Smartfoni uništili društvo?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#76 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by ¤ jelena ¤ »

Hakiz wrote:
¤ jelena ¤ wrote:...

Jbt, kontam da im smeta neko ko im opsuje nešto, ko ih provocira, stane im na put i unosi im se u facu...

al da im smeta neko ko drži telefon u ruci i koristi više od tri opcije na tom telefonu...to je za apaurina, brate mili! :cry: :run:
Nije problem u tome da se svi u kafani igraju telefonom. Problem je kada osobe koje su u mom društvu igraju se telefonom. Tada mi jasno daju do znanja šta o meni misle.

Možda sam ostario, ali ako je nekome telefon interesantniji od mene, šta tu radim? Odoh radije biti s nekim kome je do mog društva stalo više nego do telefona.

U svačijem životu postoji od jedne do možda pet najvažnijih osoba sa kojima se obavezno obavi razgovor kada nazovu, bez obzira sa kim si u društvu. A i tada se kada nisi sam pokuša taj razgovor obaviti što je kraće moguće. Svima ostalima se kaže izvini, nazvaću te kada budem slobodan. I prekine razgovor. Naravno, izuzetak su baš važne stvari, ali tako važne stvari će u 99% slučajeva doći od spomenutih najvažnijih osoba. Ili unaprijed osobu sa kojom si se sastao obavijestiš da očekuješ važan poziv ili poruku/mail, na koje ćeš morati hitno odgovoriti. Sve ostalo, odlazak na klix, facebook, mailovi, SMS-ovi, viberi, surfanja itd mogu sačekati da taj sastanak završi.

To nije nikakva posebna mudrost, to je naprosto kultura.

Doduše, dozvoljavam da generacije koje su rođene sa telefonom u rukama imaju drugačija socijalna pravila.

Gledam djecu koja ne ustaju starcima u tramvaju. Ili stanu na vrata i drugi ne mogu ući u tramvaj iako je poluprazan. Tješi me samo da kada oni ostare, ni njima neće niko ustajati, sve će im se to vratiti. Ako su to nova socijalna pravila, da ne ustaješ starima, da ne zahvališ ako te neko pusti da prođeš uskim prolazom između zida i parkiranog automobila koji je na trotoar parkirao neki kreten, da se igraš telefonom i ignorišeš osobu s kojom si na kafi itd onda stvarno nema svrhe pokušavati i truditi se popraviti ovo u čemu živimo. Neka ide sve dovraga. Onda kao ljudi i ne zaslužujemo bolje.
Ako se svi u kafani ''igraju'' mobilnim telefonima, a ti ne, onda si ti izvor potencijalnog konflikta, problema, smaranja...ti si taj koji ćeš zvocati, negodovati, pokušati da prevaspitaš ljude oko sebe i na kraju ćeš iz takvog društva biti isključen....samoinicijativno ili ne - društvu sa mobilnim telefonima je sasvim svejedno.

Odrasloj osobi srednjih godina ili starijoj...takav vid isključivanja iz društva možda i nije veliki problem, ali djetetu jeste, pubertetliji pogotovo kao i mladom čovjeku koji tek treba da se ostvari u životu.

Niko se ne rađa naučen....kultura se stiče, ali...kultura se mijenja i zahtijeva prilagođavanje.
Nekom to prilagođavanje ide brže, nekom sporije, ali svako joj se na kraju i na svoj način ''pokori''.


Tramvaj nije nova tehnologija, auto takođe. Većina toga što navodiš posljedica je nedostatka face to face komunikacije na relaciji roditelj-dijete, prijatelj-prijatelj, poznanik-poznanik itd. a za to nisu ''krive'' nove tehnologije ni generacije rođene sa mobilnim telefonima. Dijete koje ne ustaje starijima u gradskom prevozu slika je i prilika svojih roditelja, a ti roditelji nisu generacije rođene sa mobilnim telefonima.
Dobar dio radnih dana provodim sa tim generacijama i oni sasvim pristojno komuniciraju međusobno i face to face i online. Djeca koja su uskraćena za upotrebu novih tehnologija, ne zbog nedostatka novca nego zbog negativnog stava roditelja prema upotrebi istih, često su izdvojena iz društva, neprilagođena su, povlače se ili u sebe (što nije nužno loše jer ih, u najboljem slučaju, može usmjeriti ka nekim višim ambicijama i trajnim a ne tako popularnim vrijednostima) ili pod okrilje uticaja one djece koja nisu opterećena zabranama i strogim ograničenjima što nije bezazleno jer roditelji toga često nisu svjesni, blaženi u svojoj iluziji da njegovo dijete ne koristi to zlo savremenog društva kao neka druga djeca.
Kako god okreneš, konci su u rukama onih generacija rođenih bez mobilnih telefona i ako sve ide k vragu, onda su te generacije, tj. naše generacije, za to odgovorne.

Nove tehnologije su važan izvor informacija, a i danas, kao i nekada, važi pravilo: koliko znaš - toliko i vrijediš, a da bi znao i da bi se kvalitetno obrazovao i imao kvalitetan društveni život, zasnovan na zakonitostima savremenog društva, čovjek mora znati koristiti i permanentno koristiti nove tehnologije od djetinjstva - svidjelo se to nekima od nas ili ne.
User avatar
Edin H.
Posts: 47001
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#77 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by Edin H. »

¤ jelena ¤ wrote: Nove tehnologije su važan izvor informacija, a i danas, kao i nekada, važi pravilo: koliko znaš - toliko i vrijediš, a da bi znao i da bi se kvalitetno obrazovao i imao kvalitetan društveni život, zasnovan na zakonitostima savremenog društva, čovjek mora znati koristiti i permanentno koristiti nove tehnologije od djetinjstva - svidjelo se to nekima od nas ili ne.
Da, ali ne kada sjedis i loces u kafani. :oops:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#78 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by ¤ jelena ¤ »

Edin H. wrote:
¤ jelena ¤ wrote: Nove tehnologije su važan izvor informacija, a i danas, kao i nekada, važi pravilo: koliko znaš - toliko i vrijediš, a da bi znao i da bi se kvalitetno obrazovao i imao kvalitetan društveni život, zasnovan na zakonitostima savremenog društva, čovjek mora znati koristiti i permanentno koristiti nove tehnologije od djetinjstva - svidjelo se to nekima od nas ili ne.
Da, ali ne kada sjedis i loces u kafani. :oops:
:D :D

Ko je tu loš....onaj koji loče i smara sve redom o ženi svog života koja ga je juče ostavila ili onaj koji pijucka piće, mirno sjedi i dopisuje se preko vibera sa osobom koju voli, a koju roditelji ne puštaju u grad 2 sata poslije ponoći? :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#79 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by insomnia78 »

U pravim kafana u to doba brat brata ne pozna kakav viber i pijuckanje
User avatar
medvjed23
Posts: 26811
Joined: 16/07/2010 13:49

#80 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by medvjed23 »

ja sam staromodan tip, pozivi, poruke, možda radio i to je to što mi treba od telefona.. no, (nije englesko nego naše no) ne vidim kako smartfoni uništavaju društvo.. smanjuju fizičku aktivnost djece? ako da, to ide na dušu roditeljima.. guraju ljude prema introvertnosti? ako da, to nije nužno negativno.. ekstrovertni svijet je naoko lijep, al zapravo pun licemjerja.. poštenije je ljude mrziti u samoći, nego družeći se s njima, uz smiješak i lijepe riječi..
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#81 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by Hakiz »

¤ jelena ¤ wrote:
Ako se svi u kafani ''igraju'' mobilnim telefonima, a ti ne, onda si ti izvor potencijalnog konflikta, problema, smaranja...ti si taj koji ćeš zvocati, negodovati, pokušati da prevaspitaš ljude oko sebe i na kraju ćeš iz takvog društva biti isključen....samoinicijativno ili ne - društvu sa mobilnim telefonima je sasvim svejedno.

Odrasloj osobi srednjih godina ili starijoj...takav vid isključivanja iz društva možda i nije veliki problem, ali djetetu jeste, pubertetliji pogotovo kao i mladom čovjeku koji tek treba da se ostvari u životu.

Niko se ne rađa naučen....kultura se stiče, ali...kultura se mijenja i zahtijeva prilagođavanje.
Nekom to prilagođavanje ide brže, nekom sporije, ali svako joj se na kraju i na svoj način ''pokori''.


Tramvaj nije nova tehnologija, auto takođe. Većina toga što navodiš posljedica je nedostatka face to face komunikacije na relaciji roditelj-dijete, prijatelj-prijatelj, poznanik-poznanik itd. a za to nisu ''krive'' nove tehnologije ni generacije rođene sa mobilnim telefonima. Dijete koje ne ustaje starijima u gradskom prevozu slika je i prilika svojih roditelja, a ti roditelji nisu generacije rođene sa mobilnim telefonima.
Dobar dio radnih dana provodim sa tim generacijama i oni sasvim pristojno komuniciraju međusobno i face to face i online. Djeca koja su uskraćena za upotrebu novih tehnologija, ne zbog nedostatka novca nego zbog negativnog stava roditelja prema upotrebi istih, često su izdvojena iz društva, neprilagođena su, povlače se ili u sebe (što nije nužno loše jer ih, u najboljem slučaju, može usmjeriti ka nekim višim ambicijama i trajnim a ne tako popularnim vrijednostima) ili pod okrilje uticaja one djece koja nisu opterećena zabranama i strogim ograničenjima što nije bezazleno jer roditelji toga često nisu svjesni, blaženi u svojoj iluziji da njegovo dijete ne koristi to zlo savremenog društva kao neka druga djeca.
Kako god okreneš, konci su u rukama onih generacija rođenih bez mobilnih telefona i ako sve ide k vragu, onda su te generacije, tj. naše generacije, za to odgovorne.

Nove tehnologije su važan izvor informacija, a i danas, kao i nekada, važi pravilo: koliko znaš - toliko i vrijediš, a da bi znao i da bi se kvalitetno obrazovao i imao kvalitetan društveni život, zasnovan na zakonitostima savremenog društva, čovjek mora znati koristiti i permanentno koristiti nove tehnologije od djetinjstva - svidjelo se to nekima od nas ili ne.
Naravno da moraš biti tehnološki pismen.

Ali ako tebi nije problem da sjediš sa prijateljicama i prijateljima ili momkom/mužem/djevojkom/ženom u kafani, restoranu, kući i da oni gledaju u mobitele a tebe ignorišu, na to imaš potpuno pravo. Meni bi smetalo. Dogovorimo se da je do mene, vjerovatno sam prevelik ters.

Ja sam prvi put počeo koristiti kompjuter 1981. godine, bilo mi je 13 godina. Prošao sam faze od nepostojanja te tehnologije, ne individualno nego u društvu, pa do svakodnevnog korištenja i ovisnosti o njoj i pratio sam sve promjene kao i dobre i loše strane. Super je pametni telefon, i sam ga koristim, ali ljudi su skloni pretjerivanju.

Osvrt na jedan od postova:

Budućnost u kojoj ljudi neće znati pisati i potpisi će biti ili isključivo elektronski ili kao u "dobra stara vremena" kada su se nepismeni potpisivali umočivši palac u tintu i ostavivši otisak prsta mi se ne sviđa. Već primjećujem da ljudi ne znaju pisati pisanim slovima, pišu samo štampanim.

Mislim da je gubitak nekih vještina, pisanje, crtanje, uzgoj i obrada hrane i materijala alatima koji ne zahtijevaju visoke tehnologije ili poseban izvor energije za svoj rad itd opasnost. Ko zna, možda se ostvari Ajnštajnov odgovor kada je rekao da ne zna čime će se voditi 3. svjetski rat, ali je siguran da bi se 4. vodio kamenjem.
Last edited by Hakiz on 13/05/2018 14:02, edited 3 times in total.
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#82 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by Satori »

¤ jelena ¤ wrote:onaj koji pijucka piće, mirno sjedi i dopisuje se preko vibera sa osobom koju voli, a koju roditelji ne puštaju u grad 2 sata poslije ponoći? :D
Ma lako za dopisivanje u 2 ujutro. Problem je kad se dopisuje/visi na facebooku ili gdje vec dok je na nastavi, na poslu, na kafi sa prijatelj(ic)om, kod mame na rucku. Odrzavanje normalnih odnosa i oci u oci komunikacije. Pokazivanje osjecaja, a ne repetiranje smartphonea na prvi znak nelagode.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#83 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by triconja »

Liftovi su unistili drustvo, gledam srednjovjecne ljude, mrsko im stepenicama. To sve treba macolom po nogama pa nek ide liftom, ima opravdanje.

A ti isti ljudi seru omladini da su neaktivni jer eto koriste tehnologiju :lol: :lol: :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#84 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by moonca »

triconja wrote:Liftovi su unistili drustvo, gledam srednjovjecne ljude, mrsko im stepenicama. To sve treba macolom po nogama pa nek ide liftom, ima opravdanje.

A ti isti ljudi seru omladini da su neaktivni jer eto koriste tehnologiju :lol: :lol: :lol:
:shock: Sta ti sredovjecni odgojise, generacije da se i dalje macolama prebijaju noge.

:lol: :lol: :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#85 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by triconja »

moonca wrote:
triconja wrote:Liftovi su unistili drustvo, gledam srednjovjecne ljude, mrsko im stepenicama. To sve treba macolom po nogama pa nek ide liftom, ima opravdanje.

A ti isti ljudi seru omladini da su neaktivni jer eto koriste tehnologiju :lol: :lol: :lol:
:shock: Sta ti sredovjecni odgojise, generacije da se i dalje macolama prebijaju noge.

:lol: :lol: :lol:
Najjace je u bolnici kad se napenali par ljudi, mogu volu rep iscupat pa idu liftom a pacijenti (bolesni) stoje i cekaju da se vrati lift, to je aktuelno kad je vrijeme posjete pacijentima :D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#86 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by JThomas »

ovdje društvo uništavaju sda, hdz i snsd. sve ostalo su detalji dok su oni na vlasti.
User avatar
piupiu
Posts: 16623
Joined: 05/01/2008 05:08

#87 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by piupiu »

medvjed23 wrote:ja sam staromodan tip, pozivi, poruke, možda radio i to je to što mi treba od telefona.. no, (nije englesko nego naše no) ne vidim kako smartfoni uništavaju društvo.. smanjuju fizičku aktivnost djece? ako da, to ide na dušu roditeljima.. guraju ljude prema introvertnosti? ako da, to nije nužno negativno.. ekstrovertni svijet je naoko lijep, al zapravo pun licemjerja.. poštenije je ljude mrziti u samoći, nego družeći se s njima, uz smiješak i lijepe riječi..
Ma jooooj, mhhhhhhh... sad bi te svog izgnjavila... :gnjavim: :mrgreen: :lol: :kiss:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#88 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by ¤ jelena ¤ »

Hakiz wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
Ako se svi u kafani ''igraju'' mobilnim telefonima, a ti ne, onda si ti izvor potencijalnog konflikta, problema, smaranja...ti si taj koji ćeš zvocati, negodovati, pokušati da prevaspitaš ljude oko sebe i na kraju ćeš iz takvog društva biti isključen....samoinicijativno ili ne - društvu sa mobilnim telefonima je sasvim svejedno.

Odrasloj osobi srednjih godina ili starijoj...takav vid isključivanja iz društva možda i nije veliki problem, ali djetetu jeste, pubertetliji pogotovo kao i mladom čovjeku koji tek treba da se ostvari u životu.

Niko se ne rađa naučen....kultura se stiče, ali...kultura se mijenja i zahtijeva prilagođavanje.
Nekom to prilagođavanje ide brže, nekom sporije, ali svako joj se na kraju i na svoj način ''pokori''.


Tramvaj nije nova tehnologija, auto takođe. Većina toga što navodiš posljedica je nedostatka face to face komunikacije na relaciji roditelj-dijete, prijatelj-prijatelj, poznanik-poznanik itd. a za to nisu ''krive'' nove tehnologije ni generacije rođene sa mobilnim telefonima. Dijete koje ne ustaje starijima u gradskom prevozu slika je i prilika svojih roditelja, a ti roditelji nisu generacije rođene sa mobilnim telefonima.
Dobar dio radnih dana provodim sa tim generacijama i oni sasvim pristojno komuniciraju međusobno i face to face i online. Djeca koja su uskraćena za upotrebu novih tehnologija, ne zbog nedostatka novca nego zbog negativnog stava roditelja prema upotrebi istih, često su izdvojena iz društva, neprilagođena su, povlače se ili u sebe (što nije nužno loše jer ih, u najboljem slučaju, može usmjeriti ka nekim višim ambicijama i trajnim a ne tako popularnim vrijednostima) ili pod okrilje uticaja one djece koja nisu opterećena zabranama i strogim ograničenjima što nije bezazleno jer roditelji toga često nisu svjesni, blaženi u svojoj iluziji da njegovo dijete ne koristi to zlo savremenog društva kao neka druga djeca.
Kako god okreneš, konci su u rukama onih generacija rođenih bez mobilnih telefona i ako sve ide k vragu, onda su te generacije, tj. naše generacije, za to odgovorne.

Nove tehnologije su važan izvor informacija, a i danas, kao i nekada, važi pravilo: koliko znaš - toliko i vrijediš, a da bi znao i da bi se kvalitetno obrazovao i imao kvalitetan društveni život, zasnovan na zakonitostima savremenog društva, čovjek mora znati koristiti i permanentno koristiti nove tehnologije od djetinjstva - svidjelo se to nekima od nas ili ne.
Naravno da moraš biti tehnološki pismen.

Ali ako tebi nije problem da sjediš sa prijateljicama i prijateljima ili momkom/mužem/djevojkom/ženom u kafani, restoranu, kući i da oni gledaju u mobitele a tebe ignorišu, na to imaš potpuno pravo. Meni bi smetalo. Dogovorimo se da je do mene, vjerovatno sam prevelik ters.

Ja sam prvi put počeo koristiti kompjuter 1981. godine, bilo mi je 13 godina. Prošao sam faze od nepostojanja te tehnologije, ne individualno nego u društvu, pa do svakodnevnog korištenja i ovisnosti o njoj i pratio sam sve promjene kao i dobre i loše strane. Super je pametni telefon, i sam ga koristim, ali ljudi su skloni pretjerivanju.

Osvrt na jedan od postova:

Budućnost u kojoj ljudi neće znati pisati i potpisi će biti ili isključivo elektronski ili kao u "dobra stara vremena" kada su se nepismeni potpisivali umočivši palac u tintu i ostavivši otisak prsta mi se ne sviđa. Već primjećujem da ljudi ne znaju pisati pisanim slovima, pišu samo štampanim.

Mislim da je gubitak nekih vještina, pisanje, crtanje, uzgoj i obrada hrane i materijala alatima koji ne zahtijevaju visoke tehnologije ili poseban izvor energije za svoj rad itd opasnost. Ko zna, možda se ostvari Ajnštajnov odgovor kada je rekao da ne zna čime će se voditi 3. svjetski rat, ali je siguran da bi se 4. vodio kamenjem.
Ne znam, vala, mene ne ignorišu ljudi kad su sa mnom u društvu. Haman sam prilično brbljiva pa nemaju kad uzet telefon u ruke :D a ujedno i nedruštvena, moraš me puškom tjerat na tako ta dugotrajna okupljanja, čak i porodična, pa me valjda požele vidjet....otkud znam.
Kafa s par ljudi, sat-dva... sedmično, piće u kafani jednom sedmično i toliko što se prijatelja/poznanika tiče dok neko ko me ignoriše ne može mi ni toliko vremena ''oduzeti'', kamoli više od toga. A to što neki otkucaju par poruka dok pijemo kafu i družimo se tih nekoliko sati, ja ne doživljavam nešto mnogo dramatično...to je dva....tri....pet minuta...malo vremena da bih se ja sad nešto nervirala i osjetila zapostavljenom, ignorisanom i tome slično.

Možda je u pravu taj neko ko je napisao taj post o navedenim vještinama, ali ja to stvarno ne znam....nikad u životu nisam posadila/posijala papriku, paradajz, krompir, kukuruz, pšenicu i tome slično....da me neko baci u neku nedođiju, pa makar bila i prašuma prebogata vegetacijom, najvjerovatnije bih lipsala u roku odmah jer ne razlikujem ni čempres od omorike, što i djeca u osnovnoj školi znaju, a kamoli jestive biljke od nejestivih u prirodi....ali....pobogu.....to je moj problem, mene kao pojedinca i moje nesposobnosti preživljavanja, a ne problem društva u cjelini.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#89 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by mousstapha »

Ma bas kako je arzo objasnio, nije tehnologija uzrok nego samo pokazuje drustvo kakvo jeste. Drago mi ne sto ih nije bilo kad sam ja bio tindejdzer. Bogzna kakvih bi tu gluposti napravio. :D

Nekako kao i u svemu ne vodim previse brigu kako to utice na odrasle osobe. Ako imas dovoljno godina, onda si morao i steci neko zivitno iskustvo gdje te tehnologija nece totalno posjedovati.

Osjetljivo je svakako kod djece, mladje raje i u obrazovanju. Nekako mislim da bi se temeljne promjene morale desiti u obrazovanju. Imao sam se prilike uvijeriti koliko nastavnici nisu svjesni rizika i kako ne znaju prepoznati vrsnjacko nasilje na internetu. Zbog svoje brzine je postalo mnogo opasnije, a nastavnici jos ne znaju da li to spada u njihov domen odgovornosti ili je nesto sto se desava van skolskih aktivnosti.

Meni licno pruza mnoge prednosti i mnogim situacijama kada sam sam na putu do posla ili nesto cekam omogucava da ubijem vrijeme. Naravno da je cesto potrebno praviti reality check i skontati koliko si duboko ovisan. Za komunikaciju je dobar kada imas raje koja je razbacana na svim stranama svijeta, ali ne moze biti zamjena za direknii kontakt. To se cesto zaboravlja.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#90 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by SmokingMan »

Odličan tekst...Nemojte da vam bude mrsko izdvojiti 15.tak minuta svog slobodnog vremena. :thumbup:

https://www.researchgate.net/publicatio ... on_Society
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#92 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by ¤ jelena ¤ »

Satori wrote:
¤ jelena ¤ wrote:onaj koji pijucka piće, mirno sjedi i dopisuje se preko vibera sa osobom koju voli, a koju roditelji ne puštaju u grad 2 sata poslije ponoći? :D
Ma lako za dopisivanje u 2 ujutro. Problem je kad se dopisuje/visi na facebooku ili gdje vec dok je na nastavi, na poslu, na kafi sa prijatelj(ic)om, kod mame na rucku. Odrzavanje normalnih odnosa i oci u oci komunikacije. Pokazivanje osjecaja, a ne repetiranje smartphonea na prvi znak nelagode.


I knjige se mašimo kad hoćemo da pobjegnemo od neprijatnosti svakodnevice i raznoraznih nelagoda...ali uzeti knjigu je društveno prihvatljivo i pohvalno od strane roditelja kad su npr. djeca u pitanju...Zamisli tinejdžera s knjigom veličine Čarobnog brijega kako sjedi u sobi i čita dok mnogobrojna, ljubopitljiva rodbina roštilja na terasi...pa većina, ako ne i svi prisutni... će se prijatno iznenaditi, pomaziti ga po pametnoj glavi i reći neku pohvalnu riječ jer ga vide s knjigom u ruci, a kad uzme mobilni telefon da proćaska sa svojim vršnjacima, ili da pročita, pogleda nešto...jer ga priče i hrpa pitanja matorih smaraju....onda je nekulturan, nevaspitan i tome slično. A zapravo je i čitanje knjiga i ćaskanje, razgovor sa vršnjacima preko društvene mreže danas jednako važno i korisno za njegov normalan psihofizički razvoj...kao što je i jedno i drugo, u ovom primjeru, bijeg od dosadnih priča, neugodnih pitanja i tome sličnih smaranja od strane odraslih.

Ako uzme telefon za vrijeme nastave, autoritet u učionici ga opomene/zapiše u dnevnik/zaplijeni telefon/smanji vladanje i riješen problem....na poslu mu nadređeni skrene pažnju, zaprijeti mu nekom disciplinskom mjerom koja uključuje novčanu nadoknadu ako upotreba telefona utiče na kvalitet njegovog rada i...toliko, a na kafi sa prijateljima lijepo se ili manje lijepo kaže čovjeku, skrene mu se pažnja ako se misli da pretjeruje, ozbiljno se i iskreno zabrine ako se stvarno misli da je u problemu...i na kraju se skrati vrijeme druženja kao i sa svakom drugom osobom čije ponašanje nam je iritantno ako se baš ništa ne promijeni.



Elem....i dalje mislim da smartfoni nisu uništili društvo, da je to jedna od većih gluposti koje sam pročitala u posljednje vrijeme, kao što ga nije uništio ni traktor, radio, televizor...toster, ekspres lonac i tome slična čuda stvorena da čovjeku olakšaju i uljepšaju život

ako se pametno koriste.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#93 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by triconja »

kakavdanakneiskustvu wrote:Image
A sta mislis ima li tu krivice roditelja? Hoce da skoci sa tog cuda a dole i mati i otac se fataju za glavu, ne daju mu da izadje na blato da ne isprlja haljinku, jer valja to prat, et cetera, et cetera :lol:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#94 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by ¤ jelena ¤ »

mousstapha wrote:Ma bas kako je arzo objasnio, nije tehnologija uzrok nego samo pokazuje drustvo kakvo jeste. Drago mi ne sto ih nije bilo kad sam ja bio tindejdzer. Bogzna kakvih bi tu gluposti napravio. :D

Nekako kao i u svemu ne vodim previse brigu kako to utice na odrasle osobe. Ako imas dovoljno godina, onda si morao i steci neko zivitno iskustvo gdje te tehnologija nece totalno posjedovati.

Osjetljivo je svakako kod djece, mladje raje i u obrazovanju. Nekako mislim da bi se temeljne promjene morale desiti u obrazovanju. Imao sam se prilike uvijeriti koliko nastavnici nisu svjesni rizika i kako ne znaju prepoznati vrsnjacko nasilje na internetu. Zbog svoje brzine je postalo mnogo opasnije, a nastavnici jos ne znaju da li to spada u njihov domen odgovornosti ili je nesto sto se desava van skolskih aktivnosti.

Meni licno pruza mnoge prednosti i mnogim situacijama kada sam sam na putu do posla ili nesto cekam omogucava da ubijem vrijeme. Naravno da je cesto potrebno praviti reality check i skontati koliko si duboko ovisan. Za komunikaciju je dobar kada imas raje koja je razbacana na svim stranama svijeta, ali ne moze biti zamjena za direknii kontakt. To se cesto zaboravlja.
Ne može ni roditelj ni nastavnik/profesor, koji ne koristi društvene mreže, tako lako prepoznati vršnjačko nasilje na internetu.


Sad...ne bih u okviru ove teme da pozivam na što češću i učestaliju prisutnost na društvenim mrežama...ali... :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#95 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by kakavdanakneiskustvu »

triconja wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:Image
A sta mislis ima li tu krivice roditelja? Hoce da skoci sa tog cuda a dole i mati i otac se fataju za glavu, ne daju mu da izadje na blato da ne isprlja haljinku, jer valja to prat, et cetera, et cetera :lol:
pa logicno da je do roditelja,iako bas nesto ne vjerujem da je ovo bas ovako bilo
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#96 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by stakasa »

Ranije je bio slogan
- S cigaretom nisi sam
Smartphoni su to obesmislili
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#97 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by detroit-mercy »

smajjo wrote:
Thorgerson wrote:Ja sa likovima koji tapkaju po telefonu dok pijemo kafu - vise ne sjedim, niti se druzim. Koji ces mi qrac? Idi nadji takvog i tipkajte do mile volje. :-)

Smartfon je odlicna stvar sa ogromnim potencijalom. E sad, druga je stvar sto 99% ljudi ne koristi taj potencijal. Ali ne moze niko reci da je to sranje, jer nije.

Ali ono...da ne mozes pola sata jebenog izdvojit. Pa nece se svemir zaustaviti jebote. I pogledas sta tipka, nista... Dopisuje se na viberu, gleda po instagramu, po fb... dakle, on sjedi sa mnom i dopisuje se s nekim. :roll: I ne mislim na dopisivanje da ono odgovoris nekome, dvije tri rijeci. Nego bas ono dopisivanje, smijanje i onda onaj teleci pogled u mene - a ja mu ovamo 10 minuta nesta pricam... Ajd da on nesto konkretno radi, da pise mail, da odgovara na bookingu, olx nesto...nesto korisno...jok...Ma idi se ba u qrac. Cao i dovidjenja.

Mada generalno i nemam puno takve raje. Mislim da je ova mladja generacija najebala, ja sam u 30-im i meni fkt nisu vise zanimljive nekakve igrice, beskorisne aplikacije, gluposti. Ali ovi mladji, e to je vec zabrinjavajuce.
Smartfoni unistavaju djetinjstvo koje je lijep dio zivota, a roditelje boli kita za to, jer sto manje gubljenja zivca oko djeteta fino se gurnu slusalice i idemo
Sto unistavaju djetinjstvo, tako je i meni stari govorio da su igracke unistile djetinjstvo, dok su se oni igrali klisa i firiza i pravili vodenice po potocima mi se igrali sa auticima :mrgreen: .
Mozda je iz tvoje perspective unistilo djetinjstvo ali iz njihove nije.
Btw, ja imam djecu i oboje provode vrijeme i vani i i sa tehnologijom tako da ne vidim da je to neki problem. Cim je malo ljepse vrijeme vani ne mozes ih sustaviti, hoce napolje da se igraju, kad je kisa ili hladno, sta ce drugo raditi nego igrati se sa svojim igrackama. Pored toga, koliko informacija usisavaju putem tehnologije je nevjerovatno, moj mali je jedno vrijeme bio fasciniran vulkanima i prirodnim katastrofama, hebote znao je gdje je sve i jedan aktivan vulkan na svijetu, najvece prirodne katastrofe, i masu drugih informacija a nije bio ni 2 osnovne.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#98 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by triconja »

detroit-mercy wrote:
smajjo wrote:
Smartfoni unistavaju djetinjstvo koje je lijep dio zivota, a roditelje boli kita za to, jer sto manje gubljenja zivca oko djeteta fino se gurnu slusalice i idemo
Sto unistavaju djetinjstvo, tako je i meni stari govorio da su igracke unistile djetinjstvo, dok su se oni igrali klisa i firiza i pravili vodenice po potocima mi se igrali sa auticima :mrgreen: .
Mozda je iz tvoje perspective unistilo djetinjstvo ali iz njihove nije.
Btw, ja imam djecu i oboje provode vrijeme i vani i i sa tehnologijom tako da ne vidim da je to neki problem. Cim je malo ljepse vrijeme vani ne mozes ih sustaviti, hoce napolje da se igraju, kad je kisa ili hladno, sta ce drugo raditi nego igrati se sa svojim igrackama. Pored toga, koliko informacija usisavaju putem tehnologije je nevjerovatno, moj mali je jedno vrijeme bio fasciniran vulkanima i prirodnim katastrofama, hebote znao je gdje je sve i jedan aktivan vulkan na svijetu, najvece prirodne katastrofe, i masu drugih informacija a nije bio ni 2 osnovne.
To je to, malo manipulacije sa tvoje strane i moze do 5og osnovne tri strana jezika pricat par ekselans :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#100 Re: Smartfoni uništili društvo?

Post by moonca »

Image :-)
Post Reply