Smartphone diskusije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#6826 Re: Smartphone diskusije

Post by kokuz_sa »

Pa mene kolega iz Samsunga zvao i upozorio na neke stvari za A seriju na sta oni imaju problem kad otvaraju...

S10ke i A serija se vraca u Samsung bas dosta..
A serija low budget serija tel..
Koliko brzo izlaze, nema tu kontrole kvaliteta vise..

Samsungu je sada vazno samo prodati, od kako su zatvorili onu svoju najvecu tvornicu i izgubili primat u Kini..

Sto se tice opreme
Vjeruj mi da su pojedini serviseri opremljeniji za svjetlosnu god od Samsunga i oficijelnoh servisa..
Pa sami yi oficijelni servisi se oslanjaju na neke servise u BiH kojim se obracaju za pomoc..

Samsung zaradjuje na svojim serviserima..
Svi Samsung servisi su zastupnici..neka kompanija dobila pravo da popravlja njihove tel..
Ispunili uslove, i dobili certifikat..


Ja kupim set alata za 100eu da je top kvalitet..
Samsungov servis taj set identican kupuje samo u Samsungu..cihena 430eu..

Serviser kupi display za npr 100km i ugradi ga za dodatnih 20km
Samsungov servis ga plati od Samsunga 100km plus pdv..i ugradi ga za 40 plus pdv..

To sto je tvoj jaran nosao po sercisima, moze biti da trenutno nije bilo dijela za nabavu..
Ili se nije isplatila popravka serviseru..

Radije cu ja preskocit popravak ako treba da radim 3h i naplatim 20KM..radije cu radit 1h i naplatit 20KM
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#6827 Re: Smartphone diskusije

Post by fortaleza »

Radio u servisu i znam da je glavni serviser izbjegavao mijenjanje ekrana kod samsungove J serije jer su totalno slijepljeni unutra i da bi ili došao do baterije ili zamjenio displej moraš stari displej totalno razvalit, ili zadnji poklopac, a kad se ponovo sastavi nikako ne može biti dovoljno sastavljen, uvijek poslije krcka. J serija je totalni krš bila, i Xiaomijeva Redmi serija je bolje sastavljena.
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#6828 Re: Smartphone diskusije

Post by i agree »

Vjerovatno da postoje masine u fabrikama koje to rade,nije svaki telefon napravljen da se sa njim mozes zajebavat kuci sa sarafcigerom...
Zato kad je imalo komplexniji problem kod smartfona novije generacije vecina majstora ili bjezi od popravke jer nema opremu ili ti kazu probacemo ali ako ne uspijem nije do mene,idemo na vasu odgovornost.Tako je jaranu rikno displej s6 ili 7 edge ne sjecam se vise kupio novi zamjenili mu ni mjesec radio nije...tolko je imo i garanciju na zamjenu displeja :lol:
User avatar
PajaELdin
Posts: 690
Joined: 01/09/2018 13:30
Location: Mostar 🇧🇦

#6829 Re: Smartphone diskusije

Post by PajaELdin »

A70 ili A50? Jel prevelik ekran kod A70? Neko ko ga ima na forumu, moze li u dzep normalno? Ne vidim neku vele razliku izmedju ova dva telefona.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#6830 Re: Smartphone diskusije

Post by kokuz_sa »

i agree wrote:Vjerovatno da postoje masine u fabrikama koje to rade,nije svaki telefon napravljen da se sa njim mozes zajebavat kuci sa sarafcigerom...
Zato kad je imalo komplexniji problem kod smartfona novije generacije vecina majstora ili bjezi od popravke jer nema opremu ili ti kazu probacemo ali ako ne uspijem nije do mene,idemo na vasu odgovornost.Tako je jaranu rikno displej s6 ili 7 edge ne sjecam se vise kupio novi zamjenili mu ni mjesec radio nije...tolko je imo i garanciju na zamjenu displeja :lol:
Nema masina brate..

Display se skida sa platom za grijanje ili duvaljkom..
Tako skidaju i u obicnim i u ovlastenim servisima..

Nema komplexnih problema..sasasnji mobiteli su jako lagani za servis..
Sve se da popraviti..od displaya do cipova.

Sve je do vremena..a vrijeme su pare..a nas narod nece da kcalitetno plati to vrijeme..

Da bi se zamjenila bat na J5 2017 treba se podizati display..koji puca kao ledenica jer dodje u kucistu..
Ko ce preuzet rizik pucanja? Lik ciji je tel? Ili serviser?

U nabavi
Display 100km
Baterija 10km

Ja zamjenu bat kazem 150km ako preuzimam rizik za display..
Ako rizik neko drugi preuzima..zamjena je 30..

U ovlastenom servisu je to uvihek 200
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#6831 Re: Smartphone diskusije

Post by konektovan »

Zato ne treba biti dalabu i davati vam lovu, kakvo preuzimanje rizika i qurtzi palci ....kupiti nov telef8n, a vi se ucite na necem drugom mjenjati nžbaterije i ekrane.... :-)
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#6832 Re: Smartphone diskusije

Post by kokuz_sa »

konektovan wrote:Zato ne treba biti dalabu i davati vam lovu, kakvo preuzimanje rizika i qurtzi palci ....kupiti nov telef8n, a vi se ucite na necem drugom mjenjati nžbaterije i ekrane.... :-)
Nije to ucenje nego vrednovanje rada, upravo oz razloga dundzer majstora...sad bi svi da su serviseri jer gledaju YT..
Ja telefone radim vec 10god..
Svi bi da im se radi besplatno..
Nekidan dodje lik u radnju kupio touch za S8 na ebay za 3 dolara..
I kaze da se zamjeni.. i kaze donio svoj dio i eto kao on je donio dio i smatra da je zamjena toga do 30KM
Kazes mu fino da to ne ide bas tako..jos se uvrijedjen nadje..kaze gledao na YT da se to kuci zamjeni za 15min.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#6833 Re: Smartphone diskusije

Post by skafiskafsnjak »

kokuz_sa wrote:
konektovan wrote:Zato ne treba biti dalabu i davati vam lovu, kakvo preuzimanje rizika i qurtzi palci ....kupiti nov telef8n, a vi se ucite na necem drugom mjenjati nžbaterije i ekrane.... :-)
Nije to ucenje nego vrednovanje rada, upravo oz razloga dundzer majstora...sad bi svi da su serviseri jer gledaju YT..
Ja telefone radim vec 10god..
Svi bi da im se radi besplatno..
Nekidan dodje lik u radnju kupio touch za S8 na ebay za 3 dolara..
I kaze da se zamjeni.. i kaze donio svoj dio i eto kao on je donio dio i smatra da je zamjena toga do 30KM
Kazes mu fino da to ne ide bas tako..jos se uvrijedjen nadje..kaze gledao na YT da se to kuci zamjeni za 15min.
Pa sto ne zamjeni on :lol:
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#6834 Re: Smartphone diskusije

Post by i agree »

kokuz_sa wrote:
i agree wrote:Vjerovatno da postoje masine u fabrikama koje to rade,nije svaki telefon napravljen da se sa njim mozes zajebavat kuci sa sarafcigerom...
Zato kad je imalo komplexniji problem kod smartfona novije generacije vecina majstora ili bjezi od popravke jer nema opremu ili ti kazu probacemo ali ako ne uspijem nije do mene,idemo na vasu odgovornost.Tako je jaranu rikno displej s6 ili 7 edge ne sjecam se vise kupio novi zamjenili mu ni mjesec radio nije...tolko je imo i garanciju na zamjenu displeja :lol:
Nema masina brate..

Display se skida sa platom za grijanje ili duvaljkom..
Tako skidaju i u obicnim i u ovlastenim servisima..

Nema komplexnih problema..sasasnji mobiteli su jako lagani za servis..
Sve se da popraviti..od displaya do cipova.

Sve je do vremena..a vrijeme su pare..a nas narod nece da kcalitetno plati to vrijeme..

Da bi se zamjenila bat na J5 2017 treba se podizati display..koji puca kao ledenica jer dodje u kucistu..
Ko ce preuzet rizik pucanja? Lik ciji je tel? Ili serviser?

U nabavi
Display 100km
Baterija 10km

Ja zamjenu bat kazem 150km ako preuzimam rizik za display..
Ako rizik neko drugi preuzima..zamjena je 30..

U ovlastenom servisu je to uvihek 200
:thumbup:
Nisam znao da je to tako danas jednostavno.Pa znaci tamo u fabrici sjede ljudi i sklapaju telefone kad se proizvode,nema masina.Interesantno.
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#6835 Re: Smartphone diskusije

Post by konektovan »

Dundzerluk je na sve strane. Ja sam nedavno odnio lumiju 550 na skenderiju, servis odmah preko puta trolejbuske stanice, da mi naprave sim utor koji se pohebao. Ostavio telefon cijeli dan i na kraju kad sam dosao da preuzmem ,kaze ciko, eto, zamijenio sam sve, radi, ali se nesto pohebalo pa ne radi kamera?! :shock:
Kaze, necu ti naplatiti ništa,............ :-) Nudio se da to ostavim još koji dan, da to popravi, ali jok, telefon u kantu za smece i vozdra. Ljudi do jucer bili zidari sad odjednom hoce da se bave elektronikom...... :-)
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#6836 Re: Smartphone diskusije

Post by kokuz_sa »

i agree wrote: :thumbup:
Nisam znao da je to tako danas jednostavno.Pa znaci tamo u fabrici sjede ljudi i sklapaju telefone kad se proizvode,nema masina.Interesantno.
Manimo se sarkazma..

U fabrici mozda masine sastavljaju mobitele..
Al garant ne u svim..
Evo snimak gdje se rucno sastavljaju mobiteli u fabrici

https://youtu.be/OgIQz68Lo8Q


Al u servisima je druga prica..

Evo klip iz ovlastenog servisa Huaweia..

Svaku masinu sto on koristi, imam i ja i isto tako koristim..
Standardna oprema normalnog servisera..

https://youtu.be/lDHOkAOVprw
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#6837 Re: Smartphone diskusije

Post by i agree »

kokuz_sa wrote:
i agree wrote: :thumbup:
Nisam znao da je to tako danas jednostavno.Pa znaci tamo u fabrici sjede ljudi i sklapaju telefone kad se proizvode,nema masina.Interesantno.
Manimo se sarkazma..

U fabrici mozda masine sastavljaju mobitele..
Al garant ne u svim..
Evo snimak gdje se rucno sastavljaju mobiteli u fabrici

https://youtu.be/OgIQz68Lo8Q


Al u servisima je druga prica..

Evo klip iz ovlastenog servisa Huaweia..

Svaku masinu sto on koristi, imam i ja i isto tako koristim..
Standardna oprema normalnog servisera..

https://youtu.be/lDHOkAOVprw
Pa pogledaj taj sto kazes da rucno sastavljaju od 9 minute pa ces vidjet da rade masine,mozda se rucno sastavljaju neki djelovi sto je logicno,nece tipke sa strane masina stavljat i sl....Pogledaj i ovaj drugi klip huawei od 3.50 minute u sta ga ovo stavlja?
Jesi ti kad bio u mescu?Ulazio unutra?Imaju istu opremu kao ti?
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#6838 Re: Smartphone diskusije

Post by konektovan »

Oni u mesc-u samo znaju factory reset uraditi, Boze sacuvaj ko tamo radi.....
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#6839 Re: Smartphone diskusije

Post by kokuz_sa »

i agree wrote:
kokuz_sa wrote:
i agree wrote: :thumbup:
Nisam znao da je to tako danas jednostavno.Pa znaci tamo u fabrici sjede ljudi i sklapaju telefone kad se proizvode,nema masina.Interesantno.
Manimo se sarkazma..

U fabrici mozda masine sastavljaju mobitele..
Al garant ne u svim..
Evo snimak gdje se rucno sastavljaju mobiteli u fabrici

https://youtu.be/OgIQz68Lo8Q


Al u servisima je druga prica..

Evo klip iz ovlastenog servisa Huaweia..

Svaku masinu sto on koristi, imam i ja i isto tako koristim..
Standardna oprema normalnog servisera..

https://youtu.be/lDHOkAOVprw
Pa pogledaj taj sto kazes da rucno sastavljaju od 9 minute pa ces vidjet da rade masine,mozda se rucno sastavljaju neki djelovi sto je logicno,nece tipke sa strane masina stavljat i sl....Pogledaj i ovaj drugi klip huawei od 3.50 minute u sta ga ovo stavlja?
Jesi ti kad bio u mescu?Ulazio unutra?
Ima i masina i ljudi..


To je presa, kada se zalijepi display ili poklopac jedini pravilni nacin finisiranja je pod presom dok ne uhvati ljepilo..
Sto bi neki kazali kvazi serviseri umjesto prese koriste stipaljke..

Bio u servisima u mescu, mekline, samsungu u vise oficijelnih servisa u BiH, Stanicu koji je za LG zastupnik, imteku, univerzalnom, comtrade, kimteku itd itd..

Mislim da nema servisa u Sa, a bogme i dobrom dijelu BiH da nisam bio u njemu.. ko kad sam godinama radio na dostavi servisnih dijelova za oficijelne i obicne servise :mrgreen:
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#6840 Re: Smartphone diskusije

Post by kokuz_sa »

konektovan wrote:Oni u mesc-u samo znaju factory reset uraditi, Boze sacuvaj ko tamo radi.....
Oni su zlatni kakvi su u mekline :lol:
O ljubaznosti da ne pricamo..
Nosom paraju zemljinu atmosferu..

Svak ko je imalo pameti imao u servisima je naucio sta mu treba i otvorio sebi radnju
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#6841 Re: Smartphone diskusije

Post by i agree »

A imaju li istu opremu za popravak kao ti ili su bolje opremljeni?Sta imaju (ako imaju) a da ti nemas?
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#6842 Re: Smartphone diskusije

Post by kokuz_sa »

i agree wrote:A imaju li istu opremu za popravak kao ti ili su bolje opremljeni?Sta imaju (ako imaju) a da ti nemas?
Oprema je brate u 99% identicna i kod mene i kod njih i kod haman svakog servisera..

Treba ti plata za zagrijavanje..eno ona sa klipa Huaweia je oko 200e, ja imam drugu marku placenu 50eu
Set alata, za to nisam stedio, svak zna da kvalitetan alat vrijedi..
Treba ti presa, ko hoce malo profesionalnije da radi..

Neki od tih servisa imaju ali ja nemam masinu za zamjenu cipova. Time se ne bavim.
Ali i to je mal br tih servisa, lakse im zamijenit plocicu sa cipom..a onda tu plocicu poslat u fabriku na ponovnu obradu.

Dok ja imam separator za display..a oficijelni nemaju..jer oni ne rade reparaciju displaya..

Ostala oprema je vise manje ista
Mikroskop, lemilice, duvaljk, sprejevi itd itd
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#6843 Re: Smartphone diskusije

Post by i agree »

kokuz_sa wrote:
i agree wrote:A imaju li istu opremu za popravak kao ti ili su bolje opremljeni?Sta imaju (ako imaju) a da ti nemas?
Oprema je brate u 99% identicna i kod mene i kod njih i kod haman svakog servisera..

Treba ti plata za zagrijavanje..eno ona sa klipa Huaweia je oko 200e, ja imam drugu marku placenu 50eu
Set alata, za to nisam stedio, svak zna da kvalitetan alat vrijedi..
Treba ti presa, ko hoce malo profesionalnije da radi..

Neki od tih servisa imaju ali ja nemam masinu za zamjenu cipova. Time se ne bavim.
Ali i to je mal br tih servisa, lakse im zamijenit plocicu sa cipom..a onda tu plocicu poslat u fabriku na ponovnu obradu.

Dok ja imam separator za display..a oficijelni nemaju..jer oni ne rade reparaciju displaya..

Ostala oprema je vise manje ista
Mikroskop, lemilice, duvaljk, sprejevi itd itd
Znaci sutra prekosutra kad ode telefon a ko nema garanciju u oficijelnom servisu moze tebi donjet i popravit ces kao profesionalac a ne kao neki salabajzer.Eto nek znaju forumasi
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#6844 Re: Smartphone diskusije

Post by skafiskafsnjak »

Imal forumskog pousta?
Sifra kiX :D
adsubzero
Posts: 3003
Joined: 08/02/2013 15:52

#6845 Re: Smartphone diskusije

Post by adsubzero »

@kokuz_sa Za koliko bi zamijenio naprijed staklo na LG V30? :D
Dakle samo staklo puklo, displej je ok.
Last edited by adsubzero on 09/10/2019 10:12, edited 1 time in total.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#6846 Re: Smartphone diskusije

Post by valjuga »

kokuz_sa wrote:
i agree wrote:A imaju li istu opremu za popravak kao ti ili su bolje opremljeni?Sta imaju (ako imaju) a da ti nemas?
Oprema je brate u 99% identicna i kod mene i kod njih i kod haman svakog servisera..

Treba ti plata za zagrijavanje..eno ona sa klipa Huaweia je oko 200e, ja imam drugu marku placenu 50eu
Set alata, za to nisam stedio, svak zna da kvalitetan alat vrijedi..
Treba ti presa, ko hoce malo profesionalnije da radi..

Neki od tih servisa imaju ali ja nemam masinu za zamjenu cipova. Time se ne bavim.
Ali i to je mal br tih servisa, lakse im zamijenit plocicu sa cipom..a onda tu plocicu poslat u fabriku na ponovnu obradu.

Dok ja imam separator za display..a oficijelni nemaju..jer oni ne rade reparaciju displaya..

Ostala oprema je vise manje ista
Mikroskop, lemilice, duvaljk, sprejevi itd itd
Ja sam mjenjao na samsung s7 bateriju i zalijepio sam sa b7000 jel to ljepilo ok?
Više sam se bavio popravkama televizora i slične elektronike pa nisam baš sa telefonima upućen.
adsubzero
Posts: 3003
Joined: 08/02/2013 15:52

#6847 Re: Smartphone diskusije

Post by adsubzero »

Huawei P9 Lite (150 KM)
https://www.olx.ba/r/35466222/183921
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#6848 Re: Smartphone diskusije

Post by kokuz_sa »

valjuga wrote:
kokuz_sa wrote:
i agree wrote:A imaju li istu opremu za popravak kao ti ili su bolje opremljeni?Sta imaju (ako imaju) a da ti nemas?
Oprema je brate u 99% identicna i kod mene i kod njih i kod haman svakog servisera..

Treba ti plata za zagrijavanje..eno ona sa klipa Huaweia je oko 200e, ja imam drugu marku placenu 50eu
Set alata, za to nisam stedio, svak zna da kvalitetan alat vrijedi..
Treba ti presa, ko hoce malo profesionalnije da radi..

Neki od tih servisa imaju ali ja nemam masinu za zamjenu cipova. Time se ne bavim.
Ali i to je mal br tih servisa, lakse im zamijenit plocicu sa cipom..a onda tu plocicu poslat u fabriku na ponovnu obradu.

Dok ja imam separator za display..a oficijelni nemaju..jer oni ne rade reparaciju displaya..

Ostala oprema je vise manje ista
Mikroskop, lemilice, duvaljk, sprejevi itd itd
Ja sam mjenjao na samsung s7 bateriju i zalijepio sam sa b7000 jel to ljepilo ok?
Više sam se bavio popravkama televizora i slične elektronike pa nisam baš sa telefonima upućen.
Da, to je ok ljepilo..
ima par varijacija b7000, b8000, e7000, e8000..
Sve u svemu isto je sve to..vazno je da pri sljedecem skidanju poklopca i zagrijavanju to ljepilo pocinje da popusta...

Ja ispod baterije umjesto ljepila stavim tanku 3M traku..
DonieBrasco
Posts: 15514
Joined: 31/08/2016 16:09

#6849 Re: Smartphone diskusije

Post by DonieBrasco »

Kakve su kvalitete ove Kingstone micro SD kartice od 32 gb ?
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#6850 Re: Smartphone diskusije

Post by kokuz_sa »

DonieBrasco wrote:Kakve su kvalitete ove Kingstone micro SD kartice od 32 gb ?
Ako ces originalne..kupi u kimteku..
Ostalo je sve kopija, al radi, al dokle.. :mrgreen:
Post Reply