Slučaj Dženan Memić

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Vjerujete li da je poginuo nakon udara kombija?

Da
91
9%
Ne
915
91%
 
Total votes: 1006

User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#1801 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Thorgerson »

Da se razumije, ja sam na strani Dzenanove porodice i citav slucaj normalno - smrdi.

Medjutim nesto kontam, pa jesu li fkt ovi tolike budale i toliko bahati da pokusaju zatastkati ovako nesto? To mi nikako ne ulazi u glavu. :roll:

I zato pokusavam skontati bilo kakav scenario gdje njega udario kombi...e sad...je li moguce mozda da se sageo da zaveze pertlu i da je u tom trenutku naisao kombi... Jer koliko moras biti lud i bahat da kazes da je momka udario kobmi, a on ima samo ozljedu glave...ne kontam.. :(
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#1802 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Streptokok »

lijepa u dusi wrote:[

Evo, zamislite da ste vi na mjestu oca i kcerka vam dozivi ovako nesto, dodjete na lice mjesta. Zar nije neki ljudski nagon da tog momka ubacite u auto i vozite do najblize hitne pomoci? A ne da ga ostavite da lezi na ledenoj zemlji.
Upravu si, previse ocekujem od ljudi koji pokusavaju sakrit ubistvo.
pravilo je da se pruži prva pomoć i što manje pomjera unesrećeni. ovo iz razloga jer ne znaš šta mu je povrijeđeno, kičma i sl. zamisli koliko bi ga puta ispresavijao dok bi ga ubacio i izbacio iz auta. jbga, znam da je ružno bespomoćno stojati i gledati kako se neko pati.....
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#1803 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Streptokok »

Haris.ba wrote:
lijepa u dusi wrote:Poenta je da bi policajci trebali znati procijeniti. Povrijedjenog ne ispustati iz vida, a ne da veze nemaju ko i kad ga je okrenuo. Slozices se da ovo barem nema smisla.
Nema smisla da jedan policajac nije klečao pored povređenog. Naravno da nema. Ako ništa, da mu naštima glavu ako se krene gušiti.

Ali, treba povući granicu šta je dužnost policajca. Zvuči hladnokrvno, ali policajac sa razlogom nosa pištolj umjesto stetoskopa.
nije baš tako, svi smo dužni pomoći u granicama mogućnosti (ima i krivično djelo nepružanje pomoći). policajac je prošao obuku između ostalog i iz pruzanja prve pomoći. barem tako piše u nastavnom planu i programu. uostalom, polagali su i vozački, dužni su znati pružiti prvu pomoć.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1804 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by supercali »

Pa valjda neka pomoc se podrazumjeva da policajac da
Mi kao vozaci smo prosli neku obuku prve pomoci a ne da policajac nista ne prodje
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1805 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by uglavnomja »

Streptokok wrote:
uglavnomja wrote:sta znaci ovo:

"...gdje zatiču kolege iz DKPT-a i..."
direkcije za koordinaciju policijskih tijela. dakle, zatekao se policajac koji sjedi u onim kućicama i čija ovo nije nadležnost.
hvala
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#1806 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by lijepa u dusi »

Streptokok wrote:
lijepa u dusi wrote:[

Evo, zamislite da ste vi na mjestu oca i kcerka vam dozivi ovako nesto, dodjete na lice mjesta. Zar nije neki ljudski nagon da tog momka ubacite u auto i vozite do najblize hitne pomoci? A ne da ga ostavite da lezi na ledenoj zemlji.
Upravu si, previse ocekujem od ljudi koji pokusavaju sakrit ubistvo.
pravilo je da se pruži prva pomoć i što manje pomjera unesrećeni. ovo iz razloga jer ne znaš šta mu je povrijeđeno, kičma i sl. zamisli koliko bi ga puta ispresavijao dok bi ga ubacio i izbacio iz auta. jbga, znam da je ružno bespomoćno stojati i gledati kako se neko pati.....
Instruktor sam prve pomoci, znam pravila i znam da je tesko nadvladati ljudski nagon da nekome pomognes. Samo sto mi se cini da ga ovdje nije ni bilo i to je problem.
Poenta je u tome da jedan policajac MORA znati pruziti adekvatnu prvu pomoc, a ona nekad podrazumijeva i samo komunikaciju sa povrijedjenim. Da je napadac 100 metara ispred tebe, a sam si s povrijedjenim, povrijedjeni je prioritet, ljudski je zivot prioritet bez obzira jesi li policajac, doktor, cistac ulica, nevazno. A pogotovo sto je njih vise bilo. Bukvalno u pola minute, minutu su mogli poslikati stanje koje su zatekli, a zatim pristupiti pomaganju. Policajci bi trebali biti jedni od prvih koji stizu na mjesto nesrece, i zato insistiram na tome da moraju znati pruziti prvu pomoc.
Postoji nesto sto se zove trijaza mjesta nesrece i trijaza nad povrijedjenim. Nekad se rizikuje kvadriplegija da bi povrijedjeni ostao u zivotu (npr. povreda kicme u slucajevima kad se mora raditi reanimacija). Jedan policajac bi, nakon detaljnog pregleda, morao znati ustanoviti da li je kicma povrijedjena, znati da mora komunicirati s povrijedjenim pogotovo ako je krkljao i pomjerao ruke i noge. Cinjenica je da se ne moze uciti mnogo, ali ostavit ga samog da lezi bez da iko obraca paznju na njega... Pa gore od ovog je moglo samo jos da su ga pokrili plahtom preko glave.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#1807 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Streptokok »

lijepa u dusi wrote:[]Instruktor sam prve pomoci, znam pravila i znam da je tesko nadvladati ljudski nagon da nekome pomognes. Samo sto mi se cini da ga ovdje nije ni bilo i to je problem.
Poenta je u tome da jedan policajac MORA znati pruziti adekvatnu prvu pomoc, a ona nekad podrazumijeva i samo komunikaciju sa povrijedjenim.
već sam napisao da se slažem sa ovim, da mora znati pružiti prvu pomoć, i kao policajac i kao vozač.
lijepa u dusi wrote:Da je napadac 100 metara ispred tebe, a sam si s povrijedjenim, povrijedjeni je prioritet, ljudski je zivot prioritet bez obzira jesi li policajac, doktor, cistac ulica, nevazno.
apsolutno se slažem

lijepa u dusi wrote:A pogotovo sto je njih vise bilo. Bukvalno u pola minute, minutu su mogli poslikati stanje koje su zatekli, a zatim pristupiti pomaganju.
nema slikanja, prvo prva pomoć pa onda sve ostalo. to je pravilo i tu nema priče.
lijepa u dusi wrote:Policajci bi trebali biti jedni od prvih koji stizu na mjesto nesrece, i zato insistiram na tome da moraju znati pruziti prvu pomoc.
slazem se
lijepa u dusi wrote:Postoji nesto sto se zove trijaza mjesta nesrece i trijaza nad povrijedjenim. Nekad se rizikuje kvadriplegija da bi povrijedjeni ostao u zivotu (npr. povreda kicme u slucajevima kad se mora raditi reanimacija). Jedan policajac bi, nakon detaljnog pregleda, morao znati ustanoviti da li je kicma povrijedjena, znati da mora komunicirati s povrijedjenim pogotovo ako je krkljao i pomjerao ruke i noge. Cinjenica je da se ne moze uciti mnogo, ali ostavit ga samog da lezi bez da iko obraca paznju na njega... Pa gore od ovog je moglo samo jos da su ga pokrili plahtom preko glave.
e to bas je malo teze da policajas pregleda kičmu, to teško i doktor može na licu mjesta utvrditi. koliko ja znam trijaža je kad se bira od više povrijeđenih kome će se prvo pomoći, u ovom slučaju smatram da su morali pružiti prvu pomoć i slažem se sa zadnjom rečenicom. no tako je to kod nas, i niko ne odgovara.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#1808 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by lijepa u dusi »

Postoji redoslijed i nad povredama, tj. koje povrede imaju prioritet. Prvo se sanira sve sto ugrozava disajne puteve, zatim jaka krvarenja, a onda eventualni lomovi, ogrebotine i slicno. Medjutim, tokom svih ovih postupaka, nuzno je pokusavati komunicirati s povrijedjenim, uvijek i vazda, cak i kad nema odgovora, pokusavas, trazis nacin, pitas da stisne ruku, pomjeri prst, bilo sta. A njima se momak okrenuo, niko nije ni primijetio. Mogao ga je izgleda neko i odnijeti, ovi ne bi vidjeti.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1809 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by supercali »

Vjesalice ti u svemu najpametnija
Ako nista ova naizvrat je neki klinac u prvoj pomoci i sigurno bolje zna od tebe sto se toga tice
Da bi trebali znati policajci prvu pomoc trebali bi a sto ne znaju je to sto im je komadant a i na vlasti takvi kao ti koji ne priznaju ni malo struke pa makar bio to nrki instruktor
dosada_ziva
Posts: 383
Joined: 04/02/2015 22:54

#1810 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by dosada_ziva »

neko ga je ubio 100% ali ako vec porodica ima neke dokaze, zasto sa njima ne izađe u javnost

ubrzo ce svima postat dosadni, mi znamo ko ga je ubio, al necemo da kazemo, ili nek tuzilac kaze ime, a mi cemo prezime. Malo glupo.

sad ce rome oslobodit, i šta onda?
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#1811 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by vješalica »

supercali wrote:Vjesalice ti u svemu najpametnija
Ako nista ova naizvrat je neki klinac u prvoj pomoci i sigurno bolje zna od tebe sto se toga tice
Da bi trebali znati policajci prvu pomoc trebali bi a sto ne znaju je to sto im je komadant a i na vlasti takvi kao ti koji ne priznaju ni malo struke pa makar bio to nrki instruktor
jesam,vidis da jesam
vidim i kako zna ko i ti i tako prenosi na ostale
samo jos da dokuci da policajci nisu medicinski radnici koji se SVAKODNEVNO susrecu sa ovakvim slucajevima da bi uopce imali znanja da strucno postupe
jer je mudrijasica izgubila iz vida da nestrucno ponasanje moze izazvati smrt,a osobu poslati u zatvor
jer je svako svjestan da mu ne moze pomoci kao nestrucno lice koje se ne susrece u praxi sa odredjenim vrstama povreda niti ih moze znati tretirati.jer mu to nije posao
ljudi koji godinama rade medicinski posao kad vide nesto prvi put ne srljaju
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1812 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by supercali »

Nije ni meni u opisu posla gasenje pozara pa sam morao proci protupozarnu obuku
Necu gasiti sume u dalmaciji al sam valjda dovoljno naucio u oanovi da ugasim pozar u kancelariji i sl
Tako i policajac bez obzira sto nije medicinar mora znati osnovno i vise od obicnog gradjanina jer je veca mogucnost da on mora pomoci zrtvi nego ja

I ne nisi nego mislis da jesi
Trebi treba neki mandingo da dodjes sebi
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1813 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by uglavnomja »

supercali wrote:Nije ni meni u opisu posla gasenje pozara pa sam morao proci protupozarnu obuku
Necu gasiti sume u dalmaciji al sam valjda dovoljno naucio u oanovi da ugasim pozar u kancelariji i sl
Tako i policajac bez obzira sto nije medicinar mora znati osnovno i vise od obicnog gradjanina jer je veca mogucnost da on mora pomoci zrtvi nego ja

I ne nisi nego mislis da jesi
Trebi treba neki mandingo da dodjes sebi
slazem se sa vjesalicom, a i ti :D


pomoci se svako, i policajac i bilo ko je prosao prvu pomoc ako je neko slomio nogu, ruku, ima rane, ogrebotine ... ako je svjestan, pokretan ...

a za momka je ovaj policjac rekao nesto sto bas nije ako zamisliti, da je gornji dio tijela lezao potrbuske, a donji okrenut nadole, tako je nekako konstruisao recenicu
momak je bio bez svijesti, sa nekontrolisanim trzanjem
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#1814 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by O'zone »

Thorgerson wrote:Da se razumije, ja sam na strani Dzenanove porodice i citav slucaj normalno - smrdi.

Medjutim nesto kontam, pa jesu li fkt ovi tolike budale i toliko bahati da pokusaju zatastkati ovako nesto? To mi nikako ne ulazi u glavu. :roll:

I zato pokusavam skontati bilo kakav scenario gdje njega udario kombi...e sad...je li moguce mozda da se sageo da zaveze pertlu i da je u tom trenutku naisao kombi... Jer koliko moras biti lud i bahat da kazes da je momka udario kobmi, a on ima samo ozljedu glave...ne kontam.. :(
Moguće je...Međutim onda pada slučaj zbog oštećenja na kombiju gdje tvrde da je glavni udarac bio o štok kombija

Image

A to nije moguće ako je bio u sagetom položaju
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#1815 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by lijepa u dusi »

vješalica wrote:
supercali wrote:Vjesalice ti u svemu najpametnija
Ako nista ova naizvrat je neki klinac u prvoj pomoci i sigurno bolje zna od tebe sto se toga tice
Da bi trebali znati policajci prvu pomoc trebali bi a sto ne znaju je to sto im je komadant a i na vlasti takvi kao ti koji ne priznaju ni malo struke pa makar bio to nrki instruktor
jesam,vidis da jesam
vidim i kako zna ko i ti i tako prenosi na ostale
samo jos da dokuci da policajci nisu medicinski radnici koji se SVAKODNEVNO susrecu sa ovakvim slucajevima da bi uopce imali znanja da strucno postupe
jer je mudrijasica izgubila iz vida da nestrucno ponasanje moze izazvati smrt,a osobu poslati u zatvor
jer je svako svjestan da mu ne moze pomoci kao nestrucno lice koje se ne susrece u praxi sa odredjenim vrstama povreda niti ih moze znati tretirati.jer mu to nije posao
ljudi koji godinama rade medicinski posao kad vide nesto prvi put ne srljaju
Poenta je da policija treba i mora biti dovoljno obucena da bi mogla ispravno postupiti u ovakvoj situaciji. Na kraju krajeva, malo razuma nije na odmet. Bilo ko iole normalan bi mogao zakljucit da osobu u takvom stanju ni u kojem slucaju ne ostavljas samu, eventualno ne gubis iz vida. A malo spusti loptu prije nego pocnes tersat i siktat, probaj razmislit sta je sustina, a ne skakat na prvu.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#1816 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by vješalica »

policiiji je posao da obezbijedi lice mjesta da se isto ne promijeni i ako ima povrijedjenih da zovnu strucnu pomoc koja je DUŽNA da stigne u sto kracem vremenu jer joj je to duznost a ne obicni goli posao
da se aluzbenik ukljucio u pomaganje na slijepo pa se kasnije sve utvrdi vjestacenjem,da mu je pogorsao stanje koje je za posljedicu imalo invaliditet ili smrt,onda bi vi drugaciju pricu vrtili ;)
tjerate supljom pricom da ljudi srljaju u odredjene situacije
i kad je to tako 'jednostavna' povreda koju svako moze 'adekvatno' sanirati sto je momak nakon lezanja u komi umro?
dakle to je ozbiljna povreda koja je trazila.ozbiljnu strucnu intervenciju a ne intervenciju nadri aluzbenika sa osnovnim kursom stavljanja zavoja ;)
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#1817 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Nastasia »

Vješalice, ljudi uopšte ne tvrde da su policajci bili dužni da mu saniraju povrede, niti da na prvu znaju šta mu je i kako da mu pomognu.
Već da nisu smjeli da ispuštaju iz vida čovjeka koji je još uvijek bio živ kada su stigli na mjesto nesreće. Da su imali, ako ništa, ljudsku odgovornost da pokušavaju razgovarati sa njim, ohrabrivati ga, dozivati ga, pa ako ni to, onda ga makar sa tri metra držati na oku.

Slušajući ova vještačenja i iskaze, čovjek stiče dojam da su došli na mjesto nesreće i prema unesrećenom se već ponašali kao prema mrtvom tijelu.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#1818 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by vješalica »

da si citala.izjave sluzbenika iz direkcije znala bi o cemu diskutujemo
momak je bio bez svijesti,a sluzbenik mu je glavu namjestio da se ne ugusi u krvi,dakle,pruzena je pomoc i nije tretiran kao mrtav ;) jer je trzao nogama i rukama
malo citanja detaljnijeg nije na odmet ;)
drugo je sto doticna tzv instruktorica prve pomoci iznosi podatke netacne i baca dezinformacije njen problem
bezveze se diskusija vodi u krug
Ali_G
Posts: 4641
Joined: 02/03/2002 00:00

#1819 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Ali_G »

Momak imao povredu glave, bez svijesti, policija prema navodima mu okrenula glavu na stranu da se ne ugusi. Ne znam sta su trebali vise.
To sto im se ne slazu iskazi kako je lezao, ni to nije nemoguce da se desi.
Zanimljivije je to sto se na licu mjesta vrlo brzo nasao Alisin otac
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#1820 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by lijepa u dusi »

Nastasia wrote:Vješalice, ljudi uopšte ne tvrde da su policajci bili dužni da mu saniraju povrede, niti da na prvu znaju šta mu je i kako da mu pomognu.
Već da nisu smjeli da ispuštaju iz vida čovjeka koji je još uvijek bio živ kada su stigli na mjesto nesreće. Da su imali, ako ništa, ljudsku odgovornost da pokušavaju razgovarati sa njim, ohrabrivati ga, dozivati ga, pa ako ni to, onda ga makar sa tri metra držati na oku.

Slušajući ova vještačenja i iskaze, čovjek stiče dojam da su došli na mjesto nesreće i prema unesrećenom se već ponašali kao prema mrtvom tijelu.
dzaba pricas, jos ce ispast da sam rekla da su ga trebali operisat na licu mjesta... Kad je neko naopako natakaren i voli da tersa, pusti kraju...
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#1821 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Nastasia »

I ja sam instruktor prve pomoći, ali to nije ni važno. Nikome ne bih savjetovala da se bez znanja i pripreme tek' tako baca na spašavanje unesrećenog.

Do prije par godina, policajci u mojoj opštini zaista nisu imali Bog zna kakvo znanje o prvoj pomoći i u sklopu jedne organizacije su im održavana malo detaljnija predavanja jer se smatralo da oni moraju biti u stanju pružiti prvu pomoć, pošto su oni ti koji u većini slučajeva prvi stižu na mjesto nesreće (kada su u pitanju saobraćajne nesreće) i svi su se rado odazvali iako program nije bio obavezan.

Međutim, biti na licu nesreće, a ne znati da li se momak sam okrenuo ili su ga drugi okrenuli, dovoljno govori o tome koliko su obraćali pažnju na momka.
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#1822 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Nastasia »

Ali_G wrote:Momak imao povredu glave, bez svijesti, policija prema navodima mu okrenula glavu na stranu da se ne ugusi. Ne znam sta su trebali vise.
To sto im se ne slazu iskazi kako je lezao, ni to nije nemoguce da se desi.
Zanimljivije je to sto se na licu mjesta vrlo brzo nasao Alisin otac
Ne gubiti ga ni jedne sekunde iz vidokruga. Jedna osoba je trebala biti zadužena za to. Posebno jer na mjestu nije bilo drugih povrijeđenih osim Alise, koja nije bila u životnoj opasnosti.

A ko je Alisin otac? Je li neka važna ličnost ili?

Ja mislim samo da se ta djevojka previše napada i preoštro joj se sudi. Ako je stvarno slučaj o ubistvu, sa namjerom ili iz nehata, i ako se ono pokušava prikriti, misli da osobe koje su dovoljno moćne da to i uspiju, su u stanju i do smrti zastrašiti jednu djevojku. :-?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#1823 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by hladan.preminger »

Ali_G wrote:Momak imao povredu glave, bez svijesti, policija prema navodima mu okrenula glavu na stranu da se ne ugusi. Ne znam sta su trebali vise.
To sto im se ne slazu iskazi kako je lezao, ni to nije nemoguce da se desi.
Zanimljivije je to sto se na licu mjesta vrlo brzo nasao Alisin otac

Pa koga ce zvati u toj situaciji nego oca?
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#1824 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Thorgerson »

hladan.preminger wrote:
Ali_G wrote:Momak imao povredu glave, bez svijesti, policija prema navodima mu okrenula glavu na stranu da se ne ugusi. Ne znam sta su trebali vise.
To sto im se ne slazu iskazi kako je lezao, ni to nije nemoguce da se desi.
Zanimljivije je to sto se na licu mjesta vrlo brzo nasao Alisin otac
Pa koga ce zvati u toj situaciji nego oca?
Pa mogao je neko i Dzenanovog oca zvrcnut...onako, jel. Nek i on dodje, sin mu polomljen na zemlji...nek se Alisa za svoju guzicu pobrinula.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#1825 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Thorgerson »

vješalica wrote:da si citala.izjave sluzbenika iz direkcije znala bi o cemu diskutujemo
momak je bio bez svijesti,a sluzbenik mu je glavu namjestio da se ne ugusi u krvi,dakle,pruzena je pomoc i nije tretiran kao mrtav ;) jer je trzao nogama i rukama
malo citanja detaljnijeg nije na odmet ;)
drugo je sto doticna tzv instruktorica prve pomoci iznosi podatke netacne i baca dezinformacije njen problem
bezveze se diskusija vodi u krug
Procitao sam ja izjave.

Jedan kaze da mu uopste nije prilazio. Znaci lik ima svoj posao i ovo nije njegova duznost. Tako i ti mozes proci pored one kucice, neko te moze opljackat i silovat na licu mjesta, ovaj se nece pocesat, jer on "cuva" ambasadora i guzonje.

Drugi da mu je okrenuo glavu i to je to.

Februar, zima, ja se slazem takodjer da su mogli jos nesto uraditi, pokriti ga barem i komunicirati s njim. Ne znam da li su to uradili, ali eto rekose ovaj jedan nije priso, ovaj drugi mu samo okrenuo glavu...
Locked