Smisao života u Bosni i Hercegovini

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#301 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Lajavikrelac »

U BIH bi sa 400 KM umro od gladi ili skorbuta.... :roll:
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#302 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

Lajavikrelac wrote:U BIH bi sa 400 KM umro od gladi ili skorbuta.... :roll:

To je glupost nad glupostima.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#303 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

Elem nejse, idi u Austriju, pa nam javi o 'velikim mogucnostima' tamo.
Do tad,. zik,.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#304 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Lajavikrelac »

Jesi i ti jedan sa budžeta, dijaspore ili šta već? Ko da živiš u paralelnom univerzumu, pa samo za režije ti treba u gradu preko 300 KM :-)
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#305 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

Hajde bolan prosipaj te glupostima onom Waltheru koji je Bosnu vidio u razglednici.
Samac sa 400 kermi u BiH nece zivjeti kao lord ali nece ni umrijeti od gladi to je sigurno.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#306 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Lajavikrelac »

Dobro je halfe, odavno ga neko nije zaslužio....

Image
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#307 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by mirsek »

Lajavikrelac wrote:Jesi i ti jedan sa budžeta, dijaspore ili šta već? Ko da živiš u paralelnom univerzumu, pa samo za režije ti treba u gradu preko 300 KM :-)
Dobro , ne bas za rezije al kirija je za manji stan 250-300 KM plus rezije 150-200 KM .
Znaci minimum 400 KM bez kupovine hrane i bilo cega.
Da napomenem da je roba u trgovackim centrima na zapadu jeftinija nego kod nas.
Restorani i kafici su skuplji ali su TC jeftiniji.
Last edited by mirsek on 25/10/2014 20:10, edited 1 time in total.
oskarboy
Posts: 755
Joined: 25/09/2014 13:04

#308 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by oskarboy »

cisto receno standard nam je u velikom .I., sad se svega ima kupit al dzaba kad nema dovoljno love.sve nam je skupo jer su primanja mizerna.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#309 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Lajavikrelac »

mirsek wrote:Znaci minimum 400 KM bez kupovine hrane i bilo cega.
I obučeš zelenu odjeću i živiš od hlorofila :D
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#310 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

mirsek wrote:
Lajavikrelac wrote:Jesi i ti jedan sa budžeta, dijaspore ili šta već? Ko da živiš u paralelnom univerzumu, pa samo za režije ti treba u gradu preko 300 KM :-)
Dobro , ne bas za rezije al kirija je za manji stan 250-300 KM plus rezije 150-200 KM .
Znaci minimum 400 KM bez kupovine hrane i bilo cega.
Da napomenem da je roba u trgovackim centrima na zapadu jeftinija nego kod nas.
Restorani i kafici su skuplji ali su TC jeftiniji.
Koje gluposti vi kukaroge izvaljute ovdje to je nevjerovatno.
Neko ko zaraduje 400km ce da iznajmljuje stan od 250-300 km ? :lol:
Isto kao onaj sa 800 Eura u Austriji će da iznajmljuje stan od 600 Eura ? :-)
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#311 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by mirsek »

prog321 wrote:
mirsek wrote:
Lajavikrelac wrote:Jesi i ti jedan sa budžeta, dijaspore ili šta već? Ko da živiš u paralelnom univerzumu, pa samo za režije ti treba u gradu preko 300 KM :-)
Dobro , ne bas za rezije al kirija je za manji stan 250-300 KM plus rezije 150-200 KM .
Znaci minimum 400 KM bez kupovine hrane i bilo cega.
Da napomenem da je roba u trgovackim centrima na zapadu jeftinija nego kod nas.
Restorani i kafici su skuplji ali su TC jeftiniji.
Koje gluposti vi kukaroge izvaljute ovdje to je nevjerovatno.
Neko ko zaraduje 400km ce da iznajmljuje stan od 250-300 km ? :lol:
Isto kao onaj sa 800 Eura u Austriji će da iznajmljuje stan od 600 Eura ? :-)
TI si licno rekao da osoba sa 400 KM ne moze zivjeti kao lord ali da moze zivjeti solidno.
De mi nadji jednosoban stan ispod 200 KM a da nije na spratu neke kuce u nekom predgradju.

Još bolje,daj ti objasni kako se 400 KM moze rasporediti a da ta osoba zivi samostalno od toga.????????????? :D

Za tvoju informaciju u Lincu tj. Traumu koji je predgradje Linca za 600 eura mozes iznajmiti dvosoban stan sa placenim svim rezijama.
Da zakljucim, sa 800 eura u austriji ako neces visiti po restoranima i kaficima ti je bolje nego u BIH sa 800 KM .
Plus, OGROMNA sansa je da neces ostati na tom poslu i na toj plati duze vrijeme .
Svakom normalnom je jasno gdje je bolja perspektiva i bolji zivot.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#312 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

Idi onda u Austriju.
Pa nam javi dokle ćeš dogurati sa 800 Eura ;-)


Ps.
Nisam rekao da je Austrija gora od BiH. Ni u kom slucaju. Ali i tamo ljudi kukaju.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#313 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by mirsek »

prog321 wrote:Idi onda u Austriju.
Pa nam javi dokle ćeš dogurati sa 800 Eura ;-)


Ps.
Nisam rekao da je Austrija gora od BiH. Ni u kom slucaju. Ali i tamo ljudi kukaju.
Dogurat vise nego u BIH sa 800 KM.
Fino sam ti objasnio.
Kukaju ljudi kad se porede sa domacim austrijancima koji imaju veca primanja i priznate austrijske diplome.
Kad se porede sa nama u BIH onda nemaju sta kukati.
Ponavljam pitanje.
Rasporedi po troskovima 400 KM da vidimo kako samac moze da prezivi mjesec dana.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#314 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

400 KM mjesecno ?

Evo imas stanova od 100 KM u Sarajevu.
http://www.pik.ba/pretraga?kategorija=2 ... adrata_max
Ostatak rasporedis i zivis lagano. Bez zurbe :D
A mozes i naci cimera pa sve troskove podijeliti.

Hajde sad znjr.
Idi u Austriji, pa onda pricaj kako je tamo bolje sa 800 Eura. Ovako samo prelivamo iz supljeg u prazno.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#315 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by mirsek »

prog321 wrote:400 KM mjesecno ?

Evo imas stanova od 100 KM u Sarajevu.
http://www.pik ba/pretraga?kategorija=23&vrsta=1&od=100&do=150&kanton=9&grad=&kvadrata_min=&kvadrata_max
Ostatak rasporedis i zivis lagano. Bez zurbe :D
A mozes i naci cimera pa sve troskove podijeliti.

Hajde sad znjr.
Idi u Austriji, pa onda pricaj kako je tamo bolje sa 800 Eura. Ovako samo prelivamo iz supljeg u prazno.
Prelivas ti koji nemas tacne informacije pa tvrdis kako je patnja zivjeti u uredjenoj zemlji gdje ti je najmanja plata 1600 KM na jebenoj pumpi a hrana jeftinija nego u BIH i gdje imas OGROMNU sansu naci bolji posao sa preko 2000 KM a ako imas neki certifikat ili priznatu diplomu i duplo vise od toga.
Ja ima vrlo bliske osobe koji zive u Austriji tako da govorim o pouzdanim informacijama iz prve ruke.
Ne radi ti link za PIK.
Vjerovatno si nasao stan koji se izdaje kao prenociste, ili 100 KM po osobi za vise cimera ili negdje u predgradju grada ili na spratu kuce.
I platis rezije 150 KM.
Ostane ti 150 KM za hranu i licne potrebstine.
Živi od toga ako mozes. :D
Austrija.
Stan 400 eura sa svim rezijama predgradje Linza, ostane ti 400 eura za hranu koja je jeftinija nego u BIH, plus za svoje potrebe mozes kupiti nesto na stalnim rasprodajama u kvalitetnim prodavnicama robe i tehnike.
Plus radis najosnovniji posao koji mozes naci, svaki drugi koji nadjes ce biti bolje placen od tog na pumpi. :thumbup: :bih: :run:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#316 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Hajvan »

Pa idi u Avstriju, ko ti brani..
ko te tjera da živiš ovdje…
ha ja
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#317 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by mirsek »

Hajvan wrote:Pa idi u Avstriju, ko ti brani..
ko te tjera da živiš ovdje…
ha ja
Ne kontam ko je tebe prozvao ?? :)
Covjek kaze moze se zivjeti u BIH bez problema ako se stisnes za 400 KM a da Austriji ne mozes sa 800 eura.
Ja kazem upravo suprotno, da mozes u Austriji sa 800 eura a da u BIH ne mozes sa 400 KM.
Jel bolje da mu otvorim oči pojasnjenjem ili da mu samo napisem " ne lupetaj" ?
Svakako da cu ici.
Polako radim na ispunjavanju uslova da ne moram raditi na pumpi nego pravo na normalan posao.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#318 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Hajvan »

cool.
samo naprijed, samo nazad, gdjegod…

i manje forumanja- prije ćeš stići tamo gdje si naumio.
User avatar
Seoskivaralica
Posts: 626
Joined: 25/03/2014 12:51
Location: Ni na nebu ni na zemlji

#319 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Seoskivaralica »

Čitam i gledam gomilu gluposti , pa ljudi žive kako se snadju....
Imam jarane koji imaju plate tako nešto , oko 450 kerma plus topli i ono sa strane ....mislim nije u Bosni niko ko radi glup toliko , svi se snalazimo kako znamo , ...
Uglavnom se živi s nekim popola ili cimeraj i to.....pa što bi živio u dvosobnom stanu ako si sam ili sama...nadješ cimera pa popola ili cuuuuru pa popola....dižu ljudi kredite , vozaju auta , imaju cure , izlaze , more , ? Kako ?
To se ja pitam. Kaže pa snadješ se jbga....

E sad ovaj što filozofira kako nemere e ja mu kaem more ....samo ne znam kako u detalj....
Medjutim malo iskalkulisati ,raditi sve i svašta ,pošteno, ne odbijati nikakav posao i može se...
Ljudi sa djecom ganjaju one neke doplatke za djecu i imaju neke benificije šta ja znam....

Borba jarane , nije lako al se može...Mi u Bosni se slomišmo od posla, satraše se noge pod nama,ne daj bože da bi imali ikakve zaštite nit od države ni od koga....

Zato ja imam ideju koju stalno guram , to je obim plata , i to max 3 x......
Tzn minimalac x 3 pa da vidiš kako minimalac raste....jer ovi na vrhu moraju imati kapitala da manipulišu....
Topli obrok svima isti , karta obavezna i to.....samo terenski rad doplatiti....
Paušali ukidaj , dnevnice ukidaj , doplatak bilo koje vrste ukidaj , odvojen život ukidaj , sve one nebuloze dje se pare namiču ukidaj.....rad u komisiji smatrati radnim mjestom .

Oni što rade u institucijama su dno dna uglavnom, ili ništa ne rade ili su sami sebi smislili posao da im se ne može ovo reći.... :-)
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#320 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by Lajavikrelac »

Image
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#321 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by art vandeley »

Zivjeti u Bosni za 400 KM ne znaci nuzno zivjeti u Sarajevu na potezu Bascarsija-Ilidza ... ima Bosne i mimo toga i moze se zivjeti s tim iznosom kao stalnim prihodom a naravno da se treba potruditi pa nalaziti i alternativne povremene prilive sredstava. Al da bi nekome guzovace i da bude hadzija sa 400 KM , imam toliko i to je to...
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#322 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by dobar osjecaj »

art vandeley wrote:Zivjeti u Bosni za 400 KM ne znaci nuzno zivjeti u Sarajevu na potezu Bascarsija-Ilidza ... ima Bosne i mimo toga i moze se zivjeti s tim iznosom kao stalnim prihodom a naravno da se treba potruditi pa nalaziti i alternativne povremene prilive sredstava. Al da bi nekome guzovace i da bude hadzija sa 400 KM , imam toliko i to je to...
Naravno da se može (pre)živjeti s tim iznosom redovnih mjesečnih prihoda. Prežive od tog iznosa, nažalost, i višečlane porodice. Ne žive svi u Sarajevu i ne dopuštaju, odnosno ne mogu si uopšte priuštiti režije ni u iznosu od 100 a ne nekih 300 maraka.
Svedu se ljudi na puko postojanje, ne kupuju ništa osim najnužnijih stvari za preživjeti. Daleko od života ali tako mnogi preživljavaju.
Nema kupovine odjeće, prerađevina od hrane, danima se kuha/jede jednolična hrana od najjeftinijih namirnica u kombinacijama brašno, so, krompir. Nekima pomaže rodbina a neki i sa tako malim sredstvima pomažu članove porodice koji nemaju baš nikakva primanja.
Samo sve to nije baš nalik životu, više kao neka kazna koju odrađuju bez odgovora zašto i do kada.
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#323 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by far rider »

Bolje bit klošar u Austriji nego kralj u Bosni. Gledate problem sa pogrešne strane.. kolko može ko sa kolko izać na kraj je čisto pitanje nekih ličnih osobina i situacije.. i tam i vam. Dakle nije problem u parama.
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#324 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by AmADin_gospo »

prog321 wrote:Sa 800 Eura u Austriji mozes saviti uši i pjevati borbene.
Bolje ces u BiH sa 400 kermi živjeti.
isto ko da si rekao da je bolje živjeti u afganistanu ili sudanu sa 200 Km nego u bosni za 500 kermica.

sam život u civilizaciji i pravnom društvu je neprocjenjive vrijednosti, što malograđanji i seljaci u bosni nikada nemogu i neče moči razumjeti.

a smisao života?? ... nema smisla, samo patnja i čekanje da upali neka od priliak da se ispališ vani.

bosna dođe nešto kao največa čekaonica na svijetu.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#325 Re: Smisao života u Bosni i Hercegovini

Post by prog321 »

AmADin_gospo wrote:
prog321 wrote:Sa 800 Eura u Austriji mozes saviti uši i pjevati borbene.
Bolje ces u BiH sa 400 kermi živjeti.
isto ko da si rekao da je bolje živjeti u afganistanu ili sudanu sa 200 Km nego u bosni za 500 kermica.

sam život u civilizaciji i pravnom društvu je neprocjenjive vrijednosti, što malograđanji i seljaci u bosni nikada nemogu i neče moči razumjeti.

a smisao života?? ... nema smisla, samo patnja i čekanje da upali neka od priliak da se ispališ vani.

bosna dođe nešto kao največa čekaonica na svijetu.

Civilizacija ti Austrijanci ? :lol:
LJudi koji redovno za vrijeme vecere podriguju i prde.
Post Reply