Smisao života u Bosni i Hercegovini

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#251 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by JoseMujica »

rahat patnja
User avatar
Kona__
Posts: 666
Joined: 10/07/2006 13:55

#252 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Kona__ »

Gojeni H wrote:Pokretac teme je vjerovatno nadprosjecno inteligentna mlada osoba koja je upala u zamku "prevelikog razmisljanja".
Ova blagodat moze lagano prerasti u prokletstvo iz kojeg se porodi tipicni ozlojedjeni "mudroser" ili osoba koja na kraju poludi.

Kakav je smisao zivota u Kamerunu gdje ljudi govore najmanje 50 jezika, zemljaci se ne razumiju i da bi se mogli sporazumjeti moraju da komuniciraju na jeziku kolonijalisticke imperije koja ih je davno porobila - na francuskom?
A svako malo, neko se prisjeti jebaca koji je njegovo pleme zavalio zadnji put, te dobije poriv da ovaj put prvi nadjebe istog.

Koji je smisao zivota redneck-a na jugu SAD-a kojem je otprilike najvaznije da smije ponijeti pusku i u halu kad osjeti interni zov? Ili pecanje uz pivu, dok supruga i djeca zive idilicnim zivotom u prikolici tako mekano nazvanoj "trailer-om" na engleskom jeziku?

Kakav je smisao zivota u Finskoj? Divno uredjenoj zemlji sa obrazovanim stanovnistvom, ali pobogu 3 1/2 mjeseca mraka, te cini mi se 2 mjeseca dana?

Kakav je smisao zivota bosanskog seljaka u 13 vijeku? Trecina gazdi, a veliko pitanje iznad glave hoce li biti rodna ili nerodna godina i kako ce se djeca prehraniti. A onda gazda pozove da se ide u rat jer bi opet neki "pravovjerni" da mu vjerovanje ispravljaju ... jal' na zapadno, jal' na istocno ucenje.

Zivot je prelijep. Dan za danom, mladicu. Otidi na brda iznad Sarajeva ili dalje. Ako nece jaran ili djevojka otidi sam. Poradi na sebi, pa na svojoj okolini. Osjeti srecu punim plucima. Furaj sport, tu greske nema. Nadji "stvaralacki" hobi, i definitivno se distanciraj od negativnih ljudi.
:thumbup: To je to.
User avatar
Saian
Posts: 15317
Joined: 08/04/2004 21:50

#253 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Saian »

ev', moRe i ovdje

http://m.theatlantic.com/health/archive ... py/266805/

moram naci knjigu ovu Frankl-ovu
User avatar
Seoskivaralica
Posts: 626
Joined: 25/03/2014 12:51
Location: Ni na nebu ni na zemlji

#254 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Seoskivaralica »

JoseMujica wrote:rahat patnja
Ma sve ok.
dpjokala26
Posts: 697
Joined: 23/02/2011 14:34

#255 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by dpjokala26 »

MeSko Hz wrote:Biti pošten i teško živjeti jer se ovdje sve zasniva na korupciji i nepravdi ili bit lopov i krasti i imat sve ....
ko tesko zivi sem penzionera i po kojeg postenog sarajlije???? :?
pogledaj vozilice na cesti.....boli glava od broja vozila(ima se,moze se)
sve doslje napravile kuce na dva do tri sprata...valjda od socijale...naravno bespravno.
ko nije napravio kucu morao je da kupi stan(okLen pare...opet od socijale?) :?
kafici i restorani puni....
na odmor se skokne...do makarske a gdje drugo. :pusi:
dosla zara i ostala raja...nicu trzni centri da se narod para rijesi (poklon gradjanima od miloga predsjednika)


ima smisla zivjeti u bih,zivi se dobo i predobro. :novine:
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#256 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Walther »

Gojeni H wrote:Kakav je smisao zivota bosanskog seljaka u 13 vijeku? Trecina gazdi, a veliko pitanje iznad glave hoce li biti rodna ili nerodna godina i kako ce se djeca prehraniti. A onda gazda pozove da se ide u rat jer bi opet neki "pravovjerni" da mu vjerovanje ispravljaju ... jal' na zapadno, jal' na istocno ucenje.

Zivot je prelijep. Dan za danom, mladicu. Otidi na brda iznad Sarajeva ili dalje. Ako nece jaran ili djevojka otidi sam. Poradi na sebi, pa na svojoj okolini. Osjeti srecu punim plucima. Furaj sport, tu greske nema. Nadji "stvaralacki" hobi, i definitivno se distanciraj od negativnih ljudi.
Ovaj tip "udri brigu na veselja" tip razmisljanja je mogao proci u SFRJ. Danes samo recept za patnju. Zivot je prelijep ako postoje uslovi. Ako nemas uslova mozes ti unutra osjecati stagod hoces i bice sranje. Mozes ti redovno obilaziti brada, jarane, sport ili stvaralacki hobi ali bice sranje.
To su svi shvatili i bjeze vani ili "zivotare" jer nemaju drugog izbora. Nije to samo u BiH tako ali tamo je to itekako pravilo. Samo nekoliko razloga.
- sociala totalno u guzu
- zdravstvo totalno u guzu
- privreda u guzu
...

A najgore tek dolazi...
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#257 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by dezurni_ucenik »

Walther wrote:
Gojeni H wrote:Kakav je smisao zivota bosanskog seljaka u 13 vijeku? Trecina gazdi, a veliko pitanje iznad glave hoce li biti rodna ili nerodna godina i kako ce se djeca prehraniti. A onda gazda pozove da se ide u rat jer bi opet neki "pravovjerni" da mu vjerovanje ispravljaju ... jal' na zapadno, jal' na istocno ucenje.

Zivot je prelijep. Dan za danom, mladicu. Otidi na brda iznad Sarajeva ili dalje. Ako nece jaran ili djevojka otidi sam. Poradi na sebi, pa na svojoj okolini. Osjeti srecu punim plucima. Furaj sport, tu greske nema. Nadji "stvaralacki" hobi, i definitivno se distanciraj od negativnih ljudi.
Ovaj tip "udri brigu na veselja" tip razmisljanja je mogao proci u SFRJ. Danes samo recept za patnju. Zivot je prelijep ako postoje uslovi. Ako nemas uslova mozes ti unutra osjecati stagod hoces i bice sranje. Mozes ti redovno obilaziti brada, jarane, sport ili stvaralacki hobi ali bice sranje.
To su svi shvatili i bjeze vani ili "zivotare" jer nemaju drugog izbora. Nije to samo u BiH tako ali tamo je to itekako pravilo. Samo nekoliko razloga.
- sociala totalno u guzu
- zdravstvo totalno u guzu
- privreda u guzu
...

A najgore tek dolazi...

Maksim Gorki: "Samo budala misli da je zivot jednostavan."
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#258 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Muhamed Đakmić »

A još veća budala misli da su životni problemi riješeni platom od dvije milje mjesečno :D
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#259 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Walther »

Muhamed Đakmić wrote:A još veća budala misli da su životni problemi riješeni platom od dvije milje mjesečno :D
Ogromnoj vecini Bosanaca jesu. U biti ogroman broj bi bio "zadovoljan" i sa 1/4 te cifre.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#260 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by dezurni_ucenik »

Muhamed Đakmić wrote:A još veća budala misli da su životni problemi riješeni platom od dvije milje mjesečno :D
Pa zato je i Maksim rekao da je zivot jednostavan samo za budale. :D
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#261 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Walther »

dezurni_ucenik wrote:
Muhamed Đakmić wrote:A još veća budala misli da su životni problemi riješeni platom od dvije milje mjesečno :D
Pa zato je i Maksim rekao da je zivot jednostavan samo za budale. :D
Bice da su Svedjani vece od budala od Bosanaca... ili ce biti da je zivot u Svedskoj jednostavniji zbog pingvina
User avatar
WildRedRose
Posts: 23712
Joined: 03/09/2012 00:58
Location: Nikad fiksna.

#262 Re: Smisao života

Post by WildRedRose »

Frutek wrote:Ljubav. Sve ostalo je materijalno, jedan dan imaš, drugi nemaš, jedino što čovjeka ispuni je ljubav i osjećaj pripadnosti negdje. Zato mi je žao ljudi kojima je duša prazna, dzaba ti onda sve.
izmedju ostalog, to je to :thumbup:
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#263 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by dezurni_ucenik »

Walther wrote:
dezurni_ucenik wrote:
Muhamed Đakmić wrote:A još veća budala misli da su životni problemi riješeni platom od dvije milje mjesečno :D
Pa zato je i Maksim rekao da je zivot jednostavan samo za budale. :D
Bice da su Svedjani vece od budala od Bosanaca... ili ce biti da je zivot u Svedskoj jednostavniji zbog pingvina
Sad salu na stranu.Pare su najvece zlo sto su zadesile covjecanstvo,a sta je najbolnije u svemu tome,je da su nuzno zlo.Mozemo mi pricati nije sreca para puna vreca,a znam da nije ni sreca kad si frontalni kokuz.Ne kazem da pare rijesavaju sve probleme,ali budi fukara i kokuz pa cu te pitati kakav je osjecaj.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#264 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Muhamed Đakmić »

Walther wrote:
dezurni_ucenik wrote:
Muhamed Đakmić wrote:A još veća budala misli da su životni problemi riješeni platom od dvije milje mjesečno :D
Pa zato je i Maksim rekao da je zivot jednostavan samo za budale. :D
Bice da su Svedjani vece od budala od Bosanaca... ili ce biti da je zivot u Svedskoj jednostavniji zbog pingvina
A Šveđani mahom sretni i zadovoljni :D

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_co ... icide_rate

Ovo je meni interesantan pokazatelj, nije da dobro kotiramo, ali suicid kao krajnji stepen nezadovoljstva je korak na koji se više odlučuju ljudi u pojedinim razvijenijim zemljama od BiH :D Što znači da će materijalno zbrinjavanje samo dovesti druge vidove nezadovoljstva pojedincu koji je po prirodi takav :D
User avatar
WildRedRose
Posts: 23712
Joined: 03/09/2012 00:58
Location: Nikad fiksna.

#265 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by WildRedRose »

dezurni_ucenik wrote:
Sad salu na stranu.Pare su najvece zlo sto su zadesile covjecanstvo,a sta je najbolnije u svemu tome,je da su nuzno zlo.Mozemo mi pricati nije sreca para puna vreca,a znam da nije ni sreca kad si frontalni kokuz.Ne kazem da pare rijesavaju sve probleme,ali budi fukara i kokuz pa cu te pitati kakav je osjecaj.
jesu nuzno zlo, ali bitnije je pitanje koliko su ti vazne ? koliko si pohlepan ?
AKo ti gledas na pare kao na nesto sto ti je dovoljno da ima za racuna, hrane, komad odjece mjesecno, kaficu, i eto da se skupi za jedan sedmodnevni ljetni odlazak do komsija, onda ne vazi ona '' sreca para puna vreca'' ..
i ja zakomplikovah, mogla sam jednostavno napisati '' dovoljno za normalnog zivota, bez pres******* :mrgreen:
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#266 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by dezurni_ucenik »

[/quote]A Šveđani mahom sretni i zadovoljni :D

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_co ... icide_rate

Ovo je meni interesantan pokazatelj, nije da dobro kotiramo, ali suicid kao krajnji stepen nezadovoljstva je korak na koji se više odlučuju ljudi u pojedinim razvijenijim zemljama od BiH :D Što znači da će materijalno zbrinjavanje samo dovesti druge vidove nezadovoljstva pojedincu koji je po prirodi takav :D[/quote]


Nisam znao da zivimo u utopiji.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#267 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Muhamed Đakmić »

Pa što je utopija i što su Japanci nezadovoljni? :D
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#268 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Walther »

Muhamed Đakmić wrote:Ovo je meni interesantan pokazatelj, nije da dobro kotiramo, ali suicid kao krajnji stepen nezadovoljstva je korak na koji se više odlučuju ljudi u pojedinim razvijenijim zemljama od BiH :D Što znači da će materijalno zbrinjavanje samo dovesti druge vidove nezadovoljstva pojedincu koji je po prirodi takav :D
Nemoj brkati pojmove.... Nezadovoljstvo kod Svedjana je kad ga iPhone 6 zeza a kod Bosanca to bas i nije neki problem.
Bosanaci se redovno sele u SWE dok Svedjani ne guraju bas nestu u BiH.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#269 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Muhamed Đakmić »

Ma slažem se da je ovo dno dna ovdje, međutim ne mislim da svi moramo biti po prirodi defetisti, jer našli bismo manu i boljim društvenim uređenjima. Ne može jednom čovjeku dugoročno obezbjeđivanje materijalne egzistencije donijeti i dugoročno zadovoljstvo :D
User avatar
WildRedRose
Posts: 23712
Joined: 03/09/2012 00:58
Location: Nikad fiksna.

#270 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by WildRedRose »

Muhamed Đakmić wrote:Ne može jednom čovjeku dugoročno obezbjeđivanje materijalne egzistencije donijeti i dugoročno zadovoljstvo :D
čru stori :pusi:
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#271 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by dezurni_ucenik »

Muhamed Đakmić wrote:Ma slažem se da je ovo dno dna ovdje, međutim ne mislim da svi moramo biti po prirodi defetisti, jer našli bismo manu i boljim društvenim uređenjima. Ne može jednom čovjeku dugoročno obezbjeđivanje materijalne egzistencije donijeti i dugoročno zadovoljstvo :D

Tebi je izgleda fino u ovoj drzavi.Da ti nije,ne bi tako pisao.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#272 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Muhamed Đakmić »

dezurni_ucenik wrote:
Muhamed Đakmić wrote:Ma slažem se da je ovo dno dna ovdje, međutim ne mislim da svi moramo biti po prirodi defetisti, jer našli bismo manu i boljim društvenim uređenjima. Ne može jednom čovjeku dugoročno obezbjeđivanje materijalne egzistencije donijeti i dugoročno zadovoljstvo :D

Tebi je izgleda fino u ovoj drzavi.Da ti nije,ne bi tako pisao.
Dobro si to zaključio, ja zlatnom kašikom jedem od 1995. godine još :D
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#273 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

Walther wrote: Bosanaci se redovno sele u SWE dok Svedjani ne guraju bas nestu u BiH.
Poslije par godina pocne Bosanac i u Svedskoj da kuka :mrgreen:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#274 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Gojeni H »

Walther wrote:
Gojeni H wrote:Kakav je smisao zivota bosanskog seljaka u 13 vijeku? Trecina gazdi, a veliko pitanje iznad glave hoce li biti rodna ili nerodna godina i kako ce se djeca prehraniti. A onda gazda pozove da se ide u rat jer bi opet neki "pravovjerni" da mu vjerovanje ispravljaju ... jal' na zapadno, jal' na istocno ucenje.

Zivot je prelijep. Dan za danom, mladicu. Otidi na brda iznad Sarajeva ili dalje. Ako nece jaran ili djevojka otidi sam. Poradi na sebi, pa na svojoj okolini. Osjeti srecu punim plucima. Furaj sport, tu greske nema. Nadji "stvaralacki" hobi, i definitivno se distanciraj od negativnih ljudi.
Ovaj tip "udri brigu na veselja" tip razmisljanja je mogao proci u SFRJ. Danes samo recept za patnju. Zivot je prelijep ako postoje uslovi. Ako nemas uslova mozes ti unutra osjecati stagod hoces i bice sranje. Mozes ti redovno obilaziti brada, jarane, sport ili stvaralacki hobi ali bice sranje.
To su svi shvatili i bjeze vani ili "zivotare" jer nemaju drugog izbora. Nije to samo u BiH tako ali tamo je to itekako pravilo. Samo nekoliko razloga.
- sociala totalno u guzu
- zdravstvo totalno u guzu
- privreda u guzu
...

A najgore tek dolazi...
Uh, fakat kad sam ovo napisao, tek sad vidjeh da neko i citira nesto sto sam naskrabao. :D

Eto, alternativa je da svako jutro kad se probudis razmislis o tome kako je moguce da je Bakir I. pobijedio za clana Predsjednistva iz reda bosnjackog naroda, da je ekonomija u vrlo teskom stanju, kladionice, gudra, kockaste glave ...
Ako to nekoga cini realnim i produktivnim ... ?

O socijalnom ne razmisljam zato sto mi ne treba, jer sam jos uvijek sposoban da sebi zaradim. Kakvo-takvo socijalno postoji, a bio sam u zemljama gdje je takvo nesto misaona imenica.

Zdravstvo je lose, ali sam bio u zemljama gdje je daleko losije ili ga uopste nema. Ljudi umiru od nekakvih bolja koje su nama totalno nepoznate.

Privreda je u katastrofalnom stanju. Krivci smo mi koji ne insistiramo da politicke partije ponude svoj program izlaska iz krize. Ne, drzava nije obavezna da nekome nadje posao ... to je naslijedje socijalizma. Drzava je duzna stvoriti povoljnu klimu za ljude koji ce obezbijediti nova radna mjesta. Mali i srednji biznis je skoro nokautiran fiskalizacijom. Veoma malo govorimo i pisemo o tome.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#275 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

Gojeni H wrote:. Drzava je duzna stvoriti povoljnu klimu za ljude koji ce obezbijediti nova radna mjesta. Mali i srednji biznis je skoro nokautiran fiskalizacijom. Veoma malo govorimo i pisemo o tome.

Mali biznis gushi nepotrebno visoke kamatne stope kod banki.
Post Reply