Smartwatch (pametni satovi)

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#326 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by emko1234 »

artur morgan wrote: 22/09/2020 13:59 Ovako, mislio sam kupiti smartwatch, prvi put.

Smartwatch primarno bi bio korišten kao sat, a dodatno prilikom rekreacije, trčanja, najviše kao štopericu bi ga koristio. Za sve drugo više-manje nije mi potreban.

Nisam previše istraživao, tako da su mi ovo opcije,
1. Samsung galaxy active 2 44 mm košta u trgovinama cca 570 KM.
Pogledao sam recenzije, i one su očekivano dobre.
Isplatili se dati ovoliko novca za njega ?

2. Huawei GT 2 od mislim 46 mm, košta u trgovinama cca 370 KM.
Pogledao sam recenzije, ocjene su solidne, najveći plus je baterije i vizuelni dojam sata.

Treću opciju vi predložite slobodno, neki Garmin za prihvatljivu cijenu.
Ako ćeš za šminke i imaš love, onda Samsung, Apple, Huawei. Ako ćeš da ne daješ puno love a da i fino izgleda i ima opcija, onda Amazfit.
Ako ćeš da lijepo izgleda, ima ove fitness trackere i slično, uzmeš Garmin 245. Ako se kontaš malo ozbiljnije baviti sportom, a pritom ganjaš više različitih sportova i imaš love, onnda 945 ili čak neki Fenix.
Suunto i Polaris kod nas ne bih uzimao. Ja lično imam Fenix 5+. Njihova aplikacija je ko društvena mreža, možeš doslovno sve živo vidjet.
artur morgan
Posts: 2829
Joined: 30/04/2020 19:47

#327 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by artur morgan »

shalla wrote: 22/09/2020 16:03
artur morgan wrote: 22/09/2020 13:59 Ovako, mislio sam kupiti smartwatch, prvi put.

Smartwatch primarno bi bio korišten kao sat, a dodatno prilikom rekreacije, trčanja, najviše kao štopericu bi ga koristio. Za sve drugo više-manje nije mi potreban.

Nisam previše istraživao, tako da su mi ovo opcije,
1. Samsung galaxy active 2 44 mm košta u trgovinama cca 570 KM.
Pogledao sam recenzije, i one su očekivano dobre.
Isplatili se dati ovoliko novca za njega ?

2. Huawei GT 2 od mislim 46 mm, košta u trgovinama cca 370 KM.
Pogledao sam recenzije, ocjene su solidne, najveći plus je baterije i vizuelni dojam sata.

Treću opciju vi predložite slobodno, neki Garmin za prihvatljivu cijenu.
Vidi, moraš razlučiti tj sam sa sobom raskrstiti koji ti je level treninga tj koje varijable treninga moraš i želiš da pratiš...
Za neko zaista ozbiljnije treniranje, bilo da je riječ o trčanju, plivanju, biciklizmu, Garmin ili Suunto su najbolje dvije varijante, najopširnije podatke ćeš naći u njihovim aplikacijama. Uvrstio bih tu još Polar ali on je svakako manje zastupljen u BiH...

Samsung je po meni najgora varijanta, zato što niti je dobar fitness tracker niti ima dobru bateriju a cijena mu je paprena.

Ja sam imao Garmin Fenix3 HR međutim iskreno, koliko god bio moćan po pitanju praćenja svega i svačega, sat je fkt ružan i nikad se nisam navikao na njega. Obzirom da ja treniram rekreativno, 10-15 kilometara sporijeg trčanja i par kilometara plivanja sedmično, skontao sam da nemam potrebe za Garminom i nedavno sam kupio Huawei GT2e. 2 treninga trčanja sam odradio uporedo sa oba sata na rukama, čisto da uporedim kolika odstupanja Huawei uradi i ostao sam iznenađen jer su rezultati bili maltene identični. Sat je 3x ljepši od Garmina, odlično prati aktivnosti i prezadovoljan sam. Mana mu je (ali i tu se vraćamo na taj pojam ozbiljnog treniranja) što se ne može povezati sa Strava aplikacijom, ima ljudi kojima je to baš bitno. Također, ovaj nema opciju pričanja na njega, kao što ima GT2, ali zato ima 4gb interne memorije za pohranu muzike koju možeš slušati putem BT slušalica...
Hvala. Bas su me interesovala iskustva iz prve ruke. Mislim da definitivno odustajem od samsunga jer mi nije to potrebno. Kod mene je rekreativno bavljenje sportom. Tako da nisam previse zahtjevan. Isao sam u teretanu, i na traci za trcanje imao sam manje vise sve sto mi je bilo potrebno a sad kako je ovo sa virusom vise sam vani. Uglavnom, javicu sta sam kupio i kakvi su mi dojmovi.
artur morgan
Posts: 2829
Joined: 30/04/2020 19:47

#328 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by artur morgan »

konektovan wrote: 22/09/2020 15:47
artur morgan wrote: 22/09/2020 13:59 Ovako, mislio sam kupiti smartwatch, prvi put.

Smartwatch primarno bi bio korišten kao sat, a dodatno prilikom rekreacije, trčanja, najviše kao štopericu bi ga koristio. Za sve drugo više-manje nije mi potreban.

Nisam previše istraživao, tako da su mi ovo opcije,
1. Samsung galaxy active 2 44 mm košta u trgovinama cca 570 KM.
Pogledao sam recenzije, i one su očekivano dobre.
Isplatili se dati ovoliko novca za njega ?

2. Huawei GT 2 od mislim 46 mm, košta u trgovinama cca 370 KM.
Pogledao sam recenzije, ocjene su solidne, najveći plus je baterije i vizuelni dojam sata.

Treću opciju vi predložite slobodno, neki Garmin za prihvatljivu cijenu.
Xiaomi amazfit gtr ili stratos ako ti je bitna baterija..
Pa jeste mi bitna baterija, pogledat cu :thumbup:
artur morgan
Posts: 2829
Joined: 30/04/2020 19:47

#329 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by artur morgan »

emko1234 wrote: 22/09/2020 16:25
artur morgan wrote: 22/09/2020 13:59 Ovako, mislio sam kupiti smartwatch, prvi put.

Smartwatch primarno bi bio korišten kao sat, a dodatno prilikom rekreacije, trčanja, najviše kao štopericu bi ga koristio. Za sve drugo više-manje nije mi potreban.

Nisam previše istraživao, tako da su mi ovo opcije,
1. Samsung galaxy active 2 44 mm košta u trgovinama cca 570 KM.
Pogledao sam recenzije, i one su očekivano dobre.
Isplatili se dati ovoliko novca za njega ?

2. Huawei GT 2 od mislim 46 mm, košta u trgovinama cca 370 KM.
Pogledao sam recenzije, ocjene su solidne, najveći plus je baterije i vizuelni dojam sata.

Treću opciju vi predložite slobodno, neki Garmin za prihvatljivu cijenu.
Ako ćeš za šminke i imaš love, onda Samsung, Apple, Huawei. Ako ćeš da ne daješ puno love a da i fino izgleda i ima opcija, onda Amazfit.
Ako ćeš da lijepo izgleda, ima ove fitness trackere i slično, uzmeš Garmin 245. Ako se kontaš malo ozbiljnije baviti sportom, a pritom ganjaš više različitih sportova i imaš love, onnda 945 ili čak neki Fenix.
Suunto i Polaris kod nas ne bih uzimao. Ja lično imam Fenix 5+. Njihova aplikacija je ko društvena mreža, možeš doslovno sve živo vidjet.
Pogledat cu recenzije od Garmina 245, i da vidim kako izgleda i kakve su cijene. Za sad mi je u najuzem izboru huawei gt2e i xiaomi amazfit gtr.
Grom2017
Posts: 635
Joined: 04/02/2019 20:31

#330 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by Grom2017 »

artur morgan wrote: 22/09/2020 13:59 Ovako, mislio sam kupiti smartwatch, prvi put.

Smartwatch primarno bi bio korišten kao sat, a dodatno prilikom rekreacije, trčanja, najviše kao štopericu bi ga koristio. Za sve drugo više-manje nije mi potreban.

Nisam previše istraživao, tako da su mi ovo opcije,
1. Samsung galaxy active 2 44 mm košta u trgovinama cca 570 KM.
Pogledao sam recenzije, i one su očekivano dobre.
Isplatili se dati ovoliko novca za njega ?

2. Huawei GT 2 od mislim 46 mm, košta u trgovinama cca 370 KM.
Pogledao sam recenzije, ocjene su solidne, najveći plus je baterije i vizuelni dojam sata.

Treću opciju vi predložite slobodno, neki Garmin za prihvatljivu cijenu.
Active 2 je bio skoro na olx nov, zapakovan 350 km. Ja sam ga gledao ali odustao kad sam vidio da mi ne stoji na ruci iako nemam neke velike ruke. GT 2 sam imao i prodo jer mi nije bio bas dobro radio sa telefonom(ajfon je bio u pitanju) da koristim android mislim da bi i dalje imao sat. Ali preporucujem ga, ipak.
Grom2017
Posts: 635
Joined: 04/02/2019 20:31

#331 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by Grom2017 »

Na koji Garmin mislis do 500 km? I mene zanimaju.
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#332 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shape of despair »

gidra wrote: 22/09/2020 08:56
shape of despair wrote: 21/09/2020 20:13
gidra wrote: 21/09/2020 19:57
Stavi link sa Olxa ako imas? Koliko mm je sat?
https://www.olx.ba/artikal/39829968/hua ... 46mm-crni/
Vidim da si pisao na temi ranije da ti sat neke parametre ne očitava dobro, jel u nekom defektu pa hoćeš da ga se riješiš? :D
prodao sam sat,nije defektan nego taj neki ppi ili kako vec, senzor otkucaja srca je jako nepouzdan i to me na satu od tada 450km nerviralo. znaci vozim auto i svaki jebeni put je puls 130,jednom je ocitanje bilo i 156, malo je rec da sam se preznojio, a imam problema sa srcem i odma covjek na najgore pomisli. ma reko jebi se,ides na pik.
ne bi vise huawei nema sanse. jebene skinove nemoz3s na sat stavit koje hoces,zajebaji se sa kineskim accountom.
jest,ima izbor 120 skinova al ko da je djete crtalo.
spo2, stresstest, sve je to sranje.
gps me je znao baciti 1km ustranu sto bi se na kraju odrazilo da sam 1km pretrcavao za 4 minute, a nema sanse, sat samo dodao 1km duzine
User avatar
konektovan
Posts: 40549
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#333 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by konektovan »

Ne postoji ni jedan sat na trzistu koji ce tacno mjeriti otkucaje srca,...vrijednosti mogu biti mozda blizu, ali ne mogu biti 100% tacne..
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#334 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shape of despair »

konektovan wrote: 23/09/2020 20:03 Ne postoji ni jedan sat na trzistu koji ce tacno mjeriti otkucaje srca,...vrijednosti mogu biti mozda blizu, ali ne mogu biti 100% tacne..
Jarane ja to znam i ne očekujem 100% tačnost,pa nisam djete, kupio bih onda onu traku što ide oko prsa za mjerenje, ali ne očekujem ni pokazivanje pulsa od 160 a on 60, ili trčim, umirem, znam da je puls oko max. 170, on pokazuje 100.
User avatar
konektovan
Posts: 40549
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#335 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by konektovan »

shape of despair wrote: 23/09/2020 20:06
konektovan wrote: 23/09/2020 20:03 Ne postoji ni jedan sat na trzistu koji ce tacno mjeriti otkucaje srca,...vrijednosti mogu biti mozda blizu, ali ne mogu biti 100% tacne..
Jarane ja to znam i ne očekujem 100% tačnost,pa nisam djete, kupio bih onda onu traku što ide oko prsa za mjerenje, ali ne očekujem ni pokazivanje pulsa od 160 a on 60, ili trčim, umirem, znam da je puls oko max. 170, on pokazuje 100.
Nisam se referisao samo na huawei i tvoj slucaj, to ti je slucaj i kod ostalih satova slicnih katakteristika i nsmjene.
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#336 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shape of despair »

konektovan wrote: 23/09/2020 20:08
shape of despair wrote: 23/09/2020 20:06
konektovan wrote: 23/09/2020 20:03 Ne postoji ni jedan sat na trzistu koji ce tacno mjeriti otkucaje srca,...vrijednosti mogu biti mozda blizu, ali ne mogu biti 100% tacne..
Jarane ja to znam i ne očekujem 100% tačnost,pa nisam djete, kupio bih onda onu traku što ide oko prsa za mjerenje, ali ne očekujem ni pokazivanje pulsa od 160 a on 60, ili trčim, umirem, znam da je puls oko max. 170, on pokazuje 100.
Nisam se referisao samo na huawei i tvoj slucaj, to ti je slucaj i kod ostalih satova slicnih katakteristika i nsmjene.
Ima jedan youtuber koji tako testira satove u treningu i smiljurija je kako svaki fula, jednostavno to je još slaba tehnologija, al ja kažem haj ako fuli 10 otkucaja ali 100 je već previse.
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#337 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by sabanss »

Pouzdano rade samo za biciklizam :D
vojopd
Posts: 1798
Joined: 28/05/2018 18:14

#338 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by vojopd »

Ne znam sta si ti gledao, ali ja sto sam gledao, covjek poredi apple watch, garmin fenix, onaj djavo sto se nosi oko ruke za mjerenje otkucaja srca, biciklo, trcanje, vjezbanje i razlike su minimalne. Tehnologija je itekako napredovala, samo ljudi pogresno tumace npr ecg funkciju na apple watch-u. Eno vec vijesti da Apple zastrasuje korisnike ako ne kupe uredjaj da ce bukvalno umrijeti. Ima ljudi sa razno raznim problemima, vjerujem da nekima pomaze sat, ali medicina je ipak nauka, a algoritam je algoritam.
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#339 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by Tabijat »

artur morgan wrote: 22/09/2020 13:59 Ovako, mislio sam kupiti smartwatch, prvi put.

Smartwatch primarno bi bio korišten kao sat, a dodatno prilikom rekreacije, trčanja, najviše kao štopericu bi ga koristio. Za sve drugo više-manje nije mi potreban.

Nisam previše istraživao, tako da su mi ovo opcije,
1. Samsung galaxy active 2 44 mm košta u trgovinama cca 570 KM.
Pogledao sam recenzije, i one su očekivano dobre.
Isplatili se dati ovoliko novca za njega ?

2. Huawei GT 2 od mislim 46 mm, košta u trgovinama cca 370 KM.
Pogledao sam recenzije, ocjene su solidne, najveći plus je baterije i vizuelni dojam sata.

Treću opciju vi predložite slobodno, neki Garmin za prihvatljivu cijenu.
Vidi, ja imam Garmin Forerunner 45s (znači to je 39mm, ima i veči FR45 42mm).
Moji parametri su bili:
-Da su mu senzori tačni
-Da se ne puni svaki dan
-Da nije touch screen (navigacija ide preko 5 dugmadi)
-Da je čitljiv na suncu
-Da mogu kontrolisati muziku s mobitela preko njega
-Da nije skup i da mi lijepo izgleda


I sve je to tako na ovom satu.

Minusi su mu - po mom mišljenju:
-Nema mapa. Ne možeš pratiti GPS trag.
-Ne možeš pratiti VO2max za biciklizam (za trčanje ima)
-Malo konfuzan sistem menija dok se ne navikneš.
-Bilo par bugova ali sve se riješilo update-ima

One stvari koje nudi radi fenomenalno. Opcije koje nema, nema nikako (što preferiram radije nego da mi ko Apple stavi ekg pa onda ispadne da taj ekg ne može infarkt ili bilo koji anomaliju detektovat. Koji će mi klinac onda?)
Uglavnom, moj glas ide za affordable Garmin.
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#340 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by sabanss »

Optički HR senzori nisu pouzdani jer zavise od mnogo faktora: boja kože, dlakavost, znojenje, stabilnost senzora na koži (funkcionalni i slični treninzi)... Za trčanje i biciklizam je vjerovatno približno ok. Za sve ostalo imaju satovi sa chest strapom ako hoćete pouzdano mjerenje.
zdruzdjo
Posts: 5209
Joined: 16/08/2009 00:27

#341 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by zdruzdjo »

Pozdrav
Ima li negdje u sarajevu kupiti narukvica za huawei lgt2e..
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8495
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#342 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by kokuz_sa »

zdruzdjo wrote: 19/10/2020 01:16 Pozdrav
Ima li negdje u sarajevu kupiti narukvica za huawei lgt2e..
Naruci sa Alija..cca 2km komad
Kod nas su po 15-30KM
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#343 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shalla »

zdruzdjo wrote: 19/10/2020 01:16 Pozdrav
Ima li negdje u sarajevu kupiti narukvica za huawei lgt2e..
Nemoj to raditi ni slučajno. Kod nas nećeš naći ispod 20 KM a ja sa AliExpressa naručio 4 u različitim bojama za cca 20 KM :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 40549
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#344 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by konektovan »

Samo sto ti sa Aliexpressa nece nikad nista stici...
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#345 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shalla »

konektovan wrote: 19/10/2020 09:39 Samo sto ti sa Aliexpressa nece nikad nista stici...
U onom jeku pandemije (Maj, Juni, Juli), stiglo mi sve unutar mjesec dana ;-)
I polovinom septembra naručio kožnu, evo je u petak došla u moje ruke :)

A u krajnjem slučaju, ako je nepovjerljiv prema Aliju, i na eBayu su jeftinije narukvice nego da se kupuju ovdje
djama
Posts: 1796
Joined: 19/07/2013 20:52

#346 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by djama »

konektovan wrote: 19/10/2020 09:39 Samo sto ti sa Aliexpressa nece nikad nista stici...
ja sam zadnju posiljku dobio u martu, poslije toga sve sto sam narucio nista nisam dobio
tracking kaze da je stiglo i nece da mi refundiraju...
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#347 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shalla »

djama wrote: 19/10/2020 11:45
konektovan wrote: 19/10/2020 09:39 Samo sto ti sa Aliexpressa nece nikad nista stici...
ja sam zadnju posiljku dobio u martu, poslije toga sve sto sam narucio nista nisam dobio
tracking kaze da je stiglo i nece da mi refundiraju...
Kakvu li ja sam onda sreću imao :-) :-)
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#348 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by diablobih »

I meni sve redovno stize. Ti bolje provjeri svog postara, jer tamo kada pise da je stiglo, stvarno jeste stiglo.
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#349 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shalla »

sherbett wrote: 19/10/2020 17:04 Desava li se ikome da se odspoji od mobitela, onako sam od sebe?
Strasno me to nervira
Koji sat?

Meni se kod GT2e dešava jedino ako se udaljim više od 10ak metara od mobitela. To mi se isto i sa Garminom dešavalo...
zdruzdjo
Posts: 5209
Joined: 16/08/2009 00:27

#350 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by zdruzdjo »

Da ne odgovaram svakome.
Ne narucuje mi se sa ali-ja i ostalih jer se brate cekaaaa. Mjesec sigurno. Duga stvar je belaj sa koronom koji je sjeee sve doatave. Pogotovo iz kine. Zadnju transakciju sam imao sa kinom u februaru. Preko e-bay. Nije doslo na zakazano vrijeme. Cak su dva puta do tada mjenjali ETA. Na kraju jedva vratio pare. Eto mi smo poslali i sigurno ce vam doci pa vi eto platite kad dodje a mi cemo vama sada refundirati. Nikad nije doslo. Dukserica u pitanju.
Post Reply