Smisao života u Bosni i Hercegovini

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#276 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Walther »

Gojeni H wrote:
Walther wrote:
Gojeni H wrote:Kakav je smisao zivota bosanskog seljaka u 13 vijeku? Trecina gazdi, a veliko pitanje iznad glave hoce li biti rodna ili nerodna godina i kako ce se djeca prehraniti. A onda gazda pozove da se ide u rat jer bi opet neki "pravovjerni" da mu vjerovanje ispravljaju ... jal' na zapadno, jal' na istocno ucenje.

Zivot je prelijep. Dan za danom, mladicu. Otidi na brda iznad Sarajeva ili dalje. Ako nece jaran ili djevojka otidi sam. Poradi na sebi, pa na svojoj okolini. Osjeti srecu punim plucima. Furaj sport, tu greske nema. Nadji "stvaralacki" hobi, i definitivno se distanciraj od negativnih ljudi.
Ovaj tip "udri brigu na veselja" tip razmisljanja je mogao proci u SFRJ. Danes samo recept za patnju. Zivot je prelijep ako postoje uslovi. Ako nemas uslova mozes ti unutra osjecati stagod hoces i bice sranje. Mozes ti redovno obilaziti brada, jarane, sport ili stvaralacki hobi ali bice sranje.
To su svi shvatili i bjeze vani ili "zivotare" jer nemaju drugog izbora. Nije to samo u BiH tako ali tamo je to itekako pravilo. Samo nekoliko razloga.
- sociala totalno u guzu
- zdravstvo totalno u guzu
- privreda u guzu
...

A najgore tek dolazi...
Uh, fakat kad sam ovo napisao, tek sad vidjeh da neko i citira nesto sto sam naskrabao. :D

Eto, alternativa je da svako jutro kad se probudis razmislis o tome kako je moguce da je Bakir I. pobijedio za clana Predsjednistva iz reda bosnjackog naroda, da je ekonomija u vrlo teskom stanju, kladionice, gudra, kockaste glave ...
Ako to nekoga cini realnim i produktivnim ... ?

O socijalnom ne razmisljam zato sto mi ne treba, jer sam jos uvijek sposoban da sebi zaradim. Kakvo-takvo socijalno postoji, a bio sam u zemljama gdje je takvo nesto misaona imenica.

Zdravstvo je lose, ali sam bio u zemljama gdje je daleko losije ili ga uopste nema. Ljudi umiru od nekakvih bolja koje su nama totalno nepoznate.

Privreda je u katastrofalnom stanju. Krivci smo mi koji ne insistiramo da politicke partije ponude svoj program izlaska iz krize. Ne, drzava nije obavezna da nekome nadje posao ... to je naslijedje socijalizma. Drzava je duzna stvoriti povoljnu klimu za ljude koji ce obezbijediti nova radna mjesta. Mali i srednji biznis je skoro nokautiran fiskalizacijom. Veoma malo govorimo i pisemo o tome.
Kad svoj zivot ogranicis "sta ja sad trebam" ili ne onda je sve skupa bezveze, bar po meni. Meni sad recimo nije potreban doktor (knock knock) ali kad zatreba onda je kontati zasto je zdravstvo u guzu. Licno losije nisam vidio. Sociala mi nije potrebna ali je lijepo znati da postoji, itd,. Imao sam zelju da se vratim, proveo dosta vremena dole ali te vec neke sasvim obicne stvari izlude. I tu ne mislim na Bakira, entitete i slicno... A mogu si misliti kakav je tek zivot i smisao povratnika u "RS" :roll:
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#277 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

Walther,

Znaci ti uopste ne zivis u BiH ? a kukas o ovoj zemlji ? :lol:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#278 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Gojeni H »

@joooj

Mislim da si pogresno razumjela moj post, ali eto neka je do mene.

Post je napisan tako zato sto je na pdf Filozofija, pa malo filozofiram. :D
Ono sto sam pokusavao da kazem je da ne vidim nikakvog dobra za osobu u stalnom dijagnosticiranju problema, te konstatntoj kuknjavi.

Kada budemo pisali na pdf Politika, onda u potpunosti podrzavam tvoj stav da ne mozemo gledati na one "gore od nas" vec treba da ukazujemo na probleme i da se zalazemo za pravedno drustvo.

Sto se Juge tice, davno prezvakano ... zivio sam ja u to doba ... bile su neke druge vrijednosti, neke dobre a neke ni blizu vrijednostima. Kod mnogih se nije ni znalo za bolje. Sad se zna pa je belaj.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#279 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Lajavikrelac »

Memory wrote:Život u Bosni i Hercegovini nema nikakvog smisla. Dobar si čovjek ako radiš negdje za 20KM po građevini, a šupak si ako imaš dnevnicu od 40KM jer s tim postaješ elita. Dok mnogi u Evropi, posebno studenti imaju neke posliće da se nešto zaradi i putuje po Evropi mi ovdje gledamo ili gledali smo kako da skucamo jednu ratu za školarinu. Da nisam u mladosti obišao mnoge države ne bi znao da postoje druge države osim na času geografije prije 15-tak godina ili na google i slikama.

Vidio sam sličnu temu o donošenje djeteta na ovaj svijet i da li je to nepravda prema njemu. Tema koja bi se mogla odmah povezati sa ovom. Moralno je nepravedno imati dijete u ovakvim vremenima gdje se čovjek doslovno pati sa egzistencijom. Živimo u vremeno kada je bitno šta i koliko znaš, nego koga znaš, džabe ti tri fakulteta, titule magistra kada ne možeš naći posao jer nisi pogodan. Da dobiješ dijete i uđeš u brak je šah mat pozicija. Neki će reći da se čovjek više trudi kada uđe u sami brak, da, trudi se da ne bude kući sa ženom jer bi je morao gledati 24\7.

Život nam se sastoji od slušanja korumpiranih ljudi na tv-u do nepotizma u svim gradovima u BiH. Samim tim čovjek upadne u depresiju jer se zapita što se toliko trudio da postane neko i nešto, da li je to zaslužio i čemu sve vodi. Vodeći smo po razmišljanju jer imamo najviše slobodnog vremena zbog stanja u ovoj državi gdje se ne zna ko pije, a ko plaća. Jedni su u srednjem vijeku, spominju nekakve genocidne tvorevine kao republike, drugi spominju vehabije jer ne znaju šta će od dosade, a treći ponosno prisvajaju sve pod svoju zastava kao da je BiH vagina koja se oplođuje sa svih strana u nekoj orgiji.
Dobro izlaganje, slažem se :thumbup: Stvarno šta je smisao ne života nego pukog preživljavanja na ovim prostorima :sad:
Zastavnik_dzemo
Posts: 349
Joined: 27/08/2014 12:29

#280 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Zastavnik_dzemo »

Smisao je sam sebi stvoriti uslove za bolji zivot .... samo budala moze cekati 20godina da dodje vlast koja ce nas pokrenuti ... samo budala ceka godinu ili vise na birou i ceka da ga zovnu .... samo budala se zadovoljava malom platom jer ide logikom bar je redovna .... pametan nikad nije zadovoljan jer covjek je stvoren da napreduje i uvijek zeli i ostvaruje vise
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#281 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

Zivot je borba gdje god da se nalazis. Neki ljudi jednostavno nisu spremni da prihvate tu borbu. Pa kukaju. :D
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#282 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by zrakomlat »

Zastavnik_dzemo wrote:Smisao je sam sebi stvoriti uslove za bolji zivot .... samo budala moze cekati 20godina da dodje vlast koja ce nas pokrenuti ... samo budala ceka godinu ili vise na birou i ceka da ga zovnu .... samo budala se zadovoljava malom platom jer ide logikom bar je redovna .... pametan nikad nije zadovoljan jer covjek je stvoren da napreduje i uvijek zeli i ostvaruje vise
:thumbup:
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#283 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by dezurni_ucenik »

,
Last edited by dezurni_ucenik on 25/10/2014 02:01, edited 1 time in total.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#284 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

a ko je tebi rekao da zavrsavanjem faksa dobijas garantovani posao ?? :-)
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#285 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by dezurni_ucenik »

prog321 wrote:a ko je tebi rekao da zavrsavanjem faksa dobijas garantovani posao ?? :-)

Bakir. :-)
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#286 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

dezurni_ucenik wrote:
prog321 wrote:a ko je tebi rekao da zavrsavanjem faksa dobijas garantovani posao ?? :-)

Bakir. :-)
Slag'o te. :D
U kapitalizmu to ne postoji.
Ako si faks zavrsio morao si stechi neko znanje sa kojim mozes poceti nesto raditi. Za sebe ili se udruziti sa nekim.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#287 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Lajavikrelac »

prog321 wrote:Zivot je borba gdje god da se nalazis. Neki ljudi jednostavno nisu spremni da prihvate tu borbu. Pa kukaju. :D
Jest...ista borba za život u Njemačkoj, Austriji i kod nas :roll:
Zastavnik_dzemo wrote:Smisao je sam sebi stvoriti uslove za bolji zivot .... samo budala moze cekati 20godina da dodje vlast koja ce nas pokrenuti ... samo budala ceka godinu ili vise na birou i ceka da ga zovnu .... samo budala se zadovoljava malom platom jer ide logikom bar je redovna .... pametan nikad nije zadovoljan jer covjek je stvoren da napreduje i uvijek zeli i ostvaruje vise
NiĐe veze :-)

Prvih poslijeratnih godina i tamo do 2002 je bilo daleko bolje nego danas, čak mislim da su to najbolje godine od rata....nije bilo sjajno ali narod imao nadu u bolje sutra, u bolju budućnost. Sad su ubili i tu nadu u narodu da ćemo dočakati bolja vremena, ubili su dušu u ovom narodu. Majku im jebem političarsku lopovsku :place1:
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#288 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by m_l »

Lajavikrelac wrote:nije bilo sjajno ali narod imao nadu u bolje sutra, u bolju budućnost. Sad su ubili i tu nadu u narodu da ćemo dočakati bolja vremena, ubili su dušu u ovom narodu.
Od svega ovo je najtuznije. Nazalost.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#289 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Gojeni H »

prog321 wrote:
dezurni_ucenik wrote:
prog321 wrote:a ko je tebi rekao da zavrsavanjem faksa dobijas garantovani posao ?? :-)

Bakir. :-)
Slag'o te. :D
U kapitalizmu to ne postoji.
Ako si faks zavrsio morao si stechi neko znanje sa kojim mozes poceti nesto raditi. Za sebe ili se udruziti sa nekim.
Ne treba ni pristajati na muku. Imao sam ja platu od 600 KM. Nije nimalo ubavo. Da nisam imao nesto ustedjevine od pecalbe, bilo bi milina da suze frCaju iz ociju.

Ali i dalje mislim da od sazalijevanja i slusanja ovih "dobronamjernih" koje @ucenik spominje nema nista.
Da je lagano nije, ali se furati dalje mora. Na kraju vidis od kakvog si materijala isklesan.
User avatar
mayab
Posts: 27121
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#290 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by mayab »

http://www.klix.ba/vijesti/bih/uhapseni ... /141024145

http://www.klix.ba/vijesti/bih/ukinuta- ... /141021151
Kad ovakve stvari procitas, stvarno se zapitas, koji je smisao zivota u BiH, za običnog , prosječnog čovjeka; ropstvo valjda, šta li ????
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#291 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

mayab wrote:http://www.klix.ba/vijesti/bih/uhapseni ... /141024145

http://www.klix.ba/vijesti/bih/ukinuta- ... /141021151
Kad ovakve stvari procitas, stvarno se zapitas, koji je smisao zivota u BiH, za običnog , prosječnog čovjeka; ropstvo valjda, šta li ????
Sta ta prica ima sa ropstvom , ne razumijem ??
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#292 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Zatamnjena stakla »

mayab wrote:http://www.klix.ba/vijesti/bih/uhapseni ... /141024145

http://www.klix.ba/vijesti/bih/ukinuta- ... /141021151
Kad ovakve stvari procitas, stvarno se zapitas, koji je smisao zivota u BiH, za običnog , prosječnog čovjeka; ropstvo valjda, šta li ????
Moj stari se i dalje pita, zašto sam slušao svoju ženu i ostao u Bosni :)
User avatar
mirsek
Posts: 12820
Joined: 07/05/2010 15:40

#293 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by mirsek »

prog321 wrote:
dezurni_ucenik wrote:
prog321 wrote:a ko je tebi rekao da zavrsavanjem faksa dobijas garantovani posao ?? :-)

Bakir. :-)
Slag'o te. :D
U kapitalizmu to ne postoji.
Ako si faks zavrsio morao si stechi neko znanje sa kojim mozes poceti nesto raditi. Za sebe ili se udruziti sa nekim.
Na zapadu gdje je trziste prejako i gdje su plate velike.
Kod nas, trziste katastrofa, gusenje preduzentistva od strane drzave,strani lobiji, moras u halku sa politicarima ako zelis dugorocno da opstanes.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#294 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

mirsek wrote: Na zapadu gdje je trziste prejako i gdje su plate velike.
Kod nas, trziste katastrofa, gusenje preduzentistva od strane drzave,strani lobiji, moras u halku sa politicarima ako zelis dugorocno da opstanes.
[/quote]

Ima i na zapadu svašta. Puno blještavila. Ali i bijede i tuge.
Tamo su ljudi naučeni generacijama da od države možeš dobiti samo porez.
Parola je: snadji se sam
User avatar
mirsek
Posts: 12820
Joined: 07/05/2010 15:40

#295 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by mirsek »

Gojeni H wrote:
Ne treba ni pristajati na muku. Imao sam ja platu od 600 KM. Nije nimalo ubavo. Da nisam imao nesto ustedjevine od pecalbe, bilo bi milina da suze frCaju iz ociju.

Ali i dalje mislim da od sazalijevanja i slusanja ovih "dobronamjernih" koje @ucenik spominje nema nista.
Da je lagano nije, ali se furati dalje mora. Na kraju vidis od kakvog si materijala isklesan.
90% svrsenih studenata bi pristalo na tu platu kao pocetnu poslije zavrsenog faxa.
Nije puno ali ako zivis sa roditeljima sasvim dovoljno da sebe finansiras.
Cak i ako zivis odvojeno negdje sa partnerom, ako oboje imate po 600 KM to je 1200 KM i dovoljno da zivis bez dugova , naravno bez nekih vecih stvari tipa auto, plazmom od 42 incha, mobiteli od 600 i vise KM itd.
Medjutim i to je vrlo tesko u ovakvoj drzavi.
A drzava ne stimulise preduzetnike nikako i tako koliko toliko podstice bavljenjem privatnim biznisom .
Rezultat toga je logika da je bolje i isplatljivije da 1 partner radi na SIGURNOM poslu u nekom drzavnom organu za 1200 KM plate nego oba da rade kod privatnika za po 800 KM a da im svaki dan prijeti otkazom, smanjenjem plate zbog slabog prometa ili radom subotama kao normalnom praksom.

Kako ovi politicari misle da se ljudi zene i udaju a pogotovo da imaju djecu pored ovakve nesigurne finansijske situacije.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#296 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Lajavikrelac »

prog321 wrote:Tamo su ljudi naučeni generacijama da od države možeš dobiti samo porez.
Parola je: snadji se sam
Samo što tamo imaš izbora, ovdje ne....
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#297 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

Lajavikrelac wrote:
prog321 wrote:Tamo su ljudi naučeni generacijama da od države možeš dobiti samo porez.
Parola je: snadji se sam
Samo što tamo imaš izbora, ovdje ne....
Idi onda tamo. Nemoj kukati matere ti.
Ne mogu podnijeti kad psi laju dok vozovi prolaze.
User avatar
mirsek
Posts: 12820
Joined: 07/05/2010 15:40

#298 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by mirsek »

prog321 wrote:
mirsek wrote: Na zapadu gdje je trziste prejako i gdje su plate velike.
Kod nas, trziste katastrofa, gusenje preduzentistva od strane drzave,strani lobiji, moras u halku sa politicarima ako zelis dugorocno da opstanes.
Ima i na zapadu svašta. Puno blještavila. Ali i bijede i tuge.
Tamo su ljudi naučeni generacijama da od države možeš dobiti samo porez.
Parola je: snadji se sam[/quote]
Pa to ti kazem , tamo mozes da se snadjes sam jer koji god posao da radis plate su dovoljne da mozes normalno da zivis (radnik na pumpi ima platu 800-900 eura u Austriji ). Ne u luksuzu, ali za nase BH standarde sasvim solidno. Plus OGROMNA sansa ako imas neku znanje ili diplomu koja se trazi da ces relativno lako bez stela i koverata naci solidan posao i za njihove uslove sto bi za nase prilike bilo u ravni nekog menadzerskog posla( plata od od 1500-1800 eura neto )
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#299 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Lajavikrelac »

prog321 wrote:Idi onda tamo. Nemoj kukati matere ti.
Ne mogu podnijeti kad psi laju dok vozovi prolaze.
Aj nas ljeba ti prosvijetli da i mi zapjevamo od sreće.... :roll:
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#300 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

Sa 800 Eura u Austriji mozes saviti uši i pjevati borbene.
Bolje ces u BiH sa 400 kermi živjeti.
Post Reply