Smartwatch (pametni satovi)

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
sabanss
Posts: 4600
Joined: 13/08/2006 11:20

#526 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by sabanss »

Cossack wrote: 04/03/2021 14:20
sabanss wrote: 04/03/2021 14:01 Većini ne treba GPS. Xiaomi bandovi imaju bateriju koja traje po 20-tak dana i senzori za HR su im sasvim ok. Za ozbiljno trčanje i treniranje općenito se mora uzeti neki chest strap.
Imao Xiaomi Mi Band 4. Lagao me više od političara :mrgreen:
Šta sada imaš pa ne laže? Probaj Samsung ili Apple na nekom HIIT treningu pa javi :D
sabanss
Posts: 4600
Joined: 13/08/2006 11:20

#527 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by sabanss »

Concord wrote: 04/03/2021 14:31
sabanss wrote: 04/03/2021 14:01 Većini ne treba GPS. Xiaomi bandovi imaju bateriju koja traje po 20-tak dana i senzori za HR su im sasvim ok. Za ozbiljno trčanje i treniranje općenito se mora uzeti neki chest strap.
Kako i sam kazes, bandovi. To su fitness trackeri, a Apple Watch, Samsung Watch, Garmin Venu, Fenix, Vivoactive, Forerunner... to su punokrvni pametni satovi. Razlika je pogolema.
Otprilike za prosječnog korisnika je samo GPS razlika. I iz ove druge grupe Samsung i Apple ne mogu u istu rečenicu sa Garminom, Fenixom ili Suuntom što se sporta tiče, kao što i ovi potonji ne mogu sa njima što se fency dodataka tiče. Inače za ozbiljan sport:

https://www.polar.com/us-en/products/ac ... ate_sensor

Sat, pa bio i super skup jednostavno zbog tehnologije nije izbor za ozbiljne sportiste.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#528 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by ovo_malo_duse »

Ja imam Samsung Galaxy kupio ga kad je izaso, nikad vise ne bih, moze 2 dana kad nije konektovan na telefon i ne koristi nista od funkcija. Ako pogasis ovo navedeno , koji ce ti onda smart watch kupis Rolex i uzivas. + citava serija ima bug, cim dodje update prestane mjeriti vitalne funkcije . Ja pratim svoj ritam spavanja i fakat mi pomaze kad imam dobar i ravnomjeran san al stas kad moram Stalin pazit jel sat prazan.
Namjerio sam de na Garmin fenix 6x pro solar raja pise moze 10 dana sa svim funkcijama I do 20 dana kad me koristis GPS I te gluposti ali skup braco draga.
Haver mi ima 5_cu ubija bolji je bar 20x od Samsunga a Apple nije vrijedan pomena.
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#529 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by Concord »

sabanss wrote: 04/03/2021 15:13 Otprilike za prosječnog korisnika je samo GPS razlika. I iz ove druge grupe Samsung i Apple ne mogu u istu rečenicu sa Garminom, Fenixom ili Suuntom što se sporta tiče, kao što i ovi potonji ne mogu sa njima što se fency dodataka tiče. Inače za ozbiljan sport:

https://www.polar.com/us-en/products/ac ... ate_sensor

Sat, pa bio i super skup jednostavno zbog tehnologije nije izbor za ozbiljne sportiste.
Slazem se da "danasnji" satovi nisu precizni kao puls trake, medjutim isto tako smatram da ce u jednom momentu biti toliko blizu da ce razlika biti nebitna bilo kome osim profesionalnim (placenim) sportistima. Tehnologija napreduje, prvi GPS, heart rate, motion i svi ostali senzori u prvim satovima su bili smijesni u poredjenju kakvi su danas (kod nekih su doduse jos uvijek smijesni :D)
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#530 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by Cossack »

sabanss wrote: 04/03/2021 15:07
Cossack wrote: 04/03/2021 14:20
sabanss wrote: 04/03/2021 14:01 Većini ne treba GPS. Xiaomi bandovi imaju bateriju koja traje po 20-tak dana i senzori za HR su im sasvim ok. Za ozbiljno trčanje i treniranje općenito se mora uzeti neki chest strap.
Imao Xiaomi Mi Band 4. Lagao me više od političara :mrgreen:
Šta sada imaš pa ne laže? Probaj Samsung ili Apple na nekom HIIT treningu pa javi :D
Sada imam Active 2 i za 200 KM koliko sam ga polovnog platio može proći :) Ne znam za HIIT trening ali za plivanje i hiking je dobar.
Vidal89
Posts: 1012
Joined: 18/01/2013 02:26

#531 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by Vidal89 »

Ja svoj gt2 pro kada imam vremena uvijek dopunim preko telefona.

Od kako sam ga uzeo 3mj samo 1-2x spojio na orginalni punjac :thumbup:

Btw pocele su dolaziti aplikacije na sat i uskoro se ocekuje update za ekg, mjerenje krvnog pritiska.
User avatar
shape of despair
Posts: 3113
Joined: 09/04/2008 18:41

#532 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shape of despair »

band 5 ne laze puno, dobar mu je hr. Ali cjeli taj ekosistem od xiaomija mi je jako los. Apkikacija mi fit nezgrapna, stopa,sjecka.
sat bez gps a se za vanjske aktivnosti ne moze koristiti, ne dobivate nikakve rezultate prolaznih vremenani sl. bolje onda obicni casio
ajdamo
Posts: 1054
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#533 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by ajdamo »

Vidal89 wrote: 04/03/2021 18:48 Ja svoj gt2 pro kada imam vremena uvijek dopunim preko telefona.

Od kako sam ga uzeo 3mj samo 1-2x spojio na orginalni punjac :thumbup:

Btw pocele su dolaziti aplikacije na sat i uskoro se ocekuje update za ekg, mjerenje krvnog pritiska.

Gt2 pro je odličan, sad je na akciji u Univerzalnom do 6.3.

Jedina stvar koja me od njega odbija je zatvorenost sistema. Ne mogu da se pomirim s tim da dam skoro 500 maraka za sat,a da ne mogu export jebeni gpx file. Korisnici ih već dugo mole da to omoguće, ali oni se prave ludi.
Vidal89
Posts: 1012
Joined: 18/01/2013 02:26

#534 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by Vidal89 »

ajdamo wrote: 04/03/2021 22:01
Vidal89 wrote: 04/03/2021 18:48 Ja svoj gt2 pro kada imam vremena uvijek dopunim preko telefona.

Od kako sam ga uzeo 3mj samo 1-2x spojio na orginalni punjac :thumbup:

Btw pocele su dolaziti aplikacije na sat i uskoro se ocekuje update za ekg, mjerenje krvnog pritiska.

Gt2 pro je odličan, sad je na akciji u Univerzalnom do 6.3.

Jedina stvar koja me od njega odbija je zatvorenost sistema. Ne mogu da se pomirim s tim da dam skoro 500 maraka za sat,a da ne mogu export jebeni gpx file. Korisnici ih već dugo mole da to omoguće, ali oni se prave ludi.
199eura u njemackoj :thumbup:

U pola cijene u odnosu na watch 3
ajdamo
Posts: 1054
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#535 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by ajdamo »

Dao bih ja i 300 eura za njega samo da mogu sinhronizovati stravu ili komoot sa satom.
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#536 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by Cossack »

Gt 2 pro je vrh sat. Do skora je bila bas nestasica u Sarajevu jer se sve sto dodje odmah pokupuje.
Vidal89
Posts: 1012
Joined: 18/01/2013 02:26

#537 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by Vidal89 »

Cossack wrote: 04/03/2021 22:47 Gt 2 pro je vrh sat. Do skora je bila bas nestasica u Sarajevu jer se sve sto dodje odmah pokupuje.
Pa jeste, uz tonga nema ispod 550 a kazem u njemackoj 199eura, nije mala usteda 150KM
Elvedin_Dz
Posts: 109
Joined: 28/01/2010 20:29

#538 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by Elvedin_Dz »

Gt2 pro je odličan, sad je na akciji u Univerzalnom do 6.3.

Jedina stvar koja me od njega odbija je zatvorenost sistema. Ne mogu da se pomirim s tim da dam skoro 500 maraka za sat,a da ne mogu export jebeni gpx file. Korisnici ih već dugo mole da to omoguće, ali oni se prave ludi.
Ne cini mi se da PRO vrijedi 200 KM vise od gt 2. (Cijene u Univerzalno su 330 i 535 cini mi se). Gt 2 samo da dozvoljava export .gpx ili mogucnost povezivanja sa stravom bio bi vrh vrhova za sportase amatere.
User avatar
shalla
Posts: 9327
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#539 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shalla »

Samo da kažem da se GT2e (kao uostalom i Gt2 i Gt2 pro) mogu sync sa Stravom, pod uslovom da imate Huawei mobitel :thumbup:

Evo sporo trčanje od jučer i još sporije plivanje od večeras :lol:

Image
User avatar
shape of despair
Posts: 3113
Joined: 09/04/2008 18:41

#540 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shape of despair »

Nabavio sam Huawei GT2e za 260KM i mogu reći da je svetlosnim godinama ispred recimo jednog T-rex-a koji košta oko 320KM.
Prvo GT2e ne gubi GPS signal, barometar je perfekcija, sat izgleda jako skupo, moderno, ekran perfekcija, vidim u galeriji ima sad dosta dobrih skinva.
Međutim, koliko god satova da sam imao, svaki ima neku manu a izgleda da je to jednostavno limitirano dosadašnjom tehnologijom koja još treba da se razvija.
NPR. i huawei GT2 i sad GT2e u vožnji redovno pokazuju puls od 160 otkucaja. Prije sam ludio zbog toga, danas više ne. Važno mi je da mi na treningu pokazuje 90% tačno.
Također u vožnji autom sam neki dan napravio 2000 koraka. :roll: :-) .
Međutim kad se sumira sat u globalu gt2e je jako dobar uređaj, cijenom pristupačan.
Danas je 5. dan korištenja i baterija je na 57% uz koristenje GPS-a od oko 6 sati u tih 5 dana.
Možda kad bi bio vrhunski sportaš pa sebi brojao stotinke, bi posegao za Garminm od 1000KM+, ovako nema potrebe.
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#541 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by Concord »

@shape of despair

Sve te nepreciznosti su do manjakvih Huawei algoritama. Senzori su vec sad dobro osjetljivi, pitanje je samo kakvim algoritmom intepretiras podatke sa senzora. Ja jedan pisljivi Fitbit Charge 2 sam tesko mogao prevariti za predjeni korak cak i kad sam namjerno pokusavao. Sleep tracking mu je bio gotovo savrsen, sve zbog dobrih algoritama koje je Fitbit razvio. Nije njih Google kupio bezveze. Jos jedan primjer je Garmin i njegov sleep tracking koji je bio los i neprecizan dugo vremena: prije par mjeseci su kupili firmu Firstbeat i implementirali njihove sleep algoritme u svoje flagship uredjaje.
Primjera radi, prije toga su vec imali 18 Firstbeat licenciranih algoritama u Fenixu 6 koji su pogonili razne funkcije sata.
Vidal89
Posts: 1012
Joined: 18/01/2013 02:26

#542 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by Vidal89 »

shape of despair wrote: 09/03/2021 08:47 Nabavio sam Huawei GT2e za 260KM i mogu reći da je svetlosnim godinama ispred recimo jednog T-rex-a koji košta oko 320KM.
Prvo GT2e ne gubi GPS signal, barometar je perfekcija, sat izgleda jako skupo, moderno, ekran perfekcija, vidim u galeriji ima sad dosta dobrih skinva.
Međutim, koliko god satova da sam imao, svaki ima neku manu a izgleda da je to jednostavno limitirano dosadašnjom tehnologijom koja još treba da se razvija.
NPR. i huawei GT2 i sad GT2e u vožnji redovno pokazuju puls od 160 otkucaja. Prije sam ludio zbog toga, danas više ne. Važno mi je da mi na treningu pokazuje 90% tačno.
Također u vožnji autom sam neki dan napravio 2000 koraka. :roll: :-) .
Međutim kad se sumira sat u globalu gt2e je jako dobar uređaj, cijenom pristupačan.
Danas je 5. dan korištenja i baterija je na 57% uz koristenje GPS-a od oko 6 sati u tih 5 dana.
Možda kad bi bio vrhunski sportaš pa sebi brojao stotinke, bi posegao za Garminm od 1000KM+, ovako nema potrebe.
Serija huawei gt je super, gt2e je odlican ali gt2 pro je vrh vrhova sto se tice materijala dizajna onako vise poslovna verzija dok gt2e je za sportiste po meni vise.
ajdamo
Posts: 1054
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#543 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by ajdamo »

shalla wrote: 09/03/2021 02:10 Samo da kažem da se GT2e (kao uostalom i Gt2 i Gt2 pro) mogu sync sa Stravom, pod uslovom da imate Huawei mobitel :thumbup:

Evo sporo trčanje od jučer i još sporije plivanje od večeras :lol:

Image
Imam Huawei mobitel. Koja je procedura?
Elvedin_Dz
Posts: 109
Joined: 28/01/2010 20:29

#544 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by Elvedin_Dz »

Gt2 uparen sa Samsung mobitelima (pretpostavljam i sa svim ostalim brendovima) moze preko myfitnesspal aplikacije ali nije to to, ili direktno sa stravom ili export .gpx file bi bilo odlično.

Kako vam baterija drži na gt 2?
Grom2017
Posts: 635
Joined: 04/02/2019 20:31

#545 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by Grom2017 »

Koristi li iko ili je koristio Polar Loop ? Imam neki dobio,upalio, vidio sta je i ugasio i stoji mi. Nisam se mnogo trudio oko njega ali u odnosu na gt2, frontier 3 i sada aw3 koji imam, mislim da se ono moglo malo jednostavnije odraditi. Ima neki displej na kojem nista skoro ne pise.
sabanss
Posts: 4600
Joined: 13/08/2006 11:20

#546 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by sabanss »

Concord wrote: 09/03/2021 12:35 @shape of despair

Sve te nepreciznosti su do manjakvih Huawei algoritama. Senzori su vec sad dobro osjetljivi, pitanje je samo kakvim algoritmom intepretiras podatke sa senzora.
Ovo je tačno to što sam govorio i 100% je tačno. Jedino se ne slažem za optički HR senzor. Tipujem da se tehnologija mora promijeniti da bi to bilo tačno.

Meni se više puta dešavalo da na Amazfit satu pregledam aktivnost (trčanje, biciklo, skijanje, nebitno) i da imam čudne pozicije GPS-a ili nadmorske visine. Kada to izvezem u Stravu i pregledam sve bude logično i na mjestu...

Vidim da Xiaomi u novim verzijama ima kalibraciju kada trčiš na traci ili behavior tagging gdje vjerovatno pokušavaš sat "istrenirati" na način kako se ponašaš pri pojedinim treninzima. Onda će se ovi "lažni" koraci vjerovatno smanjiti na najmanju moguću mjeru.
User avatar
shalla
Posts: 9327
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#547 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shalla »

ajdamo wrote: 09/03/2021 23:27
shalla wrote: 09/03/2021 02:10 Samo da kažem da se GT2e (kao uostalom i Gt2 i Gt2 pro) mogu sync sa Stravom, pod uslovom da imate Huawei mobitel :thumbup:

Evo sporo trčanje od jučer i još sporije plivanje od večeras :lol:

Image
Imam Huawei mobitel. Koja je procedura?
https://play.google.com/store/apps/deta ... l=en&gl=US
ug_lee
Posts: 331
Joined: 10/01/2015 20:06

#548 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by ug_lee »

Imam mi band 4, kontam uzeti GTR, zanima me da li gtr ima naša slova ili je ista priča kao kod mi band. Ništa mrze mi nema nego kad vidim simbole umjesto č ć š u riječima u notifikaciji..
Ili ako ima neko neku bolju opciju da je do 200KM.. bitno mi je vidjeti koliko je sati i notifikacije da nisu užasno urađene, ne treniram pa mi je jedino zanimljivo koliko sam koraka u danu prešao
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#549 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by Cossack »

ug_lee wrote: 13/03/2021 20:46 Imam mi band 4, kontam uzeti GTR, zanima me da li gtr ima naša slova ili je ista priča kao kod mi band. Ništa mrze mi nema nego kad vidim simbole umjesto č ć š u riječima u notifikaciji..
Ili ako ima neko neku bolju opciju da je do 200KM.. bitno mi je vidjeti koliko je sati i notifikacije da nisu užasno urađene, ne treniram pa mi je jedino zanimljivo koliko sam koraka u danu prešao
Ako se možeš protegnuti imaš u Merkatoru Ložionička na sniženju 219 KM Fitbit Charge 4. Originalna cijena 359 KM.

https://www.fitbit.com/global/us/produc ... rs/charge4
User avatar
shape of despair
Posts: 3113
Joined: 09/04/2008 18:41

#550 Re: Smartwatch (pametni satovi)

Post by shape of despair »

ja ti ne preporucujem fitbit ovaj. imaju recenzije gdje je gps gotovo neupotrebljiv. Jos monokrom ekran.
Fitbit je izvikan previse. Ja sam htionovaj band uzeti i nakon recenzija odustao
Post Reply