Smisao života u Bosni i Hercegovini

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Pro
Posts: 295
Joined: 15/08/2013 22:47
Location: Gdje se mostovi sami ruše...

#1 Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Pro »

Koji je to osnovni smisao života?

Da radiš samo da prehraniš svoju porodicu. Ako je tako, što bi osnovao porodicu?
Učiš radi posla, a šta je sa onima hiljadama koji su i dalje nezaposleni i pored diplome?
Imati dijete u ovakvim trenucima je za mene besmisleno. Ako ga imaš gledaš da se neko sažali na tebe. Radiš, gineš, samo da nahraniš sve.
Koja je svrha samog pisanja po forumu? Ako je u pitanju neka diskusija onda skoro niko sa foruma ne radi. Možda su to upravo oni sa diplomom ali bez posla.
Da li je smisao da radiš da bi imao što više para, da napraviš veću kuću od komšije, da imaš bolje auto od njega, da se jednostavno foliraš u društvu kako si uspio u nečemu?


Smisao života bez uplitanja religije. Bio vjernik ili nevjernik, šta god, opet ste razmišljali o samom smislu i shvatanju života. Ono vjersko ostavite sa strane na ovoj temi, da sam to htio pokrenuo bi temu na podforumu "Religija"


Edit: Promijenjen naslov.
Last edited by Pro on 24/08/2013 00:11, edited 1 time in total.
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#2 Re: Smisao života

Post by Frutek »

Jedno od najtežih pitanja na svijetu. Ma svi smo samo posjetioci ovdje, ne vrijedi se sikirat, od života se svakako niko živ nije izvuko :))
User avatar
Pro
Posts: 295
Joined: 15/08/2013 22:47
Location: Gdje se mostovi sami ruše...

#3 Re: Smisao života

Post by Pro »

Razumijem ja u potpunosti drug što se tiče našeg vjerovanja, nevjerovanja, zavisno od koga. Zato i nisam htio ništa religijsko.

Pitanje je sada, da li smo došli u fazi života kada samo radimo da imamo potomke. Koja je svrha imati potomke ako ćemo se patiti u životu radeći sve i svašta da bi oni imali nešto pojesti.
Recimo, znam dosta ljudi koji imaju ogromne kuće, a kažu nema se pare, nema se posla, nema se ničega. Sve veće kuće, a sve manje ljudi živi u njima.
Čist primjer su mobiteli. Nisam materijalista, no znam samo rijetke ljudi koji nemaju najnovije mobitele. Kako neko može reći da se nema para, a pije svaki dan kahvu.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#4 Re: Smisao života

Post by bizet »

boli te dupe sta drugi rade i u cemu vide smisao...uhvatiis svoj pravac i vozis dok ne stignes na cilj :)
User avatar
avantgarde
Posts: 7938
Joined: 01/02/2010 22:02
Location: u masi svakojako sarenih profila..

#5 Re: Smisao života

Post by avantgarde »

nema pravog odgovora na ovo,ustvari,svako za sebe ima neku svoju definiciju ili vise njih o smislu zivota..
ustvari je ovo pitanje sustina svega..
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#6 Re: Smisao života

Post by Frutek »

Ljubav. Sve ostalo je materijalno, jedan dan imaš, drugi nemaš, jedino što čovjeka ispuni je ljubav i osjećaj pripadnosti negdje. Zato mi je žao ljudi kojima je duša prazna, dzaba ti onda sve.
User avatar
Pro
Posts: 295
Joined: 15/08/2013 22:47
Location: Gdje se mostovi sami ruše...

#7 Re: Smisao života

Post by Pro »

bizet wrote:boli te dupe sta drugi rade i u cemu vide smisao...uhvatiis svoj pravac i vozis dok ne stignes na cilj :)
Mene više boli šta rade drugi, nego ja. Ovdje mislim na stanje u državi i šta se sve radi. Ne mogu nikako gledati samo svoj pravac i biti onaj dio koji sve ignorira.
avantgarde wrote:nema pravog odgovora na ovo,ustvari,svako za sebe ima neku svoju definiciju ili vise njih o smislu zivota..
ustvari je ovo pitanje sustina svega..
Ja mislim da svako pitanje ima odgovor, no trenutno na ovaj ne znamo potpuno odgovor. Smisao života u vezi religije mi je u potpunosti jasan. Radiš da zaradiš onaj svijet. No šta je sa samim životom, stanjem u društvu. Da li je došlo takvo vrijeme da se ignorira sve samo da je dobro pojedincu, gdje je tu masa.
Genije wrote:biti sretan
Kako biti sretan a znaš da je u tvojoj državi preko 50% nezaposlenih, da je na birou po par hiljada ljudi sa fakultetima, da je korupcija i nepotizam vodeći u Evropi. Možda previše razmišljam o takvim stvarima koji su nekome bez veze. Možda sam i zaboravio šta je to biti sretan.
Frutek wrote:Ljubav. Sve ostalo je materijalno, jedan dan imaš, drugi nemaš, jedino što čovjeka ispuni je ljubav i osjećaj pripadnosti negdje. Zato mi je žao ljudi kojima je duša prazna, dzaba ti onda sve.

Da, ljubav. No jedno vodi drugome. Imaš ljubav prema porodici itd. Poslije toga upoznaš ljubav svoga života i onda počne razmišljanja. Koja je svrha te ljubavi. Valjda da se kruniše brakom. Koja je svrha braka, potomak. Da li zaista želimo imati dijete u ovakvoj državi ili u ovakvom vremeno gdje je zaboravljeno mnogo toga što bi trebalo biti dio normalnog čovjeka.
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#8 Re: Smisao života

Post by Frutek »

Druze moj, promjeni ime teme u "Smisao života u Bosni i Hercegovini". Djeluješ mi nezadovoljan sveukupnom situacijom u BiH, ali većina svijeta jeste. Imaš 2 izbora, da napraviš što bolje od života gdje si se rodio i gdje si na svom ili da se pakuješ i ideš negdje gdje nećeš imat takve dileme i gdje ćeš moći biti sretan bez 1001 podpitanja.
User avatar
Pro
Posts: 295
Joined: 15/08/2013 22:47
Location: Gdje se mostovi sami ruše...

#9 Re: Smisao života

Post by Pro »

Frutek wrote:Druze moj, promjeni ime teme u "Smisao života u Bosni i Hercegovini". Djeluješ mi nezadovoljan sveukupnom situacijom u BiH, ali većina svijeta jeste. Imaš 2 izbora, da napraviš što bolje od života gdje si se rodio i gdje si na svom ili da se pakuješ i ideš negdje gdje nećeš imat takve dileme i gdje ćeš moći biti sretan bez 1001 podpitanja.

Živio sam vani i ljudi su dosta drugačiji. No opet svako ima svoje probleme. Bosna je posebna po tom pitanju. Imam osjećaj da je većina ljudi opterećena drugim ljudima nego sa sobom i to u negativnom konteksu. Nije džabe ona daj meni da crkne krava ako će komšiji dvije. Da li smo doista svi licemjeri.

Genije wrote:nije dovoljno samo misliti
mora se misliti pozitivno
životni imperativ je: pravi putu od govana
kako znaš i umiješ
popravnog nema

Uvijek sam bio optimističan i veseo čovjek. U posljednje vrijeme sam izgubio taj osmijeh koji me krasio od malih nogu. Kako pozitivno misliti kada uđeš u neku državnu firmu (Bh telekom) i vidiš momka od 18 godina kako radi dok ljudi koji su školovani za to nemaju posla. Imam na stotine primjera što sam vidio kroz život, kao i svi mi. Nepravda je prevelika da bi mislio da je sve bajno i da me se ne tiče. Ovo je ipak moja država, kakva god da je volim je.
User avatar
gnjev
Posts: 3357
Joined: 02/04/2013 11:56
Location: Sarajevo
Contact:

#10 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by gnjev »


:mrgreen:
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#11 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Frutek »

gnjev wrote:
:mrgreen:
Od kad nisam čuo ovu pjesmu :D
Pro wrote:Živio sam vani i ljudi su dosta drugačiji. No opet svako ima svoje probleme. Bosna je posebna po tom pitanju. Imam osjećaj da je većina ljudi opterećena drugim ljudima nego sa sobom i to u negativnom konteksu. Nije džabe ona daj meni da crkne krava ako će komšiji dvije. Da li smo doista svi licemjeri.
Većina ljudi jeste, pogotovo u našem narodu, takav mentalitet. Nažalost malo je ostalo od bosanskog merhametluka ako ga je ikad i bilo. Predugo se loše živi a gap izmedju onih koji preživljavaju i onih koji imaju je sve veći. Kad onda sabereš 2 i 2, nije ni čudo što je svijest tu gdje jeste. By the way, živio sam i ja vani i to u Americi. Oni su opet posebna priča, ima i dobrih ljudi ali s većinom nikad ne znaš jesi li prijatelj ili nisi. Kod nas su barem iskreniji od toga.
Pro wrote: Uvijek sam bio optimističan i veseo čovjek. U posljednje vrijeme sam izgubio taj osmijeh koji me krasio od malih nogu. Kako pozitivno misliti kada uđeš u neku državnu firmu (Bh telekom) i vidiš momka od 18 godina kako radi dok ljudi koji su školovani za to nemaju posla. Imam na stotine primjera što sam vidio kroz život, kao i svi mi. Nepravda je prevelika da bi mislio da je sve bajno i da me se ne tiče. Ovo je ipak moja država, kakva god da je volim je.
Nemoj da kloneš duhom. Ne mozes ti riješavat probleme svijeta ili drzave BiH. Nema čovjeka koji to moze i gdje god da si na ovom svijetu, imat ćeš neki svoj mikro-svijet sa par ljudi oko sebe koji će ti činit život. Isto to napraviš i ovdje. Ako si sposoban, nemoj čekat da te neko zaposli (ako si nezaposlen), osnuj svoj biznis pa vidi kako ide, bori se. To i ja radim, ne pametujem u prazno. Najgore se predat...
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#12 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Frutek »

Genije wrote:konstruktivni bijes je zdraviji od depre
ako ti to sve toliko smeta
pretoči to u neki pozitivni inat, izbaci to iz sebe kroz akciju
al ne ulazi u zamku da možeš promijeniti svijet i ljude
to je sizifov posao
Dugo nisam nešto pametnije pročitao :thumbup: :bih:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#13 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Great Cornholio »

I u BiH, kao i u drugim državama, žive različiti ljudi, i svaki čovjek živi život dajući mu neki smisao, niko ne smatra da život nema smisla, niko osim čovjeka koji je zapao u depresiju pa u životu ne vidi nikakav smisao.

Postoje i ljudi koji traže neki univerzalni smisao života, njima je smisao života traženje odgovora na to pitanje.
futurista
Posts: 84
Joined: 18/06/2013 11:31

#14 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by futurista »

ni ja bogami :)
zakonpera
Posts: 345
Joined: 27/10/2011 13:45

#15 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by zakonpera »

"Džine i ljude sam stvorio samo zato da Mi se klanjaju" (Ez-Zarijat: 56)

Odmah da preskocimo smisao jer je ona sasvim jasna. Tebe muce materijalni problemi i mislis ako bi svi bili zaposleni da bi bili i sretni. Pogledaj samo da se u socijalno najrazvijenim zemljama u kojem tece blagostanje desava najvise samoubistava, psihickih bolesnika i oboljelih od depresije, anksioznosti itd.

Al ako potezes to pitanje materijalne situiranosti mislim da kod nas u Bosni ljudi nisu shvatili kapitalizam i slobodno trziste pa cekaju da budu zaposleni umjesto da sami sebe zaposle. Nadji neku trzisnu nisu i uzmi stvar u svoje ruke, pokreni nki posao, bilo sta sto se ne kosi sa zakonom i moralnim nacelima pa ce ti krenuti nafaka. Uz to da si jos zahvalan Gospodaru koji te stvorio jer u sjemenu spermica koji je plutao do maternice imao si srecu da budes TI, a moglo je da bude milioni razlicitih kombinacija. Ako imas vid, sluh, bubrege, slezenu, jetru, srce koje kuca nepresano bez icijeg nadzor osim Gospodara. Zbog cega bi bio i dalje depresivan kada sigurno nisi gladan, ims vode da pijes, mozak ti radi, razmisljas. Zivis u jedenoj od najpogodnijih prostora za zivot na svijetu, mediteranu koji ima cetiri poluostrva. Od ta cetiri poluostrva Balkan je njljepsi a Bosna u srcu Balkana. Otidji nekda na planine oko Sarajeva, ja ti preporucujem Treskavicu, Visocicu, Tajan, Cvrsnicu, otidji u kanjon Rakitnice. Kada obidjes planine oko Sarajeva ali i sire bices zaddovoljniji, jacat ces samopouzdanje, vidjeces da covjek nije sve vec da je sve Allahovo stvranje i da je sve stvorio zbog covjeka i da se sve vrti oko toga. Ne moras biti religiozan pa da sve to zakljucis kada to obidjes i malo razmisis. Pitanje je uslo u svrrhu zivota a svrha zivota ne postoji bez Gospodara. Moj odgovor nemoj gledati kllasicno religijski po ustljenim principima vec kao slobodno razmisljanje.
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#16 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by _mufljuz_ »

zakonpera wrote:"Džine i ljude sam stvorio samo zato da Mi se klanjaju" (Ez-Zarijat: 56)

Odmah da preskocimo smisao jer je ona sasvim jasna. Tebe muce materijalni problemi i mislis ako bi svi bili zaposleni da bi bili i sretni. Pogledaj samo da se u socijalno najrazvijenim zemljama u kojem tece blagostanje desava najvise samoubistava, psihickih bolesnika i oboljelih od depresije, anksioznosti itd.

Al ako potezes to pitanje materijalne situiranosti mislim da kod nas u Bosni ljudi nisu shvatili kapitalizam i slobodno trziste pa cekaju da budu zaposleni umjesto da sami sebe zaposle. Nadji neku trzisnu nisu i uzmi stvar u svoje ruke, pokreni nki posao, bilo sta sto se ne kosi sa zakonom i moralnim nacelima pa ce ti krenuti nafaka. Uz to da si jos zahvalan Gospodaru koji te stvorio jer u sjemenu spermica koji je plutao do maternice imao si srecu da budes TI, a moglo je da bude milioni razlicitih kombinacija. Ako imas vid, sluh, bubrege, slezenu, jetru, srce koje kuca nepresano bez icijeg nadzor osim Gospodara. Zbog cega bi bio i dalje depresivan kada sigurno nisi gladan, ims vode da pijes, mozak ti radi, razmisljas. Zivis u jedenoj od najpogodnijih prostora za zivot na svijetu, mediteranu koji ima cetiri poluostrva. Od ta cetiri poluostrva Balkan je njljepsi a Bosna u srcu Balkana. Otidji nekda na planine oko Sarajeva, ja ti preporucujem Treskavicu, Visocicu, Tajan, Cvrsnicu, otidji u kanjon Rakitnice. Kada obidjes planine oko Sarajeva ali i sire bices zaddovoljniji, jacat ces samopouzdanje, vidjeces da covjek nije sve vec da je sve Allahovo stvranje i da je sve stvorio zbog covjeka i da se sve vrti oko toga. Ne moras biti religiozan pa da sve to zakljucis kada to obidjes i malo razmisis. Pitanje je uslo u svrrhu zivota a svrha zivota ne postoji bez Gospodara. Moj odgovor nemoj gledati kllasicno religijski po ustljenim principima vec kao slobodno razmisljanje.
vjerovatno ce mu alah spustit auto stan i hranu ako ode u dzamiju - ko zna mozda i hoce - SDA muminima je dao i vise od toga :mrgreen: oni nisu depresivni nikako naprotiv - njih vjera drzi na nivou :mrgreen:
zakonpera
Posts: 345
Joined: 27/10/2011 13:45

#17 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by zakonpera »

_mufljuz_ wrote:
zakonpera wrote:"Džine i ljude sam stvorio samo zato da Mi se klanjaju" (Ez-Zarijat: 56)

Odmah da preskocimo smisao jer je ona sasvim jasna. Tebe muce materijalni problemi i mislis ako bi svi bili zaposleni da bi bili i sretni. Pogledaj samo da se u socijalno najrazvijenim zemljama u kojem tece blagostanje desava najvise samoubistava, psihickih bolesnika i oboljelih od depresije, anksioznosti itd.

Al ako potezes to pitanje materijalne situiranosti mislim da kod nas u Bosni ljudi nisu shvatili kapitalizam i slobodno trziste pa cekaju da budu zaposleni umjesto da sami sebe zaposle. Nadji neku trzisnu nisu i uzmi stvar u svoje ruke, pokreni nki posao, bilo sta sto se ne kosi sa zakonom i moralnim nacelima pa ce ti krenuti nafaka. Uz to da si jos zahvalan Gospodaru koji te stvorio jer u sjemenu spermica koji je plutao do maternice imao si srecu da budes TI, a moglo je da bude milioni razlicitih kombinacija. Ako imas vid, sluh, bubrege, slezenu, jetru, srce koje kuca nepresano bez icijeg nadzor osim Gospodara. Zbog cega bi bio i dalje depresivan kada sigurno nisi gladan, ims vode da pijes, mozak ti radi, razmisljas. Zivis u jedenoj od najpogodnijih prostora za zivot na svijetu, mediteranu koji ima cetiri poluostrva. Od ta cetiri poluostrva Balkan je njljepsi a Bosna u srcu Balkana. Otidji nekda na planine oko Sarajeva, ja ti preporucujem Treskavicu, Visocicu, Tajan, Cvrsnicu, otidji u kanjon Rakitnice. Kada obidjes planine oko Sarajeva ali i sire bices zaddovoljniji, jacat ces samopouzdanje, vidjeces da covjek nije sve vec da je sve Allahovo stvranje i da je sve stvorio zbog covjeka i da se sve vrti oko toga. Ne moras biti religiozan pa da sve to zakljucis kada to obidjes i malo razmisis. Pitanje je uslo u svrrhu zivota a svrha zivota ne postoji bez Gospodara. Moj odgovor nemoj gledati kllasicno religijski po ustljenim principima vec kao slobodno razmisljanje.
vjerovatno ce mu alah spustit auto stan i hranu ako ode u dzamiju - ko zna mozda i hoce - SDA muminima je dao i vise od toga :mrgreen: oni nisu depresivni nikako naprotiv - njih vjera drzi na nivou :mrgreen:
vjerovatno nisi ozbiljan ako imas imalo razuma a imas pa da malo razmislis. Komentar ti ne prilici intelektualnom razvoju trogodisnjaka al vjerovatno se salis i ne mislis napravit diskusiju ozbiljnom. Kakve veze ima SDA sa temom i smislom zivota ???
Ako je tebi smisao zivota auto, stan i hrana pa ti si ogranicen covjek onda. Jel mislis da ces odagnati sva pitanja ako imas auto, stan i hranu. Jel mislis da je covjek samo to. Ja kada bi sveo svoje ciljeve na auto, stan i hranu pa bolje bi bilo i da ne zivim. Za takve stavove i ciljeve se i javlja depresija. Svaki prosjecan covjek taj cilj ostvari i sta onda ???
mozda onda pozelis penthaus, AMG i pecene prepelice svaki dan, pticijeg mlijeka.. i sta onda ??? ... tako u krug dok ne zastari tehnologija i ostane stan demode za nekih par godina ???
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#18 Re: Smisao života

Post by Hajvan »

Genije wrote:biti sretan
:thumbup:


Image






a ovi ostali mogu da nastave s "pametovanjima"...
Last edited by Hajvan on 26/08/2013 10:56, edited 1 time in total.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#19 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Zokipfc »

Smisao zivota je ljubav

Ljubav, i nauka
User avatar
Pro
Posts: 295
Joined: 15/08/2013 22:47
Location: Gdje se mostovi sami ruše...

#20 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Pro »

zakonpera wrote:"Džine i ljude sam stvorio samo zato da Mi se klanjaju" (Ez-Zarijat: 56)

Odmah da preskocimo smisao jer je ona sasvim jasna. Tebe muce materijalni problemi i mislis ako bi svi bili zaposleni da bi bili i sretni. Pogledaj samo da se u socijalno najrazvijenim zemljama u kojem tece blagostanje desava najvise samoubistava, psihickih bolesnika i oboljelih od depresije, anksioznosti itd.

Al ako potezes to pitanje materijalne situiranosti mislim da kod nas u Bosni ljudi nisu shvatili kapitalizam i slobodno trziste pa cekaju da budu zaposleni umjesto da sami sebe zaposle. Nadji neku trzisnu nisu i uzmi stvar u svoje ruke, pokreni nki posao, bilo sta sto se ne kosi sa zakonom i moralnim nacelima pa ce ti krenuti nafaka. Uz to da si jos zahvalan Gospodaru koji te stvorio jer u sjemenu spermica koji je plutao do maternice imao si srecu da budes TI, a moglo je da bude milioni razlicitih kombinacija. Ako imas vid, sluh, bubrege, slezenu, jetru, srce koje kuca nepresano bez icijeg nadzor osim Gospodara. Zbog cega bi bio i dalje depresivan kada sigurno nisi gladan, ims vode da pijes, mozak ti radi, razmisljas. Zivis u jedenoj od najpogodnijih prostora za zivot na svijetu, mediteranu koji ima cetiri poluostrva. Od ta cetiri poluostrva Balkan je njljepsi a Bosna u srcu Balkana. Otidji nekda na planine oko Sarajeva, ja ti preporucujem Treskavicu, Visocicu, Tajan, Cvrsnicu, otidji u kanjon Rakitnice. Kada obidjes planine oko Sarajeva ali i sire bices zaddovoljniji, jacat ces samopouzdanje, vidjeces da covjek nije sve vec da je sve Allahovo stvranje i da je sve stvorio zbog covjeka i da se sve vrti oko toga. Ne moras biti religiozan pa da sve to zakljucis kada to obidjes i malo razmisis. Pitanje je uslo u svrrhu zivota a svrha zivota ne postoji bez Gospodara. Moj odgovor nemoj gledati kllasicno religijski po ustljenim principima vec kao slobodno razmisljanje.
Pročitaj uvod što sam napisao :)


@Genije

Dobar post i savjet.
hurmasica:D
Posts: 59
Joined: 06/07/2013 13:50

#21 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by hurmasica:D »

LJUBAAAV , ljubav je smisao zivota !

http://www.youtube.com/watch?v=1UB3xjpo2dw
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#22 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Ramzess Veliki »

zakonpera wrote:"Džine i ljude sam stvorio samo zato da Mi se klanjaju" (Ez-Zarijat: 56)

Odmah da preskocimo smisao jer je ona sasvim jasna. Tebe muce materijalni problemi i mislis ako bi svi bili zaposleni da bi bili i sretni. Pogledaj samo da se u socijalno najrazvijenim zemljama u kojem tece blagostanje desava najvise samoubistava, psihickih bolesnika i oboljelih od depresije, anksioznosti itd.
A-ha .... vala baš. Sve se samopoubijaše u Švedskoj, Holandiji, Danskoj ... pozlilo im života u uređenoj zemlji, smori ih rahatluk, poželili se da su gladni i bez nade, da ne mogu ni Kadeta iz 84-te kupiti ni na kredit, povraća im se što na godišnji moraju na Sejšele u hotel sa 5 zvjezdica i muka im što im je svaki pedalj zemlje pokriven WiFi mrežom ... da ne nabrajam dalje. :novine:
Idi tamo pa im vazi kako su nesrećni i da je bolje gladan raditi na suncu nego sit ležat' u hladu ne bil' tobe došli. :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#23 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Ramzess Veliki »

Pro wrote:Koji je to osnovni smisao života?
Ama ovo što rahmetli Đon Lenon reče - sreća. :thumbup:
Da imaš sreće da trefiš na lotu pa budeš srećan. :D
User avatar
Pro
Posts: 295
Joined: 15/08/2013 22:47
Location: Gdje se mostovi sami ruše...

#24 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Pro »

Ne igram loto :-D

Kad smo već kod sreće. Ne vjerujem baš toliko u sreću, nesreću, mislim da smo mi sami krivci za neke naše postupke, te da su ljudi vremenom izmislili riječi za njih. Ako neko postigne tri gola na nekoj utakmici, to nije sreća, to je treniranje i koncentracija. Ako neko izađe na ispit bez učenja i padne, to nije nesreća, već lijenost i nespremnost. Isto kao "izvini", riječ koja postoji radi nas da bi se bolje osjećali nakon naših postupaka. Uvrijediš nekoga na bilo koji način i kažeš samo izvini i to je to :)
someone_
Posts: 308
Joined: 26/12/2006 15:03

#25 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by someone_ »

zakonpera wrote:"Džine i ljude sam stvorio samo zato da Mi se klanjaju" (Ez-Zarijat: 56)

Odmah da preskocimo smisao jer je ona sasvim jasna. Tebe muce materijalni problemi i mislis ako bi svi bili zaposleni da bi bili i sretni. Pogledaj samo da se u socijalno najrazvijenim zemljama u kojem tece blagostanje desava najvise samoubistava, psihickih bolesnika i oboljelih od depresije, anksioznosti itd.

Al ako potezes to pitanje materijalne situiranosti mislim da kod nas u Bosni ljudi nisu shvatili kapitalizam i slobodno trziste pa cekaju da budu zaposleni umjesto da sami sebe zaposle. Nadji neku trzisnu nisu i uzmi stvar u svoje ruke, pokreni nki posao, bilo sta sto se ne kosi sa zakonom i moralnim nacelima pa ce ti krenuti nafaka. Uz to da si jos zahvalan Gospodaru koji te stvorio jer u sjemenu spermica koji je plutao do maternice imao si srecu da budes TI, a moglo je da bude milioni razlicitih kombinacija. Ako imas vid, sluh, bubrege, slezenu, jetru, srce koje kuca nepresano bez icijeg nadzor osim Gospodara. Zbog cega bi bio i dalje depresivan kada sigurno nisi gladan, ims vode da pijes, mozak ti radi, razmisljas. Zivis u jedenoj od najpogodnijih prostora za zivot na svijetu, mediteranu koji ima cetiri poluostrva. Od ta cetiri poluostrva Balkan je njljepsi a Bosna u srcu Balkana. Otidji nekda na planine oko Sarajeva, ja ti preporucujem Treskavicu, Visocicu, Tajan, Cvrsnicu, otidji u kanjon Rakitnice. Kada obidjes planine oko Sarajeva ali i sire bices zaddovoljniji, jacat ces samopouzdanje, vidjeces da covjek nije sve vec da je sve Allahovo stvranje i da je sve stvorio zbog covjeka i da se sve vrti oko toga. Ne moras biti religiozan pa da sve to zakljucis kada to obidjes i malo razmisis. Pitanje je uslo u svrrhu zivota a svrha zivota ne postoji bez Gospodara. Moj odgovor nemoj gledati kllasicno religijski po ustljenim principima vec kao slobodno razmisljanje.
:thumbup: I kao sto kazes ne mora se na ovo gledati religijski.

Shega je sto ljudi uvjek cekaju nesto da bi onda mogli poceti da budu sretni i da ostvare taj "smisao zivota". Da kupim auto pa cu biti sretan. Onda kupe auto pa su sretni dva dana pa im to postane normalno. Da mi je da dobijem posao, pa dobijes posao i onda te muci gazda. Da mi je da budem direktor, pa postanes direktor i onda te muce plate, kupci...

Uglavnom ja ne mislim da je smisao zivota sreca, jer je to samo jedna od mnogih emocija koje se stalno mjenjaju. I kao i ostale emocije ne moze biti trajna i stalna. Mislim da je nedostizna, i da nema covjeka koji je stalno sretan. Isto tako ne smatram da su ostala osjecanja sama po sebi losa. Kad je neko ljut i to je za covjeka, tuga isto...

Mislim da je smisao zivota raditi dobro sta god da radis i na najbolji nacin koji to mozes. Ako si student budi odlican student, ako si otac budi izvrstan otac, ako si doktor budi super doktor, ako si vjernik budi dobar vjernik, ako si ateista budi odlican ateista. Ako si nezaposlen, budi dobar i u tome (na nacin da ne gubis nadu, da trazis posao proaktivno, i sl.) Naravno, ne mora znaciti da mozemo ovo uvjek postici, ali je svrha pokusavati da se dostigne sto visi nivo.
Post Reply