Slučaj Dženan Memić

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Vjerujete li da je poginuo nakon udara kombija?

Da
91
9%
Ne
915
91%
 
Total votes: 1006

User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#4276 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by uglavnomja »

kad se to objavilo, da je ona kandidat kod kifle, a kiflin covjek vodi ad-hoc komisiju zaduzenu za mucenje vode, za pisanje pisama i blacenje policije zbog sitnica i procedura ... tad je sve bilo jasno, i targetiranjje budnje i prozivanje bakira i sebije i citave sda
osim nacelnika maticne opstine sa prezimenom memic :D


ko nije procitao oonih 18 strana iz policije neka se ne trudi odgovoriti na dio o komisiji :)
karakters
Posts: 2435
Joined: 29/05/2017 21:16

#4277 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by karakters »

tripple_dubble wrote:
karakters wrote:
tripple_dubble wrote:
Drugom treba potvrda za ego, pa postaje sve ciniciji i zagrizeniji u svojim esejima, koji vec neko vrijeme promjenise pricu totalno u odnosu na prvobitnu - sto bi bilo sasvim uredu, jer je ovo ipak FORUM, a ne sudnica, da nije one sitnice, kako isto to prebacuje svim drugima ovdje, koji se ne slazu sa njegovim teorijama. Ja priznam barem ako pogrijesim, povjerujem legitimnom argumentu, a ponekad i bacim koju bombu, da vidim reakcije (i nije da to krijem bas :mrgreen: ).
Ubi ti nas sa svojim bombama i bombanjima. Toliko si usiljena i toliko se trudis da se po svaku cijenu distanciras od identiteta Arijane Memic da su ti postovi, osim sto su suplji, i jako degutantni.

Ono recenica pa "grozim se Kifle, nadam se da nece biti izabran za premijera kantona, bila bi to katastrofa", pa "vidjecu sa Arijanom", "cini mi se da sam negdje procitala za DNK na pistolju...", stalno nekakve distrakcije i lovacke price da bi zamutila vodu i podisla citaocima.

Ali ako izbacimo eufemizme, svede se na to da ti povazdan lazes. Mogu razumjeti razloge, ali su to svejedno lazi.
Joj, jesi me prokuzio, svaka cast!
Sestre mi, ako ne radis vec za Tuzilastvo ili MUP onda bi ti oni ovog trena trebali napraviti ponudu. Takav intelekt, takva moc rasudjivanja, takav nastup, a tek fond rijeci! Ja sam odusevljena. :)

A sad, da se vratimo temi:

Dakle, osim kombija koji prolazi u dato vrijeme Alejom, a nije moguce utvrditi ko je u njemu sjedio, ostaje priznanje Ljube Seferovica, kasnije negirano ne samo od Ljube (sto bi bilo normalna praksa, kako bi se uopce mogao voditi sudski postupak), ali i od Vasvije, koja je tvrdila da je Ljubo s pistoljem u ustima morao priznati ono sto nije pocinio. Nit ima traga kontakta automobila i pjesaka, nit ima tragova kocenja, nit ima povreda naund tijelu koje bi mogle nastati kao posljedica udara automobila, nit je dnk analiza tragova na kombiju pokazala da isti pripadaju Dzenanu ili Alisi, niti je pronadjen predmet kojim je Dzenan udaren (na licu mjesta ili kod Ljube), osim sto postoje nedokazane price o kamenu kojeg je izvjesni policajac odnio i opravo (navodno!), niti ima operativno interesantnog snimka vise, niti ima paznje vrijedne izjave jedinog svjedoka, jer ona tvrdi da ima amneziju, niti ima bilo sta sto upucuje na bilo koga?! Sretno drzavno tuzilastvu sa takvim dokaznim materijalom... Doduse, valjda ce i Muriza pitat sta on ima od dokaza prikupljeno.
E hvala, u biti su to jednostavne metode, izvorna i kontrolna, cija je pouzdanost i preko 99% ako se ima dovoljan uzorak. ;)

A za "vracanje temi"... pretpostavljam da se tako i toliko vidi iz perspektive glave selektivno gurnute u pijesak.

U svakom slucaju, sretno nadleznim u utvrdjivanju istine, drago mi je da je porodica nasla nekog kome vjeruje, pa ce biti zanimljivo vidjeti rezultate.
dimitrov
Posts: 269
Joined: 09/05/2013 17:01

#4278 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by dimitrov »

uglavnomja wrote:kad se to objavilo, da je ona kandidat kod kifle, a kiflin covjek vodi ad-hoc komisiju zaduzenu za mucenje vode, za pisanje pisama i blacenje policije zbog sitnica i procedura ... tad je sve bilo jasno, i targetiranjje budnje i prozivanje bakira i sebije i citave sda
osim nacelnika maticne opstine sa prezimenom memic :D


ko nije procitao oonih 18 strana iz policije neka se ne trudi odgovoriti na dio o komisiji :)
Ti uporan da je pismo iz policije. Ko ga je napisao? Ko ga je potpisao? Ima li pečat MUP-a?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#4279 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by uglavnomja »

dimitrov wrote:
uglavnomja wrote:kad se to objavilo, da je ona kandidat kod kifle, a kiflin covjek vodi ad-hoc komisiju zaduzenu za mucenje vode, za pisanje pisama i blacenje policije zbog sitnica i procedura ... tad je sve bilo jasno, i targetiranjje budnje i prozivanje bakira i sebije i citave sda
osim nacelnika maticne opstine sa prezimenom memic :D


ko nije procitao oonih 18 strana iz policije neka se ne trudi odgovoriti na dio o komisiji :)
Ti uporan da je pismo iz policije. Ko ga je napisao? Ko ga je potpisao? Ima li pečat MUP-a?
napisali su ga policajci, ne sluzbeno mup :-)

ako okericu, koji je najvise isprozivan u tom pismu ne smeta da odgovori na njega, ne znam u cemu je problem? uostalom ni jedan demanti nije bio, niko drugi nije pitao ko je pisao i dje pecat :-)
znaci pismo je stiglo sa ppravog mjesta i ima prave informacije, samo, jel', prema okericu nije sija nego je vrat .... klasika


https://www.klix.ba/vijesti/bih/okeric- ... /180915029
karakters
Posts: 2435
Joined: 29/05/2017 21:16

#4280 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by karakters »

tripple_dubble wrote: A sad, da se vratimo temi:

Dakle, osim kombija koji prolazi u dato vrijeme Alejom, a nije moguce utvrditi ko je u njemu sjedio, ostaje priznanje Ljube Seferovica, kasnije negirano ne samo od Ljube (sto bi bilo normalna praksa, kako bi se uopce mogao voditi sudski postupak), ali i od Vasvije, koja je tvrdila da je Ljubo s pistoljem u ustima morao priznati ono sto nije pocinio.
Ovo što si napisala je velika glupost, da li iz neznanja ili namjernog spina, to ti znaš. Što neko napisa, Muriz laže sebe, a tako i sve nas.

Naime, negiranje priznanja da bi se mogao voditi postupak nije nikakva normalna praksa. Normalna praksa je da neko ko je nedužan ne prizna nešto što nije počinio. Ljubo je priznao policiji saobraćajku, a Vasvija i izlazak iz kombija i ubistvo Dženana palicom.

A onda su dobili advokate. Priznanje dato pred policijom bez advokata nije dokaz. Ali priznanje pred advokatom je dokaz. Advokat zna pravo i štiti prava i interese svojih klijenata. U praksi se NIKAD ne dešava da osumnjičeni pred advokatom, uz advokatovu saglasnost, daju priznanje, jer je to predaja, bijela zastava, poraz, osim u dva slučaja: 1. Kad su svjesni da su dokazi protiv njih toliko jaki da je besmisleno negirati i nadaju se da će priznanjem bolje proći zbog saradnje. 2. Kad priznaju manje djelo da bi izbjegli da odgovaraju za teže djelo.

Po svemu sudeći, posebno zbog Vasvijinog priznanja o ubistvu palicom, advokat je Ljubu nagovorio da pred njim prizna manje djelo (saobraćajku) da bi izbjegao odgovornost za ubistvo palicom koje se stvarno desilo. Advokat je igrao na kartu ubjeđivanja suda da je u pitanju "samo" saobraćajka sve vrijeme dok sud nije, svojom površnošću, tužilaštvo natjerao da prevalifikuje na saobraćajku. A nakon toga je Ljubo, odnosno njegov advokat, povukao priznanje, a objasnio sam zašto.

Da sud nije tužilaštvo natjerao da prekvalifikuje, i nakon potvrđivanja optužnice za ubistvo palicom bi odbrana nastojala priznati saobraćajku da bi izbjegli odgovornost za ubistvo i to praktično znači da bi Ljubo ili napravio sporazum sa tužilaštvom ili bi bio suđen za ubistvo i lomio se da dokaže da nije ubistvo palicom nego "samo" saobraćajka.

A i ova priča sa pištoljem u ustima vam je samo samozavaranje. Kao, prvo su potplaćeni Romi. Pa kad se ispostavi da je ta priča glupa i pada na testu stvarnosti, onda su pretučeni, Ljubo dva dana prebijan kao konj, što kaže Vasvija, "da i konja tuku dva dana, priznao bi". Ali pošto vam je i ta priča glupa, jer nema nikakvih dokaza za to, niti se Ljubo žalio, niti prijavio ikom, niti advokatu da je tučen, jasno je da je to plasirka za javnost da bi Ljubo opravdao svoje povlačenje priznanja. E onda ste sada odlučili da igrate na kartu "pištolj u usta", jer ona zaobilazi probleme sa "prebijanjem kao konja". Ono nema tragova i nisu ni trebali biti pa je sve OK. Ali svjesno gurate glavu u pijesak pred Vasvijinom izjavom da je Ljubo bio pretučen ko konj i da je ona zato, i zbog vene na glavi, priznala nešto što nije uradila. Vidi se da porodica samo sebe laže. Ali, to je razumljivo, jer je napravila put nakon kojeg je teže vratiti se u stvarnost nego slijepo produžiti dalje.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#4281 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by uglavnomja »

uglavnomja wrote:
dimitrov wrote:
uglavnomja wrote:kad se to objavilo, da je ona kandidat kod kifle, a kiflin covjek vodi ad-hoc komisiju zaduzenu za mucenje vode, za pisanje pisama i blacenje policije zbog sitnica i procedura ... tad je sve bilo jasno, i targetiranjje budnje i prozivanje bakira i sebije i citave sda
osim nacelnika maticne opstine sa prezimenom memic :D


ko nije procitao oonih 18 strana iz policije neka se ne trudi odgovoriti na dio o komisiji :)
Ti uporan da je pismo iz policije. Ko ga je napisao? Ko ga je potpisao? Ima li pečat MUP-a?
napisali su ga policajci, ne sluzbeno mup :-)

ako okericu, koji je najvise isprozivan u tom pismu ne smeta da odgovori na njega, ne znam u cemu je problem? uostalom ni jedan demanti nije bio, niko drugi nije pitao ko je pisao i dje pecat :-)
znaci pismo je stiglo sa ppravog mjesta i ima prave informacije, samo, jel', prema okericu nije sija nego je vrat .... klasika


https://www.klix.ba/vijesti/bih/okeric- ... /180915029

i da dodam ovo
ovaj okericev odgovor, koji nije cak ni demanti, se odnosi samo na njega licno i na tog zornica, na izbor i proceduru izbora u komisiju

nigdje nije ni spomenuo dzenana, slucaj, dokaze ... apsoutno nebitno za njega ocito poslije izbora :zzzz:

a u pismu su on i zornic samo spomenuti kao osobe koje su pokusale da obezvrijede sve sto je policija uradila i da dizu prasinu da se narod ne uspava prije izbora
tacnije, vecina pisma se odnosi detaljno na to sta, kako, kada, gdje i ko od policjaca je uradio tokom istrage.
to nije ni spomenuo, ni demantovao, ni ispravljao ...
dimitrov
Posts: 269
Joined: 09/05/2013 17:01

#4282 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by dimitrov »

uglavnomja wrote:
dimitrov wrote:
uglavnomja wrote:kad se to objavilo, da je ona kandidat kod kifle, a kiflin covjek vodi ad-hoc komisiju zaduzenu za mucenje vode, za pisanje pisama i blacenje policije zbog sitnica i procedura ... tad je sve bilo jasno, i targetiranjje budnje i prozivanje bakira i sebije i citave sda
osim nacelnika maticne opstine sa prezimenom memic :D


ko nije procitao oonih 18 strana iz policije neka se ne trudi odgovoriti na dio o komisiji :)
Ti uporan da je pismo iz policije. Ko ga je napisao? Ko ga je potpisao? Ima li pečat MUP-a?
napisali su ga policajci, ne sluzbeno mup :-)

ako okericu, koji je najvise isprozivan u tom pismu ne smeta da odgovori na njega, ne znam u cemu je problem? uostalom ni jedan demanti nije bio, niko drugi nije pitao ko je pisao i dje pecat :-)
znaci pismo je stiglo sa ppravog mjesta i ima prave informacije, samo, jel', prema okericu nije sija nego je vrat .... klasika


https://www.klix.ba/vijesti/bih/okeric- ... /180915029
Jesam li ja, teoretski mogao napisati to pismo?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#4283 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by high_volume »

dimitrov wrote: Jesam li ja, teoretski mogao napisati to pismo?
Nisi. Ti ne postojiš, ti si virtualan tip, ti si @dimitrov :D


Pismo su napisali policijski službenici koji su učesvovali u operativnim i istražnim radnjama u slučaju "Dženan Memić". Da je pismo lažno, već bi ga neko od ovih ljudi demantirao. A nije niko
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#4284 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by vješalica »

MensurM wrote:Govoreći o Dženanu, njegov otac je rekao da je on bio primjereno dijete koje nikada nije dobivalo prijetnje. Tokom njegovog svjedočenja navedeno je da je Dženan sa sobom imao pištolj, a Muriz Memić je naveo da on za to nije znao i da Dženan za njega nije imao dozvolu. On je u kasnijem obraćanju istaknuo da je Dženan imao i policijsku palicu koju mu je on pronašao i oduzeo kako ne bi imao problema, te da ne bi dozvolio da on ima pištolj.


Zašto kod mene niko ne pronađe pištolj ili palicu?
Imaš ih u drugom obliku ;)
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#4285 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by high_volume »

MensurM wrote:Čuj šta ima veze što je frajer nosio pištolj i palicu.

Plašio se nekog? Neko mu prijetio? Išao u obračun? Bio problematičan?
Pa i da jeste, da je Dženan imao i nosio pištolj legalan-nelegalan, svejedno, da je bio problematičan, pa čak i da je bio deklarisani kriminalac, ima li njegovo ubistvo tada pravo na pravdu i pravičan postupak u istrazi, ili želiš reći da nema?
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#4286 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by _Reds_ »

high_volume wrote:
MensurM wrote:Čuj šta ima veze što je frajer nosio pištolj i palicu.

Plašio se nekog? Neko mu prijetio? Išao u obračun? Bio problematičan?
Pa i da jeste, da je Dženan imao i nosio pištolj legalan-nelegalan, svejedno, da je bio problematičan, pa čak i da je bio deklarisani kriminalac, ima li njegovo ubistvo tada pravo na pravdu i pravičan postupak u istrazi, ili želiš reći da nema?
Naravno da ima. Svako ima.

Koliko momaka njegivih godina nose pištolje? To je pitanje?

Da li je to bila zelja za dokazivanjem, ili nešto drugo, vjerovatno nikad saznati nećemo.

A da Bog da, pa da se i cijeli slucaj riješi.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#4287 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by high_volume »

MensurM wrote:Čuj šta ima veze što je frajer nosio pištolj i palicu.

Plašio se nekog? Neko mu prijetio? Išao u obračun? Bio problematičan?
high_volume wrote:Pa i da jeste, da je Dženan imao i nosio pištolj legalan-nelegalan, svejedno, da je bio problematičan, pa čak i da je bio deklarisani kriminalac, ima li njegovo ubistvo tada pravo na pravdu i pravičan postupak u istrazi, ili želiš reći da nema?
_Reds_ wrote:Naravno da ima. Svako ima.

Koliko momaka njegivih godina nose pištolje? To je pitanje?

Da li je to bila zelja za dokazivanjem, ili nešto drugo, vjerovatno nikad saznati nećemo.

A da Bog da, pa da se i cijeli slucaj riješi.
I treba i mora da ima, svako ubistvo mora biti krivično procesuirano na zakonit način. @MensurM ovdje spinuje, insinuira na Dženanovom kriminalnom miljeu i time njegovo ubistvo pravda inkriminiranoj prošlosti. Pokušava nametnuti mišljenje primitivne sredine u kojoj živi
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#4288 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by O'zone »

MensurM wrote:
Ma ako ona bude u Skupštini, ja ti obećavam da ću u oktobru gol provesti noć pred Vječnom vatrom. Mani me se nebuloznih ideja. Čuj Pravda i narod, ja jučer čuo za tu stranku i ona da upadne u nešto. M a n i m e s e. Jel ona uopšte Kanton Sarajevo, možemo li mi iz Centra glasati za nju?

Ako se već biraju oni koji su doživjeli neku tragediju, ja znam barem 325 ljudi koji su se više zaslužili uhljebiti od Arijane.
Evo kolega @sarajmen povukoh tu izjavu, a pošto je gospodin MensurM čovjek od riječi koji nikad slagao nije vjerujem da će obećanje biti ispunjeno u toku ovoga mjeseca.
Sarajmen wrote:Javno je obećao neki lični egzibicionizam kod ''Vječne vatre'', ukoliko se određena osoba izbori za status zastupnika u Skupštini KS. Ako ja zaboravim, podsjetite ga na obećanje.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5951
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#4289 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by studiorum_tuzlaensis »

e moj mensure...
MensurM
Posts: 4153
Joined: 04/10/2015 00:19

#4290 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by MensurM »

Pa ja fakat prvi put čuo za njih. Vidim da su i u centru neki glasali za njih.

Nema veze, i dalje mi se jako gadi uhljebivanje sestre ubijenog i nadam se da ću što prije pročitati saopštenje porodice u kojem jasno piše da se odriče plate zastupnika i da će ista biti proslijeđena nekoj fondaciji ili studentima kojima je novac potreban.
PeraDzetic
Posts: 241
Joined: 04/01/2017 09:29

#4291 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by PeraDzetic »

http://nap.ba/new/vijest.php?id=49205

Prvu tužilaštvo sakrilo, drugu odbacio sud.
Da cujemo ekipu karaktersa i Mensura? Takoder, niste odgovorili pitanje vezano za Alisin navodni poligraf?
MensurM
Posts: 4153
Joined: 04/10/2015 00:19

#4292 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by MensurM »

PeraDzetic wrote:http://nap.ba/new/vijest.php?id=49205

Prvu tužilaštvo sakrilo, drugu odbacio sud.
Da cujemo ekipu karaktersa i Mensura? Takoder, niste odgovorili pitanje vezano za Alisin navodni poligraf?
Šta da ja kažem? Da je tužilac debil?

I kakav poligraf? Ja jedino što znam o tome je da je on triput ponovila da je prošla poligraf, a niko nije dokazao da nije. Bio je neki papir kružio po internetu sa zaključkom (nije izvršilac, ali zna nešto više), al ne znam jel se to tiče nje.

Poligraf je prošla i cijela Ploskićeva ekipa, a njih su prve optuživali. Poligraf očito jedino "svjedok" ne bi prošao :D
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#4293 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by pemanapemani »

MensurM wrote:Pa ja fakat prvi put čuo za njih. Vidim da su i u centru neki glasali za njih.

Nema veze, i dalje mi se jako gadi uhljebivanje sestre ubijenog i nadam se da ću što prije pročitati saopštenje porodice u kojem jasno piše da se odriče plate zastupnika i da će ista biti proslijeđena nekoj fondaciji ili studentima kojima je novac potreban.
Momak, obećanje?
MensurM
Posts: 4153
Joined: 04/10/2015 00:19

#4294 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by MensurM »

pemanapemani wrote:
MensurM wrote:Pa ja fakat prvi put čuo za njih. Vidim da su i u centru neki glasali za njih.

Nema veze, i dalje mi se jako gadi uhljebivanje sestre ubijenog i nadam se da ću što prije pročitati saopštenje porodice u kojem jasno piše da se odriče plate zastupnika i da će ista biti proslijeđena nekoj fondaciji ili studentima kojima je novac potreban.
Momak, obećanje?
Može, vjeruj da se nemam čega stidjeti :D Haj sa mnom večeras da mi slikaš "Kralja lavova"?
dimitrov
Posts: 269
Joined: 09/05/2013 17:01

#4295 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by dimitrov »

MensurM wrote:
pemanapemani wrote:
MensurM wrote:Pa ja fakat prvi put čuo za njih. Vidim da su i u centru neki glasali za njih.

Nema veze, i dalje mi se jako gadi uhljebivanje sestre ubijenog i nadam se da ću što prije pročitati saopštenje porodice u kojem jasno piše da se odriče plate zastupnika i da će ista biti proslijeđena nekoj fondaciji ili studentima kojima je novac potreban.
Momak, obećanje?
Može, vjeruj da se nemam čega stidjeti :D Haj sa mnom večeras da mi slikaš "Kralja lavova"?
Samo ti ispuni obećanje, vidjet ćemo te na Klixu :bih:
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#4296 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by pemanapemani »

MensurM wrote:
pemanapemani wrote:
MensurM wrote:Pa ja fakat prvi put čuo za njih. Vidim da su i u centru neki glasali za njih.

Nema veze, i dalje mi se jako gadi uhljebivanje sestre ubijenog i nadam se da ću što prije pročitati saopštenje porodice u kojem jasno piše da se odriče plate zastupnika i da će ista biti proslijeđena nekoj fondaciji ili studentima kojima je novac potreban.
Momak, obećanje?
Može, vjeruj da se nemam čega stidjeti :D Haj sa mnom večeras da mi slikaš "Kralja lavova"?
Jasta cu. Bas nemam nikakav interes da gledam gole muskarce.

Vazno je da si ti obican lazov. Tako laprdas i ostale stvari na ovoj temi, odnosno, valjas lazi bez ikakvog pokrica.
MensurM
Posts: 4153
Joined: 04/10/2015 00:19

#4297 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by MensurM »

Ja lažov, a Muriz koji dvije godine laže da zna ime nije :D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4298 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by JThomas »

PeraDzetic wrote:http://nap.ba/new/vijest.php?id=49205

Prvu tužilaštvo sakrilo, drugu odbacio sud.
Da cujemo ekipu karaktersa i Mensura? Takoder, niste odgovorili pitanje vezano za Alisin navodni poligraf?
to su "sitnice i procedure". eventualno "javašluk". nećemo valjda zbog toga obezvređivati kompletan rad u najboljoj istrazi na svijetu.
karakters
Posts: 2435
Joined: 29/05/2017 21:16

#4299 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by karakters »

PeraDzetic wrote:http://nap.ba/new/vijest.php?id=49205

Prvu tužilaštvo sakrilo, drugu odbacio sud.
Da cujemo ekipu karaktersa i Mensura? Takoder, niste odgovorili pitanje vezano za Alisin navodni poligraf?

Zamolio bih da postaviš citat iz presude gdje kaže da je tužilaštvo sakrilo prvu rekonstrukciju. Ovdje vidim tvoju interpretaciju vijesti sa portala, a ni portal ne citira tekst presude.

Što se tiče ove druge čiji snimak je ovdje postavljan bezbroj puta, ne znam kako ispravna rekonstrukcija treba izgledati. Ali, ako tužilac pita nešto što ne treba pitati, onda se to treba odbaciti, a ostaviti ostatak rekonstrukcije ako je on ispravan. Isto tako, ako tužilac navodi osumnjičenog na odgovore, onda treba reagovati njegov branilac. Koliko sam skontao, branilac je bio na rekonstrukciji sve vrijeme. Logično mi je da jedna strana, u ovom slučaju tužilac, nastoji iz nekog postupka izvući maksimum, ali mu korektiv treba biti branilac. Ako je tužilac pretjerao, izašao van okvira procedure, a bio prisutan branilac, onda je čudno da sud naknadno poništi tu proceduru, a ona braniocu bila OK. Valjda branilac više nego sud treba biti zainteresovan za prava svoga klijenta.

Ali meni je u svoj toj priči zanimljivo zašto branilac, koji treba štititi interese svoga klijenta, izgleda to ne radi? A isti branilac je svojom žalbom oborio prijedlog za produženje pritvora za ubistvo palicom i optužnicu za ubistvo palicom desetak dana poslije te rekonstrukcije. Dakle, tada je štitio interese svoga klijenta. A zašto ih nije štitio na toj rekonstrukciji?

Biće da ih je štitio, ali na način koji nije tako očit. Naime, u situaciji kad advokat zna da je njegov klijent izvršio ubistvo, a blaže djelo (saobraćajku) priznao bez ikakve prisile pred advokatom (ne može biti prisile ako je pred advokatom), na nagovor i uz saglasnost advokata, u toj rekonstrukciji advokat i Ljubo pokušavaju progurati priču sa "slučajnom saobraćajkom", koju su već priznali. Ta priča je očito djelimično tačna, jer joj nedostaje dio izlaska iz kombija i ubistva palicom. Radi se rekonstrukcija, Ljubo priča o slučajnoj saobraćajki, prešućuje, izbjegava potpuno dio sa izlaskom iz kombija, vjerovatno prethodnom tučom, te ubijanja Dženana palicom. Tužilac, naravno, pošto vidi da Ljubo daje dosta detalja, pokušava maksimalno iskoristiti priliku za dobijanje što više dokaza o oštećenjima na kombiju, a odbrana se ne protivi, sve dok je u pitanju priča o "slučajnoj saobraćajki". Tužilac izgleda nije vjerovao Ljubinoj priči za samo saobraćajku i nakon deset dana uslijedila je optužnica za ubistvo i prijedlog za produženje pritvora za ubistvo, tj. tužilac je samo djelimično prihvatio tu rekonstrukciju.

Ali je onda sud naguzio tužilaštvo, prihvatio žalbu Ljubine odbrane da nije u pitanju ubistvo palicom nego samo kombi, te natjerao tužilaštvo da prekvalifikuje.

Tu je advokat, sa tom žalbom, štitio na očit način Ljubine interese i uspio u tome. A zbog toga je jasan i neočiti način štićenja Ljubinih interesa na rekonstrukciji za saobraćajku. Ubici palicom saobraćajka je premija.


A ima tu još jedna stvar. Gledajući izvještaje sa suđenja i ono što je pisano na ovoj temi, prilično je jasno da je za sud u suđenju glavni argument za oslobađanje Ljube bilo to što je Dženan vjerovatnije ubijen palicom nego kombijem, što slijedi i iz nalaza vještaka tužilaštva (prva optužnica i jeste bila za ubistvo palicom, ali ju je sud odbio, jer je povjerovato Ljubinom advokatu da je u pitanju rana od kombija).

Nakon što je utvrdio da će presuda zbog toga biti oslobađajuća, sud ima zadatak da obrazloži i ostale dokaze. Potom sud, jer je tako oportunije, ostale dokaze interpretira na način da podrže presudu koju je već donio, iako ti dokazi sami po sebi ne moraju biti u korist te presude. Jer, glupo je reći "oslobađamo Ljubu, jer nije Dženan ubijen kombijem", a imati rekonstrukciju sa priznanjem i svim detaljima koja govori da je ubijen kombijem. Sud onda oslabljuje ili odbija dokaze koji su protiv njegove presude, prosto da ne bi ispao glup i protivrječan. Zato su odbacili tu rekonstrukciju, i to u cijelosti, iako je na njoj bio advokat koji nije imao prigovora. Jer, šta da rade sa dokazom koji direktno pobija njihovu presudu? Isto tako je za amneziju Alise Mutap. Da je sud prihvatio optužnicu za ubistvo palicom, vjerujem da bi presuda bila osuđujuća i onda sud ne bi tumačio kako je tumačio, da im je Alisina izjava sumnjiva, nego bi vjerovatno bilo da je tim vještaka utvrdio da ona ima mehanički uzrokovanu amneziju, a uprkos drugačijem nalazu Kučukalićevog tima koji tvrdi da ona nema takvu amneziju, ipak i sam Kučukalić navodi da je moguća fragmentarna amnezija usljed izloženosti stravičnom događaju, a događaj je i više nego stravičan i stresan, jer je Alisa ne samo svjedočila ubistvu momka Ljubinom palicom, nego i sama bila prebijena od ubice, a i sam vještak Kučukalić je rekao da se ta sjećanja nekad vrate, a nekad ne, tako da nije toliko ni relevantno neslaganje doktorskih timova oko postojanja mehanički uzrokovane amnezije...a prošla je poligrafsko testiranje na kojem nije utvrđeno da svjesno laže...itd.

Nadam se da razumiješ logiku. I sudije su samo ljudi, za šta je najveća potvrda to što je isti sud na osnovu istih i čak više nego istih, dokaza donio odluku da odbije optužnicu za ubistvo palicom zato što je u pitanju smrt od kombija, a onda kasnije da oslobodi Ljubu zato što je Dženan ubijen palicom, a ne kombijem.

Ili, sudije opaki psiholozi, pa im Alisa sumnjiva jer je nesigurna, a ona ima amneziju, ne zna od početka ni toliko jesu li prebijeni ili udareni autom i od početka trpi pritisak sa svih strana i muči se i muče je, provode kampanje linča protiv nje itd., pa je oni "prozreli" da je nesigurna, iako ni Kučukalićev tim nije mogao naći da ona laže, nego našao da je empatična zbog gubitka i da da je iskaz u skladu sa iskazom policiji...a sudijama opakim psiholozima nije indikativno da Ljubo plače na rekonstrukciji sa mjesta zločina.

Moja je osnovna teza da je Ljubo ubica i da je Murizova priča o sistemskoj zavjeri obična ubleha oca zaslijepljenog bolom. Zavjere nema, a ne tvrdim da je, kako mi imputirate, jer su vam ad hominemi i imputacije onog što ne tvrdim glavni argument, tužilaštvo provelo savršenu istragu. Ali solidnu vjerovatno jeste, te mislim da je splet okolnosti koji sam opisao više puta na ovoj temi presudan za oslobađanje Ljube kao ubice.
User avatar
Čudna sorta
Posts: 3231
Joined: 30/03/2008 11:56

#4300 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Čudna sorta »

Je l' neko stvarno čita ove njegove romane? :-) :-) :-)

Pa čovječe, kako ti se da... :zzzz:
Locked