Slučaj Dženan Memić

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Vjerujete li da je poginuo nakon udara kombija?

Da
91
9%
Ne
915
91%
 
Total votes: 1006

User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#17201 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Tesla Edison »

GAU8 wrote: 29/07/2021 12:06
Tesla Edison wrote: 29/07/2021 11:53 Ja ovdje samo jedno znam. Ako je ovo sve Murizova politička igra (gdje mrtvog sina koristi kao oružje) kako bi se naštetilo SDA i ako Alisa i kompanija budu oslobođeni, SDA neće imati vjernijeg glasača i "gaziju" od mene. Haris Z. mi neće biti ni do koljena.

Sa druge strane, ako je ovo zaista organizovana kriminalna skupina, koja se proteže sve do samog Bakira, kako Muriz kaže, onda ću pljuvati u facu svakoga ko spomene SDA u bilo kojem pozitivnom kontektsu, makar rekao da su im boje stranačke zastave lijepe.

Ovo je situacija ili ili. Ovdje nema sredine. Sad bi najbolje bilo, i jedna i druga strana (javnost, forumaši) da se drže po strani dok traje postupak pred sudom. Ovo je postupak koji će definitvno iskristalisati političku sliku u BiH za naredni dugi niz decenija. Ili pukovnik ili pokojnik.
Po mom misljenju se nece saznati ko je ubica i kako je Dzenan ubijen. Moguce je da ce se sitne ribe kazniti za propuste u istrazi.

Stvar ce sada da se vergla do izbora, a poslije toga, vidjet cemo.
A i tad je situacija jasna. Ako se kazne zbog propusta, a ubica se ne nađe, onda je zaista u pitanju to da ubice i nema, ili je ubica onaj prekjučer oslobođeni.

Kad se svi postupci završe, kada se donese pravosnažna presuda pred Sudom BiH, i ako i tada ne budemo imali ubicu, stvar je onda jasna.

Do sada sam se držao po strani i samo sam gledao na postupak sa pravne strane. Zato kažem, svi se trebalo suzdržati do okončanja postupaka, pa vidjećemo. Ova stvar je otišla predaleko i situacija je, kao što sam i napisao, ili ili. Muris je uzdigao javnost. Da li je zaista sve tako kao što kaže, on to samo zna. Da li je politka u pitanju, i to on samo zna.

Sa druge strane, ako je sve 100% tačno ovo što govori i ako zaista on, a i tužilaštvo imaju dokaze i znaju ko je ubica, i da je ovo sve zavjera koja seže sve do prvog čovjeka (a i dame) SDA, onda je SDA politički mrtva stranka, samo još neko treba da im to i javi.

Istraga je u toku, suđenje počinje i vidjećemo šta će biti dalje.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#17202 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by uglavnomja »

Tesla Edison wrote: 29/07/2021 11:53 Ja ovdje samo jedno znam. Ako je ovo sve Murizova politička igra (gdje mrtvog sina koristi kao oružje) kako bi se naštetilo SDA i ako Alisa i kompanija budu oslobođeni, SDA neće imati vjernijeg glasača i "gaziju" od mene. Haris Z. mi neće biti ni do koljena. Ovo se ne može i ne smije koristiti u političkoj borbi. Mrtvo dijete (i to vlastito) koristiti zarad politike je morbidno.

Sa druge strane, ako je ovo zaista organizovana kriminalna skupina, koja se proteže sve do samog Bakira, kako Muriz kaže, onda ću pljuvati u facu svakoga ko spomene SDA u bilo kojem pozitivnom kontektsu, makar rekao da su im boje stranačke zastave lijepe.

Ovo je situacija ili ili. Ovdje nema sredine. Sad bi najbolje bilo, i jedna i druga strana (javnost, forumaši) da se drže po strani dok traje postupak pred sudom. Ovo je postupak koji će definitvno iskristalisati političku sliku u BiH za naredni dugi niz decenija. Ili pukovnik ili pokojnik.


sta god da se desi na kraju - ja o sda necu promijeniti misljenje - unistiti da ni trag ne ostane, osim po zatvorima


a sto se tice politickih igara

jedini direktni ucesnik koji je politicki aktivan, i to kao zastupnik je arijana

to se nekako preskace ... odvaja je ozaloscena sestra od funkcije u fotelji i stranke (koja mi je 100000 puta draza od sda, da ne razvodnjavam)

imaju oni dosta za izgubiti ako se pokaze da je sve samo igranka, politicka i licna osveta onom ko je prezivio
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#17203 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Tesla Edison »

pyrocool1 wrote: 29/07/2021 12:13
Tesla Edison wrote: 29/07/2021 11:53 Ja ovdje samo jedno znam. Ako je ovo sve Murizova politička igra (gdje mrtvog sina koristi kao oružje) kako bi se naštetilo SDA i ako Alisa i kompanija budu oslobođeni, SDA neće imati vjernijeg glasača i "gaziju" od mene. Haris Z. mi neće biti ni do koljena. Ovo se ne može i ne smije koristiti u političkoj borbi. Mrtvo dijete (i to vlastito) koristiti zarad politike je morbidno.

Sa druge strane, ako je ovo zaista organizovana kriminalna skupina, koja se proteže sve do samog Bakira, kako Muriz kaže, onda ću pljuvati u facu svakoga ko spomene SDA u bilo kojem pozitivnom kontektsu, makar rekao da su im boje stranačke zastave lijepe.

Ovo je situacija ili ili. Ovdje nema sredine. Sad bi najbolje bilo, i jedna i druga strana (javnost, forumaši) da se drže po strani dok traje postupak pred sudom. Ovo je postupak koji će definitvno iskristalisati političku sliku u BiH za naredni dugi niz decenija. Ili pukovnik ili pokojnik.
Pises vrlo smisleno na ovoj temi a ocigledno poznajes i pravne norme...medjutim misljenja sam da nije u redu uvlaciti Muriza da igra nekakave igre. Apsolutno sam siguran (iako se ne slazem s narativom koji plasira njegova strana) da on igra ikakve igre. On je covjek koji je izgubio dijete. Pod (jos uvijek) nerazjasnjenim okolnostima. Teske su to stvari. Ako ga je iko uvukao u politicke igre to je Ifet Feraget. Ako se vec iko napada to treba biti Feraget. Na kraju krajeva, to mu je i posao. Da napada i da se brani kako sebe i svoje klijente ili suprotne strane u postupcima.
ne, ne, ne i ne....

Ne stavljam, a pogotovo, nedaj Bože da optužujem nekoga. Samo kažem, ako se ispostavi jedno, šta će da slijedi, ako se ispostavi drugo, šta će da slijedi. Ja, ti, peti deseti, ne znamo kako će ovo ići i na šta će sve ovo izaći. Ovo je po meni trenutno utakmica, gdje su svi zabili po 4 gola i rezultat je 2-2. S tim da jedan od timova ima veliku podršku navijača. Do kraja je sve moguće. Puno golova, a ništa se još ne zna.

Znam šta želiš da napišeš, i shvatam te u potpunosti. Nevjerovatno, morbidno i krajnje pogano bi bilo da se mrtav sin koristi za političke svrhe. Ne možeš to da pojmiš i shvatiš i razumijem te u potpunosti. Ne mogu ni ja, i dok sam to pisao, razmišljao sam da li da tako formulišem ili ne, međutim, osvrnem se oko sebe, vidim u kakvom društvu živim i shvatim da je ovdje sve moguće.
pyrocool1
Posts: 310
Joined: 21/07/2020 09:08

#17204 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by pyrocool1 »

Tesla Edison wrote: 29/07/2021 12:24
pyrocool1 wrote: 29/07/2021 12:13
Pises vrlo smisleno na ovoj temi a ocigledno poznajes i pravne norme...medjutim misljenja sam da nije u redu uvlaciti Muriza da igra nekakave igre. Apsolutno sam siguran (iako se ne slazem s narativom koji plasira njegova strana) da on igra ikakve igre. On je covjek koji je izgubio dijete. Pod (jos uvijek) nerazjasnjenim okolnostima. Teske su to stvari. Ako ga je iko uvukao u politicke igre to je Ifet Feraget. Ako se vec iko napada to treba biti Feraget. Na kraju krajeva, to mu je i posao. Da napada i da se brani kako sebe i svoje klijente ili suprotne strane u postupcima.
ne, ne, ne i ne....

Ne stavljam, a pogotovo, nedaj Bože da optužujem nekoga. Samo kažem, ako se ispostavi jedno, šta će da slijedi, ako se ispostavi drugo, šta će da slijedi. Ja, ti, peti deseti, ne znamo kako će ovo ići i na šta će sve ovo izaći. Ovo je po meni trenutno utakmica, gdje su svi zabili po 4 gola i rezultat je 2-2. S tim da jedan od timova ima veliku podršku navijača. Do kraja je sve moguće. Puno golova, a ništa se još ne zna.

Znam šta želiš da napišeš, i shvatam te u potpunosti. Nevjerovatno, morbidno i krajnje pogano bi bilo da se mrtav sin koristi za političke svrhe. Ne možeš to da pojmiš i shvatiš i razumijem te u potpunosti. Ne mogu ni ja, i dok sam to pisao, razmišljao sam da li da tako formulišem ili ne, međutim, osvrnem se oko sebe, vidim u kakvom društvu živim i shvatim da je ovdje sve moguće.
:thumbup:
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#17205 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Tesla Edison »

uglavnomja wrote: 29/07/2021 12:23
Tesla Edison wrote: 29/07/2021 11:53 Ja ovdje samo jedno znam. Ako je ovo sve Murizova politička igra (gdje mrtvog sina koristi kao oružje) kako bi se naštetilo SDA i ako Alisa i kompanija budu oslobođeni, SDA neće imati vjernijeg glasača i "gaziju" od mene. Haris Z. mi neće biti ni do koljena. Ovo se ne može i ne smije koristiti u političkoj borbi. Mrtvo dijete (i to vlastito) koristiti zarad politike je morbidno.

Sa druge strane, ako je ovo zaista organizovana kriminalna skupina, koja se proteže sve do samog Bakira, kako Muriz kaže, onda ću pljuvati u facu svakoga ko spomene SDA u bilo kojem pozitivnom kontektsu, makar rekao da su im boje stranačke zastave lijepe.

Ovo je situacija ili ili. Ovdje nema sredine. Sad bi najbolje bilo, i jedna i druga strana (javnost, forumaši) da se drže po strani dok traje postupak pred sudom. Ovo je postupak koji će definitvno iskristalisati političku sliku u BiH za naredni dugi niz decenija. Ili pukovnik ili pokojnik.


sta god da se desi na kraju - ja o sda necu promijeniti misljenje - unistiti da ni trag ne ostane, osim po zatvorima


Isto mislim trenutno, međutim, ako bude bilo šta, osim druga mogućnost, to će me "prekrenuti" za 180 stepeni. Kad je u pitanju prva napisana mogućnost, o tome nema ni razmišljanja ni razgovora. Takvo "oružje" se ne koristi da se bilo ko "sruši" pa makar to bio i Karadžić u 1993-oj godini. Za sve ima crvena linija, a to je moja.
dzolix
Posts: 2139
Joined: 16/02/2021 12:20

#17206 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by dzolix »

Image

Znachi oni su njih pustili na slobodu pa su onda odlucivali o podizanju optuznice. I Muriz tako tvrdi, ako je vjerovati ovom mediju. Mafija.
To samo u nashem pravosudju ima, da puste pritvorene prije podizanja optuznice.
Last edited by dzolix on 29/07/2021 13:34, edited 1 time in total.
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#17207 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by suspect_zero »

Kako god da se riješi ovaj slučaj, lični stav o SDA, organizovano-kriminalnoj organizaciji koja je napravila toliko zuluma ovom narodu, neće se promijeniti.
Ne halalim im ratno profiterstvo i stvaranje desetine Budnja koji su ojadili radnike i njihove porodice, ne halalim lažne diplome sa kojima su zaposlili svoje nesposobnjakoviće a otjerali čitave porodice širim svijeta, jer isti nisu svojim regularno stečenim diplomama mogli obezbijediti egzistenciju.

Ne halalim krađu za vrijeme pandemije i onoliko mrtvih.

Ubicama i lopovima je mjesto u zatvoru, taman da mi je dijete.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#17208 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by tranquil »

Tesla Edison wrote: 29/07/2021 11:53 Ja ovdje samo jedno znam. Ako je ovo sve Murizova politička igra (gdje mrtvog sina koristi kao oružje) kako bi se naštetilo SDA i ako Alisa i kompanija budu oslobođeni, SDA neće imati vjernijeg glasača i "gaziju" od mene. Haris Z. mi neće biti ni do koljena. Ovo se ne može i ne smije koristiti u političkoj borbi. Mrtvo dijete (i to vlastito) koristiti zarad politike je morbidno.

Sa druge strane, ako je ovo zaista organizovana kriminalna skupina, koja se proteže sve do samog Bakira, kako Muriz kaže, onda ću pljuvati u facu svakoga ko spomene SDA u bilo kojem pozitivnom kontektsu, makar rekao da su im boje stranačke zastave lijepe.

Ovo je situacija ili ili. Ovdje nema sredine. Sad bi najbolje bilo, i jedna i druga strana (javnost, forumaši) da se drže po strani dok traje postupak pred sudom. Ovo je postupak koji će definitvno iskristalisati političku sliku u BiH za naredni dugi niz decenija. Ili pukovnik ili pokojnik.
O, naravno da ima sredine, čak štaviše, siguran sam da ne samo da nije ili/ili, već je čak i djelimično i/i, a osim toga, ishod suđenja ne mora značiti da je istina na samo jednoj strani, i da su sve najgore optužbe na račun druge strane tačne.

Da se razumijemo, ne mislim da je s jedne strane Muriz imalo politički motivisan, njegov motiv je čist i jasan. Međutim, postoji mogućnost da su motivi drugih na toj strani drugačiji, npr. da stranka koja je vrbovala Arijanu pokušava koristiti slučaj za obračun sa SDA. Generalno, malo ko od nas koji podržavamo Memiće je pozitivno dočekao njen ulaz u politiku, ali na to je imala apsolutno pravo, sviđalo se to nama ili ne.

S druge strane, iako se čini da dobar dio upetljanih s Mutapove strane ima veze s SDA, čak i ako se dokaže i presudi zavjera, to ne mora značiti da SDA kao organizacija stoji iza toga, i da ovo ide "do Bakira". Ne zaboravimo kada i kako je upetljavanje počelo: ljudi na terenu su iste večeri, pod uticajem Zijada Mutapa, petljali oko slučaja, koji je u to vrijeme još bio tuča s nanošenjem povreda. Vjerovatno je dosta njih upleteno preko stranačko / ahbabske linije, pa je logično da ih je dosta iz iste stranke. Kada je Dženan preminuo, stvari su postale ozbiljne, a oni saučesnici, pa je svako od njih nastavio grčevito da se bori za vlastite interese, i da upliće nove ljude, opet po zadatku ili ahbabstvu. Koristile su se stranačke veze, čak i stranačka medijska infrastruktura, ali SDA kao organizacija vjerovatno nema puno interesa, osim da zaštiti svoje važne ljude od skandala ako su upleteni, ili da ih pusti niz vodu kada postanu teret. Ja se nadam da će proces otkriti do kog nivoa ovo ide, ali presuda može biti osuđujuća i bez otkrivanja daljih krivaca (pomenuti scenario po kom stradaju samo sitne ribe)

Prema tome, sudska presuda, kakva god da bude, ne znači odjednom da se ili Memić obračunavao sa SDA, ili da je Bakir predsjedavao SDA-ovim komitetom "Skrivajmo istinu o Dženanu Memiću". Ima puno mogućnosti između, i istina vjerovatno i leži tamo.

Da napomenem i ovo: sve da je varijanta o Memićevom politikanstvu 100% tačna, i dalje ne postoji niti jedan jedini normalni niti nenormalni razlog da se glasa za SDA.
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#17209 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by dystopia »

Tesla Edison wrote: 29/07/2021 11:53 Ja ovdje samo jedno znam. Ako je ovo sve Murizova politička igra (gdje mrtvog sina koristi kao oružje) kako bi se naštetilo SDA i ako Alisa i kompanija budu oslobođeni, SDA neće imati vjernijeg glasača i "gaziju" od mene. Haris Z. mi neće biti ni do koljena. Ovo se ne može i ne smije koristiti u političkoj borbi. Mrtvo dijete (i to vlastito) koristiti zarad politike je morbidno.

Sa druge strane, ako je ovo zaista organizovana kriminalna skupina, koja se proteže sve do samog Bakira, kako Muriz kaže, onda ću pljuvati u facu svakoga ko spomene SDA u bilo kojem pozitivnom kontektsu, makar rekao da su im boje stranačke zastave lijepe.

Ovo je situacija ili ili. Ovdje nema sredine. Sad bi najbolje bilo, i jedna i druga strana (javnost, forumaši) da se drže po strani dok traje postupak pred sudom. Ovo je postupak koji će definitvno iskristalisati političku sliku u BiH za naredni dugi niz decenija. Ili pukovnik ili pokojnik.
A što bi u zavisnosti od ovog slučaja ovisio tvoj odnos spram SDA? Da li će to oni biti išta manje kriminalna, mafijaška organizacija ako se ispostavi da Muriz smrt svog djeteta koristi u političke svrhe?!

A to što je Bakir pustio svoju ženu da pobije x ljudi gore na KCUSU a i da direktno njenom krivicom (genijalnom odlukom da CUM neće radit određenim danima :lol: ) podlegnu najmanje dva čovjeka (za koje ja znam) to ništa. :lol:

Treba sve SDA oprostit jer je neki tamo čojk htio da pogura svoje dijete u politici, a njihova djeca i familija "mala je to familija" da unesreće, opljačkaju, haman svakog stanovnika ove države. :lol:
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#17210 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Tesla Edison »

suspect_zero wrote: 29/07/2021 13:08 Kako god da se riješi ovaj slučaj, lični stav o SDA, organizovano-kriminalnoj organizaciji koja je napravila toliko zuluma ovom narodu, neće se promijeniti.
Ne halalim im ratno profiterstvo i stvaranje desetine Budnja koji su ojadili radnike i njihove porodice, ne halalim lažne diplome sa kojima su zaposlili svoje nesposobnjakoviće a otjerali čitave porodice širim svijeta, jer isti nisu svojim regularno stečenim diplomama mogli obezbijediti egzistenciju.

Ne halalim krađu za vrijeme pandemije i onoliko mrtvih.

Ubicama i lopovima je mjesto u zatvoru, taman da mi je dijete.
Sve to može doći u sumnju nakon ovoga, ako se ispostavi da su ovdje čisti, a nakon ovakvih optužbi, protesta, procesa i sl. sve dolazi u sumnju. I te optužbe za kriminal, nepotizam, sve. Ako je neko spreman da ovo uradi, onda više ništa nije sigurno i sve je upitno.

Sa druge strane, ako je Murizovo sve tačno, onda je zatvor nagrada za takve, u odnosu šta su zaslužili da dobiju.

Zato, čekamo da se ovo završi i sve će se znati nakon presuda Suda BiH.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#17211 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by tranquil »

Tesla Edison wrote: 29/07/2021 13:18 Zato, čekamo da se ovo završi i sve će se znati nakon presuda Suda BiH.
Kako će ova presuda validirati ili invalidirati ostale probleme? Šta ako oslobode Mutape, a osude npr. Fadila i Fikreta u skroz drugom, i za BiH kao društvo značajnijem slučaju?

I šta ćeš ako presuda Mutapima bude ipak dvosmislena, npr. ako budu krivi, ali istraga iz bilo kog razloga tu stane, nema optužnice za ubice, ili ima za ubice ali nema optužnica za zaštitnike iz sudstva ili politike? Takvi ishodi ne padaju u tvoju ili / ili binarnu logiku, niti će se poslije njih "sve znati".
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#17212 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by uglavnomja »

AVAZ SAZNAJE
Slučaj "Memić": Sud BiH odbio žalbu Tužilaštva, Alisa Mutap, njen otac Zijad i ostali branit će se sa slobode
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#17213 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by preselio na ahiret »

GAU8 wrote: 29/07/2021 08:14
dzolix wrote: 29/07/2021 07:56

Vidi stvarno a meni se uchinilo da misli na ono tuzilastvo a misle na ovo,,, ili ne misle.
Zapravo dvije greške. Jedna pravopisna (vještaĆenje) i jedna gramatička (podvučeni dio) koja mijenja smisao rečenice.

Nije čudno što su novinari amateri, kada je i cijelo sudstvo sastavljeno od amatera... Ma cijela institucija države je sastavljena od amatera i ubleha.
Jest :thumbup:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#17214 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by hladan.preminger »

Jel' dalida sljedeća?
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#17215 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Tesla Edison »

tranquil wrote: 29/07/2021 13:43
Tesla Edison wrote: 29/07/2021 13:18 Zato, čekamo da se ovo završi i sve će se znati nakon presuda Suda BiH.
Kako će ova presuda validirati ili invalidirati ostale probleme? Šta ako oslobode Mutape, a osude npr. Fadila i Fikreta u skroz drugom, i za BiH kao društvo značajnijem slučaju?

I šta ćeš ako presuda Mutapima bude ipak dvosmislena, npr. ako budu krivi, ali istraga iz bilo kog razloga tu stane, nema optužnice za ubice, ili ima za ubice ali nema optužnica za zaštitnike iz sudstva ili politike? Takvi ishodi ne padaju u tvoju ili / ili binarnu logiku, niti će se poslije njih "sve znati".
Ma ne znam iskreno.... Vidjećemo.

Ako budu krivi, onda to znači da ima i ubica. Ako budu oslobođeni, tad ide binarna logika koju sam napisao.

A za validiranje ostalih problema, nisam ni mislio da će ta presuda oprati ostali kriminal. Kriminal je kriminal, to je fakt. Moj post se odnosio na sveopšte razočarenje koje bi u meni proključalo, ukoliko bi se obistinila prva pretpostavka. Toliko razočarenje da bi na sve ostalo mogao hladno zažmiriti, jer u tom slučaju, kakva god da je SDA, bolja je od opozicije koja je ruši ovakvim morbidnim sredstvima.

Kako god, nek proces teče pa vijećemo na kraju ko je pukovnik, a ko pokojnik.

Jedno je sigurno, kakva god da bude presuda za godinu, dvije, tri..., poslije nje sigurno ništa isto neće biti.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#17216 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by uglavnomja »

da li postoji u sudskoj praksi slucaj da je ikada igdje neko osudjen za pomaganje NEPOZNATOM pociniocu ubistva koje je izvreseno na nepoznat nacin?
cak se i ptanje vremena napada dovodi u pitanje.


da ne ulazim u detalje "pomaganja" :-)
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#17217 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Tesla Edison »

uglavnomja wrote: 29/07/2021 14:35 da li postoji u sudskoj praksi slucaj da je ikada igdje neko osudjen za pomaganje NEPOZNATOM pociniocu ubistva koje je izvreseno na nepoznat nacin?
cak se i ptanje vremena napada dovodi u pitanje.


da ne ulazim u detalje "pomaganja" :-)
Pravno je moguće.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#17218 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by uglavnomja »

Tesla Edison wrote: 29/07/2021 14:46
uglavnomja wrote: 29/07/2021 14:35 da li postoji u sudskoj praksi slucaj da je ikada igdje neko osudjen za pomaganje NEPOZNATOM pociniocu ubistva koje je izvreseno na nepoznat nacin?
cak se i ptanje vremena napada dovodi u pitanje.


da ne ulazim u detalje "pomaganja" :-)
Pravno je moguće.
ok
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#17219 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by tranquil »

Tesla Edison wrote: 29/07/2021 14:22
tranquil wrote: 29/07/2021 13:43

Kako će ova presuda validirati ili invalidirati ostale probleme? Šta ako oslobode Mutape, a osude npr. Fadila i Fikreta u skroz drugom, i za BiH kao društvo značajnijem slučaju?

I šta ćeš ako presuda Mutapima bude ipak dvosmislena, npr. ako budu krivi, ali istraga iz bilo kog razloga tu stane, nema optužnice za ubice, ili ima za ubice ali nema optužnica za zaštitnike iz sudstva ili politike? Takvi ishodi ne padaju u tvoju ili / ili binarnu logiku, niti će se poslije njih "sve znati".
Ma ne znam iskreno.... Vidjećemo.

Ako budu krivi, onda to znači da ima i ubica. Ako budu oslobođeni, tad ide binarna logika koju sam napisao.

A za validiranje ostalih problema, nisam ni mislio da će ta presuda oprati ostali kriminal. Kriminal je kriminal, to je fakt. Moj post se odnosio na sveopšte razočarenje koje bi u meni proključalo, ukoliko bi se obistinila prva pretpostavka. Toliko razočarenje da bi na sve ostalo mogao hladno zažmiriti, jer u tom slučaju, kakva god da je SDA, bolja je od opozicije koja je ruši ovakvim morbidnim sredstvima.

Kako god, nek proces teče pa vijećemo na kraju ko je pukovnik, a ko pokojnik.

Jedno je sigurno, kakva god da bude presuda za godinu, dvije, tri..., poslije nje sigurno ništa isto neće biti.
I dalje ne vidim čemu taj skok u logici, zašto bi eventualna oslobađajuća presuda značila da je Memić čitavo vrijeme koristio mrtvog sina za obračun sa SDA.

Da napomenem da su mnogobrojni, masovni propusti u ovom slučaju već dokazani i dokumentovani, nisu predmet daljeg dokazivanja niti teorije zavjere, nego su gole činjenice. To uključuje štimanje dokaza, nestajanje dokaza, štimanje i neregularno davanje izjava. Optužnica tvrdi samo da to nisu puke slučajnosti i nasumične nesposobnosti aktera, nego su namjerno rađene s ciljem usmjeravanja istrage.

Ako Sud presudi da to ipak nije rađeno sa svjesnom namjerom, nego je fakat sve to niz nevjerovatnih poklapanja, ok, pomirićemo se sa tim, ali sve te nesposobnosti, čak i ako su nenamjerne, i dalje su tu. Mnogi ljudi, uključujući i mene, trenutno smatraju da takav nivo nekompetentnosti ne postoji, i da je na djelu traljavo sakrivanje tragova nečasnih radnji. Ako svi mi koji tako ili slično mislimo griješimo, barem nije teško vidjeti zašto griješimo, jer je niz napravljenih grešaka toliki, da je teško povjerovati da u svemu nije bilo neke namjere prikrivanja. I sigurno neću zamjeriti Murizu ako je i on pomislio da sve što se desilo nije slučajnost, niti ću, ako se ispostavi da nije upravu, skočiti da ga optužim da je zloupotrebljavao mrtvog sina za političke svrhe.

Zato mi se ta isključivost i "binarnost" čini više kao proizvod vlastitog zasićenja ovim dugim slučajem, nego kao realistično zaključivanje.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#17220 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Tesla Edison »

tranquil wrote: 29/07/2021 14:57
Tesla Edison wrote: 29/07/2021 14:22

Ma ne znam iskreno.... Vidjećemo.

Ako budu krivi, onda to znači da ima i ubica. Ako budu oslobođeni, tad ide binarna logika koju sam napisao.

A za validiranje ostalih problema, nisam ni mislio da će ta presuda oprati ostali kriminal. Kriminal je kriminal, to je fakt. Moj post se odnosio na sveopšte razočarenje koje bi u meni proključalo, ukoliko bi se obistinila prva pretpostavka. Toliko razočarenje da bi na sve ostalo mogao hladno zažmiriti, jer u tom slučaju, kakva god da je SDA, bolja je od opozicije koja je ruši ovakvim morbidnim sredstvima.

Kako god, nek proces teče pa vijećemo na kraju ko je pukovnik, a ko pokojnik.

Jedno je sigurno, kakva god da bude presuda za godinu, dvije, tri..., poslije nje sigurno ništa isto neće biti.
I dalje ne vidim čemu taj skok u logici, zašto bi eventualna oslobađajuća presuda značila da je Memić čitavo vrijeme koristio mrtvog sina za obračun sa SDA.

Da napomenem da su mnogobrojni, masovni propusti u ovom slučaju već dokazani i dokumentovani, nisu predmet daljeg dokazivanja niti teorije zavjere, nego su gole činjenice. To uključuje štimanje dokaza, nestajanje dokaza, štimanje i neregularno davanje izjava. Optužnica tvrdi samo da to nisu puke slučajnosti i nasumične nesposobnosti aktera, nego su namjerno rađene s ciljem usmjeravanja istrage.

Ako Sud presudi da to ipak nije rađeno sa svjesnom namjerom, nego je fakat sve to niz nevjerovatnih poklapanja, ok, pomirićemo se sa tim, ali sve te nesposobnosti, čak i ako su nenamjerne, i dalje su tu. Mnogi ljudi, uključujući i mene, trenutno smatraju da takav nivo nekompetentnosti ne postoji, i da je na djelu traljavo sakrivanje tragova nečasnih radnji. Ako svi mi koji tako ili slično mislimo griješimo, barem nije teško vidjeti zašto griješimo, jer je niz napravljenih grešaka toliki, da je teško povjerovati da u svemu nije bilo neke namjere prikrivanja. I sigurno neću zamjeriti Murizu ako je i on pomislio da sve što se desilo nije slučajnost, niti ću, ako se ispostavi da nije upravu, skočiti da ga optužim da je zloupotrebljavao mrtvog sina za političke svrhe.

Zato mi se ta isključivost i "binarnost" čini više kao proizvod vlastitog zasićenja ovim dugim slučajem, nego kao realistično zaključivanje.
Da, ali u tom slučaju to znači da je Muriz sve to izmislio, kao i ova prijetnja Zijada, upućena Arijani. Dakle, sve one optužbe, izjave, šokantne objave prijetnji, ime ubice, sve je lažno i automatski znači da je to rađeno u političke svrhe.

Nije moguće da, nakon svega ovoga, samo da se pomirimo.

Opet ponavljam, sa druge strane ako je to sve istina, onda će to da bude, ne zemljotres, nego politički sudnji dan za SDA i sve članove SDA koji trenutno obnavljaju bilo kakvu funkciju.

Predaleko se ovdje otišlo da bi se tek tako pomirili sa oslobađajućom, odnosno, osuđujućom presudom.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#17222 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by tranquil »

@Tesla Edison

Potsjetiću te da je optužnicu diglo Tužilaštvo na osnovu ne znam koliko dokaza i svjedoka, uključujući nekoliko zaštićenih, a ne na osnovu Murizove bilo kakve izjave. Ako se stvarno ispostavi da je u pitanju kolosalna nesposobnost, a ne ometanje istrage, i to tolika nesposobnost da je i Tužilaštvo pogriješilo, kako je to opet Murizova krivica?

I dalje ne razumijem kako ne vidiš bilo kakvu mogućnost između.

Sve i da je Zijad nevin, mogao je prijetiti iz raznih razloga, npr. iziritiran zbog optuživanja njega i kćerke.

Ili ako je čak Muriz nešto izmislio, kako je to odjednom sve "automatski" zbog političke pozadine? Ja vidim kao najgoru realnu mogućnost da on možda ne zna ko je ubica, pa možda blefira kako bi istjerao mečku iz šume, učinio nekoga nervoznim i natjerao da napravi grešku, a vidi se da su mnogi nervozni zbog njegove upornosti, tako da u njegovoj poziciji to i ne bi bila loša strategija. To i dalje nema veze s politikom, čemu pretpostavljanje najgoreg mogućeg motiva?
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#17223 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by preselio na ahiret »

Svakako ce iza resetaka sad ili kasnje,zasluzila je.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#17224 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by GAU8 »

Ovaj dio optuznice objavljen u Avazu ne sadrzi apsolutno nista sto vec nije ranije receno.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#17225 Re: Slučaj Dženan Memić

Post by Tesla Edison »

tranquil wrote: 29/07/2021 15:39 @Tesla Edison

Potsjetiću te da je optužnicu diglo Tužilaštvo na osnovu ne znam koliko dokaza i svjedoka, uključujući nekoliko zaštićenih, a ne na osnovu Murizove bilo kakve izjave. Ako se stvarno ispostavi da je u pitanju kolosalna nesposobnost, a ne ometanje istrage, i to tolika nesposobnost da je i Tužilaštvo pogriješilo, kako je to opet Murizova krivica?

I dalje ne razumijem kako ne vidiš bilo kakvu mogućnost između.

Sve i da je Zijad nevin, mogao je prijetiti iz raznih razloga, npr. iziritiran zbog optuživanja njega i kćerke.

Ili ako je čak Muriz nešto izmislio, kako je to odjednom sve "automatski" zbog političke pozadine? Ja vidim kao najgoru realnu mogućnost da on možda ne zna ko je ubica, pa možda blefira kako bi istjerao mečku iz šume, učinio nekoga nervoznim i natjerao da napravi grešku, a vidi se da su mnogi nervozni zbog njegove upornosti, tako da u njegovoj poziciji to i ne bi bila loša strategija. To i dalje nema veze s politikom, čemu pretpostavljanje najgoreg mogućeg motiva?
Ti izgleda pokušavaš od mene dobiti izjašnjenje da li sam na ovoj ili onoj strani.

Kao prvo, niko ko je nevin neće prijetiti, pogotovo ne na ovakav način. Ako to radi, to nije slučaj za pravosuđe već za psihijatrije.

Ako se (opet kažem AKO, a ti izgleda uporno pokušavaš reći da ja nešto tvrdim)) pokaže da je sve ovo oko Mutapa obična ubleha, te ako se oslobode, to je čista politka od strane Muriza. Zašto je onda spominjao Gordanu Tadić, Bakira, zašto je njegov advokat govorio da će ovo promijeniti političku sliku BiH? Promjeniće je svakako, ali ako budu oslobođeni, to neće biti na način koji su oni mislili da će biti.

Ako se pokaže da je Dženan zaista ubijen, da su Mutapi odgovorini za ono što se terete, da je ubica ili nalogodavac neko iz vrha stranke, onda je to, kao što sam i napisao, politički sudnji dan za SDA. Mene zanima samo istina, a nju ćemo dobiti po okončanju postupka. Ide pretres, ročišta, izvođenje dokaza. Sad bilo šta tvrditi, stavljati se na bilo čiju stranu, bez da je donesena presuda, je suludo. Ja pretpostavljam šta je ovdje u pitanju, ko je krivac, ko je umješan još, i od dvije mogućnosti koje sam napisao, pretpostavljam koja je tačna, ali to je samo pretpostavka. Nemam dokaze sa kojima raspolaže tužilaštvo, ne znam ništa o izjavama svjedoka, ne znam koje će prigovore odbrana uložiti i šta će tačno osporavati u tim dokazima. Samo imam medijske natpise, forum i to naravno nije relevantno za bilo šta i svoje mišljenje neću napisati jer se tad automatski svrstavan na jednu od dvije strane. Samo ću napisati to da, koliko god mi pričali i pisali o ovome, mi još ništa ne znamo. Samo znamo da nije bila saobraćajna nesreća i da povrede nisu nastale od saobraćajne nesreće. Tako je rekao sud. Ostalo se ništa ne zna.

Ovako bi trebao i sudija da razmišlja na početku postupka. Na zapadu, konkretno u SAD-u, ima porota. Porota se zaključa, ne komunicira sa vanjskim svijetom, nema novina, interneta, TV-a i presudu donose samo na osnovu onoga što se izvede pred sudom. Nikakvih emocija, empatije, bilo čega drugog ne smije biti. Ako sudac to primjeti kod nekog od članova porote, automatski leti van iz postupka. Kod nas nema porote ali ima sudsko vijeće od tri člana, koji poslije tajnim vijećanjem i glasanjem, donosi presudu.

I jedan savjet za Muriza. Ako je sve ovo ovako kako kaže, nek manje koristi politiku u svojim izjavama kao i skupovima. Nek tužioci rade svoj posao, nek sud radi svoj posao, ima advokata i neka rade na slučaju. Bolje po njega da se pusti Gordane Tadić jer dosta ljudi to iritira. Vidim i po komentarima sa zadnjih medijskih istupa. Istina je istina i istina će uvijek isplivati na površinu kad tad, nebitno ko je tužioc. Na kraju krajeva predmet je sada na sudu.

I da, to što je podignuta optužnica, apsolutno ne dokazuje ništa. Sud je taj koji donosi presudu. Da je drugačije, sud ne bi ni postojao, tužitelj bi i tužio i presuđivao i izvršavao.
Locked