Smisao ljudskog postojanja

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#26 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Hakiz »

A igrica je Tetris?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#27 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Ramzess Veliki »

Hakiz wrote:A igrica je Tetris?
De ba Hakize uozbilji se vidis da pisem ozbiljne stvari ... Grand Theft Auto svakako ... :roll:
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#28 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Hakiz »

Ozbiljan sam ja, kao smrt.

Naime, kao što znamo, Tetris nema kraja, kada god završiš jedan nivo ide slijedeći brži. I tako u beskonačno sve dok ti ne postane neoguće igrati. Ali nema kraja igre.

I to je smisao života. Da ga živiš dok ne umreš. Neko drugi nastavi gdje si stao. I tako do kraja postojanja ljudske vrste.

To je sve.

Da, Tetris je odlična ilustracija smisla ljudskog postojanja.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#29 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Ramzess Veliki »

Ma pusti tetris, ima onih japanskih Hentai igrica. :lol:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#30 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by ExNihilo »

Hakiz wrote:Ozbiljan sam ja, kao smrt.

Naime, kao što znamo, Tetris nema kraja, kada god završiš jedan nivo ide slijedeći brži. I tako u beskonačno sve dok ti ne postane neoguće igrati. Ali nema kraja igre.

I to je smisao života. Da ga živiš dok ne umreš. Neko drugi nastavi gdje si stao. I tako do kraja postojanja ljudske vrste.

To je sve.

Da, Tetris je odlična ilustracija smisla ljudskog postojanja.
Što bi rekao Camus...

Igrača tetrisa treba zamisliti sretnog.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#31 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by fortaleza »

Boemica wrote:O smislu ljudskog postojanja možemo pričati samo na ličnom nivou. Svako drugo pokušavanje dovodi do generalizacija i poturanja svog mišljenja kao onog ispravnog, te donošenje "zaključaka" u tuđe ime. Ja znam u čemu ja vidim smisao svog postojanja, ali vjerujem da će nekom drugom moj smisao biti potpuni besmisao i zajebancija, zato ga i ne pokušavam nametnuti kao univerzalan.
Kad se sve svede na lični nivo, često dolazi do subjektivizacije, upravo onog stanja generalizacije, samo na ličnom nivou.

Spoznaja je za sve ista, na tom nivou sve se razumije međusobno.
Škobo Habu
Posts: 9040
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#32 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Škobo Habu »

IT-Pro wrote:Da, ego je zapravo taj koji nas tjera da razmišljamo, umjesto da budemo svjesni sadašnjeg trenutka. To samo razmišljanje nas dovodi u stanje nelagode i depresije, identifikujemo se sa nečim, dali to bila misao, neki predmet itd. Ali nećemo sada ego uključivati u ovu temu.

Možda nisam dobro formulisao pitanje, "Zašto nas je Bog stvorio"?
:roll:

Ono što mene ultimtivno baca u stanje nelagode i depresije jesu pitanja poput tvoga, boldanog.

Mislim da ova tema može pod ključ, jer je pokretač sam po sebi - paradoksalan.
Postavlja pitanje smisla ljudske egzistencije, zatim preformuliše svoje pitanje u nešto što, samo po sebi, nudi odgovore u svetim knjigama monoteističkih religija?
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#33 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by dezurni_ucenik »

Škobo Habu wrote:
IT-Pro wrote:Da, ego je zapravo taj koji nas tjera da razmišljamo, umjesto da budemo svjesni sadašnjeg trenutka. To samo razmišljanje nas dovodi u stanje nelagode i depresije, identifikujemo se sa nečim, dali to bila misao, neki predmet itd. Ali nećemo sada ego uključivati u ovu temu.

Možda nisam dobro formulisao pitanje, "Zašto nas je Bog stvorio"?
:roll:

Ono što mene ultimtivno baca u stanje nelagode i depresije jesu pitanja poput tvoga, boldanog.

Mislim da ova tema može pod ključ, jer je pokretač sam po sebi - paradoksalan.
Postavlja pitanje smisla ljudske egzistencije, zatim preformuliše svoje pitanje u nešto što, samo po sebi, nudi odgovore u svetim knjigama monoteističkih religija?

Momak je mozda deista?
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#34 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by dezurni_ucenik »

A razmisljanje "sto ja", "gdje ja to pripadam" "smisao svega?" to bas zna u depru baciti.
Škobo Habu
Posts: 9040
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#35 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Škobo Habu »

dezurni_ucenik wrote:

Momak je mozda deista?
Deism (/ˈdiːɪzəm/ DEE-iz-əm [1][2] or /ˈdeɪ.ɪzəm/ DAY-iz-əm; derived from Latin "deus" meaning "god") is a philosophical belief that posits that God exists as an uncaused First Cause ultimately responsible for the creation of the universe, but does not interfere directly with the created world
I kod deisma je u centru Bog i svijet kao Njegova kreacija. Deus in absentia.

Poenta je u tome da se on pita zašto nas je Bog stvorio? Samim tim je ovu raspravu sveo na teološke dogme.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#36 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by dezurni_ucenik »

Škobo Habu wrote:
dezurni_ucenik wrote:

Momak je mozda deista?
Deism (/ˈdiːɪzəm/ DEE-iz-əm [1][2] or /ˈdeɪ.ɪzəm/ DAY-iz-əm; derived from Latin "deus" meaning "god") is a philosophical belief that posits that God exists as an uncaused First Cause ultimately responsible for the creation of the universe, but does not interfere directly with the created world
I kod deisma je u centru Bog i svijet kao Njegova kreacija. Deus in absentia.

Poenta je u tome da se on pita zašto nas je Bog stvorio? Samim tim je ovu raspravu sveo na teološke dogme.

Kod deizma nema svetih knjiga i prema tome nema tu nikakvih odgovora. Kontas sad sta sam htio reci. :D
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#37 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by fortaleza »

Škobo Habu wrote:
IT-Pro wrote:Da, ego je zapravo taj koji nas tjera da razmišljamo, umjesto da budemo svjesni sadašnjeg trenutka. To samo razmišljanje nas dovodi u stanje nelagode i depresije, identifikujemo se sa nečim, dali to bila misao, neki predmet itd. Ali nećemo sada ego uključivati u ovu temu.

Možda nisam dobro formulisao pitanje, "Zašto nas je Bog stvorio"?
:roll:

Ono što mene ultimtivno baca u stanje nelagode i depresije jesu pitanja poput tvoga, boldanog.

Mislim da ova tema može pod ključ, jer je pokretač sam po sebi - paradoksalan.
Postavlja pitanje smisla ljudske egzistencije, zatim preformuliše svoje pitanje u nešto što, samo po sebi, nudi odgovore u svetim knjigama monoteističkih religija?
Nemoj da te tema na forumu baca u depru.

Shvati ovo kao višeznačnicu, mislim da je dovoljno jasno i iz uvodnog pitanja kako je tema nazvana "Smisao ljudskog postojanja", ako imaš što za napisati na temu osjećaj se slobodnim.
Škobo Habu
Posts: 9040
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#38 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Škobo Habu »

dezurni_ucenik wrote:

Kod deizma nema svetih knjiga i prema tome nema tu nikakvih odgovora. Kontas sad sta sam htio reci. :D
Kontam, al' to nije ni blizu same srži deizma.

Njegove korjene možeš pratiti sve do grčke i rimske civilizacije, deista je bilo i među kršćanima, a ovaj deizam, o kome ti govoriš, počinje se javljati krajem 19. i početkom 20 . stoljeća.
Deisti ne negiraju ideju Boga, već je pokušavaju racionalno objasniti. Pobogu, deus, to jeste Bog, je u korjenu njihovog naziva, kao i njihove filozofije.

Bog je tvorac svega. Eto ti glavnog odgovora na njihovo učenje.
Škobo Habu
Posts: 9040
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#39 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Škobo Habu »

fortaleza wrote: Nemoj da te tema na forumu baca u depru.

Shvati ovo kao višeznačnicu, mislim da je dovoljno jasno i iz uvodnog pitanja kako je tema nazvana "Smisao ljudskog postojanja", ako imaš što za napisati na temu osjećaj se slobodnim.
Onda samoj takvoj vrsti pitanja možemo konfrontirati sasvim logički ispravno i posve racionalno pitanje: zašto ljudsko postojanje mora imati smisao?
User avatar
Sarah24
Posts: 10014
Joined: 08/06/2010 11:12
Location: Somewhere over the rainbow

#40 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Sarah24 »

Tetris ima jos jednu simboliku. Kad se adaptiras nestanes. :mrgreen:
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#41 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by fortaleza »

Škobo Habu wrote:
fortaleza wrote: Nemoj da te tema na forumu baca u depru.

Shvati ovo kao višeznačnicu, mislim da je dovoljno jasno i iz uvodnog pitanja kako je tema nazvana "Smisao ljudskog postojanja", ako imaš što za napisati na temu osjećaj se slobodnim.
Onda samoj takvoj vrsti pitanja možemo konfrontirati sasvim logički ispravno i posve racionalno pitanje: zašto ljudsko postojanje mora imati smisao?
Možemo postaviti pitanje.

Ali logično i racionalno kroz formativni dio intelekta ne možemo dobiti odgovor. Odgovor dobivamo razvojem prije svega višeg emocionalnog i intelektualnog centra.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#42 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by dezurni_ucenik »

Škobo Habu wrote:
dezurni_ucenik wrote:

Kod deizma nema svetih knjiga i prema tome nema tu nikakvih odgovora. Kontas sad sta sam htio reci. :D
Kontam, al' to nije ni blizu same srži deizma.

Njegove korjene možeš pratiti sve do grčke i rimske civilizacije, deista je bilo i među kršćanima, a ovaj deizam, o kome ti govoriš, počinje se javljati krajem 19. i početkom 20 . stoljeća.
Deisti ne negiraju ideju Boga, već je pokušavaju racionalno objasniti. Pobogu, deus, to jeste Bog, je u korjenu njihovog naziva, kao i njihove filozofije.

Bog je tvorac svega. Eto ti glavnog odgovora na njihovo učenje.

Bojim se da se opet nismo najbolje razumijeli. :D

Ti si rekao za pokretaca ove teme da si se zgrozio pitanjem "Sto nas je Bog stvorio" kad svi odgovori su u svetim knjigama. A ja sam napisao da je forumas doticni mozda deista. Vjeruje u psotojanje Boga bez pripadnosti bilo kojoj religiji dakle nema svetih knjiga pa nema ni odgovora u njima.

Kontas sad :)
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#43 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by dezurni_ucenik »

fortaleza wrote:
Shvati ovo kao višeznačnicu, mislim da je dovoljno jasno i iz uvodnog pitanja kako je tema nazvana "Smisao ljudskog postojanja", ako imaš što za napisati na temu osjećaj se slobodnim.

Ako razmisljas o smislu zivota onda:

1. Imas visak slobodnog vremena.
2. Introvert si.
3. U depresiji si.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#44 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by fortaleza »

dezurni_ucenik wrote:Ako razmisljas o smislu zivota onda:

1. Imas visak slobodnog vremena.
2. Introvert si.
3. U depresiji si.
Sta bi bilo da dodas i nesto pod broj
4.
5.
6.
Itd

Ogranicavas svoj izbor navodjenjem stanja unaprijed dogovorenih prihvacenih solucija.

Covjekov problem je u tome sto misli da ima viska vremena, a upravo je suprotno, predstavljamo jedno zrnce prasine u pustinji i jako kratak zivotni vijek da bi ista napravili.

Razna stanja poput introvertizma, depresije sigurno daju drugaciju percepciju. Al opet kontemplacija nije za svakoga.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#45 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by dezurni_ucenik »

fortaleza wrote:
dezurni_ucenik wrote:Ako razmisljas o smislu zivota onda:

1. Imas visak slobodnog vremena.
2. Introvert si.
3. U depresiji si.
Sta bi bilo da dodas i nesto pod broj
4.
5.
6.
Itd

Ogranicavas svoj izbor navodjenjem stanja unaprijed dogovorenih prihvacenih solucija.

Covjekov problem je u tome sto misli da ima viska vremena, a upravo je suprotno, predstavljamo jedno zrnce prasine u pustinji i jako kratak zivotni vijek da bi ista napravili.

Razna stanja poput introvertizma, depresije sigurno daju drugaciju percepciju. Al opet kontemplacija nije za svakoga.
Pa bujrum dodavaj sta ti je volja. Znam po sebi kako to sve ide.
Mislis da depresija daje drugaciju percepciju? Ja mislim da sa depresijom realnije gledas stanje u kojem se ovaj svijet nalazi.
Škobo Habu
Posts: 9040
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#46 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Škobo Habu »

dezurni_ucenik wrote: Mislis da depresija daje drugaciju percepciju? Ja mislim da sa depresijom realnije gledas stanje u kojem se ovaj svijet nalazi.
Znači, ti smatraš da teško psiho - fizičko stanje određene osobe pospješuje njenu percepciju svijeta oko sebe? :-)
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#47 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by dezurni_ucenik »

Škobo Habu wrote:
dezurni_ucenik wrote: Mislis da depresija daje drugaciju percepciju? Ja mislim da sa depresijom realnije gledas stanje u kojem se ovaj svijet nalazi.
Znači, ti smatraš da teško psiho - fizičko stanje određene osobe pospješuje njenu percepciju svijeta oko sebe? :-)
Ti bas volis da iz konteksta vadis stvari, da ih sebi prilagodjavas i onda sa neke visine onako mahalaski da ga "sukas". :oops:

Depresija ne mora nuzno da bude bas toliko tesko stanje. Postoji i oni tipovi za koje ne trebaju nikakvi lijekovi. Pretjerana sreca te ogranicava cak i zna da zaslijepi, da ne vidis neke stvari koje se desavaju oko tebe. Vec kad si u fazi melanholije, crnjaka, uocavas svasta nesto. Sto bi mi jedan poznanik volio reci (ima svoju firmu, bas lezi na parama) kako zivimo u najboljoj eri covjecanstva, ovo je najbolje vrijeme, tehnologija na vrhuncu, mozemo putovati gdje hocemo blablabla. Ja gledam i mislim u sebi, ovom kad zivot odvali samarcinu postat ce potencijalni samoubica, klinicki depresivac.Nece zauvijek trajati sretan period, dodju svakom crni dani, kao sto ne bi trebalo ni mracne ere zauvijek da vladaju. Depresija te tjera da budes oprezan da se ne zalijeces previse, a sa srecom treba pazljivo. Ona ti je kao kutija puna staklenih casa na kojoj stoji oznaka "fragile". Sreca je kurva, vrlo brzo moze da te nogira dok samoca/depresija/usamljenost to su vrlo odani saveznici, tvoji vojska koja te snabdijeva informacijama.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#48 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Ramzess Veliki »

Posmatrajuci planet u globalu I nas ucinak na floru I faunu kao I na prirodne resurse dobivam utisak da je nas smisao postojanja parazitske vrste. :twisted:
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#49 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by biggrin »

User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#50 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Ramzess Veliki »

Mozda zivimo u Matrixu I Nismo toga svjesni. :shock:
Post Reply