Smisao života u Bosni i Hercegovini

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Coromandel
Posts: 141
Joined: 22/03/2015 12:26

#351 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Coromandel »

ovako otprilike to ide

https://youtu.be/GJX3nVcag4g

nigdje nisi prispio...
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#352 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by nKrkan »

Imal' ovdje pobornika teorije da se svaki rad nekad isplati.?
zippoo87
Posts: 15362
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#353 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by zippoo87 »

nKrkan wrote:Imal' ovdje pobornika teorije da se svaki rad nekad isplati.?
ima...
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#354 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

nKrkan wrote:Imal' ovdje pobornika teorije da se svaki rad nekad isplati.?
Naravno. Uvijek se isplati.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#355 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Leo_alfa »

Vise da svaki rad pokazuje rezultate, ne nuzno pozitivne, sto bi znacilo da se ne isplati bas sve...
MirtolaDas
Posts: 930
Joined: 05/11/2011 15:40
Location: dje me nadje

#356 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by MirtolaDas »

prog321 wrote:
Lajavikrelac wrote:
Znaš li ti sljedeće: svaki šesti stanovnik BIH liježe gladan, potrošačka korpa je skuplja u BIH nego u Austriji, preko 50% nezaposlenih a i oni što rade ili su na minimalcu ili neredovno primaju isti, većina porodica može priuštiti meso samo jenom sedmično, privređujući sektor skoro da i ne postoji, ne možeš pokrenuti nikakavu zanatsku ili privrednu djelatnost zbog ogromnih nameta i fiskalizacije koja je uništila mala preduzeća i ugostiteljstvo, u uslužnoj i trgovinskoj djelatnosti vlada nepotističko-talovski sistem uvezan sa vlašću koji osim nekolicini ne dozvoljava nikome ni da diše, imaš najveća izdvajanja na lični dohodak u Evropi pa kad odeš doktoru moraš kupiti zavoj i aspirin jer u bolnici nemaju, domaća poljoprivreda je zamrla jer je potpisan CEFTA sporazum grobar naše privrede pa je uvozno smeće jeftinije od domaće hrane a ne možeš da plasiraš na tržište van BIH....razvoda je sve više, djece se sve manje rađa, porodice se raspadaju. U privredi hiljade ostale bez posla dok je u administraciju na bužet primljeno preko 10000 ljudi, a država diže kredite da popunjava rupe u bužetu i samo nas baca još dublje u govna...pravo nam je dobro nema šta :-) :run:
Jedino rjesenje je samoubistvo. :D
Ili to, ili se posvetiti smislu zivota.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#357 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

Leo_alfa wrote:Vise da svaki rad pokazuje rezultate, ne nuzno pozitivne, sto bi znacilo da se ne isplati bas sve...
I kad je rezultat rada negativan mozes od toga nesto naučiti .
U stvari,
Na greškama se i uci.
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#358 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Leo_alfa »

prog321 wrote:
Leo_alfa wrote:Vise da svaki rad pokazuje rezultate, ne nuzno pozitivne, sto bi znacilo da se ne isplati bas sve...
I kad je rezultat rada negativan mozes od toga nesto naučiti .
U stvari,
Na greškama se i uci.
Osim ako je toliko negativan da se moze reci kako je koban ili cak smrtonosan... Tad ne mozes nista ni nauciti, jer te nema :mrgreen:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#359 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Niemand »

nKrkan wrote:Imal' ovdje pobornika teorije da se svaki rad nekad isplati.?
U kojem smislu isplati?
Ja sam prije mislila da se zivjeti "ne isplati" :mrgreen: Rodis se, uce te kako se fino ponasa u tom drustvu dje si prespio da istom ne bi smetao, onda te to drustvo pocne "obrazovati" i ucis kako da postanes koristan tom drustvu; kad to naucis pocnes da radis a to ti drustvo daje sredstva il ti ga pare, kojim mozes opet prezivjeti u tom istom drustvu; i tako ostaris i osjedis, i onda ti to drustvo kaze fino si se igro sa nama, bio si fino dijete, sad ne moras nista raditi, eo mi cemo sad biti malo fini, eo ti nagrada za cijeli zivot-penzija (valjda je dovoljna da nam platis grobno mjesto).
Helem nejse, skontala sam-lose mi drustvo utice na mene, moram naci druge prijatelje :diva: :mrgreen:
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#360 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Alighieri »

Pošto je pitanje bez uplitanja religije, mogu samo reći da je, barem za mene, smisao života učiti na svojim greškama, tako što ćemo postati bolji ljudi. Imate onaj citat, budala uči na svojim greškama, pametan na tuđim, ali nekada je bolje da budeš budala i da iz prve ruke vidiš, kako pomoću neke greške u životu, možeš skoro pa unišitit sebi život.

Više sam tip, koji preferira Carpe diem ili dum spiro spero. Svaki dan dajem maksimum, radim dva posla, trudim se, ne financijski, vjerujte briga me, ali svakako da postanem bolji čovjek, prvo za sebe, pa za društvo. Da jednog dana, ako doživim starost, mogu reći, Dante ( :D ), trudio si se, makar si pokušao nešto.

Depresija je sastavni dio života, svako ima te faze, ali ne smijemo dozvoliti da nas te faze dotuku na takav način da i druge ljude, koji su tu uz nas uvučemo u taj black hole.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#361 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by insomnia78 »

Ovaj se do sad i zamako
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#362 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by BJB »

:-D
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#363 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by dezurni_ucenik »

Alighieri wrote:Pošto je pitanje bez uplitanja religije, mogu samo reći da je, barem za mene, smisao života učiti na svojim greškama, tako što ćemo postati bolji ljudi. Imate onaj citat, budala uči na svojim greškama, pametan na tuđim, ali nekada je bolje da budeš budala i da iz prve ruke vidiš, kako pomoću neke greške u životu, možeš skoro pa unišitit sebi život.

Više sam tip, koji preferira Carpe diem ili dum spiro spero. Svaki dan dajem maksimum, radim dva posla, trudim se, ne financijski, vjerujte briga me, ali svakako da postanem bolji čovjek, prvo za sebe, pa za društvo. Da jednog dana, ako doživim starost, mogu reći, Dante ( :D ), trudio si se, makar si pokušao nešto.

Depresija je sastavni dio života, svako ima te faze, ali ne smijemo dozvoliti da nas te faze dotuku na takav način da i druge ljude, koji su tu uz nas uvučemo u taj black hole.

Uci se na svojim greskama uci se i na tudjim. Ako ne uvidis te svoje greske, upasces u zivotni limbo i stalno ce ti se ponavljati iste stvari na ovaj ili na onaj nacin.
Nenad-BIH
Posts: 22
Joined: 20/04/2018 15:01
Location: http://najboljicitati.com
Contact:

#364 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Nenad-BIH »

Smisao zivota je podici neki teret i nositi ga

sreća se nalazi u odgovornom življenju. Moraš živjeti život sa pretpostavkom da je sve što radiš važno na neki način.
User avatar
medvjed23
Posts: 26691
Joined: 16/07/2010 13:49

#365 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by medvjed23 »

nKrkan wrote:Imal' ovdje pobornika teorije da se svaki rad nekad isplati.?
ima, kolko hoćeš.. prosječan čovjek ne vidi dalje od svog nosa, pa vlastiti primjer uzima kao pravilo, odakle se rađa, između ostalog, i misao: moj rad se isplati, dakle, svačiji rad se isplati.. pogrešan i dosta neugodan zaključak koji uspješne vodi u oholost, a manje uspješnim pripisuje više krivnje nego što im pripada..
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#366 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Russki »

nKrkan wrote:Imal' ovdje pobornika teorije da se svaki rad nekad isplati.?
Ima. Mnogo.

Ja ne vjerujem mnogo u to.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#367 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Rockefeller »

Za mene nije „vise“ bilo.

Ispis‘o se sa fakulteta, godinu i po konobaris‘o i na kraju, zdravo BiH.

:mrgreen:
User avatar
medvjed23
Posts: 26691
Joined: 16/07/2010 13:49

#368 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by medvjed23 »

postoje tri perspektive iz kojih možemo (pokušati) sagledati smisao života:

1 - sub specie aeternitatis - sasvim objektivna perspektiva ne nudi nikakav smisao života.. svemir je ravnodušan prema komadićima organske materije smještenim na beznačajnom kamenčiću koji juri kroz beskraj..

2 - sub specie humanitatis - perspektiva čovječanstva ili, u skladu sa temom, bosanskog djelića čovječanstva, kaže, valjda, da je smisao u konformizmu.. bacaj smeće gdje stigneš, laži, petljaj, grabi do položaja kako znaš i umiješ i ostvarićeš smisao koji društvo očekuje od tebe..

3 - individualna i krajnje subjektivna perspektiva dopušta čovjeku da smisao nađe gdje god poželi.. poezija, ljubav, novac, gledanje kud sunce hoda, brojanje travki u parku - mogućnosti su beskrajne..
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#369 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Muhamed Đakmić »

medvjed23 wrote:postoje tri perspektive iz kojih možemo (pokušati) sagledati smisao života:

1 - sub specie aeternitatis - sasvim objektivna perspektiva ne nudi nikakav smisao života.. svemir je ravnodušan prema komadićima organske materije smještenim na beznačajnom kamenčiću koji juri kroz beskraj..

2 - sub specie humanitatis - perspektiva čovječanstva ili, u skladu sa temom, bosanskog djelića čovječanstva, kaže, valjda, da je smisao u konformizmu.. bacaj smeće gdje stigneš, laži, petljaj, grabi do položaja kako znaš i umiješ i ostvarićeš smisao koji društvo očekuje od tebe..

3 - individualna i krajnje subjektivna perspektiva dopušta čovjeku da smisao nađe gdje god poželi.. poezija, ljubav, novac, gledanje kud sunce hoda, brojanje travki u parku - mogućnosti su beskrajne..
Samo se ne bih sa dvicom složio do kraja, kod nas je možda sub specie humanitatis perspektiva izražena kroz taj papanski oblik konformizma, no konformizam u različitim oblicima postoji svugdje i gotovo je podjednako štetan, a rekao bih da je posljedica neoliberalistčkih ideja, koje egomanijakalnu stranu čovjeka stavljaju na pijedestal.

EDIT: A možda se i slažem do kraja, nego sam izvukao dio o BiH iz konteksta :D
Messier
Posts: 586
Joined: 06/10/2011 23:39

#370 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Messier »

Mislim da je smisao u podjelama.
Nekako se generacijski odgajamo za zivot u bliskom kolektivu.
Nije to ustvari ni odgoj,nego matrica.
A matricu je jako jebeno promijeniti,to ne mozes sam,to ne moze niti hrpa ljudi.
A i sto je mijenjati?

Imas 6,7 godina i vec imas neke svoje drugove iz ulice,a oni iz druge ulice su oni neki drugi,malo s njima drugacije.
Krenes u skolu,nas razred..vas razred.
Malo porastes ..sesti dva se pobio sa sestim tri.

Na ulici,preslo u kvartove.
Ovi s Otoke,oni s Kosevskog,oni s Koreje.

Stalno nesto ovi moji protiv onih tamo.
Nit pitas dal valjaju ovi tvoji il sto su oni losi,ne...to ide ko rijeka.

A niko ne zeli da zna one druge,kao oni majmuni sto ih zamijene i prihvate princip da ne prilaze banani.

I kako rastes,odrastas..tebi se u glavi nista ne mijenja.
Sto si skonto sa 5 takav si sa 55.
Nisi evoluirao mentalno ni milimetra.
Ti se boris za svoj mali prostor.

Al okolnosti se jbg mijenjaju.
A nisi naucio kako se nositi sa tim.
Moras naci svoju ekipu,ocajnicki ti treba ekipa.

Jer ne mozes da zivis sam,moras se svrstati.

A onda nalete umotvorci,nacionalizmi,ratovi,mali porodicni zivotni haosi,iznenadi te sve i ostanes ko popisan. Iznenadjen.

Ne mozes nacionalizam ubaciti u svako drustvo.
Moras imati podlogu za to.

A smisao zivota u BiH je nista ne mijenjati.
Plasimo se buducnosti, a sadasnjost je u kurcu.
Zivimo u nepostojecem futuru i on nam daje snagu
User avatar
SmokingMan
Posts: 18502
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#371 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by SmokingMan »

Fadil Novalić!
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#372 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Nocty »

Nek vam je Bog dragi na pomoći

Kud počet?

Jastvo?
Razdvajanje?
Neznanje
Neželjenje znanja(iz doba u dob)
Problem sa starijim uzrastima?
Vidjecemo
dzumandzic1
Posts: 415
Joined: 11/10/2020 11:11

#373 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by dzumandzic1 »

Pobijediti nacionalizam i primitivizam
User avatar
Faraone
Posts: 36
Joined: 18/12/2012 17:48

#374 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Faraone »

Danas sam pretekao kolonu od tri auta, zurio sam, nije po zakonu, po zakonu mogu dva, ali nisam nikoga ugrozio.

Ubrzo nakon toga me pretice auto koji sam ranije pretekao, ulijece u makazice ugrozivsi auto iz suprotnog pravca, mene i sebe.

Koci ispred mene, zaustavlja se i izlaze iz auta dvojica muskaraca, vozac i suvozac. Prilazi vozac koji ima dvostruku moju masu.
Otvorim prozor, sta je problem, da jebe ono da jebe ono, da smo mogli svi poginuti.
Jesmo, ali zbog njega, jer ja sam svoje preticanje izveo sigurno.
Rekao sam mu da ne zelim razgovarati na taj nacin i da se udalji. Sta sam mogao, derati u silu i zavrsiti na KCUSu?

Zurio sam jer mi je javljeno da je u stanu pukla cijev, da idem zatvoriti vodu sto prije.

Uglavnom, danasnji dogadjaj me naveo na razmisljanje da ovdje sigurno nema boljeg sutra.

Ljudi nemaju empatije, razumijevanja, kulture, petljaju se gdje im nije mjesto.

Politicka situacija neizvjesna, protura se nacionalisticka retorika godinama, a sve gore i sve skuplje.

Posla slabo ima, a ko ga ima, tesko da je stabilan i dobro placen. Ljudi su frustirani i nezadovoljni.

Vlast kroz razne namete i akcize otima, finansirajuci neefikasan drzavni aparat.

Od potpisa Dejtona novi rat visi u zraku.

Treba odavde dici sidro. Iz drzave u kojoj neko sebi daje za pravo da ti glumi policajca, a isti gori od tebe. Iz drzave u kojoj kriminalnci ubiju policajce i prodju nekaznjeno, a ne obratno.
Iz drzave u kojoj ubiju Dzenana samo zato jer je bio u krivo vrijeme na krivom mjestu, i to zataskavaju godinama.
Iz drzave u kojoj prikljucuju ljude na neispravne respiratore zbog sujete i visih ciljeva, a ti ljudi umiru.
I mogao bih jos svasta nabrojati.

Smisla zivota u Bosni ima sve manje, ako vise uopce. Odnosno, ako si iz odredjenih struktura, Bosna je raj.
Pojest ce nas svakako mortalitet, raseljenost i Arapi.
I neka ce, bolje i ne zasluzujemo!
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#375 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by apsidejzi »

Faraone wrote: 19/10/2021 21:42 Danas sam pretekao kolonu od tri auta, zurio sam, nije po zakonu, po zakonu mogu dva, ali nisam nikoga ugrozio.

Ubrzo nakon toga me pretice auto koji sam ranije pretekao, ulijece u makazice ugrozivsi auto iz suprotnog pravca, mene i sebe.

Koci ispred mene, zaustavlja se i izlaze iz auta dvojica muskaraca, vozac i suvozac. Prilazi vozac koji ima dvostruku moju masu.
Otvorim prozor, sta je problem, da jebe ono da jebe ono, da smo mogli svi poginuti.
Jesmo, ali zbog njega, jer ja sam svoje preticanje izveo sigurno.
Rekao sam mu da ne zelim razgovarati na taj nacin i da se udalji. Sta sam mogao, derati u silu i zavrsiti na KCUSu?

Zurio sam jer mi je javljeno da je u stanu pukla cijev, da idem zatvoriti vodu sto prije.

Uglavnom, danasnji dogadjaj me naveo na razmisljanje da ovdje sigurno nema boljeg sutra.

Ljudi nemaju empatije, razumijevanja, kulture, petljaju se gdje im nije mjesto.

Politicka situacija neizvjesna, protura se nacionalisticka retorika godinama, a sve gore i sve skuplje.

Posla slabo ima, a ko ga ima, tesko da je stabilan i dobro placen. Ljudi su frustirani i nezadovoljni.

Vlast kroz razne namete i akcize otima, finansirajuci neefikasan drzavni aparat.

Od potpisa Dejtona novi rat visi u zraku.

Treba odavde dici sidro. Iz drzave u kojoj neko sebi daje za pravo da ti glumi policajca, a isti gori od tebe. Iz drzave u kojoj kriminalnci ubiju policajce i prodju nekaznjeno, a ne obratno.
Iz drzave u kojoj ubiju Dzenana samo zato jer je bio u krivo vrijeme na krivom mjestu, i to zataskavaju godinama.
Iz drzave u kojoj prikljucuju ljude na neispravne respiratore zbog sujete i visih ciljeva, a ti ljudi umiru.
I mogao bih jos svasta nabrojati.

Smisla zivota u Bosni ima sve manje, ako vise uopce. Odnosno, ako si iz odredjenih struktura, Bosna je raj.
Pojest ce nas svakako mortalitet, raseljenost i Arapi.
I neka ce, bolje i ne zasluzujemo!
:thumbup:

Skontao to jos 2007-e, digao sidro i otisao. Bilo malo nostalgije u pocetku al ubrzo skontas razliku. Razlika je sto tvoja djeca ne moraju odrastati u tom okruzenju. Nije ni na zapadu sve divno i krasno, al makar znas da ces dobiti ono sto te sljeduje. Ako planiras dugorocno mozes imati poprilicno ugodan zivot bez potrebe da radis 80 sata sedmicno. Neces biti najbogatiji covjek na svijetu ali ces biti visa srednja klasa koja moze djeci obezbjediti sve sto je potrebno za normalno odrastanje.

S druge strane, imas mogucnost da radis vise od standardnih 40 sata sedmicno i naravno zaradis vise ali to je vec stvar licnog ukusa sta ko preferira u zivotu.

I ono sto je najbitnije a vezano za konkretno situaciju koju opisujes u postu... imas duplu traku u gotovo svim ulicama u gradu te autoput izmedju svih vecih gradova, ako nista onda opet duplu traku vecim dijelom puta. Nema potrebe za naglim preticanjima. Ako se nekome zuri, moze te prestici a i ti mozes prestici nekoga bez straha od kockastih glava.
Post Reply