Smisao ljudskog postojanja

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#151 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Connaisseur Karlin »

Škobo Habu wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
nema potreba za elaboriranjem , ako imas dovoljno znanja o doticnoj temi :-D
Očito da nemam, jer si pobila moju tvrdnju.
pa dobro, sad imas opcije : procitaj ili odustani :thumbup: :kiss:
Škobo Habu
Posts: 8942
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#152 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Škobo Habu »

Connaisseur Karlin wrote:
Škobo Habu wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
nema potreba za elaboriranjem , ako imas dovoljno znanja o doticnoj temi :-D
Očito da nemam, jer si pobila moju tvrdnju.
pa dobro, sad imas opcije : procitaj ili odustani :thumbup: :kiss:
Zašto je tebi tako teško napisati post koji sadrži više od dvije prosto-proširene rečenice?

Razmjenjujemo mišljanja i stavove, a filozofija nije LJES. :kiss:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#153 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Connaisseur Karlin »

Škobo Habu wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Škobo Habu wrote:
Očito da nemam, jer si pobila moju tvrdnju.
pa dobro, sad imas opcije : procitaj ili odustani :thumbup: :kiss:
Zašto je tebi tako teško napisati post koji sadrži više od dvije prosto-proširene rečenice?

Razmjenjujemo mišljanja i stavove, a filozofija nije LJES. :kiss:
Lj&S su najvaznije kategorije u zivotu, od filofozije nema koristi :kiss:
Škobo Habu
Posts: 8942
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#154 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Škobo Habu »

Connaisseur Karlin wrote:
Lj&S su najvaznije kategorije u zivotu, od filofozije nema koristi :kiss:
Što se mene tiče - obje kategorije oplemenjuju dušu.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#155 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by SmokingMan »

Lj&S samo na virtualnom nivou.Kao u filmu Her.Fantasy remains as fantasy.... :D
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#156 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by riverflow »

Connaisseur Karlin wrote:
riverflow wrote: A sam život je sam po sebi smislen, samo ga treba živjeti.
"samo ga treba zivjeti" , ali kako :D
Ovako:
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#157 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Diwan »

riverflow wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
riverflow wrote: A sam život je sam po sebi smislen, samo ga treba živjeti.
"samo ga treba zivjeti" , ali kako :D
Ovako:
Ovo je samo jedna minijaturna sekvenca iz života, (koja pored toga nema veze sa stvarnim životom) - poslije toga slijedi da ubije neku životinju da bi se prehranio itd. Sve ideologije nude samo sekvence, određene kadrove i scene koje im služe kao marketing - ali sam život ne može biti i nije taj 'idealistični' segment kojima nas razni sistemi uljuljkuju i uspavljuju nudeći slatki život, snove i maštanje, dok ne lupiš glavom od patos.
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#158 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by riverflow »

Diwan wrote:...
Ovo je samo jedna minijaturna sekvenca iz života, (koja pored toga nema veze sa stvarnim životom) - poslije toga slijedi da ubije neku životinju da bi se prehranio itd. Sve ideologije nude samo sekvence, određene kadrove i scene koje im služe kao marketing - ali sam život ne može biti i nije taj 'idealistični' segment kojima nas razni sistemi uljuljkuju i uspavljuju nudeći slatki život, snove i maštanje, dok ne lupiš glavom od patos.
Ja potpuno razumijem o čemu ti pričaš, a ovaj lav nema pojma. On ne poznaje nikakve ideologije, traganja za smislom života itd. Naši umovi su puni podjela na ovo-ono, bitno-nebitno...i šta na kraju? Kako spriječiti lupanje glavom od patos, kako kažeš? Nikako, jednostavno i to je dio toka života, i smrti.

A dobar je lav skroz, meni neki dan popravio raspoloženje :)
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#159 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Diwan »

riverflow wrote:
Diwan wrote:...
Ovo je samo jedna minijaturna sekvenca iz života, (koja pored toga nema veze sa stvarnim životom) - poslije toga slijedi da ubije neku životinju da bi se prehranio itd. Sve ideologije nude samo sekvence, određene kadrove i scene koje im služe kao marketing - ali sam život ne može biti i nije taj 'idealistični' segment kojima nas razni sistemi uljuljkuju i uspavljuju nudeći slatki život, snove i maštanje, dok ne lupiš glavom od patos.
Ja potpuno razumijem o čemu ti pričaš, a ovaj lav nema pojma. On ne poznaje nikakve ideologije, traganja za smislom života itd. Naši umovi su puni podjela na ovo-ono, bitno-nebitno...i šta na kraju? Kako spriječiti lupanje glavom od patos, kako kažeš? Nikako, jednostavno i to je dio toka života, i smrti.

A dobar je lav skroz, meni neki dan popravio raspoloženje :)
Ja nisam lav :-D , i nekako ne vidim načina da to postanem :P
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#160 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by riverflow »

Diwan wrote:
riverflow wrote:
Diwan wrote:...
Ovo je samo jedna minijaturna sekvenca iz života, (koja pored toga nema veze sa stvarnim životom) - poslije toga slijedi da ubije neku životinju da bi se prehranio itd. Sve ideologije nude samo sekvence, određene kadrove i scene koje im služe kao marketing - ali sam život ne može biti i nije taj 'idealistični' segment kojima nas razni sistemi uljuljkuju i uspavljuju nudeći slatki život, snove i maštanje, dok ne lupiš glavom od patos.
Ja potpuno razumijem o čemu ti pričaš, a ovaj lav nema pojma. On ne poznaje nikakve ideologije, traganja za smislom života itd. Naši umovi su puni podjela na ovo-ono, bitno-nebitno...i šta na kraju? Kako spriječiti lupanje glavom od patos, kako kažeš? Nikako, jednostavno i to je dio toka života, i smrti.

A dobar je lav skroz, meni neki dan popravio raspoloženje :)
Ja nisam lav :-D , i nekako ne vidim načina da to postanem :P
A znam, šta ćeš.. :)
Nisu rijetki ljudi koji se radije druže sa životinjama, upoznaju ih i zavole ( ne mislim baš na lavove) nego sa ljudima. Sve više razumijem takve.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#161 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Diwan »

Mnoge stvari ostaju na nivou filozofije i teoretisanja, mada to dvoje često puta bivaju otpuhani životom. Gradimo kule i pokrivamo se edenskim lišćem ...
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#162 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by SmokingMan »

Samo bih volio da se jednog dana,dok je još prisutan u materijalnom svijetu,čovjek dijelom udzigne na nivo vrhovnog bića,u smislu da postane potpun iznutra,bez straha od usamljenosti,smrti,duševne patnje,potpuno lišen mržnje,strast,pohlepe,ljubomore/zavisti,apsolutno svega što čovjeka čini lošom karikom prirode.Kada bi samo mogli stvoriti takvo jedno biće i čovjeku omogućiti da živi jedan upotpunosti ispunjen život,da mu smrt jednako bude draga kao i sam život.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#163 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Sanjarko »

SmokingMan wrote:Samo bih volio da se jednog dana,dok je još prisutan u materijalnom svijetu,čovjek dijelom udzigne na nivo vrhovnog bića,u smislu da postane potpun iznutra,bez straha od usamljenosti,smrti,duševne patnje,potpuno lišen mržnje,strast,pohlepe,ljubomore/zavisti,apsolutno svega što čovjeka čini lošom karikom prirode.Kada bi samo mogli stvoriti takvo jedno biće i čovjeku omogućiti da živi jedan upotpunosti ispunjen život,da mu smrt jednako bude draga kao i sam život.
Not going to happen. Mislim volio bi i ja to ali cisto sumnjam da ce se desiti to. A potencijal covjek ima pravo.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#164 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by zijancer »

Komplikovano. Izloženi smo raznim oblicima anestezije od samog početka. Dobro, ima izuzetaka i u ovom momentu mi padaju na pamet samo siročad.
User avatar
East_side
Posts: 4041
Joined: 11/11/2011 01:35
Location: Dovoljno blizu

#165 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by East_side »

Image
Hakiz
Posts: 39930
Joined: 30/07/2015 20:01

#166 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Hakiz »

Ljudsko postojanje nema ni smisao, ni svrhu, ni razlog.

Kao i svako drugo postojanje rezultat je jedne od sljedeće dvije stvari ili kombinacije te dvije stvari:

1. Slučajnost.
2. Neminovan ishod zakona fizike/prirode.

I to je sve.
broj dva
Posts: 4484
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#167 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by broj dva »

East_side wrote: 24/06/2020 02:46 Image
Je'l neko stvarno razmišlja ovako ili je to ipak neki glupi marketing ili šta već ?
User avatar
East_side
Posts: 4041
Joined: 11/11/2011 01:35
Location: Dovoljno blizu

#168 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by East_side »

broj dva wrote: 24/06/2020 08:33
East_side wrote: 24/06/2020 02:46 [img][/imog]
Je'l neko stvarno razmišlja ovako ili je to ipak neki glupi marketing ili šta već ?
Nije marketing nego motivacija. Nema direktne veze sa temom, možda i nije na pravom mjestu. Možda i ima ako uzmemo u obzir da je poenta da se stalno dižemo i nastavljamo dalje.

Što se tiče samog smisla našeg postojanja, po meni je taj da pokušamo spoznati sebe, te kroz to i našu relaciju sa iskonskim Izvorom svega što postoji.
broj dva
Posts: 4484
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#169 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by broj dva »

Ne zvuci lose, ima mnostvo losijih izbora...meni licno " iskonski izvor svega sto postoji" mirise na metafiziku i religiju a kako nisam u tim vodama nije za mene ali tebi sretno..
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#170 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by DEMONIKA »

Svrha ti je da probaš živjeti što bolje i iskoristiš svaki dan življenja
a onda dumreš :mrgreen:
User avatar
medvjed23
Posts: 26699
Joined: 16/07/2010 13:49

#171 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by medvjed23 »

Radi, spavaj, jedi, kupaj se. Ponovi.
User avatar
medvjed23
Posts: 26699
Joined: 16/07/2010 13:49

#172 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by medvjed23 »

Ne(,) drogirati se.
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#173 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Dangubic »

IT-Pro wrote: 01/12/2018 14:49 Malo škakljivija tema koja se ne temelji na nekim dokazima, već čisto o kreativnosti, zamišljanju i shvatanju zašto mi postojimo i koji je krajni cilj svega ovoga.
Znamo da oči, uši, nos itd. imaju svoju svrhu. Zašto i sam čovjek ne bi imao neku "svrhu"?

Koja je vaša teorija o ovome?
Nema smisla. Čista slučajnost da postojimo i krajnji cilj ne postoji. Uši, oči i nos su samo potrebe organizma razvijene da bi bolje funkcionisao.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#174 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by Dope_Man »

Trafalgar Law wrote: 06/08/2019 22:18 Samo bih volio da se jednog dana,dok je još prisutan u materijalnom svijetu,čovjek dijelom udzigne na nivo vrhovnog bića,u smislu da postane potpun iznutra,bez straha od usamljenosti,smrti,duševne patnje,potpuno lišen mržnje,strast,pohlepe,ljubomore/zavisti,apsolutno svega što čovjeka čini lošom karikom prirode.Kada bi samo mogli stvoriti takvo jedno biće i čovjeku omogućiti da živi jedan upotpunosti ispunjen život,da mu smrt jednako bude draga kao i sam život.
To je cista biologija i milioni godina evolucije, nikakva ''vrhovna bica'' ne postoje. Strahovi su sastavni dio svakog i svaka glupava filozofija koja uci da se zivi bez straha vec ide protiv prirode. Strah od smrti je ono sto je dovelo do opstanka svake vrste koja postoji danas, druge emocije su pokretaci za razne akcije od jela do parenja itd.. inace bi bio biljka koja sjedi pod drvetom i kao nista te ne dotice (Buda) dok ne naidje prvi mesojed i pojede te.

I ne postoji ''jedan u potpunosti ispunjen zivot''. Mozes dovesti covjeka u situaciju da mu je bas sve, ali bas sve onako potaman. Da se ne mora brinuti o bilo cemu. I bice on sretan i opusten.. ali onda ce to, i to vrlo brzo, prerasti u dosadu. Covjek ce sam sebi poceti traziti problem da bi ''zivio'', jer dosada je ubitacna. Zato je koncept raja iz abrahamskih relicija falican kao koncept, ljudi, sa mozgovima kakve imamo, bi tu poludili od dosade na takvom mjestu.

Problemi, i prevazilazenje njih, prolazak kroz razna emotivna stanja, rast i na kraju smrt, sve je to normalan dio zivota, i upravo to sve zajedno zivot cini zanimljivim.
isakkozlic
Posts: 26
Joined: 23/10/2020 13:56

#175 Re: Smisao ljudskog postojanja

Post by isakkozlic »

Treba uživati !
Post Reply