Smartphone diskusije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#1 Smartphone diskusije

Post by Chuckie »

Evo jedna tema gdje se može slobodno razglabati o svim smartphone uređajima i svim mobilnim operativnim sitemima, pošto su teme koje već postoje dosta ograničene, pa nebih da idemo u offtopic tamo. Naravno ako je u redu sa moderacijom.
User avatar
Quaresma
Posts: 6650
Joined: 19/07/2010 16:37

#2 Re: Smartphone diskusije

Post by Quaresma »

dakle nastavljamo ovde :D
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#3 Re: Smartphone diskusije

Post by Chuckie »

Ako je istina ono što piše u ovom članku, Apple će u nove iPhone ugrađivati displej veće dijagonale,
od minimum 4". Nadam se da će zadržati dimenzije telefona približne ovim sad, tj da neće veći displej
ići na uštrb povećanja dimenzija uređaja, već da će ekranom popuniti praznine.

ONG KONG—The new iPhone that Apple Inc. is expected to unveil this year is likely to have a larger display than its current models have, with the company ordering bigger screens from its Asian suppliers, people familiar with the matter said.

The new screens measure at least 4 inches diagonally, the people said, compared with 3.5 inches on Apple's latest model, the iPhone 4S. Production is set to begin next month, the people said. Analysts have predicted that the next iPhone will come out in the fall.
Fauja Singh
Posts: 2467
Joined: 07/12/2011 12:40

#4 Re: Smartphone diskusije

Post by Fauja Singh »

Tad ce Iphone vjerovatno biti moj prvi izbor, i sad mi je malo falilo da sa Androida predjem na iOS ali ne mogu se navici da idem sa veceg displeja na manji.
Ima li ko iskustva sa Galaxy Nexusom ili HTC Sensation XE?
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#5 Re: Smartphone diskusije

Post by casanova123 »

mene zanimaju iskustva sa lumiom 900 i galaxy nexus s(ovaj najnoviji)..
i ako neko ima neki od novijih uredjaja da je izasao neka opise dozivljaje :D
User avatar
TaKuViTo
Posts: 83
Joined: 16/02/2010 15:11

#6 Re: Smartphone diskusije

Post by TaKuViTo »

Mene zanima sony XPERIA S . Ako neko ima iskustva , neka podjeli sa ostalorm rajom. Kupio bih novi mob , ovaj mi je zapeo za oko ali nisam jos 100% siguran :D . Unaprijed hvala :P
User avatar
Edinho2011
Posts: 658
Joined: 02/10/2011 23:49

#7 Re: Smartphone diskusije

Post by Edinho2011 »

Svi mi koji znamo u kojem ce pravcu da se razvija "diskusija" na ovoj temi :D


PS. (samo za iBOT-a :lol: :lol: :lol: )
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#8 Re: Smartphone diskusije

Post by Qler »

Nemam iskustva sa Luma 900 ali imam sa 710. U principu je to u par deka telefon samo ovaj ima veci display i bolju kameru. Pisao sam tu negdje na forumu o WP7, bar moje misljenje. Toliko je pojednostavljen i ogranicen, da haman i ne spada u grupu smartphone OS. Ako nisi zahtjevan korisnik, ako ti treba da imas dobru integraciju sa FB i ostalim social apps, super. Odlicno surfanje, lagan za koristiti, nije komplikovan, nema stekanja, sve sjajno. Ako hoces nesto ozbiljnije, po meni, svaki drugi OS je bolji...
User avatar
aux
Posts: 939
Joined: 25/04/2011 21:30

#9 Re: Smartphone diskusije

Post by aux »

Ima li tko iskustva sa Sony Ericssonom Xperia Arc telefonom,ovaj telefon od prvog puta kad sam ga vidio dopao mi se nenormalno,dizajn mu je predobar ali osim toga ne znam nista vise pa ako moze par rijeci o njemu
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#10 Re: Smartphone diskusije

Post by strong69 »

TaKuViTo wrote:Mene zanima sony XPERIA S . Ako neko ima iskustva , neka podjeli sa ostalorm rajom. Kupio bih novi mob , ovaj mi je zapeo za oko ali nisam jos 100% siguran :D . Unaprijed hvala :P
Sta te konkretno zanima? Izrada nije nesto, plastika je u pitanju. Koristi micro SIM karticu. Ima 32GB memorije. Display je fenomenalan. Kamera je odlicna takoder. Telefon je brz, stabilan i ne steka. Sa svojim karakteristikama kasnu za konkurentima HTC One X i Samsung Galaxy S3 jer ovi imaju quadcore procesore a Sony ima dual core. Sony dolazi sa Gingerbread verzijom a konkurenti sa ICS.

Ovo ne treba brinuti jer se Sony ponasa odlicno i dobro radi tako da ti neki sinteticki testovi ne moraju dati ispravan dojam. Sony ce update na ICS dobiti krajem maja/početkom juna.

I jos nesto, bijela verzija je bas šminka ;-)
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#11 Re: Smartphone diskusije

Post by Qler »

Danas sam gledao nesto, poredio, trazio, i definitivno sam odlucio, Nokia 808 PureView je moj sljedeci telefon. Poredio sam sa svim mogucim telefonima, OS-ovima, i za ono sto meni treba, Symbian mi najvise odgovara. WP7 evo sad cackam, do neki dan sam imao i HTC Legend, dosta jarana ima i iPhone, i jos bruku Androida, tako da sam upoznat sa svim OS-ovima, i njihovim prednostima, i manama. I pored stabilnosti iOS-a, modabilnosti Androida, i jednostavnosti WP7-ce, Symbian mi odgovara najvise jer ima sve. Plus najbolja kamera :)
mass storage, fm transmitter, bt file transfer, multitasking, aplikacije koje meni trebaju, koje koristim, dobra autonomija (dugo baterija traje), USB on the go, HDMI output, ima sve u jednom uredjaju... Znam da je star OS, znam da izumire, ali meni najvise odgovara. Fakat da nema symbiana ja fakat ne znam koji bi mobitel uzeo...
nemanja066
Posts: 46
Joined: 17/05/2012 18:40

#12 Re: Smartphone diskusije

Post by nemanja066 »

:lol: Znam da nekima odgovara symbian! Imao sam ranije E72 isto vrh telefon, ali kolje ga symbian! Nema dobre podrske za app, izbacivanje poruke "Low Memory", ali jbg kako ko voli! I meni se nekako najvise svidja Nokia, njihov dizajn! Za sms, pozive, operu, garmina i sl odlican telefon! Ko hoce vise nek zaobidje Nokia-u!
Dobar je i E6, kao naslednik E72! :-D
User avatar
TaKuViTo
Posts: 83
Joined: 16/02/2010 15:11

#13 Re: Smartphone diskusije

Post by TaKuViTo »

[/quote]Sta te konkretno zanima? Izrada nije nesto, plastika je u pitanju. Koristi micro SIM karticu. Ima 32GB memorije. Display je fenomenalan. Kamera je odlicna takoder. Telefon je brz, stabilan i ne steka. Sa svojim karakteristikama kasnu za konkurentima HTC One X i Samsung Galaxy S3 jer ovi imaju quadcore procesore a Sony ima dual core. Sony dolazi sa Gingerbread verzijom a konkurenti sa ICS.

Ovo ne treba brinuti jer se Sony ponasa odlicno i dobro radi tako da ti neki sinteticki testovi ne moraju dati ispravan dojam. Sony ce update na ICS dobiti krajem maja/početkom juna.

I jos nesto, bijela verzija je bas šminka ;-)[/quote]


Pa zanima me stabilnost , brzina nasto si ti rekao da su dobre, ekran znam da je odlican , idem sutra na grbavicu da vidim cijenu i kako stoji u ruci :) mozda se i pocastim , ko zna :D hvala u svakom slucaju. :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Mustang1
Posts: 28702
Joined: 29/12/2010 17:31

#14 Re: Smartphone diskusije

Post by Mustang1 »

Frend ima note .. Ne znam ali cini mi se da ja nikada ne bih mogao imati onakav telefon .. sto je veliko veliko je ..
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#15 Re: Smartphone diskusije

Post by Qler »

nemanja066 wrote::lol: Znam da nekima odgovara symbian! Imao sam ranije E72 isto vrh telefon, ali kolje ga symbian! Nema dobre podrske za app, izbacivanje poruke "Low Memory", ali jbg kako ko voli! I meni se nekako najvise svidja Nokia, njihov dizajn! Za sms, pozive, operu, garmina i sl odlican telefon! Ko hoce vise nek zaobidje Nokia-u!
Dobar je i E6, kao naslednik E72! :-D

Tih poruka Low memory nema od kako je Symbian ^3 dosao, jer imaju dovoljno memorije i bolje upravljanje sa istom. Nokia 808 ima 512MB RAM-a, sto je za Symbian i vise nego dovoljno.
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#16 Smartphone diskusije

Post by Chuckie »

Ali gledam specifikacije na 808, dosta losa rezolucija ekrana.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#17 Re: Smartphone diskusije

Post by Qler »

Ista kao na mojoj N8, i ne znam sto je problem ta rezolucija na mobitelu. Sasvim je dovoljna za tu velicinu ekrana. Ne kazem da nije bolje veca rezolucija, ali gledajuci dijagonalu display-a i broj pixela, sasvim je dovoljno. Ne vide se pixeli, slika je cista, jos nokia clear black display (proguglaj) je beton. Pogledaj review-e telefona, vidjet ces da radi ko' doxa, ima super jak graficki cip, tj. koliko sam upratio ima posebno gpu, a posebno chip samo za obradu slike, plus 1.3GHz procesor. A o kameri nema rijeci. Sto rece jedan na testu, Nokia je zavrsila utrku sa kamerama.
frngla
Posts: 3148
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#18 Re: Smartphone diskusije

Post by frngla »

po meni nokia sa windows os i symbian os nema sta da trazi pored telefona sa androidom i iphone-a sa ios... nazalost, ali je tako... dugogodisnji sam korisnik nokie i tuga me uhvati kad vidim kakvi su konkurentski telefoni, odnosno koliko su bolji od nokie, nokia jedino moze sa kamerom rame uz rame sa ostalim telefonima (bolja je u vecini slucajeva) ostalo 0 bodova... doduse i zavrsna obrada je jos uvijek na visokom nivou... dok se ovo sa software-om ne promijeni - Nokia ciao!
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#19 Re: Smartphone diskusije

Post by Qler »

To je sve do toga sta ti treba. Nekome ne trabe smartphone nikako... Ja sam u kuci imao Android, evo sad imam i WP7, iOS nisam imao u kuci, ali ima ga dosta raje, pa znam sta je i kako je. I iskreno, symbian meni nudi ono sto meni treba. Sta ce meni Android i 10000 aplikacija, kad ih ne koristim, a telefon neoptimizovan do bola. Treba mu quadcore da radi kako treba. Ili iOS da platim telefon "arm and a leg" a samo zbog iOS-a koji je optimizovan ali ogranicen ko' balkon. WP7 je meni se cini cak fluidniji od iOS-a, optimizovaniji, ali iOS je pojam otvorenosti za njega. Znam da je star, i nema aplikacija, ali kao gotov proizvod, symbian meni najvise odgovara. Ima i document editor, pdf reader, zip manager, mass storage, usb on the go, hdmi, odlicne kamere, nije gladan resursa ni baterije... dzaba svima njima quad core, kad dobro optimizovan OS radi na single core od 1GHz...
frngla
Posts: 3148
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#20 Re: Smartphone diskusije

Post by frngla »

symbian nikad nije radio kako treba, uvijek je imao masu bugova, ledio, nema aplikacije da mi se nije javljao lagg pri upotrebi na symbianu, tako taj smijesni os ne zelim da poredim sa ios i androidom uopste, a o tome koliko vise dobrih aplikacija ima za android je smijesno uopste pricati...
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#21 Re: Smartphone diskusije

Post by Qler »

Jesi li koristio Symbian^3? Belle?

Ima vise aplikacija, ali sta ce mi ako ih ne koristim? Ne trebaju mi.. Mogu i ja sad napisati, android nikad nije radio kako treba, stalno crasha, stalno bugovi, ledio mi kad pokrenem neke aplikacije, laggao mi sam homescreen, a ne druge aplikacije, a o tome koliko aplikacija ima na app marketu je smijesno uopste pricati...
Kuvet
Posts: 591
Joined: 22/05/2012 11:58

#22 Re: Smartphone diskusije

Post by Kuvet »

U ovih par dana zelim da kupim sebi jedan kvalitetan smartphone. "Troumim se" izmedju Samsung galaxy s2 , HTC sensation ili Iphone 4s... Dakle, koristio bi ga ono standardno: razne aplikacije, igrice, kamera i vrlo mi je vazno da je izdrzljiv :D...
frngla
Posts: 3148
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#23 Re: Smartphone diskusije

Post by frngla »

Ja bih od navedenih SII uzeo, strašan telefon
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#24 Smartphone diskusije

Post by Chuckie »

Zavisi sta hoces od telefona, jesi li ikada radio na Androidu, iOSu, WP7.
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#25 Re: Smartphone diskusije

Post by Entropio »

Symbian FTW! :-D
Post Reply