Smart Home - pitanja, savjeti, preporuke

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#1 Smart Home - pitanja, savjeti, preporuke

Post by JanuaryJones »

Pozdrav ekipa.

Vjerujem da vas ima puno koji već imate Smart Home sisteme u svojim domovima. Ja sam, iskreno, totalni duduk po tom pitanju ali bih voljela na proljeće napraviti jedan smart home sistem u stanu - sve što je moguće relativno jednostavno povezati na centralni hub. Svjetlo, grijanje, el. roletne, tv itd.

E sad, kako i gdje početi? Da li mi je potreban električar ili firma ili mogu sama (muž, familija i ostala ekipa)?

Svaki savjet dobro došao, od opreme, cijena, kvaliteta, gdje nabaviti i kome se obratiti.

Hvala 🙏🏻
cccccc
Posts: 235
Joined: 11/04/2013 20:04

#2 Re: Smart Home - pitanja, savjeti, preporuke

Post by cccccc »

Ja sam za sad uzeo od xiaomia hub, senzore, plafonjeru, led trake, uticnice. Poveao sve sam, za sada veoma zadovoljan.
Sto se grijanja tice uzeo sam netatmo termostat sa dvije termoglave.
Sad zavisi sve koliko planiras uloziti.
Po meni mislim da je xiaomi jako dobar omjer cijena-kvalitet.
Sigurno ima i boljih ali i skupljih. :D
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20493
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#3 Re: Smart Home - pitanja, savjeti, preporuke

Post by Bullet Tooth Tony »

cccccc wrote: 24/01/2023 15:03 Ja sam za sad uzeo od xiaomia hub, senzore, plafonjeru, led trake, uticnice. Poveao sve sam, za sada veoma zadovoljan.
Sto se grijanja tice uzeo sam netatmo termostat sa dvije termoglave.
Sad zavisi sve koliko planiras uloziti.
Po meni mislim da je xiaomi jako dobar omjer cijena-kvalitet.
Sigurno ima i boljih ali i skupljih. :D
Kad neko kaze xiaomi odma mi ovo naumpadne.

Image
philanthropy
Posts: 96
Joined: 27/02/2014 17:01

#4 Re: Smart Home - pitanja, savjeti, preporuke

Post by philanthropy »

   
markmark
Posts: 84
Joined: 14/09/2020 11:17

#5 Re: Smart Home - pitanja, savjeti, preporuke

Post by markmark »

Najviše koristim Aqara. Imam njihov hub, senzore pokreta, pametne sijalice, senzore temperature, pametne prekidace gdje su neonke ili lusteri. Definitivno preporuka.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#6 Re: Smart Home - pitanja, savjeti, preporuke

Post by JanuaryJones »

markmark wrote: 03/02/2023 08:06 Najviše koristim Aqara. Imam njihov hub, senzore pokreta, pametne sijalice, senzore temperature, pametne prekidace gdje su neonke ili lusteri. Definitivno preporuka.
Čija je marka Aqara? Kako funkcioniše hub? Može malo više detalja?
markmark
Posts: 84
Joined: 14/09/2020 11:17

#7 Re: Smart Home - pitanja, savjeti, preporuke

Post by markmark »

JanuaryJones wrote: 03/02/2023 14:09 Čija je marka Aqara? Kako funkcioniše hub? Može malo više detalja?
Nemam pojma tko im je vlasnik, mislim da su kinezi, ali nisu oni "jadni".

Imaš razne hubove koje možeš odabrati (zadnje verzije su usb hub pa možeš uštediti na utičnici ako imaš usb viška koji radi).
Vidi na:
https://www.aqara.com/eu/products.html

Instaliraš app, otvoriš račun i kroz aplikaciju sve dodaješ šta te zanima.
Krenuo sam sa Hub + Motion Sensor + LED Light Bulb
Jednostavno sve dodaš kroz app i u aplikaciji podesiš šta želiš (npr. kada te senzor očita = svjetlo se upali; ako senzor ne primjeti aktivnost od X minuta svjetlo se ugasi.

Kasnije sam dodao senzore za temp, ali nisam ništa tu radio (iako postoji Radiator Thermostat & Smart Plug).

Ovaj Motion Sensor + Temperature and Humidity Sensor su na bateriju i ona traje preko godinu i vrlo jednostavno se ubaci nova kada se potroši i ništa ne treba ponovo podesiti.

Problem je kasnije nastao jer sam htio i luster skinuti kako bi čitava rasvjeta bila automatika, no kupio sam Aqara Smart Wall Switch H1 EU + Motion Sensor pa je luster ostao :D
Post Reply