin iz Smoluće nije masakriran,a mogao je biti.To što su bili gladni,pa Bože moj,zar smo i mi imali više?A gardu zaboravi,to su ti bili manekeni i šminkeri,zagrnuti pancirima do grla,krili su se iza transportera,dok su ovi "uvozni"ginuli.Živog sam Rumuna pokušao ispitati,dok je,ranjen,pokušavo tražiti pomoć.Na njegovu sreću,nije je dobio.Izdahnuo je vro brzo.
Dakle,to je bilo te '92.Danas,to selo Smoluća je,naravno obnovljeno,ali pošto to nije "sveta zemlja",predratni stanovnici se ne namjeravaju vratiti da žive tu,jer još uvijek koriste bošnjačku imovinu negdje oko Drine.Postoji samo centar za liječenje ovisnosti u bivšoj kasarni i poneki "zalutali" srbin,koji se opametio i vratio da rahat ostavi svoje kosti pored svojih predaka.
rainman
Posts: 4
Joined: 27/12/2006 19:54

#25 Re: Smoluca 1992

Post by rainman »

Cedo iz Smoluce wrote:Smoluca je bila u okruzenju od maja do zadnjih dana augusta 1992. Nije bilo tu nikakvih "cetnika iz Srbije" , jadan narod se organizovo i branio kako je znao i umio. Izbjegle komsije iz Potpeca i Tinje su bili jedini ne Smolucani. Oruzje i municija se podijelila iz vojnog objekta koji postoji jos uvijek u Smoluci a znacajne kolicine su dovezene iz kasarne u Tuzli tokom "tuzlanske kolone". Komunikacija sa ostalim dijelom svijeta se obavljala samo preko radio stanice a price o helikopterima i pomoci sa strane su prave bljuvotine. Zadnjih dana okruzenja je nestajalo i hrane i municije, pa su municiju prebacivali sa "mirnijih" dijelova fronta (Jastrebica, Babunovici itd.) na one vatrenije (Majinovici, Brezici ). Braniti se uvijek bilo lakse nego napadati i te kako ako nemas kuda da bjezis.
E čedo,čedo....lažeš čedo!Bilo je i helikoptera i svega ostalog što je dopremano iz srbije!
Post Reply