Slučaj Dženan Memić

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Vjerujete li da je poginuo nakon udara kombija?

Da
91
9%
Ne
915
91%
 
Total votes: 1006

User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4626 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by JThomas »

24 sata policija može zadržati prije izvođenja pred tužioca. tužilac ima još 24 da ispita osumnjičenog i predloži pritvor. sud ima još 24 da odluči. to su ukupno 72 sata što neko regularno može biti zadržan, lišen slobode bez odluke suda. imaju dežurni sudija i tužioci po sedmicama i mjesecima, zove se telefonom neko od ovih u talu za odbranu po službenoj dužnosti da se ispoštuje šatro odbrana, i to stvarno brzo ide, nekad zaista i noću.

i ne, formalno tužilaštvo ne određuje pritvor. ali sud bar ovdje u sarajevu toliko rijetko odbija taj prvi prijedlog, za prvih 30 dana...da u praksi haman određuje. u jednu ruku to jeste i produkt ustaljene prakse i nepisanih uzusa šta ide u pritvor a šta ne ide. ali ima i velikih zloupotreba.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4627 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by JThomas »

i u ovom predmetu je golema zloupotreba i sa pritvorom koju će platiti poreski obveznici. dvije godine leži čovjek za kojeg je od početka krajnje diskutabilno je li mogao uraditi djelo. jeste, većinu roma nigdje ništa ne veže da ne bi pobjegli, ali prvi opšti uslov je osnovana sumnja. narodski rečeno, da bar djeluje kao da to jeste uradio. sve su šanse da je to ovdje naprosto konstruisano.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#4628 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by KatarinaKosaca »

Eto, za ta 72 sata samovolje, korupcije, neprofesionalnosti, koliko je nevinih ljudi zatvoreno, a koliko nasilnika, dilera, lopova i kriminalaca ostalo na slobodi? Slucaj Memic je drastican, jer se radi o smrti mladog covjeka. Ali oni tako postupaju svakodnevno. Da li kao znak zahvanosti stranki koja ih je uposlila, ili radi koverte u dzep, ma kakve koverte, malo u dzep bez koverte, ili sto se solidarisu sa psihopatom nasilnikom, ili sto su drski, ufurani da su Rambo. Bahati i bezobrazni. Kad ce odgovarati za svoje greske?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4629 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by JThomas »

nije uopšte problem u 72 sata, to je razumno. nego što iza njih ide najmanje 30 dana u 99% slučajeva, i kad treba i kad ne treba. a ponekome i puno više...
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#4630 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by KatarinaKosaca »

Ma, problem je i 72h. I manje. Nevinog covjeka zaarati. A to rade. Ako dobiju mig, kintu, ako imaju sitni interes itd. Znam zenu kojoj je vilica polomljena jer, iako je prijavila nasilje, nisu ga uhitili. Rekli su "Laze kurva". Kasnije je bilo kasno a ona nije imala novaca za advokata. Tako oni uvijek na sirotinji silje q..c
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#4631 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by vješalica »

KatarinaKosaca wrote:
vješalica wrote: A tugaaaaa
Pa ti ne znaš ni ko je dežurni za svaki mjesec....
Hajde JThomas de se ti bavi nemam ja nerava
Neče žena da čita ZKP a svakome prigovore na učinjeni posao daje...koja drskost
Kako se korumpirane drotine same nadju. Bolje ti je da hvatate narkodilere po gradu nego sto bezuspjesno pokusavate sebe predstaviti kao dobre i casne profesionalce. Muriz Memic je izgubio sina. A svaki geadjanin je osjetio na svojoj kozi vas nerad
halo previse si sebi dala slobode za sopstveno neznanje da nekoga zoves drotinom jer si kivna na iste
pola stvari nezz kako funkcionise i još se takvim tonom nekome obraćaš
de se smiri
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#4632 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by vješalica »

KatarinaKosaca wrote:Ma, problem je i 72h. I manje. Nevinog covjeka zaarati. A to rade. Ako dobiju mig, kintu, ako imaju sitni interes itd. Znam zenu kojoj je vilica polomljena jer, iako je prijavila nasilje, nisu ga uhitili. Rekli su "Laze kurva". Kasnije je bilo kasno a ona nije imala novaca za advokata. Tako oni uvijek na sirotinji silje q..c
nije advokata već odvjetnika kad već kroatišeš po forumu
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#4633 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by KatarinaKosaca »

vješalica wrote:
KatarinaKosaca wrote:Ma, problem je i 72h. I manje. Nevinog covjeka zaarati. A to rade. Ako dobiju mig, kintu, ako imaju sitni interes itd. Znam zenu kojoj je vilica polomljena jer, iako je prijavila nasilje, nisu ga uhitili. Rekli su "Laze kurva". Kasnije je bilo kasno a ona nije imala novaca za advokata. Tako oni uvijek na sirotinji silje q..c
nije advokata već odvjetnika kad već kroatišeš po forumu
advokata ili odvjetnika. Kakve to sad veze ima?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4634 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by JThomas »

to je sasvim razuman rok da se odluči i opredijeli hoće li se prema nekome zadržanom tražiti odmah "teže" mjere prinude, ili će u "redovnu" proceduru. problem su načini i kriteriji po kojima se to odlučuje. u stvarnosti - koga god peglaju duže od nekoliko sati, njemu će i predložiti i odrediti pritvor, u velikoj većini slučajeva. jer policija zove dežurnog tužioca, pita, imamo to i to hoćete li tražiti pritvor. to je apsolutno u redu samo po sebi, naravno da moraju koordinirati rad. nije to problem. problem su motivi i načini kako se donose te odluke, kome će se tražiti a kome neće. a još veći problem je što sud u sarajevu bukvalno samo "pečata" pritvor kad god je predložen, bar prvih 30 dana. a često i više produženja.
gidra
Posts: 3513
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#4635 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by gidra »

Kako je fuj sve što se desavalo na OV Ilidza od strane debila vjecnika Madesko i Tarik Stambolic, NiP.
Na stranu da li je Muriz Memić trebao ili treba dobiti neku plaketu kao istinski borac za pravda, ali iskoristavaju covjeka i njegovu ličnu tragediju za nebitne stvari u licnu promociju i zarad fejsbuk lajkova.

Muriz Memic glavni arsenal NiP Ilidža za obračun sa Sda, kako mučno samo ko zna sabrati 2+2.
Zbog ovakvih stvari Muriz i polagano gubi simpatije kod običnog svijeta na Ilidži.
MensurM
Posts: 4153
Joined: 04/10/2015 00:19

#4636 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by MensurM »

Imal šta novo? Boril se Arijana kroz skupštinske klupe? Hoćemo li do kraja godine saznati ime ubice pa da ga konačno sklonimo s ulice i odahnemo?
Zizi505
Posts: 9251
Joined: 25/04/2011 14:06

#4637 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Zizi505 »

MensurM wrote:Imal šta novo? Boril se Arijana kroz skupštinske klupe? Hoćemo li do kraja godine saznati ime ubice pa da ga konačno sklonimo s ulice i odahnemo?
Tebi kao da je drago, što je momak mrtav :roll:
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#4638 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by walk_M-A-N »

Nemam više nikakve simpatije za ovaj slučaj koji je iskoristio Konaković da stavi Arijanu u Skupštinu.
Ova nema nikakve kvalifikacije ni sposobnosti osim da glasa kako on kaže, čita šta joj napišu i postavlja samo neka besmislena pitanja za ovaj jedan slučaj.
Privatni zastupnici i poslanici svoje porodice i svojih interesa a ne nekih 450 hiljada građana.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8481
Joined: 15/04/2015 11:26

#4639 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Thorgerson »

Pa citava ta postavka da Arijana nesta radi u skupstini vezano za ovaj slucaj je po mom misljenju - glupa.

Postoje institucije koje se trebaju baviti ovim slucajem i slicnim slucajevima. A ta institucija sigurno nije skupstina kantona. :-)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4640 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by JThomas »

slučaju ne trebaju simpatije. nije čovjek, nećete ići na večeru :-D slučaju treba da bude riješen. umjesto toga mi imamo simpatije i antipatije. što je pogrešno u startu. imamo i institucije krivičnog gonjenja koje postupaju u skladu sa simpatijama, antipatijama i ličnim interesima ljudi koji tamo rade, što i jeste razlog što nije riješen.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4641 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Dozer »

Upravo tako. Kao, uostalom, i sve ostalo...
Istovremeno se pokazuje i dokazuje vec skoro poslovicna nesposobnost i korumpiranost pravosudnog sistema.
mrgreen
Posts: 1223
Joined: 12/05/2008 21:11

#4642 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by mrgreen »

Arijana nije obećavala ništa osim borbe za Dženana, a protiv kriminalne policije, tužilaštva i dijela sudstva. Za to je dobila 8000 glasova. Sasvim legitimno.
U ovom slučaju se lični interes poklapa sa opstim dobrom - kada bi se samo ovim slučajem bavila 4 godine, ako ista ostvari dobro je za sviju nas.
Ako ne, više mi smeta imbecilni prvi saf kriminalnih camparoida, nego ona.
MensurM
Posts: 4153
Joined: 04/10/2015 00:19

#4643 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by MensurM »

mrgreen wrote:Arijana nije obećavala ništa osim borbe za Dženana, a protiv kriminalne policije, tužilaštva i dijela sudstva. Za to je dobila 8000 glasova. Sasvim legitimno.
U ovom slučaju se lični interes poklapa sa opstim dobrom - kada bi se samo ovim slučajem bavila 4 godine, ako ista ostvari dobro je za sviju nas.
Ako ne, više mi smeta imbecilni prvi saf kriminalnih camparoida, nego ona.
Meni više smeta ona. Za istinu (koju već zna) može se boriti na drugim mjestima, a ne da ona odlučuje o mojoj sudbini. Bogu hvala na hrvatskom pasošu pa se ne kontam ovdje još zadržavat. Trebaju mi takvi kao ona i Radeljaš odlučivati o budućnosti. To je poraz čovječanstva.
mrgreen
Posts: 1223
Joined: 12/05/2008 21:11

#4644 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by mrgreen »

8000 ljudi se ne slaže s tobom. Sretan put.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#4645 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by uglavnomja »

mrgreen wrote:8000 ljudi se ne slaže s tobom. Sretan put.
aha, ali u pluskvamperfektu
mrgreen
Posts: 1223
Joined: 12/05/2008 21:11

#4646 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by mrgreen »

"8000 ljudi se nije bilo slagalo s tobom". Ne znam sta hos reci, ali pluskvamperfekt ne ide ovdje. Bice da si nesto slicno mislila, kao kad Radoncic pomijesa sarmantan i nonsalantan.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#4647 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by uglavnomja »

mrgreen wrote:"8000 ljudi se nije bilo slagalo s tobom". Ne znam sta hos reci, ali pluskvamperfekt ne ide ovdje. Bice da si nesto slicno mislila, kao kad Radoncic pomijesa sarmantan i nonsalantan.


dobro, neko nece da skonta, neko ne moze ... :-)
User avatar
vjeshalica
Posts: 16917
Joined: 31/03/2019 14:56

#4648 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by vjeshalica »

MensurM wrote:
mrgreen wrote:Arijana nije obećavala ništa osim borbe za Dženana, a protiv kriminalne policije, tužilaštva i dijela sudstva. Za to je dobila 8000 glasova. Sasvim legitimno.
U ovom slučaju se lični interes poklapa sa opstim dobrom - kada bi se samo ovim slučajem bavila 4 godine, ako ista ostvari dobro je za sviju nas.
Ako ne, više mi smeta imbecilni prvi saf kriminalnih camparoida, nego ona.
Meni više smeta ona. Za istinu (koju već zna) može se boriti na drugim mjestima, a ne da ona odlučuje o mojoj sudbini. Bogu hvala na hrvatskom pasošu pa se ne kontam ovdje još zadržavat. Trebaju mi takvi kao ona i Radeljaš odlučivati o budućnosti. To je poraz čovječanstva.
Eto tamo gdje kanis bjezati je bolje
Popusti sa svojom patologijom
MensurM
Posts: 4153
Joined: 04/10/2015 00:19

#4649 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by MensurM »

Nije isti slučaj, al je ista priča...
GandalfSivi wrote:Do veceras sam bio na strani porodice (gdje neces, dijete su izgubili), ali poslije ovog jadnog nastupa na BHT, lagano mi se mijenja misljenje. Budalo, ili pokazi dokaze, ili pusti dijete da pociva u miru. Mahanje usb-om je pateticno i nepotrebno. Ovo je od potrage za istinom se samo razvuklo u tuznu pricu...
MensurM
Posts: 4153
Joined: 04/10/2015 00:19

#4650 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by MensurM »

Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine odlučio je da će se Ljubi i Bekriji Seferoviću ponovo suditi za smrt Dženana Memića, a otac stradalog Dženana Muriz Memić poručio je da je to ponovo zločin nad zločinima.

Vrhovni sud FBiH dodati na listu saučesnika.
Locked